Kinderpostzegels verkrijgbaar van 14 Nov. af De Fokveedag Arabische vluchtelingen in hongerstaking Westen bereid strijdkrachten in Europa te herzien Bruinen en blonden deden mengvorm der bevolking ontstaan op Schouwen-Duiveland BLOEMEN BINNENSHUIS Afbeeldingen van oude meesters 1. Van 14 November 1955 tot en met 13 Januari 1956 zullen weder om de Kindepostzegels verkrijg baar zijn in de frankeerwaarden van 2, 5, 7, 10 en 25 cent, welke met een toeslag boven de frankeer- waarde van respectievelijk 3, 3, 5, 5 en 8 cent zullen worden verkocht. 2. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde is bestemd voor steun van de arbeid ten bate van het bescherming nodig hebbende en hulpbehoevende kind. 3. De zegels dragen afbeeldingen van portretten van kinderen, ont leend aan schilderijen van oude Nederlandse en Zuid-Nederlandse meesters. De compositie der zegels is van de hand van S. L. Hartz te Haar lem, die ook alle tekst- en waarde- aanduidingen heeft getekend. De uitvoering geschiedden in 2 kleuren. De voorstellingen en kleuren zijn de volgende: de zegel van 2 cent, het portret van Willem van Loon, geschilderd door Dirck Dirckz. Santvoort (1610-1680), groen; de ze gel van 5 cent: een jongensportret, geschilderd door Jacob Adriaansz. Backer (1608-1651), rood; de zegel van 7 cent: een meisjesportret van een onbekende Zuid-Nederlandse meester, bruin; de zegel van 10 cent: het portret van Philips Huy- gens, geschilderd door Adriaan Hanneman (1601-1671), blauw; de zegel van 25 cent: het portret van Vier en twintig Duitse generaals vrijgelaten Vier en twintig voormalige Duit se generaals, die Donderdag uit de Sowjet-Unie zijn teruggekeerd, ver blijven thans in het doorgangskamp Friedland in West-Duitsland. Walther Von Seydlitz, de plaats vervanger van veldmaarschalk Von Paulus bij Stalingrad, wordt dooi de anderen genegeerd. Eén van deze laatsten zei: „Wij kunnen niet vergeten, dat hij Duitsers tegen Duitsers wilde laten vechten". Von Seydlitz heeft in de oorlog in 1943 via de Sowjet-radio tegen de Nazi's gerichte propaganda gevoerd. Von Seydlitz, die zich van de boycot der andere generaals niets scheen aan te trekken, zei dat hij in tegenstelling tot de anderen, die in kampen hebben gezeten, de afge lopen vijf jaar in eenzame opslui ting heeft doorgebracht in Mos- kou's grootste gevangenis. Hij legde niet uit, waarom hij in de gevan genis had gezeten, hoewel hij de Russen zo lang had geholpen. De komende fokveedag te Zierik- zee is een veeteeltevenement van de eerste rang. Schouwen-Duive- land gaat tonen wat het na de ramp heeft bereikt op het punt van de wederopbouw der veestapel. Voor dit gebeuren staande gaan als van zelfsprekend de gedachten terug naar het dieptepunt in de eiland historie, toen in 1953 de cadavers van honderden dieren ronddreven in het kille zeewater dat de polders was binnen gestroomd. Twee jaar na deze neerdrukkende periode komt het eiland voor de dag met een tip-top georganiseerde fokvee dag, die veel goeds voorspelt. Zij buigt de aandacht af naar de vee teelt, die men nooit in één adem met het eiland heeft genoemd. Schouwen-Duiveland was land- bouwland bij uitnemendheid, maar het lijkt er veel op dat de veeteelt in de toekomst een belangrijker rol zal gaan spelen. Typisch in dit verband is b.v. ook de opzet van het voox-beeldbedrijf „Frieslandhoeve". Het valt - gelet op de gegeven adviezen door de Stichting Proefboerderijen - moei lijk aan te nemen dat men door de Friese verhoudingen bij de opzet van dit bedrijf is beïnvloed. Hier heeft bewust de gedachte voorge zeten aan de veeteelt belangrijke aandacht te besteden en (goed) voorbeeld doet goed volgen, zodat er ook in dit opzicht van het voor beeldbedrijf stellig invloed zal uit gaan. Vooral in de eerste jaren im mers zal hier het accent op de vee teelt komen te liggen. Belangrijk is verder dat Schou wen-Duiveland niet voor de tweede maal is gestruikeld over de steen van het inferieure vee. Wat op dit gebied na de oorlog te zien is ge weest, was niet al te fraai, maar thans heeft men het anders ge daan. Gezond en volwaardig vee is geïmporteerd, dat de basis vormt waarop de toekomstige veestapel kan worden opgebouwd. Door het verlenen van premies poogt men de boer te animeren zich eveneens van prima vee te voorzien. Op deze wijze zal de veeteelt ook meer aan trekkingskracht krijgen. Het van gezondheid glanzende dier oefent een grote bekoring uit en op de fokveedag zal dan het puik van de Schouwse stallen te zien zijn. Allerwege is medewerking ver leend om deze dag tot een succes volle te maken en aan de voorbe reidingen zal het werkelijk niet kunnen liggen. Twee jaar nadat de bloem van het Schouwse vee de dood vond in de koude golven, treedt het beste van de nieuwe vee stapel naar voren, om er aan te herinneren dat in de veeteelt grote - mogelijk voorheen niet vermoede of onderschatte - mogelijkheden liggen. Moge de fokveedag hiervan een duidelijk getuigenis afleggen, tot heil van het eiland. Constantijn Huygens, geschilderd door Adriaan Hanneman (1601- 1671), paars. De zegels zullen voor de franke- ring geldig zijn t.m. 31 Dec. 1956. 60.000 Palestijnse vluchtelingen in het gebied van Hebron zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen het plan van Johnston, de speciale afgezant van president Eisenhower, voor het gebruik van het water van de Jordaan. De sta king is ook gericht tegen de voor stellen van Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, voor de hervestiging van de Ara bische vluchtelingen en ter oplos sing van het Israëlisch-Arabische geschil. De hongerstakers hebben het maandelijkse voedselrantsoen ge weigerd, dat zij van de UNRWA, een organisatie van de V.N. tot het verlenen van steun, ontvangen. Wetenschap en Techniek Professor Niels Bohr 70 jaar Prof. Niels Hendrik David Bohr, die wordt beschouwd als een van de grootste physici aller tijden, vierde Vrijdag in Kopenhagen zijn zevenstigste verjaardag. Prof. Bohr werd op 7 October 1885 te Kopenhagen geboren, waar hij reeds op 31-jarige leeftijd be noemd werd tot hoogleraar in de theoretische natuurkunde. Drie jaar tevoren had hij een atoommodel ontworpen, dat o.m. in staat was de formule van Balmer voor de lijnen in het waterspectrum theoretisch te verklaren. In de verdere ontwikkeling van de quantumtheorie heeft prof. Bohr een belangrijke rol gespeeld en vooral door zijn formulering van het complementanteitsprincipe in 1926-1927 heeft hij veel bijgedragen tot een juiste interpretatie van het golfdeeljesgedrag van de materie. Gloeilampen met magnetische huls Adolph Buquor, een Amerikaan se uitvinder, heeft een gloeilamp ontworpen die niet in de fitting be hoeft te worden geschroefd en ook niet volgens het principe van de bajonetsluiting wordt vastgezet. Zijn uitvinding, bekend onder de naam Buquor Magnetic, komt in principe hierop neer dat in de fit ting een kleine sterke magneet in gebouwd wordt en dat de gloeilamp wordt voorzien van een klein stalen plaatje. Mqp behoeft dus niet an ders te doen dan het peertje in de fitting te laten glijden. Het magneetje is gemaakt van de nieuwe magnetische legering al- nico; de voet - de „huls" - van de lamp is van glas en alleen het con tactplaatje is van staal. De Ravi in Voor-Indië heeft een gedeelte- van Lahore en zijn voorsteden onder water gezet. Mi litairen zijn te hulp geroepen om het publiek te helpen. Het water staat bijna twee meter hoog. De verbindingen van Lahore met het noordelijke gedeelte van de Pend- sjaab zijn verbroken. Het peil der reeds sterk gezwollen rivieren Ravi, Beas en Jumni is nog verder ge stegen. NIEUWERKERK Filmavond Sophia Vereniging De Sophia Vereeniging tot Be- scherming van Dieren te Amster dam - die ook op Schouwen-Dui veland talrijke leden telt - oigani- seert Dinsdag 11 October a.s. een filmavond alhier. Behalve dieren- documentaires zal de speelfilm „Op hoop van zegen" worden vertoond. Uiteraard krijgt het dier op deze filmavond, die past in een reeks voorstellingen op het eiland, de volle aandacht, hetgeen onder de huidige omstandigheden wel bij zonder sterk actueel is. LAND- EN TUINBOUW Zeeuwsch Landbouwblad over „doorsukkelen" Het Zeeuws Landbouwblad wijdt een uitvoerige beschouwing aan de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1956. De con clusie van het blad is ongetwijfeld interessant: „Wij kunnen uit deze Memorie van Toelichting dus constateren, dat minister Mansholt inderdaad in dit laatste jaar van zijn ambtsperi ode weinig veranderingen meer zal aanbrengen in zijn te voeren be leid. Een beleid, waarmee wij ons in grote lijnen wel kunnen verenigen, al vinden wij, zoals reeds meer uit eengezet, de koolzaad-affaire verre van elegant. Maar zeker achten wij het dringend noodzakelijk, dat men zich in de kringen van de georga niseerde landbouw beraadt op een duidelijk antwoord op de grote vragen, die zich voordoen op het gebied van lonen en prijzen. Wij kunnen met het huidige landbouw beleid waarschijnlijk nog wel door sukkelen tot aan 1956. De nieuwe regering zal zich echter over de gehele loonvorming met alles wat eraan vastzit moeten gaan uitspre ken en de minister van Landbouw zal dan ten aanzien van doorbere kening van de hoogstwaarschijnlijk vrijere lonen en ten aanzien van zijn te voeren prijsbeleid beslissin gen dienen te nemen. Maar het zou goed zijn als tegen die tijd de geor ganiseerde landbouw een duidelijk en op de werkelijkheid afgestemd oordeel kan geven. Juist dit laatste is van groot belang, want men kan wel van allerlei willen, maar het moet in de praktijk ook kunnen". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Tweetal voor directeur van de, Geref. Zendingsbond: J. D. v. Dijk, St. Annaland en J. Wieman, Oude water. Beroepen te Bennekom:.C. Streef kerk, Sprang; door de classis Haar lem als zendingspredikant voor. Nieuw-Guinea: H. A. van Her waarden, Watergraafsmeer, die dit beroep aannam. - Aangenomen naar Noordbroek: K. M. Witteveen, Veendam; naai den Haag (jeugdpredikant): H. Son- dorp, Sneek. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Terneuzen: cand. A. van Haarlem, Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Oldeboorn: cand. H. N. de Mooij, Leiden. Aangenomen naar Moe (Victoria- Australië): J. A. Bouwmeester, Heerjansdam. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Delft: P. de Smit, Middelharnis. Ingezonden mededeling Voor veiligheidswaarborgen aan Rusland De Britse minister van Buiten landse Zaken, Mcmillan, heeft op de conferentie der Conservatieve party verklaard, dat het Westen bereid is zijn strydkrachten in Europa te herzien om steun te ge ven aan veiligheidswaarborgen voor de Sowjet-Unie na een hereniging van Duitsland. „Wij zijn bereid om militaire ac- coorden aan een Europees veilig heidspact toe te voegen", aldus zei hij. „Wij zullen de bewapening aan zienlijk kunnen verminderen zon der het huidige evenwicht in ge vaar te brengen. Wanneer wij het ingewikkelde probleem van de in ternationale controle niet kunnen oplossen, waarom zouden wij dan niet terstond tot een aanzienlijke beperking van de traditionele be wapening overgaan? Vooruitgang ten aanzien van de kwestie der her eniging van Duitsland zou een der gelijke beperking vergemakkelij ken". Macmillan zei verder, dat de Westelij ke veiligheids voorstellen meer in bijzonderheden aan de Russen zouden worden voorgelegd op de aanstaande ministersconfe rentie te Genève. Volgens diplomatieke bronnen zal het Westen voorstellen, na hereni ging van Duitsland, tot uitdunning van zowel de Oostelijke als de Wes telijke strijdkrachten in een groot gebied in Duitsland en Polen over te gaan. In het deel van het Algierse departement Oran dat aan Marok ko grenst, houden de Fransen een grote razzia op rebellen. .Volgens Franse autoriteiten hebben 1500 Mohammedanen in het departe ment zich vrijwillig gemeld voor de strijd tegen opstandelingen. Allerlei variaties zijn thans aan te wijzen Op het oudheidkundig symposion (dat meer was dan een smulpartij of een drinkgelag, zoals het Griek se woord eigenlijk betekent) is me de bevestigd, dat de originele be woners van de Delta-eilanden een kort breed hoofd- en schouderig donkerogig volk moet zijn geweest^ zwart van haren en zeer levendig van temperament. En verder dat de donkere mooie typen van Zuid- Beveland, Walcheren en Tholen weinig of niets uitstaande hebben met de Spaanse legers uit de tach tigjarige oorlog. Die legers bestonden trouwens grotendeels niet uit Spaanse „hidal go's", maar uit aangeworven volk, uit „aller heren landen" als lererr, Schotten, Duitsers, Zwitsers, Vla- men en zelfs Neder- of Hollanders of Belgen. De „oerstok" der men sen van Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen kan niet blond of blauw ogig of rosharig zijn geweest, maar zwart. En de koppen niet lang en smal - als die der Friezen - maar ïond en breed, als die van Alpino's. De vraag is nu: „zijn er nog ras echte Zeeuwse Schouwenaars op Schouwen-Duiveland?" Of kleur en karaktervaste" Duivelanders in het Vierbannengebied? Zijn Schou wenaars en Duivelanders homogeen van afkomst en aard en wezen? En die uit Dreischor en de polders van de Gouwe en Zonnemaire? Zijn de eilandbewoners wel pure Zeeu wen? Symposion wist het nog zo net niet en maakte attent in dit verband op de poldersgewijze ver schillen bv. in Zeeuws-Vlaanderen. Zo ligt het immers ook wel hier. Ook op het uit voorheen vier of vijf delen bestaande eiland is- er merkbaar verschil tussen Drie- Schorrenmannen en die uit de pol der Schouwen. Ook de West-enders zijn anders dan die van Blooys en Gouwelanden. Het symposion noemde verschil in lengte en strue- tuur, maar in wezen gaat het veri schil veel dieper. Een Duivelander heeft met een Schouwenaar niet veel van doen, in taal niet, in aan pak niet en in aanvoelen niet. Wat is nu eigenlijk echt oer-Schouwen- Duivelands? Het lang- of het kort- hoofd, de blauw- of de bruinoog, de hoge slanke of de brede robuste gestalte? De bruinen en de blonden schij nen zeer vele eeuwen lang op het eiland te hebben „samengeleefd", huwende en ten huwelijk gevende en onder elkander genererende in overvloedige mate. Daardoor is een mengvoi'm ontstaan - waarin blond en bruin in allerlei variaties voor komen en een geaardheid en wezen, dat niet gemakkelijk te bepalen of te beschrijven is. Er is apathie, be rusting en lijdelijkheid die soms bijna fatalistisch lijkt. Er is soms ook „feu saevé" om iets nieuws aan te pakken. Dat zit hem in de ras- oi' bloedmenging van blond en lang met bruin en kort. Het lange en langhoofdige ras is wat te gezapig, te zwaartillend en zuchterig. Maar de goede eigenschappen zijn kop pig volharden en zwijgzaam door zetten, trouw en kalmte. Over het algemeen hebben de mengrassen niet meer de allerbeste eigenschap pen overgehouden van de oorspron kelijke. Misschien ware het beter geweest als er geen overschuiving zou zijn geweest van Friezen (of Denen?) over de autochtone kleine bruine Zeeuwse mensen ook op Schouwen-Duiveland. PREDIKBEURTEN Zondag 9 October Ned. Herv. Kerk Zierikzce: Grote kerk: 10 en 7 uur ds v. Roon; Verenigingsgebouw: 10 en 7 uur ds v. Royen. Kerkwerve: 10 uur ds v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds Swaak. Haamstede: 10 en 7 uur ds v. Vliet. Renessc: 10 uur ds v. Liere, 7 uur ds Cramer uit Oostzaan. Noordwellc: 10 uur ds Cramer. Eikerzee: 10 uur ds Nauta. Brouwershaven: 10 uur dr Sperna Weiland. Zonnemaire: 10 uur ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur ds Bui- nink. Dreischor: ds Huizing (ge- zinsdienst). Beijersdijkje: 11 uur wika Klaassen. Ouwerkerk: 10 uur ds Franke (H.D.). Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Oosterland: 10 uur ds Radstake (H.D.), 6 uur ds Radstake. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dhr Sijthoff. Bruinisse: 10 en 5 uur ds v. d. Brink. St. Philips- land: 9.30 uur ds v. Dieren (H.A.), 2.30 uur ds v. Dieren. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds F. Slomp te Hoorn. Haamstede: 10 en 3 uur ds Meijer (H.A.). Renesse: 7 uur ds Meijer. Scharendijke: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds Kuitert. Brou wershaven: 9.30 en 1.30 uur ds Schuddebeurs. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds Tiemersma. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur dr Becker. Oos terland: 10 uur ds Kuitert, 3 uur dr Becker. Bruinisse: 10 en 5 uur lees- dienst. Anna Jacobapolder: twee maal ds Smit Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3.15 uur ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzce: 10 uur ds v. d. Klis (H.A.), 6 uur ds v. d. Klis. Haam stede: 10 uur ds Meijering, 3 uur ds v. d. Klis. Noordgouwe: 10 en 6 uur candidaat C. Langbroek uit IJmuidep. Geref. Gemeente Zierikzce: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2-.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds Mallan. St. Philipsland: driemaal leesdienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: driemaal leesdienst. R.K. Kerk Zierikzce: 7.15 vroegmis, 10 uur hoogmis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). Leger des Hcils Zierikzce: 10.00 uur samenkomst, 12.00 uur jeugddienst, 19.30 uur samenkomst. Voor de Kippenhouders De kip een chemische fabriek Men zegt wel eens: „Zeg mij wat voor lectuur U leest en ik zal zeg gen wie U bent". Tot de kip kun nen we zeggen: „Zeg mij hoe je ge voederd wordt en ik zal zeggen wat voor eieren je legt". Wij bedoelen dan, van welke kwaliteit die eieren zijn. Een kippenei bestaat uit, moet althans bestaan uit: 73,67 water, 12,57 °/o eiwit, 12,02 °/o vet, 0,67 °/o zetmeelachtige stoffen, 1,07 as- bestanddelen of zouten. De asbestanddelen in het ei be slaan volgens dr. van v. d. Sleen uit: 120 milligram kalium-oxyde, 170 mgr. natrium-oxyde, 85 mgr. kalk, 8 mgr. magnesia, 3 mgr. ijzer- oxyde, 270 mgr. phosphorzuur, 2 mgr. zwavelzuur, 2 mgr. kiezelzuur, 70 mgr. chloor. Dan nog minimale hoeveelheden jodium en mangaan. Het behoeft geen nadere uitleg, dat de kip deze stoffen in het voeder moet kunnen vinden. Ontbreken één of meerdere stof fen als genoemd in het voeder, dan gaat de kip deze aan haar eigen lichaam onttrekken, zodat zij zich geleidelijk aan weggeeft aan haar eieren, tot het moment dat er een deficiëntie, een tekort aan bepaal de levensstoffen bij de kip ontstaat en zij de leg staakt. Hierbij zij op gemerkt dat elke ongunstige fac tor, of die nu in verband met de huisvesting of de voeding staat, de eierproductie stagneert of geheel doet beëindigen. Voorts zij nog opgemerkt dat de kip uit bepaalde stoffen andere kan opbouwen, wij bedoelen hiermee dat één of meerdere genoemde scheikundige elementen uit weer andere door de kip opgebouwd kunnen zijn. Hoe het ook zij, voor een gezon de nakomelingenschap heeft de na tuur voor het ei een bepaalde sa menstelling bepaald. Is de kip niet in staat deze samenstelling tot stand te brengen, dan zal zij een slecht broedei leggen en tenslotte de leg geheel achterwege laten. In feite is het ei toch ten dienste van het kippengeslacht en niet voor menselijke consumptie be stemd. Daar de hedendaagse kippen cul- tuurdieren zijn, aangezet worden in de winter eieren te leggen en een jaarproductie op te brengen die twintig maal hoger is dan die van de wilde hoenders, dient derhalve het productievoer van een zeer su blieme samenstelling te zijn. Dezelfde stoffen waaruit de kip en het ei bestaan, moeten dus in ongeveer overeenkomstige verhou dingen in het voeder aanwezig zijn. In die verhouding wordt tot op he den nog naarstig geroerd, en men zal hierin blijven roeren totdat de kip misschien eieren legt met een plak spek er om heen, logisch is overigens dat de mens dan nog niet tevreden is. In ieder geval eist een steeds hogere productie aanpassing wat de hoeveelheid en de kwaliteit van het voeder betreft. Nooit zal men kunnen zeggen: „Nu zijn we er!" C. LIMBURG. Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 9 Oct.: dokter Vogelaar. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 1 Oct.: Cornells, z. van Gerard van den Hoek en Hendrina Janna Schot; 2 Oct.: Neeltje, d. van Leendert Jacobus van den Bos en Janna Hoogerwerf, wonende te Bruinisse; 5 Oct.: Cornelia Pieter- nella, d. van Johannes Sehevpenisse en Cornelia Korsuize; 6 Oct.: An- thonis, z. van Marinus Engel Jaco bus Berrevoets en Maria Verwest. brengen bloemenweelde in December en Januari Elke huisvrouw stelt het op prijs tegen de aanstaande feestdagen en natuurlijk ook wel op andere da gen in het koude jaargetijde te be schikken over bloemenweelde. Wat is eenvoudiger, dan onze kamer te versieren met bloembollen! Doorgaans bestellen we te veel bollen van één soort, zodat onze vensterbank prijkt met bloemen van dezelfde soort en kleur. Dit lijkt vrij eentonig. Toch zijn er bol len verkrijgbaar in vele kleuren. Willen we vroeg in de winter maanden kunnen genieten van een ongekende bloemenweelde, dan is het noodzakelijk dat we hiermede begin October reeds aanvangen. We bestellen dan bv. een 20-tal bol len, in 4 soorten. Dit is precies ge noeg voor 4 potten. Immers er moe ten 5 bollen in een „geraniumpot" Wij zullen ons eerst bepalen tot de zo gewilde tulpen. De pot wordt gevuld met aarde, elke aarde is goed, mits ze niet te stijf is. Heb ben we enkel de beschikking over wat stijve aarde, dan mengen we deze met turfmolm en/of wit zand. Vervolgens leggen we de bollen op de aarde, met „de neus omhoog", maar ze mogen elkaar niet raken. De neus moet ongeveer liggen ter hoogte van de rand van de pot, liefst 1 a 2 cm. er onder, dit om ruimte te hebben voor het begie ten der bloemen. Koel en donker Wie geen tuin bezit, dient de met bollen gevulde potten te bewaren op een koele donkere plaats in huis. Geregelde controle om droog wor den te voorkomen, is noodzakelijk. Wie wel de beschikking heeft over een tuin, doet verstandig de pol ten te begraven in de grond. Op een schaduwrijk plaatsje maken we een kuil, zo diep dat er ongeveer 15 cm. aarde op de potten gelegd kan wor den. Voor het dichtmaken van deze kuil moeten we de potten eerst be gieten. Staan ze aldus geplaatst, dan geven we boven op de aarde nog wal water en steken een stokje in de grond boven elke pot, opdat we deze weer kunnen terugvinden. Verwachten we vroeg vorst, dan de plaats goed afdekken' niet alleen legen bevriezen, maar ook omdat wij de potten ondanks vorst toch weer kunnen opgraven op een zo danig tijdstip, dat we de bollen op tijd in bloei kunnen hebben. Vóór het opgraven is het noodzakelijk even te controleren of de neus van de bol zeker 6 tot 8 cm. gegroeid is. Is dit nog niet het geval, dan laten we de potten liever nog wat staan, om te voorkomen, dat de tulp halverwege de bol gaat bloei en. Is voldoende lengte bereikt, dan plaatsen we de potten in de warme huiskamer, maar beschutten de planten in de beginne nog wel te gen teveel licht. Hycinten en narcissen Willen we ook hyacinten kweken, dan nemen we een zestal grote en een zestal kleine bollen. Van de eerste soort zetten we slechts één in de pot, geflankeerd door een drietal kleinere. Ook hier geldt weer, dat de bollen elkaar niet mo gen raken. Een tiental kleine narcissen wordt op grond en water gekweekt. De schaal vullen we voor de helft met grind, de bollen plaatsen we dicht tegen elkaar en de ruimte wordt met grind opgevuld. Nu vul len we de schaal met water, tot aan de rand van het grind. In de eerste tijd plaatsen we deze schaal in het licht in een koele kamer. Worden de schalen direct in de warme kamer geplaatst, dan groei en de bollen uit hun kracht. Iedere week water bijvullen en als de neuzen ongeveer 20 cm. lang zijn, brengen we de schaal naar de huis kamer. Omdat deze bollen zeer snel in bloei komen, dienen wij ze hoogstens een week of 4 voor de gewenste datum in de huiskamer te plaatsen. Alle bovengenoemde bollen kun nen vanaf begin October tot begin December geplant worden. Het spreekt vanzelf, dat we die bollen, die we met de feestdagen in bloei willen hebben, niet in het begin van December moeten planten, maar veel eerder, opdat we niet te iaat komen. Bollen, die we met de feestdagen in bloei willen hebben, moeten niet later dan begin Octo ber geplant worden. In de handel zijn nakketten ver krijgbaar voor elke gewenste bloei- datum, dus het wordt ons wel ge makkelijk gemaakt! (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2