DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algerijnse kwestie brengt Franse regering in moeilijkheden H,M. de Koningin bij jubileumviering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen ZATERDAC 15 OCTOBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj par 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Lo»»e nummer» 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) tl,per stuk. No. 17829 - 112e Jaargang /iiri kz ik sciie m nie uws bode WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Faure's positie toch weer verslechterd De Franse premier, Faure, heeft Donderdag tijdens het debat over Algerije een program van vier pun ten by de Nationale Vergadering ingediend. Zoals gemeld, hebben de socia listen, die Zondag voor de rege- ringspolitiek in Marokko hebben gestemd, een motie ingediend waar in zij critiek leveren op het beleid in Algerije. Aanneming van een dergelijke motie zal, naar men aan nam, vrijwel zeker leiden tot het aftreden van Faure. Het gevaar voor Faure's regering is Donderdagavond toegenomen doordat de Gaullisten, na de rede van de premier, besloten aan hun Woensdagavond ingediende motie, waarin zij de hoofdlijnen van de regeringspolitiek goedkeuren, een zin toe te voegen, waarin zij ver klaren „het te betreuren, dat de re gering niet in staat is een derge lijke politiek uit te voeren". Verzoeken om prioriteit voor vier andere moties ingediend door de Gauillisten, socialisten, communis ten en de Boerenpartij, werden vervolgens afgewezen. Deze vier moties waren alle tegen de rege ring gericht. Nadat nog twee verzoeken om prioriteit voor twee andere tegen de regering gerichte moties waren afgewezen, kondigde premier Faure aan de vertrouwenskwestie te stel- Prinses Margaret en kolonel Townsend ontmoeten elkaar Kolonel Peter Townsend is Don derdagavond naar Clarence House gegaan, waar Prinses Margaret en haar moeder wonen. Townsend en de prinses hebben elkaar in bijna drie jaar niet gezien. Een kleine twee uur later vertrok hij weer. De wagen van de kolonel werd gevolgd door een groot aantal auto's van verslaggevers en pers fotografen. Er begon zich spoedig publiek voor Clarence House te verzamelen. Toen Townsend na zijn bezoek buiten kwam, werd hij verblind door vele flitslampen en bestormd met vragen. De nieuwsgierigheid van de pers bleef onbevredigd. Townsend vroeg slechts hem in de gelegenheid te stellen met zijn auto te vertrekken. Snel reed hij in de richting van het centrufn van de stad, gevolgd door de meute van persauto's. De slachtoffers in Voor-Indië In het Noordwestelijk deel van India zijn door de overstromingen minstens 1.200 mensen omgekomen, van wie duizend in de Pendsjaab. Zeker 10.000 stuks vee zijn ver dronken en een kwart millioen hui zen vernield. De helft van de ka- toenoogst is verloren gegaan. De schade aan te velde staande rijst en mais wordt op 150 millioen gul den geschat. len tegen alle amendementen en voor het verlenen van prioriteit aan de motie ingediend door de Radicaal Gaborit. De stemming over deze vertrouwenskwestie zal op Dinsdag 18 October plaats heb ben, aldus A.F.P. Uitbundige ontvangst van Engelse marine mannen in Rusland Het personeel van de zes Britse oorlogsschepen die een bezoek aan Leningrad brengen, is door duizen den Russen een uitbundige ont vangst bereid. De matrozen gingen Donderdag voor het eerst aan wal. De Russische bevolking knoopte graag een gesprek aan. Men wis selde handtekeningen en foto's uit. Bussen met Britten veroorzaakten op de bi-uggen van Leningrad ver keersopstoppingen. Tegen het val len van de avond nam de drukte nog toe. De Britse schepen worden geïllumineerd en een muziekkorps van de Britse marine gaf in een park een concert. Nog meer troepen nodig voor Algerije De Franse minister van Binnen landse Zaken, Bourges-Maunoury, heeft Donderdag op een bijeen komst van de commissie van Bin nenlandse zaken yan de Franse Se naat verklaard, dat nog 60.000 man troepen nodig zijn ter versterking van de troepen in het gebied van Constantine (Algerije), wil men de veiligheid in dat gebied kunnen yerzekeren. Deze troepen kunnen echter niet geleverd worden dooi de Franse strijdkrachten in Indo- China, doch wellicht zullen troepen uit Marokko overgebracht kunnen worden, als de toestand daar zich gunstig ontwikkelt. Een schip strandde De schade aan de Hondsbossche zeewering De schade toegebracht aan de Hondsbossche zeewering door het op 18 Mei gestrande mailschip „Limbourg", is thans vastgesteld op 256.000 gulden. Destijds had het hoogheemraad schap voor Hollands Noorderkwar tier tegen de rederij „Armement Deppe S.A." te Antwerpen een pro ces tot schadevergoeding aanhan gig gemaakt. De rederij heeft thans het hoogheemraadschap gevraagd op welke basis het bereid is in een schikking te treden. Dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheem raadschap vragen thans machtiging aan de vergadering van hoofdinge landen om met de rederij een over eenkomst aan te gaan waarbij de schade wordt bepaald op 256.000 gulden. Het Technologisch Instituut van Californië heeft Vrijdagmorgen een krachtige aardbeving geregis treerd, naar schatting op 10.000 km. ten Zuidwesten van Pasadena, wel licht in de buurt van Nieuw-Guinea Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. O 9 Levenswijsheid zoekt haar geluk in kleine kring. 9 O 'j 9 99 09-ü9999<'NO999C'909 0 99 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Zelfde weertype Mist of laaghangende bewolking, maar ook enkele verspreide opkla ringen; zwakke tot matige Zuid westelijke wind; weinig verande ring in temperatuur. 16 Oct. Zon op 7.06, onder 17.48. Maan op 8.01, onder 17.35. 17 Oct. Zon op 7.08, onder 17.46. Maan op 9.11, onder 18.08. 18 Oct. Zon op 7.10, onder 17.44. Maan op 10.18, onder 18.35. Nieuwe Maan: 15 October le 20.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 Oct. 3.37 v.m. Prinses Wilhelmina De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat H.K.H. naar Soestdijk is ver trokken en zich voorstelt daar enige tijd te verblijven. Korte berichten uit het Binnenland HAARLEM. De beheerder van het dierenhuis van de Vereniging tegen het mishandelen van Dieren te Haarlem, heeft in een der pol ders van Spaarndam, onder de rook van Haarlem, een Sarakraan- vogel gevangen. De vogel is waar schijnlijk afkomstig uit een dieren tuin. MAASTRICHT. De 'gemeente- raa dvan Aken heeft met algemene stemmen besloten voor het herstel van de onlangs door brand verniel de middenhoofdtoren van de Sint Servaaskerk te Maastricht een be drag van 1000 Dm. beschikbaar te stellen. 's-GRAVENHAGE. Het Comité Burgerrecht heeft zijn tienjarig be staan herdacht. Ter gelegenheid daarvan werd in een der zalen van hotel Kurhaus een bijeenkomst ge houden, in welke de Amerikaanse hoogleraar prof. dr. H. D. Gideonse, president van Brooklyn College een voordracht heeft gehouden over het onderwerp „Freedom has a many faces". („De vrijheid heeft vele ge zichten"). LONDEN. De Koninklijke Shell groep heeft nog" negen tankschepen besteld ter uitbreiding van het on langs aangekondigde bouwpro gramma 1958-'60. ROTTERDAM. De zevende „Fe- mina" beurs voor mode en huis houding die in de Ahoyhal te Rot terdam is gehouden, heeft ruim 75 duizend bezoekers getrokken: een getal, waarmee de organisatoren telandsvrouwen was Vrijdag in de man-Griep. gezien de grote belangstelling, die Houtrusthallen te 's Gravenhaee Nadat deze dames allen aan de IJ VCrdenkinGI de E-55 heeft getrokken, zeer te- "outrust"!"'c" ^ravcnhaec koningin waren voorgesteld, bege- vreden zijn. Vorig jaar waren er bUeen om «et vijf-en-twintigjarig ]ei<}de de presidente de koningin fe het die verdoemt ruim 95.000 bezoekers. bestaan van de bond te vieren, door de zaal. Voor het podium NTTMFrm ne IQ iariee van «.M. Koningin Juliana heeft een stonden twee Drentse vrouwen in Goo1uit Haarien?,indiinstghij een dee, van de Jubiieumviering hij- ^~uw'^"efs WS" firma (Safety First) uit Haarlem, gewoond. mevrouw Waninge-ten Oever, die was op het dak van het gemeente- ...Tarn Hare Majesteit een boeket bloemen KWdin Ut: Tlev-rev Ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar geleden de na-oorlogse werelduitzendingen van Radio-Nederland begonnen, vond in de Burger zaal van bet Hiiversumse stadhuis Donderdag een plechtigheid plaats, tydens welke de Amsterdamse burgemeester, mr A. J. d'Ailly, die voor zitter van het bestuur der stichting is, aan Z.K.H. Prins Bernhard een oorkonde overhandigde, vermeldende diens benoeming tot beschermheer van Radio-Nederland Wereldomroep. 17 Oct. 4.12 v.m. 18 Oct. 4.44 v.m. BROUWERSHAVEN: 16 Oct. 2.55 v.m. 17 Oct. 3.31 v.m. 18 Oct. 4.05 v.m. Springtij: 17 October. Doodtij: 26 October. 15.46 n.m. 16.20 n.m. 16.53 n.m. 15.14 n.m. 15.47 n.m. 16.21 n.m. De Bond werd in Drenthe opgericht De Nederlandse Bond van Plat- lengraaff-Spuybroek en L. Huis- 30.000 mensen in het district Moei tan in de Pendsjaab zijn door het water van de Ravi en Soetlej geïsoleerd, aldus is van officiële zijde bekend gemaakt. In het Zui den van de Pendsjaab staan meer dan 250 dorpen onder water en worden nog meer dorpen met over stroming bedreigd. ntvt. StL4'f~,heanrdbeenurtDIe! van 14 meter hoogte erAver! met door "w W zware inwendige kneuzingen opge- A. «epelaer van "ne* S bond is opgericht. Bovendien heeft nomen in het St. Canisiuszieken- Wüligen, dame du pajais. By de Drenthe naar verhouding het groot- huis te Nijmegen, ingang w,erd de tonmgm^ontvan- sfe aantal leden Van de in totaal ROTTERDAM. De 16-jarige ma- lijics bestuur, mevrouw G. J. van gazijnbediende W. JVIasman uit de Beelchoff-van Selms, presidente, 45.000 leden in 560 plaatselijke af delingen telt Drenthe 8.000 leden Rodémusstraat te Botterdam is bij SSSSTa. SefSS het zwemmen in 't overdekte bad vice-presidente, mej. J. Brink, se- aan de Willem van Hillegaersberg- cretaresse, mevrouw J. Fonckens- straat verdronken. Een vriend, die Harders, penningmeesteresse Zodra de koningin had plaatsge nomen, hield de presidente een korte toespraak. Nadat het eerste hem miste, zag hém op de bodem Mevrouw gT bSÏÏSSSSEl ?n «jg* van h* Ibondslied was van het zwembad liggen. De dren- de hal waren de overige zeven le- r^nrihnl keling werd uit het water gehaald den van het hoofdbestuur ter be- wl' en direct werd kunstmatige adem- groeting aanwezig, te weten de X T haling toegepast. Men slaagde er dames L. Steenge-Strating, G. Aten, niet in de levensgeesten op te wek- J. Gurck-ten Cate, J. Hofland-La ken. gas, J. Timmers-Overwater, C. Mo- Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst De arts blijft het beroepsgeheim als iets onaantastbaars beschouwen Het blijft onmisbaar voor gemoedsrust en patiënt In een der zalen van „Krasnapolsky" in Amsterdam zyn Donderdag de tekeningen en schilderyen gejureerd, die ingezonden zyn voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst. We zien de jury hier aan het werk, v.l.n.r.: Gerard van Vliet (penningmeester), Jo Mulder, R. J. Drayer, Jan van Heel, Kees Keus, Ton Meyer (voorzitter), H. Ka- merlingh Onnes. Geknield: Mark Kolthoff (secretaris). Op de te Rotterdam gehouden vergadering van de Ned. Mij. tot Bevordering der geneeskunst, is o.m. het woord gevoerd door de voorzitter over het onderwerp: „De arts en de sociale verzekering". Men moet, zo zeide hij o.m., in de kringen van de sociale verzeke ringen goed begrijpen, dat men op vele gevoelige tenen van vele art sen tegelijk staat, als men het be roepsgeheim gaat aantasten. Niet omdat dit zo'n heilig huisje is, maar omdat de overtuiging bij de arts diep geworteld is, dat hij allereerst is aangewezen als de persoonlijke raadsman van zijn patiënt. De ont werpers der sociale verzekerings wetten en de uitvoerders der soci ale verzekering zullen zichzelf dan ook in de ogen der artsen moeilijk meer kwaad kunnen doen, dan door onnodig of onvoldoend gefundeerd dit beroepsgeheim te doen onder graven. De arts uit de practijk, als is hij ook bereid en moet hij ook bereid zijn de economische overwegingen mede in ogenschouw te nemen, en al zal hij „teamwork" waar moge lijk waarderen, - al is hij op zich zelf niet gekant tegen gezondheids centrales en al zal hij gaan mede werken aan alles, wat de genees kunde voor steeds grotere groepen van de bevolking bereikbaar kan maken, - de arts uit de practijk weet dan nog altijd de vertrou- wenshouding arts-patiënt een groot bezit, van veel waarde voor de juiste behandeling, onmisbaar dik wijls om de patiënt de gemoeds rust te geven, die zo nodig is als basis voor herstel. Het arbeidsverzuim Wat het arbeidsverzuim betreft, dit is inderdaad niet alleen een psychologische maar ook een me dische kwestie. Ook de maatschap pij is op de hoogte van de gespan nen toestand op de arbeidsmarkt, waarvan de tegenwoordige hoog conjunctuur een belangrijke oor zaak vormt. Een ieder, dus ook het bedrijfsleven, zal de medewerking van de maatschappij ondervinden, wanneer het er om gaat het ar beidsverzuim zo klein mogelijk te houden, maar zij is zeker niet in de eerste plaats verantwoordelijk voor het misbruik, dat hiervan soms door werknemers wordt gemaakt. De huisartsen begrijpen niet de hou ding van een groep in onze samen leving, die verklaart de grote lij nen te zien en die wil praten over efficiency en de opvoering van de arbeidsproductiviteit, maar die door haar houding in de Ziekenfonds raad de huisartsen de middelen onthoudt de efficiency van de prac- tijkvoering te verbeteren. Zeer zware regenval heeft Donderdag overstromingen veroor zaakt in "de Griekse stad Volos, die onlangs door aardbevingen werd geteisterd. Er zouden 22 mensen verdronken zijn. Bij de opening van de bijeen komst deelde de presidente mede dat H.M. de Koningin het Be schermvrouweschap van de bond heeft aanvaard, welke mededeling met luid applaus werd begroet. Ook Oost-Duitsers naar Genève? Volgens het Westberlijnse anti communistische informa tieburea u „West" wordt in Oost-Duitsland het zenden van een officiële regerings delegatie naar de komende Ge- neefse conferentie voorbereid. Er zouden onderhandelingen gaande zijn met de Sowjet-Unie over het tüdstip waarop deze delegatie in Genève moet aankomen. De dele gatie zou onder leiding staan van de Oostduitse minister van Buiten landse Zaken Bolz. De rassenscheiding in Zuid-Afrika De „apartheidspolitiek" van Z. Afrika is een bedreiging voor het nationale leven van dat land en een „verontrustend element" in de in ternationale betrekkingen, zo heet het in een rapport van de commis sie der Verenigde Naties over het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika, dat door alle drie leden van de commissie: Hernan Santa Cruz (Chili), Dantes Bellegarde (Haïti) en Henri Laugier (Frankrijk) is goedgekeurd. De commissie verklaart in haar rapport van 300 bladzijden, „dat de politiek van apartheid in grote lij nen niet is veranderd in het afge lopen jaar". Wel wordt opgemerkt dat sinds enige tijd „een zekere soepelheid" is doorgedrongen in de toepassing van de maatregelen tot rassenscheiding in Zuid-Afrika. Christus is het, Die gestorven is, ja, wat meer is, Die opgewekt is, Die ook ter rechterhand Gods is. Die ook voor ons bidt. Rom. 8 34. In Matth. 25 staat, dat bij de we derkomst van Christus alle volke ren voor Hem vergaderd zullen worden, en Hij zal ze vanéén schei den, gelijk de herder de schapen en de bokken scheidt. En Hij zal de schapen tot Zijn rechterhand stellen en de bokken aan Zijn linkerhand. Dan zal de Koning zeggen tot de genen, die aan Zijn rechterhand staan: Komt, gij gezegenden Mijns Vaders! beërft dat Koninkrijk, het welk voor u bereid is van de grond legging der wereld. Dan zal Hij zeggen ook tot dege nen, die ter linkerhand zijn: Gaat weg van Mij, gij gevloekten! in het eeuwige vuur, hetwelk den duivel en zijn engelen bereid is. 'Tjtot zover Jezus Christus zelf, die wederkomt om te oordelen de le venden en de doden. Nu luisteren we weer naar de woorden van Paulus, de dienst knecht van Jezus Christus, volgens zijn eigen vaste overtuiging, de grootste van alle zondaren. En hij vraagt: Wie is het die (de zondaar) verdoemt? Dat zal dan toch wel op grond van Zijn eigen woorden, Jezus Christus zijn. Hoe zit dat nu toch eigenlijk? Met Paulus zelf en met zijn vrien den in Rome, alle mensen wier le ven hen bij God aanklaagt als des doods schuldig. Bij gevolg een ho peloze zaak, zij vallen onder het vernietigend oordeel van Christus. Het is heel anders: Alle dingen werken mede degenen, die God liefhebben, die naar Zijn voorne men geroepen zijn. Paulus en zijn vrienden zijn van God gekend, geroepen, gerecht vaardigd, verheerlijkt, om aan Je zus Christus, gelijk te zijn, naar Zijn heilig voornemen. tfu ligt de zaak volkomen anders. Zij zijn uitverkorenen Gods! Wie zal beschuldiging inbrengen tegen de uitverkorenen Gods? God zelf neemt hun ongerechtigheid weg. Wie zal hem verdomen, de uit verkorene Gods, de gekochte met het bloed van Christus, het eigen dom van Christus, met lichaam en ziel in tijd en eeuwigheid? Zal Jezus Christus het doen, de rechtvaardige rechter van levenden en doden? Christus verdoemt niet, wat meer is, Die (voor hen) gestorven is, Die opgewekt is. Die ter rechterhand Gods is, Die ook voor hen en voor ons bidt, nl. degenen, die God liefhebben, volgens Zijn heilige wil. F. v, d. GRIFT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1