VAN Een greep uit de veelzijdige hulp van Amsterdam aan Schouwen-Duiveland KAMERLEDEN BEZOCHTEN ZEELAND Burgemeester van Yerseke pleit voor ge perforeerde dam tussen Noord-Beveland en Schouwen JEUK COEBERGH's - bessenj enever n Holland staat huis een Niet louter negatieve critiek leveren op Indonesië Talrijke gemeenten werden gul geholpen Ingezonden mededeling Teneinde een indruk te geven van de veelzijdige hulp die Amster dam aan Schouwen-Duiveland ver leend heeft, volgt hieronder een greep van voorbeelden der doel treffende medewerking bij de rea lisering van de wederopbouw op het eiland. Brouwershaven: Een ploeg amb tenaren van de stadsreiniging heeft de riolen van Brouwershaven schoon gemaakt. Dreischor: De kosten van de bouw van een werkplaats, een bergplaats en een botenhuis ten bedrage van f 10.000,zijn ten laste van het crediet gebracht. Duivendüke: De Algemene Poli tieverordening is in Amsterdam gestencild en vermenigvuldigd. Contact is tot stand gebracht tus sen het Gereformeerde Schoolver band te Amsterdam en de Christe lijke kleuterschool te Duivendijke, met als resultaat de schenking aan de kleuterschool van een bedrag van f 3.000,— door genoemd School verband, bijeengebracht door een inzameling op de Christelijke scho len in Amsterdam. Bij de opening van de Christe lijke Nationale lagere school is een bedrag van f 100,geschonken. Ellemcet: Bij de opening van de Openbare lagere school is een pro jector met tien filmstroken ge schonken. Kcrkwerve: Bij het tot stand ko men van een verenigingsgebouw door enige instanties en enige be drijven bemiddeling verleend en in de kosten van de bouw en de in richting van het gebouw een be drag van f 15.500,bijgedragen. Nieuwcrkerk: Voor de bouw van een verenigingsgebouw werd een bijdrage van f 25.000,geschonken. Noordwelle: In de kosten van de restauratie van de Ned. Hervormde kerk werd een bijdrage van f 5.000 verleend. Oosterland: Bij de opening van de kleuterschool is een bedrag van f 100,geschonken. Renesse: In de kosten van de in richting van een dorpshuis in deze gemeente werd tot een bedrag van f 5.000,bijgedragen. Serooskerke: In de kosten van de restauratie van de Ned. Herv. kerk werd een bijdrage van f 5.000, toegekend. Zierikzee: Een ambtenaar van de Gemeentelijke girodienst heeft ge durende een tijdvak van drie maan den in Zierikzee werkzaamheden verricht ten behoeve van het op-' maken van de rekening-1952. Voorts heeft hij de ontvangersadministra tie, welke was achtergeraakt, bij gewerkt. Ook door andere ambte naren van de girodienst zijn in Am sterdam werkzaamheden verricht t. b.v. de rekening-1952. Een vrachtauto is aan het ge meentebestuur geschonken t.b.v. het gebruik door de politie van Zie rikzee. Voor de aanleg van een tuin bij het nieuwe Rode Kruis-ziekenhuis werd een bedrag van f 25.000,be schikbaar gesteld. Schouwen-Duiveland: Gedurende drie maanden zijn twee kraamver zorgsters op het eiland werkzaam geweest. Ingezonden mededeling De ontspanning Ten behoeve van de recreatie voor ouden van dagen van Nieu- werkerk is een bedrag van f 100, beschikbaar gesteld. Dr A. F. J. Portielje heeft, met medewerking van de heer H. C. Verkruysen, in Nieuwerkerk een lezing gehouden over het onderwerp: „Omgang met dieren in Artis", alsmede enkele films vertoond. Ten behoeve van het organiseren van enkele contactmiddagen voor ouden van dagen te Nieuwerkerk is een bedrag van f 100,beschik baar gesteld. Ten behoeve van de Ouwerkerkse bejaarden is een bedrag uitgetrok ken van f 400, Om de vereniging „Onderling Kunstgenot" weer op gang te bren gen is de eerste amusementsavond na de ramp georganiseerd en be kostigd. Contact is tot stand gebracht en medewerking is verleend bij de schenking van twee tafeltennis tafels door de afdeling Amsterdam van de Ned. Tafeltennisbond. Bij de overdracht is een demonstratie bijeenkomst gehouden te Zierikzee. De tafels zijn geplaatst te Zierikzee en te Brouwershaven. Aan de Christelijke zangvereni ging „Sursum Corda" te Scharen- dijke is een bedrag van f 250,ge schonken. Ingezonden mededeling Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? Angst voor brandend maagzuur' Neem Kennies. VAN NELL.E KWALITEIT.' De Zeeuwse visserij bedreigd door Delta-plan pitalen zou over hebben, als men Donderdag brachten ongeveer 30 afsluiting de enige weg is ter af- kans zag daar de teelt over te ne- Kamcrleden een bezoek aan Zee- doende bescherming van de Zeeuw- men?, zo vroeg spreker. Het is vol- Alleen al bij de gedachte aan die jand om zjc|j Qp de hoogte te stel- pijnlijke, snerpende zuurbrand hebt U al gegeten en gedronken vóór U len van de voerproblemen. cultures en handel zijn betrokken, het dagelijks brood worden ontno men, maar zullen ook welvarende gemeenten als Yerseke, Bruinisse en Tholen een donkere toekomst tegemoet gaan. Moet Zeeland afstand doen van het zeebanket, waarvoor België ka- Zuid-Hollandse bevolking, gens hem niet economisch verant- dan zou onze regering volgens spre- woord bloeiende industrieën te ver- oZU ker schromelijk tekort schieten te- nietigen. De oestercultuur is enig aan tafel gaat. Waarom die ellende? waren Donderdagmorgen in de Sta- genover de bevolking van Zeeuws- in ons land en wat productie be- Er zijn toch Rennies! Met Rennies tenzaal te Middelburg de gasten Vlaanderen, Zuid-Beveland en een treft de tweede in Europa. De heer hebt U van brandend maagzuur d Verenieing tot bevordering deel van Walcheren, die aan de Willemsen dacht aan een geper- niets te vrezen. U eet gewoon waar Westerschelde grenzen en waar f oreerde dam tussen Noord-Beve- U trek in hebt. Mocht de nood aan dfr Zeeuwse visserybelangen (ze- men met dijkverhoging genoegen land en Schouwen, een dam met de man (óf aan de vrouw!) komen, vibel). neemt. grote openingen, die eb en vloed laat U één tot twee Rennies op de Wat de verzilting betreft en het voldoende doorlaten, doch die bij tong smelten. Ongemerkt - het ver- hnr!omLctor tegengaan daarvan vroeg spreker hoge waterstanden kan worden ge velende „glaasje water" komt er u ,lt t fnSi zich af of de gehele Oosterschelde sloten. Tenslotte verklaarde hij op nipt aan te Das! Zuurbrand en Diin van spraK aaar over „urm- gn de Qrevelingen, alsmede het het standpunt te staan, dat de Gre- gende vraagstukken vannu -to Vollcerak nu juist aangewezen moe- velingen niet mag worden afgeslo- ten worden om te dienen als zoet- ten, terwille van de waardevolle niet aan te pas! Zuurbrand en pijn zijn bij voorbaat kansloos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. straks in de Zeeuwse visserij". Hij Verkeersproblemen te Renesse mosselpercelen, die daar zijn ge legen. KERKNIEUWS Grote bijbeltentoonstelling te Mainz Ter herdenking van het feit, dat de vermaarde bijbel van Gutenberg 500 jaar geleden werd voltooid, wordt thans in het Gutenberg-mu seum te Mainz een tentoonstelling van bijbels gehouden, waaropmeer en bijbels verenigd zijn dan ooit op mosselcultuur en -handel te gronde een tentoonstelling zijn getoond. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. merkte onder meer op dat in het waterbassta geheel van de Nederlandse visserij de Zeeuwse een bescheiden, maar in Zeeland speelt de verzilting niet onbelangrijke plaats inneemt, namelijk niet z0-n grote rol. Me„ doch zeker een eigen, aparte plaats. Er dreigen evenwel gevaren voor volgens hem in landbouwknn- de Zeeuwse visserij. De garnalen- gen te ver door alle water in Ne- vloot is verouderd, veel schepen dcrland zoet te willen maken en A.N.W.B. adviseert inzake de Laone moeten door nieuwe worden ver- daj fen koste van een andere tak vangen, doch er is een tekort aan De gemeente Renesse heeft de bedrijfskapitaal als gevolg van de van bestaan> de vissery. A.N.W.B. zijn plan voorgelegd ter onmogelijkheid tot het kweken van Als de Oosterschelde wordt afge- verbetering van de verbinding van reserves., sIoten zal volgens spreker de gar- Renesse met het strand. De ge- De heer L P. van Oorschot üit „alenvisserij nog meer inkrimpen, meente is nl. van plan om naast de ynssingen, voorzitter van de Zevi- dan zal de bloeiende oester- Laone een nieuwe weg aan te leg- bel-commissie voor het Drie-eilan- m0Sselcultuur en -handel te grt.._. gen, ^aar °or een ver in ig, - denplan sprak over „Problemen gaan en zunen niet alleen aan en- Men vindt er nabootsingen van de staande uit twee rij Danen ontsiaax, rond het Drie-eilandenplan. Hij kele duizenden mensen, die bij deze oudste bekende bijbelfragmenten waarop eenrichtingverkeer zal wor- wees op de problemen, die voor de den ingesteld. visserij ontstaan, als het Veeregat De A.N.W.B. heeft zich volkomen en de Zandkreek worden afgeslo- met dit plan kunnen verenigen, te ^en en y^ere als vissershaven zal meer daar thans de landschappelijk ophouden te bestaan. Het gaat hier zo fraaie houtwal niet behoeft te om 20 tot 22 schepen. De gemiddel- worden aangetast. de opbrengst van de visserij op Wel heeft de Bond voorgesteld om garnaien over de jaren 1952-1954 ter hoogte van de Burg. Scholder- echter was f 464.000 plus f 3.500 laan deze houtwal te doorbreken aan zogenaamd puf. Ter oplossing ten behoeve van het verkeer naar van de problemen deed spreker de Rampweg. enige suggesties. Voorts heeft de A.N.W.B. een in- Tenslotte sprak burgemeester A. deling van het parkeerterrein aan q Willemsen van Yerseke over het eind van de Laone voorgesteld, ifHet Deltaplan en de visserij". Hij welke het mogelijk maakt hier vier deelde mede, dat de Zeeuwse vis- f: rijen van elk 50 auto's op te stellen. sers er geen bezwaren tegen zouden De Bond acht het gewenst dat tus- hebben, indien het ontwerp Delta- sen de rijen bomen worden geplant pjan nimmer het Staatsblad zou uit Londen en Rome, originele handschriften, evangelaria enz. uit het tijdperk van de vijfde tot de vijftiende eeuw, alsmede diverse bijbels uit de eerste jaren van de boekdrukkunst. De tentoonstelling blijft geopend tot het einde van het jaar. Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot voorg. van de Ned. Protestanten bond te Haarlem Noord-Hillegom: P. N. Kruijswijk ,laatstel. Ger. pred. te Wieringermeer; naar Nigtevecht (toez.): cand. M. v. d. Bosch, Den Haag; de benoeming tot vicaris te Markelo: cand. J. H. Schellinger hout, Alphen a.d. Rijn. Bedankt voor Tholen en voor Opheusden: C. Treure, Ederveen; voor Nieuwerkerk a.d. IJssel: Jac. Vermaas, Bodegraven. Geref. Kerken Beroepbaar: cand. W. Netjes, Kampen. Beroepen te Zijldijk: cand. J. Koen, Groningen. Aangenomen naar Scharendijke: cand. T. Kamper, Wierden. Bedankt voor Jutrijp-Hommerts en voor Vlagtwedde: cand. T. Kam per, Wierden. Ger. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Aldergrove (Aus- tralië): P. Wulffraat, Barendrecht- Pernis. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Wormerveer: K. J. Velema, Midwolda en C. Verhage, Broek onder Akkerwoude; te Bie- zelinge: C. J. Ph. Sobering, Assen en M. Vlietstra, Eemdijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen: W. C. La- main, Grand Rapids (U.S.A.). Evangelisch Lutherse Kerk Bedankt voor Tanganyika (zen- dingspred.): L. C. Chr. Grabandt, Leeuwarden. O o Onbekend maakt onbemind; a omgang maakt het dier tot 5 vrind. A O Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Ochtendmist Opklaringen maar aanvankelijk ook hier en daar enkele regenbuien; na in de nacht en ochtend plaatse lijk mist, overdag weinig verande ring in temperatuur; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. 10 Sept. Zon op 6.06, onder 19.11. Maan op onder 15.50. Laatste kwartier 9 Sept. te 8.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 Sept. 8.43 v.m. 21.18 n.m. BROUWERSHAVEN 10 Sept. 8.23 v.m. 20.56 n.m. Doodtij: 11 en 26 September. Springtij: 18 September. Ingezonden mededeling Verkrijgbaar bij Uw slijter (do vakman I) VT^ ter bescherming van de auto's te- bereiken. De Zeeuwse visser verzet FEUILLETON P. BP. IP. Sen de zon, en dat als afscheiding 2jch tegen de radicale afsluiting balsem - zeep ^ussen weS parkeerterrein van de Oosterschelde, die zijn be- struikgewas wordt aangebracht. staan vernietigt. Kardinaal de Jong overleden Donderdagnacht is te Amersfoort overleden Z.E. Johannes kardinaal de Jong. De kardinaal zou Zaterdag a.s. juist 70 jaar geworden zijn. Kardinaal de Jong is 's nachts om vijf uur overleden. De dood kwam zeer onverwacht. Weliswaar was de toestand van Zijne Eminen tie de laatste dagen iets minder, doch 's avonds was de gezondheids toestand van de kardinaal weer be vredigender geworden. De kardinaal is zeer rustig ont slapen zonder dat iemand aan zijn sterfbed aanwezig was. De rector van het Moederhuis van de Zusters van O.L. Vrouw te Amersfoort, dr. A. W. Hoegen, heeft de kardinaal het Heilig Oliesel toegediend. België vierde Woensdag de 25ste verjaardag van koning Bou- dewijn, die nu vier jaar heeft ge regeerd. In de Belgische hoofdstad hingen talrijke vlaggen uit. De ko ning vierde zijn geboortedag in het kasteel Ciergnon in de Ardennen, waar alle leden van de Belgische koninklijke familie bijeen waren. De Hongaarse regering heeft Woensdag besloten de strijdkrach ten met 20.000 man te verminderen, aldus meldt Radio-Boedapest. Deze maatregel zal tegen 31 December voltooid zijn. Het Deltaplan en de visserij In het New Yorkse havenge bied hebben Woensdag 11.000 arbei- De twee hoofdmotieven voor het ders het werk neergelegd naar aan- Deltaplan zijn de verzilting en de leiding van een geschil tussen de veiligheid. Dat er veiligheid moet vakbond „International Longshore- komen, is duidelijk, aldus spreker, men's Association" (I.L.A.) en de maar men verschilt van mening het woord?" 49 meer aan gedaan heeft, kost geld. In deze tijd een kapitaal. Dat we ten we allemaal wel. Moet de eige naar nu zijn huizen met verlies van de hand doen? Hij zou een slecht zakenman zijn. De rollen zijn nu omgekeerd: niet de gemeente heeft te eisen, maar de eigenaar. En de gemeente zal verstandig doen om zo spoedig mogelijk de gevraagde ,Wie van de heren wil hierover som uit te betalen, want als ik goed ingelicht ben", zo besluit het door B. J. TEN WESEPE commissie van arbitrage, welke over de vraag, of de radicale af- Geert-Jan zit in het uiterste raadslid zijn rede, „heeft het Rijk twee jaar geleden werd ingesteld sluiting van de zeegaten daarvoor hoekje van de overigens verlaten ook een ultimatum gesteld", om arbeidsgeschillen in het haven- noodzakelijk is. Indien de Delta- ruimte, die gereserveerd is voor Andere leden spreken, ieder op gebied te regelen. commissie van oordeel is, dat de het publiek. Hij is de enige bezoe- zijn eigen wijze, maar het komt ker. Buiten raast de stormwind toch allemaal op hetzelfde neer; de door de stad. En binnen dreigt er gemeente is in een dwangpositie eveneens storm. geplaatst en er zal niets anders op Die breekt uit, als Diependaal als zitten dan te dokken, eerste spreker weer het woord In zijn halfduister hoekje zit krijgt. Hij hekelt in felle bewoor- Geert-Jan te spinnen: Hij heeft de dingen het beleid van burgemeester neuzen al geteld. De meerderheid en wethouders in deze affaire, van de raad is vóór tienduizend Reeds in Januai'i heeft de gemeen- gulden. teraad volmacht gegeven tot onbe- De voorzitter zegt: „We kunnen woonbaarverklaring van alle hui- ook onteigenen". Maar dan breekt zen aan de Prinsenstraat. Door een een nieuwe storm los, nu van pro nalatigheid is het belangrijkste testen. Nog langer op sleeptouw Nederland zou zichzelf de beste paald niet zo, als sommigen willen blok, namelijk dat, wat op de hoek laten nemen? Onteigening duurt dienst bewyzcn indien in dit land doen geloven, dat de positie van de staat, het langst onberoerd gelaten, maanden. En zo lang zal Den Haag EEN VERMANENDE STEM Positie Nederlandse industrie ginds niet zo slecht niet langer in hoofdzaak afbrekende critiek op Indonesië werd geleverd. Dit is de stellige overtuiging, die Nederlandse industrie in Indonesië Daarvan heeft de eigenaar op han- beslist niet willen wachten. Ten zo slecht is. Het is zaak te bedenken, dat het dige wijze geprofiteerd, wetende, slotte moet het werk nu maar eens dat zijn huizen uiteindelijk toch voortgang vinden. Alles staat al ge- T f moesten verdwijnen. Hij heeft ze in reed. Het wachten is alleen nog op <lrs A. I. Lutein, secretaris van de er Stichting Vertegenwoordiging in nog hoogtij. De problemen van de Indonesië van de Nederlandse in- eigen dessa gaan bij wijze van spre- dustric. heeft en die hij krachtig ken v66r_de nationale vraagstuk- verdedigde in een onderhoud dat ken. Indonesië, zo meende de heer Luteijn, is bezig zichzelf te vinden, zeer korte tijd geheel opgekalefa- dat éne blok huizen, terd en opgeschilderd, zodat het Aan de verslaggeverstafel wordt weer behoorlijk toonbare huizen druk gewerkt. Vellen worden vol- zijn. Nu is onbewoonbaar verkla- geschreven en Pinot is in zijn nop- ring niet meer mogelijk en moet de jes. Alweer een belangrijk raads- gemeente over de brug komen. Vijf- verslag. Linke jongen, die Van As- duizend gulden is geboden, maar ten, die brengt tenminste eens wat het A.N.P. met hem had op de Na- pen Droces dat voleens hem zeker uulic;iu 5usuv.n 0 &v.wvu\.ii, iuuui lïU' UIW iviuiuh JU„nnUi I LL volgens nem zeKer de eigenaar wenst het dubbele, leven in de brouwerij jaarsbcurs te Utrecht. nog jaren zal duren. Neem het hem eeng kwalijk Ten De vroede vaderen delibereren Negatieve critiek, aldus drs. Lu- Waar het echter om gaat is, dat slotte: zaken zijn zaken. De restau- langdurig over het geval en het is teijn, werkt alleen maar schadelijk men in Indonesië moet geloven, ratie, vernieuwing, het schilder- vooral de verantwoordelijke wet en heeft geen enkel nut. Het is be- want anders bereikt men niets. werk en alles, wat de eigenaar er houder, die menig boos woord te horen krijgt. Maar tenslotte is men het er over eens, dat het mes op de keel van de gemeente is gezet en als de klok negen uur heeft gesla gen en het voorstel in stemming wordt gebracht, haalt het een ruime meerderheid. Geert-Jan van Asten zal tienduizend gulden krijgen voor zijn opgelapte huizen. Dat is onge veer 100 pet. winst in nog geen half jaar tijds. Geen slechte zaak. Als de rondvraag aan de orde is. vertrekt de huiseigenaar met stille trom. Morgen of overmorgen is hij weer huiseigenaar af, maar tien duizend gulden rijker. En tante Greet kan in de krant lezen, dat haar neef een goede winst geboekt heeft met zijn erfenis. Dat zal haar wel een beetje scheef zitten. In een cafétaria dicht bij het postkantoor, koopt hij een kop kof- rie en een broodje pekelvlees. Dat kan er vandaag wel af. Straks Eefje ophalen en het goede nieuws ver tellen. Als ze het geld hebben, gaan ze aan de buitenkant van de stad een stukje grond uitzoeken en dan een huis bouwen. Met een hypo theek, nu ja, maar dan toch een eigen huis. Als ze gezond mogen blijven en werk houden is die hy potheek in enkele jaren afgelost. Vijf over tien komt Eefje uit haar werk en Geert-Jan klampt haar meteen aan. „Goed nieuws, meisje. De raad heeft vanavond besloten om mij tienduizend gulden te be talen voor de huizen. Jullie krijgen een ander huis in het Oosten van de stad, nieuwbouw, en wij kun nen dan over een paar weken er gens een stukje grond gaan uitzoe ken voor ons huisje (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2