DE ZIERIKZEESCHE COURANT Turkse regering acht communisten schuldig aan de onlusten Amerikaanse vliegtuigen werpen kleding en medicijnen uit Nederlandse bloemen kregen overweldigende belangstelling te Moskou VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,per stuk. No. 17808 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHEHIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE" EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. TURKIJE EN GRIEKENLAND Vooral Griekse winkels moesten het ontgelden „Istanbul en het land z(jn Dins dagavond, zo zou men kunnen zeg gen, in de greep geweest van pro vocatieve communistische elemen ten", zo heet het in een commu niqué dat de Turkse regering heeft gepubliceerd. „De betogingen hebben zich ge richt tegen het erfdeel van de na tie. De burgers, die schade hebben geleden, zullen schadeloos gesteld worden. De aanstichters zullen ge arresteerd en gestraft worden. Er is reeds een groot aantal arresta ties verricht. Alle burgers, wie het belang van het land ter harte gaat, moeten samenwerken tot het her stel van de orde. Dit is een natio nale plicht". In het communiqué is verder te lezen, dat tijdens de betogingen, die tot Woensdagochtend hebben ge duurd, winkels, merendeels van „onze Griekse landgenoten", zijn geplunderd. Na een nacht van ongeregeldheden en betogingen boden de wijken in het centrum van Istanbul Woens dag een troosteloze aanblik. De meeste winkels, waarvan de luiken Om Cyprus Twist tussen Turkije en Griekenland Het Griekse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bericht ge kregen, dat de kantoren te Istanbul van de Griekse luchtvaartmaat schappij T.A.E., Dinsdagavond door betogers in brand zijn gestoken. De ongeregeldheden vloeien voort uit de kwestie Cyprus. Griekenland's permanente ver tegenwoordiger bij het NAVO- hoofdkwartier, George Exindaris, heeft opdracht gekregen om een bijzondere vergadering van de per manente raad van de NAVO te ver zoeken, ter bespreking van de anti- Griekse ongeregeldheden in Tur kije. Een woordvoerder van de Griek se regering heeft op grond van ont vangen berichten medegedeeld, dat Turkse betogers te Smyrna, na het Griekse paviljoen van de interna tionale jaarbeurs te Smyrna in brand te hebben gestoken, een aan val hebben gedaan op het Griekse consulaat-generaal. Zij forceerden de voordeur en staken het gebouw in brand. De consul-generaal, Ma rios Zaphirioe, wist met zijn gezin he gebouw door een andere uitgang te verlaten en vluchtte naar het verblijf van generaal Pipiliangopoe- los, vertegenwoordiger van Grie kenland bij het hoofdkwartier van de NAVO. Volgens in Athene ontvangen be richten is Woensdag de staat van beleg afgekondigd in Istanbul en Izmir, waar zich Dinsdagavond on geregeldheden hebben voorgedaan. en étalageruiten zijn vernield, wa ren leeggehaald. Allerlei artikelen lagen over de straten verspreid. De boulevard Istiklal, de deftigste hoofdstraat van de stad, was be zaaid met wollen stoffen, kleding stukken, stukgesneden meubilair en gebroken glas. Overal trachtten de gedupeerden enkele hunner goede ren te achterhalen. Terwijl arbeiders met het oprui- mingswerk bezig waren, patrouil leerden gewapende militairen. De betrekkingen lussen Rusland en Nederland Nederlandse ambassadeur biedt geloofsbrieven aan De nieuwe Nederlandse ambassa deur in de Sowjet-Unie, de heer D. J. Von Balluseck, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aangeboden aan de vice-voorzitter van het presi dium van de Opperste Sowjet, Sar- jef, aldus meldt Radio-Moskou. De ambassadeur zei, dat hij er naar zou streven „de nuttige be trekkingen, die gedurende eeuwen tussen onze landen bestonden, op nieuw te vestigen". In zijn antwoord wenste Sarjef de ambassadeur succes en sprak zijn beste wensen uit voor het wel zijn van koningin Juliana, aldus Radio-Moskou. 25 jaar Wieringermeerpolder Op 10 September 1955 zal het feit worden herdacht dat de Wieringer- meer, de eerste der Zuiderzeepol ders, 25 jaar geleden droog werd gelegd. In verband hiermee heeft het Comité 1955, samengesteld uit inwoners van deze polder, voor de 10e September een feestprogramma samengesteld. 40-jarig jubileum N.V. „Grontmij" De N.V. „Grotmij.", grondverbe- terings- en ontginningsmaatschap pij, zal op 28 September a.s. haar veertigjarig bestaan herdenken. Op die dag zal het nieuwe hoofdkan toor „Houdringe" te De Bilt feeste lijk in gebruik worden genomen. De openingsplechtigheid wordt des morgens verricht door de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. 's Middags wordt het openluchtspel „Melodie der aarde" opgevoerd. Woensdagmiddag half een is de West-Duitse trein met 65 leden van de Duitse Bondsrepubliek het Wit-Russische station te Moskou binnengestoomd. De twaalf Duitse wagons werden getrokken door een Russische locomotief. Het station was met bloemen versierd, maar er waren geen vlaggen. De leiders van de W.-Duitse afvaardiging, Bonds kanselier Adenauer en minister von Brentano, zullen vanmiddag per vliegtuig aankomen. In de Trèveszaal op het Binnenhof in den Haag heeft H.M. Koningin Juliana Woensdagochtend ontvangen dc ministers van Buitenlandse Zaken van de staten-leden van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, die, zoals bekend, Dinsdag in Noordwyk zjjn bijeengekomen ter bespreking van een interimrapport over economische integratie. - De foto toont tijdens de ontvangst v.l.n.r.: de Nederlandse minister J. W. Beyen, de Nederlandse heer Verrijn Stuart, de Luxemburgse minister J. Bech, H.M. Koningin Juliana, de Italiaanse minister G. Martino, de Franse minister Pinay en de Belgische minister Paul Henri Spaak. Nationale Bakkersvaktentoonstelling Er volstrekt zich een evolutie in de vaderlandse bakkerij Personeelsbezetting moeilijk op platteland De erc-voorzitter van de Gro- prijzen van hun producten niet te ninger cursistenverenignig, de Ver- verhogen. Zo wordt banket vaak beneden de kostprijs verkocht. De enigmg van oud-leerlingen en leer- heer Eakker von(J dat de prijze[1 lingen van de Groninger Bakkers- herzien moeten worden. Ook con- vakschool, de heer J. Bakker, heeft stateerde hij een onvoldoend orga- Woensdag in de „Harmonie" te nisatieproces in de bakkerswereld. Door de lage lonen is het moeilijk DE OVERSTROMINGEN IN VOOR-IN DIË Zware slagregens in Pakistan Amerikaanse marinevliegtuigen, in het door overstromingen geteis- die hun basis tijdelijk te Nieuw- terde zuidelijke gedeelte van de Pa- Th iu- kistaanse provincie Sind nog ver- 6 j ergerd. De steden in de omgeving r-rnn;neen de nationale bakkers- overstroomde gebieden medicynen, van Hyderabad zijn door water Gronmg:en de nationale oak e s voldoende arbeidskrachten aan te dekens en beddelakens af, die ge- omgeven. De meeste inwoners zijn vaktentoonstelling officieel geopend trekken, hetgeen een extra druk schonken zjjn door de Rode Kruis- weggevoerd. In O.-Pakistan wordt verenigingen in de Verenigde Sta- lnge8nt t6gen Ch°- ten, Canada, Italië, Zwitserland en Luxemburg. Men verwacht dat nog meer vliegtuigen in de komende dagen voorraden zullen afwerpen. In het Noorden van India klam pen honderden mensen zich aan boomtoppen vast. Gemeld wordt, dat 150 personen door het wild kol kende water zijn meegesleurd. regen^de^reeds6ernstig^^toes^and Jeruzalem mede, dat Israël het tische distributie in de oorlogsja- ïegens ae reea* euibiige wwwuu „„nrstel vnn ronpraal-mainnr Rnmstj~4. Israël aanvaardt barrière bij Gaza Een woordvoerder van het Isra- kerswereld is in de loop der jaren elische ministerie van Buitenlandse veel veranderd door de afschaffing Zaken deelde Woensdagavond in van de nachtarbeid en de legt op het personeel en de gezins- De vele genodigden en autoritei- leden, vooral in het bakkersbedrijf ten werden verwelkomd door de op het platteland. Spr. meende dat voorzitter van de Groninger cur- de bezorging dringend herzien moet sisten-vereniging, de heer S. J. van worden. De Ionen moeten gelijk Duinen, die memoreerde dat de staan aan die in andere gelijksoor- vereniging dit jaar haar 30-jarig tige vakken en de klemtoon moet bestaan herdenkt. gelegd worden op de opleiding van De heer J. Bakker zei in zijn bakkers aan ambachtsscholen, op rede, dat de bakkerij in ons land welke opleiding de bedrijven dan een evolutie doormaakt. In de bak- moeten aansluiten, Na 13 jaar Alkmaarder terug uit Sowjet-Unie Kortere seconde Een der gevolgen van de conclusies waartoe het congres van de Internationale Astro nomische Unie te Dublin is ge komen, zal zijn, dat de seconde een kortere tijdseenheid wordt, aldus heeft een der afgevaar digden, Smith, lid van het Ko ninklijk Observatorium van Greenwich, Dinsdag verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de seconde totnogtoe werd bere kend als onderdeel van de zonnedag. Voortaan zal zij be rekend worden als onderdeel van het jaar, hetgeen tot re sultaat heeft, dat zij 0.0000018 procent korter wordt. De afgevaardigde had tevo ren gezegd, dat de seconde geen uniforme duur had en dat de verschillen thans voor de as tronomen en natuurkundigen belangrijk waren geworden. voorstel van generaal-majoor Burns ren. Het gevolg van de oorlogsom- voor een barrière langs de grens standigheden was na de bevrijding in het gebied van Gaza, aanvaardt. Gen teruggang in de bakkerij. De Hij zei, dat Israël tijdens de be- vakkennis was met sprongen ach- sprekingen met Egypte, die op 24 teruit gegaan in de oorlogsjaren en Augustus werden afgebroken, reeds na de oorlog konden vele bakkers had voorgesteld langs de gehele het vooroorlogse peil niet meer be grens een mijnenveld, afgezet met reiken. De heer Bakker betoogde prikkeldraadversperringen, aan te dat een grote groep bakkers niet leggen, teneinde infiltratie te ver- meer aan de eisen van de praktijk Woensdagavond is Quirinus Jan- hinderen en een scheiding van Is- kan voldoen, sen na een afwezigheid van dertien raëlische en Egyptische strijdkrach- De grondstoffen zijn sterk in prijs jaar in zijn ouderlijke woning te ten te verzekeren. gestegen en vele bakkers durven de Alkmaar teruggekeerd. In 1943 was hij voor de arbeidsinzet naar Duits- land gevoerd. Direct na de oorlog werd hij correspondent van een Engels dagblad in Berlijn. Verdacht van spionnage werd hij door de Russen in 1946 in het kamp te Sach- senhausen gevangen gezet, van waar hij in 1950 naar Workoeta in het Noorden van Rusland werd ge voerd, en in de mijnen tewerkge- steld. Hij werd daar spoedig ziek, Vol lof over de Russische gast- Deze inzendine (de enige uit het SothS waanpnhtj tofApri" 1955 vrijheid Is dr A. J. Verhage uit buitenland) is tot stand gekomen apotneeK, waarin iuj rui als gevolg van een speciale uitno- mocht blijven werken. Hierna Wassenaar, voorzitter van het Be- dlgingi afkomstig van de voorzi,ter plaatste men hem met nog enkele aryfschap voor Sierteeltproducten der botanische tuinen in Moskou, andere gevangenen over naar een voorzitter van de vereniging „De die het vorig jaar als lid van een kamp in de buurt van Moskou, w a eriandse Bloemisterij" uit Mos- Russische agrarische delegatie ons hij eveneens als apotheker dienst «eaerianose tsioemisiery uh mos Jand bezoch^ De mensen stonden er uren voor in de rij Honderd honden De burgemeester van Ana- capri, op het Westelijke deel van het lustoord Capri heeft meer dan honderd honden, die het eigendom zijn van gravin Maria de Lazara Pisani, uitge wezen, omdat de honden de toeristen en de eilandbewoners des avonds en des nachts met hun gehuil en geblaf lastig vallen. De gravin ging tegen het be sluit in beroep bij het hoogste Italiaanse gerechtelijke orgaan de Staatsraad, doch dit beves tigde het uitwijzingsbesluit. De honden zullen nu met hun meesteres naar Bordig- hera vertrekken, aan de Itali aanse Rivièra. Zij hadden in Anacapri keu rige kennels met groen ge verfde deuren en er was ook een hondenkliniek. In hun nieuwe tehuis zullen zij ook over een zwembad beschikken. deed. In Workoeta moest hij nog kou per vliegtuig op Schiphol te- „Wij hebben er met onze inzen- twee Nederlandse jongens achter- ruggekeerd. Samen met de heer A. "hpstaandp uit eesneden bloe- laten. In Sachsenhausen, zo vertel- j stcmerdlng uit den Haag was men, zoals rozen, anjers, chrysan- De overstromingen in Voor-lhdië Leger en luchtmacht van India nemen deel aan het reddingswerk van 300.000 slachtoffers van de overstromingen in de Indische staat Orissa. Men zoekt met gemotori seerde vaartuigen naar mensen, die zich in bomen, op daken en andere hoge punten in veiligheid hebben gebracht. Vliegtuigen werpen me dicamenten en voedsel af. Geen koffie of thee meer over de grens J. istemeraing uit aen ttaag was men, zoals rozen, anjers, cnrysan- rWh'in1 wïrkJia wis het hÜ ,net een Russisch toestel naar ten, gerbra's en orchideeën, een Terwijl minister Erhard de nei- gehad, doch in Workoeta was het, vandaar ner K L M door- enorm succes gehad, geloof ik", zei ging tot prijsstijgingen in West mede dank zij de hulp van het S dg ^eer yerbage 0p Schiphol. „De Duitsland wil tegengaan door de Duitse Rode Kruis, iets beter. Over gereisd. kranten stonden er vol van; ze pu- grenzen verder open te stellen en zijn gevangenschap in Rusland wil- bliceerden ook foto's. In het Rus- „allemans-invoeren" toe te laten, de hij voorlopig nog niet uitweiden. Deze twee Nederlandse vaklui uit sische bioscoop-journaal was een heeft de minister van Financiën Quirinus Jansen blijft voorlopig bij bloemenwereld hebben in Mos- aparte kleurenfilm opgenomen van Schaffer de mazen der grenscon- zijn moeder in Alkmaar. kou een bloemeninzending verzorgd onze bloemen. De bloemententoon- trole weer eens nauwer gemaakt. op een grote Russische bloementen- stelling zou slechts dag duren, Vanaf 1 November heeft Schaffer toonstelling, die in een onderaardse maar werd 3 dagen verlengd en men de tolvrije invoer van koffie en De Turkse minister van Bui- hal van een niet meer gebruikt vertelde ons, dat dit alleen gedaan thee verboden. Tot dusverre moch- tenlandse Zaken heeft te Londen metro-station werd gehouden. De werd, omdat de belangstelling voor ten toeristen, die uit het buitenland tegenover journalisten verklaard, heer Stemerding trad op als arran- de Nederlandse bloemen zo groot kwamen, per maand een half pond dat de Grieks-Turks-Britse confe- geur van de gesneden bloemen, 300 was. Inderdaad stonden de mensen koffie en een ons thee mee naar rentie over Cyprus geleid heeft tot kg. in totaal, die per vliegtuig naar uren in de rij, ook in de expositie, Duitsland nemen. Ook deze kleine „de officiële overeenstemming, dat Moskou waren gezonden en even- omdat men eenvoudig niet bij onze tegemoetkoming aan reizigers heeft men geen overeenstemming heeft als de passagiers in Praag van toe- afdeling kon komen, zo druk was de minister nu van het program bereikt". stel moesten verwisselen. het". geschrapt. RECHTSZAKEN Verkoper stal harten en geld De 25-jarige verkoper C. P. J. B. te Eindhoven is door de rechtbank te Zwolle, overeenkomstig de eis, wegens diefstal tot een jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. Tevens is hij ter beschikking van de regering gesteld. B. heeft de harten van tal van meisjes gebroken, met wie hij in contact kwam door middel van hu welijksadvertenties. Hij gaf zich tegenover de trouwlustige jonge dames beurtelings, uit voor advo caat, doctorandus in de economie of burgemeesterszoon, wat niet na liet de nodige indruk te maken. Hij deed tal van meisjes huwelijksbe loften. Zo heeft hij er ook een jongedame te Zwolle doen inlopen. Hij wist het vertrouwen van het meisje en van haar familie volledig te winnen, zodat hij zelfs enige ma len te haren huize kon logeren. Bij een van die gelegenheden heeft hij een bedrag van ongeveer f 3.000, weten te stelen. Dit geld verbraste B. in allerlei nachtclubs te Rotte- dam. KERKNIEUWS Kerk en Dierenbescherming Bij de „Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren" is van een onbekende een gift van duizend gulden binnengekomen voor de uit gave van een tweede deel documen- tatie-materiaal, betrekking heb bend op de verhouding tussen kerk en dierenbescherming. Het eerste deel, getiteld „Kerk en Dierenbescherming" dat een op lage van 2000 exemplaren had, was in vier maanden uitverkocht. Het werd samengesteld door de direc teur van bovengenoemde vereni ging, de heer G. van Nieuwenhuij- sen en bevatte talrijke citaten van theologen - zowel Rooms-Katho- lieke als Protestantse - over de verhouding tussen schepper, mens en dier. Het tweede deel, waarvoor de duizend gulden werd ontvangen, zal de titel dragen „Kerk en Die renwereld". Westduitse kerkelijke autoriteiten In Rusland Negen vooraanstaande functiona rissen van de West-Duitse Evange lische Kerk zijn Dinsdag in Berlijn teruggekeerd van een bezoek van zestien dagen aan de Sowjet-Unie. De leider der delegatie, dr. Hein- rich Held, voorzitter van de Protes tantse Kerk in het Rijnland, zei, dat het voornaamste doel van het bezoek - het leggen van betere con tacten met de Russische Orthodoxe Kerk - „volledig" was bereikt. Men was het eens geworden over een uitwisseling van theologische studenten en litteratuur. Voor het eerst in veertig jaar zullen geeste lijken in de Sowjet-Unie Duitse theologische boeken bestuderen. De Mau Mau in Kenia heeft vorige maand 439 man verloren, al dus een Woensdag gepubliceerd overzicht van het algemeen hoofd kwartier van de Britse strijdkrach ten in Oost-Afrika te Nairobi. Door veiligheidsstrijdkrachten werden 291 Mau Mau-leden gedood en 86 gevangen genomen; 62 gaven zich over. Bovendien werden 577 per sonen aangehouden voor ondervra- fiing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1