Pogingen de Zeeuwse oestercultuur voor de toekomst te behouden In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 - No. 17809 Vervanglngjplaats voor gronden van Yerjeke en Bruinijse Een project, dat van grote be- voorzieningen in de gedeeeltelijk af tekenls zal kunnen zijn voor de te sluiten Grevelingen, de Zeeuwse oestercultuur in Zeeland, werd aan- J» "vat gekondlgd door dr P. Korringa van plaatsing kan behouden. het Rijksinstituut voor visserij-on- derzoek, tijdens het bezoek van twintig leden van de Eerste en Tweede Kamer aan Zeeland. chanisatie van de land- en tuin bouwbedrijven zich in versneld tempo voltrekt. Het aantal land- en tuinbouw- trekkers bedraagt thans rond 44.700 stuks tegen ruim 32.850 in Mei 1953 en 24.480 in December 1950. De bestrijding van de loodglans- ziekte bij fruitgewassen In de nazomer en herfst ontwik kelen zich op dood hout, bijv. van verschillende fruit- en andere nut tige houtige gewassen, doch ook op afrasteringspalen e.d. vruchtlicha men van de loodglanszwam. Deze vruchtlichamen brengen sporen voort, die de zwam en daarmede Tientallen kappers zijn in Ter- de ziekte verbreiden. „Qii schuur, het dorp onder de gemeen- Indien men deze paars- of bruin- f'Barneveld, op bezoek geweest, rode vruchtlichamen ongestoord nadat in vele dagbladen een be- laat ontstaan, betekent dit een be- Ingexonden mededeling Tijdens in de Statenzaal van de Zeeuwse hoofdstad, vertelde dr Korringa, vc,iciucui richt over het kapper loze dorp was dreiging van alle fruitgewassen, die dat er naar mogelijkheden woidt verschenen Uit het gehele land voor de loodglansziekte vatbaar gegadigden. Intussen is zij"- In verband hiermede wordt de het probleem nog niet opgelost. De fruittelers aangeraden alle bomen heer H. v. d. Craats, de inwoner en struiken, die in zo ernstige mate omgezien om een gedeelte van de Grevelingen als vervangplaats van de oestercultuurgronden van Yer- seke en Bruinisse te bestemmen. Men is er echter niet van overtuigd van Terschuur die in dat deze gronden in verband met de bodemtoestand, de waterbewe- se raad zitting heeft, staat alle ad- spirantkappers te woord en ver- de Barneveld- door de loodglansziekte zijn aan getast, dat zij geen oogst van be tekenis meer geven en door het af- fiine en 'derëeïiike geschikt* zullen wijst hen naar 't gemeentebestuur, sterven van takken een bron van ziin om de oestercultuur daarheen Men is hard d°ende een oplossing besmetting voor hun omgeving vor- te verplaatsen daarheen doQr bedrijf^3ruimt| men, te verwijderen en te verbran- Od het oeenblik wordt een eron- met woning te zoeken of te bouwen. den- is gewenst van de minder dige studie gemaakt van de moge- De vierhonderd gezinnen voor ernstig zieke bomen of struiken zo lijkheden een proefterreln voor de wie deze kappersinvasie het ge- spoedig mogelijk kwijnende en oestercultuur aan te leggen In de sprek van de dag vormt, mompe- reeds afgestorven takken tot in het Zondkreek tussen de eilanden N.- 1®": ..Als .wij nu geen Figaro krij- gezonde gedeelte weg te snoeien en en Zuid-Beveland, welke na de uit- gen, komt er nooit meer iets van", eveneens te verbranden. Ook alle voering van het zgn. Drie-eilan- denplan door sluizen verbonden zal blijven met de zee. Voor het kwe ken van oesters is een zgn. „pen delbeweging" van het water no dig. Deze beweging zou kunnen be reikt worden als niet alleen bij Kats een sluis zou worden ge bouwd, zoals in het voornemen ligt, LAND- EN TUINBOUW De jongste landbouwtelling andere infectiebronnen, zoals aan getaste afrasteringspalen e.d. die nen te worden verbrand. Door toepassing van deze maat regelen kan men de uitbreiding van de loodglansziekte in belangrijke Het Centraal Bureau voor de Sta- mate voorkomen, tistiek heeft van de landbouwtel- Verdere gegevens over deze ziek- ling Mei 1955 de voorlopige uit- te en de bestrijding daarvan zijn doch als eveneens b.v. door middel komsten bekend gemaakt voor zo- opgenomen in Mededeling no. 10 van syphons, water uit de Noord- ver betreft enkele belangrijke land- van de Plantenziektenkundige zee bij Veere zou kunnen worden en tuinbouwwerktuigen. Dienst te Wageningen, welke pu- ingelaten. Daardoor zou een ideale waterbeweging geregeld kunnen worden, die noodzakelijk is voor het kweken van oesterbroed. De onderzoekers zouden dan on geveer tien jaar nodig hebben om een antwoord te kunnen geven op de vraag, of men door speciale Uit deze cijfers blijkt, dat de me- blicatie f 0,20 verkrijgbaar is. WIJ OUDERS Een eigen kamertje „We hebben nooit last gehad met vanuit de voorkamer een oogje in Dicky, tot die ellendige nieuwe jon- het zeil houden". De moeder vond gen op school kwam!" vertelde de het een dwaas plan. Verbeeld je, zo moeder. maar de serre afstaan! Maar tante „Gaat er dan zo'n slechte invloed Lien hield voet bij stuk en toen van die jongen uit?' 'informeerde Dicky's vader thuiskwam, wist zij tante Lien belangstellend. De moe- hem voor het plan te winnen. Hij Vijf Marokkanen zijn Donderdag haalde de schouders op. „Och bedacht zelfs samen met Dicky het gedood en drie gewond ,toen Franse ?ee. dat geloof ik met. we kennen meubilair zelf tf gaan maken van nnlitiemannpn in pen drukke hem niet> aUeen maar uit de ver- een aantal stevige kistjes, die hij marktstraat in Casablanüa van hun "alen van Dicky. Dat vervelende nog op kantoor had staan. vuurwaDens gebruik maakten na- ionS schÜnt letterlijk alles te heb- Dicky's kamer werd een groot dat een handgranaat naar hun ben wat van iedere schooljongen succes en tenslotte kreeg ledereen ;,u„ rJSL rlrS een hartewens is!" er plezier in. De hele familie droeg auto was geworpen. Door het ont _Maar dat kan dat schaap toch eraan bij. Moeder's voorspelling, niet helpen!" lachte tante Lien. „Of dat het toch maar een gril voor is hij erg pocherig aangelegd?" korte duur zou zijn, kwam niet uit. „N-neen, dat geloof ik niet, maar Dicky hield zijn kamertje voorbeel- hij steekt al de andere jongens de dig zelf schoon en nu hij een eigen ogen uit. Dicky was altijd een te- hokje had, zwierf hij veel minder vreden kereltje, maar nu zeurt hij op straat. En wat zijn moeder hem dan om dit en dan om dat, want- nimmer had kunnen bijbrengen: middellijk met hun machinepistolen R0lf-heeft-het-ook! Zo wil hij op zin voor orde en netheid, besef van het vuur op de pleger van de aan- bet 0gent>lilc persé een eigen ka- verantwoordelijkheid en spaarzin, slag, waardoor doden en gewonden mertje hebben, verbeeld je! Hij dat alles scheen hem met het bezit vielen onder de vele marktbezoe- heeft tot dusver altijd op het lo- van het kamertje plots niet moei- kers- geerkamertje geslapen en dat was lijk meer. altijd goed, maar nu heeft hij het Cyprioten willen kamertje van die Rolf gezien, met aen bureautje en een boekenkast jn meeste gezinnen kan, ge- VrïjneiQ en weet-ik-wat al niet meer en nu 2jen qe woningnood, het inwoning- zanikt hij iedere dag om een eigen probleem en de toch al veel te be- Aartsbiscchop Makarios, leider kamertje". knopte woonruimte geen sprake van de beweging op Cyprus voor Tante Lien knikte. „Al had hij 2ijn van een eigen kamertje voor aansluiting van het eiland bij Grie- die Rolf nooit gezien dan zou het qe kinderen. Maar er zijn toch ook kenland, heeft verklaard, dat de precies hetzelfde zijn, want alle nog gezinnen, die wel over de no- Cyprioten „tot het einde" zullen kinderen willen een eigen kamertje qige rujmte beschikken en waar strijden voor zelfbeschikking. „Wij als ze twaalf, dertien jaar zijn". met een beetje moeite en goede wil zullen ons bloed geven. Geen ge- Tante Lien dacht aan haar eigen best een hokje zou kunnen worden vangenissen, verbanningen, of zelfs jeugd en aan de wilde vreugde die ingericht voor zus of Piet of Wim. Vuurgevecht in Casablanca ploffen van de handgranaat werden vijf Franse politiemannen en een Franse sociale werkster, die in de auto zaten, gewond. Drie van de politiemannen werden ernstig ge wond. De politiemannen openden on- LAND- EN TUINBOUW i Kunstvogel biedt meer mogelijkheden om vogelschade in fruitteelt te voorkomen Als het even kan de dood zullen ons van ons doel af houden' Nieuwe Gouverneur van Suriname benoemd Bij K.B. van 6 Sept. no. 23 is aan de heer mr. J. Klaasesz op zijn ver haar had bevangen toen zij na een verlangen van een kind naar ernstige ziekte het kamertje, dat eigen kamertje, waar het on- tot dusver naaikamertje was ge- gestoord zijn eigen smaak mag uit- weest, voor zich alleen kreeg toe- leven, zonder in conflict te komen gewezen. Hoe goed kon zij Dicky met wil en wensen van de broers begrijpen! en zusters, is een gezond en nor- maal verlangen, dat wijst in de Dulzend-en-een bezwarenrichting van een eigen persoonlijk- „Waarom gééf je hem geen eigen heid, die zich ongehinderd zoekt te kamertje?" vroeg tante Lien. „Je ontplooien en te handhaven, zoek met ingang van 15 Februari bebt op zolder twee van die kleine Als het even kan moeten wij aan 1956 eervol ontslag verleend uit het hokjes, daar kan je er toch wel één dit verlangen tegemoet komen om ambt van gouverneur van Surina- van ieeg maken". De moeder had het kind in de gelegenheid te stel- me, onder dankbetuiging voor de duizend-en-één bezwaren. Nóg een len zich vrij te ontwikkelen. De gewichtige diensten in dat ambt kamer erbij om schoon te houden - voorwaarden, mits juist geïnter- bewezen. en wat zou dat allemaal gaan kos- preteerd, kunnen van grote op- Bij hetzelfde K.B. is met ingang ten - en als hij daarboven alleen voedkundige waarde blijken. Op de van de dag, waarop hij zijn ambt zat, dan had je helemaal geen con- ouders rust de plicht 'van het eigen in Suriname zal aanvaarden, be- tröle of hij wel aan zijn werk bleef, kamertje iets méér te maken dan noemd de heer J. van Tilburg, wet- Nee dat kon niet. alleen maar een vervulde wens. houder van de gemeente Rotter- „Ik weet wat!" riep tante Lien, Amy Groskamp ten Have. dam en lid van de Eerste Kamer „geef Dicky de serre - daar zitten der Staten-Generaal. jullie praktisch nooit en dan kan je (Nadruk verboden). Ieder draagt de Zweedse bevolking een warm hart toe, vooral bU de ge dachte aan de steun die het Nederlandse volk in de laatste wereldoorlog en bij de watersnood ramp ln 1953 heeft mo gen ondervinden. Op de grote Beurs in Stockholm is Nederland met zijn producten sterk vertegenwoordigd en als een speciale geste aan het Zweedse volk wordt het fruit van de Neder landse inzendingen, dat tijdens de Beurs drie- a viermaal moet worden vernieuwd, ter beschik king gesteld van de zie kenhuizen in Stockholm. Op de foto worden de kisten met fruit van de. wagen geladen en de he ren H. M. Velders en S. J. de Reus hebben de heerlijke taak de kreu pele patiëntjes van een ziekenhuis te verblijden met het kostelijke fruit. In ons land wordt jaarlijks één millioen gulden uitgegeven voor het verjagen van vogels, hoofdzakelijk spreeuwen, uit kersenboomgaarden, aldus de heer C. Wegenaar van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen in een onlangs gehou den radiocauserie. Veel methoden worden toegepast om de vogels te verjagen, zoals ratels, vogelver schrikkers, knalapparaten e.d., doch de resultaten laten veelal te wen sen over. De spreeuwen, die zéér intelligent zijn, wennen nl. vrij spoedig aan deze afweermiddelen en hebben er op de duur het minste ontzag voor. Door het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen zijn daarom al enige jaren proeven ge nomen met een geheel nieuwe me thode, waarbij is gespeculeerd op het instinct van de vogels. Een na tuurgetrouwe nabootsing is er ge maakt van een sperwer, die als grootste vijand van de spreeuw be schouwd moet worden. Deze kunst- sperwer moest echter kunnen vlie gen. Daarom is er een toestel ge maakt, dat kortweg bestaat uit: Een lange staande mast, die boven de bomen uitsteekt. Bovenaan de mast is een dwarsarm bevestigd, die horizontaal om de mast draait en aangedreven wordt door een electro- of brandstofmotor. Aan het einde van de dwarsarm is de kunst vogel bevestigd met een nylon- koord. Is de arm in beweging, dan laat men het koord vieren en de vogel beschrijft een cirkel van on geveer 25 m. middellijn over de bomen. Hoe schrander de spreeuwen ook zijn, ze hebben voor de kunstvogel het grootste respect. Ook bij andere teelten, zoals bes sen, appelen en peren, die soms veel van vogels te lijden hebben, worden proeven met de kunstvogel genomen. Aangezien de kosten nogal vrij hoog liggen, zal deze nieuwe werk wijze niet direct op uitgebreide schaal worden toegepast. Het stre ven is echter te komen tot een nog eenvoudiger constructie. Ongetwijfeld is het gebruik van een kunstvogel op grote percelen verantwoord. Hierdoor is het mo gelijk een onbeschadigd product te telen tegen een hogere kostprijs. BROUWERSHAVEN Postzegelactie Koningin Wilhelminafonds Op 31 Augustus jl. werden door diverse dames van de plaatselijke vrouwenverenigingen te Brouwers haven postzegels en briefkaarten verkocht voor het Koningin Wil- helmina Fonds voor de Kankerbe strijding. Er werden geplaatst 1830 postzegels van 10 cent met een ver koopwaarde van 15 cent; 610 post zegels van 2 cent met een verkoop waarde van 5 cent en 130 brief kaarten 5 ct. per stuk. De bruto- opbrengst bedroeg f 311,50, waar uit een netto-winst voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds resulteert van f 109,80. Een woord van dank aan de verkoopsters voor de ver leende medewerking is hier zeker op zijn plaats. KERKNIEUWS Dinsdag 16 Sept. uitvaart Kardinaal Johannes de Jong De begrafenis van Johannes Kar dinaal de Jong, die Donderdagmor gen te 5 uur is overleden, zal Dins dagmorgen geschieden. Om tien uur beginnen in de kathedrale kerk te Utrecht de Lauden, waarna de uitvaart. De Pontificale Mis van Requiem zal worden opgedragen door de ad ministrator apostolicus, Mgr dr B. J. Alfrink. De lijkrede zal worden uitgesproken door Mgr dr J. A. Geerdinck, officiaal van het aarts bisdom. Het stoffelijk overschot van Jo hannes Kardinaal de Jong is Vrij dagavond te zeven uur van Amers- foot naar het aartsbisschappelijk paleis te Utrecht overgebracht. Inmiddels zijn talrijke telegram men van rouwbeklag binnengeko men. De Paus heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan de administrator apostolicus, Mgr dr B. J. Alfrink, waarin hij zegt ten diepste getroffen te zijn door het overlijden van Zijne Eminentie Kardinaal de Jong. De Heilige Va der, aldus het telegram, vergezelt de ziel van deze vrome herder naar God met vurige gebeden en schenkt zijn Vaderlijke apostolische zegen aan de geestelijkheid en alle gelo vigen van het aartsbisdom. VISSERIJBERICHTEN Vernieuwing Brulnisser vissersvloot Het voorzien van meer kracht en groter snelheid ontwikkelende mo toren in de Bruinisser vissersvloot is een proces dat voortdurend voortgang vindt. Door de firma P. Maaskant en Zonen werd in de Bru 67 van de fa. J. de Waal-de Jonge een nieuwe 150 P.K. 6 cyl. Diesel motor Mercedes Benz ingebouwd, en in het vaartuig Bru 14 van de fa. Otte-de Ronde en Padmos een ge bruikte 6 cylinder Deutz Diesel motor. Eenzelfde motor werd inge bouwd in het vaartuig Bru 25 van de firma de Waal-Schikker door een machinefabriek in Katwijk. Ingezonden mededeling FEUILLETON 50 door B. J. TEN WESEPE Ze drukt zijn arm. „Fijn, Geert- Jan, dat het gelukt is: tienduizend gulden, wat een kapitaal, hé?" „Nou, ik heb nog een paar cen ten op de bank en dan dit erbij, dan zijn we weer rijk, Eefje". „Je bedoelt: dan is Geert-Jan van Asten weer rijk". „Onzin, we gaan immers trou wen? Nou, dan is dat geld toch van ons samen". „Zo? Gaan we trouwen? Dat is nieuws voor me. Daar wi9t ik nog niets van". Ze zijn dicht bij huis en Geert- Jan zegt verder niets. Maar als de fiets van het meisje opgeborgen is en het tweetal afscheid neemt on deraan de trap, dan sluit hij haar in zijn armen en zegt: „Lieve, lieve Eefje, als ik morgen of overmorgen het geld heb, zullen we ons dan verloven? En gaan we dan plannen maken voor ons huwelijk?" Ze beantwoordt zijn kussen en maakt zich dan zacht los. Maar als ze zacht met haar hand over zijn haren strijkt, zegt ze zacht: „Het is goed, Geert-Jan. Ik houd van je, ook al zou je geen tienduizend gul den meer gehad hebben". 22. Geert-Jan gaat die avond met een gelukkige trek op zijn gezicht naar bed. „Ik heb het gewonnen", denkt hij, als hij de sleutel in het slot ge stoken heeft en deze vier woorden blijven in zijn gedachten rondtol len, tot op het moment, dat hij in slaap valt. Dat duurt wel even, want de storm heeft de kracht van een or kaan gekregen. Hij buldert door de verlaten straten van het stadje en trekt en scheurt aan alles, wat niet hermetisch vast staat. Pannen wor den opgelicht en als een velletje krantenpapier opgenomen om er gens op straat neer te smakken. Grote boomtakken knappen als lu cifersstokjes af en komen met een dreun op de grond. De politie-agent die op zijn fiets de nachtelijke ron de doet door de stad, blijft wijse lijk in het midden van de straat, zodat het gevaar, een dakpan op het hoofd te krijgen, zo gering mo gelijk is. In de polder staat machinist Jan sen op zijn post. De machines draai en op volle toeren en Jansen con troleert de peilglazen. Doch er is geen enkele reden om ongerust te zijn. Mannen van het Waterschap zijn zoeven binnen geweest om even op adem te komen en hebben verteld, dat de dijk in uitstekende toestand is, zodat er geen gevaar is te duchten. De telefoon in het eenzame gemaal kan rustig blijven hangen; er is vooralsnog geen re den tot ongerustheid. Ondanks het geweld van de storm is de stad in diepe rust. Men weet, dat het spoken kan boven het stadje maar daar is men al aan gewend geraakt. Voorjaars- en najaars stormen keren op gezette tijden te rug en de een mag wat heviger zijn dan de ander, het loopt in de regel wel los. Ook in dePrinsenstraat, in het eenzame blok huizen op de hoek, zijn de mensen onbewust van het gevaar, dat hen dreigt. Zij slapen. De kleine Jaap Jansen is bang voor de storm en kan niet in slaap ko men. Moeder heeft hem bij zich ge nomen in het grote bed, want vader heeft toch de hele nacht dienst. In het kamertje ernaast slaapt Eefje. Het opkamertje aan de achterkant van het huis, waar het ledikantje van de kleine jongen staat, is nu leeg. Hij slaapt veilig en wel bij zijn moeder in het grote bed. En dat redt zijn leven. De klok heeft juist half drie ge slagen, als een zware rukwind over de stad jaagt. De grote beukenboom in de tuin achter het huis, die hier al jaar en dag eenzaam staat te midden van gras en tuinbedjes, heeft menige storm kunnen weer staan. Maar deze rukwind is zelfs de oude wortels in de grond te machtig. Er klinkt een hevig ge kraak, de boom helt achterover en komt met een luide slag, die in de wijde omtrek te horen is, terecht op het dak van het enige uren te voren zoveel besproken blok hul zen. De kracht en het gewicht is zo groot, dat de dikke stam dwars door het dak heenslaat. Gelukkig zijn de balken tussen boven- en be nedenverdieping enige weken gele den geheel vernieuwd en dus in staat de val verder te stuiten. Maar het huis schudt en trilt op haar vesten, alsof er een aardbeving heeft plaats gevonden, en alle vier gezinnen zijn onmiddellijk wakker. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5