/HRIK/llSdH' m NIEUWSBODE H.M. de Koningin sprak historische rede uit in Antillaanse Statenvergadering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dulles verwacht vorderingen op het punt van Duitse hereniging DONDERDAG 21) OCTOBER 1955 No. 17831 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobe/straaf 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelsfraaf 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De komende Geneefse Conferentie Kwestie wapenleveranties aan Egypte ook ter sprake De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft meegedeeld, dat hij te Genève, waar volgende week de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier bijeenkomen, by zyn Russische ambtgenoot Molotof in formeel de toestand in het Midden- Oosten, zoals die is geworden door het besluit van Egypte om in Tsje- cho-Slowakye wapens te kopen, ter sprake zal brengen. Het zou de derde maal zijn dat hij deze kwestie, die niet op de agenda staat, met zijn Sowjet-col- lega besprak. De vorige gedachten- wisselingen vonden te New York plaats tijdens de zitting van de Al gemene Vergadering der V.N. Bij deze gelegenheden had Dulles Mo iotof meegedeeld, dat naar de me ning der V.S. de wapenleveranties niet zouden bijdragen tot een ver mindering van de spanningen in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister ver klaarde overigens, dat het zeer moeilijk is de waarde en de beteke nis te schatten van de tweedehands wapens, welke Tsjecho-Slowakije volgens de berichten naar Egypte zal zenden. Sprekend over de komende bij eenkomst te Genève gaf Dulles als zijn oordeel te kennen, dat de mi nisters ten aanzien van de drie vraagstukken, welke naar hen zijn verwezen door de vier regerings leiders, - de eenwording van Duits land en de Europese veiligheid, de ontwapening en het contact tussen Oost en West - enige vorderingen zullen maken. Hij herhaalde in dit verband een uitspraak van enige weken geleden, dat hij op het stuk van de Duitse hereniging aanzien lijke vooruitgang verwacht. Franse regering wint „j vertrouwensvotum De Franse regering heeft het ver trouwensvotum gewonnen. De stemverhouding was 308 voor de regering en 254 tegen. De stemming geschiedde volgens de nieuwe procedure waarbij de af gevaardigden persoonlijk hun stem moeten uitbrengen. De vertrouwenskwestie was ver bonden aan de regeringspolitiek ten aanzien van Algerië. De 254 tegenstemmen waren af komstig van ongeveer 50 Gaullis ten, de communisten, socialisten en conservatieven. Bij het begin der stemming waren ongeveer 570 van de 623 afgevaardigden aanwezig. De uitslag der stemming betekent dat Pinay als minister van Buiten landse Zaken naar de conferentie te Genève der Grote Vier kan gaan met de steun van het parlement. Deze radiografisch overgebrachte tele- foto geeft een beeld van de ontvangst van het Nederlandse Ko ninklijke paar in San Juan op het eiland Porto Rico. Een ma rineofficier wordt op de foto de liand ge drukt door H.M. Ko ningin Juliana. In het midden ziet toe de gouverneur van het eiland, Z.E. Louis Munos Marin. Rechts op de foto Z.K.H. Prins Bernhard. HET VORSTELIJK BEZOEK AAN DE WEST D"nummcr bestaat uit 8 paginas- Zeshonderd Franse reservisten die op weg waren naar Marseille, om aldaar scheep te gaan naar Frans Noord-Afrika, hebben zich onderweg wanordelijk gedragen. Het Mexicaanse dorp Aten- tique is door een aardverschuiving bedolven. Zestig mensen worden vermist. Het ongeluk is een gevolg van zware regenval. De Marokkaanse kabinetsfor mateur, de voormalige Pasja van Fez, Ben Slimane, is Woensdag ochtend vroeg met een vliegtuig uit Parijs in Rabat aangekomen, waar hij overleg zal plegen met de Troonraad. Op de vraag van ver slaggevers of hij bereid zou zijn het premierschap op zich te nemen, zei Ben Slimane, dat het nog te vroeg is om daar antwoord op te geven. Autonomiemonument onthuld op tweede dag van bezoek nale geschenk van de bevolking der Nederlandse Antillen aanbood. Het geschenk bestond uit een bedrag van f 124.000,dat, volgens de wens van de Koningin, zal worden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins E cm hard hebben na bun aankomst bestemd voor de bouw van enkele met de kruiser „De Kuyter" op Curasao al. een druk programma afge- ieuSdhuKen op Curacao en Aruba, werkt. „Prinsjesdag in de West" zou men de eerste dag byna kunnen noemen, door de manifestatie van de byzondere Statenzltting, die kleur gaf aan het leven in het tropische deel van het Ryk: de West. Vorstin De tweede dag Op de tweede dag kregen vooral MENING VAN NIXON Nimmer na de jongste wereldoorlog waren vredeskansen groter dan thans Maar er zijn nog altijd gevaren voor de vrede De Amerikaanse vice-president Richard Nixon, heeft in een toe spraak in New York verklaard, dat de kansen voor de vrede op het ogenblik beter zjjn dan ooit sedert de jongste wereldoorlog. De Verenigde Staten zijn bereid elk voorstel voor vrede te aanvaar den, zo zei hij, doch zij zullen niet instemmen in het openen van eigen vrijheid of vrijheid van anderen of het berusten in de slavernij van welk volk dan ook. Factoren voor de vrede achtte Nixon de Verenigde Naties, de kracht van de vrije wereld, ont wikkeling van atoomenergie en de „geest van Genève". Gevaren voor de vrede waren de natuurlijke scheiding van de volken, de „on derwerping van Oosteuropese sta ten", de ondermijningsactie in de gehele wereld tegen vrije regerin gen en de vrees voor een verras singsaanval. Wat dit laatste betreft, deze vrees zou slechts weggenomen kunnen worden door afdoende in spectie. De „weigering van de Chinese communisten om af te zien van het gebruik van geweld" noemde Nixon ook een verontrustende factor. de kinderen van Curagao een beurt en Prms vertrokken, gezeten in de cremekleurige caleche, van het om hun Vorstin kennis te ma- Gouvernementsplein naar het gebouw van de Staten der Nederlandse ken. Woensdagmorgen waren er Antillen. Het enthousiasme van het publiek was zeer groot Het geluid niet minder dan 7500 verzameld in van beierende klokken vermengde zich met het dreunen vaiusaluut- Amsterdam, het centrum lx,,. j. van de regering. Een zanghulde schoten en het gejuich van de zeer velen die langs de route een plaatsje werd gebracht die de Vorstin, hadden gevonden. staande op het bordes van de sta tietrap, in ontvangst nam. In het Statengebouw werden hel- en feestelijk verlichte stad, ge- Na de aubade werd met auto's -Vorstin en Prins begroet door de volgd door een défilé waaraan vele gereden naar het einde van de voorzitter van de Staten, de heer muziekcorpsen, deelnamen en niet Nieuwe Havenweg, waar in de J. Yrausquin, waarna men zich in minder dan tienduizend mensen. laatste weken hard was gewerkt om plechtige optocht naar de Staten- het autonomie-monument gereed te zaal begaf, waar behalve de leden Geschenk der Antillen krijgen. Na een korte toespraak van van de Staten, talrijke hoogwaar- de gezaghebber van Curagao, de digheidsbekleders aanwezig waren. Het enthousiasme dat overdag heer M. P. Gorsira, onthulde Hare Zich wendend tot H.M. de Konin- het vorstelijk paar omstuwde, werd Majesteit dit monument, waarop de gin zeide de heer Yrausquin, dat nog overtroffen. Reeds de eerste spreuk: „Steunend op eigen kracht het bezoek van de Vorstin een dag was evenwel reeds duidelijk doch met de wil met elkander sa- nieuw tijdperk inluidt voor het Ko- geworden, dat het Koninklijk paar men te werken". De onthulling ninkrijk der Nederlanden. Een tijd- de harten der bewoners een werd gevolgd door een militair de- perk, waarin de drie rijksdelen op voorname plaats inneemt. Op het filé van het aanwezige militaire basis van vrijwilligheid en gelijk- Gouvernementsplein waren duizen- personeel in de West, t.w. mari- waardigheid elkander broederlijk den getuige van de aankomst - na niers, matrozen der marinebasis en de hand hebben toegestoken. het embarkement - van de stoet de bemanningen van de „Willem bij het paleis van de gouverneur, van der Zaan" en de „De Ruyter", Toespraak Koningin Juliana waar de hoge gasten tijdens de In de middaguren volgde een be- duur van het bezoek resideren, zoek aan het Stuyvesantcollege, Als eerste regerende Vorstin in yanaf het baldakijn namen Konin- waarbij de Koningin zich met een de geschiedenis van Curagao en de gjn en een zanghulde in ont- toespraak tot de rijpere jeugd Antillaanse volksvertegenwoordi- vangst van de Curagaose koren. Een wendde. Luidkeels juichten de ging, nam daarop Koningin Juliana speciaal gecomponeerde feestcan- meisjes en jongens van het college het woord, die zeide: „Hier yan" tate werd uitgevoerd. toen H.M. de Koningin vandaar daag in uw midden te zijn betekent Nadien ontving het vorstelijk weer vertrok naar het Gouverne- voor mijn echtgenoot en mij een paar een deputatie die het natio- mentsplein. waar voorrecht, want het is het bij wonen van een symbolische mani- festatie van uw zelfstandigheid, die tevens aanduidt uw volledig auto noom en gelijkwaardig in rijksver band samengaan met Suriname en het oude Nederland". Koningin Juliana zag de Antillen als een proefveld van het samen gaan van mensen van verschillende afkomst, zoals onze huidige wereld dat zo dringend behoeft, wil zij niet ten onder gaan. Goede oogsten voorkwamen ernstige hongersnood in Z.O.-Azië Maar bevolking heeft minder te eten dan voor de oorlog Alleen doordat de oogsten de snelle bevolkingsgroei. H.M. de Koningin besloot: „Wat laatste jaren goed zyn geweest, is Er z^n dusverre geen bepaal- de toekomst brengen zal weet nie- er Zuid-Oost-Aziii geen ernstige bfnp 5Ü" .JÏftoWi!! mand maar wii rraan baar tece- -. hulpverlening aan de conferentie moet met de wil tot onderlinge sa- hon&ersno°d ontstaan, aldus een voorgelegd, maar men meent te we menwerking, omdat wy die wensen rapport, uitgebracht aan de minis- ten, dat alle hulpverstrekkende en omdat zy ons levensvatbaar toe- ters der aan het Plan-Colombo landen - Engeland, Canada, Austra- schynt, als onderdeel van de inter- deelnemende landen, die te Singa- Lië> Nieuw-Zeeland, de Verenigde nationale gemeenschap van de 20ste beraadslagen eeuwse mensheid, die worstelt om y J J BOUW VAN STUWDAM IN EL SALVADOR El Salvador had behoefte aan electrische energie. Een lening van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling, de Wereldbank, maakte de financiering van een groot project mogelijk: het bouwen van een stuwdam in de Rio Lempa, die de energievoorziening in deze Middenamerikaanse staat aanzien lijk zal verbeteren. Op de foto worden enige arbei ders met een transportbak over het rivierdal naar het andere einde van de in aanbouw zijnde dam ver voerd. De activiteiten van de Wereld bank vormen een niet te verwaar lozen factor in het werk van de Verenigde Naties, waarvan het Handvest op 24 October 1945 van kracht werd. Staten en Japan - meer hulp heb- ben toegezegd. zelfbehoud en een betere toekomst "vcr 11 c """''"'f1 ïan het pls" en Vrijdag verwacht men, dat zal begeert op leder gebied". de mogelukheden van verdere worden besloten het plan voor on_ Triomfantelijk mag de rondrit hulpverlening aan de betrokken bepaalde tijd te verlengen. Volgens worden genoemd, die na de plech- achtergebleven gebieden. kringen der conferentie zijn de 17 tige Statenzitting volgde. Vele dui- r aan het plan deelnemende landen zenden juichten het vorstelijk paar Volgens het rapport hebben de het er over eens, dat het plan in toe en wat informeel werd hier en -Aziaten thans minder te eten dan zjjn huidige vorm op lange termijn daar de tocht onderbroken, opdat voor de oorlog. De bevolking van moet worden verlengd, beiden konden zien wat op dat Zuid-en Zuidoost-Azië groeit jaar ogenblik hun aandacht trok. me^ millioen zielen en de In de avonduren werd op het voedselproductie is gedaald tot be- Gouverneurspaleis een officieel di- neden het in 1953/54 bereikte na- 's-GRAVENHAGE. De minister ner gehouden, waaraan de leden oorlogse hoogtepunt. Ondanks de van Verkeer en Waterstaat mr. J. van de raad van ministers, de ge- goede oogsten en de hulpverlening Algera is naar Zwitserland ver- zaghebber van Curagao en andere onder het plan Colombo en andere trokken ter bijwoning van de bij autoriteiten mede aanzaten. Na af- programma's kan de voedselvoor- eenkomst van het permanente col loop werd een rondrit door Willem- ziening der betrokken landen nau- lege van Europese Verkeersminis- stad gemaakt, ditmaal door een welijks gelijke tred houden met de ters. 9 0 6666 o Gelukkigen zijn rijk, rijken niet altijd gelukkig. iOewwoevoeocoo o Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Tijdelijk regen Zwaar bewolkt met regen, in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen maar ook enkele buien; krachtige en langs de kust. aanvan kelijk nog harde Zuidelijke wind ruimend naar Zuidwest en afne mend tot matig; na minder koude nacht overdag iets hogere tempe raturen dan Woensdag. 21 Oct. Zon op 7.15, onder 17.38. Maan op 12.56, onder 20.59. Eerste kwartier: 24 Oct. te 0.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 Oct. 6.17 v.m. 18.32 n.m. BROUWERSHAVEN 21 Oct. 5.49 v.m. 18.03 n.m. Doodtij: 26 October. Amerikaanse mening Te veel „sfeer van zorgeloos optimisme" in Europa De democratische senator Mike M. Mansfield, die lid is van de Ame rikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken, heeft in een rapport aan deze commissie snelle besluiten aanbevolen om een halt toe te roepen aan wat hij gevaar lijke stromingen noemt, die de een heid van West-Europa bedreigen. De senator, die teruggekeerd is van een reis van enkele weken door Europa verklaart, een „algemene verslapping" in de defensie-inspan ning, een wederopleving van de vooroorlogse rivaliteit tussen de Europese landen op economisch ge bied en een verzwakking van hun politieke eenheid te hebben gecon stateerd. De Sowjet-Unie had het diplomatieke initiatief gehouden en slaagde er in, door handig gebruik te maken van de „geest van Genè ve", de verschillende stromingen, die de eenheid van West-Europa bedreigen, te accentueren en in de landen van Europa een „sfeer van zorgeloos optimisme" te kweken. Burgemeester d'Ailly naar Zuid-Afrika Te precies twaalf uur Woensdag middag is de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, en diens echtgenote van Schiphol op gestegen voor zijn reis naar Pre toria, per K.L.M.-machine „Elec tron", gezagvoerder G. J. ten Duis. Met hetzelfde toestel en dezelfde bestemming zijn vertrokken de voorzitter van de Parijse gemeente raad, mr Feron, en een lid van het Parijse bestuurscollege, mr Cham- petieu. Burgemeester d'Ailly zal 31 Oc tober a.s. op Schiphol terugkeren. Door de overstromingen van de rivier de Ravi (India) in het dis trict Sjechoepoera nabij Lahore zijn ongeveer 250 mensen verdron ken; 700 zijn, onder meer door in stortende huizen, gewond. Meer dan 15.000 mensen zijn dakloos en 300 worden vermist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1