SCHEEFJESWOL Met vlag en wimpel Eind Sept. komen de „Wiener Sangerknaben" naar Zierikzee Serie kleurendia's „Schóuwen's Schoonheid" voor het laatst vertoond G.V. Rust Roest SUCCESJES DEURLOO's Engelse Truien Fa FRANS KOEVOETS Aardappelrapers(sters) H. J. ENSINC-KOOISTRA M. Kauwenberg I Zn. NU SCHOORSTEENKLOK 10% KORTING Levende culturele representatie van Wenen en Oostenrijk Wy vernemen van de z\jde van de plaatselijke Werkgroep, dat on der auspiciën van de Z.V.U. de be roemde „Wiener Sangerknaben" eind September a.s. een concert zul len geven te Zierikzee. In dit ver band is het interessant enkele by- zonderheden uit de geschiedenis van dit Weense jongenskoor te releveren. Feitelijk gezien zijn de „Wiener Sangerknaben" een late voortzet ting van de in 1498 door keizer Mximiliaan I opgerichte „Hofmu- sikkapelle", met als deel daarvan de „Hofsangerknaben". Sinds de oprichting van dit koor begeleidden deze kleine kunstenaars hun Heren als zingende herauten op hun schit terende evenementen. Uit de „San gerknaben" kwamen o.m. voort Franz Schubert, Anton Bruckner, Joseph Hellmesberger e.a. Met het einde van de Habsburg- se monarchie evenwel, werden de „Hofsangerknaben" opgeheven. In 1924 echter gelukte het de toenma lige rector van de „Wiener Hof- kapelle", Joseph Schnitt, om de .„Sangerknaben" weer opnieuw op te richten. Het kernpunt van hun werkzaamheden bleef de "Weense „Hofburgkapelle", waar elke Zon dag muzikale missen worden uitge voerd. Om in hun onderhoud te voor- zjen worden binnen- en buitenland se concertreizen gemaakt en in de tijd van 1924-1939 reisde het koor door bijna alle landen van Europa en ging het verschillende malen overzee. De „Sangerknabe" begint met een toelatingsexamen. Daarna volgt een voorbereidende cursus, waarna de jongen (9 tot 10 jaar oud) wordt opgenomen in een in ternaat, waar hij ook gewoon schoolonderwijs ontvangt. De ac tieve werkzaamheid duurt tot de stemwisseling, die meestal op 14- jarige leeftijdt optreedt. Daarna wordt de jongens zoveel mogelijk steun geboden. Het succes van de „Wiener Sangerknaben" ligt in hun methodiek, in hun Weense traditie en in de samenstelling der pro gramma's. De jongens zingen elke paftij van het blad en zij merken de geringste wanklank of fout - als gevolg van een strenge vocale discipline - op. Het concertpro gramma bestaat uit motetten en andere geestelijke gezangen. Verder uit 'de öfiVoërïng van een kleine opera van Mozart, Haydn of andere componisten. In het derde deel klinken de onsterfelijke liederen van Schubert, Brahms en Mozart, afgewisseld met moderne componis- MUZIEK Van Beinum bljjft in Nederland Op het verzoek van het Philhar- monisch Orkest te Los Angeles om zijn vaste dirigent te worden, is de dirigent van het Concertgebouw orkest, Eduard van Beinum, niet ingegaan. Ook andere aanbiedingen van dezelfde strekking uit Chicago, Hollywood en New York, heeft de heer van Beinum van de hand ge wezen. Wel zal hij in de wintersei zoenen voor een langere periode als gastdirigent in Amerika optreden. ten als Mahler en Reger. Dan weer klinken volksliederen in ontelbare variaties, ook in vreemde talen, uit verre landen meegebracht. Tot slot wiegeliederen, Weense liederen en een Weense wals. In dit genre openbaart zich het locale coloriet stralend en weergaloos echt voor gedragen. Samenvattend kan men zeggen, dat de „Wiener Sangerkna-, ben" de hoogste kunst van de zang" trachten te bereiken en dat zij he den het meest intieme kernstuk vertegenwoordigen van de levende culturele representatie van Wenen en Oostenrijk. Kantongerecht Zierikzee Woensdagmiddag werd de zitting voortgezet. Als eerste kwam voor de groene tafel in Themis' tempel J. A. J. te St. Annaland, die te Nieuwerkerk zonder kenteken en nummer had gereden. Inmiddels is de zaak in orde. Hiermede wilde het O.M. rekening houden en eiste f 15 of 3 dagen, tot welk vonnis de kantonrechter J. veroordeelde. De volgende was J. F., chauffeur te Brouwershaven, die als bestuur der van een autobus ter plaatse waar zulks geëist werd, geen voor rang had verleend, waardoor een aanrijding was ontstaan en de auto van J. S. lichte schade opliep. Het O.M. eiste f 30 of 6 dagen. De ver dediger van F. voerde aan dat deze in een moeilijke positie kwam te verkeren doordat de auto van S. links hield. Hij vroeg daarom ont slag van rechtsvervolging maar de kantonrechter was het daarmede niet eens. Hij vonniste F. met f 15 of 3 dagen. C. V., gehuwd met J. P. te Zie rikzee, had eveneens een verkeers overtreding begaan daar ze ver zuimd had haar rechterhand uit te steken ten teken dat ze van rich ting wilde veranderen. Dat kwam haar op f 3 of één dag te staan. Voor eenzelfde feit stond D. H., vertegenwoordiger te Bergen op Zoom, terecht. Het kostte hem f 6 of 2 dagen. Ook J. S. te Brouwershaven had een verkeersovertreding begaan en bovendien was hij niet in het bezit van een rijbewijs. Wegens het feit dat de handrem niet in orde was en S. zonder rijbewijs reed vorderde de ambtenaar van het O.M. resp. f 20 of 4 dagen en f 10 of 2 dagen. De uitspraak luidde conform de eis. Van de vrachtauto van A. K., chauffeur te Fijnaart, waren de voet- en handremmen niet in orde, wat bij Nieuwerkerk gebleken was. Hoewel K. niet persoonlijk aan sprakelijk werd gesteld meende het O.M. voor de toen niet-bedrijfs- zekere auto f 40 of 8 dagen en f 20 of 4 dagen te moeten eisen. De kan tonrechter verzachtte het vonnis door voor de twee feiten resp. f 30 of 6 dagen en f 15 of 3 dagen op te leggen. Voor een verkeersovertreding die A. B. volgens de dagvaarding zou hebben gepleegd, vroeg het O.M. f 20 of 4 dagen. De kantonrechter wilde echter de zaak eerst nog eens onderzoeken en stelde het vonnis uit tot 15 October a.s. L. v. P., landbouwassistent te Nieuwerkerk, had met zijn motor rijwiel geen voorrang verleend wat een aanrijding tot gevolg had, waarbij zijn motorrijwiel werd be schadigd. Volgens de ambtenaar van het O.M. was de aanrijding nog meegevallen, maar hij eiste f 50 of 10 dagen, welke eis door de kantonrechter verminderd werd tot f 40 of 8 dagen. A. v. d. B. te Bruinisse had met zijn bromfiets het verkeer in ge vaar gebracht, wat het O.M. niet door de vingers kon zien. Hij vroeg f 40 of 8 dagen, welke eis de kan tonrechter bevestigde. Geen voorrang verleende G. S., monteur te Stellendam, die boven dien links reed. Deze feiten gaven het O.M. aanleiding wegens links houden f 6 of 2 dagen te vorderen en voor het geen voorrang ver lenen f 20 of 4 dagen. Conform de eis veroordeelde de kantonrechter S. tot dezelfde straf. G. S. te Oosterland had zonder bouwvergunning van B. en W. een noodschuur gebouwd. Voor dit feit vroeg het O.M. f 15 of 3 dagen, welk vonnis de kantonrechter be vestigde. W. A. K. te Quwerkerk had op de Schuithaven te Zierikzee geen rich ting aangegeven, terwijl hij ook niet in het bezit was van een rij bewijs. Voor deze overtredingen vorderde het O.M. elk f 3 of 1 dag, wat de kantonrechter aecoovd be vond. Bij het stopbord aan de Nobel- poort te Zierikzee had H. D. van S. te Amersfoort niet gestopt en een bestelwagen geen voorrang ver leend. In deze zaak werd de agent J. Fluijt als getuige gehoord. We gens de twee overtredingen eiste het O.M. f 15 of 3 dagen en f 20 of 4 dagen te moeten eisen. Deze eis werd gedeeltelijk verzacht dooi de kantonrechter die, uitspraak doende, voor beide overtredingen f 15 of 3 dagen oplegde. SPORT H. L. O. Het vierde graadsdiploma werd behaald door de dames Willie Stouten te Oosterland en Gré Bom te Zonnemaire. VOETBAL Burgh I-Grenswachters I Ook voor de S.V. „Burgh" neemt de voetbalcompetitie a.s. Zondag een aanvang. Het valt uiteraard niet mee nu reeds te vermelden wie als winnaar in de wedstrijd Burgh I-Grenswachters, uit de bus zal ko men. Wij houden het voorlopig op een gelijk spel, rekening houdende met het feit dat Burgh enkele spe lers in het vervolg zal moeten mis sen daar deze de schoenen aan de wilgen hebben gehangen. Burgh verschijnt in de volgende opstelling: J. R. Boot d.; N. Schrier en J. den Haan a.; C. van Nieuwen- huize, L. W. Bakker en C. Speel man m.; W. P. Kloet, J. H. Duson, N. J. Hogenstein, K. A. Rijnberg en M. E. Tuinman v. Bij gunstig weer mag op een spannende partij gerekend worden waarbij de leiding berust bij de heer P. J. van Ginderen. TONEEL EN FILM Bloeiende koffie gefilmd Op doorreis naar Nederland van Costa Rica, waar de chef-camera man van Polygoon, Piet Buys, een film heeft opgenomen over de kof fie, heeft hij twee dagen in Suri name doorgebracht. Hij vond daar een onderwerp, dat hij in Costa Rica niet had kunnen filmen, maar dat wel in zijn film thuishoort, na melijk een koffieboom in bloei. Op de plantage Waterland kreeg Piet Buys de gelegenheid nog enkele op namen van koffiebloesems te ma ken. DE NIEUWE MODE DIENT ZICH AAN 1. Over deze grijs gestreepte Shet land wollen japon met korte aangesneden mouwtjes kan sen losse bolero worden gedragen. De uitgolvende rok van dit Jolo Couture model heeft diepe, niet ingeperste plooien. 2. Op één rij knopen tot hoog aan de hals gesloten tailleur van beige cashmere uit de collectie van Max Haar. De shawl-kraag en de naar onder wijder val lende mouw kregen een brede garnering van nutria. Als een hulde aan de gastheren noemde Gerson Dreese deze lichtblauwe 100 °/o kamgaren avondjapon „Soire de Londres". Het strakke lijfje gaat over in een heupstuk dat met een punt diep in de wijde rok doorloopt. Een grote strik in het midden van de rok vormt een opval lende versiering. EEN KLEURRIJK ZOMERSEIZOEN Warme zomer deed belangstelling niet verflauwen (Van onze redacteur) Onder grote belangstelling en in aanwezigheid van burgemeester Jhr R. J. H. Q. RÖell en echtgenote, vond in „Tavenu" van hötel Bom te Haamstede Woensdagavond de laatste vertoning plaats der serie kleu rendia's „SchouWen's Schoonheid", als besluit van een overdruk zomer seizoen, waarin/honderden hebben genoten van de door de heer J. van den Berge samengestelde brillante kleurenfoto's van het eiland in het algemeen en van de Westhoek in het bijzonder. Tesamen met de heer J. P. C. Boot, die voor het grootste gedeelte het commentaar ver zorgde, heeft deze vakfotograaf zowel te Haamstede als te Renesse telkens weer nieuwe bezoekers in verbazing gebracht over het vele bekende en onbekende schoon dat het eiland rijk is. De voortreffelijke kleurenopnamen toonden hét eiland met een „make-up", die natuurlijke en.,architectonische schoonheid op aanvaardbare wijze accentueerde en er slechts toe dringen kan zelf op zoek te gaan naar de verborgenheden van Schouwen-Duiveland, die geest en lichaam kunnen verfrissen. De serie was dit jaar nog wat uit gebreider en gevarieerder dan ver leden jaar. Het eiland in zijn geheel kwam beter tot zijn recht door op namen- uit Ellemeet, Brouwersha ven, Dreischor en Zijpe. Vanzelf sprekend kreeg de schoonheid van de duinstreek het volle pond en hoewel wij de serie bij herhaling hebben gezien, bleek het geheel op nieuw te boeien, iets wat men b.v. van een film maar nauwelijks zou kunnen zeggen. Juist het stilstaande beeld geeft gelegenheid te letten op telkens nieuwe details en dat maakt de vertoning telkens tot een evene ment. Twee maal in de week gedurende het seizoen werden de dia's ver toond. Op Dinsdagen te Renesse 'en op Woensdagen te Haamstede. Te Renesse stond V.V.V. - om ons on bekende redenen - niet achter de vertoning van deze kleurenfoto's, maar het succes is niettemin be hoorlijk geweest. Ook in dit toe ristencentrum vond men de weg naar Schóuwen's schoonheid via het witte doek. In een inleidend woord heeft de heer J. P. C. Boot er Woensdag avond op gewezen, dat „Schóu wen's schoonheid" de onverdeelde belangstelling van het publiek - vooral het vreemde publiek - bleef behouden, al verwachtte men wel eens dat het fraaie zomerweer een beletsel zou vormen de avonden te bezoeken. Het bleek dus wel dat het ge- bodene er bij de vacantiegangers in wilde. Na de vertoning van de dia's dankte de heer v. d. Berge voor de betoonde belangstelling. Spr. dankte ook de Agfa-foto onder auspiciën waarvan de serie is ge plaatst. Hij deelde mede, dat het in het voornemen ligt voor volgend jaar een geheel nieuwe serie samen te stellen. Burgemeester Röell dankte zijnerzijds voor het gebo- dene. Naar inzicht van spr. heeft het geheel - in vergelijking met verleden jaar - nog aan actualiteit gewonnen. Spr. dankte ook V.V.V.- Haamstede voor de steun verleend bij het organiseren der bijeenkom sten. Op deze wijze zijn vele dui zenden mensen bereikt kunnen worden, want niet minder dan 38 maal werden de foto's in projectie gebracht. De burgemeester hoopte dat de heren v. d. Berge en Boot met dit werk door zullen gaan in samenwerking met V.V.V. Moge lijkerwijs kunnen de plaatjes ook nog eens in België, Zwitserland en Frankrijk worden vertoond. Tot slot wenste spr. beide heren veel succes toe voor de toekomst. Op de dia's zelf hopen wij in het nummer van Zaterdag a.s. nader terug te komen. Wetenschap en Techniek Windkracht in India In Nieuw-Delhi wordt een con ferentie gehouden over gebruikma king van windkracht op grote schaal, waaraan geleerden en des kundigen van het Indische Plan bureau, de departementen van Volksgezondheid en Voedselvoor ziening en Landbouw, en van de regering van Bombay en Radja- sthan deelnemen, aldus meldt de Indische voorlichtingsdienst. De Indische regering onderzoekt een voorstel tot aankoop van 200 windmolens door middel van de missie voor technische samenwer king. Men beoogt windkracht te ge bruiken voor water- en electrici- teitsvoorziening. Heden overleed plotseling, onze geliefde zorgzame man en vader JACOBUS ROSSEN op de leeftijd van. 44 jaar Zierikzee, 7 September 1955 Hem 8 P. J. ROSSEN-VAN LIERE A. FR. ROSSEN FR. J. ROSSEN J. P. ROSSEN Hiermede vervullen wij de droeve plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden van onze geachte sportmakker de heer JACOBUS ROSSEN' in de ouderdom van 44 jaar Bestuur en leden van de v.v. „Zierikzee" Met groot leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze voorzitter JACOBUS ROSSEN in de ouderdom van 44 jaar Het bestuur en leden Biljartver. „Entre Nous" Zierikzee Vanaf heden: Zaterdagmiddag: H.B.S., meisjes 6-10 j. 3-4 uur H.B.S., meisjes 10-12 jaar en kleuters 4-5 uur. School Kerkplein, jongens 6-12 jaar 4-5 uur. Dinsdag: Jongens 12-16 jaar 8-9 uur. Heren 9-10 uur. Woensdag: Meisjes 6-12 jaar 7.30-8.30 uur. Dames 8.30-10 uur. Te koop: 40.000 metselsteen, moppen, Utrechtse, IJselsteentjes, mar mer tegels, blauwe hardstenen tegels, plavuizen. W. de Voogd, tel. 446, Domburg. Biggen bij S. v. d. Wekken, Grachtweg 4, Zierikzee. 1- en 2-scharige wendploegen en 6-8-10-12 balks Cappon eg gen, kunstmeststrooier, trac- tor-schijfegge, lamoenkar, rol- sleper, landsleper, 4 banden wagens (4 en 5 ton), 2 water tanken (600 en 1000 1), kant- ploegen. W. de Voogd, Domburg Een partij sinaasappelkisten. Noordstraat D 10, Brouwers haven. Nog 50.000 prachtige metsel steen, hardgrauw en Belgische steen en gele Fak Brouwer steen, handformaat, bij Huize „Marnix" bij de molen, Sou burg. Bevragen: W. de Voogd, Stationsstraat D 69, Domburg. Telefoon 446. Liefst bellen van 7-8 uur 's morgens. Te koop gevraagd: Kreukels. Bleijenberg, Nieuwe Haven 35, Zierikzee. Radio op accu's. A. Kuyper, Ring, Ouwerkerk. Personeel gevraagd: Net loopmeisje. - Fokkelman, Dam, Zierikzee. Diversen: Uw stofzuiger defect, wij ma ken hem perfect. Techn. Bur. v. d. Berge, Zevenhuisstraat 6, telefoon 352. Uw messen zijn lang scherp als U ze laat omslijpen in golfsnede. Tafelmessen f 0,50, broodmessen f 1,25. Ze zijn in één dag klaar. J. van Houte, kapper. Telefoon 430. Woninginrichting OOSTERLAND - Tel. 20 ZIERIKZEE - Tel. 721 Schipperspetten gevraagd. Goed loon. A. VERTON, Minnebroerstr. 25 Zierikzee. PRACTIJK HERVAT Heilgymnaste-Masseuse Oude Haven 5 - Zierikzee Telefoon 296 LAATSTE GELEGENHEID om voor dit seizoen de H.L.O.-proeven af te leggen Sportpark „Bannink": Maandag 12 Sept., 6.00-8.00 uur Voor zwemmen ,,'t Stelletje": Dinsdag 13 Sept., 7.00 uur. Voor wandelen de Nobelpoort: Zaterdag 17 Sept., 2.00 uur. Méér omzet door reclame Ook in EMAILLE zijn wij ruim gesorteerd o.a. Kat Emaille Anker Emaille VEO Emaille Neerlandia Emaille St.-Domusstraat 36—38 Telefoon 183 IS HET DE TIjD om een nieuwe te kopen Keuze uit een grote collec tie nieuwe modellen en wegens verlaging der omzetbelasting Komt U eens kijken bij: HAVENPLEIN 1 ZIERIKZEE - TEÜEF. 255 Vertel In de winkel, wat U wilt gaan brei en. Dan krijgt U de soort Scheepjeswol. die door draaddikte en afwerking het ge- schlkst is. (Voor kinderkleding is dat bij voorbeeld Scheepjes - KOMPAS - wol!) wint Scheepjeswol Uw sympathie: De opmerke lijke prijsverlaging brengt ook de kostbaarste kwali teiten binnen.het bereik sMsÊir .van a||e breiende dames. iÉÉP® U vaart er wèf bijl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3