ZIERIKZEESCHEWNÏEUWSBODE Gepoogd wordt nog grotere bijdrage te verkrijgen uit het gemeentefonds DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1935 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 3,50, per weeh 27 cenl. Losse nummers 10 c». Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) I 1,per stuk. No. 17819 - 112e Jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-t889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Tefetoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. CONFERENTIE VAN DRIE Vereniging van Duitsland en Europese veiligheid agendapunten Ook ontwapenicg ter sprake te Genève De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, resp. MacMillan, Pinay en Dulles, komen Dinsdag in New York bijeen ter voorbereiding van hun conferentie met de Sow- jet-minister van buitenlandse za ken Molotof, die de volgende maand in Genève zal beginnen. Zij zullen hun besprekingen voe ren aan de hand van een verslag dat is opgesteld door werkcommis- sies van hoge Britse, Franse en Amerikaanse diplomaten over de vraagstukken die de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, ingevolge een besluit van de Geneefse conferentie van rege ringsleiders, zullen bespreken. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde Dinsdag, dat een lei draad die de Grote Vier in Genève hebben opgesteld voor de confe rentie van ministers van buiten landse zaken, een ruime agenda verschaft voor de besprekingen van de Westelijke ministers in New York. Zeker zou volgens de woordvoer der gesproken worden over de ver eniging van Duitsland en de Euro pese veiligheid en over verminde ring van de belemmeringen op het verkeer tussen Oost en West. Het Toestand van Eisenhower volkomen bevredigend Volgens een door het Fitzsimons legerhospitaal te Denver uitgegeven bulletin, blijft de toestand van pre sident Eisenhower op bevredigende wijze vooruitgaan, zonder dat zich complicaties voordoen. Na een goede nachtrust te hebben genoten bracht de patiënt Dinsdag een groot deel van de ochtend buiten de zuur stoftent door. „De president voelt zich goed en hij is opgewekt", al dus het bulletin van de behande lende artsen. Een van de bekendste hartspecia listen in de V.S., dr Dudley White, die door de behandelende genees heren in consult was geroepen, is inmiddels naar zijn woonplaats, (Boston) teruggekeerd. Hij ver klaarde voor zijn vertrek dat de president na een periode van twee of drie weken van volledige rust wellicht enige werkzaamheden zal kunnen hervatten. Ook Tsjechische wapens voor Egypte De Egyptische premier, Gamel Abdel Nasser, heeft medegedeeld, dat Egypte de vorige week een overeenkomst met Tsjecho-Slowa- kije heeft getekend voor de leve ring van wapens aan Egypte. Egypte had deze stap gedaan na herhaalde mislukte pogingen om wapens van het Westen te verkrij gen, niet voor oorlog, maar voor vrede. De overeenkomst bevat geen an dere voorwaarden dan zuiver com merciële, zo zeide de premier op een militaire tentoonstelling in Caïro, die hij had geopend. Hoeveel water liep er weg op de E 55? 13% liter ln v(Jf minuten Er gaat 13% liter water verloren wanneer men door onachtzaamheid gedurende vijf minuten een emmer water laat overlopen. Dit was de oplossing van een prijsvraag, die de gemeentelijke drinkwaterleiding te Rotterdam op de E 55 had uit geschreven. De bedoeling was de aandacht te vestigen op het vaak zo nodeloos verloren gaan van wa ter. Met het aanschouwelijk voor stellen op de stand van de E 55 werd echter 1400 kubieke meter water verspild. Maar de kosten gaan voor de baat, zo meende de directie van het drinkwaterleiding- bedrijf, waar vanmiddag de oplos sing van de prijsvraag werd be kend gemaakt. De organisator van de E 55, Jac. Kleiboer, trok uit de bak met de 819 goede oplossingen er waren 250.000 inzendingen in totaal bin nengekomen de kaart, die de winnaar van de eerste prijs, f 500, moest vermelden. Het bleek mrs. M. F. Turner, 18 Dogsthorpe, Pe- tersborough in Engeland te zijn. is niet zeker, of de ministers hun afgevaardigden naar de ontwape ningsbesprekingen van de V.N.- subcommissie in New York zullen vragen om een verslag van de vor deringen die door deze commissie zijn gemaakt. De kwestie der ont wapening is het derde punt dat de ministers van buitenlandse zaken in Genève zullen moeten bespre ken. Het Nederlandse wagenpark Blijkens het jaarverslag van de Automobiel Technische Club over 1954 heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek meegedeeld, dat in de periode van 1 Augustus 1953 tot 1 Augustus 1954 het aantal per sonenauto's is gestegen van 187.608 tot 219.411; het aantal autobussen van 6295 tot 6359; het aantal vracht auto's van 82.355 tot 87.609; het aan tal trekkers op oplegger van 3727 tot 3846; het aantal speciale voer tuigen van 4382 tot 4588 en het aan tal wegtractoren van 212 tot 230. Korte berichten ait het Binnenland STADSKANAAL. De 04-jarige H. Slaper te Stadskanaal is door een autobus overreden. Het slacht offer, dat op een bromfiets reed, is bij aankomst in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. ROTTERDAM. De 67-jarige J. Geldhof uit Rotterdam, die met zijn stiefzoon een vacantiereis door Duitsland maakte, waarbij elk der mannen gebruik maakte van een motor, is in de onmiddellijke omge ving van Hammerstein nabij Neu- wied op nog onverklaarbare wijze om het leven gekomen. ARNHEM. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een inspectiebezoek gebracht aan de luchtmachtonderdelen op de vliegbasis Deelen bij Arnhem, waarbij hij speciale aandacht heeft besteed aan de hefschroefvliegtui- gen en de radiographisch bestuur de doelvliegtuigen. KESSEL. Bij het lichten van pa lingfuiken aan de Maas trof een visser in een der netten een bever- rat aan, die niet minder dan 20 pond woog. Het dier werd onscha delijk gemaakt. Het was de eerste beverrat, die in Noord Limburg op de Maas werd aangetroffen. SCHIPHOL. Grote belangstelling bestond Dinsdagmiddag op Schip hol voor de aankomst van een toe stel van de Franse luchtvaartmaat schappij „Sageta", niet voor de pas sagiers hoge officieren van alle NATO-landen maar voor het toestel zelf. Dit was namelijk het grootste en zwaarste toestel, dat ooit op de luchthaven landde. Op de openingsdag van de feestelijkheden b(j het gouden jubileum van Dit nummer bestaat uit 8 pagina's de Technische Hogeschool, Maandag 26 September, heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan Delft, dat zich voor deze beide feeste lijke gebeurtenissen in een feestgewaad had gestoken. - Foto links: B(j haar aankomst op de Markt werden aan H.M. Koningin Juliana, zoals vindt men het, doch door het deze foto toont, bloemen aangeboden door de 11-jarige Paulientje Elffcrich, onder glimlachend toezicht van de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. - Foto rechts: Een overzicht van de Delftse Markt na aankomst van H.M., die men hier ziet staan op het bordes van het stadhuis, naast de burgemeester van Delft. Een grote menigte juichte de Landsvrouwe toe en schoolkinderen zongen vaderlandse liederen. J Niet door het geluk te zoeken te geven. O Hel K.N.M.I. verwacht EEN SPORTHAL VOOR ZIERIKZEE Wijziging in samenstelling Woonruimtecommissie De Zierikzeese raad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitter schap van loco-burgemeester J. Catshoek, daar burgemeester jhr. mr. Schuurbeque Boeije verhinderd was wegens ziekte. Afwezig was verder de heer A. Groenendijk. In antwoord op een in vorige raadsvergadering gestelde vragen deelt de voorzitter mede, dat de kwestie van de wijziging leges ver ordening zulks m.b.t. een ontheffing van het sluitingsuur mede ten ge rieve van de schaakvereniging, in studie is bij B. en W. De zaak komt ter verdere behandeling in de volgende raad. Aan de C.D. is opgedragen het „open riool" aan het Hofferplein te baggeren. Voor de te organiseren fokveedag zal het sportveld gratis ter beschikking worden besteld. Als voorwaarde is gesteld dat het terrein na het ge bruik in dezelfde staat zal worden opgeleverd. De bestrating van een gedeelte Westhavendijk is inmid dels uitgevoerd. Onder de ingekomen stukken be vinden zich talrijke door G.S. goed gekeurde raadsbesluiten, het rap port van het Verificatiebureau in zake controle van de kas en de boe ken van de gemeente-ontvanger, alsmede de rekening 1953 van de Beatrixschool. De voorzitter deelt mede dat B. en W. streven naar een eenvoudige kleedgelegenheid voor de zwem mers met het oog op het volgend seizoen. Aan de Sportcommissie is gevraagd advies uit te brengen over de plaatsing van een dergelijke kleedgelegenheid. Mr. Keuning acht het resultaat niet in overeen stemming met hetgeen hij er van had verwacht. De voorzitter zegt, dat uiteindelijk zal worden ge streefd naar een gelegenheid om het zwemmen te leren. De heer Rameijs hoopt, dat met de voorge nomen noodoplossing, de zaak van een instructie-bad voor Zierikzee niet van de baan zal gaan. De heer van den Doel deelt mede te heb ben vernomen, dat de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk mogelijk niet on genegen zou zijn om in enigerlei vorm steun te verlenen. De voor zitter zegt nog dat naar een zo zui nig mogelijke oplossing zal worden gestreefd. Een voorstel tot het verkopen van het krot Krepelstraat 8 en de uit gifte van de grond in erfpacht (op zegbaar in drie maanden) aan mevr. J. P. van der Schee-Schoon- aard, gaat onder de hamer door. De grond is nodig voor het bou wen van een spoellokaal. Besloten wordt het perceel grond sectie 3 No. 2454 gelegen aan de Pieterseliestraat te verkopen aan de Coöperatieve Boerenleenbank te Zierikzee, die in het bezit is van een herbouwplicht wegens oorlogs schade voor het pand Vissersdijk 20. Zij wenst dit pand binnen de be bouwde kom te herbouwen. Be doeld perceel was aanvankelijk be stemd voor de bouw van een tuin manswoning, maar het gebouw voor de Dienst Maatschappelijke Zorg aan de Manhuisstraat kan als zodanig verbouwd worden. De heer van den Doel vindt het wel nuttig dat grond gereserveerd wordt voor een tuinmanswoning, dicht bij de kwekerij. De voorzitter zegt dat zulks niet meer mogelijk is daar de grond aan een ander is verkocht. Bovendien kan de tuinman thans een woning huren en zijn er, indien noodzake lijk, altijd nog twee woningen, grenzend aan de tuin in de Wevers- hoek beschikbaar. Een voorstel tot aankoop van een aantal gedeelten van voortuinen in het Jannewekken ter verbreding van het Janne wekken, zulks in aan- suiting op de dam in de gracht, gaat onder de hamer door. Idem een voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van het bouwplan-Malta van de heer P. B. ten Haaf. Hierna komt in behandeling een voorstel tot het vaststellen van een verordening op persoonlijke dien sten. Dit heeft betrekking op de noodzakelijkheid personen, op te kunnen roepen voor bepaalde dien sten in geval van een calamiteit. Een voorstel tot vaststelling van een wijziging op de bezoldigings verordening Centrale Dienst 1955 ontmoet geen bezwaar. Inzake de verordening „Commissie voor Ge organiseerd Overleg" is advies ge vraagd van de vertegenwoordigde werknemersorganisaties in deze commissie. Gebleken is dat de gel dende verordening slechts herzie ning behoeft voor wat betreft de vertegenwoordiging in de commis sie van een drietal leden van de gemeenteraad. Ter voorziening hiervan worden gekozen de heren M. C. Verheijen, B. L^ijdekkers en mr. K. A. Keu ning. Een voorstel tot overname onder houdsplicht van het Wekken aan de Grachtweg (Maltaweg) gaat on der de hamer door. Het Waterschap „Schouwen" heeft zich bereid ver klaard het onderhoud van dit wek ken over te dragen tegen een af koopsom ad f 1,-. Delegatie benoemingsrecht Ter voorziening in de vacature in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens het ver trek van de heer A. J. van 't Leven naar Stellendam, wordt gekozen de heer M. Dieleman. Tot tijdelijke leerkrachten aan de gymnasiaLe afdeling van het Prof. Zeemanlyceum voor het cursusjaar 1955/1956 worden benoemd mej. Th. Tünnissen en de heren L. M. A. Nijssen en M. van Lindt van Erk. Een voorstel tot het delegeren van het benoemingsrecht van tijdelijke leerkrachten aan gymnasia aan B. en W., lokt enige discussie uit. Het college heeft dit voorstel ge daan om een mogelijkheid te schep pen tot onmiddellijke benoeming van leerkrachten die solliciteren. De heer van den Doel zegt tegen het voorstel geen bezwaar te heb ben, maar hij wil de delegatie be perken tot de tijdelijke benoeming van docenten in vakken waarin momenteel gedoceerd wordt. De heer Keuning verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. Hij vindt het fout dat het college zelf de spoedeisendheid van bepaalde gevallen kan bepalen. De heer Sim mers ziet wat in het doen circuleren van een rondschrijven, zoals dit vroeger wel gebruikelijk was. De heer van den Doel licht zijn voor stel nader toe en zegt dat een stre ven bestaat om aan de gymnasia Bijbels onderwijs te gaan doceren. Het lijkt hem voor de raad begrij pelijk, dat de rechtse fracties in de eventuele benoeming van een do cent in dit vak, willen meespreken. B. en W. zijn bereid het amende ment-van den Doel over te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 11 tegen 1 stem (Mr. Keuning). Benoeming leden Woonruimte commissie Een struikelblok op de lange agenda vormt de benoeming van le den en plaatsvervangende leden van de Woonruimtecommissie. Een uitvoerige toelichting gaat aan het voorstel vooraf, zulks n.a.v. infor maties van verschillende raadsle den. De Woonruimtecommissie be staat uit 7 leden. Krachtens wet telijk voorschrift geldend voor een commissie bestaande uit meer dan 5 leden, is de Woonruimtecommis sie gesplitst in 2 kamers. De eerste kamer bestaat uit 5 leden en heeft normale woonruimte-adviezen uit te brengen, terwijl de 2e kamer eveneens bestaat uit 5 leden, te we ten de 3 eerste leden van kamer 1 en de 2 resterende leden.Kamer 2 heeft slechts te adviseren in geval van woonruimtevordering. De heer Simmers maakt er be zwaar tegen dat in de Woonruimte adviescommissie niemand van de K.V.P. zitting heeft. Teneinde alle moeilijkheden te omzeilen, komen B. en W. met het voorstel de Woon ruimtecommissie te beperken tot 5 leden, waardoor de noodzakelijk heid van splitsing in kamers te niet gedaan wordt. Hierna vinden ver schillende stemmingen plaats. Tot leden worden gekozen de heren J. v. d. Gaast, L. J. v. d. Houten, M. de Moor. D. Quant en B. Leijdek- kers, zodat de heer A. Groenendijk niet in de Woonruimtecommissie blijkt herkozen te zijn. De voorzit ter spreekt hierover zijn spijt uit, gelet op het feit dat de heer Groe nendijk met hart en ziel aan deze materie was verbonden. Na her haalde stemmingen worden tot plaatsvervangende leden gekozen de heren J. Rameijs, S. J. bij de Vaate, M. C. Verheijen, M. Haver- hoek en G. J. den Dekker. Een voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Chr. ULO- school voor de aanschaffing van een kolenkachel ontmoet geen be zwaar. Evenzo een voorstel tot het verlenen van'medewerking aan de Chr. ULO-school voor het aan schaffen van nieuwe leermiddelen. Idem tot het verlenen van mede werking aan de R.K. Parochiale school voor het aanschaffen van leermiddelenkasten. Idem tot het verlenen van medewerking aan de zelfde school voor het herstel van de vloeren. Een voorstel het bedrag voor de kosten voor het openbaar lager on derwijs vast te stellen op f 29,93 voor het gewoon lager en op f 375,53 voor het uitgebreid lager onder wijs over 1949, gaat onder dé ha mer door. Scholenbouw De voorstellen tot de bouw van een viertal scholen te Zierikzee, te weten ten behoeve van het Chr. na tionaal lager onderwijs, van het Chr. ULO-onderwijs, het openbaar lager onderwijs en het openbaar ULO-onderwijs, wordt als één agendapunt behandeld. Ondanks het feit dat de plannen nog in het beginstadium verkeren wil mr Keuning wijzen op de mo gelijkheid van combinatie van gym nastieklokalen. Door een dusdanige combinatie zou Zierikzee een sport hal verkrijgen, waar binnenspelen kunnen worden beoefend. De heer Ramaijs sluit zich hierbij aan. Hij acht een overdekte sporthal zeer belangrijk. De heer du Croo wijst er op dat het hier slechts gaat om principebesluiten. De voorzitter merkt op dat deze zaken nog prae- matuur zijn en goedkeuring van de bouwinspectie vergen. Niettemin zullen B. en W. er aandacht aan besteden. De principevoorstellen tot de bouw van de vier scholen wor den daarop aangenomen. Zo ook een voorstel tot de bouw van noodleslokalen ten behoeve van de Chr. nationale school in het Vrije. De kosten voor de gemeente bedragen f 15.000, tot Donderdagavond: Afnemend buiig Afnemend buiig; na in de nacht in het binnenland kouder en plaat selijk mist, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als Woensdag; matige tot zwakke maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en V/est. 30 Sept. Zon op 6.39, onder 18.24. Maan op 17.24, onder 5.02. Volle maan 1 October te 20.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 Sept. 2.15 v.m. 14.27 n.m. BROUWERSHAVEN 30 Sept. 1.37 v.m. 14.00 n.m. Springtij: 3 en 17 October. Doodtij: 10 en 26 October. Op de proefterreinen van de Amerikaanse basis Edwards in Ca- lifornië heeft een raket, gemon teerd op een slede die op rails liep, een snelheid bereikt van 2050 km. per uur, een nieuw wereldrecord. Subsidie restauratie Kleine kerk Een voorstel geen laatste subsidie meer te verlenen voor de restaura tie van de Kleine kerk, ontmoet bij enkele leden bezwaar. Mr Keuning vindt het onlogisch dat het laatste deel aan de subsidie wordt ont trokken. Weth. den Boer evenwel licht toe dat de destijds toegezegde subsidie in het bouwwerk van ge meentewege in de restauratie nog niet is verwerkt. Subsidie is ge vraagd in een aanvullend bedrag van f 64.000,De voorzitter zegt dat de gemeente voor grote uit gaven staat en onder de huidige omstandigheden acht hij het niet verantwoord andermaal subsidie te verlenen. Op voorstel van de heer van den Doel wordt dit agendapunt aangehouden. Uitkering Gemeentefonds Hierna komt aan de orde een voorstel tot het aanvragen van een verhoging der algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor het begrotingsjaar 1956. Gedacht is aan een bedrag van f 14,50 per hoofd. Mi\ Keuning wil de aanvrage in veel ruimer verband zien. I.v.m. het voorstel geeft weth. den Boer een inzicht in de financiële positie der gemeente. Het blijkt dat ver schillende kapitaalswerken niet kunnen worden ondergebracht in de staat van kapitaalsuitgaven van f 300.000,per jaar. Zo zijn riole ring, het bouwrijp maken van gronden, wegenaanleg en dergelijke niet te dekken uit de huidige mid delen. Van overheidswege wordt de eis gesteld dat de gemeente eigen bronnen aanboort. Mr Keuning acht zulks argumenten te over om dan meer te vragen dan f 14,50 per hoofd als uitkering uit het Ge meentefonds, daar men waarschijn lijk later weer terug moet komen. Besloten wordt daarom een nog hogere uitkering uit het Gemeente fonds te vragen. Tot vertegenwoordiger der ge meente in de raad van advies voor het Rode Kruisziekenhuis „Schou wen en Duiveland" wordt aange wezen de burgemeester. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1