La&t Frankrijk in strijd met de Verenigde Naties De strijd in Noord-Afrika Moeilijke expeditie in grensgebied van Z.W.-Ethiopië en Noord-Kenya lat SVxa' dan deteï st\ad- Tweeduizend Fransen in het Rifgebergte ingesloten Financiën en Economie De West-Europese economie mische ontwikkeling noodzakelijk op technische vooruitgang moet volgen. Het is voor West-Europa van zeer veel belang, dat de basis voor progressieve onderneming, elasticiteit, wordt geschapen. Ver- KERKNIEUWS Classis Schouwen-Duiveland Ned. Hervormde Kerk Het „Hervormd Kerkblad voor Ingezonden mededeling Tweeduizend mau Franae troepeu Van officiële zijde werd nader De directeur van de Enskilda- aer is nodig vertrouwen in concur- Schouwen-Duiveland" meldt dat de waaronder een bataljon van hel medegedeeld, dat twee Franse co- bank te Stockholm, M. Wallenberg, rentie en aanbod van risicodragend Schouwen Duiveland der Vreemdelingenlegioen, doen wan- lormes er in geslaagd zijn, zich te beeft een iezing gehouden voor de kapitaal. Een hoog niveau van eco- uassis benouwen uuiveiana hopige pogingen uit een omsinge- verenigen tussen Aknoul en Boured Oostenrijks-Zweedse vereniging te nomische bedrijvigheid zonder in- Ned. Hervormde Kerk op het punt ling in het Rifgebergte te breken. De ene colonne was uit Boured Wenen. Hij zeide, dat een politiek flatie is vereist, maar alles moet Van de zending is verbonden met Zü worden bestookt door scherp- vertrokken, dat sinds Zondag was van matiging, welke zowel depres- in ^et werk worden gesteld, om! Nieuw_Guinea en wel in het bij. schutters, van opstandige stam- geïsoleerd door de opstandelingen. sies als al te grote „booms" ver- ërote scbommelingen m de econo-1 leden. De colonne, bestaande uit een ba- mijdt! nodig is om de vraagstukken die sociale onrust veroorzaken, ronder met het onderwijs, dat daar Slechts op één punt kunnen nog Tali°n met tanks, heeft bijna 24 uur op lange termijn van een progres- te voorkomen. wordt gegeven. versterkingen en voorraden voor de 'n bergengte vastgezeten door sieve Westeoropese economie te omsingelden aangevoerd worden, moordend vuur ran de rebellen. De kunnen oplossen. De aanvallers Berbers zouden andere colonne, bestaande uit pant- Er bestaat volgens spr. geen twij- e ven wel hun greep op dé Fransen serwagens van een Marokkaans fel aan, dat de technische ontwik- verstevigen De plaatsen Boured en Spahi-regiment, was uit Aknoul kelingen in de toekomst sneller zul- Tizi-Ouzli zijn reeds sinds Zondag uitgezonden. Zij had in het bijzon- len gaan dan ooit tevoren in de ge ingesloten toen de aanvallers, van der te kampen met modderige we- schiedenis der mensheid. Het zou wie vele in zwarte uniformen en gen. onjuist zijn te beweren, dat econo- uitgerust met automatische wape- nen, de omliggende bergen afdaal den en tot de aanval overgingen. Een kleine colonne uit Aknoul slaagde er Dinsdagnacht in Tizi- Ouzli te bereiken. Woensdag echter was het belegerde garnizoen van Marokkaanse soldaten weer volko men ingesloten. Een bataljon van het vierde re giment van het Vreemdelingenle gioen en een compagnie Senegale- zen uit Boured trachtte Aknoul te bereiken. Zij moesten zich echter, al strijdende, terugtrekken. Een colonne pantserwagens van een Marokkaans Spahi-regiment, die uit Aknoul vertrokken was om contact te maken met de strijd macht uit Boured, slaagde niet in deze poging. De meeste burgers in Aknoul zijn geëvacueerd. Volgens een be richt uit Aknoul is het merendeel van de leden der Gheznaiastam in opstand. Ingezonden mededeling Dr. Paul Julien over Afrikaanse avonturen Ethiopië ondergaat snelle ontwikkeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Terneu- zen: cand. A. van Haarlem, Leiden. Beroepen te Beemster (toez.): J. R. Hanenberg, Anlo (Dr.); te Nieuw en Sint Joosland (toez.): cand. A. van Haarlem, Leiden. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Barendrecht: cand. A. J. Mulder, Dordrecht. Geref. Kerken Beroepen te Berkel en Rodenrijs: J Goumare, Grijpskerke (Zl.); te Bunde (Oost Friesland): H. Baar- link, Noordhorn (Bentheim). GESCHENK der dankbaarheid De adoptie van Schouwen-Duive land door Amsterdam krijgt een slot, waarover wel iedere bewoner van dit rampgetroffen eiland zich oprecht zal verheugen. De soms stille soms spectaculaire hulp van de hoofdstad vond een schone be kroning in de toezegging dat be langrijke financiële hulp zal wor den verleend bij de totstandkoming van verschillende objecten ten al gemene nutte in de diverse ge meenten op Schouwen-Duiveland. Het is daarom bijzonder opwekkend te vernemen, dat het eiland reeds een vorm heeft gevonden, waarin het uiting zal geven aan de dank baarheid over zoveel hoofdstedelij ke gulheid en edelmoedigheid. Aan de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen komt de eer toe, zich hierachter te hebben gespan nen en op een in het vooruitzicht gestelde ontmoetingsdag zal mede deling worden gedaan van het eilandelijke geschenk der dank baarheid, nl. een bank te plaatsen op een der drukste - overigens door het gemeentebestuur nog aan te wijzen - plaats in de hoofdstad. De Vereniging heeft het voorne men de financiering van dit ge schenk zo te regelen, dat elke ge meente naar rato bijdraagt, zodat werkelijk van een Schouwen-Dui- velands geschenk in de volle zin des v/oords zal kunnen worden gespro ken. Een opvallende omstandigheid is dat de Vereniging reeds zo snel de kans heeft aangegrepen om deze geste te doen en wij geloven zon der voorbehoud, dat zulks een goe de indruk zal maken op de Amster dammers, die zich waarlijk als vrienden in de nood hebben be loond. Zonder twijfel zal straks ook met woorden op de komende ontmoe tingsdag van deze dankbaarheid worden gewaagd. Hopelijk zal er daarbij ook dui delijk op worden gezinspeeld, dat de betrekkingen tussen Amsterdam en Schouwen-Duiveland blijvend een vriendschappelijk en innig ka rakter dienen blijven te houden. Met het afsluiten der adoptie mag geen einde komen aan een periode van wederzijdse vriendschap en toegenegenheid. Het moet zelfs mo gelijk zijn dat er regionaal-slede- lijk en groepscontacten blijven be staan, waarbij het er niet meer om gaat dat Schouwen-Duiveland hier van eenzijdig voordeel zal hebben, maar het geheel komt te liggen in de sfeer van dezelfde vriendschap, die ook de adoptieve hulp ken merkte. Gezien tegen deze achtergronden en mogelijkheden mag Schouwen- Duiveland met bijzondere vreugde de dag tegemoet zien, dat het Am sterdamse stadsbestuur naar hier komt. Het mag het hoogtepunt, maar niet het einde worden van een contact, waarvan zoveel goeds valt te peggen. en Noord-Kenya. organisatie voor zuiver-weten- schappelijk onderzoek. Ethiopië Ethiopië, het grote onafhankelij ke keizex-rijk in Oost-Afrika, zo zeide dr. Julien ter inleiding, is sedert lang geen geïsoleerd gebied meei-, doch ondergaat sinds enige Een organisatie als de B.B. is in tijden van nood, wanneer snel en doeltreffend moet wor den geholpen, onmisbaar. De B.B. is berekend voor haar taak. Uitstekend materiaal is overal in het land aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers oefenen geregeld in een stukje van hun vrije tijd. En toch er zijn nog open plaatsen. Op elke twee man is er nog één nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Crisis in westelijke wereld Agressiviteit der Arabieren wreekt zich De algemene vergadering (assem blee) der Verenigde Naties, waarin zestig naties zijn vertegenwoordigd, heeft verleden Vrijdag met 28 te gen 27 stemmen en vijf onthoudin gen besloten, de Algerijnse kwestie te bespreken. Nu is Algerië sinds 1842 een deel van Frankrijk en het Handvest van de V.N. verbiedt de leden zich be zig te houden met ede binnenlandse zaken van een lid. Wel is het mo gelijk, te berde te brengen de vraag, of een natie zich houdt aan de be palingen van het Handvest, bijvoor beeld inzake rassengelijkheid, maar de assemblee kan dan toch geen eisen stellen. Inzake Algerije zal een bespreking zinneloos zijn en de situatie slechts nog erger maken. Een resolutie zal er niet uit voort vloeien ,want daarvoor zijn twee derden der uitgebrachte stemmen nodig. Doch de verwijdering tussen de Arabische landen en Frankrijk zal er door toenemen. Natuurlijk is het waar, dat de Fransen veel te lang hebben ge draald met het verwezenlijken van hervormingen in Algerije. Het nieuwe statuut van 1947 is nooit behoorlijk toegepast, en verkiezin gen zijn vervalst. Maar het wroe ten door de Arabische landen kan slechts een burgeroorlog verwek ken, nog erger dan de bestaande guerilla in het departement Con- stantine. En geen Franse regering kan er aan denken, ooit Algerije los te laten maken van Frankrijk. Moeilijkheden in de Arabische wereld De Franse regering heeft nu be sloten, de huidige zitting van de assemblee te boycotten. Doch alleen die van de assemblee. In de Veilig heidsraad heeft Frankrijk een vas te zetel en het vetorecfit, en daar zal het vertegenwoordigd blijven. Ook in de subcommissie voor ont wapening blijft het meedoen. Maar de reis naar Moskou van premier Faure en van minister Pinay is uit gesteld, omdat Rusland in de as semblee tegen Frankrijk heeft ge stemd. De Sowjetstaten hebben dit na tuurlijk gedaan om bij de Arabische landen in het gevlei te komen. Egypte zal wapens krijgen van Tsjecho-Slowakije en ook de Rus sen zijn bereid om oorlogstuig te leveren. Zij doen dit om de Weste lijke invloed te verzwakken. Doch het ernstige gevolg is, dat Egypte zich wapent om straks Israël beter te kunnen lastig vallen. Dat ste ken de Arabieren niet onder stoe len of banken. De Amerikanen en Bx-itten wil den slechts aan de Arabische lan den evenveel licht materiaal ver schaffen als zij aan Israël leveren, om het evenwicht niet te versto-; ren. De Sow jetleveringen zijn dub bel storend. In de eèrste plaats, omdat zij het Westen verzwakken in het Oostelijke bekken van de Middellandse Zee. Ten tweede om dat de kans van een Arabische oor log tegen Israël er door toeneemt. En agressiviteit der Arabieren wreekt zich in heel Noord-Afrika. NATO verzwakt Doch niet alleen hierdoor wordt de NATO verzwakt. Bij de stem ming in de assemblee over het Al gerijnse probleem is immers geble ken, dat twee leden van de Atlan tische alliantie, Griekenland en IJs land, geweigerd hadden Frankrijk te steunen. Wat IJsland bewoog lot onthou ding is niet duidelijk. Misschien wilde het min of meer „neutraal" zijn in een „koloniale" kwestie. Doch Algerije is als deel van Frank rijk een gebied, dat onder het NATO-pact valt en dat had IJs land wel kunnen bedenken. Grie kenland echter stemde resoluut te gen, natuurlijk uit wraak, omdat het Westen zich verzet had tegen behandeling van de kwestie-Cy- prus en wegens de ruzie met Tur kije en Engeland. Men weet dat Athene de vrijheid der Cyprioten eist, om zich aan te sluiten bij Grie kenland. (Waartoe het eiland sinds 2500 jaar niet heeft behoox-d!). En geland en Turkije (dat in 1923 het eiland definitief aan de Britten af stond) willen van zulk een annexa tie bij Griekenland niets weten. Daarover heeft Griekenland zich willen wreken. Maar het heeft niet bedacht, dat verzwakking van de NATO ernstige gevolgen kan heb ben. De ontspanning in de koude oor log is het gevolg van het feit, dat een machtsevenwicht is bereikt tus sen de niet-communistische wereld en het Sowjet-blok. De Sowjet-ex- pansie dreigt weer, zodra de vrije wereld verdeeld zal blijken te zijn. Het is enigszins onrustbarend te zien, hoe allerlei conflicten binnen de niet-communistische wereld zich voordoen, zodra de gemeenschap pelijke vrees voor Rusland geringer wordt. Dat is niet de schuld der Russen, die van hun standpunt ge lijk hebben, vrienden te zoeken on der vroegex-e tegenstanders. Het is de schuld van de niet-communisten, indien zij ten voordele van de Sow jetstaten elkaar in de haren vlie gen. Dat is nu het ernstigste vraag stuk voor de NATO. Marokko De Max-okkaanse kwestie is door de assemblee ook wederom op de agenda geplaatst. Daax-op heeft Pa rijs minder fel gereageerd, want Marokko is geen deel van Frank rijk en het is mogelijk, dat de as semblee tenslotte dit probleem niet bespreekt, indien de Marokkaanse nationalisten en Fransen tot een accoord zijn gekomen. Maar dan moet men van beide kanten haast maken. Tijdens het laatste weekeinde is in Marokko de strijd weer heftig opgelaaid. De nationlisten hebben geëist, dat de sultan Mohammed Ben Arafa zou heengaan en dat een neutrale troonraad een nieuwe re gering zou vormen van alle partij en, welk kabinet dan het verdrag met Frankrijk zou herzien. Maar de Marokkaanse autoriteiten, de gene raals en de Europese kolonisten voelden er niet veel voor, om deze politiek, aanvaax'd door de regex-ing in Parijs, uit te voeren. De sultan is wel naar Tanger ge gaan, doch hij is niet afgetreden en heeft zijn neef als plaats vervanger benoemd. Daarmee was niemand tevreden en er was in het begin der weèk nog geen troonraad, om een coalitie-kabinet te vormen. Zo wel voorstanders van Mohammed Ben Arafa als nationalisten kwa men in beroering Er werd fel in Marokko gevochten En het Franse kabinet, overstelpt met vraagstuk ken (ook binnenlandse door sta kingen en weigering om belasting te betalen van de aanhangers van Poujade) moest weer nieuwe troe pen naar Marokko sturen Waar door de Franse kracht op het Euro pese vasteland helaas weer wordt verzwakt. Economische vraagstukken Nu wij toch schrijven over moei lijkheden binnen de Westelijke we reld, moeten wij ook enige aan dacht schenken aan economische vraagstukken Dat Frankrijk finan cieel wordt verzwakt door de strijd ixx Noord-Afrika behoeft geen be toog. Zijn toestand is niet zo slecht, wat de betalingsbalans aangaat (het voerde meer uit dan in en kan het buitenland behoorlijk betalen) terwijl de binnenlandse koopkracht is gestegen. Maar het kan niet ge noeg investex-en, om zijn industrie te moderniseren en het verbruikt dus toch te veel. Maar de arbeiders en beambten eisen nog meer. Zij staken en verkrijgen dan meer loon wat de kans op prijsstijgingen ver groot en straks het concurx-entie- vermogen zal verminderen. In België denkt men ook, dat de goede conjunctuur nooit eindigt: (laar hebben de Katholieke en so cialistische vakbonden een actie in gezet voor een werkweek van veer tig uur met 48 uur loon. Maar er is geen zekerheid, dat dux~e produc ten over enige jax-en ook nog.zo gemakkelijk een afzetgebied zullen vinden. En wat meer soberheid is wel gewenst. Tien dagen geleden heeft zich een ernstige daling van de koersen voorgedaan op de Amerikaanse beurs, uit vx"ees voor een depressie. De ziekte van Eisenhower was de aanleiding tot die nervositeit, geen oorzaak. Schommelingen in de koersen hebben zich ook na het be- trekkelijke herstel van Eisenhower weer voox-gedaan. Men moet niet te veel vertrouwen op het voortduren van de hoogtij-dagen en het kan geen kwaad te sparen voor even tuele magere jaren! (Nadruk verboden). Dezer dagen had het A.N.P. een voering kunnen komen, maar wat onderhoud met dr. Paul Julien, de reis zelf betreft, het is een ver- voorzitter van het Nederlands Ge- schrikkelijke tocht geweest en het nootschap voor anthropologic, enige is eigenlijk meer dan wonderbaar- rijd geleden teruggekeerd van een lijk dat mijn reisgenoten - allen: anthroi)ologische expeditie in het bedienden, tolken, muildierdrijvers, grensgebied van Zuidwest-Ethiopië soldaten, waren Ethiopiërs - en ik het er levend hebben afgebracht. Genoemde expeditie weed dr. PeJevaren' welke Tv* tr°tse.ren Julien mede mogelyk gemaakt door hadden, wuren eigenlijk groter dan een subsidie van de Nederlandse ih bij één van mijn vroegere reizen heb ondeiwonden. Het was mijn negentiende tocht in Afrika. Ik be schik dus over enige ervaring, maar vele der hier ondervonden moeilijk heden had ik allerminst vooi-zien. Achteraf bezien, was gezien de enorme moeilijkheden, de taak voor één man te zwaar. De expeditie vestigde een basis tientallen jaren een steeds snellere 'n ë^bergte nabij Gidole, 25 km. ontwikkeling en economische ont- *en Zuidwesten van het Ruspoli- plooiing onder de energieke leiding "ieer- Daar, op 2300 m. hoogte, wer- van Z.M. keizer Haile Selassie, ne- den trots bijzonder ongunstige kli- gus negsjt van Ethiopië, daarin bij- maatsomstandigheden, de eerste gestaan door een groot aantal reeksen onderzoekingen uitgevoerd Europese en Amerikaanse advi- en de [oc^ naar het Stefanie-meer seurs en het Dume-massief voorbereid. Daarna vertrok dr. Julien met een De taak van de expeditie muildierkaravaan naar het Zuid- De taak van de expeditie, aldus westen. Het oorspronkelijke plan dr. Julien, omvatte in de eerste om de tocht met kamelen uit te plaats een anthropologisch bloed- voeren kon, doordat geen bruikbare onderzoek waarbij de verspreiding dieren ter beschikking waren, niet der sikkelcellen-anomalie (een in worden uitgevoerd. Na een tocht Afrika voornamelijk aangetroffen door het Konso-gebergte en de afwijking van de rode bloed- Adoscebei-vlakte waar de muildie- lichaampjes, die in bepaalde geval- ren des nachts voortdurend gevaar len een pathologisch karakter be- liepen door leeuwen te worden ver zit, doch tevens van grote onthro- scheurd, bereikte de karavaan de pologische betekenis is gebleken te Woito-i'ivier. zijn) op de voorgrond' stond. Te- Na vele vergeefse pogingen ge- vens voerde dr. Julien een uitge- lukte het na enige dagen de sterk breide installatie mede om de ver- gezwollen stroom, die een heirleger schillende haemoglobine-vormen, van krokodillen bleek te herber- waarvan de aanwezigheid elders in gen, door te waden, waarbij de Afrika is aangetoond, te kunnen krokodillen door voortdurend ge- splitsen. Het was de eerste maal weervuur op een afstand moesten A dat deze ingewikkelde apparatuur worden gehouden. Daarna betrad en' methodiek voor onderzoekingen de expeditie, waarvan alle leden te velde werd toegepast. Het trans- door malaria werden geteisterd, de port, per muildier, door onherberg- waterloze en practisch onbewoonde zame gebieden van de talloze appa- doornsteppen, die zich ten N.W. van raten en toestellen, die de expe- bet Stefanie-meer uitstrekken. De 1 ditie meevoerde vormde een dage- expeditie trof hier slechts enkele lijks terugkerende bron van zorgen, nomadische inboorlingengroepen aan, die bij het naderen van de ka- Een verschrikkelijke tocht ravaan steeds op de vlucht gingen. Het werkprogramma, zo vervolg- Zij behoorden waarschijnlijk tot de de dr. Julien, is grotendeels tot uit- stam van de Mali. ~Virfii'u0 5 lyirgi"10 Half »*a,ir ricaiM Zoiaari „Ons leven in ruimte en tijd" (Ingezonden). „Ons leven in ruimte en tijd": onder deze titel wordt dit najaar, van 7 November tot 17 December, op de Volkshogeschool „Allards- oog" te Bakkeveen (Fr.) de najaars cursus voor meisjes en jonge vrou wen gehouden. In het kader van dit thema zul len wij gedurende zes weken ver schillende onderwerpen in inlei dingen, discussiegroepen en onder linge gesprekken behandelen: zo zullen wij spreken over: Het eigen leven; hóé leven wij, hoe vinden wij onze eigen stijl in het persoonlijk leven, in kleding, woning, gezin en maatschappij. De eigen ruimte zullen wij ver kennen: waar leven we? Wat is het kenmerkende van bouwtrant en landschap in verschillende streken? Hoe vei-houden zich stad en platte land; hoe ontwikkelt zich het ge meenschapsleven in dorp en stad? De eigen tijd zullen wij trachten te leren kennen door hem te leren zien in de spiegel van de kunsten: letterkunde en beeldende kunst, muziek en filmkunst zullen daarbij behandeld worden. Het programma wordt regelma tig afgewisseld met gezamenlijk practisch werk in huis en op de terreinen, met zingen, handenar beid, volksdansen, voordragen, spel en sport. Ieder meisje, dat zich uit de sleur van het dagelijks leven kan en wil losmaken om gedurende de ze zes weken tezamen met meisjes uit velerlei sti'eken haar gezichts kring te verruimen en haar inzicht te vex-diepen, neme deel aan deze cux-sus! Elk meisje en iedere jonge vrouw van 18 jaar en ouder kan, ongeacht haar voox'opleiding, deelnemen. Nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de Volkshoge school „AUardsoog" te Bakkeveen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2