ZIER1KZEESCHESNIEUWSB0PE Normalisering der betrekkingen tussen West-Duitsland en Rusland doel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeente bood Lyceum schilderij aan van geboortehuis prof. Zeeman Vijf en veertig millioen mensen zijn er door getroffen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 No. 17809 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) 11,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1B89 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DR ADENAUER TE MOSKOU; Hereniging der beide delen komt ter sprake H.M. de Koningin naar Delft De Koningin heeft de wens te kennen gegeven op Maandag 26 September de plechtige herdenking in de Nieuwe Kerk te Delft, ter ge legenheid van het gouden jubileum van de Technische Hogeschool, bij te wonen. Het is de bedoeling, dat een officieel bezoek aan de stad hieraan vooraf zal gaan. De Koningin, die vermoedelijk door Prins Bernhard vergezeld zal zijn, zal te omstreeks 11 uur des morgens arriveren, waarna op het stadhuis de leden van het college van B. en W. en de gemeenteraad aan haar worden voorgesteld. Ver volgens wordt een zangh'ulde ge bracht door de schooljeugd. Het programma vermeldt verder bezoeken aan een sociale instelling en een jonge zich ontwikkelende industrie. De besprekingen in Moskou zijn Teneinde gevolg te geven aan de uitnodiging van Russische z(jde heeft Bondskanselier dr Adenauer van West-Duitsland zich naar Mos kou begeven om politieke bespre kingen met de Sovvjet-leiders te voeren. Donderdag Is de 80-jarige staatsman per vliegtuig in de Rus sische hoofdstad aangekomen. Volgens een bericht van Radio- Moskou verklaarde de Bondskan selier bij zijn aankomst op het vliegveld, te hopen dat zijn bezoek „het begin van normale betrekkin gen" zal betekenen, hetgeen zeer zou bijdragen tot het versterken van de vrede in Europa en de we reld. „Het is mijn vaste overtuiging dat de volkeren van de Sowjet- Unie en het Duitse volk veel voor deel kunnen trekken uit vreedzame samenwerking en dat de handha ving en de consolidering van het welzijn en de veiligheid in Europa en in de wereld in grote mate af- hangen van een normalisatie van Vrijdag begonnen en zullen, naar onze betrekkingen. Wij willen ons verwacht wordt, ongeveer een week werk en on2e besprekingen hier in duren. L Moskou geheel in dienst van de De Russen hebben Adenauer ge- vrede stellen", aldus de Bondskan- zegd te willen spreken over „nor- sejier malisering der betrekkingen" waar- De Westduitse minister van Bui- onder begrepen het aanknopen van tenlandse Zaken zeide, dat het economische en culturele betrek- Duitsland's taak is, Rusland er van kingen tussen de Sowjet-Unie en te overtuigen, dat het enige doel in West-Duitsland. Zij hebben zich de politiek van het Duitse volk is, ook bereid verklaard tot bespre- in vrede te leven met zijn buren, king der kwesties van de terugkeer Hij sprak de hoop uit, dat de on- van Duitse krijgsgevangenen en de derhandelingen in Moskou het hereniging van Duitsland. wantrouwen en het wanbegrip uit de wereld zouden helpen. In het gezelschap van de West- f - duitse minister van Buitenlandse w aarom kreeg JN ïcuwerkcrk na de ramp Zaken, Von Brentano, bevinden v r zich Felix Von Eckardt, de West duitse vertegenwoordiger bij de V.N., prof. Walter Hallstein, het hoofd van de afdeling Buitenlandse Zaken en Günther Mohr, chef-pro tocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Adenauer is vergezeld door de premier van Noordrijnland-West- falen, Karl Arnold, in zijn hoeda- Wij vernemen van de zijde van consistorie van het kerkgebouw der nigheid van voorzitter van de com- het bestuur der kleuterschool te Ger- Gemeente, die het gebouw gra- missie van Buitenlandse Zaken van tis aan het bestuur afstond, waar- de Bondsraad, prof. Carlo Schmid, Nieuwerkerk, dat da moeü„kheden mor veel dankbaarheid ^estond. de socialistische voorzitter van de waarin deze school zich bevindt Deze oplossing kon slechts tijdelijk commissie voor Buitenlandse Za- niet gering zijn. Door de ramp zijn zijn. Daarom werd later de oude ken van de Bondsdag en Herbert talr«fce belemmeringen voor het bewaarschool betrokken in het kleuteronderwijs ovaetreden die in dorpscentrum. Daarin is thans kleuter onaerwys opgeireaen, aie in evenwel het u.N.A.-kamp onder deze getroffen gemeente een typisch gebracht, zodat de kleutertjes weer probleem schiepen, een van de vele dakloos waren, toen de leden van trouwens waarmede Nieuwerkerk het kamp - die overigens voortref- had en heeft te kampen. felijk weAk doen kier h1n Intrek namen. Onverwacht werd verno- Door verwoestingen van het ee- men dat het M.S.V.-kamp plannen De Italiaanse politie heeft in het bouw der O.L. school werd de kleu- kleuterschool Ondernam beruchte bandietengebied in het terschool - toen het leven weer wat a" Westen van Sicilië 33 oud-veroor- in de voegen kwam ter plaatse - RJ deelden gearresteerd in verband door deze school in beslag geno- ka?!?3in ondPrSiraoh? met de moord op een boer en 2ijn men. Deze kleuterschool, gebouwd nj. V j elfjarig zoontje te Roccamena vier tegen de Ned. Herv. kerk, wasvoor 1 fn rlndsn oplprlon nlHus wprri VriidaP Hp ramn rinnr Hp wmppntp in ppn 8eVOnden n ZO bestaat dan thans Prins Bernhard opent Electrische Centrale Met een druk op een zilveren knop heeft Woensdagmiddag Z.K.H. Prins Bernhard de nieuwe Maas centrale voor de P.L.E.M. te Bug- genum geopend. Die knop was aan gebracht op een tweetal meters van de turbo-generatoren, die de pro ductie aangeven van de beide ma chines. Meteen loeide een sirene, die door het gehele bedrijf te horen was. Hiermede was de centrale of ficieel in bedrijf gesteld. Onder tussen speelde buiten op het dak van de werkplaats de fanfare „Excelsior" van Buggenum het Wilhelmus en het Limburgse volks lied. Zoals gemeld zal de Amerikaanse regering verschillende atoom- duikboten doen bouwen, nadat met de eerste atomisch voort gedreven onderzeeër de „Nautilus" goede ervaringen zijn opge daan. Reeds is een tweede'duikboot vrijwel voltooid. De „Nauti lus" ziet men op de foto tijdens de proefvaart op de rivier de Thames in de Amerikaanse staat Connecticut. HARTELIJK GEBAAR VAN ZONNEMAIRE Naam van geniaal natuurkundige verbonden aan de school DU nummer bestaat uit 8 pagina's O 9 O Denk niet dat de gelegenheid tweemaal aan uw deur zal kloppen. v 6 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Iets koeler Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien; iets koeler; over wegend matige wind tussen Zuid west en West. H Sept. Zon op 6.08, onder 19.09. Maan op 0.03, onder 16.32. 12 Sept. Zon op 6.10, onder 19.06. Maan op 1.20, onder 17.04. 13 Sept. Zon op 6.11, onder 19.04. Maan op 2.41, onder 17.29. Nieuwe maan: 16 Sept. te 7.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 Sept. 10.03 v.m. 22.50 n.m. 12 Sept. 11.40 v.m. n.m. 13 Sept. 0.28 v.m. 13.00 n.m. BROUWERSHAVEN 11 Sept. 9.46 v.m. 22.28 n.m. 12 Sept. - 11.23 v.m. n.m. 13 Sept. 0.00 v.m. 12.39 n.m. Doodtij: 11 en 26 September. Springtij: 18 September. geen nieuwe kleuterschool Kleintjes werden van het ene gebouw naar het andere gestuurd (Van onze redacteur) Blankenhorn, de Duitse vertegen' woordiger bij de NAVO. De bloedwraak op Sicilië de hoop, dat binnenkort de kleu- dagen geleden, aldus werd Vrijdag de ramp door de gemeente in uit Palermo gemeld. keurige staat gebracht. De kleintjes 1";L „.„„jj De vermoorde boer, Giovanni Al- hadden hier de beschikking over De afgelegde weg is echirPwei duino, stamde uit een familie, waar- twee mooie lokalen, waarin het zo- in een gewelddadige dood traditie wel voor de jeugd als het onder- lang en nog is hiermede slechts een afdoende oplossing blijft actueel. Wat de school zelf betreft heeft het bestuur besloten - evenals op andere gemeenten de leeftijd van is. Ook zijn vader, Michele, is ver! wyaendpersoneeir^dverbiiven l?™06"- moord, terwijl een broer zelfmoord rvas. De ramp evenwel bracht de in de gevangenis heeft gepleegd, kleuterschool letterlijk op straat, toen hij, beschuldigd van moord en Een vraag die dan ook velen op de roof, in voorarrest was. Een ande- lippen ligt is, waarom - in tegen- re broer van Giovanni zit in de ge- stelling met andere minder getrof- vangenis te Palermo, beschuldigd fen gemeenten - Nieuwerkerk geen de nieuwe leerlingen op vier jaar van moord op de burgemeester van nieuw kleuterschoolgebouw kreeg, te bepalen. De kinderen die voor de Roccamena. Het antwoord op die vraag is niet vacantie op de kleuterschool wa in het betrokken gebied wordt bekend en men heeft er te Nieu- ren - en thans nog geen vier jaar gezegd, dat Michele en Giovanni werkerk ook niet op gewacht, want zijn - mogen echter blijven. Het ligt veel verdiend hebben door zich als in September van het vorig jaar in de bedoeling van het bestuur moordenaars te verhuren. is men weer gestart en wel in de binnenkort een ledenvergadering te houden. DE OVERSTROMINGEN IN VOOR-INDIÉ Postduiven brengen berichten van grote nood De overstromingen in Voor-Indië (India en Pakistan) hebben ver woestingen aangericht over een op pervlakte van 25.000 vierkante km. 45.000.000 personen zjjn er door ge troffen. In steden aan de Oostkust van India zijn postduiven aangekomen met boodschappen, waarin drin gend wordt aangedrongen op hulp verlening aan afgesneden en hon gerende inwoners van de Indische staat Orissa. Zij werden op last van het bestuur van de staat los gelaten in een wanhopige poging om hulp te doen verlenen aan over stromingsslachtoffers ln ontoegan kelijke gebieden, waarvan de mees- ten vijf dagen lang geen voedsel hebben gehad. Een „Dakota" van de Indische luchtmacht is onmiddellijk na het ontvangen der boodschappen opge stegen om de zich aan boomtoppen vastklemmende en op daken sa- mengroepende getroffenen van le vensmiddelen te voorzien. Een Amerikaanse bommen werper van het type B-29 „Super fortress" met dertien inzittenden, wordt in de omgeving van Okina wa (Japan) vermist, aldus heeft het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten Vrijdagmiddag te Tokio bekendge maakt. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Vrijdagmorgen te Bennekom de eerste steen gelegd voor het Prot.- Christelyk streekziekenhuis. H(j deed dit in z(jn functie van lands- commandeur in de Orde van St. Jan. Een Amerikaanse hefschroef- vliegtuig heeft de 35 passagiers en enige bemanningsleden opgehaald van het 486 ton metende Noorse vrachtschip „Jopeter", dat reeds vijf dagen vast zit in het ijs bij de Noordoostkust van Groenland, al dus een bericht dat Donderdag te St. Johns op New Foundland is ont vangen. Burgemeester H. J. Roelvink van Zonnemaire heeft Donderdag morgen namens het bestuur zijner gemeente een schilderij met de voorstelling van het raadhuis van Zonnemaire - geboortehuis van wijlen professor P. Zeeman - over handigd aan het Zierikzees Lyceum in de persoon van de rector dr J. J. Westendorp Boerma, als blijk van Waardering voor het feit dat de naam vaifcprofessor Zeeman is ver bonden aan het plaaselyk lyceum. Dé plechtigheid vond plaats in de aula vat»,.de school in aanwezig heid van de colléges van B. en W. der gemeenten Zierikzee en Zonne maire, het curatorium van de school, het lerarencorps en de leer lingen. In een toespraak herinnerde bur gemeester Roelvink aan de grote figuur van professor Zeeman, de ontdekker van het Zeeman-effect, dat hem tot een beroemd man maakte. Spr. hoopte dat het schil derij tot in lengte van jaren de school zal mogen sieren. Zich wen dend tot de jeugd hoopte spr. dat de voorstelling van het geboorte huis van professor Zeeman de ge dachte zal mogen levend houden aan deze figuur. Dr Westendorp Boerma sprak een dankwoord namens de school voor het vriendelijk gebaar van de ge meente Zonnemaire. Hij gaf gaarne de verzekering dat het schilderij een goed plaatsje zal krijgen. Spr. zag de bijeenkomst als een soort „doopplechtigheid", waarbij de - overigens reeds 86 jaar oude school - de dopeling is, daar immers thans de school met de nieuwe naam in gewijd wordt. Dr Westendorp Boer ma dankte mevr. Zeeman voor de welwillende goedkeuring de naam van wijlen haar man aan het ly ceum te verbinden, alsmede het ministerie van O., K. en W. en het gemeentebestuur van Zierikzee, die eveneens met de naamgeving ac- coord gingen. „Ook al is de toestand door ziekte van personeel en verschillende va catures op de school thans niet zo gunstig, daar hoop ik toch dat de dopeling een goede toekomst tege moet mag gaan", aldus de rector, die daarna wat uitvoeriger stil stond bij de figuur van professor Zeeman, die in 1877 zijn opleiding aan de toenmalige Zierikzeese R.H. B.S. begon. Hij viel' niet als aan staand genie in het oog, aldus spr., maar was aanvankelijk een mid delmatige leerling, wiens ijver ech ter telkens geprezen wordt. Slechts éénmaal was hij de beste van de klas gedurende een maand. Na de derde klas betoont hij zich zeer ijverig en concentreert hij zich ten volle op de vakken scheikunde, na- De staking van 25.000 haven arbeiders in New York, die Woens dag begon als gevolg van een ge schil tussen de onafhankelijke vak bond „International Longshore- mens Association" (l.L.A.) en de Staatscommissie van Toezicht van New York en New Jersey, heeft zich Donderdag uitgebreid tot Bal- timore, waar ongeveer 7.400 arbei ders uit solidariteit van het werk wegbleven. tuurkunde en wiskunde. Spr. zag in deze omstandigheid een troost voor de middelmatige leerling, die door hard werken toch aan de top blijkt te kunnen komen, als hij maar volhoudt en het hart geeft aan het werk. Met dit voorbeeld voor ogen is het waard de nage dachtenis te eren van wijlen prof. Zeeman, die in 1902 werd onder scheiden met de Nobelprijs, het hoogste wat de mens op aarde kan bereiken, aldus de rector, wiens woorden met een luid applaus door de-leerlingen werden onderstreept. Korte berichten uit het Binnenland BARNEVELD. Alhier heerst een geelzuchtepidemie. Het aantal pa tiënten bedraagt thans ongeveer 300, van wie de meesten school gaande kinderen. BENNEKOM. Z.K.H. Prins Bern hard heeft Donderdagmorgen de eerste steen gelegd van een in aan bouw zijnd Protestants Christelijk streekziekenhuis te Bennekom. MAASTRICHT. Het monument op het Amerikaanse militaire kerk hof te Margraten nadert uitwendig zijn voltooiing. De binnenwerk- zaamheden vragen evenwel bijna zo veel tijd als nodig was voor het bouwen. Verwacht wordt dat het nieuwe monument ter gelegenheid van Memorial Day 1956 officieel kan worden onthuld. ROTTERDAM. De 23-jarige ha venarbeider C. F. Spierenburg van de Brede Hilledijk te Rotterdam, die in de nacht van 29 op 30 Aug. ,jl. aan boord van een Engels schip met een zg. bulldozer in het ruim stortte, is in het Havenziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. MAASTRICHT. In Augustus zijn bij Aken meer dan drie millioen reizigers over de Nederlands-Duit se grens gegaan. Dit aantal was na de oorlog nog niet bereikt. 's-GRAVENHAGE. Op de Soest- dijksekade te Den Haag is een auto met drie inzittenden te water gereden. Twee der passagiers: de 42-jarige J. B. uit de Kempstraat en de 4-jarige N. O. uit de Savor- nin Lohmanlaan werden gered, doch de 3-jarige F. de J. van het Notenplein kwam om het leven. IJMUIDEN. Vrijdagochtend heeft Prins Bernhard in zijn functie van lid van de Admiraliteitsraad een kort bezoek gebracht aan de Vel- sense tunnelbouw. AMSTERDAM. De wethouder voor de volkshuisvesting te Amster dam, mr. R. van den Bergh, heeft een Russische delegatie van archi tecten en ingenieurs, waaronder enige professoren en de stadsarchi tect van Moskou, I. I. Loweiko, ten stadhuize ontvangen. •s-GRAVENHAGE. Naar verno men wordt heeft de ministerraad zich ermee verenigd, dat het ont- werp voor een wettelijke regeling van de vacanties met behoud van loon .voorgesteld door de minister van Justitie en de Staatssecretaris van Sociale Zaken, aan de Sociaal Economische Raad wordt toegezon den om daarover advies uit te bren gen. LAND- EN TUINBOUW Wereldzee onmetelijke voedselbron De onmetelijke rijkdommen die de wereldzeeën aan voedsel her bergen, zijn nog maar nauwelijks aangesproken om de millioenen hongerenden in de wereld te voe den. Volgens een artikel in het maandblad van de UNESCO, de „Courier", wordt door de oceanen nog niet één procent bijgedragen tot de voedselvoorziening van de mensheid. Het blad besluit met te zeggen, dat „deze geweldige voor raadschuur tot heil van de millioe nen hongerenden systematisch aan geboord moet worden, aangezien de veel belovende vooruitgang in de landbouwwetenschap toch niet groot genoeg zal zijn om aan de komende vraag naar voedsel te kunnen voldoen. Overdenking WERKELIJKHEID „ZIET, HET LAM GODS Joh. 1 36. Midden in een wereld die ons vaak beangstigt en beklemt, waar alles hard en zakelijk toegaat, waar liefde en gevoel haast belachelijke zaken zijn geworden, worden we uitgenodigd om te zien naar het Lam Gods. Een Lam en een God zijn din gen die in deze wereld niet erg passen. Vooral als er nog bij ge zegd wordt dat dit Lam van God, Jezus Christus, geslacht is om de mensen rust te geven en vrede in hun hart. Rust en vrede zijn immers dingen die we wel helemaal naar het rijk van de sprookjes kunnen verwijzen. Wat heb ik aan een onwerkelijke wazige Jezus Christus, die 1900 jaar geleden leefde als mijn kind dood ziek is? Wat heb ik eraan als ik zie dat langzaam maar zeker de liefde uit mijn gezin wegebt. Wat heb ik eraan als ik in een kerk leef waar ze zich op een en kele uitzondering na allemaal voor hun eigen standje uitsloven? Dat is immers de werkelijkheid Ja, dat is de werkelijkheid, en iedereen die nooit deze werkelijk heid ervaren heeft, die er nooit mee gevochten heeft, die zich nooit doodgeërgerd heeft aan het Lam van God, die zal ook nooit iets er varen van die andere werkelijk heid. Want juist zij worden uitgeno digd te zien naar het Lam Gods. Zij, die geen gat meer zien, die niet meer durven denken, die alle on rust en alle onvrede trachten te overdonderen door het gedender van de radio, die rust zoeken bij vreemden in plaats van in hun eigen gezin. Hun wordt aangeboden: „Jij, ze nuwachtig, onrustig en tobberig mens, vloeker of bidder, dat doet er niet toe, gun jezelf nu eens tijd om te zien naar dat Lam Gods, dat daar echt naar 't kruis gaat voor jou. Eerlijk waar, om jou een rustig harte te geven en echte vrede in je leven. Kijk nu eens zo lang naar die Jezus aan 't kruis, tot je gaat be seffen dat er nog een andere wer kelijkheid is dan alles wat je ziet, namelijk dat God je liefheeft!" B. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1