douwe Egberts Ook U zult dit graag bezitten brengt tijdelijk dit fraaie Oud-Hollandse koffietrommeltje Belangrijke bedragen voor premiewoningen, krotopruiming en saneringsplannen W A LÜ-JIERENDAG Postzegelverzamelaarsvereniging op Schouwen-Duiveland wordt opgericht lekkere koffie... Stad en Provincie Begroting Wederopbouw en Volkshuisvesting In de Memorie van Toelichting op de begroting van het departe ment van Wederopbouw en Volks huisvesting wordt nog het volgende opgemerkt: De jaarlijkse bijdrage, die gedu rende tien jaren boven de premie kan worden toegekend ter bevor dering van het eigen woningbe2it, zal naar verwachting in 1956 voor 11.000 premiewoningen moeten worden uitgekeerd. Daarmee zal een bedrag van f 1.150.000 zijn gemoeid. Voor het toekennen van een toe slag boven de premie van hen, die een krotwoning vervangen door een nieuwe woning, is een bedrag van 750.000 uitgetrokken. De ge middelde krotopruimingstoeslag be droeg tot nu toe rond f 600 per ver vangende woning, zodat rekening is gehouden met ruim 1200 van de ze gevallen. Aan jaarlijkse bijdragen in de huur van premie-woningen en te- Op Dierendag de dag van Franciscus van Assisi, de grote lof- prijzer van de eenheid en de schoonheid der schepping poogt Dierenbescherming harten en gees ten wakker te maken voor de over tuiging, dat bescherming van het dier een, aan ieder van ons per soonlijk opgelegde, morele plicht, is. Dierenbescherming roept die dag ieder, zonder uitzondering, op tot een menselijke behandeling van het dier. Een menselijke behandeling van het dier. Dit wil niet zeggen het dier als mens te behandelen. Ongezonde sentimentaliteit doet de dierenbescherming en het dier kwaad. Zij trekt de redelijke ver houdingen in de schepping uiteen. Het wil wèl zeggen, dat de mens niet beneden zijn menselijke maat moet blijven, zich niet moet ver lagen door misbruik te maken van de macht, die hem over het dier gegeven is. Het wil ook zeggen, dat de mens verplicht is ervoor te zorgen, dat het dier had dit een tong om te spreken hem niet zou kunnen aanklagen. Het wil dus zeggen, dat de die renbescherming langzaam maar ze ker want deze dingen voltrekken zich langzaam en geleidelijk hoofden en harten er toe wil bren gen dat, wanneer wij ons zouden misdragen tegenover het dier, het eigen geweten ons gaat aanklagen. Heeft de natuurbescherming in het algemeen ten doel instandhou ding van de veelsoortige, oneindige rijkdom der schepping, die ons een dagelijkse bron van vreugde, ver wondering en bewondering is, de dierenbescherming vraagt Uw per soonlijke aandacht, Uw gewetens volle aandacht voor de verhouding tussen mens en dier. Vraagt onze positieve aandacht, waardoor onachtzaamheid, noncha lance, onverschilligheid met het lot der dieren wordt uitgebannen en een welbewuste behoorlijke behan deling daarvoor in de plaats treedt. De dierenbescherming poogt een menselijke behandeling, dat wil dus zeggen een, door de plichten van ons mens-zijn bepaalde behande ling van het dier tot een levende werkelijkheid in de volksovertui ging te maken. Hier liggen immers morele vra gen, die tegelijk vragen zijn van goede verhoudingen in de schepping Reeds redelijk inzicht zou zulke goed» verhoudingen moeten wen sen. Want is het meest morele ook niet het meest redelijke? huizen ten behoeve van de huis vesting van minder draagkrachtige bejaarden zal een bedrag van f 100.000 kunnen worden toegekend Verwacht wordt, dat enige ge meentebesturen zullen overgaan tot het uitvoeren van sanerings plannen. Teneinde deze gemeenten bijdragen te kunnen toezeggen in de hoge kosten is een bedrag van f 10.000.000 voor dat doel opgeno men. Ook in 1956 zullen bijdragen wor den verleend in de kosten tot ver betering en splitsing van woningen. Hiervoor is f 6.000.000 geraamd. Aan jaarlijkse bijdragen voor de zg. financieringsregeling woning bouw 1947- en financieringsrege ling woningbouw 1948- woningen zal in 1956 een totaalbedrag van f 12.000.000 nodig zijn. Twee straaljagers in botsing Eén pi loot omgekomen Boven Oss zijn Dinsdagmiddag twee Meteor straaljagers van de Kon. Nederlandse Luchtmacht met elkaar in botsing gekomen, één van de vliegbasis Leeuwarden en één van de vliegbasis Soesterberg. De piloot van het eerstgenoemde toe stel wist zich met de schietstoel te redden. De andere piloot heeft dit ook geprobeerd, doch is daarin niet Het Provinciehuis voor Zeeland De Provinciale Staten van Zee land hebben de heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.) te Vlissingen als lid van Gedeputeerde Staten geko zen, als opvolger van de heer C. Hamelink, die onlangs naar Canada emigreerde. De heer A. J. Beren pas, wethouder van Middelburg, volgt de heer Hamelink op als Sta tenlid. Gedeputeerde Staten ontvingen machtiging tot het stichten van een provinciehuis. Dit zal de provincie alles bij elkaar 6Vz ton kosten. De provinciale griffie, die nu buiten gewoon slecht gehuisvest is op Dam no. 6 en 8, zal dan een gebouw krij gen in overeenstemming met de waardigheid van een provinciaal bestuur. De Statenleden waren daar blij over, hoewel men het tijdstip, waar op aan de plannen uitvoering kan worden gegeven, bijzonder ongun stig achtte nu alle aandacht op de woningbouw geconcentreerd moet worden. Verwacht wordt dat de nieuwbouw drie jaar zal duren. Europese Jeugdweek in Middelburg Met het hijsen van enkele tien tallen Europese vlaggen op de markt door leden van bij de Mid delburgse Jeugdraad aangesloten verenigingen en met een toespraak van waarnemend burgemeester J. W. Kögeler, is Dinsdagavond in Middelburg de Europese jeugdweek ingezet. In de met kaarsen verlichte bur gerzaal van het stadhuis hebben enige honderden jongeren van Wal cheren daarna geluisterd naar een toespraak van de Commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en naar een rede van de minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt. De Commissaris zeide onder meer dat, wil Europa de plaats krijgen die het toekomt, wij ons financieel en economisch egoïsme moeten la ten varen en bereid moeten zijn een offer te brengen, hetgeen meer van ons en ook van de jeugd vraagt dan prettige en sfeervolle conferenties. Als afdeling van internationale vereniging ..j FIJNE DESSERT Voor Fijnproevers werkelijk iets bijzonders. Per pakje van 250 gram 2.45 ROOD-MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek. Per pakje van 250 gram 2.22 PAARS-MERK Krachtig en voordelig. Per pakje van 250 gram 1.88 in een zeer fijne uitvoering, met vergulde pootjes en versierd met een aantrekkelijk decor. Uw winkelier levert U dit fraaie Oud-Holiandse koffietrommeltje voor 95 cent bij -aankoop van 250 gram geurige, versgebrande Douwe Egberrs koffie. Wy vernemen dat op Donderdag 6 October te Zierikzee de oprich tingsvergadering zal worden ge houden van de afdeling Schouwen- Duiveland van de internationale vereniging van postzegelverzame laars „Philatilica". Het postzegelverzamelen - wel genoemd de koning der hobbies en de hobby van koningen - zal zon der twijfel door een dergelijke ver eniging op het eiland (te Bruinisse bestaat reeds een plaatselijke ver eniging) krachtig worden gestimu leerd. Het doel van de vereniging zal zijn het bevorderen van de phi- latelie en het te verheffen boven het „alleen maar plaatjes kijken" en het zo mogelijk te verheffen tot een wetenschappelijk peil. Een voornaam onderdeel van de werk zaamheid der nieuwe vereniging zal zijn het geven van voorlichting aan de leden, waardoor voorkomen wordt dat vaak waardevolle zegels door onwetendheid grondig worden bedorven. Onnodig te zeggen, dat het post zegelverzamelen niet slechts een interessante maar ook een leerzame hobby vormt. Immers aardrijks kunde, geschiedenis en cultuur vin den in de zegels hun weerspiege ling. Het voornemen bestaat zo mo gelijk een juniorenafdeling op te richten, tegen een sterk geredu- ceeerd lidmaatschapsgeld. Wat de verdere praktische werk zaamheden van de vereniging i.o. betreft, stelt men zich voor rond- zendboekjes te doen circuleren on der de leden, waaruit een zegel keus kan worden gemaakt. Boven dien zal worden getracht periodiek veilingen te houden van door leden in te brengen zegels. Vanzelfspre kend zijn de kosten aan deze hobby verbonden sterk afhankelijk van de persoonlijke instelling. Op de oprichtingsavond zal een film worden vertoond over het ont staan van de postzegel. De afdeling heeft tenslotte het voornemen ca talogi aan te schaffen, die door de leden gebruikt kunnen worden. Eigen aanschaf van dergelijke ca talogi is vaak te kostbaar, zodat de vereniging op deze wijze in een be hoefte zal voorzien. ZIERIKZEE Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met ingang van 1 October a.s. eervol ontslagen de besteller le klasse der P.T.T., de heer J. Rotte alhier. RENESSE Overdracht plantsoen Wij vernemen dat op Donderdag 29 September a.s. in de oprijlaan van Slot „Moermond" alhier, door de houtvester van H.K.H. Prinses Wilhelmina het nieuwe plantsoen om het gedenkteken aldaar, zal worden overgedragen. De plechtig heid zal geschieden in aanwezig heid van de Commissaris der Ko ningin in de provincie, Jhr mr A. F. C. de Casembroot. Wetenschap en Techniek Ram Jet haalt byna 3.000 km per uur Britse geleerden die experimen teren met de zgn. ram jet - een motor die voornamelijk is ontwor pen voor het vliegen met superso nische snelheden en van het type dat in geleide projectielen kan ge bruikt worden - hebben bijna het stadium bereikt waar zij een snel heid van 3.000 km per uur halen. Deze motor is reeds de lucht in ge weest, waarbij vinnen als stabilisa- tors werden gebruikt, maar de snel heden en hoogten die waren be reikt worden nog geheim gehouden. De „ram jet" houdt het midden tus sen de straalmotor en de raket. Zij kan snelheden bereiken enige ma len groter dan die van het geluid, maar zij kan niet functioneren voordat een snelheid van anderhalf keer die van het geluid is bereikt. Roode Kruis Kolonne te Zierikzee (Ingezonden) Ongetwijfeld zult U bij een wan deling door Zierikzee wel eens heb ben opgemerkt, dat op enkele wo ningen bordjes zijn aangebracht, waarop een rood kruis voorkomt en waaronder staat „Lid van de Roode Kruis colonne". Mogelijk heeft U zich afgevraagd wat deze aanduiding te betekenen heeft. Het wil niets anders zeggen dan dat de bewoner een cursus ge volgd heeft van Eerste Hulp Bij Ongelukken; dat. hij daarenboven zich heeft toegelegd op het ver voeren van gewonden, zowel in ge wone als in buitengewone of moei lijke omstandigheden. Hoewel de leden van de Roode Kruis colonne nu niet bepaald aan de weg timmeren, verlenen zij toch dikwijls niet onbelangrijke dien sten. Zo af en toe vertonen zij zich in uniform op straat, b.v. bij het bezoek van de Zweedse koning heeft U ze door de stad kunnen zien marcheren. Om aan het werk wat meer be kendheid te geven en in het open baar bewijzen van bekwaamheid af te leggen, zal op Zaterdag 1 Octo ber, 's middags half vier, een oefe ning plaats vinden in samenwer king met een deel van de colonne uit Tholen en Oost Zuid-Beveland. Waar voor deze oefening wel enige belangstelling wordt ver wacht, werd besloten een drietal plaatsen aan te wijzen waar ver meende ongelukken plaats vonden. Voor een gewonde drenkeling en een autobotsing werd het Luitje aangewezen, voor een gewonde metselaar de stelling voor het stad huis terwijl bij de Nieuwe kerk een schilder van een ladder is gevallen. Het publiek wordt verzocht het van een afstand gade te slaan en king met een deel van de colonnes leden niet in hun werk worden be lemmerd. Mogelijk heeft U na het zien van deze oefeningen ook lust een cursus te volgen, die U het recht geeft straks een uniform aan te trekken, waarvan de baret de woorden draagt: „Inter armas caritas", wat zeggen wil: „Barmhartigheid te midden van wapengeweld". Aanmelding voor een cursus kan geschieden bij de heren: B. C. van der Kloot, Sint Domusstraat; P. J. van Hove, Oude Haven; Th. Sies, Krepelstraat; L. A. Schouls, P. D. de Vosstraat. INGEZONDEN STUKKEN De kwestie van het Jeugd-Centrum Het. ingezonden stukje over de kwestie van het jeugdcentrum te Zierikzee, alsmede het daarop ge geven commentaar in het nummer van Vrijdag 23 September j.l., heeft enige reactie gewekt. Deze re acties nopen ons er toe andermaal op deze kwestie terug te komen. Wij willen dit gaarne doen; enkele nog terzake dienende feiten even wel vergen een bespreking, die wij niet op staande voet konden arran geren. Zij het niet onmiddellijk, zeer binnenkort toch, zullen wij deze kwestie opnieuw in deze ko lommen aan de orde stellen. (Red.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6