ORCAM dg zware shag melk met meer mans Voor het behoud van ons leven Stad cn Provincie DOUWE EGBERTS Oorspronkelijk slot „Haemstede" brandde af in 1525 Rupsje, appel en nylonkous, zandwoestijn, pronktorens, betoncorset en wasbord Ingezonden mededeling Meer veiligheid op de weg KEBKWERVE De gemeenteraad vergadert Het wegverkeer eist voortdurend zal het wiel een andere stand in- meer slachtoffers. In twintig jaren nemen, maar ook zullen de spaken is het aantal doden door verkeers- van het stuurwiel van een buigbaar ongevallen verdubbeld. Thans zijn materiaal zijn vervaardigd. Bij bot- het er al meer dan 1400 per jaar. singen zal de borstkas van de be- Dat wil zeggen dat er in ons land stuurder minder kans lopen in el- iedere zes uur een mensenleven kaar te worden gedrukt, verloren gaat door onveiligheid op de weg. Alle maatregelen en voor- Qp jjUn plaats gehouden zieningen die kunnen dienen om aan dit euvel paal en perk te stel- Behalve Ford levert len, vragen ons aller aandacht. Chrysler tegen bijbetaling van 12 snliTsing vari het kruispunt Oude- Enige tijd geleden vernamen wij dollar bij iedere nieuwe auto een Weg-Kerkweg wijziging van de le- dat de Fordfabrieken voor de mede- veiligheidSgordel. Nog andere fa- S van deveror- passagiers van automobilisten een brieken schijnen te volgen met het denine op de heffing van Reini- veiligheidsgordel hebben ontwor- maken van zulke gordels. De inzit- einssrechten vaststelling Weder- P- die; r^eSnme IS jenden van de auto worden daar- *^52?' ke afloop Sk S kunnen ™r: bespreking over de aanleg van een minderen. Thans komen er berichten door ontstaan gemakkelijk'zeer ernstige tfrTeT<rt4 dat ook de andere grote Amen- ongelukken doordat de passagiers Dinsdagmiddag 20 September a.s. hoopt de gemeenteraad in openba re vergadering bijeen te komen. De agenda telt 31 punten, o.a. het aan gaan van een kasgeldlening van f 300.000 en van een vaste lening ad f 200.000. Verder een voorstel tot aanschaffen van 50 vuilnisem- ook mers, het aanwijzen als voorrangs- NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 4<rdc>londi 2vtvelbur Uit dit ongeluk blijkt weer eens de dringende noodzaak dat ook bromfietsberijd(st)ers een rijbewijs hebben, omdat zij vaak niet vol- botsingen op hun plaats gehouden, sportterrein, aanbieding gemeente- doende met de verkeersregels wat Bij plotselinge vaartvermindering rekening 1953 en wijziging begro- betreft motorrijtuigen, op de hoog te zijn. kaanse automobielconcerns met jn de aut0 naar voren worden ge- nieuwigheden, die een grotere vei- sijngercj. Zonder veiligheidsgordel ligheid van het wegverkeer beogen, verwonden zij het hoofd aan de aan de markt zullen komen. voorruit of vliegen daar zelfs met Gezien het steeds intensievere een grote boog doorheen, autoverkeer en de daarbij gebruik te steeds grotere snelheden, gezien Dr. H. W. Scalongne. ook het steeds toenemend aantal auto-ongelukken met dodelijke af- (Nadruk verboden), loop, is het vanzelfsprekend dat een ieder met spanning uitziet naar de resultaten die deze verbeterin gen in de practijk van het dagelijks leven zullen afwerpen. Diverse voorzieningen OOSTERLAND Na 31-jarige dienst P'T.T.-kantoorhouder W. Bakker met pensioen Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is aan de heer W. Bakker alhier met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag ver leend als kantoorhouder der P.T.T. Op 1 November 1917 als zodanig benoemd te Serooskerke (Sch.) Donderdagmorgen omstreeks half kwam de heer Bakker op 1 April Donderdagavond omstreeks kwart negen kwamen een zoontje en een 1924 de betrekking van kantoor- over zeven reed de 16-jarige J. C. dochtertje van de familie A. Dale- houder in onze gemeente vervul- Janse van hier op de Breedste weg bout, uit Noordwelle, die op weg len, zulks als opvolger van wijlen met zijn bromfiets in volle vaart waren naar school, in de Laone, de heer van Waardenburg. Ruim 31 HAAMSTEDE Jeugdige bromfietser dodelijk verongelukt RENESSE Kinderen in de sloot Omdat dit op drukke punten inge wikkeld zal worden, zal daar toe zicht van de politie nodig zijn. Minister Algera heeft het rap port van de centrale commissie in studie. De commissie is ondertus sen bezig aan een rapport over de vraag of in bebouwde kommen weer maximum snelheid ingevoerd moet worden. Korte berichten uit het Binnenland s-GRAVENHAGE. Mr. J. F. M. f f Jansen, waarnemend hoofd van tegen de vrachtauto van de heer C. ter hoogte van de woning van de jaar heeft de heer Bakker met grote de afdeling Kunsten van het minis- De Amerikaanse marine heeft B Nuit Burêh> bestuurd door de heer L. de Ruiter, op onverklaar- plichtsbetrachting zijn ambt ver- terie van Onderwijs, Kunsten en bekend gemaakt dat zii van No- chauffeur P. Thijsse. De gevolgen bare wijze in de langs de weg lo- vuld. Was het postkantoor eerst op Wetenschappen heeft in de Bijen- vember tot April van het volgende hiervan waren ernstig. De berijder pende sloot terecht. Het meisje de Sint Joostdijk gevestigd, bij het korf een tentoonstelling geopend jaar maandelijks 10 000 dienstplich- van de bromfiets werd zwaar ge- kwam er met de schrik en een bombardement van 5 Jan. 1945 viel van werken van Belgische en Ne- Studebaker komt met nieuwe tigen nodig heeft. Het is voor het wond bij de heer M. O. Hanse bin- modderbad af, maar het jongetje het ook met nog zovele andere ge- derlandse kunstenaars. Op deze ex- deursloten Bij nagebootste onge- eerst sedert het einde van de we- nengedragen, waar dokter Stenger kwam ongelukkigerwijze voorover bouwen in puin, zodat na terugkeer positie zijn werken tentoongesteld, lukken bleek dat de deuren van reldoorlog, dat de marine een be- spoedig aanwezig was om eerste met zijn hoofd op een der in de der evacuatie een pand aan de Mo- tot stand gekomen door de uitwis- de auto die met deze sloten waren roep doet op de wet op de dienst- hulp te verlenen. Hulp mocht ech- sloot staande palen terecht, waar- lenweg als kantoor werd ingericht, seling van Nederlandse en Belgi- voorzien bij de schok minder ge- plicht. Tot dusver was het aantal ter niet meer baten, want ongeveer door hij een diepe wonde boven een Op 1 Sept. 1950 kon het nieuw ge- sche schilders, makkelijk opensprongen en dat zij vrijwilligers dat zich meldde vol- een uur later overleed het slacht- zijner ogen opliep. Door omwonen- bouwde hulpkantoor in de Kerk- UTRECHT. Een dode en een ge- daarna door de inzittenden wel ge- doende, doch nu vele vrijwilligers offer. De politie, die onmiddellijk den werd hij naar de woning van straat in gebruik genomen worden, wonde zijn te betreuren bij een makkelijk te openen waren. uit de Koreaanse oorlog zijn afge- een onderzoek instelde naar de toe- dokter Simons gebracht, waar de terwijl de hierbij gebouwde woning spoorwegongeval op een onbewaak- Ook stootrubber zal in de nieuwe zwaaid, dreigt een tekort aan per- dracht, concludeerde dat de chauf- dokter de wonde met enige kram- door de scheidende functionaris^ be- te, van knipperlichten voorziene modellen van verschillende fabrie ken een ruimer toepassing vinden. Het zal o.a. worden aangebracht in het dak van de wagen en boven het dashboard. Reeds in de standaard modellen van 1956 zullen deze vei ligheidsvoorzieningen zijn aange bracht. Het stuurwiel zal bij tal van nieuwe wagens een revolutionnaire verandering ondergaan. Niet alleen Ingezonden mededeling soneel. feur in deze geen schuld treft. men hechtte. Ingezonden mededeling douwe Egberts1 ORCANI Vulpenhouders met 14-ka raats Gold-Plated pen met extra Ingezette harde punt, vergulde clip en ring en vacuum - vulsysteem. Dit zijn eigenschappen die U van werkelijk goede vul pennen kunt verwachten van vulpennen die aanmer- - kelijk meer kosten dan de prijs die U er voor gaat betalen. Want alleen door het feit dat dit een postorderaan bieding is en onze postorder afdeling op minimale kosten werkt Is het mogelijk zo'n volslagen vulpen van 1.75 te verkopen voor nog géén gulden. Bestel (en word daardoor lid van onze postorder club) zo'n vulpen in de kleuren zwart of bor- deaux, die U omgaand wordt toegezonden voor De leden van onze postor derclub ontvangen bovendien iedere week opnieuw, per soonlijk aan hen gerichte aanbiedingen per post. WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800-117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND trokken werd. Veel lief en leed spoorwegovergang in de lijn Mep- heeft de heer Bakker, die in onze pel-Steenwijk. Een personenauto gemeente een vooraanstaande plaats werd gegrepen door de trein van inneemt, ondervonden. Van tal van 14,55 Uur van Zwolle naar Leeu- verenigingen heeft hij in de loop warden. De auto werd totaal ver der jaren een voorzitters- of be- nield, terwijl de trein eveneens de- stuursfunctie vervuld. Node zal hij fect geraakte. op 30 Sept. a.s. afscheid nemen van 's-GRAVENHAGE. De 26-jarige zijn werkkring bij de P.T.T. en de aut0mobilist J. V. J. K. uit Delft is bevolking zal de hulpvaardige amb- Qp de na^e tramrails van de Rijs- tenaar missen. Als een staaltje hoe wijkseweg te Den Haag bij de hoek het hulppostkantoor alhier tijdens van de Draaistraat geslipt met zijn het beheer van de heer Bakker is wagen en tegen een lichtmast van vooruitgegaan zij nog vermeld, dat de tram gereden. Hij maakte daar- er bij zijn komst 7 en bij zijn ver- ^jj een slag om van 180 graden trek bijna 100 telefoonaansluitingen zijn passagier, de 27-jarige student aan het kantoor zijn. We wensen de j Maters kreeg ernstige inwendige heer Bakker en zijn echtgenote die kneuzingen bij deze botsing. De hem altijd trouw terzijde stond bij chauffeur zelf liep een zware her- het^vaak drukke kantoorwerk, een senschudding op. Beiden zijn in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen, waar Maters kort na aankomst is overleden. 's-GRAVENHAGE. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, zal volgende week Dinsdag naar Engeland vertrekken voor een be- De centrale commissie voor de zoek aan enige onderdelen van de verkeersveiligheid heejt deze week Hritse landmacht en luchtmacht. De minister is hiertoe uitgenodigd door 't Moet gesticht zijn door Anna van minister Algera geadviseerd in de de Britse minister van Defensie. Bourgondië, de echtgenote van wet de mogelijkheid te openen dat Volgende week Zaterdag keert de Adolf van Kleve. De tijd van de voetgangers verplicht worden bij minister in ons land terug, stichting kan zijn einde der 15e eeuw. Uit de namen der stichters het "versteken gebruik te maken ziet men, wat „verre" en „vreemde" van bepaalde plaatsen, waar dan „heren" ook op Dreischor de lakens het rijdend verkeer voor hen moet uitdeelden en de opbrengsten van stoppen. land en arbeid „genoten", 't Was wel een vreemde tijd, en een wille- Deze oversteekplaatsen zouden keurige bedoening. Wanneer en aangeduid worden door de reeds rustige levensavond toe. Voorrang voor voet gangers geadviseerd UIT LANG VERVLOGEN DAGEN „Blodenburg" en „Heldecop" waren sterke „huizingen" hoe Windenburg gesloopt is, heb ik bekende zebrastrepen op de weg Het slot „Haemstede" heeft van wordt ook wel verondersteld, dat niet kunnen achterhalen. Wel heb en bovendien door bakens met oudsher zo geheten. Het moet ge- het slot(je) „Rodenburg" heet en bij in mijn jeugd reeds met verba- oranje knipperlichten op de trot- bouwd zijn in de twaalfde eeuw, de Rodee (waar?) stond. De juiste zing en ontzag naar de povere res- toirs. Komen deze voorrangs-over- maar brandde af in 1525. Het had plaats kan men niet terugvinden, ten er van gekeken, evenals later steekplaatsen er, dan zal een voet toen al vier eeuwen getrotseerd. De Wellicht is die te zoeken in de Oos- naar het conterfeitsel er van in ganger binnen 50 m. afstand van eerste bewoners zijn ons niet be- terschelde. glans en glorie in Smallegange's deze plaatsen niet op de rijweg mo- kend, zomin als de bouwers. Het En dan was er nog zulk een sterk Kroniek, die veel afbeeldingen van gen komen. Zij zullen echter bij de slot komt eerst goed in het licht der „stenen huis" dat de tekenende „Manoirs" uit heel Zeeland bevat en oversteekplaats moeten wachten historie als Witte van Haemstede naam „Heldecop" droeg, naar de op dit punt zeer interessant en in- als er meer dan twaalf voertuigen, en zijn nakomelingen het bewonen, heer, die er woonde en beleend was structief is. En vermoedelijk ook rijwielen inbegrepen, worden opge- Dat was het geval vanaf 1299 tot met het veer van Borrendamme. betrouwbaar. M. v. d. V. houden. Die gaan dan weer voor. ongeveer 1340 - toen de Haemste- Deze Heldecop had een zoon Ho- de's wegens inbreuk op „Leenheers- buck en naar deze werd „het huis"j recht" dit leengoed werd ontnomen ook wel „Hobuck" geheten. Het is door de Hollandse graaf. in 1303 door furieuze Zierikzeeërs Het slot was versterkt door mu- omvergehaald en verwoest. Aldus ren en gracht. Van de Spaanse furie Melis Stoke. Het moet gestaan heb- heeft het niet geleden. Het lag van- ben aan 't eind van de Krengeweg, af 1525 wel een eeuw lang in puin. die ook „Hellcops"-weg wordt ge- Toen is het weer herbouwd door de noemd. Vergelijk „Hellecop" en heer van den Eynde, die in 1608 „Heldecop" en stel vast, hoe na- bezitter was geworden. Ook in la- men soms door „clercken" en chro- Ingezonden mededeling HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN wijzen dat de zich in het oneindig voortslepende discussie over de ver keer smoeilijkheid ook voor Schou- wen-Duiveland lang geen acade misch karakter draagt. Ook hier is het bittere realiteit en als de stel- Zo maar-opeens is er weer een niet alleen het ongedierte, maar ook selmatige verkeersovertredingenen rupsje bijgekomen in de boomgaar- de natuurlijke bestrijders ervan, het maar al te vaak veronachtza- tere jaren in diezelfde eeuw is het nikasters werden verhaspeld. Een den van Schouwens Westhoek. Een Algehele ingang heeft het kennelijk men van verkeersborden in Zie- telkens verbouwd en verbeterd „Helle", of een „Held(e)" is nog al vervelend en schadelijk rupsje, dat viet gevonden en zodoende moet de rikzee alleen maar als maatstaf door zijn eigenaars, die vaak wis- een verschil! - Maar de „stenen" dc bladeren en de vruchten aantast flitspuit er aan te pas komen. Een ivordt genomen, dan is het een selden. In Haamstede heeft ook nog zijn met dit al reeds zes eeuwen en de kwekers weer wel zal ver- appel is dus bijna net zo chemisch ivonder dat nog niet meer ongeluk- gestaan een klein slot met ronde geleden „verdaen". plichten te gaan spuiten met een bewerkt als een nylonkous, hetgeen ken gebeuren, met welk laatste in- toren, genaamd „Filippenburg". gifstof waarvan de naam al even tussen in het geheel niets gezegd Misschien diende het slot tot huis- De sterkte „Oosterstein" onuitsprekelijk zal zijn als van de wn z\jn over de oorzaken van re- vesting van jongere leden van de A vele tientallen andere bestrijdings- GESPREKKEN cente ongelukken. De kwestie liat oude geslachten der heren van veJ? beoosJenhet dorp Oosterland middelen, die van een kweker fei- VAN er in zijn algemeenheid. Haemstede. Er is echter niets over "eefteen ster]kte gestaan, die men telijfc een „gifman" maken. Sinds eilandman Als een huis heel erg versleten is dit slot met zekerheid bekend. ..Oosterstein noemde. Oosterstein de tijd dat de kwekers er hun per- EILANDMAN en het komt tot restauratie is er Smallegange geeft er in zijn werk was een afzonderlijk en zelfstandig soneel op uitstuurden met een siga- l— een beton-corset nodig, een vreem- een afbeelding van. a^ac üat oudtijds ook als renkistje om elders in het duinge- Eilandman weer doet denken aan de maar wel duidelijke naam voor Ten Zuiden van Burgh lag in 9ft n stond- Het was bjed Lievenheersbeestjes te gaan die borrelende vloeistof in de kol- de constructieve versteviging van vroeger eeuwen een goed bewaterd gemeten groot. In de zoeken (kleine trouwe meevechter- ven op de E 55 waarvan hij nu in- een dergelijk gebouw. Met een be slot („Wasserburg") dat de naam bekende „Zeeuwse Kroniek van tjes \n de strijd tegen het ongedier- tussen wel is uitgerust. toncorset zal worden gewerkt aan „Kraayestein" droeg; het was een oniallegange uitgave van 1695, ie) js er nog niet zoveel veranderd. In de Zierikzeese gemeenteraad het zg. „Huis der Tempelieren", zo- grafelijk leen. Men heeft het wel at een S®tekendeafbeelding van Nauwelijks is een ziekte bedwongen is onlangs de sombere voorspelling genaamd, want het Tempelieren voor een der oudste sloten van Zee- oe bouwvallen van Oosterstein. Het 0f een andere dient zich aan en er gedaan, dat het wegdek van de klooster heeft ergens anders ge land gehouden ofschoon er geen ze- ziet er heel mistroostig uit. Wie het is heel wat stank gesnoven voordat Westhavendijk er wel helemaal aan staan. Eilandman vernam dat een kerheid bestaat over de tijd van de verwoest heeft is mij onbekend. }iet rijpe fruit eindelijk in de pluk- zal moeten geloven. En het begint nieuw gebouw op die plaats in pre- stichting. Mensen, of de tand des tijds. Mis- mand ligt. Maar de kweker zet door er waarlijk op te lijken, want wie cies dezelfde (maar dan nageboot- Aan de Zuidzijde van Schouwen, scnien de Espagnolen onder Mon- mant ook hier geldt het „exportera het fijngekartelde silhouet van Zie- ste) stijl zoals bv. „In de Witte niet ver ten Westen van de eiland- oragon, die Schouwen-Duivelana necesse est" (exporteren is nood- rikzee van deze kant in het vizier Swaen", evenveel zou "kosten als de stad stonden in de Middeleeuwen bezetten en Zienkzee belegerden Zaak) en men kan geen „kattenkop- wil krijgen, moet door een zich restauratie van het tegenwoordige. een tweetal sterke „stenen" huizin- in 1575- pen" of „roodkokertjes" van de steeds uitbreidende zandwoestijn, Maar controleerbaar is dat mis- gen, waarvan niet veel, maar toch g|ot windenbure" Burghse brink als exportgoed naar waarin de brokstukken van het ver- schien niet, al komen er bij gebou- wel iets bekend gebleven is. Het b Duitsland of elders sturen. gane wegdek als evenzovele rots- men geweldige bedragen aan te pas, ene heette: „Blodenburg" en stond Ten slotte moet nog vermeld Maar Eilandman denkt toch nog punten te grabbel liggen gegooid, evenzogoed trouwens als bij wegen. in het Poortambacht. Melis Stoke worden het slot „Windenburg" te vaak aan de pure bongerd, waar- Nu de avonden zo donker zijn ge- Maar gelukkig vormde dit tocli in zijn Kroniek zegt er van: „In Dreischor, waarvan de fundering mede men eens proeven heeft ge- worden - als gevolg van de serie geen beletsel 0111 de provinciale weg 1303" (dus tijdens de woelige inva- thans nog aanwezig is en waarop nomen, maar waarvan nooit meer buien (de Bilt zal het wel ongeveer naar de Westhoek onderhanden te sies der Flaminganten, en het twee- „die van Dreister" een burgemees- iets is vernomen. Het was een ex- normaal vinden) staan de torens en gaan nemen. Het is een wasbord de beleg van Zierikzee), „streken de terswoning willen, of wilden op- perimentele boomgaard op bepaalde poorten van Zierïkzee in het duister die weg. Zoveel kuilen zitter er in poorters in Sirixe te selven stonde trekken. wijze samengesteld, waarin niet te pronken in het toverachtige licht cn wie er nu harder rijdt dan neer- uit te Blodenburg, sloegen de be- Het huis Windenburg was een met chemische bestrijdingsmidde- van de schijnwerpers. Nooit mooi- tig, vijftig kilometer, is een dwaas. zetting dood en keerden zonder treffelijk slot, met brede en diepe len werd gewerkt. De natuur kreeg er gezien voorheen, zou Eilandman Maar gelukkig „het' daghet in het veel verlies in de stad terug". Er gracht, vlak aan het dorp gelegen, er de volle kans. Dat wil zeggen willen zeggen, die er helaas op moet Westen"!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2