Slechts snel ingrijpen kan f 70.000 van rampenfonds voor Zierikzee redden Oudheidkundig symposion in het stadhuis te Zierikzee Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.I In Holland staat huis een ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 - No. 17820 „Kees de tippelaar" wordt herdacht Commissie van raadsleden wordt actief Tijdens de rondvraag op de jong- delijk genoeg aangegeven, hetgeen ste Zierikzeese raadsvergadering gevaarlijk is voor automobilisten, informeerde mr Keuning of reeds De heer v. d. Doel verzocht het vorderingen zijn gemaakt met de college nimmer meer een raadsver- samenstelling van de sportraad, gadering te willen houden op de Spr. wilde aandringen op het ma- 31ste Augustus, de verjaardag van ken van een begin. De voorzitter H.K.H. Prinses Wilhelmina. Het deelde mede dat enkele verenigin- heeft hem ook bevreemd dat uit- gen met bezwaren zijn gekomen, zodat de zaak wat wordt getrai neerd. Verder vroeg de heer Keu ning naar het aanbrengen van hei ningen bij de huizen in de Zuid hoek. De voorzitter deelde mede dat de rampschadevergoeding voor gerekend op de 31ste Augustus de stadsilluminatie niet was ontsto ken. De volkscredietbank Zaterdag 1 October zal in Breu- kelen Dudok de Wit, die door zijn vermaarde wandeltochten wereld bekendheid kreeg, worden her dacht. De heer L. C. Dudok de Wit werd op 3 October 1843 geboren en hij overleed in Breukelen op 29 Maart 1913. Hij bracht zijn jeugd door op 't Vechtbuiten „Slangevecht", even buiten Breukelen. In 1865 begon hij grote reizen te maken in vele delen van de wereld, maakte lange wan deltochten, met als enige bagage een handvaliesje, een paar ijzer- sterke schoenen en een reisparasol. Door zijn wandeltochten kreeg hij de bijnaam „Kees de Tippelaar". Van zijn reizen en leven bestaan vele verhalen en anecdoten. In het geschrift „Een wereldvermaard landloper" door C. J. A. Bosmans, «v, iyuilMv>«iu<i»..g<n.uUi6 ,W1 De heer v. d. Doel informeerde WOI-dt een totaal beeld gegeven van deze huizen geheel is opgegaan aan verder naar de vorderingen met de deze bijzondere Nederlander, het herstel, zodat voor de heinin- volkscredietbank. De voorzitter gen geen geldmiddelen meer be- deelde mede dat deze bank elke schikbaar zijn. Nieuwe heiningen dag in werking kan treden. Aan zouden f 2.600,vergen. In ieder een enkeling is reeds een geldsbe- geval zal de omheining moeten drag geleend. Blijkens een gehou- vvachten tot het volgende begro- den vergadering van de afdeling tingsjaar. Mr. Keuning vroeg ver- Zierikzee van de Kon. Ned. Mid- der of door de hoofden van de la- denstandsbond zijn er met de „mid- gere scholen is geadviseerd een le- denstand" nog enkele moeilijkhe- raar lichamelijke oefening in vaste den. De heer Simmers wees er op dienst te benoemen. De voorzitter dat dit slechts de algemeen geor- achtte dit een kwestie die beter in ganiseerde middenstanders betreft, besloten zitting kan worden behan- De Christelijke en Katholieke mid- deld. Mr Keuning vond ook dat de denstanders moeten over de volks kwestie van de legesverordening nu credietbank nog spreken op een ko- eindelljk eens dient te worden af- mende vergadering, gehandeld. De voorzitter 2egde toe De heer S. J. bij de Va ate wilde dat de kwestie in de volgende ver- een streep zien aangebracht op het gadering van de raad aan de orde einde van de Verrenieuwstraat, om- zal komen. Hij verzekerde de leden dat auto's hun bocht veel te links dat een eerlijke behandeling van nemen als zij de Melkmarkt op- gra heeft aan de minister van On- de legeskwestie verzekerd is. rijden. derwijs, Kunsten en Wetenschap- Dhr Leijdekkers wees op grote De heer de Moor informeerde pen de volgende schriftelijke vraag putten aan het begin van de Miere- naar de aanbesteding van de keer- gesteld: weg. Het verkeer ondervindt hier- sluis. De voorzitter deelde mede dat Kan de minister mededelen, of van veel hinder. De voorzitter thans voorbereidende werkzaam- de verwachtingen betreffende een deelde mede dat deze zaak Land- heden worden uitgevoerd, waaron- verhoging der salarissen bij het uit bouwherstel aangaat. In het alge- der een onderzoek in het Water- gebreid lager onderwijs, mede door meen achtte de voorzitter het ge- loopkundig laboratorium te Delft, de minister zelve gewekt in een wenst dat de leden met dergelijke Volgens mededeling van de heer v. mededeling aan de volksvertegen- klachten niet wachten tot een d. Doel schijnt de sluis in maquette woordiging, op korte termijn zullen raadsvergadering, maar deze dade- reeds klaar te zijn. Begin 1956 kan worden gerealiseerd, nu deze tak lijk aan het college doorgeven. de aanbesteding tegemoet worden van onderwijs door een groeiend gezien. personeelstekort in een noodsituatie Het jeugdcentrum De heer yerheijen vroeg om is gekomen, terwijl de salarissen bij De kwestie van het jeugdcentrum tijdige berichtgeving inzake op- het ULO, in vergelijking met an- werd hierna aan de orde gesteld handen zijnde raadsvergaderingen, dere takken van onderwijs, nog al door de heer Simmers, die - met waarna sluiting door de voorzitter, tijd ongunstig liggen? andere leden - met lede ogen ziet Referaten over herverkaveling, archeologisch en anthro- pologisch onderzoek en bescherming der monumenten ZIE GINDS... Als motto voor de intocht van Sint Nicolaas op 19 Nov. a.s. heeft het initiatiefcomité Amsterdam gekozen: „Heel de wereld achter Sint". In de stoet zal dit thema in beeld worden gebracht. Vraag over salarissen van Ulo-onderwijzers Het Eei'ste Kamerlid de heer Al- Ingezonden mededeling hoe de door het Rampenfonds be schikbaar gestelde som van f 70.000 verloren dreigt te gaan. Vóór eind December moet een definitieve be slissing zijn gevallen en opschieten is dus zaak. Het Rampenfonds eist in deze aangelegenheid een verte genwoordigde commissie. Een des tijds door de raad ingestelde com missie van onderzoek heeft door vergadermoeilijkheden nooit meer van zich kunnen laten horen. Her- Afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen innerd werd aan de destijds op 1 voorstel van wijlen wethouder Ger ritsen ingestelde commissie, waarin alle raadsleden zitting hebben. Deze commissie werd ingesteld met het oog op de mogelijkheid dat de za ken fout zouden lopen. De commis sie, bestaande uit vertegenwoordi gers der verschillende groeperin gen, heeft niet zonder ruzie de be- Interessante lezing over „Maatschappelijk Werk ten Plattelande" Woensdagmiddag hield de afde- antwoorden hiervan mocht mej. ling Schouwen van de Ned. Bond Baak woorden van dank van de 6N..M „XX.uv, van Plattelandsvrouwen haar eer- voorzitster in ontvangst nemen, be sprekingen kunnen beëindigen. De ste bijeenkomst na de vacantie, in nevens een handdoek van de bond voorzitter zou de mogelijkheid nog de koffiekamer van het „Huis van als blijk van waardering, onder ogen willen zien dat de gel- Nassau" te Zierikzee, waarvoor Hierna werden nog verschillende den voor een ander doel - b.v. een goede belangstelling bestond. huishoudelijke zaken afgehandeld, zwembad - zouden worden be- De voorzitster, mevr. D. Deist- Van de gelegenheid om zich op te stemd. De heer de Moor consta- Gast, heette in haar openingswoord geven voor verschillende cursussen teerde dat er nog geen enkele voor- speciaal welkom mej. Zr. A. E. maakten verscheidene dames ge- uitgang is gekomen in de situatie Baak, maatschappelijk werkster te bruik, terwijl allen hierover nog sinds drie maanden geleden. Be- Zierikzee, die een inleiding zou een circulaire zullen ontvangen, sloten werd dat de raadscommis- houden over het onderwerp: „Maat- Naast de gewone cursussen (hand- sie na afloop der vergadering de schappelijk werk ten plattelande". werk-, pitriet, e.d.), worden deze zaak nog eens zal bekijken, het- Alvorens de spreekster hiermede winter ook nog gegeven een kook- geen ook is geschied. aanving, werd eerst het Bondslied cursus en een cursus kinderverzor- De heer Simmers deelde mede gezongen. ging. Voor de jubileumviering op dat de bewoners van de Nieuwe Na er op gewezen te hebben, dat 14 October te Den Haag bleek grote Haven veel last ondervinden van het Maatschappelijk Werk gedra- belangstelling te bestaan, wegspringende stenen, daar de gen moet worden door de gemeen- Met een woord van dank voor de auto's aan de haven veel te zwaar schap, gaf mej. Baak enige defini- opkomst en de belangstelling sloot worden geladen door de overslag- ties van het begrip „Maatschappe- de voorzitster vervolgens de verga- kraan. De voorzitter meende dat tijk Werk", er hierbij de nadruk dering. de gemeente niet voor de gevolgen 0p leggend, dat het steeds gaat om kan instaan. De aandacht vestigde een mens in nood te helpen. De spr. verder op een witte streep aan maatschappelijke werk(st)ers wil de dam ter afsluiting van de Ka- ien hierbij naast en niet boven deze pellestraat. Deze streep is niet dui- mens staan en trachten gezamenlijk een oplossing voor de moeilijkhe den te vinden. Uitvoerig behandel- VrOUW als lucht" de spr' 00^ de geschiedenis van het Het oudheidkundig congres Woens dag in het stadhuis, in de oude schepenzaal gehouden, werd door een viertal burgemeesters van het eiland en tal van vreemdelingen bijgewoond, toen de voorzitter dr P. Glazema, het symposion opende en de waarnemend burgemeester, wethouder J. Catshoek, dankte voor zijn begroetingsrede en het ge meentebestuur voor de gelegenheid in het historische stadhuis van Zie rikzee, de mooiste stad van Zee land, te vergaderen. Men heeft wel eens geklaagd dat er in het Noorden zo weinig be langstelling bestaat voor Zeeland, maar dat is niet het geval; de ver bindingen zijn moeilijker dan el ders daar het water een rem is. Uit het feit dat men niet vlug genoeg ter plaatse was bij het oude kerk hof te Duivendijke, is misschien de winst te boeken dat de belang stelling voor Zeeland is toegeno men. De herverkaveling Na deze inleiding verkreeg ir L. Eelkema het woord die de herver kaveling van Schouwen-Duiveland besprak en met enkele lantaarn plaatjes het gesprokene verduide lijkte. Zoals gezegd is de herver kaveling reeds meermalen in deze krant uitvoerig behandeld, zodat we in herhaling zouden vervallen wan neer deze werken opnieuw werden besproken. Wel willen we melding maken van het feit, dat ir Eelkema mededeelde dat 100.000 ha in ons land in bewerking is voor verkave ling, waarvan 50.000 ha in Zeeland. 700.000 ha moet nog worden aan gevraagd voor ruilverkaveling in ons land. Spr. wees er op hoe som mige buitenstaanders reageren op de herverkavelingswerken, dat men het vaak als een inbreuk beschouwt doch de herverkaveling is onont beerlijk in de ontwikkeling van de samenleving, zowel economisch als geestelijk. Anthropologisch belang van Zeeland Na de in vogelvlucht behandelde voornaamste feiten verkreeg dr J. Huizenga het woord om te spreken over het anthropologisch belang var» Zeeland, de verspreiding der rassen en culturen in onze provin cie. Herhaaldelijk zijn cultuurspo ren gevonden en daaraan zijn be paal de rassen verbonden. Spreker stelde o.m. de romantische vraag: wie leefden in het Westen en wie verloor daar zijn stenen bijl? Na 1950 werd er een aantal skeletten opgegraven en daarmee xs men gaan onderzoeken om de woonge schiedenis op te bouwen, wat nog een verre van volledig beeld geeft. Het is nog onmogelijk te vertellen: die woonden er en dat deden ze, omdat men nog maar schaarse ge gevens ter beschikking heeft. Het ondex'zoek is begonnen bij de nog levende mensen, daar raseigen schappen niet verloren gaan maar overgedragen worden van genera tie op generatie. Van twee kanten heeft men het onderzoek aangepakt, n.l. onder zoek van de bodem en onderzoek van de thans levenden. Dr de Man begon er mee in de vorige eeuw toen hij de schedels van het ras, dat bij Domburg begraven ligt, on derzocht. Zo is men later begonnen met de lengte der lotelingen te re gistreren en men weet nu nog niet welke hoofdvorm der rassen in Zeeland voorkomt. Men onder scheidt lang- en kortschedeligen, het Nordische en Alpineras. In vex'schillende plaatsen heeft men opgravingen gedaan om de verspreiding der rassen in onze provincie na te gaan. Wat Schou wen betreft vindt men in het Wes ten en in Dreischor meest lange mensen. In de andere plaatsen ko men koxte en lange mensen voor. In Zeeland vindt men in het Oos ten van de provincie een hoog per centage kortere personen. Waar in Zeeland, vooral in het midden en op Walcheren, vele donkere typen worden aangetroffen, moet men dat niet of zeer, zeer weinig wijten aan de Spaanse vendels die in de tach tigjarige oorlog door Zeeland trok ken. Het belang van het ax-cheologisch onderzoek voor Schouwen en Dui- veland werd belicht door dr J. J. Westendorp Boerma, van welk re feraat we een uitvoerig verslag ga ven in ons vorig nummer. Archeologische vondsten op ons eiland Over deze materie voerde de heer J. M. de Nooijer het woord, zijn uit gangspunt nemend bij de opgravin gen die door dr de Man aan het eind der vorige eeuw te Domburg werden verrlcnt, om daarna te me moreren wat door de heer Hu- bregtse na de Septembei-storm van 1911 in de duinen achter Haamstede werd gevonden, n.l. oude munten, mantelhaken, kralen uit de Mero- vingse en Karolingse tijd alsmede standsporen van vroegere bewo ning. Na de dood van Hubregtse is de rijke verzameling ondergebracht in het museum van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen te Middelburg en zijn enige voorwer pen geschonken aan het gemeente lijk museum te Zierikzee. Speciaal vestigde dhr de Nooij'er de aandacht op de verschuiving der duinen aan de Westrand. In een halve eeuw zijn de duinen 250 m naar binnen gekomen. De humus- laag die zich onder het duin be vindt, komt bloot en daarin worden zo nu en dan voorwerpen gevonden die wijzen op bewoning uit de eer ste eeuwen onzer jaartelling. In het hoge Burgh werden scherven ge vonden die heenwijzen naar de Frankische tijd. Belangrijk was ook dat een bewerkte vuux'steen werd gevonden die gedateerd werd op plm. 1500 jaar voor Christus, en een deel zou zijn van een sikkel. Vex'der bepaalde spr. de aandacht bij de opgravingeivdie verricht zijn onder twee schoollokalen te Re- nesse, 'waar de school tegen de oude kei'k werd aangebouwd. Men ontdekte een grafkelder uit de dex-- tiende eeuw en vond overblijfselen die vermoedelijk toebehoord heb ben aan de eerste heren van Re- nesse. In 1951 werd een aanval ge daan op het hoge Burgh en in 1952 een sleuf gegraven. Men heeft hier te maken met een vluchtberg uit de Frankische tijd van de negende tot de tiende eeuw. De heer de Nooijer maakte ten slotte melding van de vondst van een 35-tal gouden munten die bij het egaliseren in de polder Schou wen voor de dag zijn gekomen en waarvan men er enige heeft ge toond aan de archivaris van Zie rikzee, maar men heeft er geen be slag op kunnen leggen. Spr. was dankbaar voor de activiteit die men is gaan betonen voor ons eiland door de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek. Gebleken is, dat een schilderij, dat een inwoner van Chicago te New York in een antiekwinkel voor 450 dollar had gekocht, van de hand van Leonardo da Vinci is en dat het meer dan een millioen dollarwaard is. Het schilderij stelt „Maria en het kind" voor. Landbouw en Veeteelt De internationale tarwe-overeenkomst De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft aangekon digd, dat op 26 October a.s. te Ge- nève een internationale tarwe-con- ferentie zal worden gehouden ter bestudering van een herziening of algehele vernieuwing van de inter nationale tarwe-overeenkomst wel ke eind Juli 1956 afloopt. Voor deze conferentie zün alle landen van de Verenigde Naties, van de voorlopige commissie der intei-nationale handelsorganisatie, van de voedsel- en landbouw-orga- nisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) en van de internationale tarwe-raad, alsmede Bulgarije, Roemenië en Hongarije uitgeno digd. De suikerbieten- campagne Westbrabantse fabrieken krijgen bijna duizend millioen kg bieten te verwerken Op 3 October beginnen de West- brabantse boeren hun bieten te le veren aan de vier suiker-fabrieken, n.l. de drie fabrieken van de Ver enigde. Coöperatieve Suikerfabrie ken te Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen en aan de fabriek van de Centrale Suiker Maatschappij te Steenbergen. Drie vier dagen daarna begint de suikercampagne, welke aan ruim 2.500 arbeiders tot ongeveer Kerst mis werk zal verschaffen. Alleen West-Brabant kent de heersende campagne-activiteit in de suikerin dustrie. Het totaal aantal te verwerken kg bieten is minder vorig jaax\ De V.C.S.-fabrieken nemen 850.000.000 kg bieten voor hun rekening, waar van de fabriek te Dinteloord als grootste van Europa het leeuwen aandeel zal nemen. Vorig jaar ver werkten de V.C.S.-fabrieken negen honderd millioen kg bieten. De fabriek van de C. S. M. te Steenbergen krijgt ongeveer even veel als vorig jaar nl. 130.000.000 kg. LAND- EN TUINBOUW Oogst heeft bevredigend verloop Met uitzondering van de perce len op de hoge zandgronden heb ben de akkerbouwgewassen dit seizoen weinig van de droogte ge leden. Daar zeer hoge temperatu ren in het algemeen niet voorkwa men heeft de afrij ping van gewas sen in het algemeen een bevredi gend verloop gehad. Over het gehele land was de oogst laat als gevolg van de ongun stige weersomstandigheden in het begin van de groeiperiode, waar door de ontwikkeling van de ge wassen zeer werd vertraagd. In te genstelling tot vorig jaar kon de oogst voldoende droog worden bin nengehaald. Voor het grasland is het weer in de afgelopen zomermaanden op verschillende plaatsen te droog ge weest. De voox-raad weidegras is thans in vergelijking met normale jaren zeer klein. De hoeveelheid gras beschikbaar voor ensilage is momenteel beslist onvoldoende. Van Franse zijde is Woensdag medegedeeld, dat de Franse troe pen in een offensief van twee da gen in het Nementsja-gebergte in Oost-Algerije, minstens 105 opstan delingen hebben gedood en een gro te hoeveelheid wapens, voedsel en uitrusting hebben buitgemaakt. Het offensief wordt uitgevoerd met in fanterie, tanks en vliegtuigen. Georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel L.O. FEUILLETON De bijzondere commissie voor ge- Maatschappelijk Werk, dat in de organiseerd overleg voor het onder- millionaire laatste helft van de 19e eeuw in WijZend personeel, werkzaam bij Engeland ontstond en ook spoedig lager onderwijs, heeft in haar Aan één vrouw en 63 mannen zal in Nederland ingang vond, waar vergadering van 26 September op 7 October a.s., de dag waarop volkshuizen en dorpshuizen werden 1955 overeenstemming bereikt t.a.v. 36 jaar geleden de K.L.M. werd op- opgericht en zich ook de Volks- een ontwerp-besluit waarbij de gericht, op grond van het door hen universiteit en de Volkshogeschool gratificatie aan hoofden en onder- bereikte aantal vlieguren in aan- zich gingen ontwikkelen. - wijzers bij ambtsjubilea wordt ver- merking, de K.L.M.-vliegurenpen- Vervolgens ging mej. Baak uit- hoogd en een ontwerp-besluit be ning als maatschappij-onderschei- voerig in op de verschillende vor- treffende de garantie van het hoof- ding worden uitgereikt. men van Maatschappelijk Werk, densalaris bij daling van het aantal Voor de eerste maal in het be- als woninginspectie, kinderbescher- leerlingen, staan van de K.L.M. is er een ste- ming, zorg voor ouden van dagen, Ten aanzien van de salarisonder- wardess onder de luchtmillionnairs. werk in bedrijven, gezinsverzor- handelingen is namens de rege- Mej. M. S. J. Kremer heeft 10.161 ging, werk voor gerepatrieerden, re- ringsdelegatie medegedeeld, dat een uren op haar naam gebracht - het- classeringswerk. Het maatschappe- voorstel van het deoartement van geen neerkomt op circa vier mil- lijk werk ten plattelande draagt q. K. en W. een punt van overleg lioen afgelegde kilometers - en uit een ietwat apart karakter, daar de uitmaakt lussen de bij deze materie dien hoofde krijgt zij een bronzen werksters hier „manusjes van alles" betrokken departementen, pennning. Rietje Kremer is waar- zijn, wat voor- en nadeel geeft. Dit schijnlijk de eerste stewardess ter werk is nog betrekkelijk jong, daar wereld, die meer dan 10.000 uren het in 1927 in Drenthe werd aan- Een lid van de federale raad in de lucht heeft doorgebracht. gevangen. Later vatten ook diverse van Malakka, Tan Siew Sin, heeft kerkgenootschappen dit werk aan een ongetekende brief ontvangen en ontstond ook „Humanitas". Op waarin wordt verklaard, dat de Twee „Thunderjet"-straalja- Schouwen-Duiveland is het ont- secretaris-generaal van de commu- gers der Chinese nationalistische staan als gevolg van de water- nistische partij in Malakka, Tsjin luchtmacht hebben een onverhoed- snoodramp 1953. Er kwamen hier Peng, bereid is naar Koeala Loem- se aanval uitgevoerd op het 3.394 1 maatschappelijke werksters arbei- poer te komen om te spreken over ton metende Noorse vx-achtschip den, n.l. 4 Ned. Herv., 1 Ger., 1 RK, een „staken van het vuren", een ..Hoi Houw", toen dit enige mijlen en 1 van „Humanitas", doch er zijn bevredigende oplossing van de ten Zuidoosten van Swatow lag te 3 Ned. Herv. vacatures, die hopen- noodtoestand en een vreedzaam en wachten om een loods aan boord te lijk binnen afzienbare tijd weer onafhankelijk Malakka". nemen. Door de aanval zijn twee vervuld zullen worden. Te Cairo gaat het hardnekkig Chinezen, een passagier en een ste- Van de gelegenheid tot vragen gerucht, dat Amerika binnenkort ward - die bezig was een bad te stellen werd een vrij druk gebruik een crediet van tien milioen dollar nemen - gedood, terwijl de gezag- gemaakt. Hierbij kwam o.m. de op- ten behoeve van Egypte zal openen voerder (Noor) en de vierde ma- leiding ter sprake zomede het werk opdat dit land de Amerikaanse wa- chinist werden gewond. der Volksuniversiteiten. Na het be- pens kan kopen die het nodig heeft. door B. J. TEN WESEPE Het meisje, dat een vrije dag had, zag hem al aankomen en onmid dellijk begreep ze, dat de koop tot stand was gekomen. „Kijk eenslees eens riep hij hijgend, toen ze de deur had geopend en hij zwaaide met de brief. „Zesduizend gulden willen ze geven! Zesduizend keiharde pie termannen! Dat doen we, he? Dat doen we natuurlijk!" Eefje nam lachend de brief uit zijn handen en las. Toen knikte ze bedachtzaam. „Het zijn en blijven pingelaars, want als ik het goed uitgerekend heb, boren ze jou toch nog tweehonderd en vijf en twintig gulden door de neus. Maar enfin, het is een mooi rond bedrag. Ik zou het maar accepteren". „Natuurlijk, natuurlijk!" riep hij dol van vreugde uit. „Laat ik dan toch nog wat winst hebben van m'n centen: duizend gulden. Of nee, nog meer, want ik heb nog een klei ne zeshonderd gulden op de bank staan. Meid, zeg, nu zijn we rijk. En kunnen we trouwen, hè?" En van vreugde pakte hij het meisje bij haar middel en begon een rondedans in de gang, waarbij ze zo'n herrie maakten, dat vader en moeder Jansen vex-schrikt kwa men kijken. Een beetje verlegen liet hij het meisje los en zei tot de oudjes: „De grond is verkocht: zes duizend gulden. Wat een boffie, he?" „Nou, dat is het zeker. Gefelici teerd, Geert-Jan", 2ei Jansen, hem hartelijk de hand drukkend. „Schrijf ze vanavond meteen maar, dat je hun aanbod aan vaardt", adviseerde Eefje. Vanavond? Vanmiddag nog. Nu meteen. Maar nu ga ik eten m'n hospita had de soep al opge schept „Dan zal die onderhand wel koud geworden zijn". „Mag 'm de pet niet drukken. Dagtot vanavond.". Hij gaf haar vlug een zoen en als een wer velwind verdween hij weer op zijn fiets. Eefje keek hem in de deur opening lachend na en prevelde: „Geert-Jan, lieveling, als je zo bent, dan houd ik nog het meeste van je. Precies een kwajongen Binnen een maand was alles in kannen en kruiken. En toen de verkoopacte door de notaris in orde was gemaakt, werd een rond be drag van 6000 gulden overgemaakt op de bankrekening van de heer G. J. van Asten. De grond was in eigendom overgegaan op naam van de N.V. Kloos en Bergmann, die in het voorjaar zou beginnen met de bouw van een bescheiden waren huis. Diezelfde avond, nadat een en ander zijn beslag had gekregen het broodeten was juist gebeurd kreeg Geert-Jan onverwacht be zoek. Tante Greet en haar zoon Lodewijk deden hun intrede bij neef Geert-Jan. De jongen sloeg haast achterover van verbazing, want tante Greet was nog nooit bij hem geweest en sinds hij de erfenis had gekregen van neef Piet en haar Lodewijk niet, was de liefde, zo er al sprake was geweest van iets dergelijks, tussen deze familieleden bijzonder bekoeld. Doch hij verborg zijn ver bazing en liet het tweetal netjes in het zijkamertje, dat speciaal be stemd was voor bezoek. Tante Greet viel meteen maar met de deur in huis. En Geert-Jan luisterde geduldig naar de litaxxie, die nu afgedraaid werd. Het begon nog eens met de dwaasheid van neef Piet om zijn kostbare centen te vermaken aan een onmondige knaap, die natuurlijk helemaal niet de waarde van het geld kende. Ge volgd door de dwaze aankoop van dat blok huizen aan de Prinsen straat. „Ik heb altijd tegen Lode wijk gezegd: Lodewijk, dat gaat verkeerd met onze neef Geert-Jan, en omdat hij onze neef is, gaat ons dat aan het hart. Maar ja, je was meerderjarig geworden en dus kon je doen en laten wat je wilde. Toen kwam de stormramp en was je al les kwijt. Een grote financiële strop, temeer, omdat de gemeente raad enkele uren tevoren beslist had om tienduizend gulden te ge ven voor een blok huizen, dat nog geen duizend waard was. Gelukkig is deze aankoop niet doorgegaan en de gemeente een schadepost van tienduizend bespaard gebleven, want daaraan hadden Lodewijk en ik ook mee moeten betalen middels het belastingbiljet". (Wox'dt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5