MAGGI BOUILLON WRICLEY „Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk kreeg nieuwe muziekinstrumenten EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 - No. 17824 Zware gevechten tegen opstandige Ber bers langs Spaans-Marokkaanse grens Zuivering van gebied der Midden-Atlas Landbouw en Veeteelt Het vervoer van runderen in verband met de mond- en klauwzeerbestryding Met het oog op de komende na jaarsveemarkten heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wijziging ge- bracht in de maatregelen met be trekking tot het vervoer van run deren in verband met de mond- en Uit Frankrjjk en Algerije worden waren uit Spaans Marokko. Zij be troepen gezonden ter versterking schikten over automatische wa- van de pantsereenheden, die in pens, zware gevechten langs de grens de verdediging van Tizi en Oezli van Spaans-Marokko gewikkeld Immouzer hielpen 24 straaljagers zUn met opstandige Berbers. De van het type „Vampire" van de jrauwz^rbestrhdine'' W fa n CA» ri nnt/pn zlunr Ia o iitiAn naai* bacoc uon IVTolrnoc An Pabnf Ha De wijziging houdt in, dat - met handhaving van de zg. wachttijd Fransen pogen door te stoten naar bases van Meknes en Rabat. De belegerde buitenposten en voorts opstandelingen werden met de wordt getracht het woeste gebied boordwapens bestookt totdat een- Ingezonden mededeling KAUW heerlijk - verfrissend SPORT houdt u in topvorm in uw werk en bij sport van de Midden-Atlas van opstan dige Berbers te zuiveren. heden van het vreemdelingenle gioen arriveerden. Ingezonden mededeling Ontloop dis pijn van brandend maagxnnr. Neem Hennleal de Overigens worden van hier geen nieuwe aanvallen van de zijde dei- opstandelingen gemeld, sinds Im mouzer, dat in het afgelopen week einde verwoest is, ontzet is. Volgens sommige berichten verbindingen tussen Taza e buitenposten Boered en Tizi-Oezli A]so£ d£. maag 3 °rt°b" 1955 Naar in ofUciëlJ Franse kringen vcmdig en a'doende: Rennies. Die De uilvoer van voedingsmiddelen veriuldt, bevonden cS onder dS dadelijk Gewoon zonder 8 aanvallers van Tizi Oezli, mannen ^at ook, ,de'°ng lat^ in zwarte uniformen, die afkomstig 5?.'Jf r 1S| M De landbouw mag niet in een brand is gedoofd! Eet onbevreesd lazen k tj va beschermende uiaep TT troLr in hont mttor - van 14 dagen en de eis, dat het rund afkomstig moet zijn uit een geënt rundveebeslag - jong vee, dat na 1 Januari 1954 is geboren, tegen mond- en klauwzeer moet worden overgeënt indien de laatste enting van het te vervoeren rund langer dan vier maanden vóór het tijdstip van vervoer heeft plaats gehad. De desbetreffende beschikking is uit Uw lichaam gepubliceerd in de Nederlandse De Oder-Neissegrens De voorzitter van de Westduitse Vrije Democraten, dr. Thomas Deh- ler, heeft zich in een vraaggesprek met het Poolse persbureau P.A.P. uitgesproken voor een Duits-Pools vergelijk op basis van een correctie van de Oder-Neisselinie. Het betreft hier het eerste inter- waar U trek in hebt, maar., steeds Rennies bij de hand. St.-Nicolaas en Kerstpost voor militairen in Nieuw-Guinea maatregelen worden geplaatst. Elk land, dat het goed meent met zijn boerenstand, zal zich dienen af te wenden van elk streven naar au tarkie. Dat waren de hoofdgedachten van een rede, welke de Nederland se directeur-generaal der Voedsel voorziening, ïr. J. A. P. Franke, in Keulen voor een auditorium van en voedselspecialisten hield. Hij sprak tijdens de Neder landse dag, die in Keulen werd ge- Ten behoeve van'militairen aan boord van Hr. Ms. schepen in de Nieuw-Guinese wateren en in wal- viêw datna de" ooVloï'^an 'een inrichtingen in Nederlanda Nieuw- houden t0- gelegenheid van de ten. Pools orgaan is toegestaan dooreen Guinea zal het m.s. „Oranje dat rra«r>T. Westduitse politicus. „Ik zou wen- op 27 October uit Amsterdam ver- sen, dat Polen en Duitsland het trekt en op 4 December te Sorong over de Duitse oostgrens eens wor- wordt verwacht, St. Nicolaas- en Kerstpost meenemen. den op een wijze, welke toestaat, dat het voorbije vergeten kan wor den", aldus Dehler. toonstelling van voedsel- en genot middelen. Ir. Franke zeide, dat ondanks de grote vlucht, die de Nederlands- Duitse handelsbetrekkingen reeds Brieven en pakketten welke met Tote moge. S? JlTlS lijkheden bestaan voor een uitbrei- Regende hel kunst matig boven Londen iijttiicucit upotaoii vuvi t-v" wi.". aen, dienen tijdig ter post te wor- d-ng van de URVOer van voedings- zo ongemerkt kon plaats vinden. Veel kinderen, maar nog meer jour- KORFBAL Z.K.B. twaalf tal-S.D.K.B. twaalftal Tussen de besturen der Zeeuwse Korfbal bond en van de Schouwen- Duivelandse Korfbalbond is over eenstemming bereikt aangaande het spelen van een wedstrijd tussen de beide vertegenwoordigende twaalftallen en wel op Zaterdag 22 October a.s., wellicht te Goes. De twaalftalcommissie der S.D. K.B. hoopt eerstdaags het S.D.K.B.- twaalftal te kunnen samenstellen. SVOWK -Unitas I 1-8 Door deze overwinning bezet Unitas thans de 2e plaats op de ranglijst; Renesse heeft een zelfde aantal punten behaald, doch het doelgemiddelde van Unitas is beter. Den Boer en Kouijzer zorgden voor 0-2, daarna was het woord aan de dames. Mej. Bil, mej. v. d. Schee, mevr. Buursink-Carmiggelt en mej. Bezuijen brachten de score op 0-6. In de beginopstelling scoorde den Boer (0-7), waarna Kuijper van SVOWK succes boekte (1-7). Aan voerder Hage ten slotte bracht de eindstand op 1-8. VOETBAL Zonnemaire I-Brouwershaven I Zondag a.s. speelt Zonnemaire I opnieuw thuis en wel tegen Brou wershaven I. De gastheren brengen voor deze ontmoeting het volgende elftal in het veld: H. J. Hillebrand d.; A. Geleijnse en J. v. d. Sande a.; Jan v. Almkerk, J. Stoel en Jan Klomp m.; N. de Vlieger, J. v. Vos sen, J. Deurloo, A. v. Leersum en H. Kaspers v. Reserves: C. Geel hoed en L. Fonteine, Als de weersomstandigheden gun- zijn mag een mooie, spannende wedstrijd worden verwacht, waar van de uitslag moeilijk te voorspel len valt. Zonnemaire zal wel alles Danny Kaye is in ons land aangekomen; een gebeurtenis die maar niet op alles zetten om te trachten een beter resutaat te behalen dan vo- en genotmiddelen naar Duitsland. bezorgd. Nadere inlichtingen omtrent de sluitingsdatum worden 5fenhad"'de^tadnikl'dat dë'Duitse verstrekt door de postkantoren. verbruikers zich gaarne in nog Adressering voor hen, die aan sterkere maté voor het Nederland- boord van Hr. Ms. schepen in de se product zouden interesseren, in- Woensdagochtend werden boven Nieuw-Guinese wateren zijn ge- dien hun daartoe de kans werd ge- de vlakten van Salisbury door het plaatst: geven Britse ministerie van Luchtvaart Rang of kwaliteit, naam, marine- proeven gedaan met het verwek- nummer, - ken van regen. In de namiddag viel aan boord van Hr. Ms boven Londen regen, doch naar (volgt naam van het schip), men schat zal het tenminste drie Amsterdam-C.S., Marine, jaar van nauwkeurige vergelijkin- Voor hen, die aan de wal zijn ge- gen vergen alvorens men weet, of plaatst luidt het adres als volgt: de regen boven Londen al dan niet Rang of kwaliteit, naam, marine- kunstmatig was. Later op de dag nummer, werd namelijk „natuurlijke" regen naam van walinrichting, plaats voor Londen voorspeld. De door het naam, ministerie in de wolken gesproeide iodide-kristallen laten in de moge lijk verwekte regen geen sporen na, zodat men op de vergelijkings methode aangewezen is. Nederlands Nieuw-Guinea, Amsterdam-C.S., Marine. Volgens in New Delhi ontvan gen berichten zijn in de Indische Pendsjaab 21 mensen omgekomen door het instorten van huizen als gevolg van voortdurende regen. In het gebied van Ludhania is de meeste regen gevallen, 50 cm. in 40 uur. rige week, maar de gasten zullen nalisten waren getuige van zyn eerste schreden op Nederlandse bodem, de puntjes zeker niet cadeau geven. In het restaurant van Schiphol volgde kort na de aankomst een pers- H L O conferentie: de jeugdige verslaggever, die hem hier interviewt, kreeg Het eerste graadsdiploma werd daarmee de kans van zyn leven. Normaal op een stoel zitten was er by behaald door de heer M. van Gastel Danny natuurlijk niet byte Schuddebeurs. Het is voor de eerste maal sinds 1942 dat dit di- ploma uitgereikt kan worden. Het tweede graadsdiploma werd behaald door de heer A. H. Hage te Zierikzee. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door de heren J. Quant, W. Hack en C. de Graag te Zierikzee. Het vierdegraadsdiploma werd behaald door mej. Truus Westerhof te Nieuwerkerk en de heren L. J. L. Pas en Rinus de Rijke te Zie rikzee. Afrikaanse medicijnmannen Ruim. honderd inheemse me dicijnmannen zijn Woensdag in Pretoria bijeengekomen om te spreken over de oprichting van een „Universiteit voor Medicijnmannen". Het eerste doel van deze oprichting zal zijn het opheffen van „onwet tige uitoefening van het be roep van medicijnman" en het tweede het verkrijgen van een officiële erkenning door de re gering. Het congres zal drie dagen duren. „BEGIN VAN NIEUWE TIJD" De directeur stelt zich weer beschikbaar Stad en Provincie ZIERIKZEE Goede reclasseringscollecte Naar wij vernemen heeft de plaatselijke buscollecte ten bate van-de Nationale Reclassering, die in de week van 26 September tot 1 October gehouden werd, f 433,27 opgebracht. Het comité dankt allen die tot het bereiken van dit prach tige resultaat hebben medegewerkt. RENESSE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over September. Geboren: Cornelis Pieter, z. van L. Duinhouwer en E. Viergever; Willem, z. van D. A. Hart en J. B. Bergman; Jannetje Jacoba, d. van D. A. Hart en J. B. Bergman; Mo nica Elisabeth, d. van G. A. P. van Rest en E. M. de Meijer. Gehuwd: Pieter Wandel, 29 j. en Joppa Krina Bastiaanse, 21 j. Overleden: Jan Hoogland, 78 j. Ingekomen: A. Reinders van den Haag; C. P. A. Boot van Rotter dam; A. J. Goossens en gezin van Ellemeet; C. v. Splunder en gezin van Eikerzee. Vertrokken: H. H. v. Schaik naar Zaltbommel; J. M. de Nooijer naar Rotterdam; A. L. v. Felius naar Rotterdam; L. Verton naar Haam stede; G. Prummel naar Dordrecht; M. J. Schaleven naar Vlissingen. Zeven Sowjetrussische jour nalisten, onder leiding van de schrijver Boris Polevoy, vertrekken heden (7 October) naar de Ver. Staten voor een studiereis van een maand. Zij zijn van plan een be zoek aan president Eisenhower en vice-president Nixon te brengen. De Zweedse hulp aan het rampgebied De Zweedse gezant in Nederland, de heer S. V. Dahlman, heeft in het met Nederlandse en Zweedse vlag gen versierde dorp St. Maartens dijk het jeugdcentrum, waarin on dergebracht zijn een kleuterschool, een bibliotheek en een lokaal voor de rijpere jeugd officieel geopend. Deze plechtigheid vormde het be sluit van de door Zweden na de ramp gevoerde hulpactie voor Ne derland op touw gezet. De gift hield onder meer in de verzorging van de inventaris van 74 kleuterscholen in 't voormalige rampgebied. Voor deze opening was uit Stockholm overgekomen mevr. Gunnel War- berg, hoofdbestuurslid van de Zweedse hulpvereniging „Radda Barnen" (Redt de kinderen). Hogere vacantie-uitkering in het bouwbedrijf De vacantie- en snipperdaguit kering aan bouwvakarbeiders zal met 12% °/o worden verhoogd, al dus een besluit van de Federatie van Werkgeversorganisaties Raad van Bestuur Bouwbedrijf. De uitkering o.m. tijdens de ver plichte vacantieweek bestaande uit twee weken loon, heeft tot dus verre plaats gehad op basis van 100 van het regelings- of con tractloon. Inmiddels is door wettelijk toe gestane toeslagen en tariefwerk het gemiddelde loon van de bouwvak arbeider op een hoger peil gekomen dan 48 maal het basis-uurloon. Teneinde het evenwicht tussen ge middeld inkomen en vacantie-uit kering te herstellen, is besloten tot de genoemde verhoging van de uit kering. In tegenwoordigheid van een aan tal genodigden had in „de Meebaal" te Nieuwerkerk de uitreiking piaats van een volledige bezetting muziek instrumenten aan het plaatselijk fanfarecorps „Oefening en Uitspan ning". De voorzitter, de heer J. J. van Dyk, sprak een welkomstwoord tot alle aanwezigen en in het bijzonder tot de burgemeester, de heer A. A. van Eeten, wethouder S. Overbeeke, en het raadslid de heer A. van der Linde, de ere-voorzitter de heerH. C. van de Zande, de heer G. Velt- kamp, de heer H. Schenkelaars, fa brikant van de instrumenten, de heer K. J. Feyen te Zierikzee en de voorzitter en secretaris van „Con Amore" te Noordgouwe. De voorzitter herinnert er aan hoe door de Februari-ramp het corps uit elkander is gerukt. De wonden die toen zijn geslagen zul len nooit vergeten worden, doch moeten door de tijd worden geheeld Het muziekcorps bestond voor de ramp .reeds meer dan 50 jaren Door de zeer gewaardeerde mede werking van het gemeentebestuur, dat een voorschot beschikbaar stel de, is het mogelijk het gezelschap weer op gang te brengen. Verheu gend is het dat alle leden van voor de ramp zich weer disponibel stel den, zo ook de directeur de heer Jac. Heijboer. Het zal voor hem een moeilijk begin zijn daar hij in zijn gezin zwaar door de ramp is getroffen. De voorzitter dankt de heer Heijboer voor zijn toezegging en ook de leden, waaronder er twee zijn met meer dan 50 dienst jaren, voor hun trouw aan de ver eniging. Een grote gebeurtenis De burgemeester zegt „Deze dag is er een van een grote gebeurte nis, een nieuwe tijd begint". Het initiatief is van de leden zelf uit gegaan. Hij heeft zich wel eens zorgen gemaakt hoe alles terecht moest komen, doch deze avond is een bewijs dat willen kunnen is. Een compliment brengt hij aan de fabrikant van de mooie instrumen ten die hier in de zaal aller bewon dering hebben. Hij hoopt dat deze instrumenten op waardige wijze zullen worden gebruikt en daarme de goede resultaten zullen worden bereikt. Dat de directeur zich weer disponibel heeft gesteld heeft hem verblijd, hij heeft respect en be wondering voor zijn besluit. De voorzitter dankt de burgemeester en de raad voor de medewerking. Het stemt tot grote blijdschap te weten gedragen te worden door het algemene gezag. Met een toepasse lijk woord reikt hij de dirigeerstok over aan de directeur, waarna deze de instrumenten aan de leden uit reikt. De ere-voorzitter de heer H. C. v. d. Zande dankt de burgemeester en de raad voor de daadwerkelijke steun, evenzo de heer Veltkamp en de leden hier aanwezig. Hij zegt tot de leden: „Doe je best met veel oefenen ,na het oefenen komt de uitspanning". Tenslotte feliciteert hij de gehele gemeente met het hernieuwde corps. De heer Schenkelaars spoort de leden eveneens aan tot ernstige oefening, het kost moeite een corps op te bouwen. Hij wenst hun suc ces en belooft waar nodig is zijn voorlichting en medewerking. De heer Kort, voorzitter van „Con Amore" noemt het een voor recht en genoegen hier tegenwoor dig te zijn. Namens zijn vereniging feliciteert hij de leden met deze dag. Met leedwezen heeft hij een drietal leden die te Noordgouwe ge- evacueerd zijn geweest en die zijn corps aldaar hebben versterkt, zien vertrekken. Hij twijfelt niet aan het succes van de vereniging die weet gedragen te worden door de ge hele gemeente. Op de nieuwe instrumenten wer den daarna het volkslied en nog een paar marsen geblazen. De heer van Dijk dankt na af loop alle aanwezigen voor hun op komst en voor de toegezegde of reeds gegeven steun en sloot deze bijeenkomst. De voorzitter van de Russische Academie van Wetenschappen en vijf andere Russische geleerden hebben een uitnodiging van de Britse „Royal Society" aanvaard om in November twee weken naar Engeland te komen. Maandag a.s. beginnen de mi nisters van Defensie van de NAVO in de Franse hoofdstad een drie daagse conferentie, waarbij van ge dachten zal worden gewisseld over de toestand van de Westelijke de fensie in het licht van de jongste militaire ontwikkelingen. Ingezonden mededeling PltUS PER DOOSIE i 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: 28 Cl MÜ ZO ZUIVER ALS GOUD FEUILLETON 2 door HENK VAN HEESWIJK Zo had hij hier en daar op het eiland getracht werk te vinden, doch steeds zonder resultaat. Vreemden zijn nu eenmaal, als ze wat willen halen, niet bepaald ge zien op het eiland. De Texelaars isoleren zichzelf onwillekeurig en staan ietwat wantrouwend tegen over iedereen, die van het „vaste land" komt. De moed was er zo doende bij de jongeman al weer uit en nu zat hij mistroostig op de duintop naar de grote watervlakte te turen. Hij had daar al geruime tijd vertoefd en inmiddels ging de lucht hoe langer hoe meer betrek ken; eerst langzaam, doch gestadig aan werd het kolkendek dikker en de lucht grijzer, zodat de zon ten leste achter dit zware tapijt schuil ging. Een dof gerommel kondigde als een voorbode het naderend on weer aan. De plotseling opstekende wind deed de jongeman weer tot zichzelf komen. Verschrikt sprong hij op en tuurde naar de loodgrijze lucht, die voor iemand, welke nog zo ver van huis verwijderd was, niets goeds voorspelde. Hij zag op z'n horloge en bemerkte, dat hij bijna een ur had zitten mijmeren en zich nog zou moeten haasten om de laatste boot naar de overkant te halen. Zo vlug hij kon waadde hij door het mulle zand en bereikte weldra de straatweg, die hem via de dor pen naar de haven moest voeren. In een flink tempo reed hij De Koog uit, de lange bochtige weg over naar de aanlegplaats van de boot. Het onweer kwam hoe langer hoe nader en de eerste bliksemflitsen doorkliefden met kort fel licht het donkere uitspansel. Hij was nog ongeveer tien minuten van de ha ven verwijderd, toen de eerste dik ke droppels uit de donkere lucht vielen. De jongeman stapte even af, maakte vlug zijn regenjas los van de fiets, trok hem aan en reed daarna weer zo snel hij kon verder. Eindelijk bereikte hij de haven en in de reeds tot een stroom aan gegroeide regen zag hij even buiten de kade de boot, die hem naar de overkant had moeten brengen, wegstomen. Hij kon een uitroep van teleur stelling niet weerhouden en met een spijtige uitdrukking bezag hij de lege aanlegplaats. Een wijle stond hij daar besluiteloos. Wat moest hij doen? Het was de laatste boot vandaag. De eerstvolgende ging pas de volgende morgen en waar zou hij nu moeten slapen? Hij bezat precies genoeg geld voor het geval hij een lekke band zou krij gen onderweg en om een kop koffie te kopen, maar het was bij lange na niet toereikend voor een nacht lo gies. Doordat hij hoe langer hoe nat ter werd, kwam hij weer tot zich zelf. Hij keek eens rond of hij er gens kon schuilen. Onder het afdak van een loods stond een man en daar ging hij, met zijn fiets aan de hand, heen om voorlopig maar eerst de ergste regen af te wachten. Hij kon moeilijk in dit weer een onder dak gaan zoeken. „De boot gemist, hé?" zei de man naast wie hij was gaan staan. De jongeman knikte. „Er is zeker geen andere verbinding meer van avond met Den Helder?" De ander haalde de schouders op. „Als je een visserman thuis treft, zal hij je wel naar de vaste wal willen brengen, maar dat kost je zeKer een rijksdaalder". Hij schudde met het hoofd. „Dat kan ik niet betalen", antwoordde de ander. „Ik ben al weken zonder werk. Ik ben vandaag naar Texel gegaan om werk te vinden, maar ik ben er niet in geslaagd". „Nee", zuchtte de aangesprokene, „dat is te begrijpen. We-hebben zelf genoeg werklozen op het eiland 't Valt niet mee, jong, om wat te vinden. Wat ben je van je vak?" „Ik ben machine-bankwerker, maar ik wil ook wel op het land werken. Ik pak alles aan, dat ik krijgen kan". „Dan had je beter de moeite kun nen besparen om hier te komen. Er zijn er hier honderden zoals jij; ook landarbeiders". „Ja", zuchtte de jongeman ten slotte, „er zal niets anders op zit ten, dan dat ik de bui maar af wacht en dan een onderkomen zoek voor de nacht. Want ik zal toch er gens moeten slapen". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5