De huren en de woningbouw Stichting „Natuur en Jeugd" voert t- In Holland staat een huis actie voor natuurbehoud ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 24 SEPTEMBÊR 1955 - No. 17817 Huurprijzen optrekken naar de markthuurprijzen het dient een daad van de ene mens tegenover de andere te zijn. Als de delinquent zijn straf heeft gehad, is het een zaak van eenvou dige rechtvaardigheid dat hij weer een kans krijgt een plaats in de sa- „Men zal de huurpüzen zo ene. In alle andere sectoren van het ^erf mL'^^ereS ^he? blü- mug el ijk moeten optrekken naar de economisch leven zijn de loon- en f.' maar veet erger net diij markthuurprijzen op het nieuwe prijsaanpassingen geleidelijk en be- ^en ®^en.en ls. °.ns ?p~ verhoogde niveau. Het is aan de heerst, maar zo snel mogelijk, overheid om de wegen en middelen reeds voltrokken, ook bij de wo- te vinden om dit mogeiyk te ma- ning bouw. De huren echter blij- ken, het is aan elk onzer haar daar- ven, ook na de toegepaste huurver- tterk te doen dracht anderen te helpen bij het opstaan. Als wij reclasseringsver- enigingen de gelegenheid geven hun door te vergeven by te steunen. De beste steun, die hogingen, nog steeds bevroren ver *e offeren - bewijzen wij een Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond men geven kan. ts de bereidheid beneden de bedrijfseconomische wefdaad aan de samenleving en van eik onzer om voor het woon- kostprijs". ftellen wij een daad van Christe- genot dat wordt gewenst, tenminste Het is een ontwikkeling met fa- "Jke naastenliefde, de bedryfseconomische kustprijs te tale gevolgen voor de volkshuisves- betalcn. De bereidheid daartoe is ting. „Een snelle huuraanpassing tevens een niet te ontberen pijler, betekent: bevordering van een op waarop de volkshuisvesting kan gezonde basis berustende woning- steunen". bouw en woningexploitatie. Een Woensdagavond hield de plaatse- Deze uitspraak werd voor de ra- {anger suS^mttlno.me su"b: ^ede^gadlrifg^n he^Wnl dio gedaan door de heer S. J. Mook, sidiebedragen, slecht onderhoud en terseizoen waarvoor zeer erote be voorzitter van de Ned. Bond van versneld verval van de vooroor- huis- en grondeigenaren te 's Gra- logse woningen met als gevolg een was Ps 146 1 en venhage, in de serie „Woningbouw: versnelde vermindering van de wo- Q adat gezongen was Ps. I4t>1 en probleem nummer één". ningvoorraad" 3' g*ng de presidente, mevrouw A. s M. Baas-Kloet, voor in gebed en las Matth. 15 21 tot 28, over de Kana- probleem nummer één' De bouwkosten zullen de huur- prijsvorming het sterkst beïnvloe- den, stelde "sp,-. aan het begin van Cz„ J Prnvinrio ',esf. vr°Vw' a.v. welk Schriftge- 7.lin hpfnnp stiigende bouwkosten OldU ICll riUVlllLlv deelte zij een meditatie hield. zijn betoog. Stijgende bouwkosten remmen aanvankelijk de woning productie met als gevolg een stij gend huurpeil. Zodra dit gestegen huurpeil de exploitatie van nieuw te bouwen woningen op lonende basis mogelijk maakt, komt de wo ningproductie weer op volle toeren ZIERIKZEE Reclasseringscollecte van 26 Sept.—1 Oct. Vervolgens verwelkomde de pre sidente de leden en gasten, in het bijzonder mevrouw M. Kuipers- Klapwijk uit Groningen, lid van het hoofdbestuur, die kwam spreken over het onderwerp: „De taak van Wij vernemen dat te Zierikzee de de vrouw, nu", en °er ontstaat een nieuw even- collecte ten bate van de Reclasse- Spreekster wierp een blik in de wichtsniveau. Een ontwikkeling, die rinë zal worden gehouden in de geschiedenis en memoreerde, hoe zich ook na deze oorlog zou hebben week van 26 September tot 1 Oc- in 1700 de vrouw alleen in het ge- voltrokken, ware het niet, dat de tober a.s. zin werkzaam was. Pas in het begin overheid de huren van de bestaande Een beschermende hand en een der 19e eeuw gaf de vrouw van woningen had bevroren. wijzende vinger, die de aandacht Groen van Prinsterer, hierbij ge- richten op de toekomst van de man, steund door haar man, de stoot tot Grote financiële offers die zo juist de celdeur achter zich het barmhartigheidswerk buitens- Vo,nBlnn u1M.on tnt uot -„m heeft horen dichtslaan, is dit jaar huis, door oprichting van een naai- daT noodzakelMk zou zijn Eeweest weer de '!,h0LlU van het atfiche' dat sch°o1- N°S later kwam men tot op- om tot^endabele nieuwbouw te ge- be- richting van een particuliere zie- raken werd door haar in verband geleidt. kenverpleging. Er kwam geleidelijk met het loon- en priizenbeleid niet Het,ls eigenlijk niet nodig veel meer een streven van de vrouw, wenselilk eeacht En toch moest er over reclassering te vertellen, een nuttige werkkring te hebben worden gebouwd omdat de wo- Deze zesenrijke arbeid, die door de om een lichtend licht te kunnen ningnood geen uitstel gedoogde verschillende instellingen uit naas- zijn. Men zocht de oplossing in de Men liet daarom het huurvraagstuk tenliefde verricht wordt ten bate richting van meerdere ontwikke- rusten en ging over tot subsidiëring maatschappelijk gederailleer- lmg der vrouw, om de man tot van de nieuwbouw waarmede in aen, dient gedragen te worden door steun te kunnen zijn. In 1919 ver- feite het huurvraagstuk werd gede- d? sympathie en de steun van allen gaderde het 2e Chr. Sociale Con- natureerd tot een subsidie-, respec- d'e daartoe in de gelegenheid zijn. gres, waar, evenals in het voor- tievelijk een belastingvr'aagstuk. De regering zou dit werk kunnen gaande (1891) mannen en vrouwen Tot dusver is het mogelijk geble- doen- maar het is goed dat ze het apart vergaderden. Uit dit congres ken de zeer grote financiële offers aan particulieren overlaat, want is voortgekomen de N.C.V.B. Nog voor de woningbouw in grote mate van eensgezindheid uit de belas- - tingopbrengsten te kunnen finan cieren. „Dit zou echter anders kun nen worden en dan zou op pijnlijke wijze het verband tussen huren en leniging van de woningnood aan het licht treden, niettegenstaande de geruststellende ministeriële uit spraken, waarin dit verband nog kort geleden werd ontkend. maar enkele jaren geleden vond de Chr. Sociale Conferentie plaats, waar men zich uitsprak tegen het apart vergaderen, maar gezamen lijk de oplossing wilde vinden van vraagstukken, die van groot belang zijn in ons leven. Deze werden be keken bij het licht van Gods Woord zoals het in de nieuwe vertaling tot ons komt. Na hierop aiog dieper te zijn ingegaan, kwam spreekster tot de eindconclusie, dat de taak van de vrouw in deze tijd op alle terreinen van het leven is, te staan, persoonlijk en gemeenschappelijk, vóór het Koninkrijk Gods. Na de pauze werd dit onderwerp in be spreking gegeven. Enige vragen werden gesteld en door mevr. Kui pers beantwoord. Hierna nam de afdeling bij mon de van mevr. Baas afscheid van een der trouwe leden, mevr. van 't Le- ven-v. d. Weele, wegens vertrek naar Stellendam. Na een hartelijk toespraakje ontving deze als aan denken een wapenlepeltje van Zie rikzee. De presidente deelde nog mede, dat niet minder dan 14 nieuwe le den in de pauze waren toegetreden. Zij bracht dank aan de spreekster en de aanwezigen, waarna de ver gadering gesloten werd met het zin gen van Ps. 119 53 en dankzeg ging door mevr. Kuipers. BURGH De leesbiblioteek Vandaag, Zaterdag 24 September hoopt de leesbibliotheek weer te beginnen, des middags van 4.30- 5.30 uur. Mede door een belangrijke gift was het mogelijk een groot aantal nieuwe boeken aan te schaf fen, terwijl er ook dit jaar een wis- selkist is. Zowel het aantal romans als de afdeling jeugdboeken en al gemene werken werden belangrijk uitgebreid. Daar er gestreefd is naar veelzijdigheid mag gehoopt worden dat er voor elk wat wils is. Gemeente Kerkwerve aarzelt nog voor suppletie-aansluiting op P.Z.E.M.-net Begin wordt gemaakt met egaliseren van sportterrein WIJ OUDERS Zij, die klagen en Zij, die slagen Subsidiering geen kapstok voor het huurvraagstuk Wiesje, de dochter van mijn vroe- op scholen, fabrieken en ateliers, gere buurvrouw, behoorde zeker Arme slachtoffers, het moet af- niet tot degenen, die wat men noemt schuwelijk zijn om zo vast over slagen in het leven. Hoe dat kwam tuigd te zijn van je eigen ongeluk! wist ik niet, want^ij zag-er aardig Maar,-er schuilt een addertje on- uit, had een goede schoolopleiding der het gras. Inderdaad is er vaak Het verlenen van subsidies bleek genoten en zij had geen moeite ge- een beetje geluk bijmaar dat niet zond®r bezwaren, npaar ze kun- had met het vjnden van een be- wil toch helemaal niet zeggen, dat nen ook thans nog niet worden ge- hoorlijke baan. Maar het scheen of iedereen die slaagt dit aan stom mist. Ze zyn noodzakelijk gedu- zij die betrekking hiet vooruit geluk te danken heeft.' rende de periode, die moet worden kon komen. Na drie jaar had zij Zij, die niet slagen, staan maar overbrugd om de huuraanpassing nog steeds hetzelfde nogal saaie al te gauw klaar met hun ver voor een rendabele nieuwbouw tot Werk, dat haar in den beginne was ontwaardigd: „dat-is-gemeen!" en opgedragen. „dat-gaat-niet-eerlijk-toe!" Zij zijn Er wag maar één dJng dat ik in er rotsvast van overtuigd, dat an- stellig niet de kapstok vormen, waaraan naar believen het huur- groot algemedn belang. De kosten van levens onderhoud Prijs indexcijfer in Augustus gedaald Wiesje niet zo erg waarderen kon deren, die beter vooruitkomen en I?1tl en dat was dat zi-> 20 allerakeligst die de prettige en voordelige baan- verongelijkt kon mopperen, precies tjes krijgen, dit aan oneerlijke voor als haar moeder. Als men haar keur of aan intrigeren danken en hoorde, dan zou men menen met hun onvermijdelijke conclusie is, een arme verschoppeling te doen dat zij opzettelijk worden achter- te hebben, die onverdiend werd uitgezet, gestraft. Toen ik er onlangs op be zoek kwam, was Wies net thuis. Voor wat hoort wat Haar gezicht stond op zeven dagen onweer. Wiesje's moeder jeremieerde ijve- „Is er wat, kindje?", vroeg de rig mee en ried haar zelfs haar be moeder en toen barstte zij los: „Ik trekking op te zeggen, omdat zij heb nooit eens een kans zoals an- zoiets niet behoefde te „nemen". deren zo'n gelukje valt mij nou Dit was wel het domste wat een Het Centraal Bureau voor de Sta- n00it eens te beurt - moet U horen: moeder onder de gegeven omstan- tistiek heeft thans prijsindexcijfers verleden week was er gezegd, dat digheden kon doen. Toevallig hoor- van het levensonderhoud samenge- een van ons met de baas mee moest den wij later waarom het kind met steld per .15 Augustus 1955 op basis naar Hamburg als secretaresse. En de gele haren als secretaresse mee 1951 100. Het totaal indexcijfer wje denkt U dat er gekozen is? Dat naar Hamburg mocht: in haar vrije daalde ten opzichte van 15 Juli 1955 nieuwe kind met die gele haren en tijd had zij Duitse handelscorres- van 107, naar 106, hetgeen voorna- dje is er notabene pas en ik ben pondentie en conversatielessen ge melijk het gevolg was van het te- er al drie jaar! Dat is toch niet nomen, omdat er een half jaar ge- ruglopen van het indexcijfer voor eerlijk! Maar och - als er eens er- leden een bijkantoor van de zaak de voeding, dat per 15 Juli 112 be- gens een buitenkansje is, krijg ik in Hamburg was geopend. Haar droeg en per 15 Augustus 109. Bin- het toch nooit - ik heb altijd pech commentaar was geweest: beter nen de voedingsmiddelengroep gehad mijn hele leven lang". mee verlegen dan om verlegen en daalden de indices voor aardappe- Onmiddellijk viel de moeder haar je kunt nooit wetenDeze extra len en fruit. De eierprijzen liepen bij. „Ja, dat is nu toch echt niet studie had haar geen windeieren op. De dalingen bij de voedings- eerlijk, wat zeg jij er van? Wies gelegd. middelen hadden ook een daling heeft toch meer rechten dan zo'n Zonder enige zekerheid dat zij ten gevolge van de indexcijfers nieuweling.... dat is je reinste de extra studie ooit nodig zouheb- van de posten, waarvan de hoogte voortrekkerij!" ben, had zij tevoren de moeite ge- afhankelijk is van het voor de aan- nomen zich te prepareren voor een schaffing van het goederen- en Slachtoffers en pechvogels nieuwe taak. Zij had het risico aan- dienstenpakket noodzakelijke loon. Wie kent ze niet, de eeuwige gedurfd van iets te ondernemen, In het indexcijfer voor de groep pechvogels, die constant lamente- da^ njet was voorgeschreven, iets „verzekeringen en belastingen" rend aldus spreken? Men vindt ze dat n*et extra werd gehonoreerd, komt dit tot uitdrukking. in alle bedrijven, op alle kantoren, Maar - toen het nodig was, stond zij gereed. „Dat had jij ook kunnen doen", zeiden wij tegen Wiesje en zij ant- slag als je een diploma behaalt!" Weest bereid Er zijn er, die voortdurend op de uitkijk zijn naar een gaatje in de muur om hun voet in te zetten om hoger te klimmen en er zijn er, die wachten tot zich een marmeren trap komt presenteren met een la kei ernaast om haar naar boven te geleiden! Dat is het hele verschil. In ieders leven komt wel een kans vroeg of laat en de kunst is om die kans te herkennen en - om gereed te zijn die kans te aan vaarden. Als wij onze grote dochters deze simpele waarheid kunnen meege ven op haar levenspad, dan hebben wij haar een zeer waardevol iets geschonken. Amy Groskamp ten Have. VISSERIJBERICHTEN Data aangewezen voor mosselzaad vangst op de Waddenzee Van de Inspectie der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District kwam bericht binnen, dat in het Weste lijk deel van de Waddenzee op mos selzaad zal mogen worden gevist op 11, 12, 18 en 19 October. Er mag alleen worden gevist op diepe ge deelten en op plaatsen waar scha de door zeesterren kan worden ver wacht. De visserij dient dan ook deze schade te voorkomen door het .tijdig weg te vissen. Het zaad mag uitsluitend worden gebruikt voor het uitzaaien op percelen in de Waddenzee. Hét verzoek om na openstelling van" het Friese Wad als bovenbe doeld, ook het Groninger Wad nog open te stellen en dit zaad beschik baar te stellen voor uitzaai op de peroelen in Zeeland is afgewezen. De overweging dat op het Gronin ger Wad nieuw mosselzaad is ge vallen, dat men tot betere wasdom wil laten komen, door met open stelling van de zaadbanken te wachten tot aanstaande voorjaar, schijnt aan de afwijzing van het verzoek niet vreemd te zijn. De be richten over zaadval op het Friese Wad zijn gunstig. Intussen wordt nu met het mooie weer door de mosselkwekersvloot intensief gevist in de Laagte van Renesse. Ook al is de oogst niet groot, toch schijnt het nog wel de moeite waard om daar te vissen. Voor de eerste keer heeft ko ning Boudewijn van België ter ge legenheid van" zijn 25ste verjaar dag een gelukwenstelegram ontvan gen van de regering der Sow jet- Unie. (Slot). De uitvoering van de 5e Uitvoe ringsbeschikking Wet Financiering Stormvloedschade Publiekrechtelij ke Lichamen brengt vele moeilijk heden met zich mee. Het college zou graag zien, dat de raad toe stond advies te vragen aan de Cen- tiale Commissie voor de onteige ningsvergoedingen. De raad kon zich hiermede z.h.s. verenigen. Het voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van het leggen van een nieuwe electrici- teitskabel van het dorp naar de boerderij „Nieuw Leven" gaf aan leiding tot een uitvoerige gedach- tenwisseling. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting, waaruit bleek dat op deze nieuwe kabel zeven woningen en bedrijfjes kunnen worden aangesloten. Ook de N.V. P Z.E.M. geeft een bijdrage uit het fonds voor de onrendabele gebie den. Voor de gemeente betekent dit een uitgaaf van f 4226 ineens of 15 jaarlijkse termijnen van f 337,12. Belanghebbenden zelf zullen een bedrag van f 1812 ineens moeten betalen, terwijl zij ook behulpzaam zullen moeten zijn bij het graven en dichten van de sleuven voor de kabels. De heer der Weduwen zegt, dat als men dit verzoek zou inwil ligen, men een precedent zou schep pen voor andere delen van de ge meente die nog niet zijn aangeslo ten. Spr. zou eerst graag zien dat men contact opnam met de herver kaveling. Wellicht bestaat de mo gelijkheid dat deze kabel reeds nu in herverkavelingsverband kan ge legd worden. Ook de andere raads-* leden zouden het verzoek nu nog niet willen inwilligen. Na deze be spreking zeggen B. en W. toe deze zaak eerst nog eens terdege te zul len onderzoeken. De raad ging vervolgens zonder hoofdelijke stemming accoord met het voorstel om te trachten de oude brandspuit te verkopen. In dit ver band deelde de voorzitter mede, dat de tegenwoordige spuit ook niet in orde is. Voordat B. en W. voorstel len aan de raad zullen doen willen zij graag eerst kennis nemen van een controlerapport van de Rijks inspectie van de Brandweer. Het sportterrein De begroting zoals deze door de Centrale Dienst Noord Zeeland is ingediend, geeft een dermate hoog bedrag aan, dat op deze basis niet kan worden gedacht aan het ma ken van een sportterrein. De heren der Weduwen en A. Kloet willen het plan toch graag uitgevoerd zien, terwijl de heer A. G. Kloet eerst nog wil afwachten, of het rijk een bijdrage in de kosten wil verlenen. Het egaliseren, draineren en inzaai en van het terrein zou men thans uit willen voeren. Besloten wordt, nu Gedeputeerde Staten te kennen hebben gegeven hiertegen geen be zwaren te hebben, hiertoe over te gaan en terzake een post op de be groting voor het dienstjaar 1955 te brengen. De voorzitter deelde mede dat de afmetingen 70 bij 100 meter zullen bedragen. De gemeenterekening voor het dienstjaar 1953 werd vervolgens door B. en W. aan de raad aange boden. De gewone dienst sluit met een batig slot van f 3895,74. Een voorstel tot het wijzigen van de begroting voor de dienst van 1954 werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Bij de rondvraag informeerde de heer M. de Jonge, of er bij het ver lenen van kolentoeslag verhaal op kinderen zal worden toegepast, om dat dit remmend werkt op het aan vragen van een dergelijke toeslag. De voorzitter antwoordde dat deze aangelegenheid wordt behandeld door het Burg. Armbestuur van Kerkwerve. De voorzitter zegde toe, dat als bij de uitvoering van de regeling hier aanleiding toe bestaat men dit vraagpunt nogmaals aan de raad zal voorleggen. Vervolgens vroeg de heer de Jonge, ol' de raad of de woning commissie de 26 in aanbouw zijnde Woningwetwoningen zal gaan ver delen. De voorzitter zei, dat de raad dit zal doen. In een volgende ver gadering zullen B. en W. voor de verdeling een voorstel doen. Ingezonden mededeling hazetfabrieken te zevenbergen Wetenschap en Techniek Films gaan vijf maal langer mee In Den Haag is een bedrijf op gericht (Renovo film) dat zorgt dat de levensduur van films vijf keer groter wordt dan tot dusverre en dat tevens oude en slechte film- copieën weer voor vertoning ge schikt kan maken. Tot dusverre, zo zeide men ons, bestond een derge lijk bedrijf alleen in het buitenland, doch de geïmporteerde films die in Nederlan draaien konden niet met het nieuwe procédé bewerkt wor den omdat men dan de Nederland se tekst er niet meer op kon aan brengen. Het procédé komt neer op het aanbrengen van een beschermende harde en toch soepele onbrandbare vernislaag, waardoor de film on aantastbaar wordt voor krassen, olie, vocht en water. Oude films kunnen vernieuwd worden, doordat de vernis de kras sen vult en de bros geworden film door de vernislaag zijn oude soe pelheid herkrijgt. KERKNIEUWS Vrijgemaakte Geref. Gemeente te Nieuwerkerk Ten behoeve van de godsdienst oefeningen heeft de groep vrijge- maakten uit de Ger. Gemeente te Nieuwerkerk het voormalige ge bouw van de Christelijke school aan de Stationsstraat aangekocht en in orde laten maken voor gebruik als kerkgebouw. Twee lokalen - het gebouw was ernstig door de ramp getroffen - werden afgebroken, ter wijl van de twee andere een aardig kerkje is gemaakt, waaraan de schilder deze week de laatste hand legt. FEUILLETON 58 Eerbied voor wat leeft en groeit De Stichting Natuur en Jeugd, die in 1947 werd opgericht met het doel vooral bij de opgroeiende jeugd meer belangstelling en meer eerbied bij te brengen voor alles wat leeft en groeit, voert op het ogenblik een actie in zestig Neder landse gemeenten. Speciale comité's zijn gevormd, waarvan de burgemeester of een der wethouders voorzitter is, en waarin verder zitting hebben on derwijskrachten, medewerkers van de plantsoendienst en vertegen woordigers van natuurbescher mingsorganisaties. In eerste instan tie wordt ïde belangstelling van de tie wordt de bbelangstelling van de jeugd gewekt door het vertonen van films over de natuur. Verder kunnen de jongelui als lid toetre den tot de plaatselijke afdeling van de Jeugdnatuurwacht. Zij moeten dan beloven het goede voorbeeld te geven en niets in de natuur te vernielen. Verder worden er excur sies gehouden en prijsvragen die betrekking hebben op het natuur schoon in eigen omgeving. In enkele gemeenten wordt de jeugdnatuurwachters reeds gele genheid gegeven, zelf in de plant soenen een handje mee te helpen. Dit jaar konden reeds 11.000 nieu we leden van de Jeugdnatuurwacht worden geïnstalleerd. (Nadruk verboden). door B. J. TEN WESEPE Hij knikte. „En hier is je vol macht. Ik hoop, dat ik het goed ge formuleerd heb. Maar die groftd valt tegen. Ik dacht, dat het veel meer was". „Hoeveel is het dan?" „Nog geen zevenhonderd meter. Om precies te zijn: zeshonderdvijf ennegentig meter". „Mag 'm niet hinderen", zei ze, nadat ze goedkeurend de opgestelde volmacht had doorgelezen. „En laat mij nu verder dat varkentje was sen. Dat zal best in orde komen". 25. De heren van Alphen en Hallema van de N.V. Kloos en Bergmann keken wel een beetje vreemd op, toen ze in het voor hen gereser veerde vertrek van „Monopole" te genover een dame kwamen te staan die zich voorstelde als juffrouw Jansen. „U komt voor de heer van As ten?" vroeg ze met prettige stem, nadat de heren zich voorgesteld hadden en haar de hand gedrukt. „Hij laat zich verontschuldigen, want hij is tot zijn spijt plotseling verhinderd. Ik heb hier echter een volmacht, waardoor ik in staat ben U te woord te staan. Maar gaat U toch zitten". De heren namen tegenover het meisje plaats en lazen de volmacht door. Intussen bestelde Eefje koffie en toen de kellner de consumpties gebracht had en weer vertrokken was, vervolgde het meisje: „Wat verschaft mij de eer van Uw be zoek?" Ze had dit de avond tevoren in een boek gelezen en ze vond het zo'n mooie zin, dat ze besloot hier mee het gesprek te beginnen. Degene, die zich als van Alphen had voorgesteld, boog en lachte even. „Het genoegen is natuurlijk geheel aan onze kant. Mag ik we ten, in welke kwaliteit U de heer van Asten nog meer vertegenwoor digd behalve gevolmachtigde?" „Natuurlijk. Ik ben zijri aanstaan de vrouw. Maar beschouwt U mij vanmorgen als zijn zaakwaarneem ster". „Tja, het zal natuurlijk de vraag zijn, of U belangrijke beslissingen kunt nemen in naam van Uw ver loofde. Kijk eens, U kent natuur lijk onze N.V.?" „Inderdaad. U hebt in verschil lende steden van ons land waren huizen". De heer van Alphen roerde in zijn koffie en knikte bevestigend. „Nu is het niet uitgesloten - ik mag na tuurlijk aannemen, dat dit gehele gesprek gevoerd wordt op een ver trouwelijk niveau en dat het onder ons blijkt?" „Maar, mijne heren, dat spreekt toch vanzelf. Buiten mijn verloofde komt verder niemand iets hierover te weten". „Dat meen ik te mogen verwach ten. Volgens de inlichtingen, die ik op het stadhuis kreeg, is de strook grond, op de hoek van de Prinsen straat en de Oude Schapenmarkt het eigendom van de heer van As ten". „Zeker. Geheel eigendom, zonder hypotheek of iets dergelijks". „Weet U ook, of de heer van As ten plannen heeft met deze grond?" Eefje dacht even na. Ze moest een glimlach onderdrukken, toen ze dacht aan Geert-Jan's plan om er een tuintje van te maken. Stel je voor: een tuintje, midden in de stad. Wat moest ze zeggen? Neen? Als ze „ja" zei, sprak ze onwaar heid. Hoewelde gemeente had het immers willen kopen? Welis waar de huizen, maar het ging toch om de grond. Natuurlijk, de ge meente had indertijd geld geboden. „Er was indertijd een gegadigde" antwoordde het meisje voorzichtig, „doch door bijzondere omstandig heden kwam het niet tot zaken". „Mag ik ook weten, wat voor bij zondere omstandigheden dat wa ren?" „Och", antwoordde het meisje, „feitelijk had mijn verloofde er nog geen belang bij om te verkopen. Laten we zeggen, dat de gegadigde niet de sympathie had van de eigenaar". De heer Hallema, die tot nu toe gezwegen had, mengde zich nu in het gesprek, door op spottende toon op te merken: „Spelen bepaalde sympathieën een rol in zaken?" „Misschien niet in grote steden, meneer", pareerde Eefje handig; „maar wel in een klein stadje als het onze". „Wat dunkt U", vervolgde de an der, „zou onze N.V. de sympathie hebben van de heer van Asten?" „Dat, meneer, zal afhangen van het bedrag, dat Uw N.V. wil be talen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5