Nederlandse medici van studiereis uit Sowjet-Unie teruggekeerd Omvangrijk winterprogramma van Zeeuwse Volksuniversiteit In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 - No. 17814 Nederland krijgt microfilms van handschriften van Boerhaave Na een verbluf vaa veertien da- gen in de Sowjet-Unie zyn Vrij- LAND- EN TUINBOUW De bewaring van pulp Hoewel het nog erg vroeg is, wil len wij toch reeds een ernstige waarschuwing uitspreken over de bewaring van natte pulp. Uit Nederlandse proeven is zeer duidelijk gebleken, dat voor be paalde boeren de natte pulp 1/3 Ingezonden mededeling duurder uitkomt dan voor hun bu- ren. Dit ligt dan aan de ontzettend de laatsten twee eeuwen geleden dagavond me, bet K.L.M.-.oeste, BSS1 an sc n en ja^en veej waardevol, en in hun uit Praag de vtff Nederlandse me- boom achtte deze dlcl, die In Rusland op uitnodiging voor Nederland van het grootste van de Sowjetrussische vereniging belang. Men heeft hem in Rusland verloren gaa Die boeren zijn hot v. toegezegd dat er twee microfilms veriore« gaun. yie Doeren zijn voor het onderhouden van cultu- va* zullen worden gemaakt waarschijnlijk met droge pulp veel rele betrekkingen met het buiten- voor een aantal medische boeken, beter uit. land, talloze instellingen van het die de Russische medici moeilijk gezondheidswezen hebben bezocht, op Schiphol teruggekeerd. Zij legden er op Schiphol tegen over de hen opwachtende journa listen de nadruk op, dat zij zich over hun indrukken betreffende de zuiver medisch-wetenschappelijke zijde van hun bezoek, nog nader wilden bezinnen en daarover even tueel te zijner tijd iets te publi ceren in de medische vakpers. Overigens noemden zijn hun reis interessant en waren zij in hun ver wachtingen niet teleurgesteld, al meende als hun woordvoerder prof. Lindeboom, dat bij dit soort bezoe- kunnen verkrijgen. Ingezonden mededeling De sigaar die in een goede reuk sfaaf Gecontroleerde plantengroei De groei der planten kan nu in het laboratorium naar welgevallen geregeld worden. Professor Folke Skoog van de universiteit van Wis consin heeft tijdens de jaarverga dering van het Amerikaanse Ge nootschap van Plantenphysiologen medegedeeld dat door middel van een uiterst zorgvuldige regulering van plantenhormonen, die eerst 25 jaar geleden werden ontdekt, het mogelijk is oude planten of delen van planten te doen groeien als jonge planten, terwijl het zelfs mo gelijk is kleine delen van planten stengels hun eigen wortelstelsel te .«sböi&fl I Ongeveer 4.000 Europeanen doen ontwikkelen om een nieuw le ken en zeker bij de door velen zo hebben Vrijdagavond in Rabat ven te beginnen. gewenst geachte uitwisselingen de gedemonsteerd ter ondersteuning taalmoeilijkheden bijna onoverko- van hun eis dat sultan Sidi Mo- Het uitvoerend comité van de melijk zijn. hammed Ben Moulay Arafa op de Liga van Rode Kruis-organisaties Het was vorige week in Moskou troon wordt gehandhaafd. De beto- zal op 19 September te Genève bij- gloeiend warm, de thermometer gers schreeuwden leuzen tegen de eenkomen onder voorzitterschap wees er 28 graden aan, een tempe ratuur die in de Russische hoofd stad sinds tientallen jaren niet ge registreerd was. Het Nederlandse gezelschap had eerst drie dagen lang in Moskou diverse klinieken bezocht, was daarna naar Lenin grad gereisd, had daar een kinder kliniek en het kankerinstituut be zichtigd en was bovendien rondge leid „in de uitstekende bloedtrans fusiedienst". Handschriften van Boerhaave In Leningrad slaagde prof. Lin deboom er in de uitgebreide hand schriften te zien van de Nederland se medicus Boerhaave en diens Franse regering en de Franse mi- van de Zweed Sandeström. Gede- nister voor Tunesische en Marok- legeerden uit 42 landen zullen aan kaanse zaken, Pierre July. de conferentie deelnemen. LAND- EN TUINBOUW HET ONTWERP LANDBOUWWET Beduchtheid voor te groot mandaat voor de Minister van Landbouw Gehele Kabinet moet mede kunnen beslissen ttt wereld, jyaar stralende zonneschijn de tabak doet rijpen, koopt Douwe Egberts het fijnste vaaido plantages. Goudigelc Virginia, pittige halfrzware of geurige Amerikaanse, Uw zelfgerolde cigaret is altijd vers En na een reeks van_ bewerkingen, waarbij eeuwenoud vakmanschap cn de modernste productie-methoden onafscheidelijk zijn, komt hft „edel cruydt" in Uw bezif. j DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JOURE (Fr.) - UTRECHT J Het ontwapenings probleem Het Algemeen orgaan Voedsel- bestuur, waarbij het gehele kabinet voorziening - de centrale organi- is betrokken. satie van de handel in landbouw- In elk geval wordt het noodzake producten en levensmiddelen - lijk geacht, dat over het beleid van heeft zich tot de Staten-Gcneraal de minister van Landbouw, voor gewend met een adres over het ont- zover het betrekking heeft op han- werp-Landbouwwet. del, industrie en ambacht, overeen- Er is een grote kans dat de Sow- jVadat in dit adres is betoogd, dat stemming wordt voorgeschreven jet-Unie het plan-Eisenhower aan- de agrarische- en voedselvoorzie- met de minister van Economische gaande uitwisseling van militaire ningshandel in grote mate afhan- Zaken. Terwijl namelijk het land- gegevens aanvaardt. Dit heeft Ha- keiyk is van het beleid van de mi- bouw- en voedselvoorzieningsbe- rold Stassen, de Amerikaanse af- nister van Landbouw, wordt er de leid primair behoort tot de verant- gevaardigde op de ontwapenings- aandacht op gevestigd, dat voor- woordelijkheid van de minister van conferentie van de V.N., verklaard been met het oog op de landbouw- Landbouw, Visserij en Voedsel- tegen de Amerikaanse president, crjsjs en met het oog op oorlogs- voorziening, behoort het beleid ten aan wie hjj verslag uitbracht. omstandigheden tijdelijk bedoelde aanzien van andere ondernemingen T>k IV I J Ti bevoegdheden, thans permanent primair tot de competentie van de jg Prins bij de I: clUS worden gegeven met als gevolg een minister van Economische Zaken. steeds groter mandaat aan de be- Overeenstemming tussen beide mi- De Paus heeft Zaterdagmorgen trokken minister. nisters op het gemeenschappelijke Prins Bernhard in particuliere terrein is een waarborg voor een audiëntie ontvangen en daarna Dit is - volgens het algemeen or- goede coördinatie van het beleid 's Prinsen moeder, prinses Armgard gaan - slechts dan aanvaardbaar, van deze bewindslieden. indien de Landbouw wet zo groot Voorts wordt in het adres be- mogelijke waarborgen geeft, dat zwaar gemaakt tegen te ruime om- ook met het oog op het hierbij be- schrijvingen van de doelstellingen trokken bedrijfsleven, dat niet tot in het voorontwerp, met name voor de landbouw als zodanig behoort, wat betreft het noemen van het Tpr hexntwnnrrline van vraeen van de gegeven bevoegdheden niet verzekeren van de voedselvoorzie- doofhet raaTsfw mev™ G. «n willekeurig gebruik kan wor- ning als a&ond«Ulke doelstelling. muller-Meijer aan B. en W. van ia .„„„a, a„ Amsterdam gesteld, over de toepas- Mogelijk ook concert van Residentieorkest Fluorbehandeling bij schooltandheelkunde Voorgesteld wordt de voedselvoor- Daartoe wordt het gewenst ge- ziening slechts op te nemen, voor- ÏÏnnTian'ilSor-bëhandeËng'bTdê acht, dat de te nemen maatregelen, zover deze beïnvloed wordt door ynals heffingen, restituties, subsi- het landbouwbeleid. Als voorbeel- schooltandheelkunde, delen B. W. mede, dat in het tijdschrift voor zoals heffingen, restituties, subsi- het landbouwbeleid. Als voorbeel dles en voorschriften ten aanzien den worden genoemd producten als o van allerlei handelingen, niet zon- koffie, thee en specerijen, welke sociale geneeskunde van 2 Septem- der mger b~ bescbjkkjng kunnen niet verwant zijn aan voortbreng- ber jl. mededeling is gedaan van de worden getroffen, doch gebaseerd selen van de Nederlandse land- instelling van een fluor-commissie algemene maatregelen van bouw. van de Gezondheidsraad. Deze com- y H missie zal van het Amsterdamse project in kennis worden gesteld. Het bestrijken van de randopper vlakte zal na verkregen instem- In verband met de internationale congressen voor reserve-officieren en medische reserve-officieren, die in Amsterdam gehouden zijn, werd op ming van ouders of verzorgers en de Amsterdamse Dam, tegen de machtige achtergrond van het Konink- met toepassing van de bevoegde paiejs Cen militaire taptoe gehouden, waaraan medewerking werd ioorns^taTC?pltleide°krachten, verleend door de tamboer- en muziekkorpsen van diverse onderdelen onder verantwoordelijkheid en toe- van het Nederlandse leger. - De foto, met veel moeite gemaakt, geeft zicht van een bevoegd tandartts. een overzicht van de Dam tydens het klank- en kleurrijke evenement. De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft voor het seizoen 1955/1956 heel wat activiteiten op haar programma ge zet. Zij organiseert concerten, le zingen enz. in Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Zierikzee, Axel, Terneu- zen en Oostburg. Het enige jaren geleden stopgezette cursuswerk zal weer worden begonnen. Het is de bedoeling in de eerste maanden van 1956 in Middelburg, Goes Axel een serie van twee of drie lezingen te doen geven over het Deltaplan. Verder zal de heer Henk Stam, directeur der Zeeuwse muziekschool, in Middelburg een cursus geven over „Vier meester werken uit de muziekliteratuur". De heer Th. J. Laagland uit Zierik zee zal aldaar en in Goes een cur sus verzorgen over „Vier grote fi guren uit de beeldende kunst". Le zingen staar» op het programma van Ad v. d. Veen, C. J. Kelk, An ton Zischka, A. Rutgers van der Loeff-Basenau en Simon de Waard. Ook dit seizoen zal het Rotter dams Kamer Orkest onder leiding van Piet Ketting een tournee door de provincie maken. Het komt in Oostburg, Middelburg, Zierikzee, Vlissingen, Goes en Terneuzen. In structieve muziekavonden worden gegeven in Vlissingen en Axel door Thomas Magyar (viool) en Willem Hielkema (piano), alsmede door Jaap Stotijn (hobo). De Wiener Sangerknaben concerteren op 29 September a.s. in Zierikzee en 30 September in 'Vlissingen. Bespre kingen over een concert door het Residentie-orkest zijn nog gaande. Ook op toneelgebied wordt heel wat geboden. Er staan opvoeringen op het programma van het nieuwe Comedia, Toneelgroep Puck, de Haagsche Come die, de Toneelver eniging, de Nederlandse Comedie, Toneelgroep Theater en het Rotter dams Toneel. Stad en Provincie BROUWERSHAVEN De beplanting der gemeente Dezer dagen is men op het Ha venplein begonnen met het graven van een tiental gaten, zulks ter- voorbereiding van de beplanting, die hier in het kader van het be plantingsplan in het najaar zal plaats vinden. Deze gaten zullen worden gevuld met korengrond, welke een paar maanden bijgevuld worden totdat ze ingeklonken zijn. Er zullen aan weerszijden van het Havenplein vijf iepen worden ge plant, wat aan het centrum der ge meente een bijzonder cachet zal geven. De tussenruimten zullen ne gen meter bedragen opdat het ver keer kan parkeren. Ook zal binnen kort worden overgegaan tot de be planting van de Groenendijk, de Noordwal en de Nieuwstad. Het geheel staat onder toezicht van Staatsbosbeheer. ANNA JACOBAPOLDER Een reuzen-aardappel De heer M. A. v. d. Velde alhier rooide dezer dagen een aardappel van maar liefst 9% ons. KERKNIEUWS Interkerkelijke bijbelkringen Enige maanden geleden heeft een aantal predikanten en geestelijken uit de Hervormde, Gereformeerde, Chr. Gereformeerde, Remonstrant se, Oud-Katholieke, Doopsgezinde, Lutherse, Vrij-Evangelische en Baptistenkerken te Utrecht een commissie gevormd met het doel in Utrecht te komen tot gezamen lijke bijbelkringen. Deze commissie heeft als onder werp voor deze kringen gekozen de eerste Petrusbrief. Op 2 October a.s. zullen de deel nemers aan de bijbelkringen voor het eerst bijeenkomen. FEUILLETON 55 door B. J. TEN WESEPE 24. Geert-Jan zit danig in de put. Natuurlijk doet hij plichtmatig zijn werk en iedere dag zit hij zonder mankeren achter zijn zetmachine. En als Eefje geen late dienst heeft, fietst hij 's avonds na het eten naar de Asterstraat, alwaar in het ge zellig ingerichte huisje van de fa milie Jansen altijd een stoel voor hem gereed staat. Eefje probeert hem af te leiden en op te vrolijken, maar Geert-Jan is er nog niet overheen. Hij piekert over zijn verlies: tienduizend gul den Het zou zo'n mooie basis geweest zijn om een huishouden op te zetten Vader en moeder Jansen hebben al lang begrepen, dat die twee jon gelui gek op elkaar zijn. En ze vin den het uitstekend. Dat die jongen zo'n pech heeft gehad met zijn hui zen, is tenslotte zijn schuld niet. Het belangrijkste is, dat hij goed werk heeft en dat hij een rustige, aardige jongen is. Eefje had het slechter kunnen treffen. Over trouwplannen spreekt hij niet meer en Eefje begrijpt best, dat hij eerst over het dode punt heeen moet. Ze probeert hem zo veel mogelijk op te monteren. De tijd heelt alle wonden en Geert-Jan. haar Geert-Jan, zal ook hier wel overheen komen. Het berucht geworden blok hui zen in de Prinenstraat is binnen enkele dagen finaal afgebroken. Alleen de kelderfundamenten zijn overgebleven. Verder is het een kale ruimte geworden, die nu naargees tig aandoet, omdat alle oorspron kelijke plannen voor verbreding van de zijweg met aanleg van een rijwielpad van de baan zijn. Een grote aannemersmaatschappij is trouwens buiten de stad al aan het werk getogen. De nieuwe rondweg zal buiten de stad omgaan. Zelfs de persoonlijke reis van burgemeester Winkelaar naar het ministerie in Den Haag heeft hierin geen veran dering kunnen brengen. Het ge duld van de minister was op. „Wij moeten volgens onze oorspronke lijke plannen kunnen doorwerken", had de minister geantwoord, „en als bepaalde betrokken gemeente raden niet in een snel tempo de noodzakelijke medewerking kunnen verlenen, wel, dan zoeken wij let terlijk en figuurlijk andere wegen". En dus was burgemeester Winke laar onverrichterzake teruggekeerd in zijn stadje. Nu moest het hele uitbreidingsplan van de gemeente weer gewijzigd worden. Dat bete kent natuurlijk ontzaggelijk veel werk. Dat verwenste blok huizen ook Een paar dagen, nadat zijn hui zen afgebroken en het puin en hout werk weggereden is, rijdt Geert- Jan langs zijn „bezit". Het is een kale vlakte. Zelfs het stenen muur tje is weggebroken. Alleen maar grond, grond Op de straat spelen kinderen en lopen rond in een kring, het oude spel. Heeft-ie er zelf, in zijn kin derjaren ook niet aan meegedaan? Hij staat naast zijn fiets te kijken en luistert naar de zang: „In Holland staat een huis; In Holland staat een huis. In Holland staat een huis, ja, ja, Van je faldera, faldera, hopsasa, In Holland staat een huis, In Holland staat een huis". Langzaam loopt hij met de fiets aan de hand weg. „Jullie zijn in de war, jongens, want het staat er niet meer. Het moet zijn: „In Holland stond een huis Zacht prevelt hij deze woorden in zichzelf. En dan springt hij maar weer op zijn fiets. Wat drommel, je kunt op straat toch niet staan huilen Op een zonnige najaarsdag rijdt een auto door de stad. Het is een slee van een wagen en de twee he ren, die er in zitten, kijken met be langstelling naar de mooie winkels in de binnenstad. Ja, dit is een ge meente, die snel uitbreidt. Het zou wel de moeite waard zijn, om hier een filiaal te openen. Maar hoe vind je grond Ze toeren door alle straten en kij ken. Tot ze eindelijk bij de Prinsen straat komen. Aan het ene einde nieuwe winkels en mooie woningen. En hier aan het andere einde, een kale vlakte. De wagen stopt en de heren stap pen er uit. Wandelen een eindje door de lege straat en blijven staan op de hoek. Ze praten met elkaar en wijzen op dit hoekpand. Als de ze straat verder bebouwd wordt met winkels, zou dit hoekje juist geschikt zijn. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5