Voorbeeldbedrijf „Frieslandhoeve" ligt in het slechtste deel van Schouwen Verkeersonveiligheid vijand nummer één voor de gemeenschap Oudheidkundigen spraken over Aardenburg en grafvondsten in St.-Baaf De veeteelt zal op dit gemengd bedrijf overheersen Jaarvergadering „Verbond voor Veilig Verkeer" Er zijn thans ruim 1 millioen rijbewijzen in omloop (Van een correspondent) Brand in kazerne Ie Wezep De toekomstige exploitatie van land f 512.000,- en daarvan Schou- het voorbeeldbedrijf „Friesland- wen weer het reeds genoemde be- .- Het slotwoord 'esermgsgebouw van de Prinses nei sioiwooru ia u Donderdagmorgen is een groot hoeve" te Ellemeet, dat Woensdag drag van f 365.000,-. Margrietkazerne te Wezep vrijwel geheel uitgebrand. Vermoedelijk is de brand op zolder begonnen. Er officieel werd overgedragen door op deze bijeenkomst werd gespro- de Commissaris der Koningin in de ken door jhr. mr. de Casembroot, provincie Friesland, mr H. P. Lint- die nog eens de nadruk legde op P™1 aaan ^«„.,„1ra A„ horst Horna». Is noe niet geheel de ontstane vriendschap, waarvan, hebben 21ch geen Persoonlijke on- vrij van onzekerheid. Die toon viel zoals hij zeide, de herinnering te beluisteren in een toelichting die steeds in de hofstede het symbool de Rjjkslandbouwconsulent in Zee- is. land, dr ir C. W. C. van Beekom, gaf op het nieuwe „In het slechtste De Amerikaanse strijdkrach- P'?cht?n te„slapen. grotendeels te gedeelte" van Schouwen gestichte hebben grote hoeveelheden wapens "et "er" bedrUf. gelukken voorgedaan. Men slaagde er in de beneden verdieping en de kelder van het gebouw, waar 140 tot 150 man in Met het voorbeeldbedrijf wil men aantonen, dat „als het hier kan, het behouden. Het vuur werd bestre- en uitrusting overgedragen aan het 2«n d00r., tweeehonderd militairen, nieuwe Oostenrijkse leger, aldus dle \verIien geassisteerd door de heeft de Amerikaanse ambassade brandweercorpsen van Wezep, ol- debroek en Zwolle. De militairen aantonen, uai „ui:, uei mei a<ui, Wenen hekend gemaakt Dp Oos- aeDroex en Awoue. ue militairen elders ook kan". Het bedrijf be- ^en«t bergernaakitD,«Ow zeer korte tijd het ge- rikanen onder meer: tanks, artille- bouw geheel ontruimd, rie, vrachtauto's en tankafweerka- In het gebouw waren de staf en nonnen. Volgens een Oostenrijkse de stafcompagnie van de 101e genie slaat 12 ha., vroeger bestaande grasland en dan nog wel van een soort, die nauwelijks te exploiteren 44viiiiwa ïU4 v44a ro4 w aiOAW,„ öv„.. viel. Het is een zout gebied met SChatting bedraagt de totale waarde gevechtsgroepen gelegerd. Het van het materiaal millioen dollar. vier tijdens de tweede wereldoorlog door de Duitsers gebouwd. lage grond, die matig is verkaveld, aldus ir. van Beekom. De grond in de omgeving van het bedrijf is aan verschillende gebruikers uitgege ven en de ontsluitingsweg van het gebied is door de herverkaveling verbeterd. Toen kon een aantal kavels voor i reidingsbedrijf het slechtste gedeel te gekozen en men heeft hoop dat het met dit gemengde type bedrijf wel zo'n beetje reilen en zeilen zal. Ongeveer 7 ha. is gereserveerd voor weiland en de rest voor bouwland. Later wordt de verhouding wel half om half. Het land is behoor lijk geëgaliseerd en gedraineerd. Door omweiden hoopt men een re- „Stad en lande" van Schouwen-Duiveland Ontroerende schoonheid van grafwandschilderingen Woensdagavond bood de Rijks- toegangen tot de Westerschelde dienst voor Oudheidkundig bodem- gingen verzanden. Wel werd een j ir kanaal, de Eede, gegraven, maar onderzoek de leden van de Ver- dl[ kQn de s,ad toch nie, v00r yer. eniging „Stad en Lande" een lezing dere achteruitgang behoeden. Bo- delijke graslandexploitatie mogelijk aan jn grote zaal van „Concor- vendien was er nog de naijver van dia", waarvoor de belangstelling andere steden als Gent en Brugge, wat o.m. culmineerde in een bele- niet groot was. gering door de Bruggenaren in De voorzitter, dr. J. J. Westen- 1324-1325, welke veel schade be- Stelselmatige neergang Onder Karei V was Aardenburg een betrekkelijk grote stad. In 1604 werd de stad door Maurits ver overd en versterkt tijdens het Twaalfjarig Bestand. Tweederde van de stad werd buiten de wallen 1750 waren er maar 6 straten en 144 huizen meer in het stadje. De St. Baaf is waarschijnlijk ge- te maken. Bouwland secundair Het bouwland is hier eigenlijk secundair. Het bedrijf is sterk vee- Boerma, verklaarde in zijn rokkende aan de handel, die zich opeLgS-welkomSlwoord, dat „Stad verder ook geleldeHjk ging ver- Op het bouwland zullen voederbie- en Lande" het zeer op prijs stelt, ™Do^elht In Vlïamsë^te- ten en suikerbieten, granen en erw- dat de Rijksdienst Zierikzee heeft *1 5ok d™verlLdtog kwam riTiis o\ÏÏire1eM uitverkoren om voor de eerste weer ?emg waarna een® wam" el daarom bestaat er voor de toe- maal daar een symposion te hou- snood in 1404 ook veel schade toe komst wel enige bezorgdheid Het den. Spr. meende te mogen consta- jn 14o0 nQg s)echts 6Q huisgezinnen land was n.l. sterk overspoeld met teren, dat de eerste dag aan alle met nlm 300 zielen telde deeinemers grote voldoening heeft Pl m' is in de grond verwerkt door diep- geschonken, spitten en vermengd met veen en klei. Hierna was het woord aan dr. J. De Beheerscommissie van het G. N. Renaud, observator van de Voorbeeldbedrijf, waarin Schouw- Rijksdienst, die een lezing hield se boeren met veel ervaring op de- over de geschiedenis van de stad ze grond zitting hebben, is niet zo Aardenburg en van de Sint Baafs- optimistisch gestemd aldus spr. kerk aldaar waar onder zijn lei- geS^rn'maU'deTude £avoa Uitvoerig is van gedachten gewis- ding verschillende opgravingen g de gemeenschap. In seld over de aanschaf van een trac- hebben plaats gevonden 16 2 d t eeklein garnizoen tor. Uit bedrijfseconomische over- Spr verklaarde in het bijzonder aa[wal yan 4 gooo Fransen at. wegingen heelt men echter nog de over de kerk te zullen spreken gt,slag zodat de stad in handen voorkeur gegeven aan een paard, maar hij achtte het in dit verband A staatse bpzpttine In De stal is echter geschikt een trac- noodzakelijk eerst de ontwikkeling ,?47 kwamen er weer pransen die te bergen. na te gaan van de gemeenschap die Lunch te Burgh SS Sn.611 de B Na de plechtigheid te Ellemeet De datum der stichting van Aar- verzamelde het gezelschap zich aan denburg is niet bekend, noch de sticht in 959~ maar eerst" uit 1030 een door de provincie Zeeland aan- oorsprong van de naam. Vermoede- stamt het eerste bericht, dat de geboden lunch in hötel „Het Wapen lijk is de naam verbonden aan een kerk er werkelijk is. Veel begravin- van Burgh" te Burgh, waar door „burg" die er stond, lang voordat gen vonden plaats in deze kerk, verschillende aanwezigen, zowel de geschiedschrijving er kwam. De waardoor de grond vaak werd om- Friezen als Zeeuwen, het woord naam van de stad was oorspronke- gezet. Het is derhalve moeilijk alle werd gevoerd. lijk Rodenburg, waarvan reeds om- hjstorisch-chronologische fasen te De Friese provinciale Voedsel- streeks 702 sprake is. In de I3e onderscheiden, commissaris, ir. Stienstra, bracht eeuw vertoonde de stad, die sinds gij een serie plaatjes bepaalde de hier de Friese boeren dank. De 1280 de naam Aardenburg droeg, heer Renaud daarop zijn gehoor bij hulpactie is bij henzelf begonnen en grote bloei en stond zij in betrek- de opgravingen in deze kerk. Bloot niet van bovenaf gedecreteerd. Het king met graven, koningen en vor- gelegd werd o.m. een half klaver- Fries rundveestamboek, de inspec- sten, zelfs uit de Oostzeelanden. Zij bladvormig fundament, stammend tie van de Veeartsenijkundige had een uitgebreide handel, o.a. in de eerste tijd. Het muurwerk Dienst en de Gezondheidsdienst wol en laken. De St. Baafskerk, bleek een lappendeken van perio- voor Dieren, alle hebben meege- waarvan overigens alle bouwbe- den en stijlen te zijn. Behalve Go- werkt om de actie, die samen 1 mil- richten ontbreken, stond er toen al tische zijn duidelijk Romaanse ma lioen gulden opbracht, te laten sla- lang. Nog in de 13e eeuw echter tieven aan te duiden. De verwoes- gen. Van deze 1 millioen kreeg Zee- ging de stad achteruit doordat de ting was zo deerlijk, dat men een ogenblik heeft gedacht de kerk niet meer te restaureren. Onidat het hier een voorbeeld van typische Schelde-Gothiek betrof en boven dien deze kerk de grootste schip breedte heeft (meer dan elf meter) in vergelijking met andere vader landse kerken, werd uiteindelijk toch tot herstel besloten. De beschilderde graven Een voor kerk- en cultuurge schiedenis unieke vondst vormde een aantal graven, waarvan de wanden bij opening op zeer kunst zinnige wijze beschilderd bleken te zijn. Dr. P. Glazema heeft op on navolgbare wijze daarbij gehol pen door een serie gekleurde licht beelden zijn toehoorders over de religieuse en menselijke kant van deze schilderingen bestemd voor de doden meer vertrouwd ge maakt. Vaak zijn de schilderingen kunstzinnig van opzet. Deze wer den waarschijnlijk gemaakt door een schilder of houtsnijder, terwijl de afwerking geschiedde door de pastoor of de koster van de kerk. In de schilderingen treffen wij de typische symbolen van euchrastie en talrijke rankversieringen, dan komen de engelen en enkele heili gen, gevolgd door de Madonna met het Christuskind, dat in verschil lende uitbeeldingen voert naar de climax van de Verlossingsdood aan het kruis. Niet zonder ontroering wordt men de vrome innigheid en de diepdoorleefde gevoelsspanning gewaar, die de mensen uit de 13e en 14e eeuw er toe brachten hun doden op reis naar de eeuwigheid deze symbolen van lijden en verlos sing mee te geven. In de jaarvergadering van het „Verbond voor Veilig Verkeer", ge houden in het Schuttershof te Mid delburg, is een telegram ontvangen van Koningin Juliana van de vol gende inhoud: „Met grote instem ming heb ik kennis genomen van de nationale veilig verkeersactie voor gezinnen, welke uw verbond onder bescherming van mijn moe der voornemens is te voeren. Moge de veilig verkeersgedachte ons be wust doen worden, dat slechts ver antwoordelijkheidsbesef en eerbied voor het leven van mens en dier een einde kan maken aan de ont stellende verkeersonveiligheid". De voorzitter van het Verbond, Jhr Th. Roël, had in zijn openings woord een steeds stijgende belang stelling van de overheid voor de verkeersveiligheid geconstateerd, getuige ook een passage in de Troonrede. Hij meende, dat de toe neming van het verkeer tot nieuwe oriëntatie dwingt, dat het nodig is de beschikbare feiten en cijfers diepgaand te bestuderen, waardoor de basis voor verkeersresearch kan ontstaan. Het zal bijvoorbeeld van belang zijn te weten hoeveel dode lijke ongevallen er op fietspaden en hoeveel er op de wegen gebeuren. Op dit ogenblik zijn naar schatting 1.100.000 rijbewijzen in omloop. On der de bezitters daarvan bevinden zich zeker honderdduizenden die voor het volgen van verkeerscur- sussen in aanmerking komen en daarvoor ook zeker belangstelling hebben. Vijand nummer écn voor de ge meenschap is zonder enig voorbe houd de verkeersonveiligheid, wan neer men weet, dat er gemiddeld vier doden en tachtig gewonden per dag vallen. De rede van Prinses Wilhelmina van 29 Januari j.l. noemde Jhr. Roëll een keerpunt in de strijd te gen de verkeersonveiligheid. Met grote dankbaarheid gewaagde hij van haar bereidwilligheid zich te geven voor de actie in October a.s., waarop hij uitvoerig inging. Cursussen voor leraren Meegedeeld werd, dat nu op het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen cursussen voor leraren, die straks verkeers- onderwijs op de kweekscholen zul len geven, worden voorbereid. Het verbond heeft voorts een commis sie voor de bedrijven ingesteld, die nagaat wat door en in de bedrijven voor de bevordering van de ver keersveiligheid kan worden gedaan. Wanneer binnenkort de te ver wachten maatregelen in het belang van de voetgangers worden inge voerd, zal het Verbond een belang rijke taak op het gebied van voor lichting en propaganda vervullen. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds getroffen. Medegedeeld werd dat de alge meen secretaris, de heer C. J. van Wijngaarden van Rees, na een 23- jarige periode het Verbond als se cretaris gaat verlaten. Hij blijft het Verbond dienen wanneer een be roep op hem zal worden gedaan. Jhr Roëll sprak hem in zeer waar derende woorden toe en op zijn voorstel werd de heer van Wijn gaarden van Rees benoemd tot ere lid van het Verbond. Hij ontving bovendien de penning van het Ver bond in goud. Tot zijn opvolger be noemde het bestuur mr N. B. ten Bokkel Huinink, werkzaam op het kabinet van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Utrecht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heeze (N.Br.): A. P. Plomp, Maurik; te Vierhuizen- Zoutkamp: vicaris J. I. N. Cupedo, Spekholzerheide. Aangenomen naar Oberdreis (te vens als vertegenwoordiger van de Oecumenische Raad in de kreis Neuwied): H. Cramer, Oostzaan. Ger. Kerken Beroepen te Hijken: cand. H. Th. van Reenen, Soestdijk. Bedankt voor Hallum: J. W. Vlaanderen, Blokzijl. Met de geladenheid van de ge voelsmens heeft dr. Glazema ge wezen op talrijke bijzonderheden in de betrekkingen tussen het God delijk Kind, de Heilige Maagd en de Heiligen die hun weerspiegelin gen vonden in de treffende schilde ringen, die ons spreken van de vroomheid en innigheid van de oude kerk. „Het is voor ons een openbaring geweest", aldus dr. Westendorp Boerma in zijn dank woord tot de beide sprekers, die de aanwezigen nader brachten tot de gevoelswereld der Middeleeuwen, waarvan de ontroerende scheppin gen in de kerk te Aardenburg nog getuigen. SPORT VOETBAL Zierikzee I-De Schutters I Zondag heeft Zierikzee I alweer thuiswedstrijd en wel tegen De Schutters I. Na de teleurstellende wedstrijd van Zondag j.l. zijn in het elftal verschillende wijzigingen aangebracht, doordat spelers zijn vervangen of van plaats zijn ver wisseld. Zierikzee brengt het vol gende elftal in het veld: W. Kou ijzer d.; C. Krello en C. M. van Aken a.; C. Verwest, E. Couperus en B. de Zeeuw m.; T. Simmers, A. v. d. Westen. A. v. d. Hoek, P. M. Hoek en D. de Boer v. Over de uitslag valt weinig te voorspellen, maar ais de rood-zwarte voorhoede op schot is, is een overwinning niet uitgesloten te achten. INGEZONDEN STUKKEN Bestrijd kwaad door goed te doen Mijnheer de Redacteur. Hoewel V slechts op enkele van mijn punten bent ingegaag, wil ik toch gaarne enige opmerkingen maken. U gaat er van uit, dat „de mis dadigheid" van buiten af komt, maar wij (het Nederlandse volk) zijn er ook niet vrij van, waarbij ik b.v. denk aan de zgn. politionele acties in Indonesië. Op zichzelf is dit wel te begrijpen, want niemand is volmaakt. De kwestie is echter, dat we wèl de goddelijke plicht hebben, die misdadigheid in haar oorzaken te bestrijden, zowel bij onszelf als bij anderen. Wat wil de B.B. echter? Ze wil het bloed stel pen als de wond reeds gemaakt is. De bedoeling van de werkelijke vredesorganisaties, zoals o.a. „Kerk en Vrede" waar de B.B. toch heus niet bij hoort is te zorgen, dat die wond niet gemaakt wordt. We moeten vanuit ons christen zijn helpen de sociale en economi sche noden te verlichten, zonder inachtneming van grenzen en zon der enig eigenbelang; dan nemen we het wantrouwen, de haat en de angst weg en daarmee de voor naamste oorzaken voor een oorlog. Het pad effenen voor hen, die dolk steken willen geven geschiedt veel meer door het toeleggen op bewa pening enz., daar hierdoor de gel den, nodig voor verbetering van economische en sociale wantoestan den onttrokken worden. Juist dan krijgt het communisme een kans door de ontevredenheid, die gaat heersen. U zou het boek „Chris tendom en Communisme" van Ds. K. Strijd eens moeten lezen. Wat de nuttigheid van de B.B. betreft, moeten we ons eens voor stellen, dat er een H-bom op Zie rikzee valt. Volgens militaire ge gevens is dan op geheel Schouwen- Duiveland alle leven onmiddellijk vernietigd, terwijl de rest van Zee land, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant zeer ernstig ver woest zouden zijn. Hoe zou in dat gebied de B.B. paraat kunnen zijn? Of is zij misschien onkwetsbaar? Overigens ben ik ten zeerste ont roerd over de bezorgdheid voor mijn persoon, die uit Uw woorden blijkt. S. G. Fonk, Zierikzee. Nee, de misdadigheid kan men niet vereenzelvigen met een enkel volk of mét enkele (andere) volken en zelf bij voortduur de handen in onschuld wassen. Zoals er zon den zijn in het persoonlijke leven, zo zijn die er ook in het nationale leven. Maar laat daar nu toch toe vallig enig verschil zijn tussen onze eigen mannen van de „Grebbeberg" en Hitler's „Doodskopregimenten", zo goed als er een verschil is tus sen een fatsoenlijke wetgebonden Nederlandse politieman en een N.K.V.D.-sadist, lussen een vrije Nederlandse arbeider en een Sta- chanof-slaaf, tussenen ga zo maar verder. Uit dit verschil zou mogelijk, hetgeen God verhoede, wel eens bloed kunnen vloeien en U moet al een vreemde hersenkron- kel makën, om daar de B.B. verant woordelijk voor te stellen. Intussen is het streven tot het verlichten van sociale en economische noden we zijn het met U eens wel zeer dringend nodig. Maar wat zou er veel meer aan ten koste kunnen worden gelegd, als de Sowjet-Unie (ook al weer toevallig) niet 175 di visies op de been hield, plus 20.000 gevechtsvliegtuigen en nog zo het een en ander. Op straffe van on dergang moet de rest van de we reld daar toch wel een beetje re kening mee houden. En wat de li- bom op Zierikzee betreft, ach, we vinden een paar raketten ook al erg genoeg, vooral ais er mensen zijn die om „principiële" redenen weigeren geslagen wonden te hel pen helen. Nu we toch bezig zijn met wederzijdes lectuurtips lees ook het verhaal eens van de Barmhartige Samaritaan. (Discussie gesloten. - Red.) Ingezonden mededeling Om de veiligheid op de weg Grootse Nationale Veilig Verkeersactie in October „Eerbied voor het leven van de naaste" Slikweg, lief dier, eenzaamheid, mystiek, slaper, munten en ribstukje Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat in October een grootse natio nale veilig verkeersactie voor de gezinnen organiseren. Deze actie, die onder de hoge bescherming staat van Prinses Wilhelmina, sluit aan op een boodschap die de Prin ses tot alle Nederlandse gezinnen richt en waarin wordt aangedron gen op het betonen van eerbied voor het leven, ook van het leven van de naaste in het verkeer. De actie zal haar hoogtepunt vin den in twee grote nationale gezins wedstrijden, die de verkeersregels tot onderwerp hebben. Zij wordt gesteund door de Nederlandse re gering, die voornemens is voor dit doel een subsidie van f 125.000, te verlenen. Daarnaast geeft ook het Nederlandse bedrijfsleven be langrijke financiële steun. Prinses Wilhelmina heeft zich be reid verklaard haar naam te ver binden aan een speciaal fonds voor veilig verkeer, een aparte stichting die speciale acties op dit terrein zal ondersteunen en gemeenschap pelijk researchwerk speciaal op psychologisch terrein zal verrich ten. De actie wordt ingezet met een radiotoespraak van minister-presi dent dr W. Drees op 4 October. Op 7 October zal de Prinses zich zich met haar speciale boodschap via het filmjournaal tot het Nederland se volk richten en de volgende dag zal zij dit doen door middel van de televisie. Onder het thema „Eer bied voor het leven" zullen de ker ken óp Zondag 9 October aan deze boodschap aandacht schenken. Wedstrijden In de week van 10 tot 16 October zal P.T.T. in alle Nederlandse ge zinnen de wedstrijdfolder bezor gen; het gaat om niet minder dan ongeveer 2.654.000 exemplaren. Alle omroepverenigingen zullen in de week daarop hoorspelen uitzenden die zijn gewijd aan het veilig ver keer en die tevens het karakter van een luisterwedstrijd hebben. Ook zullen er „kijkwedstrijden" zijn voor de televisie. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr J. Algera, zal op 28 October de actie afsluiten met een radiotoespraak. Gedurende de ge hele maand October zullen de ver enigingen voor Veilig Verkeer in het land ouderavonden organiseren. De folders gaan ook via het Rode Kruis naar de Nederlandsee zie kenhuizen; voorts zullen in alle kazernes folders worden verspreid. Een beetje beschamend is het wel, maar om in de Slikweg te ko men is Eilandman helemaal over Ellemeet gereden. Dat was een om weg van jewelste, maar men neemt het natuurlijk graag voor lief, als het er om gaat een kopje koffie te drinken op de deel van de voor beeldboerderij Frieslandhoeve een cadeautje, dat samen met an dere (vee)schenkingen, zo een slor dig half millioen beloopt. Men kan het slechter met zijn vrienden tref fen. Van Ellemeet uit is de weg naar de voorbeeldhoeve hier en daar nogal slikkerig, alles vanwege de zo karakteristieke naam „Slik weg". Eilandman heeft bij het wat eenzame paard van de „Friesland hoeve" gestaan, 'n lief dier zou hij zeggen, die op de grote dag extra was opgesierd met rood-wit en blauw doorvlochten manen. Over zijn ruif heen keek het paard naar de stoere Friezen en Zeeuwen, die de landbouwkundige toekomst van het voorbeeldbedrijf nog niet zo ge weldig rooskleurig inzagen, maar die toch alvast een borreltje pak ten. Eerlijk gezegd was het er wel weer voor, want roetzwarte drom- medarissen van wolken hingen bo ven het kale vlakke Schouwen, dat zich wat gelaten door de regen liet ranselen. Tenslotte vindt Eiland man de boer van Frieslandhoeve pas een echte eilandman, want die moet het doen tegen het zand en tegen het zilt en ook een beetje te gen de eenzaamheid, die in dit ver laten stukje nogal eens neerdruk kend zal zijn, meent Eilandman, vmnt een wandeling door lommer rijke dreven is er niet mogelijk. Iets van de wondere mystiek der oude kerk heeft Eilandman gevoeld bij het vertonen van kleurenplaat jes over de grafvondsten bij de res tauratie van de kerk te Aardenburg, een monumentaal gebouw, dat door oorlogshandelingen deerlijk werd verminkt. Alle toegewijde vroom heid en stille eerbied van de Mid deleeuwse mens, het ongekuntseld geloof en de piëteitsvolle uitbeel dingskracht vindt men weerspie geld in fraaie schilderingen op de wanden der graven. Op een andere lezing zag Ei land man prozaïscher kan het niet het hoofd van een man langzaam maar zeker omlaag zakken, zoals men dat ook wel ziet van reizigers in erg vroege of erg late treinen. De man wierp zich weerstandsloos in Morpheus' armen. Dat was wel duidelijk en na enige ogenblikken begon een zagend geluid te verkon digen, dat de slaap diep en gezond was. Deze slapende man was sym bool van onze te laat naar bed ge- gane mensheid, maar het was een echte heer, want toen het licht ont stoken werd, en de spreker zijn ser moen had beëindigd, was hij het die het hardst applaudiseerde. Eilandman vond dit regelrecht een fijne man, echt een om mee uit vis sen te gaan of een erfenis mee te delen. Hij begroef de geveinsdheid onder een stormachtig „handig" applaus. Eilandman heeft dan voor het eerst vernomen dat er een (handvol?) oude gouden munten uit de Schouwse bodem is opgedolven. Een man heeft ze nog gezien en toen waren zo maar opeens de munten foetsie. Hoe echt gouden en voor de wetenschap zeldzame munten zo maar ineens weg kun nen zijn, snapt natuurlijk niemand. Je vraagt je toch wel af, wat iemand nu met gouden munten moet doen. Op de Zierikzeese raads vergadering was het somwijlen zo taai bij de stemmingen, dat Eiland- man gewoonweg het ribstukje heeft zitten bestuderen op het stilleven rechts van het zijraam aan het ge scheurdegobelin geprikt. Het was een best ribstukje. Echt eentje om een vleesoorlog mee te ontketenen. En hoeveel schellingen zal dat nu wel gekost hebben? Jammer, het stond er niet bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2