NIEUWE RADION witter wast REGENJASSEN Fa. A. E. HOLTY U kunt zelf bewijzen dat dan enig ander wasmiddel! RADION wast nog witter! NUTS-BIBLIOTHEEK BADMEESTER Adverteert in dit blad Onderwijsreorganisatie en U.L.O.- school te Utrecht ter sprake Kostprijs in de landbouw lager dan in de omringende landen Achthonderdjarig bestaan van Zierikzee gevierd in 1649 goede boeken verrijken de geest... ZATERDAG 8 OCTOBER a.s. kunt U weer terecht bij de Nuts bibliotheek. Ruim drie duizend boeken maken U het kiezen gemakkelijk. Breng de lange winteravon den door met een goed boek. Voor eenleeskaart van f 1,50 kunt U 20 boeken lezen. De bibliotheek is voor ieder geopend op Woensdagavond van 6.30 tot 8 uur Zaterdagmiddag van 2 tot 3.30 uur T VRIJE - Z1ERIKZEE „HET GROENE KRUIS TE DREISCHOR roept gegadigden op voor de betrekking van die tevens zorg draagt voor het schoonhouden van het Wijk- gebouw. Nieuwe woning beschikbaar. Salaris nader overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties kunnen vóór 13 Oct a.s. worden ingediend bij de secretaris dhr. P. J. J. GOORIS te Dreischor. kunnen wij U thans een zeer uitgebreide collectie tonen in Gabardine en Egypt, katoen j Vraagt naar onze reclame-jas j j pracht gabardine voor slechts f 52,50 Ook voor uw kleuters hebben wij het JASJE wat U zoekt Grote sortering, vlotte modellen Zie etalage's Zie etalage's Alles tegen ZEER VERLAAGDE prijzen Havenplein - Zierikzee Neem twee stukken wit wasgoed, mevrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt beslist witter dan het andere - véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachine: Radion wast uitge sproken witter! HET KOMT DOOR RADION'S „ZONNE- WERKING"! Al die jaren dat Radion er al is, waste Radion witter. En nu meer dan ooit! Want Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de zon dit doet in drogend wasgoed. Intens- zuiverend ozon, dat elk vlekje radicaal uit trekt. Even veilig als de zon.maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, al tijd geeft Radion met „zonnewerking" U een smetteloze was, want er zit zon in dat sop.' UW GOED RUIKT HEERLIJK FRIS. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Zo fris of het heerlgk in zon en buitenlucht geweest is. Nog- vóór U het ophangt. RADION IS ZACHT VOOR UW HANDEN! Gebruik geen wasmiddelen, die XJw huid ont vetten. Het stevige, schuimende zeepsop van Radion is zo zacht, dat Uw handen nooit schraal worden. Zo zacht voor Uw handen betekent: mild en veilig voor de teerste weeseis en... voor het kostbare materiaal van wringer en wasmachine Toekomstige U.L.O. wordt M.A.V.O. De Bond van Christelijke (M)ulo- scholen heeft in Utrecht onder voorzitterschap van dr. H. J. Lang- man zijn algemene vergadering ge houden. Dr. H. J. Langman heeft tijdens deze bijeenkomst gesproken over ,.De onderwijsreorganisatie en de U.L.O.-school". Sprekende over de onderwijsnota Cals/de Waal, zeide dr. Langman, dat hetgeen in de nota geboden wordt, op het terrein van de ver nieuwing ligt. Naar zijn mening, moet de op bouw van het onderwijs niet 1' improviste geschieden, maar van een leidende gedachte en van een bepaald plan uit. De wetgever geeft slechts een structuurplan, een algemeen raam waarbinnen, gezien de dynamiek van het leven, velerlei mogelijkhe den moeten zijn. Er moet volgens spreker, een nauw verband zijn tussen de school en het leven, dus ook tussen het algemeen vormend en het beroeps onderwijs. De plaats voor de U.L.O.-school binnen het kader van de wet is, volgens dr. Langman, alleen aan te wijzen nadat een blik is geworpen op de verschillende takken van het onderwijs. Eik van de delen is zo zeer ge ïntegreerd in het geheel, dat het van dat geheel uit zijn betekenis ontvangt. Zo zal het toekomstige U.L.O. on der de naam M.A.V.O. (Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs) tussen het H.A.V.O. (Hoger Alge meen Voortgezet Onderwijs) en het L.A.V.O. (Lager Algemeen Voort gezet Onderwijs) instaan. Dit M.A.V.O. zal vier- of zelfs driejarig blijven. Na de tweejarige onderbouw kunnen de leerlingen verschillende kanten uit. Boven dien zullen er volgens spr. „uitge breide" M.A.V.O.-scholen zijn, in stituten waar de algemeen vor mende school verbonden zal zijn met een beroepsopleiding, waar dus het onderwijs zeer bepaald op de praktijk zal zijn gericht. Dijk Oost-Flevoland wordt gesloten Op Maandag 17 October a.s. zal een aanvang worden gemaakt met het dichten van het sluitgat in de Noorddijk van de toekomstige pol der Oostelijk Flevoland. Met het dichten van het sluitgat zullen slechts enkele weken zijn gemoeid. Dit gat bevindt zich tussen de per celen Q en R nabij het gemaal Co- lijn. Wanneer het gat is gedicht, zal aan de Noordelijke en Oostelijke zijde van de toekomstige polder een aaneensluitend stuk dijk gereed zijn van naar schatting ruim 25 kilo meter lengte. Honderd-en-zesjarige de lucht in De oudste Westduitse vrouw, me vrouw Louise Rissman, die 106 ja ren telt, is Woensdagochtend met een 73-jarige dochter van Berlijn naar Hannover gevlogen, waarmede een verjaardagswens van haar in vervulling is gebracht. Een dagblad had beide dames een retourbiljet Berlijn-Hannover per vliegtuig ge schonken. Mevrouw Rissman had gezegd, dat een luchtreis haar le vensdroom was. De dames waren voornemens 's avonds weer naar Berlijn terug te vliegen. LAND- EN TUINBOUW Minister Mansholt sprak voor Ned. werkgevers Oproeren in 1672 en 1747 In de periode 1600-1700 kan als opwekkende gebeurtenis worden gemeld, de viering van het 800-ja rig bestaan der stad in 1649. De stad was geïllumineerd en er vond een „eterij" plaats waaraan alle hoge heren en notabelen deelnamen Hoeveel spatjes van de feestvreug de op het „gewone volck" over sprongen vermeldt de historie niet. In 1672 vonden onlusten plaats in de stad en een oproer, gevolgd door afzetting der stadsregering in verband met aanstellingskwesties voor de Prins van Oranje. In 1862 brak de Oostelijke havendijk door als gevolg van storm en hoge vloed. Het was een der gevolgen van de open verbinding met de Ooster- Schelde. In 1747 wordt een twee maanden durend hevig oproer gemeld in stad en lande van Schouwen. In 1795 brak de Franse revolutie uit en in 1797 begon de „Zierikzeesche Courant" te verschijnen. In 1800 zonk het Oostelijk havenhoofd weg, als gevolg van bij de havenaanleg gemaakte fouten. In 1804 vond een gevecht plaats tegen Engelse krui sers die de stad bestookten. Uit 1808 wordt weer een hoge watervloed gemeld. Het jaar daarop werd de stad door Engelse troepen bezet, gevolgd in 1813 door wegtrekking van de Fransen en herstel der vrijheid na Waterloo in 1815. In 1825 werd de Joodse synagoge gebouwd en op 7 October 1832 verbrandde de Grote Kerk. In de periode 1833-1848 werd de huidige Grote Kerk gebouwd. Koning Willem III bracht een be zoek aan stad en eiland in 1862. De nieuwere geschiedenis telt feiten, die wat verser in het ge heugen liggen. We noemen nog de Koninklijke bezoeken van de vorstinnen Wilhelmina en Juliana, de stoombootdiensten naar Rotter dam en Middelburg, de aanleg van de stoomtram Zijpe-Brouwersha- ven, later doorgetrokken tot Burgh, de Engelse bommenregen in de eerste wereldoorlog, de bouw van de watertoren, de dreigende ver koop van de St. Lievensmonster- toren, de bezetting. Als nieuwste feiten kunnen daar nog aan worden toegevoegd: oprichting graansilo aan de Zelke en bezoek Zweedse koning voor geschonken Rode Kruis ziekenhuis. Uiteraard bezit de chronologische opsomming van feiten geen volle digheid, maar het biedt de lezer toch een beeld van de indrukwek kende historie die achter ons ligt, met alle hoogte- en dieptepunten die haar kenmerkte. Tunnels onder het ijs Door het Amerikaanse corps Genietroepen zijn in het afge lopen jaar talrijke ervaringen opgedaan in de Poolstreken, die geleid hebben tot een aan tal ontdekkingen, welke van groot belang kunnen zijn voor hen, die gedurende langere tijd tussen sneeuw en ijs moeten verblijven. Zo heeft het corps een electronisch instrument ontwikkeld, waarmee de aan wezigheid van gletsjerspleten kan worden aangetoond, zodat het mogelijk is zowel 's nachts als overdag over de uitgestrek te sneeuwvelden te reizen. Voorts is men er op grote schaal toe overgegaan tunnels aan te leggen onder het Pool ijs en de sneeuw, waardoor het mogelijk is op gemakkelijke en weinig kostbare wijze uitge strekte onderkomens aan te leggen. Tenslotte wordt door de ingenieurs een methode be studeerd om met behulp van smeltende sneeuw electriciteit op te wekken. Woensdag is de eerste groep Deense toeristen naar Moskou ver trokken. Onder de 115 personen bevindt zich mevrouw Schamscheff de 72-jarige echtgenote van een voormalige commandant van de Tsaristische vloot. De 90-jarige oud-bevelhebber deed zijn vrouw uitgeleide. Zij wonen reeds 38 jaar in Denemarken en hebben inmid dels de Deense nationaliteit gekre gen. In de ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, die te Utrecht is gehouden, heeft minister Mansholt gesproken over het onderwerp „Op het raak vlak van industrie en landbouw". De landbouwpolitiek richt zich in de eerste plaats op de verbetering van de bedrijfsomstandigheden in Het Bestuur voor de Visserij op de Zeeuwse Stromen Minister beantwoordt vragen Het lid van de Tweede Kamei*, de heer Egas, heeft, zoals gemeld, onlangs de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de voorzitter van het „Bestuur voor de visserij op de Zeeuwse stromen" deze func tie heeft neergelegd en dat nog geen nieuwe voorzitter is benoemd? 2. Zo ja, acht de minister het in verband met deze vacature dan niet gewenst, in overleg met zijn col lega van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de bevoegdhe den van genoemd bestuur dusdanig te wijzigen, dat het visserijbeleid voor de Zeeuwse stromen wordt overgedragen aan de Directie Vis serijen, omdat aan de uitzonderlij ke situatie op de Zeeuwse stromen een einde kan komen? De minister van Financiën heeft daarop thans het volgende geant woord: 1. Deze vragen worden bevesti gend beantwoord. 2. Voor de onder dit nummer ge stelde vraag luidt het antwoord ontkennend, omdat voorziening in de vacature van voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen geen verband houdt met de bevoegdheden van dit college. de landbouw (rationalisatie), aldus de minister. Marktordening is het tweede doel van de landbouwpolitiek, waar se dert de crisis van de dertiger ja ren prijspolitieke, marktordenende maatregelen niet ontbeerd kunnen worden. Dit deel van de landbouw politiek wordt geëffectueerd door een samenstel van garantieprijzen en heffingen en toeslagen. Het in komen van de boer wordt dan op peil gehouden langs twee wegen: door het prijsverloop de wereld markt te laten volgen, zoals bij de melk en de rogge, waarbij de aan vulling van het inkomen uit de schatkist komt (kosten op basis 1954 negentien millioen gulden) en door het op peil houden van de binnen landse prijs, b.v. bij tarwe en suiker. Deze situatie brengt de industrie echter niet in een ongunstige con- currentie-positie; daarvoor is voor al van belang de verhouding tussen het Nederlandse prijspeil voor agra rische producten en dat van de ons omliggende landen en die verhou ding is gunstig. Ons voedselpakket is aanzienlijk goedkoper dan in de omringende agrarische importlan- den, hetgeen van grote betekenis is voor ons loonpeil en voor onze concurrentiepositie. Onze kostprijs is lager dan in bijna alle andere landen. De Nederlandse x-ationele landbouw biedt onze industrie dan ook expansiemogelijkheden. De keerzijde van deze landbouw politiek, speciaal ten aanzien van de voedselindustrie, is, dat iedere maatregel om de markt kunstmatig te houden, de functie van handel en industrie belemmert. Om het in deze tegenstelling liggende conflict tot zo gering mogelijke proporties te beperken, dienen de wensen van de landbouw afgewogen te worden tegen de gevolgen voor handel en industrie, waarbij de stelregel geldt dat bij marktordenende maatrege len ten behoeve van de landbouw, handel en industrie de grootst mo gelijke vrijheid behouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6