Haamstede gaat uitgebreide verbeteringen aan de straten uitvoeren Polder Walcheren gaat kustverdediging versterken Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Het oordeel der ziekenfondsen over ziektekostenregeling ambtenaren Ook hoop voor weg langs de Zuidkant Palen en draad bij vuurtoren zullen verdwijnen duinen, dan de badgasten geduren de het zomerseizoen. Voorts deelt hij mede, dat het herstel van de weg langs de Zuid zijde van Schouwen tussen Flaau- zijn kant in een adres aan de Rijks waterstaat aan te dringen op de aanleg van deze - ook uit toeris tisch oogpunt belangrijke weg. Wat betreft de haven Burghsluis mer zeer terecht geklaagd is - door de Rijkswaterstaat verwijderd zul len worden in het recreatiegebied langs de duinen tussen het strand- gedeelte de „Verklikker" en de Onder voorzitterschap van bur- Ten behoeve van een te Zierikzee vuurtoren; niet in de omgeving gemeester Jhr. Röell kwam de raad te houden Fokveedag Schouwen- Qude Hoeve. Naar zijn mening doet der gemeente Haamstede in open- Duiveland wordt een bedrag van één dag harde wind uit het Noord- bare vergadering bijeen. Afwezig f 10 beschikbaar gesteld voor aan- westen daar meer schade aan de dhr. J. Goudzwaard. koop van een medaille of plaquette. In behandeling komt de voorge- Vastgesteld wordt een verorde- nomen verbetering van de bestra- ning op de heffing van opcenten ting Dam-Weststraat. De gemeen- grondbelasting gebouwd 60 opcen- te-opzichter dhr. Roseboom geeft ten en ongebouwd 30 opcenten, nadere toelichting op deze plannen. Thans worden geheven resp. 190 en wers en Burghsluis de volle aan- De hier liggende tramrails zullen 110 opcenten. De gemeente zal voor dacht van de betreffende autoritei- opgebroken moeten worden en op de lagere ontvangst schadeloos ge- ten heeft. De raad besluit ook van de Dam met Compomac en in de steld worden door een hogere uit- Weststr. met bestrating moeten op- kering wegens hoofdsom dezer be- gevuld worden. In de Weststr. zal lasting. het bestaande stenen trottoir ver- Tot leden van de Woonruimte- vangen moeten worden door een te- commissie der gemeente worden geltrottoir. Met het aanbrengen van herbenoemd de heren: J. van Wa- zijn de besprekingen aangaande de een tegeltrottoir in de Zuidstraat veren, P. Slager, C. A. Prince, L. aanleg van de nieuwe loswal aan vanaf hoek M. J. Jonker tot garage Hanse en A. van Nieuwenhuize en de Westzijde nog niet beëindigd. Dijkman stelt de opzichter voor te tot hun plaatsvervangers de heren: Voorts overweegt het gemeentebe- wachten tot een bestratingsplan is J. C. den Boer, L. v. d. Velde, A. J. stuur aan de Zuidzijde van de nieu- gemaakt voor Dal en Ooststraat, Gilijamse, M. O. Hanse M.Oz. en we haven ten behoeve van de jach- zodat de omgeving Zuidstraat daar- C. A. Hartog. ten, waarvan het aantal steeds toe- aan geheel aangepast kan worden. B. en W. stellen voor aan de 14 neemt, een drijvende houten pon- Ook met het oog op het riolerings- alhier gebouwde Noorse woningen ton met oeververbinding te maken, plan stelt hij voor met de verbete- Noorse jongens- en meisjesnamen Tenslotte deelt de voorzitter me ring Zuidstraat te wachten. Wet- te geven, waarmede de raad ac- ae dat over het herstel van de oor houder den Boer merkt nog op dat coord gaat. De namen dezer wo- logsschade van het gemeentelijk de verbetering bestrating West- ningen zullen zijn: (jongensnamen) vliegveld de vorige maand een be straat niet kan wachten omdat Einar, Olaf, Harald, Roald, Balder, spreking heeft plaats gehad tussen daar de tramrail opgebroken moet Alf, Kjell, Fridjof en (meisjesna- vertegenwoordigers van de Rijks- worden en straat en trottoir onder men) Astrid, Inger, Ingrid, Inge- waterstaat, de Rijksluchtvaart- één talud moeten komen. De voor- borg, Helga, Kirsten, Karen en dienst, de Luchtmacht en het ge- zitter had met de verbetering van R^ndi. meentebestuur. Het staat thans ein de Weststraat aanvankelijk nog Nader wordt besproken de aan te delijk vast dat Wederopbouw Pu- willen wachten tot bekend is of de brengen beplanting terreinen Oos- bliekrechtelijke Lichamen in prin- Provinciale weg door de kom der tenrijkse- en Noorse woningen. Cjpe bereid is de kosten verbonden gemeente wordt doorgetrokken, Besloten wordt de bewoners mede- aan het herstel van de oorlogsscha- waardoor wellicht wijziging zou werking te verzoeken de beplan- <je voor zjjn rekening te nemen. Het komen in de situatie hoek Dam- tingen niet te beschadigen. De heer aj Df niet handhaven van de ver- Weststraat. De raad is echter van Slager stelt voor met de bewoners harde startbaan vormt nog een mening dat het nog wel erg lang een contactavond hierover te hou- punt van overweging. Het vliegveld kan duren voor hierover meer be- den. 2al jn het bijzonder als sportvlieg- kend is. De heer van Waveren veld dienen. De Rijkswaterstaat zal meent dat bedoelde hoek voor het Palen en draad verdwunen de plannen uitwerken, verkeer toch reeds veel gemakke- De voorzitter deelt mede verno- Nadat bij de rondvraag nog en- lij ker zal komen te liggen indien men te hebben dat aangenomen kele vragen van de raadsleden door de tramrails daar worden opgebro- kan worden dat de palen en het de voorzitter zijn beantwoord, sluit ken. Besloten wordt de voorgeno- prikkeldraad - waarover deze zo- de voorzitter de vergadering, men verbeteringen, met uitzonde ring van de Zuidstraat, zo spoedig mogelijk uit te voeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt vastgesteld een verordening tot wijziging van de heffing secre tarieleges en een nieuwe verorde ning op de begrafenisrechten. Door B. en W. wordt in ontwerp aangeboden een salarisverordening gemeente-personeel ingaande 1 Januari 1954. Alle betreffende bonden zijn hierover tevoren ge- i hoord en met de van de bonden Schrijven aan gemeenteraden op Schouwen-Duiveland ontvangen wensen is door B. en W. zoveel mogelijk rekening gehouden. De voorzitter geeft nog nadwere toelichting op deze verordening. Het kleuteronderwijs Inzake de jaarwedden onderwij zend personeel kleuterschool is contact opgenomen met B. en W. van Burgh en is volledige overeen stemming bereikt. De heer A. van Nieuwenhuize merkt op dat hij het verschil tussen de maximum jaar wedde van het hoofd der kleuter school en van de helpster te groot vindt. De voorzitter merkt op dat het hoofd de hoofdakte bezit en dus volledig bevoegd is en er dus verschil moet zijn met de jaarwed de van de helpster. Ook de bond merkt op dat voor de jaarwedde van de helpster geen normen zijn te geven. Deze verordening wordt tenslotte vastgesteld met de stem van de heer A. van Nieuwenhuize tegen. Op voorstel van B. en W. wordt hierna vastgesteld een studiekos tenverordening voor de gemeente ambtenaren. De gemeentegelden worden op nieuw tegen fraude verzekerd bij de Fraude-Risico-Onderlinge-Ge- meenten. Een aangeboden gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Burgh tot instandhouding van een kleuterschool wordt z.h.s. vastge steld. Een foto van een der belangrijkste historische gebouwen in Amerika: Independence Hall le Philadelphia (Pennsylvania), waar de Verklaring van Onafhankelijkheid werd opgesteld door het Congres in 1776. Elf en een half millioen uitgetrokken Ingezonden mededeling Toetreding betekent hogere kosten voor iugeschrevenen der gemeenten Ter bekering van „boekheidenen" Eerste leesweek wordt georganiseerd De Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheken zal van 8 tot 15 October a.s. een „Leesweek" houden. Door deze week hoopt de bond te bereiken, dat de zg. „boek heidenen" meer in contact met het boek worden gebracht. In 1956 zal de Bond van Leesbibliotheken, die is aangesloten bij de Vereniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, en die de belangen van de winkelbibliotheken behar tigt, zijn 25-jarige bestaan vieren. De propagandacommissie van de bond ziet zijn taak niet alleen als volgende leesweek - het ligt in de bedoeling in het vervolg ieder jaar zulk een week te organiseren - een culturele daad te stellen ten bate van de Nederlandse auteur. De bon dziet zijn taak niet alleen als een commerciële, doch ook als een cultureel opvoedende. Zij be schouwt de leesbibliotheek als springplank naar de boekhandel. De Federatie van door verzeker den en medewerkers bestuurde Zie kenfondsen (V.M.Z.), gevestigd te De Bilt, heeft aan de leden van de gemeenteraden op Schouwen-Dui- veland een schrijven gericht naar aanleiding van het feit, dat t.z.t. in de respectievelijke raden der ge meenten aan de orde gesteld kan worden een voorstel tot toetreding van de gemeenten tot het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtena ren (I.Z.A. In deze brief zegt het bestuur der Federatie dat de meeste lager-be- zoldigde ambtenaren met hun ge zinsleden tot dusver vrijwillig en tot hun volle tevredenheid zijn ver zekerd bij het Algemeen Zieken fonds „Schouwen en Duiveland". Het scheppen van een afzonder lijke ziektekostenverzekering voor ambtenaren is naar de mening der Federatie een stap in de verkeerde richting, om de volgende redenen: 1. Het is in strijd met het alge meen belang van een goede behar tiging van de volksgezondheids zorg, voor zover deze zorg tot het terrein van de ziekenfondsen be hoort. 2. Het zal de gemeenten, die tot het I.Z.A. toetreden, voor uitgaven stellen die beduidend hoger zijn dan van een .verbeterde interim regeling (aanpassing van de tege moetkoming van-de gemeente aan de ambtenaren in de kosten van ziekenfonds of ziektekostenverze kering), zonder dat de lager bezol digde ambtenaren hiervan enig profijt hebben. 3. De toetreding van de gemeen ten tot het I.Z.A. betekent voor de gemeente-ambtenaren en hun ge zinsleden een verhoging van de uit gaven voor geneeskundige hulp, tandheelkundige hulp, enz. In het schrijven wordt er op ge wezen, dat de ziekenfondsen vol ledige verstrekkingen garanderen, dank zij dé overeenkomsten met hun medewerkers. Deze overeen komsten zijn gebaseerd op abonne- ments- of verrichtingstarieven, die lager zijn dan de particuliere tarie ven die aan de ambtenaren na uit treding uit de ziekenfondsen in re kening zullen worden gebracht. De schrijvers verzoeken het daar heen te willen leiden, dat de be staande interim-regeling voor zover dit mogelijk is, aan de gewijzigde omstandigheden wordt aangepast. Dit in afwachting van de voorzie ningen, die inzake de verzekering tegen de kosten van geneeskundige hulp voor het Rijkspersoneel zullen worden getroffen. Voorts vragen zij het nemen vèn een besluit over toetreding tot het I.Z.A. voorlopig op te schorten. (Inzake de inkomensgrens wordt ons medegedeeld dat deze grens bij het Alg. Ziekenfonds „Schouwen en Duiveland f 6.000,bedraagt). Vergelijking Bij de brief van de Federatie is gevoegd een vergelijkend overzicht van de verstrekkingen die word$n verleend volgens de regeling van het I.Z.A. en die van de algemene ziekenfondsen. Daaruit blijkt o.m. dat bij geneeskundige behandeling door de huisarts, door het I.Z.A. 85 der kosten wordt vergoed, terv/ijl de ziekenfondsen 100 °/o voor hun rekening nemen. Ook de voor waarden t.a.v. verpleging in een ziekenhuis en de sanatoriumverple- ging van het Algemeen ziekenfonds „Schouwen en Duiveland" zijn aan zienlijk gunstiger dan van de I.Z.A. Het Deltaplan Nog veel beduchtheid van Belgische zjjde Het Katholieke blad „La Libre Belgique" dringt er opnieuw op aan het Deltaplan, alvorens tot uitvoe ring ervan over te gaan, voor te leggen aan een scheidsgerecht. „De Nederlanders moeten inzien, aldus het blad, dat ondanks de optimis tische schattingen van hun ingeni eurs, niet met 100 procent zekerheid kan worden voorzien hoe het ge drag van de zee zal zijn na het sluiten van de zee-armen. Van Ne derlandse zijde is weliswaar de ver zekering gegeven dat Nederland zich zal verbinden eventuele schade te vergoeden, maar welke schade loosstelling zal de Nederlandse re gering ons verlenen indien op ze kere dag blijkt dat de Schelde langzaam sterft als gevolg van het Deltaplan?" Op de begroting voor 1956 van de polder „Walcheren" is een bedrag van f 11.492.000 uitgetrokken voor het uitvoeren van buitengewone werken aan de kustverdediging van het eiland. De versterking der zeewering voor Zoutelande (Zuiderstrand) inclusief kosten van onteigening, wordt ge raamd op f 4 millioen, de voorzie ningen aan duinen en strandhoof- den tussen Westkapelle en Zoute lande vragen f 2 millioen, twee nieuwe strandhoofden en de ver lenging van een strandhoofd te Westkapelle kosten f 1 millioen, terwijl zes nieuwe strandhoofden tussen Westkapelle en Domburg en vijf van deze hoofden voor Oost- kapelle elk f 1.5 millioen zullen vragen. De Zuidwatering eist nog eens een bedrag van f 367.000. Aan Rijksbijdragen wordt gere kend op een bedrag van f 10.137.750. Het dijkgeschot voor ongebouwde eigendommen kan worden gehand haafd op f 60 per ha schotbaar land en f 51,80 per ha vrijland. Het dijk- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede: J. J. Poot, Delft; te Delft: J. v. Rootselaar, Wijk (bij Heusden); te Amsterdam (vac.-J. M. de Jong): H. de Nie, Oenkerk en (wijkgem. Oude kerk), toez.: W. A. Smit, Dordrecht; door de Gen. Sy node (vlootpredikant): W. Hoekstra, Vierhuizen; geestel. verz. mil. hos pitaal „Oog in Al" te Utrecht): A. G. H. Kroneman, Aal ten; geestel. verz. militairen in Duitsland): L. Luteijn, Tjerkwerd; te Emmeloord (2e pred.pl.) A. A. Koolhaas, Amers foort; te Kockengen: J. T. Doornen- bal, Oene. Aangenomen naar Aal ten: C. Overdijk, Midlum; de benoeming tot vicaris te Den Haag: cand. W. v. d. Zee, Hilversum; naar Amster dam (wijkgem. Oude kerk): W. A. Smit', Dordrecht. Bedankt voor IJsselmuiden: R. W. Steur, Ouddorp; voor Sommels- dijk: C. Treure, Ederveen; voor voor Sf. Maartensdijk: J. v. Rootse laar, Wijk (bij Heusden). Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn): Dr R. J. v. d. Meu- len, Scheveningen en R. Ypma, Em- men. Beroepen te Perth -(W.-Australië) P. v. d. Schaaf, Vlissingen; te Bar- neveld: P. A. E. Sillevis Smitt, Mechelen (België). Aangenomen naar Leeuwarden (miss. pred. voor Poerworedjo): G. P. Nooteboom, Baarn, laatstel. pre dikant te Borne. Bedankt voor Ferwerd: H. Dijk stra, Hendrik Ido Ambacht. Geref. Kerken (Art 81 K.O.) Tweetal te Scheveningen: J. J. Arnold, Vrouwepolder en J. van Nieuwkoop, Amsterdam-C. Bedankt voor Bunschoten-Spa kenburg: J. W. Verheij, Den Haag- Loosduinen. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Driebergen: E. Vene- ma, Maassluis en C. Verhage, Broek onder Akkerwoude; te Oosterbeek: B. Bijleveld, Noordeloos en J. v. Doorn, Ermelo. Beroepen te Amsterdam-O.: W. Heerma, Groningen; te Tholen: G. Blom, Meerkerk; te Rijnsburg: M. Holtrop, Leeuwarden. Aangenomen naar Doorn: W. Baaij, Alphen a/d Rijn. Bedankt voor Culemborg-Vianen: J. Keuning, Barendrecht. geschot voor de gebouwde eigen dommen moet worden verhoogd van f 7,50 tot 8 per f 100 belast bare opbrengst. *£I£JANSLAND Dijkverzwaring begonnen De eerste werkzaamheden voor de verzwaring van de dijk zijn deze week begonnen. Reeds is een drag line gearriveerd om de klei van de bestaande dijk weg te nemen. Het benodigde zand zal uit het inge polderde Dijkwater worden gehaald door middel van een zandzuiger. De gehouden collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft f 27 opgebracht. Tevens werd door de vrouwenvereniigng voor een be drag van f 77 aan frankeerzegels, bestemd voor dit doel, verkocht. BRUINISSE Auto reed knaapje aan De 5-jarige Maarten van Dongen werd ,toen hij plotseling de straat overstak, op het Kerkplein door een auto aangereden. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af, want het ventje werd wel geraakt, maar ge lukkig niet overgereden. Hij sloeg tegen de straat en bekwam een lichte hersenschudding. INGEZONDEN STUKKEN B.BNee! Mijnheer de Redacteur. De vorige week las ik in Uw blad enkele malen iets over de B.B. En hoewel de B.B. niet iets nieuws is, bekruipt me iedere keer opnieuw weer een, in zekere zin droevige glimlach, want wanneer zullen de volkeren eindelijk zo wijs zijn ge worden, dat de B.B., die toch nooit effectief kan zijn, niet meer no dig is? Behalve vanuit nuttigheidsover wegingen, is er vooral vanuit Christelijk oogpunt wel het één en ander op de B.B. aan te merken, wat ik gaarne in een aantal stellin gen wil aantonen. Men doet bij de propagandaacties steeds een beroep op het besef van verantwoordelijkheid tegenover de naaste en op de Christenplicht de medemens in nood te helpen, maar: Stad en Provincie DREISCHOR Buizen voor riolering gelegd, bestrating begonnen 26 woningen naderen voltooiing De werkzaamheden aan de riole ring zijn thans zover gevorderd, dat de buizen bijna gelegd zijn en met de bestrating een aanvang is ge maakt. Zoals bekend wordt het werk uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf P. Bakker te Rotter dam. De in aanbouw zijnde 26 woning wetwoningen aan de tweede Ring naderen hun voltooiing, zodat B. en W. dezer dagen de woningen aan de aanstaande bewoners hebben toegewezen. Hierdoor is het moge- lijk de tot nog toe bewoonde (aan- gekochte) krotwoningen te slopen. Laatste concert „Crescendo" Wanneer het weer zulks toelaat zal het harmoniegezelschap „Cres cendo" heden-Zaterdagavond in de muziektent haar laatste concert in dit seizoen ten gehore brengen. Bouw burgemeesters- woning Met de bouw van de ambtswo ning voor de burgemeester is in middels een aanvang gemaakt. Zo als men weet wordt deze woning gebouwd op de oude fundering van het voormalig slot „Windenburg". Het aannemingsbedrijf Fa. Schutte Ooihorst te Ambt-Delden heeft de fundering reeds gestort. OOSTERLAND Onzekere toekomst van de molen Het is wel zeer te betreuren dat onze mooie windkorenmolen door de harampse toestand om econo mische redenen niet meer in be drijf kan worden gehouden, zodat er gevaar bestaat dat dit mooie bouwwerk, daterend uit 1752, de weg op zal gaan van zovele soort genoten, die door de tand des tijds langzamerhand in verval raakten. Het ware te hopen dat er een weg gevonden kon worden dat onze mooie molen weer in de oude luis ter werd hersteld, zodat zijn mach tige wieken straks de lucht weer gingen klieven, zoals dit nu reeds eeuwen is geschied. Oosterland een onbegaanbaar dorp Met al de opgebroken straten be gint het in onze gemeente - vooral nu de duisternis vroeger intreedt - een' hopeloze toestand te worden. Behalve de Sint Joostdijk is er nu vrijwel geen straat waar men be hoorlijk door kan komen zonder ge vaar van benen breken. Men vraagt zich af of behandeling straat voor straat niet praktischer zou zijn ge weest. Met het droge weer gaat het nog doch wanneer straks de winter komt met regen en sneeuw, staat Oosterland veel ongerief te wach ten. Het is geen wonder dat som migen in arrenmoede wel eens de verzuchting slaken: „Was het maar bij het oude gebleven!" 1. De B.B. versterkt het oorlogs- denken door van „vijand" te spreken in plaats van mede mens; ze is ingesteld om de be volking moreel geschikt te ma ken voor een oorlog. 2. Ze is niet ingesteld om mensen te redden, maar om een oorlog te kunnen winnen. Het beroep op naastenliefde komt van een zijde ,waar men geen gewetensbezwaren voelt om andere mensen precies het zelfde aan te doen, als waarte gen men de eigen bevolking wil beschermen. De geest van de -B.B. is abso luut in tegenstelling met de geest van het Evangelie; God gebiedt ons niet onszelf en onze naaste te beschermen tegen onze mis daden, maar om die misdaden na te laten. 5. Als inderdaad in geval van oor log zonder B.B. een ramp niet te overzien zou zijn, dan is daar mede de bewapening en de oor logvoering geoordeeld als on menselijk. Laten we ons bezinnen op beter en nuttiger werk, dan wat in de B.B. geschied en laten we daaraan ons geld en onze tijd besteden. S. G. FONK, Zierikzee. (Als U schrijft: „zij (de B.B.) is ingesteld om de bevolking moreel geschikt te maken voor een oorlog", dan hebben wij slechts bezwaar te gen de formulering, maar voor de rest heeft U gelijk, alleen dit moet er nog bij: „voor een oorlog die als een groot en afschuwelijk leed, zon der toedoen van eigen volk, als uit vloeisel van de misdadigheid die er in deze wereld nu eenmaal is, over ons wordt uitgestort, zoals bv. in Mei 1940". Dan zouden wij veel aan een goede B.B. hebben, want deze vredesorganisatie zal alles doen om de gevolgen van de misdaad zoveel mogelijk ongedaan te maken. Wie dan werkeloos aan de kant staat en blijft staan ,is zelf mede schuldig aan die misdadigheid. Als op iemand een moordaanslag wordt gepleegd, helpt U de aangevallene toch ook, als dit zo zou uitkomen? Of hanteert U dan ook de bedrie- gelijke drogreden, dat U met de moordust in de wereld niets te ma ken wilt hebben? Intussen is de tragiek van Uw redenering, dat met de tot water gemaakte wijn van de Evangelische moraal het pad wordt geëffend voor hen, die altijd bereid zijn een dolksteek te geven naar het hart van ons volk en andere volkeren. U moet Marx en Engels eens lezen om te weten waar het precies om draait en probeer dan ook de tranen te tellen, die door onschuldigen worden gestort in de tot de minste soort slavernij ge brachte landen in het Oosten. Dan zult U wellicht kunnen begrijpen dat er vreedzame lieden zijn, die dit leed ons volk - en ook U - wil len besparen. - Red.). De Sowjet-Russische zaakge lastigde te Parijs, Alexander Ani- kin, heeft premier Faure Donder dagochtend een persoonlijke brief van de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, overhandigd, waarin deze zijn teleurstelling uitspreekt over de geringe vorderingen, die zijn gemaakt bij de viermogendhe- denbesprekingen over ontwapening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6