DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijf kilometer buitendijk ontbreken op zwakke plaatsen'Mijst van Rijkswaterstaat Gevechten als gevolg van opstand in Argentinië ontdekt op planeet Mars netf die ^og°ïrfhe^bufteniand^z^n" Uitgebreid blauw-groen gebied Organistentekort op Schouwen-Duiveland komt ter sprake te Utrecht DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 No. 17814 - 112e Jaargang ZIER1KZEESCHEMIEUWSB0DE C T I— ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Om de prijs van Europa Een zestigtal gemeenten, steden en dorpen hebben ingeschreven voor deelneming aan de wedstrijd om de prijs van Europa, die is uit geschreven door de Raad van Eu ropa. De prijs zal jaarlijks worden toegekend aan de gemeente welke het meest zal doen voor de ver breiding van het idee van een ver enigd Europa. Dit jaar zal de prijs voor het eerst worden toegekend gedurende de October-zitting van do consultatieve raad. Onder de candidaten bevinden zich tien Nederlandse steden, o.a. Den Haag, Arnhem, Delft, Almelo en Velsen. De kleinste deelnemer is het dorpje Hohelfelde in Slees wij k-Holstein, dat slechts 68 deel nemers telt. Zoals bekend dingt ook de twee- lingstad van Zierikzee: St. Hilaire du Harcouêt, mede naar deze prijs. De toestand van de dijken op Schouwen-Duiveland Volledige beveiliging van het eiland vergt nog f5 millioen Lange mensen In Frankfort zijn het week einde de langste mannen van de Bondsrepubliek bijeen ge weest. Hun „Club der lange mensen" heeft een nieuwe aan- xoinst gekregen: een man van 2.24 meter, die alle oude leden met enkele centimeters heeft geslagen. Alleen mannen van meer dan 1.90 meter en vrouwen van meer dan 1.82 mogen lid van de club zijn. Een der leden is een zoon van dr. Adenauer, een Katholieke geestelijke, die 1.96 meter haalt en schoenenmaat 50 heeft. „Uiteraard gaan w(j accoord met de versterking van de door de Rijkswaterstaat aangegeven plaatsen, maar daar ontbreken o.i. nog vijf kilometer buitendijk aan, die te steil van talud zijn, vrijwel geen binnenberm hebben, te smal van kruin zijn, op plaatsen slechts twee meter, waarop dan nog een muur is geplaatst van 1.80 meter en waar over bij de laatste ramp water is gekomen. Verbetering hiervan kost circa een half millioen gulden per km, dus totaal twee en een half millioen gulden en aannemende dat dit ook zo het geval is in Duiveiand, kost volledige beveiliging van Schouwen- Duiveland nog slechts vijf millioen. Dit is het verlangen van de polderbesturen, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn en een eis van veiligheid voor de bewoners. Financieel kan dit geen bezwaar zijn als men weet, dat R.W. plannen heeft tot het leggen van een inlaagdyk en delingsdijk, die ongeveer het dubbele van dit bedrag zullen eisen en dan nog voor dijken waarvan men hoopt en ook mag verwachten dat zij nooit water zullen zien". Zo drukte de heer J. Klompe, voorzitter van het Waterschap „Schou wen", zich uit in zyn met overtuiging uitgesproken redevoering over de ramp van Schouwen-Duiveland en hoe herhaling ervan te voor komen, op de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. NIEUWSTE STATIEFOTO VAN NEDERLANDS KONINKLIJK PAAR Dit is de nieuwste statiefoto van het Nederlands Koninklijk paar, tvelke, mede met het oog op het komende bezoek van HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan de West, is gemaakt. Foto M. C. Meyboom. Weer vrachtschip te water te Vlissingen Gebouwd door „De Schelde" Op de werven van de N.V. Ko ninklijke Mij. „De Schelde" heeft mej. I. C. van der Vorm Zaterdag middag met goed gevolg het motor vrachtschip „Kinderdijk" te water gelaten. Het schip, dat in aanbouw is voor de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam, heeft een lengte over alles van 140.10 meter, een breedte van 18.82 meter, een holte van 11.28 meter en een diepgang van 7.64 m. Het meet 7299 ton dw.; aan boord is accomodatie voor 12 passagiers en 56 leden van de bemanning. De opstandelingen tekort aan gas in Buenos Aires zal voortstuwing geschiedt door een ontstaan. Werkspoor-Lugt enkelwerlcende 2- A.F.P. tekent hierbij aan, dat de tact motor van 7200 apk. Dedienst- voorraad steenkool voor electrische snelheid van het schip zal zestien Stad Cordoba wisselt van bezetter De Argentijnse zjjn Zondag een bombardement op Buenos Aires begonnen, zoals zij gedreigd hadden te zullen doen in- centrales in de Argentijnse hoofd- knopen bedragen. t t* l stad waarschijnlijk voor slechts vijf dJen de rcgerlns-Pcron het Bestelde dagcn voWoe^de' is. ultimatum niet zou aanvaarden. Volgens een door radio-Buenos- Aires uitgezonden communiqué van de onderdrukkingsstrijdkrachten der regering, hebben de gezagsge trouwe troepen Cordoba op de op standelingen heroverd. De rege- Succes voor Finland Het jubileum van de N.V. „Grontmij" De Grondverbetering- en Ontgin- ning Maatschappij De Bilt, N.V. Rusland geeft marinebasis Grontmij. herdenkt 28 September Porkkala terug - j-,ej veertigjarig bestaan, ter gele- otaau»u,6w. De Sowjet-Unie heeft besloten de genheid. waarvan de minister van ringsluchtmacht had het vliegveld marinebasis te Porkkala, die haar Landbouw^ Visserij en Voedsel- van Cordoba gebombardeerd en in 1947 door Finland voor vijftig voorziening, de heer S. L. Mans drie toestellen op de grond vernie- jaar werd verpacht, terug te geven, holt het nieuwe hoofdkantoor van tigd. De radio meldt voorts, dat ge- Rusland geeft zijn verdragsrechten de maatschappij in De Bilt zal ope neraal Balaguer, bevelhebber der op de basis op, heft deze op en zal nen. Des middags zal er een spe- opstandelingen, die zijn hoofdkwar- zijn strijdkrachten uit Finland te- ciaal voor dit jubileum geschreven tier in de stad had, op de vlucht is. rugtrekken. openluchtspel „Melodie der aarde" Dit is aan de thans Moskou be- worden opgevoerd. De bevolking van de hoofdstad is ZOekende Finse premier Kekkonen gewaarschuwd, dat de opstandelin- medegedeeld door de Sow jetrus- gen in Bahia Blanca de pijpleiding sische premier, maarschalk Boelga- Met gebruikmaking van mor- voor gas van Comodovo Rivadavia njn> Deze verklaarde dat de beslis- tieren en zware machinegeweren in Zuid-Argentinië naar de hoofd- gjng was genomen „ter versterking hebben de Fransen Zaterdagavond stad, hebben afgesloten, zodat een van de tussen beide landen be- eei1 aanval van meer dan 150 vo- staande vriendschappelijke betrek- gelvrijen, die het dorp Gambetta in kingen en de gunstige vooruitzich- Oost-Algerije hadden omsingeld, ten harer toekomstige ontwikke- afgeslagen. De vogelvrijen gingen ling". na een hal* uur op vlucht, met Boêlganin stelde Kekkonen de achterlating van drie doden en veel vraag of hij het wenselijk achtte wapens. Drie andere vogelvrijen het in 1948 gesloten Fins-Russische werden gedood bij een militaire verdrag van vriendschap, samen- actie niet ver daar vandaan, waar Collaborateurs herkrijgen vrijheid wprkin° en v - - Grote amnestie in de Sovjet-Unie een Euronese was gestoken. boerderij in brand Veronderstelling van plantengroei waarschijnlijker Naar mededelingen van het Ame- peditie, die het vorig jaar in Zuid werking en wederzijdse hulpverle- De Sow jet-regering heeft Zondag ninÊ te verlengen. een amnestie voor Sowjet-burgers, die tijdens de oorlog met de Duit sers samenwerkten, bekend ge- 1 *111 1*1 Het besluit is vervat in een de creet van het presidium van de Op perste Sowjet (parlement), dat is gepubliceerd in de „Izwestia", het dagblad der regering. Degenen, die tot hoogstens tien jaar gevangenisstraf zijn veroor- - deeld wegens „samenwerking met rikaanse „Nationaal Aardrykskun- Afnka fotos van Mars nam. Di de vijand en andere misdaden", zul- dig Genootschap", gelooft men dat fjii?5er nam g aantal Ieïrltraf 1'degenen, die tot ov dc plancel Mar,s '"ende materie Hc' ontdekte gebied Ugt nabij het meer dan tien jaar zijn veroordeeld ls waargenomen. In de mededeling grote kanaal Thoth. zal met de helft worden vermin- wordt gesproken van dc grootste „Nooit tevoren had men op Mars derd. ontdekking sedert de planeet 125 de plotselinge verschijning van een Personen, die in het Duitse leger, jaar geleden voor het eerst In kaart z0 belangrijke donkere vlek waar- bij de politie of andere speciale wcrd .ebracht genomen behalve als uitbreiding formaties hebben gediend, zullen WCrd 5 van een bestaand donker gebied worden vrijgelaten, „onafhankelijk De materie, naar men gelooft De ontdekking geeft steun aan de van de straftijden". planten, werd als een blauw-groen „conclusie, dat Mars geen dode we- De amnestie is niet van toepas- gebied van ongeveer 200.000 vier- reld is en dat de verschijning van sing op personen, die veroordeeld kante mijl gefotografeerd. donkere vlekken wordt veroorzaakt zijn wegens „moord en foltering De ontdekking staat op naam van door de plotselinge aanwezigheid van Sowjet-burgers". dr E. C. Slipher, leider van een ex- van plantengroei". Spreker die met deze opmerking zijn sterke troef op tafel wierp, had tevoren gememoreerd hoe de storm vloedramp van 1953 tot stand bracht, wat bij de vloed van 1906 nog "niet mogelijk bleek, n.l. een grótere samenwerking tussen de rschillende polders en water- etappen. Spreker noemde ook en kele historische watervloeden t.w. 14' December 1287, 5 Februari 1288 (bij deze ramp kwamen 50.000 men- sexl om het leven), 1404 (Vlaande ren), 18 November 1421 (St. Elisa- bethsvloed, waarbij 10.000 mensen het leven verloren), de Allerheili genvloed van 1570, waarbij ettelijke tienduizenden het leven verloren en de vloeden van 1575, 1682 en 1715, bij welke laatste het Kaas- kenswater en de Ronde Weel ont stonden. Na deze datum is Schou wen niet meer. iagelopen tot 1953. Spr. wees er op, hfcfe de dijken te laag en te zwak waren, maar dat feitelijk de havens (Zierikzee en Schelphoek) de ramp voor 't eiland teweeg hebben gebracht. Het gaat er dus thans in eerste instantie om de havens af te gren delen. Niet zonder ongerustheid constateerde de heer Klompe, dat er nog geen aanbesteeding heeft plaats gehad van de afsluiting van Korte berichten uit het Binnenland NIJMEGEN. Zondagmiddag is op het Engelse oorlogskerkhof de tra ditionele herdenking gehouden van hen die vielen voor de bevrijding van Nederland. Hier bezochten de pelgrims de graven van hun geval len bloedverwanten. AMSTERDAM. De Nederlandse bond van oud B.S.-ers heeft - zo deelt hij mede - in een dezer dagen gehouden algemene ledenvergade ring op voorstel van het hoofdbe stuur, besloten tot opheffing van deze bond in zijn tegenwoordige vorm. MIDDELBURG. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, zal op Woensdagavond 28 Sep tember a.s. in hotel „De Burg" aan zitten aan een diner van het Ver bond voor Veilig Verkeer, welk ver bond de volgende dag in het Schut tershof zijn jaarlijks congres zal houden. ROTTERDAM. De financiële uit komsten van de deze zomer gehou den natonale energiemanifestatie „E 55" zullen pas over enkele maan den bekend zijn. Sinds de E 55 werd opgezet, zijn de prijzen van mate rialen gestegen en hebben loonron- den haar invloed doen gelden, aldus deelt de afdeling voorlichting van de E 55 mede. Tegen de verhoogde kosten staan ook hogere ontvang sten. Indien de verkoop van de overtollige materialen niet tegen valt bestaat er een goede kans, dat de begroting zal sluiten. 's-GRAVENHAGE. Zondagavond is bij het spelen in het plantsoen langs het water van de Valken- boschkade verdronken het achtja rig meisje H. C. van der Lugt. Het meisje mocht nog wat buiten spe len met een tienjarig broertje, waarbij het tweetal over de afras tering van het plantsoen was ge klommen. Tijdens het spel gleed het meisje uit en raakte te water. havens op Schouwen-Duiveland, al bestaan er wel plannen. De polder Schouwen laat thans de verzwaring van drie kilometer buitenwering uitvoeren. De zeewering van de polder Burgh Westland is zwak, hetgeen werd bewezen tijdens de hoge vloed in December 1954. Voor versterking van dijk- en duinwe ring in deze polder bestaat nog geen enkel plan. Spr. onderstreep te de noodzakelijkheid de dijken veilig te maken. Hetgeen sinds 1750 mogelijk was met kruiwagen en klei, moet toch zeker mogelijk zijn met de huidige mechanische mid delen, teneinde een grotere veilig heid te verkrijgen. Spr. had de in druk dat de dijken toch altijd nog stiefmoederlijk worden behandeld. De zwakke plaatsen. Wat de zwakke plaatsen in de weringen verder betreft, was de heer Klompe van gevoelen dat de polders de zwakke plaatsen dienen op te sporen en plannen te maken voor verbetering. Uiteraard moeten deze plannen worden goedgekeurd door Ged. Staten en de Prov. Wa terstaat, zulks met het oog op de te verlenen Rijkssubsidie. Het totaalbeeld thans overziend, kon spr. slechts uiting geven aan een gevoel van jaloersheid op Goe- ree-Overflakkee, waar de toestand buitengewoon goed is. Verschillen de havens, o.m. van Oude Tonge, zijn daar ook reeds afgesloten. Spr. beklemtoonde tenslotte andermaal op Schouwen-Duiveland eerst over te gaan tot de aanleg van binnen dijken, indien de zeedijken in vol doende mate zijn verhoogd en ver zwaard. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. 6 o Het geluk wordt ons niet in Ïeen goudklomp gegeven; in kleine penningen wordt het p ons in de schoot geworpen. a o Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Fraai nazomerweer Weinig bewolking, droog weer; overwegend zwakke wind uit Zui delijke richtingen; na koude nacht met hier en daar mist, overdag iets hogere temperaturen dan Maandag. 21 Sept. Zon op 6.24, onder 18.45. Maan op 12.32, onder 20.37. 22 Sept. Zon op 6.26, onder 18.43. Maan op 13.30, onder 21.30. Eerste kwartier: 24 Sept. te 4.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 Sept. 6.16 v.m. 18.24 n.m. 22 Sept. 6.47 v.m. 18.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 Sept. 5.39 v.m. 17.57 n.m. 22 Sept. 6.15 v.m. 18.33 n.m. Doodtij: 26 September. Krasse maatregel Een Londense kruidenier, Tom Seagrove, heeft Maan dagochtend zijn dreigement uitgevoerd om de eerste twee namen van klanten, die hem geld schuldig zijn, voor het raam van zijn winkel op te hangen. Verscheidene schulde naars hebben zich met spoed bij de kruidenier gemeld, toen deze een week geleden zijn voornemen bekend maakte, andere hebben het dreigement echter genegeerd en hun na men zullen nu met twee tege lijk in de etalage verschijnen. Andere winkeliers van de wijk hebben verklaard Seagro- ve's voorbeeld te volgen, in dien zijn idee succes heeft. UTRECHT. Op Zaterdag 24 Sep tember zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe van 21.15 uur af gestremd zijn in ver band met het dubbelsporig maken van de Moerdijkbrug. Het is nl. mo gelijk gebleken, om het dubbelspoor reeds met ingang van Zondag 25 September in gebruik te nemen, dus een week voor het begin van de winterdienstregeling die 2 October van kracht wordt. District Zeeland Ned. Organistenvereniging Beroep op Kerkvoogdijen zal worden gedaan voor steun bi) opleiding Zaterdagmiddag hield het district Zeeland van de Nederlandse Orga nistenvereniging een algemene ver gadering in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. De voorzitter, ds S. P. de Roos uit 's Heer Hendrikskinderen, opende dee vergadering met gebed en las vervolgens Ps. 49 1-5, waarna hij een korte inleiding hield n.a.v. vers 5. Vervolgens richtte spreker woorden van welkom tot de tien aanwezige leden en van dank tot de kerkvoogdij van Zierikzee voor het openstellen van de Nieuwe kerk ter bezichtiging van het orgel. Hij memoreerde nog het jubileum van de heer W. P. L. Bakker, wien hij nog vele jaren als organist toe wenste. Tot de ingekomen stukken be hoorde een schrijven van het hoofd bestuur, inhoudende de mededeling dat op 24 September een contact bijeenkomst van districtsvoorzitters te Utrecht zal worden gehouden. Daar de voorzitter verhinderd is, werd de heer Bakker naar deze bij eenkomst afgevaardigd. Hierna bracht de heer Bakker verslag uit van de door hem bijge woonde algemene vergadering te Enschedé, waarvoor de voorzitter hem dank zegde. Uitvoerig werd gesproken over 't tekort aan organisten op Schou wen-Duiveland. Besloten werd dit punt te Utrecht ter sprake te bren gen, terwijl een suggestie van de heer J. Rijn uit Middelburg werd aangenomen om de kerkvoogdijen aan te schrijven over de mogelijk heid steun te verlenen aan hen die de orgelstudie willen aanvangen. Besloten werd de volgende ver gadering op Zaterdag 12 November a.s. te Goes te houden. Gesproken werd nog over ver hoging van het ledental en de be taling van de bondscontributie. Ook deze punten zal de heer Bakker te Utrecht ter sprake brengen. Voor splitsing van het district en het on derbrengen van een gedeelte bij West-Brabant, bleek de vergade ring niets te gevoelen. Nadat de heer Rijn een dank gebed had uitgesproken sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en de besprekingen. Hierna begaf men zich naar de Nieuwe kerk waar het orgel werd bezichtigd en door enkele leden werd bespeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1