Stewardess heeft altijd een streepje Gespreide eigendomsvorming een zaak waard om naar te streven Wr De gemeentesecretaris moet in de raad het woord kunnen voeren Mogelijk tussentijdse loonsverhoging land- en veeteeltsector in het moderne wasmSddei dat hagelwit en veilig wast. Voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! De vereisten van een goede woning gezien door het oog van de vrouw STUDIECONFERENTIE C.N.V. Particulier eigendom gunstig voor zelfontplooiing Op een te Utrecht gehouden stu- Met het verdwijnen van de pro- dieconferentie van het Christelijk letariër gaat de klassestrijd weg. Nationaal Vakverbond heeft drs. C. Wie proletariër is, is afhankelijk, I». Hazenbosch een inleiding gehou- hetgeen ondermijnend werkt op de om ik vrijzinnig werd". In een boei den over de „Gespreide eigendoms- persoonlijkheid. Enig particulier end betoog, dat met grote aandacht den. Later zal de titel van de dan te vertonen film worden bekend gemaakt. De Landdag te Renesse, die kort geleden gehouden werd, verwierf de waardering van het Prov. Bestuur te Goes. Volgend jaar zal de Provinciale Landdag op Schouwen-Duiveland worden ge houden. Na de pauze werd het woord ver leend aan ds. W. de Weerd uit 's-Gravenzande die als onderwerp van zijn rede gekozen had: „Waar vorming". Drs. Hazenbosch wilde liever van gespreide eigendomsvorming spre- liilci.-iri kan uitieven ken in plaats van zoals gebruikelijk llJkheid kan ""leven, van bezitsspreiding en bezitsvor ming. De vorming van de gespreide eigendomsvorming heeft steeds tot de idealen van de Christelijke so ciale beweging behoord - dit ideaal dient dan ook volgens spreker te blijven gehandhaafd en tot verwe zenlijking te worden gebracht. Gespreide eigendomsvorming is - zo zei spreker - waard om na te streven op grond van zedelijke, so ciale en economische overwegin- eigendom is gunstig voor zeifont- werd gevolgd, nam spr. zijn toe- plooiing. De mens heeft dan enige hoorders mee naar de Zuidoosthoek zorg waarin hij zijn verantwoorde- van Drente in het begin dezer eeuw, waar onbeschrijfelijke toe- Stad en Provincie Gemeenteavond Vrijz. Hervormden standen heersten en spr.'s vader als pionier zeer verdienstelijk werk verrichtte. Door deze toestanden en het geestelijk leven daar en op an dere plaatsen, kwam het critische denken bij spr. op het eerste plan en daardoor de vrije persoonlijke gedachte over de Gods- en levens vragen. Met een hartelijk dankwoord voor De eerste gemeente-avond van de verhelderende gedachten over Ver. voor Vrijz Hervormden werd het vrijzinnig godsdienstig leven, gen; daaronder zijn de overwegin- Woensdagavond in het Ver.Gebouw a,aI1.h®t adrea, van ds- de Weerd, gen van zedelijke aard volgens drs. h y«jje gehouden onder presi. sloot ds van Royen deze geslaagde u«i vM gemeente-avond, waarna met het na een woord van welkom verzocht Sh™"*11 te zingen Gez. 132 1 en 2. Hierna v geëindigd werd. op de gespreide eigendomsvorming werd de agenda van de algemene moet worden bevorderd. De pro- ledenvergadering afgedaan. De pe- Vocaal concert zangklaSSe Hazenbosch het belangrijkst. Deze hebben nl. consequenties met betrekking tot de wijze waar- blematiek van de gespreide eigen- riodiek aftredende bestuursleden de „Bartimeus" domsvorming valt tn twee delen Broere en W. Berrevoets uiteen, nl. het probleem van de in- wer(Jen met algemene stemmen komensvormjng en het probleem herkozen Zoals reeds gemeld zal een zang van de inkomstenbesteding. De In ^et komende seizoen zullen klasse van de blindeninrichting door het C.N.V. nu reeds gedurende versChiilende bijeenkomsten wor- „Bartimeus" te Zeist op 24 October enige jaren voorgestane vrijere ^en ioelegd, de eerste op 21 Nov. a.s. een concert geven in de Grote loonvorming schept gunstige voor- a g waar op za\ treden ds. J. Zuur- Kerk. Het koor bestaat uit 40 kin deeg, predikant te Parijs. Deze eer- deren, die geheel blind zijn of het ste lezing zal bij wijze van uitzon- licht in de ogen voor een groot deel dering in „Concordia" worden ge- missen. Het koor wordt begeleid loonpolitiek daarentegen vormt een houcjen daar op genoemde datum door de bekende organist Stoffel holpmmorincr unrip gg gespreide - -- - waarden om tot gespreide eigen domsvorming te geraken. Handha ving van de centraal beheerste Uil? Februari wordt de bindingsavond de Utrechtse Domkerk. De leden van de V.P.R.O. gehouden. In Maart van het koor zullen bij particulie- '56 zal een filmavond gegeven wor- ren worden ondergebracht. belemmering voor eigendomsvorming. geconsumeerde deel van het inko men, d.w.z. uit besparingen. Een op gespreide eigendomsvorming ge richte politiek is derhalve een po litiek, die het sparen door een zo breed mogelijke groep van ons volk zoekt te bevorderen. Drs. Hazenbosch meent, dat ter vergroting van de spaaractiviteit en ter bevordering van de spaar zin, vakbeweging, bedrijfsleven en overheid een taak hebben. LAND- EN TUINBOUW Demonstratie tractoren te Dreischor Wij vestigen de aandacht op de vandaag te houden demonstratie David Brown tractoren met het T.C.U. anti-slip systeem te Drei schor. Het T.C.U. anti-slip systeem schijnt een afdoende oplossing te geven voor het slipprobleem bv. bij het ploegen op natte of vette grond. De ingenieurs van de David Brown fabrieken hebben nl. een uitvin ding gedaan, die aan het zo hin derlijke slippen een einde maakt. Prospecti over het nieuwe systeem lezend zou men denken: „Het is te mooi om waar te zijn". De demon stratie evenwel is er om de waarde van het systeem in de practijk te doen uitkomen. De demonstratie vindt plaats aan de Dreischorse dijk tegenover de hofstede van de heer H. G. der Weduwen. Belangstellen de landbouwers zijn uiteraard har telijk welkom bij de demonstratie. de zaal in het Ver. Gebouw door van Viegen, die vaak te beluisteren anderen wordt ingenomen. Op 15 is in zijn concerten op het orgel van MENING VAN CONTACTORGAAN Hij dient deel uit te maken van de raad B en W In de te Rotterdam gehouden vergadering van het landelijk Con tactorgaan van Gemeentesecreta rissen werden verdere besprekin gen gewijd aan de inhoud van een rapport over de positie der gemeen tesecretarissen. In algemene zin was men het er over eens, dat de wetgever bij het treffen van wettelijke maatregelen voor een betere bepaling van de functie van gemeentesecretaris de grondslagen van de huidige Ge meentewet onaangetast behoort te laten. In de bepalingen voor kleine en grotere gemeenten dient geen differentiatie te worden aange bracht naar gelang van de grootte der gemeente. Het standpunt van de commissie, als zou het mogelijk maken in de wet van de benoeming van een adjunct-secretaris aanbe veling verdienen, vond echter een afwijzende houding. Van de 21 gewone vraagpunten, die naar aanleiding van het rap port gerezen waren, kon de ver gadering slechts tot afhandeling van de eerste drie komen. Er zal daarom een nieuwe vergadering, te Utrecht te houden, nodig zijn. Aanvaard werd de mening van de commissie, dat in de wet de vol gende bepaling zou behoren te wor den opgenomen: „De secretaris maakt deel uit van de raad en van het college van B. en W." Eenstem mig was men van oordeel, dat de taakomschrijving van de secretaris in art. 108 niet moet spreken over „behulpzaam" zijn - hetgeen duidt op de taak van de secretaris t.a.v. de drie gemeentelijke bestuursor ganen en raadscommissies, maar dat „behulpzaam zijn" vervangen moet worden door „terzijde staan'*. Een meerderheid was ten slotte van oordeel, dat de secretaris de moge lijkheid dient te hebben om in de raad het woord te voeren, echter desgevraagd. KERKNIEUWS Uit het kerkverband getreden De classis van de Chr. Ger. Ge meenten in Nederland heeft in haar te Bussum gehouden vergade ring vastgesteld dat de gemeenten van Bpssum en Zwolle zich aan haar verband hebben onttrokken, omdat zij zich niet wensen te on derwerpen aan de kerkorde en de, naar het inzicht van de classis on ordelijke, wegen niet wensen te verlaten. Het gaat hier over het door bedoelde kerkeraden laten op treden van sprekers in de dienst des Woords, al dan niet daartoe wettig geordend, buiten het kerk verband. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Witteveen: vicaris P. Datema, Krimpen a.d. IJssel. Aangenomen naar Nieuwerkerk a.d. IJssel: D. J. van Dijk, Sint An- naland; naar Delft: J. van Rootse- laar, Wijk bij Heusden. Bedankt voor Kampen: D. J. van- Dijk, Sint Annaland; voor Wad- dinxveen en voor IJsselmuiden: J. van Rootselaar, Wijk bij Heusden. Geref. Kerken (Art 81 K.O.) Beroepen te Driesum: K. Ded- dens, Hoek. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: P. Hon- koop, Rijssen. SPORT Extra treinen naar Nederland-België Voor bezoekers van de interland voetbalwedstrijd Nederland-België, die a.s. Zondag in het Feijenoord- stadion te Rotterdam wordt ge speeld, zullen de spoorwegen een aantal extra treinen uit de richtin gen Utrecht, Amersfoort, Enschedé, Arnhem, Leeuwarden, Groningen, Roosendaal en Eindhoven naar en van de halte Rotterdam-stadion la ten rijden. O.L, school Zicrikzec-Brugklasse 4-1 Woensdagmiddag speelden de elf tallen van de Openbare lagere school en de Brugklasse een wed strijd op het noodsportterrein in de Zuidhoek. Reeds voor de rust bleek de O.L.S. de sterkste te zijn, want zij slaagde er in vier doelpunten te maken. Na de rust kwam de Brug klasse in de meerderheid en zij slaagde er in de eer te redden. De doelpunten voor de O.L.S. werden gescoord door A. Fondse en C. de Looze. De heer v. d. Maas leidde tot aller tevredenheid. Groot-Brittannic is van plan een atoom-duikboot te bouwen, al dus heeft de chef van de staf der Britse marine, admiraal Mountbat- ten, te Londen medegedeeld. Ingezonden mededeling Persll Overeenstemming in de hoofdafdeling sociale zaken Landbouwschap Bljjkens het orgaan van de Al gemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond „Verenigt U", is tij dens de besprekingen in de hoofd afdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap overeenstemming bereikt over een tussentijdse loons verhoging voor de akker- en weide- bouw en de veehouderij. De besprekingen, die hierover sinds November 1954 gevoerd zijn, hebben tot resultaat gehad, dat de lonen van de zogenaamde losse ar beiders kunnen worden verhoogd met 3% cent per uur en van de vas te arbeiders met 5 cent per uur. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap dient, al dus tekent „Verenigt U" hierbij aan, het resultaat van de bespre kingen voor te leggen aan het be stuur van het Landbouwschap en indien dit bestuur zich er mede kan verenigen, zal het ter goedkeuring aan het college van Rijksbemidde laars worden voorgelegd. Het col lege zal hierover, alvorens het een uitspraak doet, advies moeten in winnen van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Soms komen ernstige indelings- en inrichtingsfouten voor De presidente van de Nederland- hoorlijke meubelkast, tafeltje, twee sc Huishoudraad, mevr. B. Korte- stoelen, beddekastjes of plankjes en kaas-den Haan, heeft Donderdag in een ^apkamer die boven- dien een 55 cm diepe muurkast de radiorubnck „Uit het bedryfs- heeft, alsook een stookgelegenheid leven" het probleem van de wo- en een dubbele wandcontactdoos ningbouw belicht uit de gezichts- naast de bedden, hock van de huisvrouw. Eed keuke" met electrisch licht boven de plaatsen waar gewerkt Na een overzicht te hebben ge- wordt, geven van de ernstige indelings- en Gelegenheid- voor het ophan- inrichtingsfouten, die h.i. zelfs nog gen van waslijnen op een zolder, in aan de allermodernste woningen een onderhuis, op een balcon of in kleven, gaf zij een opsomming, van een goed te ventileren douche- vereisten, waaraan een woning ruimte. naar haar mening moet voldoen. Een voorportaal waar de plaats Tot die eisen behoorden: voor een kapstok is uitgespaard. En Een woonkamer bijvoorbeeld, een provisiekast waarin niet tevens die niet tevens de verbinding vormt allerlei onhygiënische dingen als tussen buitendeur en keuken, of die stoffers en zwabbers geborgen moe de enige toegang vormt tot de ten worden. slaapkamers. Een bergruimte voor minstens Een extra woonvertrek voor acht hectoliter kolen. En laten we grote gezinnen of in die woningen vooral niet vergeten een zo klein waar mensen wónen die geestelijke mogelijke afstand tussen keuken arbeid verrichten. en voordeur en tussen woonkamer Een slaapkamer voor de ouders en voordeur, omdat die afstand elke die o.a. ruimte biedt voor een be- dag tientallen malen wordt gegaan. DE STEEN VAN DE PROFEET 18. Onweerstaanbaar hield de glanzende bol Aram's blikken vast. Hij deed zelfs geen poging meer om zijn ogen af te wenden. Als een vaag, wegstervend gemurmel drong Caracalla's stem tot hem door, doch hij hoorde het nauwelijks. Een alles overstelpende loom heid maakte zich van hem meester. Krampachtig klemden zijn vin gers zich om het kristal. Toen werd alles donker om hem heen en het was hem, alsof hij wegzonk in een peilloze, zwarte diepte Ineens voelde hij, dat de zware, glazen bal uit zijn handen werd weggenomen. Langzaam sloeg hij zijn ogen op en staarde verwezen naar de twee mannen die voor hem stonden. Heel langzaam drong het tot hem door, dat zij gekleed waren als burgers van het oude Romeinse rijk, in lange, tot op hun voeten afhangende toga's. „Aha! Hij komt bij!" hoorde hij de langste van het tweetal met een hoge, krassende stem zeggen. De spreker had een lang, smal gelaat met diepliggende, fonkelende ogen, vooruitstekend tanden en een ver warde sik. Tevergeefs zocht Aram in zijn herinnering. Hij had de man nog nooit eerder gezien, evenmin als zijn metgezel. Waar was hij? Wat was er met hem gebeurd? Hij moest in slaap gevallen zijn! Maar hoe lang had hij dan geslapen? vroeg hij zich verwon derd af. En alsof de lange man zijn gedachten raadde, kraste hij: „Twee dagen lang zijt ge buiten bewustzijn geweest! Twee dagen! Doch de steen heeft U weer tot de levenden teruggevoerd!" Lief kozend streken zijn benige vingers over het kristal, terwijl hij er aan toevoegde: „De steen van Jachime de profeetmijn wonder- steen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3