:ié Stad en Provincie In Suriname zal het Koninklijk Paar komt een rimboetocht maken concerteren De lekkerste pijptabak Lde handigste verpakking! DOUWE EGBERTS €chtc Friesche Heeren-Baai Anti-kermisartikel in Kerkblad brengt discussie in de Raad van Bruinissie Gemeentehuis van Zonnemaire stamt uit het midden der 17e eeuw Het Koninklijk bezoek aan de West Ingezonden mededeling Corjalen worden onder tromgeroffel voortbewogen Op het program voor het Konink lijk Paar in Suriname staat o.a. een rimboetocht, die in de vroege ochtend begint en niet voor midder nacht zal eindigen. Het gezelschap zal met een Die seltreintje van het vliegveld Zan derij rijden naar Kabel, waar het Prinses Juliana zendingshospitaal is. Van Kabel vaart men over de Surinamerivier stroomafwaarts en zullen behalve Brokopondo - waar voorbereidend werk verricht wordt voor het stuwdamproject - enkele bosnegerdorpen bezocht worden. Deze riviertocht wordt gemaakt met kano's, die deels met een bui tenboordmotor, deels door man kracht zullen worden voortbewogen De Koningin en de Prins zullen in zg. Granmancorjalen plaats ne men, die op rituele wijze onder trombegeleiding worden voortbe wogen. Woeste rivier Op deze tocht passeert men en kele stroomversnellingen en water valletjes, die in deze tijd van het jaar waarschijnlijk vrijwel droog zullen liggen. De tocht voert het gezelschap hier over een rivier, die met woest geweld haar weg zoekt tussen rotsblokken, die de gespier de bosnegers handig laverend we ten te vermijden in wat voor iemand, die dit voor het eerst mee maakt, een spel met de dood lijkt. Dan weer is het een rivier, die schijnbaar roerloos ligt tussen de aan weerszijden oprijzende groene en sombere oerwoudwanden, die een onheilspellend stilzwijgen be waren, datplotseling verscheurd kan worden door de rauwe kreet van een papegaai of het brullen van Ingezonden mededeling baboe-apen. Naar in Paramaribo verluidt, zou de Koningin zulk een oerwoudtocht zeer op prijs stellen. Tegen het opium schuiven in Perzië De militaire politie in Teheran heeft Woensdagnacht, als onderdeel van een gi-ootscheepse actie in Per zië tegen het opiumschuiven, inval len gedaan in vijftig opiumkitten. Vele opiumschuivers werden aan gehouden en, al naar gelang hun toestand, overgebracht naar een speciaal ziekenhuis of een kamp dat in een park in Teheran is in gericht, waar zij een anti-opium- kuur zullen moeten ondergaan. Hevig onweer boven de Veluwe Boven de Veluwe in 4b omgeving van Apeldoorn heeft Donderdag avond een kort maar hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem op vier plaatsen is ingeslagen. In Loenen trof het hemelvuur de boerderij van de heer K. Modderkolk aan de Daalenk, die tot de grond toe af brandde. De Loenense brandweer maakte bij het blussingswerk ge bruik van de tankwagen uit Apel doorn, omdat er in de omgeving van de boerderij geen water was. De bewoner was verzekerd. Bij de landbouwers A. Elsen- broek aan de Droefakkers en J. Kaijenbrink aan de Eerbeekseweg sloeg de bliksem in zonder grote schade aan te richten. In Klaren- beek werd een veeschuur van de landbouwer J. Verwaijen getroffen. De schuur brandde totaal uit. Zondag 11 Sept. a.s. zal het plaat selijke muziekcorps uit de adoptie gemeente Oost-Malle (België), een bezoek aan onze gemeente brengen. Het gezelschap, dat met dames uit 80 personen bestaat, hoopt om streeks 1 uur in Renesse te arrive ren. Om half drie zal het corps een concert op de dorpskiosk geven. O.m. zal op deze dag met de be zoekers uit Oost-Malle Renesse be zichtigd worden. OOSTERLAND Onze vroegere dorpsgenoot de heer W. Verhoek Kr.z., onderwijzer aan de Herv. school te Werkendam, slaagde dezer dagen voor het exa men hoofdakte-B. Nog geen Schouwen- Duivelandse Postzegel verzamelaarsvereniging Op de ledenvergadering van de Postzegelverzamelaarsvereniging „G. J. Peelen" te Bruinisse werd een ingekomen voorstel van de heer van den Brok te Zierikzee, om de afdeling Bruinisse van de landelij ke vereniging „Philatelica" (dus de Bruinisser vereniging) op te heffen, en te komen tot een geheel Schou- wen-Duiveland omvattende vereni ging, met als centrum Zierikzee, verworpen. Wel zal aan een vereni ging als door de heer van den Brok bedoeld, alle mogelijke medewer king worden gegeven en om tot op richting te komen, zal men na het leggen van verdere contacten op het eiland het hoofdbestuur van „Philatelica" uitnodigen. Men stelt zich dan voor om na de oprichting dier tweede vereniging op ons eiland, alle middelen aan te grij pen, die een samenwerking in de meest uitgebreide zin, kunnen be vorderen. Douwe Egberts brengt nu haar fyitl Friesche HEEREN-BAAI A(gecl) ook in de speciale patentverpakking. Het pakje bevat een extra vouw, waardoor het 2 x zo wijd open „waaiert" en volop ruimte biedt voor het stoppen van de pijp in het pakje zelf! 75 ct. pee pakje van 50 gran 1 ■ÊQsKnggïm SPORT VOETBAL Zierikzee I-HERO I Zondag speelt Zierikzee I haar eerste competitiewedstrijd en wel thuis tegen HERO I uit Breda. De rood-zwarten brengen voor- deze ontmoeting het volgende elftal in Niet alleen door het weg vallen van de weeldebelas ting, maar vooral door een rechtstreekse aankoop van een grote hoeveelheid Argen tijns rundleder is het mogelijk „Canadians", die overal voor 18.90 verkocht worden, te leveren voor deze lage prijs. Van het mooiste import rund leder en bovendien gemaakt door een van de bekendste Nedenandsefabrieken, koopt U een oersolide boodschap- tas die de fabrikant 10 jaar garandeert. Een lederen Canadian met genaaide bodem, bodemnagels enmetgrotevoortas,een ruim model met ronde handvatten, is de aanbieding van deze week voor de leden van de postorderclub. Bestel (en word daardoor evenals tienduizenden ande ren, zonder enige verplich ting, lid van onze postorder club) zo'n rundlederen fv Canadian met S M D 10 jaar f garantie,voor De leden van onze postorder- club ontvangen bovendien gratis, iedere week opnieuw, persoonlijk aan hen gerichte aanbiedingen per post. WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND In beslag genomen volkstuintjes worden vervangen In de Donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad /an Bruinisse was de heer van v'essem (Vrijh.) afwezig. De voor zitter, burgemeester Michaëlis, be gint metenkele mededelingen te doen over dé deze dag door hem bijgewoonde vergadering met de parlementsleden, die een bezoek brachten aan de Zeeuwse visserij. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer van den Berg (Arb.) of bij de aanschrijving van de ont ruiming van de schuur De Koekoek de termijn gehandhaafd is van drie maanden. De secretaris zegt dat wel degelijk de termijn van drie maanden, binnen welke de varkens moeten zijn opgeruimd, in het per aangetekende brief verzonden schrijven is genoemd. De heer van Gilst verzoekt de aannemer Raats te verplichten, spoedig te beginnen met de bouw van de urinoirs, waarvan in de no tulen eveneens sprake is. De voorzitter leest een in harte- ke bewoordingen gesteld schrijven voor van het bestuur van de Stich ting Nederlands Mettray, waarin dank wordt betuigd voor het ge schonken Avondmaalsstel. De kasgeldlening ad f 200.000 die per 1 April vervalt zal worden ver lengd. Overgegaan wordt tot het benoe- men van een onderwijzer of onder wijzeres in de vacature die zal ont staan door het vertrek van mevr. Verhoeve-Bijl. B. en W. hebben een voordracht opgemaakt waarop als eerste voorkomt de heer Rol uit de provincie Groningen, als no. 2 me juffrouw H. J. van der Schaaf te Baarn en als no. 3 de heer Zijlstra te Sirjansland. De heer Zijlstra is inmiddels elders benoemd. Waar het een vacature voor onderwijzeres betreft, wordt de wenselijkheid besproken ook nu weer een onder wijzeres te benoemen. Na enige discussie hierover wordt mej. van der Schaaf met algemene stemmen benoemd. De RONDVRAAG Bij de rondvraag vraagt de heer van Gilst of het verbod om op Vrij dag of Zaterdag te venten speciaal met groenten wel gehandhaafd wordt. De voorzitter zegt dat som mige buiten de gemeente wonende groenteboeren c.q. fruithandelaren op deze dagen bestellingen bezor gen en daartegen kunnen geen maatregelen worden genomen. Ook zegt de heer van Gilst dat vele bezitters van volkstuintjes zich ongerust maken, dat tuinen die in beslag worden genomen wegens •itratenaanleg of herverkaveling, niet door andere zullen worden ver vangen. De voorzitter zegt dat in beslag genomen tuinen uitdrukke- - ij k door andere zullen worden ver vangen, speciaal die door de her verkaveling verdwijnen. Over het rioleringsplan acht de voorzitter een nieuwe bespreking met ir. Drok noodzakelijk. De heer van den Berg (Arb.) meente dat misbruik wordt ge maakt van het recht dat huiseige naars hebben hun woning te ver kopen. Hij verzoekt B. en W. hun standpunt in deze te bepalen en besloten wordt, dat een huiseige naar in het vervolg vier weken tijd zal krijgen om zijn pand te verko pen. Na die tijd zal de woonruimte commissie een dergelijke woning kunnen toewijzen aan degene die men daarvoor geschikt acht. De heer de Koning vraagt aan dacht voor het havenplateau bij de spuisluis, waar door Maaskant moet worden gewerkt. Wethouder van den Berg beantwoordt de klachten van de heer de Koning, hij heeft alle gebreken van be schoeiing, bestrating en palen op genomen en door hem, zowel als door de gemeente-opzichter is een berekening gemaakt van de kosten die een verbetering zou meebren gen. Op korte termijn zullen 'de noodzakelijke verbeteringen wor den aangebracht. Van een zinkput bij het oude Schoolslop is het betondeksel stuk gereden, dit zou aanleiding kunnen geven tot ongelukken, aldus de heer de Koning. Nog steeds twijfelt de heer de Koning of de gemeente wel eige naar is van het oude pand achter slager de Gruiter, daar de vroegere eigenaar, Reinhoud, nu zelfs aan de Gruiter heeft belet te te gebrui ken: het is door Rinhoud met een hangslot gesloten, terwijl de ge meente het aan de Gruiter voor tij delijk gebruik heeft afgestaan. Nog maals verzekert de voorzitter dat de gemeente eigenaar is van het oude pand en dat Reinhoud zich schuldig maakt aan een onrecht vaardige daad als hij het huisje af sluit. Artikeltje in kerkblad De heer de Koning acht verder de eer en goede naam van alle raadsleden aangetast in een stukje dat door Ds. van den Brink, Ned. Herv. pred., is geschreven over de kermis. Over het al of niet houden van de kermis is in 1955 niet ge stemd, de kerkeraad verzuimde een request in te dienen, zodat in 1955 alle leden aan het handhaven van de kermis hebben meegewerkt. De voorzitter acht de redenering van de heer de Koning onjuist, in 1955 moge dan het al of niet hou den van kermis niet ter sprake zijn gekomen, in 1954 is duidelijk ge bleken en ieder weet dat de linkse raadsleden voor en de rechtse raadsleden tegen de kermis zijn. Ook heeft Ds. van den Brink zeker niet alleen de linkse raadsleden be doeld, maar ook allen die deze men sen afvaardigen en dikwijls hun stem bepalen juist omdat zij een bepaalde houding ten opzichte van de kermis verwachten. De voorzit ter acht het de plicht van een pre dikant om tegen de kermis te waar schuwen. De gewraakte zinsnede, die door de heer de Koning wordt voorgelezen en waar sprake is van achterlijke en misdadige lieden, die op Bruinisse de kermis brengen acht hij inderdaad weinig gelukkig. Hij keurt deze af; in deze is een eenstemmigheid in het college van B. en W. Afgezien van deze afkeu renswaardige woorden acht hij het standpunt van Ds. van den Brink begrijpelijk. De heer Hoogerheide wil ook de zg. afkeurenswaardige woorden nog wel voor zijn rekening nemen en onderschrijft alles wat Ds. van den Brink geschreven heeft. De heer van den Berg vindt het onjuist dat zonder meer wordt ge concludeerd, dat het standpunt van de raadsleden in 1955 hetzelfde is als in 1954. De heer de Koning zal aan de predikant persoonlijk rekenschap vragen van het beledigend geschrijf en valt de heer Hoogerheide aan, als deze meent dat op de kermis zulke ergerlijke dingen gebeuren. Een feest geeft veel meer uitspat tingen te zierf. De voorzitter sluit hierop de discussie over dit punt. De heer Hoogerheide zag graag een lichtpunt geplaatst op de kop van de kleine dam: dit zou het in varen van de haven bij nacht ver gemakkelijken. Een vraag van de heer Hooger heide over de luidinstallatie in de toren en over het schilderen van het wijzerbord is aanleiding tot een discussie over rechten en verplich tingen van het gemeentebestuur pro en contra de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. Wethouder van den Berg weet een gegadigde voor een der houten noodwoningen als deze worden ver kocht, doch hierover zal overleg moeten worden gepleegd met de Directie van de Wederopbouw. Hierna sluiting. het veld: W. Kouijzer d.; C. Krello en C. M. v. Aken a.; B. de Zeeuw Jr., E. G. Couperus en A. v."d. Wes ten m.; T. Simmers, C. Verwest, C. v. d. Maas, P. M. Hoek en D. de Boer v. Reserve: C. Simmers. Op papier is dit zeker een sterke ploeg en als alle spelers zich van het begin tot het einde ten volle geven, kan een eervol resultaat be haald worden. Dreischor I-Zierikzee II Dreischor I ontvangt Zondag Zie rikzee II en komt voor deze ge legenheid met het volgende elftal in het veld: H. v. d. Linde d.; J. v. d. Sande en M. de Waaij a.; C. P. v. d. Bos, Th. Nuijens en L. v. Gas tel m.; H. Steenland, C. de Waaij, J. J. de Bil, P. v. Hattem en J. v. Ast v. Zierikzee II komt uit met: G. Ver- seput d.; A. Berrevoets en J. Raap a.; C .v. d. Westen, C. P. v. d. Werve en A. Schouls m.; J. Kouijzer, H. Berman, A. Verton, A. Lokker en E. v. d. Sande v. Hier mag een spannende wed strijd worden verwacht, waarvan de uitslag niet ver van een gelijk sp.el zal zijn. Dreischor II-Zicrikzee III De Dreischor-reservesontvangen Zierikzee III. De opstelling der elf tallen luidt als volgt: Dreischor II: Joh. de Waaij d.; J. Smits en J. v. d. Velde a.; R. Fonteine, F. Rogge band en D. Fonteine m.; M. Quist, A. H. de Waaij, J. Slager Sr., J. Slager Jr. en C. Boogaard v. Zierikzee III: J. v. Geesbergen d.; Jac. Snijders en Ad. Peute a.; A. Tromper, J. C. de Bilde en C. J. Krijger m.; C. Vevwest II. A. Stout- jesdijk, C. v. d. Wekken, J. Maijs en G. den Dekker v. Gezien de krachtsverhoudingen mag ook hier een aardige wedstrijd worden verwacht, waarbij de be zoekers wel een kans hebben op de overwinning. MEVO I-Beren I MEVO I begint vandaag (Zater dag) de competitie met een thuis wedstrijd en wel tegen Beren I. De thuisclub verschijnt voor deze ont moeting met: C. H. Zwijnenburg d.; J. Sies en J. M. Felius a.; H. v. d. Houten, J. v. Gent en A. de Bokx m.; G. Huurling (aanv.); B. N. Ber revoets, I. J. Ha verhoek, A. Groo- tenboer en K. de Oude v. Zoals blijkt zijn er in de MEVO- ploeg niet veel veranderingen ge komen. De toetreding van Haver- hoek zal zeker een versterking be tekenen. Als alle spelers zich ten volle geven kunnen de puntjes wel in Zierikzee blijven. In verband met de inlassing van een wedstrijd voor het derde elftal, vangt de wed strijd aan om kwart voor drie. SINOTO I-MEVO II De MEVO-reserves trekken naar Nieuwerkerk om SINOTO I te gaan bekampen. Hier mag een spannende wedstrijd worden verwacht, waar van de uitslag moeilijk te voor spellen valt. MEVO II komt uit met: L. Kloet d.; C. Nolet en C. Baart a.; J. Schouls, C. v. 't Veer en A. Heij- boer m.; J. Schults, J. v. d. Berge, L. de Vries, J. de Oude en J. de Jong v. Renesse I-Burgh II Zondag a.s. opent Renesse I het nieuwe voetbalseizoen met een thuiswedstrijd tegen Burgh II. Ge zien het spel van Renesse in het tournooi te Zierikzee ligt een over winning voor de thuisclub het meest in de lijn der verwachting. Onderschatting van de tegenpartij zou echter wel eens funest kunnen zijn, temeer daar deze wedstrijd een semi-plaatselijk karakter heeft. Renesse II-SVOWK I Ook de Renesse-reserves begin nen met een thuiswedstrijd en ont vangt SVOWK I. Als de bezoekers volledig uitkomen mag een aardige wedstrijd tegemoet worden gezien, waarin de thuisclub met de beste papieren start. Een gelijk spel be hoort echter ook niet tot de onmo gelijkheden. DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Door de Postduivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedvlucht uit Pont St. Maxence op 3 September. Afstand plm. 282 km. Uitslag: 1 en 5 A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 2 en 3 J. Folmer, Nieuwerkerk; 4 G. Bal, Bruinisse. Snelheid eerste prijs winnende duif 1085,97 m. p. minuut, laatste prijsw. duif 958,36 m. p. min. BRUINISSE Activering P.V.-werk De padvindsters te Bruinisse hebben voor het komende winter seizoen grootse plannen. Twee leid sters zullen te Zierikzee een cur sus handenarbeid volgen. waarna een dergelijke cursus voor da Bi ui- nisser leden zal worden gehouden. Aan dokier Quark zal worden ver- eht een cursus E.H.B.O. te geven, waarvoor zich bereids 20 leden hebben aangemeld. Het was het geboortehuis van wijlen professor Zeeman Zoals elders in dit blad gemeld heeft het gemeenetbestuur van Zonnemaire het Zierik- zees Lyceum een schilder^ aangeboden, waar op een voorstelling van het raadhuis van Zon nemaire, het huis waar in de tweede helft dei- vorige eeuw de beroemde professor P. Zeeman werd geboren. In dit verband is het interes sant eens de geschiedenis na te gaan van dit huis, dat tot op de huidige dag een sieraad vormt voor de gemeente, dat overigens zo arm is aan oude gebouwen. Het huis heeft een trapgevel en moet om streeks 1650 gebouwd zijn. Het is één van de oudste huizen van Zonnemaire. (Het oudste huis is het vroegere pakhuis van zonnemaire vertrekt, koopt de kerk rie een waardige bestemming ge- de firme de Rijke, dat een iaar- van zonnemaire in 1778 het pand vonden en ze is na de restauratie anker met jaartal 1631 diaagt). Het als past0rie. De koopsom bedroeg één van de fraaiste huizen in de tegenwoordige gemeentehuis is dus 250 ponden yiaams (f 1.500,-). Van dorpsring. al een dnehondeid jaar oud. Zijn 1778-1882 is 't huis de officiële pas- ln de voorgevel bevindt zich een forse uiterlijk doet vei moeden, dat torie geweest van de Hervormde wapen, over de betekenis waarvan K0io predikanten van Zonnemaire, na- men lange tijd in het onzekere ver- beste in de dorpsring is neei gezet. da£ voordjen reeds enkele predi- keerde. Er is wel eens gedacht dat De belendende huizen aan de kanten hot gebouw als eigenaars of het van de Ambachtsheer zou zijn Noordkant van het gemeentehuis huurders hadden bewoond. De laat- maar dit klopte niet. Trouwens deze zijn dan ook veel kleiner van stuk. ste predjkant die hier zijn intrek functionaris heeft nimmer in het De bouwer en tevens de eerste be- nam was dr c F Zeeman, van huis gewoond. Ook is het niet het woner van het huis is vei moedeluk i882-i904 Hervormd predikant van wapen van de eerste bewoner en Pieter Eeuwigrijk, secretaris van zonnemaire. Tot 1882 heeft hij in stichter van het huis. Van wie is ÏIT Inkar» dc oude pastorie gewoond en in dit het dan? Volgens inlichtingen die in 1729 overging naai een andere tijdvak is 00k zijn z00n p|eter (de het gemeentebestuur van Zonne- 8 Ivvl1' 1H S hl.il nnaot 11 ns latere Pro[essor p- Zeeman) er ge- maire heeft ingewonnen, bezat een en 1778 wisselde het huis nogal eens b01.en Diens juiste geboortedatum Hollandse familie Van Loo een wa- van eigenaar De Zonnemaire pie is 25 Mel 1865 In 1882 vei.huisde de pen dat slerke overeenkomst ver- dikanten vonden het wel een wo- £amilic Zeeman naar de nieuwe toont met het wapen in de gevel nmg die bij hun stand paste. Zo pastorie b, de Zuidweg. De kerk- van het raadhuis. Van 1781-1785 kocht ds Lttth'"! het huis en v00gdij had wegens de zeer slechte was een predikant van die naam woonde er van 1743-1745. Toen hij tocstand van de oude pastorie be- in Zonnemaire dominee, n.l. ds J. naar pirkslandsl0,en een nleuwe le d0«n bouwen, w. van Loo. Het is dus goed mo- hij het huis. In 1758 wordt ds. Roe- De oude past0ne werd verkocht en gelijk dat nu het raadsel van het ring elSermtJr. y^moedeUjU hebben geraakte in particuliere handen, wapen is opgelost en dot het bla- er van 1745-1758 predikanten ge- Tenslotte is de gemeente Zonne- zoen van ds van Loo de gevel van woond die het huis humden. In maire in 1943 door ruiling eigena- het Zonnemairse raadhuis siert. 1758 is de predikant Roei mg be- resse van ^et pand geworden. Als zitter van het huis en als hij uit gemeentehuis heeft de oude pasto- -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6