Kwestie van Duitse hereniging krijgt de voorrang Hoofdrapport Deltacommissie adviseert zonder aarzeling tot afsluiting Ongewone rust in Djakarta op eerste verkiezingsdag N.A.V.O. nog niet sterk genoeg om aanval op Europa af te slaan VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 jl No. 17820 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAABIM Oertkinu REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Pfiji paf 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, pet «eek OPGENOMEN Lange Nobelslreel 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, Telefoon 27 een!. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Don- r> C 71 EDI 7C CCTU C milDAUT nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij derdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs IS cent wt AlEIXInACL JkvTIC VrwURnllI voorh. Eakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, per mm. - Succesjes (ma». 15 mm.) It,— per stuk. 1797-TS89 Zierikiee - Redacteur: M. I. BIJ DE VAATE Tel. 309. NU GENÈVE NADERT Nuttig contact met minister Molotof Do YVestelUke ministers van Bui tenlandse Zaken - Dulles, Macmil- lan en Pinay - hebben Woensdag te New York een slotcommuniqué uitgegeven, waarin werd verklaard dat zij „volledige" overeenstem ming hebben bereikt over plannen voor hun conferentie in Genève, met hun Russische collega Molotof. Zij zijn het er over eens, dat de voorrang gegeven moet worden aan het vraagstuk van Duitsland's her eniging binnen het kader van een plan voor Europese veiligheid. De ministers trolfen voorts voor zieningen voor verder overleg met de NAVO-landen en zij verwachten Rusland laat 9000 Duitse gevangenen vrij De Sowjct-Unle heeft besloten 8.877 Duitse gevangenen vrjj te la ten en hen naar Oost- en West- Duitsland tc repatriëren. Het besluit is genomen na ver zoeken van de Oost- en Wcstduitse regeringen, aldus meldt de „Izwes- tia" van Donderdagochtend, welk blad er aan toevoegt, dat 749 Duit se gevangenen, die geen amnestie hebben verkregen, als oorlogsmis dadigers aan de beide betrokken regeringen zullen worden uitgele verd. Eisenhower blijft vooruitgaan President Eisenhower heeft ook Woensdag weer een goede dag ge had, aldus een in de nacht van Woensdag op Donderdag uitgegeven bulletin van artsen van het zieken huis waarin de president wordt verpleegd. President Eisenhower bracht Woensdag in totaal dertien uur buiten de zuurstoftent door. dat zij vóór de Geneefse conferentie met andere NAVO-leden in Parijs besprekingen kunnen voeren. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de ministers Woensdag ochtend met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, kwesties van gemeenschappe lijk belang besproken hebben en dat zij met minister Molotof een vruchtbare bespreking hebben ge had over de voorbereiding van de Geneefse conferentie. De Nationale Reclasseringsdag De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dv A. A. van Rhijn, zal heden (Vrijdag)avond 30 September om 20.05 uur, in het programma van de V.P.R.O., naar aanleiding van de nationale reclasseringsdag op Zaterdag 1 October, spreken over de reclassering. Een huilende vrouw met een slapende baby op de arm heeft Woensdag een priester van een R.K. kerk te Stockton (Californië) meegedeeld dat zij het kind een week geleden had ontvoerd. Zo kwam een einde aan de uitgebreide speurtocht naar Robert Marcus, de zoon van dr en mevrouw Sanford Marcus uit Dale City (Californië). Grotere beveiliging door verkorting van kustlijn Per auto naar...Rusland Een tandarts uit Chicago, Berthold Schulz, is de eerste buitenlandse toerist, die per auto de Russische grens heeft overschreden. Schulz passeer de met zijn auto op 23 Sep tember de Russisch - Finse grens en is, via Leningrad, in Moskou aangekomen. Hij hoopt toestemming te krijgen dwars door Rusland naar Iran te mogen rijden. Delft treedt op tegen „bromfietsvlegels" Enige tijd wordt de Delftse bin nenstad onveilig gemaakt door jon gelieden, die de straat als racebaan voor de bromfiets gebruiken. Van tijd tot tijd treedt de politie op en vallen er bekeuringen. Woensdag had de eerste „bromfietsvlegel", een jongeman uit Delft, zich voor de Delftse Kantonrechter te ver antwoorden. In Algerië is de rust nog verre van teruggekeerd. Onophoudelijk vloeit de stroom van berichten over schermutselingen en ernstige gevechten de wereldpers binnen en terwyl in Frankrijk het gesprek over dit gebied in een ernstige impasse is gei-aakt, wordt vrywel dagelijks melding ge maakt van nieuwe slachtoffers van de onlusten, die bet dodencijfer angstwekkend doen stijgen. - Op deze foto ziet men hoe een gewond lid van het Franse vreemdelingenlegioen, aan zijn makkers, die hem tijdens een schermutseling met Algerijnse opstandelingen te hulp snelden, de schuilplaats van zijn vijanden aanwijst. Normale leven lag geheel stil Het begin van de dag der eerste De openbare diensten, zoals de algemene verkiezingen in Indone- postkantoren, die normaal werkten, sië was in de hoofdstad een beeld hadden merkbaar minder toeloop van ongewone rust. Het anders dan normaal. Pas later op de och- overstelpend drukke ochtendver- tend begon iets meer van het ver- keer ontbrak vrijwel volkomen, keer merkbaar te worden en ver- Hij werd by verstek veroordeeld Degenen, die zich naar de stembu- schenen enkele straatventers met tot een boete van dertig gulden reaux begaven, deden dit vrijwel sigaretten en dranken, die anders subs. 15 dagen wegens het onbe- auen te Voet en hadden zich in op alle hoeken van de straat te vin- hoorlijk rijden en tot 10 gulden ree(js aantallen verzameld voor de den zijn. Verder vertoonde de stad subs. 5 dagen, omdat hij geen rich- 1352 stemburcaux in alle delen van in het centrum, zowel als in de ting had aangegeven. de stad. buitenwijken een beeld, gelijk dat De ambtenaar van het O.M. heeft van een stille Zondag, in zijn requisitoir de hoop uitge- Het normale leven was Donder- sproken, dat er nog vele processen- dag volkomen stilgelegd; geen kan- President Soekarno begaf zich verbaal tegen de „bromfietsvlegels" toor, fabriek of winkel was ge- een half uur voor de opening van zullen volgen. opend, de passars lagen verlaten, de stembureaux te voet van het paleis naar zijn stembureau in het ministerie van Voorlichting. Hij ging achter in de lange rij staan, doch werd uitgenodigd vooraan te gaan staan. Met instemming be groetten de aanwezigen de sugges tie van de voorzitter van het stem bureau om de president, in ver band met zijn gezondheid, het eer ste te laten stemmen. Over enkele jaren wordt zo'n aanval „onnut" Generaal Grünther, de opperbe- schien afhankelijk zijn van bewa- velhebber van de NAVO in Europa, pening van West-Dultsland. Met jjjj een botsing in het grens- heeft Woensdag te Chicago ver- Duitse strijdkrachten zullen wij in gebied van Noordoost India, tussen klaard. dat de NAVO nog niet in staat zijn een grote aanval het tweeduizend woedende dorpelingen staat is een grootscheepse aanval hoofd te bieden. en leden van de opstandige Naga- op Europa af te slaan. Binnen en- De generaal zeide, dat de Russen stammen, zijn veertien der laatst- kele jaren zal de NAVO een der- het grootste en doeltreffendste genoemden gedood. De dorpelingen gelyke aanval „onnut" maken. landleger ter wereld hebben. Hij hadden bolwerken der Naga's aan- schatte de sterkte van het leger op gevallen, nadat deze herhaaldelijk Grünther zeide op de slotverga- 175 divisies. De Sowjet-Unie be- gewapenderhand dorpen hadden dering van de 81ste conventie van schikt over 20.000 vliegtuigen, gro- afgestroopt. De Naga's, die zich van de Amerikaanse bankiersvereni- tendeels met straalmotoren, en de tijd tot tijd ook met koppen snellen ging, dat de moeilijkste tijd voor strategie van haar vloot is op de onledig houden, eisen reeds ver- de NAVO nog moet komen. duikboten gebaseerd, waarvan Rus- scheidene jaren een onafhankelijk Een duurzame vrede zal mis- land er thans 350 heeft. „Naga-land". In het hoofdrapport van de Delta commissie wordt zonder enige aar zeling aanbevolen over te gaan tot afdamming van alle zeegaten in het Zuidwesten van ons land en alle mondingen van rivieren tus sen Nieuwe Waterweg en Wester- schelde. De vraag of de Rotterdam se Waterweg en de Westerschclde moeten worden afgedamd is niet aaij de commissie voorgelegd. Al dus prof. ir. J. L. Klein, directeur hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, die te Rotterdam voor dc havcnvercni- ging „Rotterdam" heeft gesproken over het Deltaplan. Spr. zette uiteen, dat het keren van stormvloeden en de stormramp van 1953 niet de oorzaak zijn ge weest van werken, zoals door de Deltacommissie worden ontworpen Spr. ging het ontstaan van ons land na en concludeerde, dat het er niet om moet gaan ons land tegen de zee te verdedigen in de situatie van nu, maar blijvend verdedigen in de situatie, die komt. In dit licht moe ten worden gezien de afsluitdijk en de afdammingen van Brielse Maas en Braakman. Prof. ir. Klein merk te op, dat de stormstuw in de Hol landse lJssel tientallen kilometers dijk vervangt. De gevolgen van de afdamming zijn verkorting van de kustlijn, hetgeen een geweldige be veiliging betekent, wat van belang is voor de verre toekomst. Spr: noemde het voorhanden zijn van zoet water in de afgedamde zeear men een profijt voor de landbouw, die geschat wordt op een voordeel van 40 millioen gulden per jaar. Het voordeel van het tegengaan van veyzilting door het zoete water schat de landbouw op 10 millioen gujden per jaar. Prof. ir. Klein zag in het Deltagebied economische mo- geTykneden in de toekomst, die voor ons nationaal bestel grote perspectieven kunnen bieden. Ook voor de scheepvaart zag spr. voor deel, doch de ijsgang zou een na deel kunnen zijn, daarom is er in onze kringen veel aan gelegen, dat ijs in het Haringvliet zo spoedig mogelijk kan worden afgevoerd. De visscrybelangen Het nadeel noemde spr. de be langen van de visserij, doch vol gens hem vallen de economische nadelen weg tegen de economische voordelen van de plannen. Hij acht te het werk technisch mogelijk, dank zij de sterke vooruitgang van de techniek en door de enorme er varing opgedaan na 1945 op Wal cheren en na de stormramp van 1953. Deze plannen veel eerder uit te voeren was niet mogelijk geweest De financiële positie is thans niet slecht om een dergelijk werk aan te pakken, zo vervolgde hij. Men zou zich kunnen afvragen of dit geen overheidswerk is dat in de Korte berichten uit het Binnenland 's GRAVENHAGE. Hr. Ms. krui- ser „de Ruyter", die, onder bevel van kapitein ter zee A. H. J. van der Schatte Olivier, ter gelegen heid van het bezoek van de Konin gin en Prins Bernhard aan de Ne derlandse Antillen, een reis naar dat gebied maakt, zal van 7 tot 10 October een niet-officieel bezoek brengen aan La Guaira in Vene zuela. Tijdens dit bezoek zal de be velhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, aan boord zijn. MIJDRECHT. Donderdagmorgen vroeg is de kapitale boerderij van de heer van 't Schip te Mijdrecht tot de grond tot afgebrand. Toen de brandweer werd gewaarschuwd stond de hofstede reeds in lichter laaie. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten en werd bovendien gehandicapt door gebrek aan water. TILBURG. Tijdens verbouwings- en utibreidingswerkzaamheden aan de R.K. kerk op de Heuvel te Til burg, is Woensdagmiddag het ge hele middengedeelte van de zuide lijke zijwand ingestort. De ravage is compleet, doordat enorme brok stukken de nieuwbouw voor een belangrijk gedeelte verpletterden en het steigermateriaal als lucifer houtjes deden afknappen. AMSTERDAM. Het 18e Neder landse Reclamecongres wordt op 13 en 14 October in het gebouw „Bel- levue" te Amsterdam gehouden. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, zal dit congres, georganiseerd door het Genootschap voor Reclame, openen. Het onderwerp is „De verantwoor delijkheid van de reclame". ijskast zou kunnen worden gezet met het oog op werkgelegenheid in de toekomst. Spr. achtte het echter onverantwoord om dit werk, dat economische voordelen en veilig heid biedt, op te schorten. Het plan tot kanalisering van Nederrijn en Lek is niet uitvoerbaar als het niet tegelijk met de Deltawerken wordt gedaan, terwijl ook het probleem van afdamming van de Biesbos door het Deltaplan wordt beïnvloed. Ook het probleem van een eventu ele stormvloedstuw in de Nieuwe V/aterweg kwam nog ter sprake en naar sprekers persoonlijke me ning moet het antwoord van de commissie, die deze kwestie onder zoekt, afhankelijk zijn van het antwoord ob de vraag of een der gelijk stormstuw technisch zodanig kan worden uitgevoerd, dat Rotter dam gedurende enkele stormvloed- dagen beveiligd wordt, doch op an dere dagen van de stuw geen be lemmering zal ondervinden. De reis van Koninklijk Paar naar de West Per „Douglas" naar Portorico Het koninklijk paar en zijn ge volg zal, zoals is gemeld, Zaterdag 15 October a.s. van Schiphol per vliegtuig vertrekken naar de hoofd stad van Portorico, San Juan, waar het koninklijk paar zich aan boord zal begeven van Hr. Ms. kruiser „de Ruyter". Over deze vliegtocht wordt nader gemeld, dat de reis zal worden ge maakt met de PH-DFH, „Jan van Riebeek", een Douglas DC-6b van de K.L.M. Het vertrek van Schip hol is bepaald op Zaterdag 15 Oc tober des middags omstreeks half zes. Het vliegtuig vliegt recht streeks naar Santa Maria op de Azoren, waar het om tien uur (pl. tijd) des avonds zal aankomen. Na een oponthoud van circa drie kwar tier aldaar zal het vliegtuig ver trekken naar de Bermuda-eilanden waar het op 16 October om onge veer kwart over zes (pl. tijd) des morgens zal arriveren. Het vertrek vandaar is bepaald op vier uur (pl. tijd) des middags. Het koninklijk paar zal dan op 16 October om acht uur 's avonds (pl. tijd) aankomen op het vliegveld van San Juan in Portorico). H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen zich dan naar Hr. Mr. krui ser „de Ruyter" begeven, die om circa tien uur des avonds voor de vaart naar de West zal vertrekken. Ernstig verkeersongeval Moeder van tien kinderen gedood Woensdagmorgen is op de rijks weg 's Hertogenbosch-Nijmegen, bij het gemeentehuis te Hees, een auto, bestuurd door de aannemer Cle ment uit Rosmalen, die kwam uit de richting 's Hertogenbosch, ten gevolge van het gladde wegdek ge slipt. De wagen kwam in een heg langs de weg ten Oosten van het gemeentehuis terecht. Hierbij werd mevrouw Wingens, die zich op het fietspad bevond, aangereden en vrijwel op slag gedood. Mevrouw Wingens was gehuwd en moeder van tien kinderen. Huisartsen teleurgesteld over ziekenfondsraad- besluit Op een te Utrecht gehouden spoedvergadering van de landelijke Huisartsenvereniging, welke door ruim 200 afgevaardigden uit geheel het land werd bezocht, hebben de huisartsen met teleurstelling ken- ins genomen van het besluit van de Ziekenfondsraad, waardoor de in volledige overeenstemming met de ziekenfondsen tot stand gekomen overeenkomst is verworpen. De huisartsen hebben zich op deze vergadering met bezorgdheid gerealiseerd, dat door de thans ge schapen situatie de rechtspositie der huisartsen illusoir dreigt te worden. In een verklaring van het hoofdbestuur van de landelijke Huisartsenvereniging, waarachter zich de vergadering stelde, zeggen de huisartsen zich bewust te zijn van de grote algemene belangen die op het spel staan en besluiten dat zij de werkzaamheden nog ten hoogse drie maanden zullen voort zetten op de oude voorwaarden, ook al is de huidige honoreringsregeling door alle partijen als onvoldoende erkend. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ^COOOOOOOOOOOÖOAOOOOCCO O O Het is veel moeilijker een hutje met zorg te bouwen dan een toren haastig af te breken. 0 O Hel K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Overwegend droog Zwaar bewolkt met opklaringen en overwegend droog weer; over dag dezelfde temperaturen als Don derdag of iets hogere; zwakke tot matige wind tussen West en Zuid west. 1 Oct. Zon op 6.41, onder 18.22. Maan op 17.44, onder 6.19. Volle maan 1 October te 20.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 Oct. 2.57 v.m. 15.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 Oct. 2.16 v.m. 14.35 n.m. Springtij: 3 en 17 October. Doodtij: 10 en 26 October. Vreemdelingenbezoek stijgt nog steeds Vorig jaar werden ruim 900.000 overnachtingen van vreemdelingen in Nederlandse hotels en pensions geboekt en daar het bezoek nog steeds in stijgende lijn gaat, is de kans groot dat met dit jaar de één millioen haalt. Dit betekent tevens dat daarmee de deviezenopbrengst naar evenredigheid stijgt en dat men bij de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer met de mogelijkheid reke ning houdt, dat de f 187 millioen gulden, die vorig jaar in het de- viezenlaatje kwam, dit jaar wel eens kon uitgroeien tot een bedrag van twee millioen gulden. Stad en Provincie De NOORD WELLE „Reizende Bibliotheek" Ook in onze gemeente is weer de gelegenheid opengesteld boeken te lezen uit de „Reizende bibliotheek". Voor het winterseizoen is een grote en zeer gevarieerde collectie aan gekomen, zodat zeker „voor elk wat wils" aanwezig is. De boeken kun nen worden afgehaald en omgeruild elke Vrijdag van 3.00-3.30 uur in de O.L. school alhier. BRUINISSE Viswater „De Buijs" volgespoten „De Buijs", het bijna iVz ha grote viswater, overblijfsel van een grote dijkdoorbraak, waarschijnlijk in de achtitiende eeuw, in het uiterste Zuiden van de polder, bestaat niet meer. Het bestuur der waterkering achtte het raadzaam de grote weel, die betrekkelijk vlak onder de zee wering liep, gedeeltelijk te dempen om de dijkvoet te verstevigen. De Dienst Herverkaveling Schouwen- Duiveland nam toen het resterende deel voor zijn rekening en zo werd door de zandzuiger „Urkerland" van de firma v. Haaften, de grote weel volgespoten met zand, welke karwei deze week gereed kwam. Mogelijk zal in de toekomst de thans volgespoten oppervlakte kun nen worden herschapen in vrucht baar weiland, het zal dan echter niet meer zo duidelijk zijn waarom de nabij gelegen hofstede eigenlijk „De Buijs" heet. Verkeer versperd door woonwagen Een versperring van het verkeer van bijna twee uur op de uiterst drukke Dorpsweg, de weg naar de Rijksweg te Bruinisse, vormde Dinsdagavond een woonwagen van de aannemersfirma de Jager alhier, die, komende van het terrein van de noodwoningen, met een der wie len wegzakte naast de dam die uit baning geeft aan dit terrein. De wagen kwam precies dwars over de weg te staan en het kostte heel wat moeite om deze weer rijdend te krijgen. De inboedel van de heer Versendaal, de bewoner, voor 20ver deze bestond uit serviesgoed en glaswerk, kwam er natuurlijk niet zonder schade af, daar de wagen vele graden overhelde. De Unie-collecte Een comité tot het organiseren van de zgn. Unie-collecte is alhier gevormd onder leiding van de heer C. Zwart, hoofd der Chr. school. Verder hebben in dit comité zitting de heren A. Fluit, A. Kik, L. de Waal en W. A. Jumelet Mz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1