Voor Verkeer en Waterstaat is belang- '11° rijke post uitgetrokken voor Delta-plan jsasaSSysas 3 Waar is de Meisje sprong uit rijdende auto In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 - No. 17819 DE RIJKSBEGROTING [n Argentinië keert het militaire overwinning behaald met p. t de heropening van fabrieken en voorbereidende werken voor Urie-ttilandenplan winkels en een terugkeer van het normale leven in het gehele land. u .j De arbeiders, gedurende het re- Op de gewone dienst van de be- met stelligheid is te voorzien wan- m yan president Peron ge0rga- groting van Verkeer en Waterstaat neer deze zo ver zal zijn gevorderd njseercj ,n de krachtige algemene wordt aangevraagd f276.604.304. dit vakbond, gehoorzaamden aan een oproep van hun leider, Hector Hugo de Pietro, die hen verzocht aan het werk te blijven en ongeregeldheden te vermijden. De regering heeft beloofd dat de Ingezonden mededeling kunstwerk ven. De landwegen De ontwikkeling van het auto- kan worden aangege- is i 95.58i.414 meer dan verleden jaar. De verhoging van de gewone dienst met rond f 95,6 millioen, waarbij globaal f 4 millioen is be- automobiel steeds meer gemeen- grepen voor de met ingang van 1 goed wordt ten dienste van de eco- October 1954 en 1 Januari 1955 loe- nomische ontwikkeling van t land erkende salarisverhogingen, waar- mobllirvei'keersappa'raat moet het i mede b\j de samenstelling van de van het grootste belang worden ge- u„lureil ctu begroting voor het dienstjaar 1955 acht, dat vlotte en veilige wegen dërzoeiTirTte ltëllen"naardracti- nog geen rekening kon worden ge- daaraan ten dienste moeten worden vIteit van een gr00t aantal func- gesteld. moblelverkeer wijst er op hoe de vakbon(f niet onder regeringscon- tröle zal worden gebracht en dat het dagblad „La Prensa" voorlopig als blad van de arbeiders zal blij den gehandhaafd. Intussen heeft de nieuwe rege ring besloten een grootscheeps on- houden, wordt in hoofdzaak ver oorzaakt door een hogere raming van de afdeling Waterstaat met ruim f 87,4 millioen. Nieuw waterloopkundig laboratorium tionarissen van het vorige regiem. Hiertoe zijn enkele speciale com missies ingesteld. De vraag is onder het oog gezien op welke wijze de in het water- In deze ontwerp-begroting wordt loopkundig laboratorium te ver- thans een belangrijke post opgeno- richten modelproeven ten behoeve men voor de uitvoerng van het van de Deltawerken, waarvan reeds Deltaplan, waardoor met kracht enkele in bedrijf of in aanbouw een aanvang kan worden gemaakt Zijn, doch die uiteraard naarmate met het grote complex werken, dat de Deltaplannen verder in uitvoe- niet alleen Zuidwest Nederland een ring zullen komen, in aantal zullen betere beveiliging tegen stormvloe- toenemen, op den duur zullen die den moet geven, maar dat daar- nen te worden uitgevoerd. naast de sleutel vormt voor de ver- Aangezien het huidige Delftse la- T betering van de zoetwaterhuishou- boratorium niet kan worden uitge- dl\ J',va"^?r j u ?ii ding van een zeer groot deel van breid wordt het noodzakelijk ge- dat d® Nederlandse bevo.kmgs- ons land, tot in Groningen toe, ter- acht reeds op korte termijn over te 6roeP in Oost-Java, diet m 1950 wijl het tevens verbetering zal gaan tot de bouw van het nieuw werd geraamd op 40.000 zielen, brengen voor de Gelderse IJssel als te stichten waterloopkundig labo- thans volgens de Indonesische im- vaarweg en ook voor de zgn. tus- ratorium. In dit nieuwe laborato- ,ens *1® verminderd tot senwateren in de verbinding tussen vium zal plaats kunhen worden ge- *6.050 zielen. Hiervan wonen de Rijn en Rotterdam met Zeeland vonden voor het onderbrengen van 11-026 in Surabaja. Achthonderd Nederlanders repatriëren uit Indonesië Nederlandse bevolkingsgroep loopt terug Bij het vertrek van 800 Neder landers met de „Waterman" uit Su rabaja naar Nederland heeft de Ne derlandse commissaris in Surabaja, De B.B. - Bescherming Bevol king - is thans een organisatie, welke voor haar taak is be rekend. Overal in ons land is ruimschoots uitstekend materiaal aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers willen nu geregeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen om de handen uit de mouwen te kunnen steken als hun hulp nodig mocht zijn. Toch vertoont de organisatie nog open plaatsen. Op elke twee noodwachters is nog een derde nodig. Weest U die derde Vraagt U eens bij het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd, wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. en België. De inspanning zal er die modellen ten behoeve van de daarbij op zijn gericht om zo spoe- Deltawerken waarvoor een veel- dig mogelijk een maximaal effect vuldig bezoek moet worden ver te bereiken. wacht. In het kader van de Deltawerken zullen in 1956 enkele belangrijke voorbereidende werken worden ge- Een wervelstorm met de code- Dr van der Zwaai zeide de ver mindering van de Nederlandse be volkingsgroep historisch gezien lo gisch te achten. Het onafhankelijke Indonesië wil zo veel mogelijk overheidsbetrekkingen aan lands kinderen geven, zeide hij. Hij ver- maakt ter uitvoering van het zgn. naam ,iLouise" heett het eiland Iwo M®eS.mm?"innqnrahati»m:doeh'o'ok Drie-eilandenplan dat de verbin- blissement in Suiabaja, doch ook ding van Noord- en Zuid-Beveland Jima- hekend uit de tweede wereld- is dit het geval bij het particuliere en Walcheren beoogt door afdam- oorlog, geteisterd. De commandant bedrijfsleven, ming van het Veersegat en van de van de Amerikaanse luchtbasis op hefNo'oiVër-s'loè en in dTbeide het eiland, dat ongeveer 900 km Bij een ^otselinge overstro- vïakTTrond SdText "Jjw fn de hSsta" worden gemaakt dat alie gebouwen ernstig bescha- van de staat Tamaulipas, Ciudad De bouw van de stormstuw met digd zijn en alle opslagplaatsen ver- Victoria, m totaal 27 personen om S=dv®anW^oSdfehebur- ^=a^^?ê sel zal met kracht worden voort- verbroken geweest. regenval. gezet. De studie over de afsluiting van het Haringvliet zal naar wordt ge hoopt zover komen, dat nog in 1956 met de aanleg van de bouwput voor de grote uitwateringssluis een be gin zal kunnen worden gemaakt. Zekerheid kan daaromtrent nog niet worden gegeven, omdat de stu die zeer omvangrijk is en dus niet Prins Bernhard pachtte grond in Tanganyika Sommige nationale defensietaken boven N.A.V.O.-verplichtingen Spanning in Marine-begroting In dc toelichting op de begroting Gevraagd om een nadere toelich- van het ministerie van Oorlog zegt ting op deze regels zeide minister de minister van Oorlog over de taak Staf, wijzende op de spanning in van de Koninklijke Marine in ver- de marinbegroting, dat, mocht deze band met de nieuwe technische te groot worden, z.i. de nationale ontwikkelingen o.m. het volgende: taken moeten praevaleren boven „Gevreesd moet worden dat, in- onze verplichtingen in NAVO-ver- Aan Prins Bernhard is voor 99 dien nieuwe loonronden de finan- band. Speciaal had hij hierbij het jaar het pachtrecht verleend van ciële ruimte voor materiële voor- oog op de taak van de marine in 66 ha grond te Magara bij het meer zieningen nog weer verder zullen' Nieuw-Guinea. Manyara in Tanganyika. De grond inperken en niet meer personeel Op de komende bijeenkomst van is bij uitstek geschikt voor een ge- beschikbaar komt, het tenslotte ministers van defensie van de mengd bedrijf. moeilijk zal worden én aan de - NAVO-landen zal deze verhouding De pacht werd uitgegeven door redelijke - aanbevelingen van de nationale verplichtingen-NAVObij- de gouverneur van het gebiedsdeel, NAVO-bevelhebbers én aan alle drage ongetwijfeld - en niet alleen sir Edward Twining, naar aanlei- - meest overzee liggende - natio- voor Nederland - een belangrijk ding van het bezoek dat de prins nale taken der Koninklijke Marine punt van bespreking zijn. er vorig jaar bracht. Hij zeide te blijven voldoen". toen zeer geïmponeerd te zijn dooi de mogelijkheden die Tanganyika k*De prins heeft het pachtrecht MaandaS°chtend 24 October bezoekt het Koninklijk paar het eiland verkregen onder dezelfde voor- Saba. Om van The Bottom naar Windwardside op Saba te gaan moet waarden als de andere pachters. men per ezel reizen of op een van de kleine paardjes die heel bruikbaar zyn. De bagage volgt dan wel per drager Korte berichten uit het Binnenland DEN BURG. Dinsdag is het ruim 2-jarig dochtertje van de familie C. Dros in Eyerland (Texel) in een tegenover de woning gelegen mod dersloot gevallen. Toen de moeder het kind, dat slechts enkele ogen blikken werd vermist, vond, bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. HOEK VAN HOLLAND. Aan de Slachthuisweg te Hoek van Hol land is op de onbewaakte overweg een auto gegrepen door een trein die uit Rotterdam kwam. De 23- jarige verkoopster Chr. Th. Thoen uit de Heemskerkstraat te 's Gra- venhage, die naast de bestuurder zat, werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in den Haag vervoerd. Onder weg is zij overleden. 's GRAVENHAGE. Op Vrijdag 7 October wordt aan boord van Hr. Ms. kruiser „De zeven provinciën", welke dan is gelegen in de Park haven te Rotterdam, een ouderdag gehouden. 's GRAVENHAGE. Een vierwie lige vrachtauto, bestuurd door de 35-jarige J. B. uit Sassenheim, die in den Haag rijdende over de Prin segracht, de Brouwersgracht wilde opslaan, verleende geen voorrang aan een motorrijder, de 49-jarige metselaar J. W. van L. uit de Her- zogstraat. Een aanrijding was het gevolg en de motorrijder overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis Zuidwal. Eindhoven krijgt Technische Hogeschool Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de Hoger-Onderwijswet betreffende het technisch hoger on derwijs. In 1948 is naar aanleiding van het advies van de eerste commis sie-Holst besloten over te gaan tot uitbreiding van de gelegenheid tot het volgen van technisch hoger on derwijs. Overeenkomstig dit besluit is met medewerking van de be grotingswetgever de eerste daartoe door voornoemde commissie aan bevolen maatregel genomen, n.l. de Technische Hogeschool te Delft door uitbreiding en vernieuwing te maken tot een centrum vantech nisch hoger onderwijs dat in staat zal zijn jaarlijks ongeveer 500 goed onderlegde ingenieurs op te leiden. Inmiddels is deze uitbreiding en vernieuwing in een vei-gevorderd stadium van uitvoering gekomen. De tweede aanbevolen maatregel, een nieuw centrum voor technisch hoger onderwijs en technisch we tenschappelijk onderzoek in een of meer plaatsen in te richten, is in een zodanig gevorderd stadium van voorbereiding gekomen, dat thans de beslissing genomen kan worden tot oprichting van een Technische Hogeschool te Eindhoven over te gaan, aldus minister Cals in zijn Memorie van Toelichting. Zy dacbl ontvoerd te worden De 19-jarige mej. de H. uit Oos tende maakte met een 38-jarige kennis, de heer W. uit dezelfde Bel gische stad, in diens auto 'n tochtje naar Oostburg in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Op de terugreis, op de weg Oostburg-Sluis, sprong het meisje uit de met een snelheid van 90 km rijdende auto. Zij verkeerde in de mening dat zij werd ontvoerd. De heer W. ging direct op zoek naar het meisje, maar kon haar in het donker niet vinden. Hij stelde zich daarop in verbinding met de Rijkspolitie te Oostburg, die met hulp van een speurhond tot diep in de nacht zocht. Later bleek dat het meisje de lichten was ontweken en zich op een boerderij verscholen had. Zij had alleen verwondingen aan haar handen en een blauw oog. Met haar door de politie gewaar schuwde ouders is zij naar Oos tende teruggekeerd. Naar het schijnt is jaren geleden eens een poging gedaan hel meisje te ontvoeren of verkeert zij althans zelf in de veronderstelling dat dit gebeurd is. Oudste inwoonster van 'f Nederland 106 jaar De oudste inwoonster van ons land, de te Eibergen wonende we duwe A. B. Karnebeek geb. Backs, zal Zondag 2 October a.s. haar 106e verjaardag vieren. De feestelinge is nog verrassend flink en vitaal. Zij is tweemaal ge trouwd geweest doch heeft geen kinderen. Zondagochtend zal de pastoor van Eibergen in de woning van de jarige de mis opdragen. De dorps muziek zal een serenade brengen. Middelburg heeft gerestaureerde kerk De Gasthuiskerk te Middelburg, een van de oudste Protestantse ker ken in de Zeeuwse hoofdstad, is gerestaureerd. De kerk was de laat ste jaren in gebruik bij de Chr. Ge reformeerde Kerk. In Augustus 1953 werd met de restauratie, die ook ten doel had het voortschrijdende verval van het kerkgebouw te stuiten, een aanvang gemaakt; ze heeft ruim f 200.000, gekost. Het tongewelf is geheel hersteld en de zijgalerijen zijn ver dwenen. De galerij aan de achter zijde is belangrijk vergroot evenals het portaal. Het koor is nu van de kerk gescheiden. Egypte heeft een Russisch aanbod tot levering van wapens aanvaard. Dit is door een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken zou de kwestie deze week te New York met zijn Amerikaanse ambtgenoot bespre ken. Zeven Deense journalisten, die een reis door de Sowjet-Unie heb ben gemaakt, hebben verklaard dat zij bij een bezoek aan een arbeids kamp de toestanden aldaar niet zo slecht vonden als zij verwacht had den en dat er voor hun bezoek klaarblijkelijk geen extra voorbe reidingen waren gemaakt. De Sowjet-Unie heeft toege- zegd Vrijdag 73 Perzische burgers, die wegens ongeoorloofde grens overschrijding in de Sowjet-Unie worden vastgehouden, te zullen re patriëren. Hierdoor zou het aantal door de Sowjet-Unie teruggezonden Perzen in een jaar tijds tot drie honderd stijgen. FEUILLETON 60 door B. J. TEN WESEPE Van Alphen kon niet nalaten te lachen. „Ik moet toegeven, dat de heer Van Asten een prima zaak waarneemster heeft. Hebt U wel eens meer zaken gedaan?" „Dat hangt er van af, wat U za ken noemt. Maar dit alles heeft weinig zin, mijne heren. We staan hier niet op de markt en afdingen is misschien uw gewoonte, van marchanderen houden wij echter niet. U weet nu onze prijs: negen gulden. En als die in uw ogen te hoog is, wel, dan kunnen we mis schien beter de zititng opheffen". De heren stonden op. „Juffrouw Jansen, ik moet het nog even in be raad houden. Per slot van rekening kan ik ook niet alleen beslissen. Wij hebben het adres van uw verloofde en hij hoort nog van ons. Schrifte lijk". Twee minuten later waren de he ren verd'wenen in hun wagen en Eefje rekende met de ober af. In haar hart was ze ervan overtuigd, dat de grond reeds verkocht was. Hoofdstuk 26. Natuurlijk was Geert-Jan razend nieuwsgierig en onmiddellijk na het eten fietste hij naar de Asterstraat om te vernemen wat de resultaten waren geweest van de bespreking. Eefje, die nog aan de maaltijd zat, vertelde hem in het kort het ver loop en toen Geert-Jan begreep, dat er nog geen beslissing was ge nomen, betrok zijn gezicht. „Had het bod van vierduizend gulden maar geaccepteerd", zei hij somber. „Beste jongen, dat zou een stom miteit geweest zijn van de bovenste plank. Heb nu eens even geduld en wacht af. Die lui willen met alle geweld jouw grond hebben, let op mijn woorden. En dié negen gulden krijg jij. Laat ik je eerlijk vertellen dat ik er nu spijt van heb, dat ik geen tien gulden gevraagd heb. Want ook dat bedrag zouden ze be taald hebben. Jö, moet je toch eens nagaan: het wordt een winkel straat! Voor we een paar jaar ver der zijn is alles volgebouwd. En dacht je dan, dat zo'n lichaam als Kloos en Bergmann niet veel meer over heeft dan een tientje, om die hoek in zijn bezit te krijgen?" „Jawel, dat is allemaal mooi ge redeneerd. Ik heb al eens eerder het onderste uit de kan willen heb ben. „En toen kreeg je het lid op je neus. Maar dat was force majeure en dat kon niemand voorzien. Dat die ellendige boom nu juist op de huizen terecht moest komen, was een geweldige strop. Maar grond is grond en daarmee kan niets gebeu ren. Ja, weet je, wat er mee kan gebeuren? Dat ze in waarde gaat stijgen. Ieder jaar meer. Geloof mij nu, die lui zijn ook niet achterlijk. Die weten drommels goed, dat ne gen gulden een koopje is, dat ze verduveld gauw moeien accepte ren, willen ze er niet naast grijpen. Omdat een tientje morgen of over morgen ook niet teveel is. Geduld, beste jongen. Die happen wel". „We zullen het hopen, maar ik heb er niet veel fiducie op". Er verstreek een week, maar van de N.V. Kloos en Bergmann kwam geen bericht. En Geert-Jan had zich zich er al mee verzoend, dat dit warenhuisconcern geen inte resse meer had voor zijn grond. Het kon hem eigenlijk ook niet schelen, want hij had met andere ingezete nen gesproken over de gemeente lijke plannen om van de Prinsen straat een winkelcentrum te maken en iedereen was van mening, dat zijn grond, daar op de hoek, wel in waarde zou gaan stijgen. Tien dagen waren voorbijgegaan toen Geert-Jan 's middags kwam eten. Naast zijn bord lag een aan getekende brief van de N.V. Kloos en Bergmann uit Amsterdam. Dus toch Zenuwachtig opende hij de enveloppe en las het epistel. „Weledele Heer, In aansluiting op het onder houd dat onze heren Van Alphen en Hallema hadden met uw ge volmachtigde, mejuffrouw Jan sen, betreffende de verkoop van een stuk grond, gelegen op de hoek van de Prinsenstraat en de Oude Schapenmarkt, hebben wij de eer U mede te delen, dat ons uiterste bod is f 6.000,Wij ver zoeken U ons binnen drie dagen te willen berichten, of U dit bod al dan niet accepteert en zien met belangstelling uw bericht tege moet. Hoogachtend, N.V. Kloos en Bergmann." En terwijl zijn hospita de soep opschepte, sprong Geert-Jan van zijn stoel en rende de kamer uit, naar de schuur, naar zijn fiets. Het eten kon hem op dit moment geen steek schelen. Eefje moest het we ten dat ze gehapt hadden en zes duizend gulden wilden betalen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5