Premier Faure hield magistrale rede over Marokko in Nationale Vergadering Gedunde karavaan bereikte in uitgeputte toestand gebied Hamar-stam Zeedijk tegenover „Levensstrijd" onder Zierikzee wordt verstevigd ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 No. 17825 - 112e Jaargang ziERnmgmNiEuwsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. Ernstig beroep op regering het niet tot een crisis te laten komen WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tef. 309. Premier, Faure van Frankrijk heeft Donderdagavond het debat over Marokko In de Nationale ver gadering geopend met de verkla ring, dat het debat moet svorden overheerst door het begrip, dat zich „op het ogenblik systematisch een grote onderneming tegen Frankrijk ontwikkelt". „Vandaag Is het N. Afrika, morgen kan het elders zijn. Onlangs is deze aanslag op diplo matiek gebied en ook in dc Ver. Naties aan de dag getreden", zo zei hij. Faure bracht de maatregelen in herinnering die de regering had moeten nemen om de orde in N.- Afrik'a te herstellen - zoals het op roepen van reservisten - doch hij verzekerde, dat de politiek gericht is op verzoening met 'alle middelen. Hij wees op de „essentiële aard van de Franse aanwezigheid in Ma rokko" en drong aan op een snelle definiëring van een Marokkaanse politiek. Het Marokkaanse vraagstuk is er niet een van een persoon of sultan, het gaat om een politiek die met beide handen aangegrepen moet worden. De regering heeft haar be leid gedefinieerd. Het parlement moet nu zeggen, of het dat beleid goedkeurt. Anders moet het een andere politiek formuleren, aldus de premier. Zelf achtte hij een „politiek van evolutie en hervormingen" de enig mogelijke. „Gedeeltelijke hervor mingen zijn niet meer voldoende". Het beleid ten aanzien van Marok ko moet worden uitgevoerd in sa menwerking met een werkelijk re presentatieve Marokkaanse rege ring. Faure deelde mede, dat bij de re cente besprekingen met Marok kaanse afgevaardigden te Aix les Bains, verscheidene Marokkanen niet verheeld hadden, dat zij voor standers waren van een geleidelijk te verwezenlijken onafhankelijk heid, maar ook van een blijvende Frans-Marokkaanse samenwerking, „en is dat niet een element waar over Frankrijk zich verheugen kan en waarop het trots kan zijn?", zo vroeg de premier. Hij bracht in herinnering, dat se dert het vertrek van sultan Ben Joessef in 1953 de weg voor poli tieke hervormingen afgesloten was, omdat de Marokkaanse nationalis ten weigerden samen te werken in een regering onder sultan Ben Arafa. Zowel het handhaven van Ben Arafa als de terugkeer van Ben Joessef was onmogelijk en daarom moet een troonraad, waar in de verschillende nuances van de Marokkaanse openbare mening el kaar in evenwicht houden, in het leven geroepen worden. Premier Faure wees op de re cente onlusten in het Rifgebied, „die vanuit het buitenland zijn aan gewakkerd". De verklaring van de leider der Istiklal in Cairo, El Fassi, over de instelling van een centraal commando voor Marokkaanse en Algerijnse opstandelingen, is „een nieuw feit, dat de regering veront rust". Aan het slot van zijn verklaring zei de premier,, dat er een „rege ring van nationale veiligheid" is geëist. Doch deze veiligheid eist juist, dat een regeringscrisis voor komen wordt. Daarom had hij ge weigerd af te treden of dit debat uit te stellen. Russische Mig's voor Egypte De eerste-minister van Egypte, Nasser, heeft aan een correspon dent van de New York Times mee gedeeld, dat Egypte van de Sow- jet-Unie straalvliegtuigen van het type „Mig" zal ontvangen. Goede matrassen Te Ankara viel een tweeja rig meisje van de vijfde ver dieping omlaag. Op dat ogen blik reed juist een met matras sen beladen vrachtauto langs. Het meisje belandde op sen matras en bleef volkomen on gedeerd. Stad cn Provincie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Yasmin, het vijfjarige dochtertje van Rita Hayworth en haar tweede (inmiddels ex-) echtgenoot, Prins Ali Klian, heeft na een rykelyk door publiciteit omstuwde tocht van de Verenigde Staten naar Frankrijk, eindelijk haar vader, Prins Ali, gevonden in diens vilJa in het Franse stadje Neuilly. - Deze telefoto toont het meiskc In de tuin van de villa in de armen van haar vader, die nog jaarlijks een kapitaal bedrag voor haar opvoeding neertelt Zendingsfilmavond Donderdagavond werd in het Ned. Hevv. Verenigingsgebouw een film avond gehouden, uitgaande van de Gereformeerde Zendingscommissie alhier, waarvoor de belangstelling, gelet op de weersomstandigheden, vrij goed was. De leiding berustte bij ds Y. J. Tiemersma, die de bijeenkomst opende met het lezen van Matth. 2816 tot einde (de zendingsop dracht), waarna gezongen weiden vier coupletten van het zendings lied „Roept uil aan alle stranden". Ds Tiemersma ging hierna voor in gebed en sprak een openings-wel- komstwoord. Z.Eerw. vroeg vooral aandacht voor de zendingsarbeid in Indonesië, die ten doel heeft de vol keren aldaar te verbinden met de naam van Jezus Christus en wees op de grote betekenis van de lec- tuurdienst, die er aan mede wil helpen de geestelijke honger in In donesië te bevredigen met lectuur die ligt in het verlengde van de bijbelse boodschap. Hierna nam de filmvertoning een aanvang, die afgewisseld werd met het zingen van zendingsliederen. Vóór de hoofdfilms werden eerst de korte films „Het schot is te boord" en „Het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan Amerika in 1952" vei'toond. Als eerste hoofd film volgde hierna „Kleurenspel der tropen", een schitterende rol prent in kleuren, met o.a. natuur opnamen uit Java, feesten op Soem- ba en opnamen uit Celebes. In de hierop volgende pauze bestond ge legenheid de lectuurtafel te bezich tigen en lectuur aan te schaffen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ook boden enige jonge dames lepeltjes te koop aan. Na de pauze werdd de aandacht gevraagd O Wie niet streeft naar voor- uitgang heeft geen ernstige levensopvatting. O Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Weer regen Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen; overwe gend matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid; weinig ver andering in temperatuur. 9 Oct. Zon op 6.54, onder 18.04. Maan op onder 15.06. 10 Oct. Zon op 6.56, onder 18.02. Maan op 0.29, onder 15.33. 11 Oct. Zon op 6.58, onder 17.59. Maan op 1.48, onder 15.55. Laatste kwartier: 8 Oct. te 15.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 Oct. 8.28 v.m. 21.15 n.m. 10 Oct. 9.54 v.m. 22.48 n.m. 11 Oct. 11.29 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 9 Oct. 8.12 v.m. 20.50 n.m. 10 Oct. 9.40 v.m. 22.23 n.m. 11 Oct. 11.14 v.m. 23.43 n.m. Doodtij: 10 en 26 October. Springtij: 17 October. voor de film „Frontlinie Oost", waarin de zending werd uitgebeeld als een gevechtsfront van de Chris telijke kerk. In aansluiting hierop werd gezongen Gezang 121 1 en 2, waarna ds Tiemersma met een woord van dank de avond sloot. Om de verhoging van de sa- larissen van haar ambtenaren, waarmede een bedrag van 20 mil- DEVENTER. Donderdagavond te Het West-Duitse Hof voor de liard lire per jaar gemoeid is, te 6 kunnen betalen, heeft de Italiaanse half elf is op het stationsemplace- grondwet heeft Donderdag te regering met ingang van Vrijdag ment te Deventer de 31jarige ran- Karlsruhe verklaard, dat „het Saar- de koffiebelasting verhoogd van afkomstie uit Twei_ gebied evenals vroeger een deel van isr tnt 99.7 lirp Vnm-ts heeft 7. i geeraer van l,., aiKomsng uu iwei Dr. Paul Julien over Afrikaanse avonturen Door doornwildernissen van nimmer betreden gebergten 136 tot 227 lire. Voorts heeft zij de belasting op smeerolie en me- lo, onder een rangerend deel van thaangas verhoogd en zal zij het een goederentrein geraakt. De man parlement voorstellen de kosten van rijbewijzen te verhogen van 3.000 tot 4.000 lire per jaar. werd zo zwaar gewond, dat hij onmiddellijk daarna overleed. Amerikaans vliegtuig neergestort Geen levensteken van 64 inzittenden Een DC.-4-vliegtuig van de Ame rikaanse „United Airlines" is Don derdag, met 64 personen aan boord, neergestort in het Amerikaanse rotsgebergte, ten Westen van Cha- yenne in de Amerikaanst staat Wyoming. Het toestel was op een normale vlucht van New York naar San Francisco. Het had in Denver een tussenlanding gemaakt. De vol gende landingsplaats zou Salt Lake City zijn geweest. Het verongelukte vliegtuig was tegen een bergwand aangevlogen. De vlieger van het verkennings vliegtuig verklaarde geen tekenen van overlevenden te hebben waar genomen. De wrakstukken lagen over verscheidene honderden me ters verspreid. Engels commentaar op Indonesische verkiezingen De „Manchester Guardian" schrijft dat de algemene verkiezingen in Indonesië enige nieuwe, gevaarlijke problemen hebben geschapen. Het blad is van mening, dat het even wicht tussen de partijen het vor men van een duurzaam kabinet zal bemoeilijken. Dat zou het leger ver der in het politieke leven kunnen brengen. „De verkiezingen kunnen gevolgen hebben, die zich niet tot Indonesië beperken", aldus de „Manchester Guardian". Het blad schrijft voorts, dat de meerderheid van hen, die op de communisten hebben gestemd, Is lamiet is. Dit kan het vertrouwen schokken van hen, die dachten, dat de Islam een zekere bescherming tegen het communisme was. De„ Manchester Guardian" merkt verder op, dat de communisten in Malakka door de uitslagen zullen worden bemoedigd op' een tijdstip, waarop gesproken wordt over con tact tussen hen en de nieuwe fede ratieve regering. DE TOESTAND IN NOORD-AFRIKA Werden opstandige „Stoottroepen" opgeleid op bases in Spaans-Marokko Initiatief in de strijd weer in Franse handen In kringen van de Franse ge- serstrijdkrachten en de luchtmacht heime dienst is Donderdag gezegd, het Duitse rijk is". Het hof zei dit in een uitspraak anar aanleiding van een klacht van een West-Duit ser, die in beroep was gegaan te gen uitlevering aan de Saarlandse strafrechtelijke autoriteiten. De klager achtte uitlevering in strijd met de West-Duitse grondwet, die uitlevering van Duitsers aan het buitenland verbiedt. dat de „stoottroepen", die in het Rifgebergte strijd leveren tegen het Franse vreemdelingenlegioen, de laatste twee jaar zijn opgeleid op geheime bases in Spaans Marokko. Sinds de afzetting van sultan Ben beginnen te verliezen. Joessef - twee jaar geleden - zou- De Franse autoriteiten hebben den nationalistische leiders ver- bekend gemaakt, dat gewonden uit warring gezaaid hebben onder de O"?11 hefechroetvliegtuig zijn geevacueerd. Pantserwagens Marmoucha s en andere stammen beschermen de post tegen opstan- in het Midden-Atlasgebergte in delingen in de omliggende bergen. Centraal-Marokko. De Marmoucha's behoorden tot de eerst uitgekozenen voor een „ideologische" behandeling wegens hun historische band met de Rif- Berbers, die in 1925 en 1926 tegen Frankrijk en Spanje hebben ge vochten onder leiding van Abdel Krim. De eerste berichten over een on dergrondse beweging onder de stammen aan de Franse kant van de grens tussen Spaans en Frans Marokko bereikten de autoriteiten ongeveer zes maanden geleden. Anti-kolonialistische organisaties in Cairo steunden de nationalisten bij de vorming van geheirhe oplei dingscentra voor stoottroepen in Spaans-Marokko, aldus genoemde kringen. Deze centra leverden goede guerilla-strijders, die uitmuntend wisten om te gaan met Britse en Amerikaanse wapens. Deze man nen zouden thans de Berbers aan voeren in hun opstand tegen de Fransen. Donderdag is de strijd in het Rif- en Midden-Atlasgebergte in Noord- oost-Marokko geluwd. Door een verbetering van het weer is het initiatief weer aan de Franse pant- gekomen. Volgens Franse officieren blijft de toestand, na het ontzet van Nieuwe basaltglooiïng wordt gezet Aknoul en Tizi Ouzli, bij de grens van Spaans-Marokko, labiel. Kleine groepen opstandelingen zijn nog in sommige streken actief, hoewel er tekenen zouden zijn, dat de opstandige stammen de moed Brand in zuurstoff abriek te Alblasserdam Omstreeks healf acht Vrijdag morgen is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken („de Graafstroom") te Alblasser dam. Deze fabriek kent twee af delingen, de zuurstof- en de ace- tyleenfabricage. De laatste afde ling bestaat uit de zogenaamde gasfabriek, de gasketel en de vul- inrichting. Van het veertig man tellende personeel van de fabriek werken er zes tot acht in de vul- inrichting, waar men de flessen vult. In de vulinrichting stonden hon derden gevulde acetyleencylinders die door de brand ontploften, het geen tot ver in de omtrek was te horen en waarbij de scherven dooi de lucht vlogen. Het heeft een uur geduurd voordat het knallen op hield. Het -kantoor van de fabriek werd licht beschadigd, er sneuvelde namelijk een aantal dakpannen. Persoonlijke ongevallen hebben zich echter niet voorgedaan. kraan beheerst het Binnen het raam van de verzwa ring der zwakke plekken die nog in de weringen zyn overgebleven, neemt het Waterschap „Schouwen" de zeedyk tegenover „Levensstrijd" duchtig onderhanden. De lijnen van de „kleikraan" overheersen hier thans het beeld vol bedrijvigheid. Doel is uiteraard de wering een voldoende stevigheid te geven om de herfst- en winterstormen te doorstaan. Een glooiing van basalt stenen wordt opnieuw ingezet. Zo als bekend is van Rijkswege voor dit - en andere noodzakelijke pro jecten - een negentig procentige subsidie in het vooruitzicht gesteld. Hopelijk zullen deze maatregelen er toe bijdragen dat het eiland min of meer gerust de winter in kan gaan, want reeds heeft de eerste najaarsstorm de kust gebeukt en de waarschuwing was even duide lijk als op andere malen. (Slot). Vervolgens boog de karavaan af naar het Zuiden en hier namen de moeilijkheden snel toe.. Gehandi capt door het verlies van een deel der lastdieren en de desertie van bijna de helft van het inlandse personeel reisde de karavaan hier van waterput naar waterput. Deze plaatsen bleken soms enige dag reizen uiteen te liggen en waren voor het merendeel droog, zodat het watergebrek katastrofaal dreig de te worden. Bovendien was het weinige water dat werd aangetrof fen, veelal brak en zouthoudend. De armelijke vegetatie van de doornsteppe bleek ontoereikend om de resterende lastdieren, welke on vermijdelijk overbelast waren, in het leven te houden, waardoor grote omwegen in Westelijke richting, waar meer gras te vinden was, no dig werden. Tenslotte bereikte de gedunde karavaan in uitgeputte toestand het gebied van de stam der Hamar, waar men grote moei lijkheden ondervond met deze on handelbare en moordzuchtige in boorlingen. De Ethiopische rege ring onderhoudt, alleen om deze stam in toom te houden, nabij het Stefanie-meer een aanzienlijke ge wapende macht. Onderzoek naar Pygmeeën Gezien de snel slechter wordende toestand van zijn lastdieren en het toenemende water- en voedselge brek moest dr. Julien het oorspron kelijke plan om naar het Stefanie- meer zelf door te dringen opgeven. Hoewel hij nauwelijks 30 km. van de Westoever van het meer verwij derd was, zou een tocht naar deze uitgestrekte moerassen te veel van zijn lastdieren gevergd hebben en bovendien zou hierdoor een andere taak van de expeditie onuitvoer baar zijn geworden: een nader on derzoek naar de in 1892 ontdekte en sedert dien niet meer terugge vonden Dume-pygmeeën. Een tocht naar het Dume-gebied betekende echter dat de karavaan een door tocht zou moeten bewerkstelligen door nog nooit betreden gebergten, die de waterscheiding vormen tus sen de Woito-rivier en de Omo Bottego, dus tussen het bekken van het Stefaniemeer en dat van het Rudolfmeer. Deze gebergten ble ken met ondoordringbare doorn wildernissen bedekt te zijn, bezit ten slechts in het N.O. enige men selijke bewoning en zijn, afgezien van een enkele waterput in het N. O., geheel waterloos. Paden zijn er niet en inlandse gidsen, die het ge bergte kenden, waren niet te vin den. Twee inboorlingen van de stam der Hamar, die een deel van het te volgen parcours zeiden te kennen, werden meegenomen doch verdwenen reeds de eerste nacht, zodat de gehele tocht, die vijf dagen in beslag nam, geheel op kompas en hoogtemeter moest worden afge legd. Na een uitputtende tocht tij dens welke de resterende muildie ren herhaaldelijk in de doornmas sa's bleven steken, bereikte de ka ravaan een naar het Oosten wijder wordende vallei en kort daarop op nieuw het dal van de Woito-rivier. De eerste verkenning van het ge bergte, dat dr. Julien de naam van Dume-massief gaf, was tot stand gekomen. Slechts enkele uren gaans van deze vallei vond dr. Julien daags daarop de raadselach tige Dume-stam terug. Geen Pygmeeën Het bleek echter dat deze inboor lingen, gedecimeerd door ziekten en blootgesteld aan onophoudelij ke rooftochten der Borana-noma- den, geen pymeeën waren en zelfs in geen enkel opzicht hieraan her innerden, zodat de berichten, die de ontdekker Donaldson Smith hier over in 1894 publiceerde onjuist moeten genoemd worden. De Dume vormden een uiterst schuwe doch vriendelijke stam van nog slechts enkele honderden individuën, die in voortdurende angst voor de machtige en agressieve Borana- galla leefden. Trots de ondragelij ke temperatuur kon dr. Julien hier bij enige honderden Dume een bloedonderzoek uitvoeren. Een groot gedeelte van de stam bege leidde de onderzoeker na volbracht onderzoek tot aan de Woito-rivier, waar de overtocht trots de vele krokodillen vlot verliep. Daarna keerde dr. Julien via het Gowazie- gebergte, waar de expeditie op 2.800 meter hoogte kamperen moest, naar zijn basis nabij het Ruspoli- meer terug. Dr. Julien toonde zich zeer er kentelijk voor de medewerking, die hij van de Ethiopische regering heeft ontvangen, in het bijzonder van de autoriteiten van de afgele gen Gemu-Gwofa provincie, welke geen enkele berijdbare weg bezit en waar alle verkeer dus per last dier moet geschieden. Zonder deze hulp zouden de wetenschappelijke resultaten van deze tocht nimmer bereikt zijn geworden. Dit neemt niet weg dat deze tocht in het on herbergzame grensgebied van Z.W. Ethiopië in vele opzichten de moei lijkste was, welke hij ooit in Afri ka heeft volbracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1