Puistjes In 1954 uitgevoerde zinkwerken aan de Noordkant worden voor 90 pet* gesubsidieerd De mosselzaadvisserij viel over het algemeen weer tegen In Holland staat een huis Z1ERIKZEESCHË NIEUWSBODE DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 - No. 17815 VERGADERING WATERSCHAP SCHOUWEN Schouwen wenst verzwaring van de Langedijk eerste halfjaar van 1955 aan het waterschapspersoneel. Uitvoerig werd hierna gesproken over een voorstel de verordening op de jaarwedden opnieuw vast te stellen. Het D.B. was hiertoe ge komen door het aflopen van de ramptoelage in Maart j.l. Voorge steld werd m.i.v. 1 Mei de nieuwe In handen van de voorzitter, de gund aan N.V. Aannemers- en Han- verordening te effectueren, een heer J. Klompc, heeft de benoemde dclsbedrijf Van Oord te Werken- verordening die een gelijktrekken hoofdingeland van het waterschap dam, is ook meegevallen. Het werk van sommige salarissen en een ver- „Schouwen", de heer J. VV. van den werd gegund voor f 1.489.000, ter- hoging inhield. Jhr. van Citters was Doel, de eed afgeJegd, nadat een wijl de begroting f 2Vz millioen van mening dat beter de datum van commissie uit de algemene verga- was. Nadien werd de opzet van het 1 Juli kan worden aangehouden, dering zijn geloofsbrieven had on- werk iets gewijzigd, zodat de ra- zulks in overeenstemming met de derzocht en had geadviseerd tot ming op f 1.800.000 kwam. De heer Rijksregeling. In 't algemeen sprak toelating, op de Maandag j.l. ge- v. d. Doel attendeert op grote ver- men zijn bezorgdheid uit over de houden algemene vergadering van schillen tussen raming en beste- steeds stijgende salarissen. Met de 't Waterschapsbestuur in 's Lands- dingsprijs. Het lijkt hem interes- thans voorgestelde definitieve vast- kamer te Zlerikzcc. sant te weten waarin de grote ver- stelling hoopte de voorzitter even- In zijn openingswoord had tevo- schillen schuilen om daarmede in wel, dat er enige stabilisatie in de ren de voorzitter uitdrukking ge- voorkomende gevallen rekening te salarissen komt. Heemraad C. A. geven aan de voldoening van het houden. De waterbouwkundige, de Boogerd merkte op dat altijd de dagelijks bestuur, dat weer - voor heer van der Straaten, licht toe, dat richtlijnen van overheidswege zijn het eerst na de ramp - kon worden wel aan na-calculatie wordt ge- gevolgd. Wat de datum van ingang vergaderd in eigen omgeving, na- daan, zodat men hier toch een beeld 1 Mei betreft, is volgens de voor dat Dijkherstel het gebouw in keu- van krijgt. zitter reeds een min of meer vaste rige staat had vrijgegeven. toezegging aan het personeel ge- De beveiliging van de daan. De ontvanger-griffier gaf nog In een toespraakje tot de heer v. Noordkant een toelichting, waarbij hij de tot- d. Doel wees de voorzitter op het standkoming van de diverse sala- groot aantal stemmen, dat hij op Voortvloeiend uit de omstandig- rjssen aan beschouwing onder- zich verenigde, hetgeen het ver- "eic* ^ie werd door de wjerp yaak zijn ook persoonlijke trouwen weerspiegelt dat in zijn \Faa£ ««vaagdïjK of geen inlaag- prestaties verincorporeerd in het persoon wordt gesteld. Spr. hoopte dijk aan de Noordkant heeft het ^ans bereikte niveau. In het alge- op een goede samenwerking en BB- besloten tot uitbreiding van meen zjjn <je cijfers vergelijkbaar achtte de adviezen van een finan- ?.lIlkwerk®n aa" Langendijk. Het mej. dje Pij andere polders gelden, cieel deskundige als de heer v. d. P,-B> a?ht n. verantwoord j->e ^eer pa(jmos stelde voor de sa- Doel in de toekomst voor „Schou- niermede nog een jaar te wachten lairing Van gehuwde en onge- wen" zeer nuttig. en ^an risico s te lopen, omdat ten jjuwde kantonniers gelijk te stellen. Onder de ingekomen stukken be- aanz.1f^. ,van de u»breiding een D B nam voorstel over, vond zich een goedgekeurd besluit subsidieringszekerheid bestaat van waarna het geheel onder de hamer tot het opnemen van kasgeld tot 90 /o. Thans moet nog een stuk ge- doorging. een maximum van f 4.500.000. zonken worden waarna nabestor- vergoedingen voor gebruik Uiterst helinpriik voor het Wa- ting volgt en het Uitzetten Van een ue vergueuiiigen BC uiterst oeiangrijK voor net wa strand als biikomend van auto werden als volgt vastge- terschap was een missive van de *°P °D™X^nde steld: voorzitter f 1.000 en ambte- minister van Verkeer en Waterstaat werk. L>e vergaaenng veneenae f onn waarbij 00 subsidie in het voor- (achteraf) vergunning voor onder- naren J, uitzicht wordt gesteld op de zink- handse aanbestedmg van het werk Een voorstel tot aankoop van de werken van 1954 en de aldaar no- aan N-v* Gebr. van Oord te Wer- voormalige woning te Koudekerke dige zinkwerken. Het in de missive kendam. varJ "ïevr. de Wed. A. J. van der gestelde heeft het karakter van een Een voorstel tot onderhandse Bijl te Haamstede, ging onder de voorlopige toezegging, terwijl nog aanbesteding van het herstellen en hamer door. De prijs bedraagt parlementaire goedkeuring is ver- het vernieuwen van gedeelten der f 1.250. Het pand zal worden^ ver eist. De voorzitter had evenwel steenglooiing aan de Noordkant, huurd aan de Commissie Dijkde— goede hoop dat deze zaak voor el- ging onder dé hamer door, alsmede pöts voor f 250 per jaar. De voor de voorstellen tot het toekennen malige dienstwoning aan de Noord van een uitkering ineens over het sluis te Brouwershaven kan worden teruggekocht voor dezelfde prijs (f 400) waarvoor zij verkocht werd. De groenbeplanting Altijd "hog levende tegenstellin gen tussen groenbeplanters en anti boom-hoofdingelanden kwamen om de hoek kijken bij behandeling van het voorstel tot veiicoop van een gedeelte van perceel EUemeet A 7 gedeelte van perceel Ellemeet A 762 aan het Staatsbedrijf der P.T.T. te 's Gravenhage. P.T.T. betaalt 40 ct per m2. Het stuk is 110 m2 groot en is gelegen naast de toegangsweg naar de oude begraafplaats. Jhr v. Citters wenste aan de verkoop de voorwaarde te verbinden dat op het desbetreffende stuk een groenbe planting zal worden aangebracht. Sommigen meenden dat er al ge noeg beplanting in Schouwen zal worden aangebracht. Heemraad Boogerd verbaasde zich over de aversie tegen de beplanting. Hij noemde de idee van weinig plan ten zeer verouderd en belichtte de grote voordelen van beplanting, vooral ook uit een oogpunt van landschappelijk schoon. Temeer daar gebouwtjes als van de P.T.T. vierkante blokkendozen zijn, is er alles voor te zeggen het omplanten met groen als voorwaarde aan de verkoop te verbinden. De voor zitter was wel van mening dat door beplanting de aanblik van Schouwen aantrekelijker wordt, maar er kleven voor de land bouw z.i. toch ook bezwaren aan. Besloten werd de beplanting als voorwaarde aan de verkoop te ver binden. Een voorstel tot overdracht aan de gemeente Zierikzee van het on derhoud van de Maltaweg tegen be taling van een afkoopsom f 1, ging onder de hamer door. In de toelichting op het voorstel tot het afsluiten van een vaste le ning f 200.000 deelde de voorzitter mede dat de gerekende totaalkosten ter vervolmaking van de beveili ging, wordt geraamd op f 8.000.000. Uitgaande van een 90-procentige subsidiëring resteert voor „Schou wen" dri§ a vier ton. Gelet op de huidige gunstige renteschaal (3% 3Vi °/o) werd ter dekking van de helft een vaste lening van f 200.000 voorgesteld. Het voorstel werd aan genomen. Zie voor vervolg le blad De landelijke stand van de fruitgewassen Hoewel de weersomstandigheden in de afgelopen periode over het algemeen gunstig zijn geweest voor de ontwikkeling van het fruit, is in de stand vrijwel geen verande ring gekomen. Van de fruitgewassen in de volle grond staan, blijkens de op 10 Sep tember j.l. opgemaakte stand van de fruitgewassen, de meeste appel rassen er slechts matig voor. Van Golden Delicious en Present van Engeland varieert de stand van matig tot goed. De belangrijke ras sen Sterappel en Schone van Bos-* koop, staan er slecht voor. Peren geven over het algemeen een iets betere stand te zien dan appelen. Van de afzonderlijke ras sen staan Conférence, Herfstpeer van Geulle en Comtesse de Paris er het beste voor. Zowel bij appelen als bij peren is de aantasting door spint vrij ernstig. Ook heeft het fruit te lij den van het optreden van luis met als gevolg veel roetdauw op blad en vruchten. Ingezonden mededeling Ont£&i<-1 uw huid mei de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest Noordgouwe alhier een concert in de muziektent. Door omstandighe den was weinig ruchtbaarheid aan dit concert gegeven, zodat de be langstelling bij de aanvang niet zeer groot was, doch gaandeweg groter werd. De muziekliefhebbers hebben genoten van het mooie pro gramma en van de beschaafde ma nier waarop een en ander ten ge hore werd gebracht. Met dit gezel schap zijn in de loop der jaren vriendschapsbanden aangeknoopt en dit concert moet dan ook wor den gezien als een bijdrage daar toe. Ongetwijfeld zal, wanneer ons muziekcorps weer wat op gang is gekomen, een tegenbezoek worden gebracht. Gunning O.L.-School De bouw van de nieuwe open bare lagere school alhier, welke enige dagen geleden werd aanbe steed, is gegund aan de heer P. de Raat te St. Philipsland. VLOEISTOF kaar komt. Verder was ingekomen een mis sive van G.S. inzake de inlaagdijk/ inlaagdijken aan de Noordkant. Ge plaatst in het kader van de ver betering van de „zwakke plekken" wordt de aanleg van een dijk (ver lenging kaden) geadviseerd, maar „Schouwen" acht verzwaring van de Langendijk urgenter, zodat het D.B. heeft bericht niet over te zul len gaan tot het aanleggen van een inlaagdijk. In deze is in kringen van de Prov. Waterstaat begrip ge vonden voor het standpunt van het Waterschap. De Herverkaveling te Zierikzee deed het verzoek om de „gespaarde' VISSERIJBERICHTEN Veel te weinig zaad voor eigen Zeeuwse productie De mosselzaadvisserü op de vangst bestond daar uit zuiver mos- Zeeuwse stromen behoort weer tot selzaad, maar de hoeveelheid die gevangen kon worden was zo mi- bemalmgskosten over de periode 1 het verleden. Behalve op enkele n- dat het de moeite niet loonde Februari 1953 tot 1 Februari 1954 particuliere percelen, o.m. op de er op te gaan vissen. n,f v,oir.„T** „qt, yeermansrUg cn 0p de qu^g rj>ongSe Voor zover bekend zijn geen bank, bleek de mosselzaadval nabij nieuwe zaadbanken meer ontdekt af te dragen. Dit beloopt een be drag van f 54.556,46. Medegedeeld werd dat zijn aanbe- en v00r visserlj in de Laagte van steed de zinkwerken aan de Noord- Scharendgke zo klein en de animo js ^et weer dikwijls veel kant. Het werk werd gegund aan van de vissers zo groot, dat ieder te ruw en de zaadbank te klein do N-V' slechts een beperkte hoeveelheid voor een lonende visserij, van Oord te lA^erkendam, voor de Uet lift in het voornemen aan de som van f 395.000 De besteding is bemachtigen, terwijl de vangs ^.visTrSn.n het ïe, meegevallen, want de begroting was meer uit kokhanenschelpen dan uit 3e en ge district (Waddenzee) te geraamd op vier ton. Op de nabe- mosselzaad bestond. verzoeken het Groningerwad gedu- stortmg na is het werk vrijwel uit- rende plm. vier weken open te stel- gei°eï.d\ u ^^erS was\.het °P,d? Wester- j om met de daar te vangen De besteding van het werk: ver- schelde, waarheen enkele vissers mosselen, haifwas mosselen o£ mos- zwanng zeedijk Borrendamme, ge- nog een poging hebben gewaagd; de seizaad de percelen in Zeeland te bevolken, nu dit met zaad uit Zee land zelf niet mogelijk is. Waar ook dit jaar gebleken is van hoeveel belang het voor de mosselhandel is dat ook de perce len in Zeeland een behoorlijke hoe veelheid mosselen bevatten, is het uitzaaien van zaad c.q. halfwas mosselen op deze percelen, een kwestie van de eerste orde voor de mosselcultuur. Dr Paul Rijkens treedt af Unilever N.V. maakt bekend, dat de heer dr Paul Rijkens, die, na in 1953 de pensioengerechtigde leef tijd te hebben bereikt, zich bereid verklaard had nog twee jaren lid van de raden van bestuur van Uni lever N.V. en Unilever Limited en tevens voorzitter van die van Uni lever N.V. te blijven, heeft besloten aan het einde van dit jaar als zo danig af te treden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer F. J. Tem pel, woonachtig te Londen, die in 1954 de heer Rijkens is opgevolgd als vice-voorzitter van Unilever Limited, nu ook zijn plaats als voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. zal gaan inne men. De heer Rijkens zal worden benoemd tot adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever N.V. LAND- EN TUINBOUW „Landbouw en publieke opinie" De algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité zal op 18 October a.s. in het Kurhaus te Scheveningen worden gehouden. Het huishoudelijk ge deelte van de vergadering is des morgens. In de middagbijeenkomst zal mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" spreken over het onderwerp „Landbouw en publieke opinie". Stad en Provincie ELLEMEET Kuierdamse weg geopend voor verkeer De Kuierdamseweg, lopende van de Provinciale weg tot Ellemeet, is voor het verkeer opengesteld. Ze is niet te vergelijken met het oude smalle weggetje van vroeger en voor het moderne verkeer een hele verbetering, al missen wij de be groeiing van braamstruiken en ve lerlei andere wilde gewassen die de oude weg zo mooi maakte. De Berenweg, naar Scharendijke, is nog niet helemaal gereed, maar hopelijk duurt dat niet lang meer en gaat de R.T.M.-bus weer over Ellemeet rijden. Boekenkist gearriveerd De kist met honderd boeken van de Reizende Bibliotheek is weer ge arriveerd. Het is een mooie collec tie, zodat de lezers hun hart weer kunnen ophalen. De uitlening heeft plaats elke Vrijdagmiddag van 3 tot 3.30 uur in de noodschool. ZONNEMAIRE De Reizende Bibliotheek Zoals in verschillende plaatsen van ons eiland het geval is, is ook in Zonnemaire weer een kist boe ken aangekomen van de Reizende Bibliotheek. Het is nu reeds voor het drie en twintigste jaar dat dit geschiedt en het zou verheugend zijn, als de belangstelling voor het lezen van deze goede lectuur eens wat groter zou worden. Behalve 65 romans, reisbeschrijvingen enz. voor volwassenen, bevat de kist ook een 35-tal jeugdboeken voor de leeftijd van 8 tot 16 jaar. Met de uitlening zal gestart wor den op Maandagavond a.s. van 7 uur tot half acht in de O.L. school aan de Oostweg. Het ware te wen sen dat velen van deze gelegenheid gebruik maakten om de lange win teravonden te korten op een aan gename wijze. De kosten bedragen slechts luttele centen per boek per week. NIEUWERKERK Concert „Con Amore" Zaterdagavond gaf het muziek gezelschap „Con Amore" 'van OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over Juli. Geboren: Abraham Herman, z. van H. J. Deurloo en C. E. de Bruine. Overleden: Maatje A. Stouten, echtgenote van M. Bouwman, 73 j. Ingekomen: Anthonia L. Bal, echtgenote van J. v. d. Maas, van Bruinisse; Willy Manten, echtge note van P. C. v. d. Berge, van Maarssen. Burgerlijke stand en loop der over Augustus. Geboren: Dignus, z. van J. v. d. Maas en L. Bouwman; Johanna Cornelia, d. van J. v. d. Houten en E. L. van 't Hoff; Jan Cornells, z. van L. M. Meerman en J. C. v. Damme. Gehuwd: Jacob Capelle, 22 j. en Maria P. Kwaak, 22 j.; Maarten K. Krepel, 29 j. en Gabriëlla J. Onder- dijk, 23 j. Overleden: Krina Boogerd, wed. van A. Jonker, 38 j. Ingekomen: Pieter Vaane van Ei kerzee; Maria Rentier, echtgen. van J. Verhoek, van Nieuwerkerk; Jo hanna J. Reinhoud, echtgen. van J. J. Beije, van Nieuwerkerk; Corne lls A. v. d. Werf van Rotterdam; Johanna J. v. Klinken van Nieu werkerk. Vertrokken: Johannes T. Keste- loo naar Bruinisse; Krina v. d. Have, echtgen. van W. Bom, naar Nieuwerkerk; Elizabeth W. C. Zee man naar Rotterdam; Arie P. J. de Roo naar Zoetermeer. BRUINISSE Kind viel in teil kokend water Het tweejarig zoontje van de heer Kroon alhier had Maandag morgen het ongeluk in een teil met kokend water te vallen. Dokter Quaak, die de eerste hulp verleen de, achtte opname in het zieken huis noodzakelijk. Tot diaken van de Oud Geref. Kerk alhier werd gekozen de heer Jan vander Have-Verwijs alhier. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 15 September j.l. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 194 manne lijke werkzoekenden. Hiertegenover stonden 163 aanvragen van de zijde van werkgevers. Voor vrouwen be droegen deze cijfers respectievelijk 11 en 15. In de verschillende be roepen was zowel vraag als aan bod van arbeidskrachten. FEUILLETON 56 KUNST Don-kozakkenkoor naar Nederland Het Don-kozakkenkoor o.l.v. Ser ge Jaroff zal volgende maand een tournee door ons land maken en o.a. optreden: 14 October te Utrecht Tivoli; 15 Oct. te Rotterdam, Ko- ninginnekerk; 16 Oct. Nijmegen, concertgebouw „De Vereniging"; 17 Oct. te Den Haag, Gebouw v. K. en W.; 18 Oct. te Amsterdam, Concert gebouw; 19 Oct. te Haarlem, Grote of St. Bavokerk; 20 Oct. te Zwolle, Grote Kerk; 21 Oct. te Arnhem, Musis Sacrum en 22 Oct. te Gouda, Grote of St. Janskerk. KERKNIEUWS Geestelijke verzorging van emigranten Ds. M. Gerritsen, Ned. Herv. pre dikant te Amersfoort, en Ds. H. de Wit, Ger. predikant te Leeuwarden, zullen als geestelijke verzorgers een reis maken met een emigranten schip. Ds. Gerritsen vertrekt 26 September a.s. met de „Groote Beer" met Nederlandse emigranten Twee opgewekt kakende Finse soldaten staan bu het bord, dat de grens naar Canada Ds de Wit gaat 7 0c_ van de vlootbasis Porkkala - op ongeveer 19 km van Helsinki - aan- tober met de „Johan van Olden- geeft. De reden van hun opgewekt kijken is, dat de Sojvjet-Unie, die barnevelt" naar Australië. Hij komt de basis na de oorlog voor de tijd van vijftig jaar had gehuurd, bc- in Januari 1956 met de „Waterman" sloten heeft binnenkort tot teruggave over te gaan, als gevolg van in dèXndenrs°TCrvoertrin'hretnrader- Moskou gevoerde besprekingen. lan(j terug. door B. J. TEN WESEPE Nadat ze de situatie van alle kanten in ogenschouw hebben ge nomen, rijden ze naar het gemeen tehuis, waar ze een onderhoud vragen met de burgemeester. De gemeente zal wel eigenaresse zijn van de grond. De bode brengt hun kaartje naar boven en burgemeester Winkelaar kijkt er op: „J. van Alphen, direc teur N.V. Kloos en Bergman" staat er op. Wacht eensKloos en Bergman, dat is immers dat con cern, dat overal in het land win kels heeft? Zou men plannen heb ben om in de stad een zaak, een filiaal te beginnen? „Laat meneer binnenkomen", zegt hij tot de bode. „Ze zijn met z'n tweeën, burge meester". „Dan allebei natuurlijk". Burgemeester Winkelaar is een en al beminnelijkheid, als de heren tegenover hem gezetén zijn. En als hij het doel van hun komst heeft gehoord, zegt hij, dat de gemeente nog wel enkele stukken grond te koop heeft. Doch de heren hebben hun ogen laten valleh op een stuk grond op de hoek van de Prinsen straat en de Oude Schapenmarkt. „Is het de bedoeling, dat die Prinsenstraat op de duur geheel een winkelstraat wordt?" vraagt direc teur van Alphen. „Ja, dat is het plan. Doch dat stuk grond op de hoek van de Prin senstraat is geen eigendom van de gemeente. Wel de rest". Doch de rest interesseert de he ren niet. Alleen de hoek. En bur gemeester Winkelaar moet vertel len, dat de eigenaar G. J. van Asten heet en woont aan de Achtergracht, nummer 18. De heren zijn de burgemeester zeer erkentelijk voor zijn inlichtin gen, maar kunnen verder nog niets vertellen omtrent de plannen van de N.V. Die zullen van verschillen de factoren afhangen. Natuurlijk zit Geert-Jan op dit moment achter zijn zetmachine, en is nog onbewust van het feit, dat er mensen zijn, die interesse hebben voor dat stuk grond, het enige over geblevene, dat hij zijn eigendom kan noemen. Dat dit stukje grond ook nog geld waard is, dat is tot nu toe nog niet tot hem doorge drongen. Tien over twaalf is hij thuis om te eten en dan vertelt zijn hospita hem, dat er twee heren geweest zijn, die hem graag willen spreken. Of hij zich met hen in verbinding wil stellen. Geert-Jan kijkt verwonderd naar het visitekaartje en leest hetzelfde als een paar uur tevoren de burge meester. Maar hij snapt er niets van. Wat moeten die mensen van hem? Nieuwe moeilijkheden? 's Avonds vertelt hij van het be zoek aan Eef je en laat haar het vi sitekaartje zien. Eefje leest en denkt na. Eigenaardig, dat vrouwen veel vlugger van begrip zijn in sommi ge zaken dan mannen. Zij heeft on middellijk door, dat hier voor Geert-Jan misschien nog een kans is om de grond voor een goede prijs van de hand te doen. Want zij kent wel die "N.V. Kloos en Bergmann. Dat is toch immers een soort wa renhuis? In verschillende steden van het land vind je er een zaak van. Geert-Jan kijkt haar vragend aan. „Wat zou dat betekenen? Heb jij er enig idee van?" Ze knikt. „Ja, ik snap het best. Jij dan niet?" Hij haalde zijn schouders op. „Geen idee. Zou het soms verband houden met die huizen, aan de Prin senstraat?" Eefje legt het kaartje voor zich op tafel en schuift een eindje dich ter naar hem toe. „Het heeft met je huizen natuurlijk niets te maken, want die bestaan niet meer. Maar wat heb je nog wèl?" „Wat ik nog wel heb? Jou na tuurlijk", antwoordt hij schaapach tig en trekt haar even naar zich toe. „Mallerd, dat bedoel ik niet. Nu moet je eens even je hersens laten werken. Je huizen zijn afgebroken, maar de grond, waarop ze gestaan hebben is nog steeds je eigendom. Als ik me niet vergis, heb je vorige week juist de grondbelasting be taald". „Nou", zegt hij „bijna zeventig gulden. Waar je niks aan hebt. Ik denk dat ik er volgend jaar maar een tuintje van maak. Dan brengt het tenminste nog wat op". Eefje giert het uit. „Een tuintje!" Die Geert-Jan! Onzin, beste jon gen, volgend voorjaar is die grond niet meer van jou, als je tenmin ste handig bent". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5