ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE 0W Hogere bedragen uitgetrokken voor Onderwijs, Waterstaat en Volkshuisvesting m f|p' P'.y. :**-■ 81 MmfM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Begroting Landbouw-Egalisatiefonds 1956 Minister adviseert tot goedkeuring Het K.N.M.I. verwacht van drie dagen meer vacantie Generaal Eduardo Lonardi neemt bewind in Argentinië over VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 No. 17816 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 r&sm REDACTTE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6, Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. HET RIJKSUITGA VENSTAATJE Andere begrotingscijfers beneden uitgaven voor 1955 dienst bovendien 182,7 millioen. Evenals vorig jaar i§ een extra be drag uitgetrokken voor verbetering van de kustverdediging. Ook grote werken staan op het programma. Een bedrag van 35 millioen is uit getrokken voor het begin van uit voering van het Drie-eilandenplan De uitgaven voor de verschillende posten die op het staatsbudget drukken, zijn op de Rijksbegroting 1956 geraamd op 6681,7 millioen, waarvan 990,6 millioen op de kapitaaldienst. Voor 1955 waren deze ra- en andere werken (afsluiting Ha- mingen 662-1,5 en 1036,7 millioen, maar de vermoedelijke uitkomsten ringvliet). In uitvoering zijnde ver- ,oo. i beteringen aan het Rnkswegennet van dit jaar zullen 7744.1 cn 1324 m.lhocn zyn, zodat de nieuwe ra- worden v00rlge2et. Het verkeer mingen in feite bezuinigingen betekenen. kostte in 1955: 92,3 millioen. De post is voor 1956 geraamd op 77,8 DEFENSIE klaard door de voorgenomen mo- millioen met daarenboven een ka- demisering van gebouwen en voor pitaalsuitgaaf van 11.4,7 millioen. ,™n wo! m Uitbreiding van de verkeerspo- Er zullen gelijkvloerse kruisingen mno I3«n millirmn. waarvan 10 het spoorwegen worden vervangen door viaducten. ONDERWIJS Voor handel en nijverheid is 195,9 millioen geraamd tegenover een De werkelijke uitgaven voor on- werkelijke uitgaaf ,n 1955 Van 225,1 stand in militaire bestedingen inge- derwijs en cultuur zullen dit jaar mmjoen. haald wordt, zal het werkelijke be- 717,4 millioen bedragen en voor drag van de uitgaven de raming 1956 is geraamd 778,4 millioen. De overschrijden, evenals trouwens in belangrijke stijging vindt zijn 1955 (totaal ruim 1800 millioen) het oorzaak in salarisverhogingen, de ming 1360 millioen, waarvan 10 millioen wordt betaald door de An tillen en Nieuw-Guinea, zodat een grens van 1350 millioen niet wordt overschreden. Doordat een achter- i 'fjf mm geval is. BUITENLANDSE BETREKKINGEN Voor de buitenlandse betrekkin gen is de raming verhoogd tot 106,8 millioen, o.a. wegens hoge perso neelskosten en handelsreclame doch vooral door uitgebreidere hulp aan onderontwikkelde gebieden. In 1955 zal het totaal aan uitgaven ver groei van het lager onderwijs, waarmede grotere belangstelling voor andere inrichtingen van on derwijs uiteraard samenhangt. Meer aandacht zal bovendien worden be steed aan maatschappelijke kunstzinnige vorming. Vorstelijk huwelijk in Venetië Een vrolijke groet vanaf het balcon van het Haagse palcis Lange Voor hout aan de juichende duizendtallen. V.l.n.r.: H.M. Koningin Juliana cn Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Margriet, Prinses Irene, Prinses Marijke en Prinses Beatrix. De vorstelijke personen verschenen op het balcon na de rijtoer door het jubelehde Den Haag. Licht laten schijnen in het menselijk hart is de roeping De vijftienjarige prinses Ira Für- en stenberg is Woensdagmorgen in het huwelijk getreden met de 31-jarige watvrctj at prins Alfonso Hohenlohe-Langen- berg. De plechtigheid vond plaats De uitgaven voor de Waterstaat in de oude kerk van Sint Sebasti- ogaan eveneens belangrijk omhoog, aan te Venetië. Een zeshonderdtal moedel ij k "l 10*5 millioêrT zijn! Voor Dit jaar wordt 162 millioen uitge- gasten, leden van adellijke geslach- 9999 099999*^*» O O O de overzeese Rijksdelen is de ra ming verhoogd van 62,2 tot 75,7 millioen. In 1955 wordt in werke lijkheid 115,4 millioen uitgegeven, omdat dit jaar veel geld is ver schaft aan Nieuw-Guinea. De ho gere raming voor 1956 is nodig voor verdere financiële hulp aan Suri name. POLITIE EN JUSTITIE Voor politie en justitie wordt dit jaar 315,9 millioen uitgegeven ter wijl de raming 247,4 millioen was. Voor 1956 wordt gerekend op 274,3 millioen. De hogere post wordt ver geven, terwijl voor 1956 230,6 mil- ten, was in de met satijn behangen lioen is geraamd. Op de kapitaal- kerk aanwezig. Tekort ruim 163 millioen gulden Verhoging vacantiebijslag eveneens toegestaan Vergeten eiland Een tot nog toe veronacht zaamd onbewoond eiland, dat nog geen vier eeuwen geleden pas op de kaart verscheen, is thans in naam van koningin Elisabeth formeel in bezit ge nomen als grondgebied van het Verenigd Koninkrijk. Het is het rotseilandje Rockall, dat op een kleine tweehonderd mijl Westwaarts van de Hebriden in de Atlantische Oceaan is ge legen. De formele inbezitne ming is volgens een medede ling van de admiraliteit nodig geworden doordat het eiland ligt in de zee-sector, welke waarschijnlijk binnen het ge bied van de op de Hebriden in te richten proefbaan voor geleide projectielen zal vallen. Israëliërs hebben Woensdag een aanval gedaan op een Egypti sche post in het gebied van El Au ja, aldus is in officiële Egyptische kringen meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Oorlog beschouwt Egypte het jongste incident als „hoogst ernstig". De begroting 1956 van het Land bouw Egalisatiefonds, een belang rijk hulpmiddelvoor de uitvoering van het prijzenbeleid in de land bouw, sluit met een "nadelig saldo van f 163.505.000. Niettegenstaande de regering in 1956 niet meer zal optreden als im porteur van broodgranen, veevoe der, oliegrondstoffen enz., aldus mi nister Mansholt in de Memorie van Toelichting, zullen de uitgaven en de inkomsten van het Landbouw Egalisatiefonds niet alleen samen hangen met de binnenlandse kost prijzen en de consumentenprijzen in 1956, doch eveneens voor een groot deel met de beweging der we reldmarktprijzen. De verstrekte cij fers dienen - evenals bij vooraf gaande begrotingen - met het grootste voorbehoud te worden be zien. Teneinde de roggetelers een mi nimumopbrengst voor hun product te verzekeren, kan het noodzakelijk zijn wederom een steunregeling in het leven te roepen, waarvan de kosten op 15 millioen gulden wor den geraamd. Tevens dient reke ning te worden gehouden met de mogelijkheid dat ook voor andere binnenlandse granen een dergelijke maatregel getroffen zou moeten worden indien bij lage wereld marktprijzen het systeem van mo- nopolieheffingen bij import ontoe reikend zou blijken. Op suiker van de bietenoogst 1956 wordt een nadelig saldo geraamd van f 8.200.000, terwijl bovendien rekening gehouden wordt met een extra-raffinagemarge, welke circa f 2.000.000 zou kunnen vergen. Een mogelijke toeslag van f 1.200.000 is uitgetrokken voor de glucose-indu- strie ter tegemoetkoming in de moeilijkheden, ontstaan door ver laging van de suikerprijs in 1954. Voor de kosten van eventuele maat regelen met betrekking tot aard appelmeel is een memorie-post op genomen. Dit is tevens het geval met de kosten van een eventueel noodzakelijke maatregel tot rege ling van de prijs der consumptie aardappelen in de winter van 1956- 1957, zowel ten behoeve van pro ducenten als van consumenten. Het nadelig saldo voor op naar Engeland te exporteren bacon wordt op f 27.000.000 geraamd, terwijl voor de kosten die voortvloeien uit de overname en verkoop van vet zes millioen gulden is uitgetrokken. In de zuivelsector wordt de toe slag op consumptiemelk geraamd op f 60.450.000, de bijdrage voor de consumptiemelkcontröle in 't wes telijk gebied op f 350.000. De uitke ring ten behoeve van veehouders ter realisering van de gegaran deerde basismelkprijs wordt voor lopig geraamd op f 47.500.000. NA DE REVOLUTIE Krachtig voorstander van de democratie Officieel is te Buenos Aires mede gedeeld dat de 59-jarige generaal Eduardo Lonardi, opperbevelheb ber van de zegevierende strijd krachten der opstandelingen, Don derdag het bewind over geheel Ar gentinië heeft overgenomen en een voorlopige regering zal vormen. Lonardi, generaal van de artil lerie, was in 1951 met pensioen ge gaan. Hij stelde het plan op de op stand in Cordoba te laten begin nen. om gezagsgetrouwe troepen uit Buenos Aires - het bolwerk der Pe ronisten - weg te lokken. Lonardi's twee voornaamste me dewerkers in de geslaagde revolu tie waren generaal Julio Lagos, be velhebber der opstandige strijd krachten in de westelijke provincie Mendoza en schout-bij-nacht Is- maël Rojas, commandant van de in haar geheel in opstand gekomen vloot. Verwacht wordt dat, buiten dit driemanschap, ook vice-admiraal Olivieri, die de mislukte opstand van 16 Juni j.l. leidde en vervol gens gevangen werd gezet, een lei dende rol in een toekomstig Argen tijns bewind zal spelen (gemeld is, dat de regeringsjunta de politie op dracht heeft gegeven Olivieri op vrije voeten te stellen). Generaal Lonardi wordt be schouwd als een krachtig voor vechter der democratie. De inhul diging van generaal Lonardi zal heden-Vrijdag plaats hebben. Stookoliën in prijs omhoog Hoewel de prijzen van zware stookolie zich op de buitenlandse markten sedert geruime tijd in op gaande lijn bewegen, zijn de bin nenlandse stookolie-noteringen tot nu toe ongewijzigd gebleven. Het laat zich, voor wat de nabije toekomst betreft, aanzien, dat eer der verdere verhogingen dan ver lagingen van het prijspeil worden verwacht. Hierdoor is een gedeel telijke aanpassing van het binnen landse prijsniveau aan de wereld marktprijs niet nog langer uit te stellen. Shell Nederland N.V. heeft daar om besloten - ter gedeeltelijke com pensatie van het verschil tussen de wereldmarktprijzen en de huidige officiële binnenlandse prijzen - laatstbedoelde noteringen met in gang van 21 September a.s. te ver hogen met f 2,60 per ton. Er is reden om aan te nemen dat andere verkoopmaatschappijen dit voorbeeld zullen volgen. President Paasikivi van Fin land, die juist van besprekingen te Moskou is teruggekeerd, heeft van zijn gastheren o.a. een luxueuze auto, een televisietoestel, een mand kaviaar, champagne en fruit mee gekregen. Premier Kekkonen kreeg oolc een auto, een „Zis", die een maximum-snelheid van 180 km. heeft. In een schreven aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van Sociale Za- ktiV- en Volksgezondheid medege deeld, dat hij overeenkomstig een beslissing van de ministerraad aan het .college van Rijksbemiddclaars aanwijzing heeft gegeven goedkeu- ringi te verlenen voor verlenging van' de jaarlijkse vacantieduur met ten hoogste drie dagen. Verhoging van de vacantiebijslag, verruiming van gratificatiemoge- lijkheid, verhoging van de bijdrage aan het bedrijfspensioenfonds en/ of invoering of verbetering van bo- ven-wettelijke sociale verzekerings uitkeringen, worden eveneens ter goedkeuring aanbevolen. Een en ander onder de volgende voorwaarden: a. Werkgevers- en werknemersor ganisaties in de desbetreffende bedrijfstak dienen overeenstem- ming_over de voorstellen te heb ben verkregen; b. de voorgestelde verbeteringen mogen niet tot prijsverhoging aanleiding geven; c. de voorstellen tot wijziging kun nen slechts bij afloop van de C.A.O. worden gedaan, terwijl voor bindende loonregelingen een analoge regeling zal dienen te worden gevolgd; d. de voor te stellen verbeteringen mogen tezamen niet meer dan een verhoging met 3 °/o van de jaarlonen bewerkstelligen. Vuurbol boven Nederland Woensdagavond omstreeks negen uur is gedurende enige seconden een zeer heldere meteoor, ook wel vuurbol genaamd, gezien. Van Utrecht uit zag men hem in Noord oostelijke richting. Hij had een lichtgroene kleur en een roodach tige staart en was zo helder, dat hij door de nevelige lucht nog bijna evenveel licht gaf als de maan in eerste kwartier. Jongen in afvoerbuis gezogen Woensdagmiddag heeft de acht jarige T. C. M. uit de Sluisstraat te Amsterdam een angstig avon tuur beleefd. Tijdens het spelen viel hij in een afwateringsput, die dient voor het afvoeren van water bij de landopspuiting in de Riekerpol- der in Amsterdam-West. Hij ge raakte door de sterke zuiging in de afvoerbuis die onder de Riekerweg doorloopt en werd meegezogen. Dertig meter verder kwam de jon gen aan het einde van de buis in een sloot terecht, waarna hij zelf nog kans zag op het droge te ko men. Hij is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd en daar opgeno men. Aan het verlangen van het be stuur der Stichting de verruiming met 3 °/o ook voor de primaire ar beidsvoorwaarden - derhalve voor de regelingslonen - mogelijk te maken, is de ministerraad niet te gemoet kunnen komen. Veelzeggende statistitk Sterke daling van het wereldsterftecijfer In de 16 jaar van 1938 tot en met 1953 is het wereldsterftecijfer ge daald met 36 procent en het ge boortecijfer met 8 procent. Deze gegevens zijn gebaseerd op een stu die omtrent het verloop van de jaarlijkse geboorte- en sterftecijfers per 1.000 zielen, voor de bevolking in 53 landen van tezamen 996 mil lioen, welke landen maandelijks bij het Bureau voor de Statistiek van de Verenigde Naties aangifte doen omtrent het geboorte- en sterfte- aantal. Deze 53 landen vertegen woordigden in 1953 ongeveer 40 procent der wereldbevolking ver deeld over alle continenten. De daling van het sterftecijfer van 1938 tot 1953 heeft volgens een overzicht in het maandbulletin voor statistiek van de Verenigde Naties betrekking op alle continenten waarvoor gegevens beschikbaar zijn. Hierin weerspiegelt zich het feit, dat de ontwikkeling op me disch terrein in de afgelopen 10 jaar het sterftecijfer in vele gebie den, vooral in Zuid-Amerika en Azië, op drastische wijze heeft ver anderd. tot Vrijdagavond: Minder zonnig Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige wind uit zuide lijke richtingen; overdag minder warm. 24 Sept. Zon op 6.29, onder 18.38. Maan op 15.01, onder 23.10. Eerste kwartier: 24 Sept. te 4.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 Sept. 8.01 v.m. 20.26 n.m. BROUWERSHAVEN 24 Sept. 7.38 v.m. 20.04 n.m. Doodtij: 26 September. Dr. Drees vertoeft in Berlijn Minister-president Drees is per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. Dr. Drees zal op uitnodiging van het Ernst Reuter Gesellschaft in de vrije universiteit van West-Ber- lijn een redevoering uitspreken over de politieke en economische ontwikkeling van Nederland na de oorlog. Voorts zal dr. Drees con tact hebben met het gemeentebe stuur en zal hij van de gelegenheid gebruik maken om de stad te be kijken. Zaterdag keert de minister president naar Nederland terug. De Verenigde Staten hebben Griekenland voorgesteld zijn ver zoek om behandeling van de kwes- tie-Cyprus door de Verenigde Na ties in te trekken, aldus heeft de Griekse plaatsvervangende eerste- minister, Panayotis Kanellopoulos, Woensdag medegedeeld. Onderzoek naar rheumatische aan doeningen onder Nederlandse bevolking Nederland heeft nog enorme achterstand De gezondheidsorganisatie van T.N.O. is bezig met een onderzoek naar de mate waarin rheumatische aandoeningen onder de Nederland se bevolking voorkomen. Een spe ciaal rheumateam is reeds ander half jaar met de uitvoering van dit onderzoek doende. Er werden tot nu toe ongeveer 4.500 personen uit 24 gemeenten, verspreid over het gehele land, geregistreerd. De rheumatoloog in dienst van T.N.O., dr. R, de Graaff uit Rotter dam, onder wiens leiding dit onder zoek wordt uitgevoerd, deed over de gang van het onderzoek enkele mededelingen. Nederland staat op dit punt vrij ver achter bij andere landen, voor al bijvoorbeeld bij Zweden. Dit land is ons dertig jaar voor, zo zei- de hij. Daar heeft de actie tegen de rheuma tot resultaat gehad, dat in zes van de tien ernstige gevallen de patiënt het werken weer wordt mogelijk gemaakt. In Nederland is dit nog slechts bij een van de tien gevallen mogelijk. Deze achterstand is veroorzaakt door de oorlog. In 1946/47 is met de voorberei ding van het in 1951/52 aangevan gen vooronderzoek begonnen. De resultaten wai-en zodanig, dat be sloten werd later het onderzoek op grote schaal voort te zetten. Gebleken was, dat vermoedelijk één op de vijf zes inwoners bo ven 15 jaar lijdende is aan een of andere vorm van rbeumatiek, de lichte gevallen hieronder begrepen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat de Sowjet-Unie haar spijt heeft betuigd over het „onbetamelijke gedrag" van een of ficier van het Russische leger, die een lid van het Amerikaanse Con gres met een revolver heeft be dreigd. De officier werd disciplinair gestraft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1