Conferentie mislukt op probleem van repatriëring van krijgsgevangenen Adenauer bracht ook Hitler-mysterie te Moskou ter sprake In en buiten de Westhoek is op Schouwen-Duiveland veel moois te zien DE ZIERIKZEESCHE COURANT No. 17810 - 112e Jaargang DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 J|L No 17810 112e Jaarganï ZIERIKZEE SCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. IS mm.) I 1,— per stuk. Waarin opgenomen 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ADENAUER TE MOSKOU Russische leiders mogelijk naar Bonn De Russische premier, maarschalk Nikolai Boelganin, heeft tegenover de Westduitse bondskanselier Kon rad Adenauer, verklaard, de kwes tie van de Duitse krijsgevangenen in Rusland alleen te willen bespre ken In aanwezigheid van vertegen woordigers van Oost-Duitsland. De Russische premier verklaarde dat nog ongeveer 10.000 Duitsers zich in gevangenschap in Rusland bevinden, doch dat dit allemaal „oorlogsmisdadigers" zijn. „Er be vinden zich geen gewone Duitse krijgsgevangenen meer in Rusland" zo zeide hij. Volgens D.P.A. was het karakter van een gedeelte dezer besprekin gen „zeer verhit". Op de voorgrond stonden de kwesties van de. Duitse hereniging en de vrijlating van nog in de Sowjet-Unie gevangen ge houden Duitsers. Beiderzijds wer den de reeds bekende standpunten uiteengezet. Kanselier Adenauer heeft Zondag aan premier Boelganin en andere Sowjet-leiders een lunch aangebo den in het buitenhuis (datsja), dat hem in de nabijheid van Moskou ter beschikking is gesteld Maar schalk Boelganin bracht een toast uit op „het lange leven van kanse lier Adenauer en vriendschappe lijke betrekkingen tussen het volk van de Sowjet-Unie en Duitsland". Dr Adenauer is Zondagochtend vroeg opgestaan om te bidden in de enige Rooms-katholieke kerk van Moskou. Hij bleef ongeveer 40 minuten in he kerkgebouw. Het merendeel van de driehonderd aan wezige Russische Rooms-katholie- ken waren oudere vrouwen. Naar van welingelichte diploma tieke zijde te Moskou verluidt, zal Bondskanselier Adenauer waar schijnlijk na zijn besprekingen in de Russische hoofdstad de Sowjet- leiders uitnodigen voor een tegen bezoek ten einde de persoonlijke banden te versterken. De Russen zouden reedse verstaan hebben ge geven, dat zij een dergelijke invi tatie zouden aanvaarden. Russische touristen in Zweden Zondag zijn in Stockholf 40 tou risten uit de Sowjet-Unie aangeko men. Dit is de eerste maal, dat Sow- jet-burgers zich voor touristische doelen naar het buitenland bege ven. Een tweede groep wordt dezer dagen verwacht. Twee Zweedse groepen touristen hebben de vorige maand reeds een bezoek aan de Sowjet-Unie ge bracht. Hevige aardschokken in Egypte en op Cyprus Maandagmorgen is in Cairo een hevige aardbeving Waargenomen. Ook het Westelijk deel van Cyprus werd opgeschrikt door een aard beving, die twee seconden aanhield. In de stad Paphos, waar twee jaar geleden 40 personen om het leven kwamen als gevolg van twee aard schokken, verlieten de mensen ver schrikt hun huizen. Volgens latere berichten zijn daar in totaal twaalf scholen verwoest. In Alexandrië, dat ook door de aardschok werd opgeschrikt, wer den zes schoolkinderen gewond toen een trap van een school in het Karmoezdistrict instortte. In de school ontstond een paniek. De kin deren sprongen door de ramen en over de balcons naar buiten. In Cairo en Alexandrië werden ver scheidene huizen vernield. Het to taal aantal slachtoffers is nog niet bekend. De aardbeving, die in de gehele Nijldelta werd gevoeld, duurde meer dan een halve minuut. Ook in Tel Aviv in Israël is Maandagochtend een aardschok ge- voeld. Twee Nederlanders zijn door bemiddeling van het bestuur van de Ford Foundation en meer in het bijzonder door tussenkomst van de vertegenwoordiger voor het Nabije Oosten van deze foundation, prof. Rowland Egger, uitgenodigd om de regering van de Libanon van ad vies te dienen met betrekking tot de hervorming van het bestuurs apparaat. Het zijn de heren mr L. A. Kesper, Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland en mr C. J. G. Becht, burgemeester van Kerkrade. Herinnering aan Genève.- Een aantal van de bezoekers, die de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie te Genève aandachtig volgden, ziet hier een echte atoomreactor in werking. Deze „z%vcmbad"-reactor, die de Ver enigde Staten in een speciaal gebouw hadden tentoongesteld, was één van de hoogtepunten van 's werelds eerste „atoom- beurs". Tienduizenden defileerden langs de baar van Kardinaal de Jong Vandaag vindt plechtige uitvaart plaats De jongste over stromingen in Amerika Nederland schenkt bomen en struiken Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: In de Ameri kaanse staten New York, Massa chusetts, Pennsylvania, Connecti- cut, New Yersey en Rhode island Bondskanselier sprak over optreden Russische troepen zijn onlangs grote overstromingen voorgekomen, waardoor ernstige Radio-Moskou heeft bekend ge- grote mogendheden Hitier bewezen schade is aangericht. De Neder- maakt dat de Westduitse Bonds- hebben, bijvoorbeeld tijdens de landse regering heeft als bijdrage kanselier dr Adenauer, ontkend Berlijnse Olympische Spelen, vraag tot hetstel aan de Amerikaanse re- heeft de Russische leiders gezegd ik u, te willen begrijpen, dat ik gering aangeboden bomen, strui- te hebben, dat de Russische troepen werkelijk mijn gevoelens niet kan ken en heesters te schenken voor „misdaden" hadden bedreven na beheersen. Ik zal nimmer vergeten de aanleg van een park ter grootte hun komst in Duitsland in de af- hoe Hitier straffeloos internationale van een hectare in elk der getrof- gelopen oorlog. verdragen kon schenden. Dit maalc- fen staten. Het Nederlandse aan- te Hitier tot een held in de ogen bod is in dank door de Amerikaan- Volgens radio-Moskou heeft dr. van sommige domme Duitsers, ter- se autoriteiten aanvaard. Adenauer Zaterdag tijdens de twee- wijl andere tot wanhoop werden de bijeenkomst met de Russische gebracht. Zij moeten evenals ik leiders verklaard, dat partij-secre- waargenomen hebben, hoe deze man taris Chroestjtsjef en de Russische (Hitier) na 1933 de gelegenheid minister van Buitenlandse Zaken, kreeg om in zulk een mate in macht Molotof, „hebben gezegd, dat ik be- te groeien. Zesduizend Nederlandse militairen weerd zou hebben, dat het Sowjet- Molotof en von Brentano, de nemen deel Russische leger na zijn komst ook Sowjet-Russische en de West-Duit- ari„misdaden" heeft begaan". Aden- se minister van Buitenlandse Za- wïÏÏ In ÏÏw»J8 auer vervolgde: „Ik verklaar na- ken, zijn Maandagochtend zoals ïnf do vellTarHn?ff I drukkelijk - en ik heb het nage- was overeengekomen, bijeengeko- tember on de Lüifétfureerhe^de fn ®aan aan de hand van notities van men in het ministerie van Buiten- wStLXfnd met eën S?ed?L 2 staatssecretaris Hallstein - opzet- landse Zaken in Moskou. „Tass", oefening genaamd Stormvuur" teliik en met voorbedachten rade het officiële Sowjet-Russische pers- bletanen genaamd »stormvuur dit woord niet gebruikt te hebben, bureau, verklaarde, dat de minis- De militairen die voor het groot- lk zei' dat b« de komst van de Rus" ters "concr«te voorstellen voorbe- sische troepen er ook verschrikke- reidden", die later op de dao oon Zaterdag werd te Utrecht het stoffelijk overschot van wijlen Jo hannes kardinaal de Jong overge bracht van het aartsbisschoppelijk paleis naar de kathedrale kerk. In de kleine rouwstoet reden mee de administrator apostolicus mgr. dr. B. J. Alfrink, de vicaris-generaal mgr. de Huurdeman, de officiaal mgr. A. Geerdinck en de beide aartsbisschoppelijke secretarissen. Op het priesterkoor werd de kardi naal opgebaard waarna eerst fami lieleden en invaliden gelegenheid kregen afscheid te nemen van de kerft vorst. Daarna werden de ka thedrale ingangen open gezet voor de ttalrijken die van de kardinaal in zijn eigen kathedraal afscheid wil den nemen. Tot 9 uur 's avonds hebben ettelijke tienduizenden voor de baar gedefileerd. Naar van de zijde van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs vernomen wordt, zal tijdens de uitvaartplechtigheden vandaag de rouw worden aangeno men. De buitenlandse vlaggen zul len van de Jaarbeursgebouwen in gehaald worden, terwijl de Neder-' landse vlaggen halfstok zullen wor den gehesen. Aan de standhouders is verzocht tijdens de periode waar in in de kathedraal de plechtighe den zullen worden gehouden, geen muziek ten gehore te brengen. Ook de demonstratie-radio's en gramo- foons zullen enkele uren zwijgen. Nota binnenstad Amsterdam Voorstel demping grachten gehandhaafd De nota Binnenstad van B. en W. van Amsterdam hebben de hoofd commissaris H. A. J. G. Kaasjager en het Bureau Verkeerspolitie aan leiding gegeven een rapport op te stellen en in handen te geven van de burgemeester. In dit rapport handhaaft de hoofdcommissaris zijn standpunt - reeds verdedigd in zijn plan van winnen van de noodzakelijke ruimt October 1954 - namelijk dat voor het winnen van de noodzakelijke ruimte om het hoofd te bieden aan verkeersproblemen, demping van enkele grachten allerminst ontoe laatbaar is. Waterwegen zijn er in Amster- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Men houdt op kind te zijn, O °P de dag waarop men het o g woord „plicht" heeft leren O verstaan. Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Opklaringen In het Zuidoosten van het land aanvankelijk nog vrij veel bewol king, later overal flinke opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer; matige, langs de kust vrij krachtige, Westelijke wind; na in de nacht iets kouder, overdag on geveer dezelfde temperaturen als Maandag. 14 Sept. Zon op 6.13, onder 19.02. Maan op 4.02, onder 17.51. 15 Sept. Zon op 6.14, onder 19.00. Maan op 5.20, onder 18.10. Nieuwe maan: 16 Sept. te 7.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 Sept. 1.38 v.m. 14.00 n.m. 15 Sept. 2.34 v.m. 14.49 n.m. BROUWERSHAVEN 14 Sept. 1.04 v.m. 13.36 n.m. 15 Sept. 1.56 v.m. 14.22 n.m. Springtij: 18 September. Doodtij: 26 September. De huwende ambtenares Naar men ons meedeelt - aldus het A.N.P. - is dezer dagen de uit gifte te verwachten van een Kon. Besluit tot wijziging van de arti kelen 7 en 97 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement. Deze wijziging heeft de strek king, met behoud van de regel dat de ambtenares die in het huwelijk treedt, eervol wordt ontslagen, de bevoegheid van de Kroon tot het verlenen van dispensatie te ver ruimen. Deze bevoegdheid bestaat o.m. hierin, dat bedoelde bevoegdheid voortaan niet meer in beginsel beperkt zal zijn tot ambten, die als bijbetrekking kunnen worden waargenomen. dam meer dan genoeg, aldus de heer Kaasjager. De niet te sluiten dynamische ontwikkeling van de techniek en daaruitvolgend van het verkeer vraagt radicale maatrege len. Weer legeroefening in Duitsland .Schouwen's Schoonheid' bracht er afgerond uittreksel van (Van onze redacteur) pktatsen naar lijke dingen waren «ebeurd- maarschalk Goelganin en Bonds- zou beter zijn niet dieper op deze kanselier Adenauer zouden worden kwestie in te gaan". voorgelegd. Zij hielden daarbij re- De minister van Buitenlandse Za- kening m?' de verklaringen die tij gegaan, zijn afkomstig van acht af delingen veldartillerie en enige kleine onderdelen, die voor de ver zorging dienen. Zij hebben onge veer 1.000 voertuigen en 140 vuur monden meegenomen. (Slot) ken, de heer Molotof heeft gezegd, dat de Duitsers niet in staat waren, zich van het Hitlerdom te be vrij- dens de besprekingen van Zater dag werden afgelegd. Voorts zal in Duitsland oefenen den. Maar, mijne heren, neem geen de kern van een nieuw legerkorps- aanstoot aan wat ik nu ga zeggen, onderdeel, namelijk het 101e zware Het gaat niet slechts de Sowjet- mortierbataljon, een infanteriewa- Unie alleen aan, doch ook een aan- pen, dat met de artillerie mee- tal andere landen. Waarmede heb- schiet. De leiding van de oefening ben de grote mogendheden, na 1933, is in handen van de staf van de Hitier de gelegenheid gegeven zich legerkorpsartillerie en van d^, te versterken? Dit is de grote vraag, vierde divisie-artillerie. Wanneer ik denk aan de eer die de Verdwijning van 18000.000 Duitsers uit het Oosten herdacht Nog 100.000 gevangenen in Sovjet-Rusland In West-Beriyn hebben ongeveer Vele vooraanstaande politici legden 20.000 ontheemden uit OostDuitse kransen. gebieden een demonstratie gehou- Jakob Kaiser, minister voor kwes- den, zulks, terwijl in Moskou be- ties betreffende geheel Duitsland, zeide onder meer, dat het Duits- sprekingen over de hereniging van ]and van HWer v^el leed over an_ Duitsland en het repatriëren van dere volken heeft gebracht. Het on- Duitsers uit de Sowjet-Unie wor- recht mocht echter niet steeds door den gehouden. Zondag was voor de e« ®ewe^ me^ Seweld ver ontheemden de tiende herdenkings dag van het verdrijven van acht- golden worden. De woordvoerder van de ont- hemden, Alfred Gilles, zei, dat niet tien millioen Duitsers uit het Oos- 9.626 „oorlogsmisdadigers" in de Electrische ratels Een fruitteler uit Saxling- ham Thorpe in Norfolk (G. Br.) Walter Clarke, heeft een serie electrische ratels vervaardigd en in zijn boomgaarden opge hangen, als gevolg waarvan de schade door vogels opmerke lijk is teruggelopen. Er was een tijd dat de heer Clarke van de vroege ochtend tot de late avond geweren in zijn boom gaard in gereedheid moest houden om de dieven te ver jagen, hetgeen hem ruim vijf tig gulden per dag kostte. Niet temin was de schade aanzien lijk. Maar de nieuwe electri sche ratels hebben hier een einde aan gemaakt. Sinds zij werden geïnstalleerd is de schade door vogels aange bracht 90 procent teruggelo pen, vergeleken bij vorige jaren. - Een personentrein en een goe- ten. Het motto van de dag luidde: Sowjet-Unie worden vastgehouden, derentrein zijn Zondag nabij Feld- „Vrnheid, recht en vrede". zoals premier Boelganin op de con- kirchen (Oostenrijk) in volle vaart ferentie van Moskou had verklaard op elkaar ingereden, waardoor min- Er werd een monument onthuld doch dat de Sowjet-Unie nog meer stens zes personen om het leven met genoemd motto als opschrift, dan 100.000 gevangenen tegenhield, kwamen en 27 gewond. Niet altjjd schynt het zonnetje op de kleurendia's van „Schouwen's Schoonheid". Dat bewijst wel de opname van een „furieuse" hagel bui, die zich ontlast boven de West- schouwense inlaag, direct gevolgd evenwel door het interessante over blijfsel van het verdronken Koude- kerke, dat door de ramp thans heel wat eenzamer is komen te staan de oude toren. Droevig stemmen de foto's van het kleine poldertje bij Burghsluis waarin door de ramp tien mensen om het leven kwamen. Na fraaie opnamen van wilde rozen en kam perfoelie volgt de eerste strandop- name, met het geel van het zand en het stralende blauw van de zee, die met een krijtwitte festonrand uitwaaiert op het brede strand van Schouwens kust. Alweer een ramp- herinnering vormt de opname van de „Bore VI" de „Fin", die zo lang moest wachten op het strand, al vorens in zijn element te kunnen terugkeren. Verder aan bloemen geen gebrek in de blonde Schouw- se duinen: bloeiende vlier, muur peper en de bessen van de duin doorn, waarvan de overtrekkende vogels zo lustig weten te snoepen. Zonsondergangen brengen de be schouwer in contact met een wel zeer typische Schouwse schoonheid die hier op de grens van water en land nog indringender schijnt dan elders. Natuurlijk biedt het strand ook talrijke kansen voor treffende detail-opnamen, waaronder de „schelpen" van de inktvissen, lang werpige voorwerpen, die dienen om de inktvis wat stevigheid te geven. Verder kwallen en zeesla, een glib berige griezelpudding op het smet teloze zand. Het „Suikergat" Interessant is het „Suikergat" bij de vuurtoren en fotogeniek. Vroe ger heette het „Suikergat" het „Oude Vuur", in verband met de vuren die werden gestookt om de zeeman de weg te kunnen wijzen voor de bouw van de vuurtoren. In 1750 werd een stenen torentje op het stuifduin geplaatst. Dit werd echter later weer afgebroken en vervangen door een houten vuur toren, die na vier jaar dienst te hebben gedaan door brand verloren ging. De huidige toren dateert van 1840 en werd eertijds „gestookt" met raapolie, lampolie en later pe troleum. De huidige electrische lamp heeft een vermogen van 5.200.000 kaars. Voordat de stralen bundels het donker inpriemen wordt eerst proefgedraaid met een gasverlichting, voor het geval de electrische stroom zou uitvallen. Door een speciale verlichting van de toren in de trektijd i« het dood- vliegen van vogels met 96 pet. van de voorheen genoteerde aantallen verminderd kunnen worden. Het „teken" van de toren is een enkele straal, gevolgd door twee stralen. De toren van Goeree geeft drie maal achtereen een straal en het lichtschip voor de kust viet maal in tegengegestelde richting. In de herfst geven de paddestoe len aan het duinlandschap een eigen stoffering. De konijntjes, drastisch gedund door de myxoma- tose, gaan in aantal thans weer groeien. Dan komt de flora weer aan de beurt. We zien kruipwilg, het zeepkruid en de dagkoekoeks bloem. Prachtig getekend is de Juli- kever (duunmolenaer) en boeiend ook op het witte doek de nieuwe duinvorming bij de Verklikker. Dan echter is het alweer de tijd voor Re- nesse, verscholen in de iepenbomen met in de Kapellepolder - herinne rend aan een vroeger kapelletje - een intiem uit 1613 daterend huisje. Interessant zijn de als afrastering bedoelde walletjes beplant met el zen. Het kerkepad is een andere herinnering aan vroeger tijden en „Schouwenhof' is een ander oud huis hier in deze omgeving. Door de ramp is slot „Moermond" - in 1751 herbouwd - „naakt" in het landschap komen te staan. De vluchtheuvel te Eikerzee en de mo len te Ellemeet vormen typische Schouwse beelden, evenals de O.- Indische kers, die zo'n kleurige noot geeft aan het landschap. Een stilleven vormde - bijbel met kaars - genomen in de St. Nicolaaskerk te Renesse en dan komt Brouwers haven aan de beurt; helder en wit licht het centrum op in de klare zonneschijn van een zomerdag. Een Ouddorper brengt met zijn schuit zijn garnalenlast op de kade van „Brouw" en de opnamen van Drei- schor herinneren er aan, dat hier het mooiste dorp van Schouwen- Duiveland ligt. De „Krammer" is in de serie niet vergeten, noch de boot uit Numansdorp, die zorgen voor de verbindingen met de vaste wal. Zeer geslaagd tenslotte zijn de foto's van Zierikzee, dat - hoe verfomfaaid ook door de ramp - weer de oude intieme sfeer begint te krijgen. De oude cultuurmonu menten badend in floodlight - feil loos op het scherm gekomen - ver zoenen ons met de grote bedragen, die het onderhoud nu eenmaal met zich brengt. Zierikzee is nog een mooie stad. „Schouwen's Schoon heid" bewees het nog eens nadruk kelijk. Trouwens in het algemeen is er op het eiland veel moois te zien en het is de verdienste van de initiatiefnemers van „Schouwen's Schoonheid" al dit moois dichter bij de vreemdelingen en eigen men sen te hebben gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1