Tarieven postcheque- en girodienst, de postdienst en de teletoondienst worden gewijzigd Plechtige symbolische overdracht van geschonken Zwitserse wijkgebouwen Blind Engels meisje maakt zich vertrouwd met het boerenvak Voor de Kippenhouders In Holland staat huis een ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 - No. 17801 Door elkaar genomen komt er verlaging Minister Algera heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid de heer De Vos van Steenwjjk of de geruchten, dat de regering zal overgaan tot verhoging van de P.T.T.-tarieven juist z\jn en zo ja, hoe een eventuele verhoging zich rymt met de herhaaldelijk van regeringswege uitgesproken opvatting, dat er thans rust moet zjjn op het gebied van lonen en prijzen. TELEFOONDIENST Ten einde ook rechtstreeks van overheidswege bij te dragen tot verlaging van de prijzen, waar zulks mogelijk is, ligt het in het voornemen tot een belangrijke ta riefsverlaging over te gaan, welke betrekking zal hebben op de inter local gesprekken en wel als volgt: a. in de B-zóne (gesprekken, ge voerd tussen netten van een zelfde sector en van verschillende secto ren, indien althans de afstand tus sen de knooppuntcentrales niet meer dan 25 km bedraagt) zullen de gesprekskosten met 4 cent wor den verlaagd. b. In de C-zöne (gesprekken ge voerd tussen netten van verschil lende sectoren, indien de afstand tussen de knooppuntcentrales meer dan 25 km bedraagt) zal de verla ging 8 cent per gesprek bedragen. Deze verlaging komt neer op een vermindering van plm. 15 bij een gemiddelde gespreksduur in deze beide tariefsklassen. Alle vorenstaande maatregelen zullen te zamen een vermindering van inkomsten voor het Staatsbe drijf der P.T.T. veroorzaken van naar raming vier millioen gulden. Dit betekent derhalve voor de ge bruikers van de P.T.T.-diensten in totaliteit genomen een lastenver mindering van geiyke grootte. Indonesië wil betere betrekkingen met Nederland „Als in het verleden de indruk is gevestigd, dat ondanks de Indone sische zelfstandigheidspolitiek de Indonesische houding jegens het Oosten vriendelijker is geweest dan jegens het Westen, dan dient deze indruk te worden wegenomen. De balans in de buitenlandse politiek van Indonesië moet in evenwicht zijn". Dit heeft de vice-voorzitter van de Indonesische delegatie naar de Verenigde Naties, dr. Abu Hani- fah, die enkele dagen op doorreis van Djakarta naar New York in ons land heeft vertoefd, kort voor zijn vertrek naar de Verenigde Sta ten op Schiphol verklaard. Van Bayeux naar Eindhoven Bevrijdingsvuur wordt gehaald Voor de tiende achtereenvolgende keer gaat Eindhoven weer het be vrijdingsvuur in Bayeux halen als voorspel tot het traditionele bevrij dingsfeest op 18 September. Het vuur wordt wederom door tien Eindhovense wielrenners in het Normandische stadje gehaald. Zij zullen op de morgen van 17 Sep tember daar met de brandende fakkel vertrekken. Te Mons wordt overnacht, waarna de volgende morgen wordt doorgereden naar Brussel. Hier nemen hardlopers het vuur over om het, begeleid door de renners, naar de lichtstad te bren gen. Ingezonden mededeling Verjaag de pijn en ellende van Rhenmatiek. Zuiver Uw bloed! Met Kruschen Salts. Waarom zou U kreunend en zuch tend in de kwellingen van rheu- matische ongemakken berusten? Doe iets - Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig hebben om Uw bloed zuiver te maken èn.te houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, wor den opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circu latie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zuiver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. Het antwoord van de minister luidt: Geruchten omtrent verhoging van de P.T.T.-tarieven hebben de mi nister niet bereikt. Inderdaad lig gen echter wijzigingen in het voor nemen. Deze tariefswijzigingen hebben betrekking op de post cheque- en girodienst, de postdienst en de telefoondienst. POSTCHEQUE- en GIRODIENST Gezien de moeilijkheden, die zich hier voordoen ten aanzien van de personeelsvoorziening, is het nood zakelijk arbeidbesparende maatre gelen te treffen. Met het oog hierop ligt het in het voornemen het ta rief voor cheques en stortingen, dat tot dusvere afhankelijk was van de grootte der desbetreffende bedra gen, op een uniform recht van f 0,10 vast te stellen, waardoor ook de ar beid bij de loketdienst in de post kantoren kan worden vereenvou digd. Voorts ligt het in de bedoeling de prijs van de cheque- en giroboek- jes, welke tot nog toe ver beneden de kostprijs lag, van f 1,op f 2, te brengen. Er zij in dit verband nog op ge wezen, dat de cheque- en girota rieven, behoudens enkele details, sinds 1934 niet zijn gewijzigd. POSTDIENST Ook hier bestaan, zoals bekend, problemen ten aanzien van de per soneelsvoorziening, welke nog ge accentueerd worden door de grote toeneming van het aantal post stukken (vergeleken met 1949 is het aantal pakketten verdubbeld en be droeg over 1954 bijna 20 milioen stuks). Deze toeneming is mede ver oorzaakt door het feit, dat het ta rief van de pakketpost sedert de oorlog ver onder de kostprijs heeft gelegen, zodat ter zake in zekere zin van een onjuiste concurrentie ten opzichte van de particuliere vervoersbedrijven en de Neder landse Spoorwegen kan worden gesproken. Verwacht wordt, dat door een verantwoorde verhoging van de tarieven de juiste verhou ding tussen de verschillende ver voersbedrijven zal worden hersteld en dat als gevolg daarvan de on evenredig zware druk op deze sec tor van de postdienst zal worden verlicht. Tariefsverlaging Het bestaande tarief varieert van f 0,40 tot f 1,bet nieuwe tarief zal zich bewegen tussen f 0,60 en f 1.40. Hiertegenover moge de volgende in overweging zijnde tariefsverla ging worden vermeld. Tot dusver kon men binnen Eu- De Kamer van Koophandel en paalde regelen worden vastgesteld, ropa en naar Algiers en Tunis alle Fabrieken voor Amsterdam heeft die v00r afbetalingszaken en voor brieven en briefkaarten toeslagvrij bpe.lotpn adrps aan dp ctaats- de afbetalingsovereenkomst gelden per luchtpost verzenden tegen een en op welker naleving sancties wor- tarief van f 0,25. Door verlaging secretaris voor Economische Zaken den gesteld. Die regelen zullen in van het tarief van de luchtpost- te zenden, dat een aantal opmer- het bijzonder erop gericht moeten bladen van f 0,30 tot f 0,25 per stuk, kingen inhoudt over het aan de ziJn te bevorderen, dat de koper zal het mogelijk worden dat men staatssecretaris uitgebrachte ran- zich realis?ert wa* hÜ doet door voortaan correspondentie voor alle een afbetalingsovereenkomst aan te buitenlandse bestemmingen toe- port "er commissie van onderzoek gaan, alsmede dat de verkoper niet Theezet-wedstrijd Van half November tot half November zal worden uitge maakt wie in de provincies Friesland, Groningen en Dren te, het beste thee zet. De wed strijden staan onder auspiciën van het Theebureau voor Ne derland te Amsterdam. Deze drie provinciale kampioenen, zullen medio November de „theepot" tegen elkaar opne men voor de afvaardiging naar het landelijke kampioenschap. In totaal zullen thee-zet wedstrijden worden gehouden in 19 plaatsen. Zowel huisvrou wen als leerlingen van mid delbare en huishoudscholen nemen deel aan deze kracht metingen. Deze foto geeft een beeld van het blussingswerk tijdens de brand welke Vrijdagochtend uitbrak in de hoofdtoren van de R.K. Sint Servaeskerk bij het Vrijthof in Maastricht. De brand vernielde het bovenste deel van deze toren en richtte ook aan het dak en het interieur van de kerk niet onaanzienlijke schade aan. Het afbetalingswezen kan tot vloek en tot zegen strekken Kamer van Koophandel adresseert aan Staatssecretaris PLECHTIGHEID TE NIEUWERKERK Vele autoriteiten naar Schouwen-Duiveland Op 22 September zal, zoals be- Na bezichtiging van het wijkge- kend, te Nieuwerkerk de plechtige bouw te Nieuwerkerk, zal te Zie- rikzee een eenvoudige Zeeuwse symbolische overdracht geschieden koffiemaaltijd WOrden aangeboden. van 31 in het rampgebied gebouw- Tcit; slot zal er gelegenheid zijn de Zwitserse wijkgebouwen Groene enkele wijkgebouwen op Schouwen- Kruis. Duiveland te bezichtigen. De plechtigheid zal worden bij gewoond door de Zwitserse gezant en een 5-tal Zwitsers, alsrrtede dooi de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid (en zeer waar schijnlijk ook door de minister van Maatschappelijk Werk), de Com missarissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant, tal van andere autoriteiten en vele Groene-Kruis- vrienden. LAND- EN TUINBOUW Duitse landbouw wil beperking van invoer Het zgn. Boerenparlement, dat uit 178 afgevaardigden van de Duitse Boerenbond bestaat, en ongeveer 1.3 millioen Westduitse boeren ver tegenwoordigt, heeft zich tijdens een bijeenkomst te Kassei uitge sproken tegen grote invoeren van landbouwproducten om het prijs- niveau in West-Duitsland te nor- Wetenschap en Techniek maliseren. Naar de mening van de boeren ging de algemene prijsont wikkeling van de laatste jaren in het nadeel van de landbouw, aan gezien de prijzen van landbouw producten daarbij ten achter zijn gebleven. Pijnloze tandheelkundige behandeling slagvrij per luchtpost verzendt, in dien gebruik wordt gemaakt van luchtpostbladen tegen dit verlaagde tarief. inzake het afbetalingsstelsel. op onoirbare wijze hem tot het aan gaan v.an zodanige overeenkomst De Kamer deelt de mening van beweegt, het rapport, dat het afbetalings systeem de samenleving niet alleen tot zegen, doch ook tot vloek kan strekken. In haar rapport heeft de commissie een stelsel van ver- De Amerikaanse kunstmanen De Amerikaanse geleerde dr. Ne- Haar blindheid bracht haar nader tot de dieren In kringen die in nauw con tact staan met de Chinese afge vaardigden te Genève, meent men plichte vergunning voor het optre- te weten, dat een accoord is be- den als verkoper op afbetaling als- reikt bij de besprekingen over repa- mede voor het colporteren of door - triëring van burgers uit beide lan- colporteren aan de hand gedaan. we" heeft Vrijdagavond op een te den. Een nieuwe groep Amerikaan- De Kamer van Koophandel geeft Brussel gehouden bijeenkomst der se burgers zou spoedig verlof krij- echter boven dit stelsel de voor- speciale commissie ter voorberei den om China te verlaten. keur aan een systeem, waarbij be- ding van het internationale geo- physische jaar 1957-1958 medege- deeld dat de Verenigde Staten ver wachten in dat jaar zes tot tien kunstmanen te zullen lanceren. Deze door mensen vervaardigde satellieten zullen waarschijnlijk op een hoogte van 300 tot 500 kilome ter om de aarde draaien. Zij zullen vijftien tot dertig da gen op een hoogte van 300 en een Er zullen weinig mensen zijn die boerenwerk zijn zeer interessant. •'aar kUometer hoogte blij- Tot heden is het eniee dat Nina ven Cirkelen. Het moet theoretisch zoveel handicaps hebben overwon- op hedenwl e^emge da^Nrna mogelijk zijn de k tsalelliel biJ- nen als de 26 jaar oude Nina Bar- besturen van een tractor en derge_ zonsop- en zonsondergang met het rett in haar pogen om boerin te üjke werkzaamheden, geweest. Zij "tote °°S waar te nemen, worden. Nina, die in Londen werd wordt enorm geholpen doior haar grootgebracht en van haar acht- geleidehond die zich altijd vlak bij üe Ltna Werkt heviger tiende maand af blind is geweest, Evenals andere blinden gaat zij De vulkaan de Etna, die de laat- begon met als telefoniste in haar voornamelijk op echo's af om te sle weken weer tot rust was ge- levensonderhoud te voorzien. Zij weten waar zij zich bevindt, hoe- komen, na door een vergrote acti- hield dit zes jaar vol. Toen, na her- wel ziJ in de melkschuur, waar het viteit onrust te hebben veroorzaakt lawaai van melkmachines en der- is thans weer actief. Twee berg- haalde pogingen te hebben - gejjjke storing veroorzaakt, voor gidsen hebben tussen de twee voor nomen om in de landbouw terecht moeilijkheden komt te staan. Toch naamste kraters een lavastroom te komen, bood het Britse ministe- schijnt haar blindheid haar nader waargenomen. Ook was zwaar on- rie van Landbouw haar een twee- tot dieren te hebben gebracht, deraards gerommel te horen. De ..:„o mmee snn TT„n h.-ief nan een Koeien, ziJ- maken puffende vulkanologen hebben door het jange cursus aan. Een blief aaneen geIuiden tegen elkaar die of op slechte weer nog geen onderzoek Landbouwblad bracht haar ant- angst of op vriendschap wijzen en kunnen instellen. Overigens is de woorden van negen -landbouwers zij maakt op haar beurt vriende- activiteit niet onrustbarend. die bereid waren haar als leerling puffende geluidjes tegen de koeien. Varkens, beweert zij, ma- aan te nemen. ken geluiden die onmiddellijk aan- Radio-Ankara heeft Vrijdag Zij werkte verscheidene maanden tonen of zij goed gezond zijn of bekendgemaakt, dat de Turkse - voornamelijk met koeien en big- niet- autoriteiten 2.124 personen hebben gen - op een boerderij in Nort- Juffrouw Barrett heeft haar eigen aangehouden die verdacht worden hamptonshire en hoewel de moei- meningen ten aanzien van het ver- van „uitlokking" van de anti- lijkheden nog lang niet voorbij zijn, richten van boerenwerk door blin- Griekse relletjes van Dinsdag. In heeft zij thans een opleidingscur- den. Zij gelooft dat het mogelijk is Istanbul, Ankara en Izmir zijn mi- sus op het Kesteven Farm Insti- om schaaps- en veehonden zodanig litaire rechtbanken ingericht, die lute in Lincolnshire voltooid. af te richten, dat zij de blinde land- „communisten en provocateurs" De reacties van een blinde op het bouwer kunnen helpen. zullen berechten, aldus dit bericht. Volgens een mededeling van de Amerkiaanse tandheelkundige ver eniging is er een nieuwe methode ontwikkeld voor het pijnloos be handelen van tanden en kiezen door middel van ijskoude lucht. Voor de behandeling koelt de tandarts'het tandvlees tot ongeveer het vries punt af, waardoor dit gevoelloos wordt. Na de behandeling wordt het tandvlees door een warme luchtstroom weer op lichaamstem peratuur gebracht. Slechts zes pro cent van de op deze wijze behan delde patiënten, klaagde over enige pijn. 's GRAVENHAGE. In tegenstel ling tot gepubliceerde berichten zal Prins Bernhard op 26 September de herdenking van het 50-jarig be staan der Technische Hogeschool te Delft niet kunnen bijwonen, we gens zijn deelneming aan een te zelfder tijd te houden internatio nale conferentie. Wel zal de prins op 27 September aanzitten aan het officiële senaatsdiner. Het Christelijk onder wijs in Nederland Blijkens het Jaarboek van het Christelijk onderwijs 1955, dat thans is verschenen, heeft het Christelijk onderwijs in ons land in 1954 vooruitgang geboekt. Aan het begin van dit jaar wa ren er in totaal 2529 Christelijke onderwijsinrichtingen voor gewoon lager, uitgebreid lager en buiten gewoon lager onderwijs. Het aan tal leerlingen bedroeg 454.218, waar van 232.780 jongens en 221.438 meisjes. Begin 1954 waren er 2451 onderwijsinstellingen met 426.375 leerlingen. Er waren bij het gewoon lager onderwijs 11.296 leerkrachten, bij het uitgebreid lager onderwijs 1 669 en bij het buitengewoon lager onderwijs 599 leerkrachten werk zaam. Het aantal vacatures bedroeg 78, doch dat van vakonderwijzers en -onderwijzeressen 2.847. Het aantal Christelijke kleuter scholen bedroeg begin 1955 in to taal 986 met 3690 leerkrachten en 89.300 leerlingen. Er waren 30 Christelijke opleidingsscholen voor kleuteronderwijzeressen. De „tanden" van een kip Wat nu de meeste kippenhouders blijkbaar niet weten is, dat kippen geen tanden hebben. Wij schrijven dit zo, omdat men bijna nergens in hok of ren een bakje erwtgrote steentjes aantreft. De spiermaag van een kip is uiteindelijk verant woordelijk voor het vermalen van het voedsel. Deze maag is voorzien van eeen hoornachtige wand. Deze hoornachtige wand is enigszins in staat het voedsel fijn te krijgen, doch niet effectief genoeg. Door een rusteloos drukken dier maag wordt het voedsel bewerkt. Indien zich daarin nu steentjes bevinden, rol len die als het ware als molenste nen langs elkaar, waardoor het voedsel genoegzaam fijngewreven kan worden; het voedsel geeft dus dan meer effect. Indien de hoen ders zich niet van die steentjes kunnen voorzien, treden er spijs verteringsstoornissen op en de kip pen gaan dan in conditie achteruit. Een beginnend pluimveehouder riep na verloop van enige tijd de raad van een collega in, daar zijn jonge dieren niet groeiden. Deze collega kwam van een zojuist ge teerde en van kleine kiezel voor ziene weg. Aan zijn klompen kleefde teer en daaraan enkele steentjes. Als de kippen waren de jonge hen nen er bij om die steentjes uit de teer los te peuteren en zich al doende van „tanden" te voorzien. Hierdoor kregen beide pluimvee houders het bewijs dat de achter uitgang der bedoelde dieren zijn oorzaak vond in he gebrek aan steentjes. We schreven het reeds, die steentjes kunnen met recht „tanden" voor de kip genoemd worden. Vervolgens moeten de kippen voortdurend de beschikking over fijn gebroken schelpen hebben. Deze dienen niet voor de voedsel- vermaling, doch om het hoen te voorzien van kalk voor haar been deren en voor de eischaal. Hele schelpen, die men hier en daar aan treft, zijn misschien aardig als ver siering van de renbodem, doch vol maakt onbruikbaar voor de kippen Ook moeten de kippen de be schikking hebben over een bakje fijne houtskool. Dit bevordert de spijsvertering en gaat diarrhee te gen. De Belgische kabinetsraad heeft besloten gevolg te geven aan de suggestie van de Belgische werkgeversorganisaties de kwestie van de werkweek van vijf dagen, waarop de vakbonden thans aan dringen, aanhangig te maken bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. FEUILLETON 51 door B. J. TEN WESEPE Eefje staat vrijwel dadelijk naast haar bed. Ze draait het lichtknopje om, maar het blijft duister. „Er is een ongeluk gebeurd", is het eer ste, wat door haar gedachten flitst. Ze neemt de zaklantaarn, die ze al tijd in haar tasje heeft en knipt die aan. Dan kan ze enigszins zien. Wanneer ze de kamerdeur opent, kijkt ze in het verschrikte gezicht van haar moeder. „Wat is er ge beurd?" vraagt deze; „het licht wil niet meer branden „Dat weet ik", antwoordt haar dochter. „Wacht maar even, ik ga kijken. Het leek wel een aardbe ving Ze loopt door de kamer naar ach teren en plotseling ziet ze daar de ravage. Door een groot gat in het dak ziet ze de sterren en de jagen de wolken voor de half verscholen maan. Maar het vertrekje, dat eens het kamertje was van de kleine Jaap, is geheel verwoest. Een grote boomstam is er dwars doorheen geslagen en de takken, waarin de reeds bruin wordende bladeren nog volop prijken, waaien door de gang en de ruimte, die eens een kamertje was. Onmiddellijk dringt tot het meis je door wat er gebeurd is: de boom, achter in de tuin, is omgewaaid, en de kroon is door het dak geslagen. Met een paar woorden vertelt zc haar moeder de situatie. „Kleedt U dadelijk aan en roep Jaapje. Als die boom nog verder doorzakt, valt het hele huis in elkaar". Zelf keert ze terug naar haar kamer en trekt in allerijl de nodige kledingstukken aan. In de andere drie woningen is men ook wakker geworden. Daar brandt tenminste nog licht. Een dei- bewoners komt naar buiten en ziet, bij het schijnsel van de grote lan taarn op de hoek de ravage: de boom is dwars door het dak gesla gen: pannen en stukken hout liggen op straat, een der ramen hangt in de wind te wiegelen. De politie-agent, die moeizaam tegen de wind in tornt, heeft even eens de slag gehoord en rijdt nu vlug in de richting, waarvan het geluid gekomen is. Op het moment, dat Eefje, met haar moeder en broertje naar buiten komt, arri veert hij en in één oogopslag ziet hij, wat er gebeurd is. Vrijwel on middellijk daarna staan ook de an dere bewoners, deels nog in nacht gewaad, op straat. „Is er nog iemand in dat huis?" vraagt de agent, wijzende naar het half ingestorte dak. Eefje stelt hem gerust. „Nee, wij waren met z'n drieën thuis, en we zijn allemaal ongedeerd". Maar als ze enigszins bekomen is van de schrik, denkt ze meteen aan Geert- Jan... Zijn huizen, half verwoest nu zal hij vast niet dat geld krijgen De agent neemt maatregelen. „Niemand meer naar binnen gaan, voorlopig, want die boom kan ver der doorzakken. Ik zal de brand weer waarschuwen, die lui weten misschien raad". Er komen meer mensen op de been, die wakker geschrokken zijn van de slag. En als ze de situatie gezien hebben, bieden ze de ge troffen bewoners terstond onder dak aan. Doch de op straat ge vluchte bewoners willen voorlopig even afwachten. Misschien loopt het zo'n vaart niet. Eefje denkt alleen aan Geert-Jan. „Ik moet Geert-Jan waarschuwen, moeder", zegt zij. „Weest U nu ver standig en ga met deze mensen mee dan kan Jaapje in ieder geval weer gaan slapen. Al is het maar op een divan of zo. Ik rijd even naar Geert-Jan toe". Mevrouw Jansen knikt zwijgend. Ze is de consternatie nog niet hele maal te boven. En ze gaat met de kleine jongen op de arm gewillig mee met een winkelier, die verder op woont in de hoofdstraat. Als de politieman weg is gegaan om te telefoneren, pakt Eefje haar fiets uit het gebombardeerde huis en rijdt in een snel tempo naar de Achtergracht. Het is kwart voor drie, als de hospita gewekt wordt door een langdurig gebel. Ze wrijft zich de ogen uit en kijkt op het wekkertje naast haar bed. Wie ter wereld kan dat nu zijn, in het holst van de nacht?" Opnieuw gaat de bel, nadrukke lijk en lang. „Ja, ja, ik kom al", zegt ze mopperend, en stapt uit bed. Maar ze schuift een raam open en kijkt naar beneden. „Wie is daar?" Eefje blikt omhoog en ziet de vrouw. „Wilt U Geert-Jan... me neer van Asten dadelijk wakker maken? Er is een ongeluk gebeurd met zijn huizen. Door de storm (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5