Secretarie-ambtenaren voetbalden in het sportpark „Bannink" Ned. zuivelindustrie de grootste land van ons Technische wereld, dinosauriërs en kwarts- klokken, wilsafbraak, tilbury en kapot OM DE „CAMBRINUS"-BEKER Maandagmiddag werd in het sportpark „Bannink" de jaarlijkse voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen der secretarie-ambte naren van Zierikzee en Etten-Leur. De wedstrijd droeg ditmaal een bij zonder karakter doordat aan weers zijden wethouders meespeelden, bij Zierikzee één, n.l. wethouder den Boer, die de linkshalfplaats bezette en bij Etten-Leur twee, die ook in de middenlinie waren opgesteld. Het is een aardige wedstrijd ge worden, waarin het niet aan span ning ontbrak en vaak ook behoor lijk spel werd vertoond, waarbij de nog actieve voetballers vanzelfspre kend uitblonken. Niettemin weer den de anderen zich ook dapper. Zo speelden bij Zierikzee rechtsback Sweere, doelman Hendrikx en mid- voor Dorst ook een goede partij. De gasten behaalden een verdiende overwinning, daar zij in het veld, vooral tegen het einde, toen bij Zie rikzee de vermoeidheid zich deed gelden, sterker waren en ook tech nisch over het algemeen beter. Zo doende blijft de „Cambrinus"-wis- selbeker weer voor een jaar in hun bezit. Over de wedstrijd het volgende: Aanvoerder Sweere wint de opgooi en weth. Ca^hoek trapt voor Et ten-Leur af. Het begin kenmerkt zich door wederzijdse aanvallen waarbij beide doelverdedigers in actie moeten komen en door uit lopen redden. Uit een hoekschop ontstaat een gevaarlijke situatie voor 't Zierikzee-doel, maar Sweere zuivert resoluut het terrein, waar na Zierikzee een mooie aanval over links opzet, waaruit rechtsbinnen v. d. Berge inschiet, maar wegens buitenspel wordt dit doelpunt af gekeurd. De gasten komen dan en kele malen gevaarlijk opzetten, maar doelman Hendrikx verricht enige goede reddingen, waarvoor hij een applausje in ontvangst mag nemen. Overigens zit het de blauw- hemden niet mee bij enkele schoten tegen lat en paal. Met Zierikzee in de aanval wordt met stand 0-0 ge rust. Na de rust Na de thee neemt Etten-Leur al spoedig de leiding als de midvoor doorbreekt en laag in een hoek schiet (0-1). Zierikzee is echter niet ontmoedigd en het is Dorst die na een doorbraak op dezelfde wijze gelijk maakt (1-1). v. d. Gaast krijgt dan een kans maar over de uitlo pende doelman heen gaat zijn schot juist over. Hendrikx is niet onfor tuinlijk als hij na een kogel van de linksbinnen de bal uit zijn doel trapt. Etten-Leur krijgt enkele hoekschoppen te nemen, die wor den weggewerkt. Onverwachts is het Zierikzee die de leiding neemt, na een aanval over rechts, als rechtsbuiten IJssel de ilnksback omspeelt en de doelman onhoud baar het nakijken geeft (2-1). Direct daarop schiet Haverhoek tegen de paal. Dan komt Etten-Leur weer opzetten met het gevolg twee hoek schoppen, uit de laatste waarvan de midvoor inkopt, waardoor Hen drikx totaal verrast is (2-2). De De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Per 1 September j.l. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 197 man nelijke werklozen. Hiertegenover stonden 175 aanvragen van werk geverszijde. Voor vrouwen waren deze cijfers respectievelijk 14 en 13. In de verschillende beroepen was zowel vraag als aanbod. De electriflcatie van het herverkavelingsgebied Dreischor Raad. besluit tot subsidiëring Maandagavond jl. kwam de raad dezer gemeente in spoedeisende openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de wnd. bur gemeester, wethouder J. J. Klaasse. Het enige punt op de agenda be trof het voorstel inzake onrendabele voorziening van de electriciteit in het herverkavelingsgebied Drei schor. Door de P.Z.E.M. is begroot de electrificatie van 16 landbouw bedrijven, 3 vlasbedrijfjes, 20 ar beiderswoningen en 3 nog te her bouwen arbeiderswoningen. De kos ten hiervoor worden geraamd op f 188.000. Wanneer echter de belas ting voor landbouwbedrijven bo ven 40 ha. van 5 tot 10 Kw. wordt opgevoerd, dan zal de begroting tot f 210.000 verhoogd moeten wor den. De kosten zullen worden ge dragen door de Herverkavelings commissie Zeeland, de Provincie, de P.Z.E.M., gemeente en belang hebbenden. Eerstgenoemde com missie zal bijdragen 64 pet. van f 188.000, resp. 66 pet. van f 210.000, Provincie en P.Z.E.M. tezamen 5 pet., gemeente 10 pet. en belang hebbenden een vast bedrag per ha. en/of bedrijf c.q. woning. De raad is unaniem van mening dat aansluiting van deze bedrijven noodzakelijk is, en besluit m.a.s. tot bijdrage van 10 pet. van bovenge noemde kosten, waarbij met een be drag van f 21.000 rekening wordt gehouden. Hierna sluiting. rechtsbuiten schiet dan tegen de paal waarop de bal opnieuw wordt ingekopt, maar nu is Hendrikx pa raat. De gasten nemen dan de lei ding als rechtsback Sweere de bal verkeerd raakt, Hendrikx deze niet onder controle kan krijgen en een der aanvallers inschiet (2-3). Na een schot van Mallander moet de doel man de bal wegstompen. De laat ste minuten zijn voor de gasten waarbij Hendrikx echter goed in grijpt, maar even voor tijd weet de midvoor uit een hoekschop de stand op 2-4 te brengen, waarmede ook het einde komt. Scheidsrechter Schoonen had geen moeilijke taak en leidde rustig en goed. Na de wedstrijd vond nog een ontvangst op het stadhuis plaats, waar weth. Catshoek de beker aan de aanvoerder der gasten uitreikte. In het afgelopen lange week end in de Verenigde Staten, name lijk van Vrijdagmiddag zes uur tot Maandag te middernacht, zijn 414 personen door verkeersongevallen om het leven gekomen. Bovendien verdronken in dezelfde tijd 79 per sonen en kwamen 85 bij andere on gevallen om het leven. Stad en Provincie ZIERIKZEE De heer G. Verbeets, leraar geschiedenis aan het Lyceum alhier, is in gelijke functie benoemd aan een middelbare school te Maas tricht. BROUWERSHAVEN gMiddenstandsvereniging organiseert winkelweek Dinsdagavond werd in hotel „Ja cob Cats" een vergadering belegd door de plaatselijke middenstands vereniging „Brouwershaven", ter bespreking van de plannen om dit jaar wederom een winkelweek te organiseren. De voorzitter de heer P. de Moor verwelkomde de aan wezigen, in het bijzonder de dele gatie van het bestuur der muziek vereniging „Apollo", welke voor deze vergadering eveneens was uit genodigd. Een diepgaande bespreking werd gehouden om dit jaar een winkel week te organiseren en in tegen stelling tot het vorige jaar hieraan weer een verloting vast te knopen. De netto opbrengst hiervan zal worden overgedragen aan de mu ziekvereniging „Apollo". Deze zal gedurende deze week, welke ge houden zal worden van 26 Novem ber tot 3 December, muzikale me dewerking verlenen. De organisatie en de attracties, welke aan het ko pend publiek geboden zullen wor den, zullen in een volgende verga dering nader worden besproken. Na diverse zakelijke discussies sloot de voorzitter deze vergadering, welke matig was bezocht van de zijde der winkeliers. Bloemententoon stelling „Floralia" Aanstaande Zaterdag 10 Septem ber zal de jaarlijkse bloementen toonstelling van de vereniging „Floralia" worden gehouden in de Openbare Lagere school. Er zullen op deze tentoonstelling weer diver se attracties aanwezig zijn, zoals een visspel, prijsschieten, pinbord, enveloppenspel en speciaal voor de jeugd een grabbelton. Een bijzon dere attractie vormt het raden naar het gezamenlijke gewicht der be stuursleden. De kinderen der beide lagere scholen zullen in de gelegen heid worden gesteld een prijs te veroveren door een veldbouquet in te leveren. Van de opbrengst dezer tentoonstelling wordt een bedrag afgedragen aan het T.B.C.-fonds van de plaatselijke Groene Kruis- afdeling. Hopenlijk zullen velen, gezien het mooie doel dat met deze actie wordt beoogd, een bezoek brengen aan deze tentoonstelling om mee te helpen een flink bedrag te verkrijgen ten bate van het Groene Kruis, die de toepasselijke spreuk voert „Door allen, voor allen". NOORDGOUWE Burg. stand en loop der be volking over Augustus 1955. Bruinisse; Geboren: 4. Marrigje, d. van Nelis Slingerland en van Magcheltje Bos, te Nieuwerlcerk; 19. Marinus, z. van Jan C. Bal en van Johanna Klink, te Bruinisse; 21. Margaretha J., d. van Jan Cor- nelis Malepaard en van Maatje Kroon, te Brouwershaven; 27. Cor nells, z. van Franciscus Antonius van Liere en Berendina Hoogland, te Renesse. Overleden: 6. Johannes Panne- koek, 73 jaar, m. v. Maria Bodbijl; 6. Jacob van Sluijs, 67 jaar, m. v. Margje Kok, te Haamstede; 10. Stoffel Bij de Vaate, 72 jaar, ongeh., te Kerkwerve; 23. Janna P. van Oeveren, 81 jaar, ongeh., te Kerk werve. Gevestigd: 4. C. A. van der Wer- ve cn echtg. uit Zonnemaire; 6. E. dé Keijzer-van de Vreede uit Krab- bendijke; 8. C. den Hollander en gezin uit Oud-Vossemeer; 11. P. de Meijer en gezin uit Oost en West Souburg; 15. I. Posthuma van der Helm uit Ouder Amstel; 17. P. Ber- man en dochter uit Dreischor; 18. M. Olree uit Zierikzee. Vertrokken: 2. J. van Gastel naar Goes; 4. J. Manni naar Zierikzee; 9. P. L. Lamm naar Oirschot; 16. E. L. van Houte naar Laren (N.H.); 17. J. J. M. Erasmus naar Nieuwer- kerk; 27. A. W. Hanse naar Haam stede. NIEUWERKERK Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over Augustus. Geboren: 2. Pieternella C., d. van A. P. Drijgers en P. Ch. van Liere; 6. Charles P., z. van C. M. Sloot- maker en M. W. Sutherland; 18. Christiaan J., z. van A. v. d. Bosch en A. P. v. d. Sande (van Ouwer- kerk); 22. Cornelia P., d. van J. v. d. Wielen en J. J. Soeters. Gehuwd: 4. H. Geuze, j.m., 24 j. en E. Braam, j.d., 26 j.; 6. N. A. Lievense, j.m., 23 j. en P. Wande], j.d., 19 j.; 6. J. v. d. Have, j.m., 25 j. (van Oosterland) en J. J. v. Klin ken, j.d., 22 j. Overleden: 6. A. J. Lievense, 46 j., m. v. M. der Weduwen. Aanbesteding Openbare Lagere School Aanbesteding bouw voor een nieuwe Openbare Lagere School met gymnastieklokaal op 6 Septem ber 1955. Ingeschreven werd door: H. L. J. Raats, Wouw voor f 174.900 plus f 17.500 voor aantrekking vreemde arbeiders; J. Walraven, St. Laurens f 166.700 plus f 16.500; I. Hoppen brouwer, Bergen op Zoom f 163.500 plus f 15.000; Gebrs. Everaers en van den Berg, Steenbergen f 154.948 plus f 12.000; P. de Raat, St. Phi- lipsland f 142.300 plus f 8.600. De gunning is aangehouden. LANDBOUW EN VEETEELT Afzet bedraagt 2 milliard per jaar De tentoonstelling „In Zuivel- land", georganiseerd door het Ne derlands Zuivelbureau, is Dinsdag te Groningen in aanwezigheid van vele autoriteiten uit het Noorden, officieel geopend door de Commis saris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus. Namens het bestuur van het Ne derlands Zuivelbureau sprak o.a. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor deze week luidt: Zaterdag 10 September. Promotie/Degradatie le/2e klasse Velocitas I-SVOWK I (half 6). 2e klasse. Unitas II-DOSKO I; Burgh II-NOAD I (half 6). 3e klasse A. Burgh III-Die Gou we II (4.15 uur). ATHLETIEK Ter aanvulling van ons bericht van jl. Dinsdag dient nog te wor den gemeld dat op de propaganda- wedstrijden van de A.V. „Neptu- nus" te Yerseke de Schomven-Dui- velandse dames ook op het num mer Kogelstoten fraaie resultaten wisten te boeken. Jo v. d. Stolpe BRUINISSE was eerste met een worp van 9.64 m. en Cathrien Bolijn 3e met een Benoeming wijkverpleegster worp van 8.21 m. Tot wijkverpleegster van het Groene Kruis te Bruinisse is be noemd mej. Corrie Fluit, thans te Rotterdam, geboren te Bruinisse. Zuster Fluit zal eerst in dienst kun nen treden na het behalen van haar diploma „Wijkverpleging", waar schijnlijk medio 1956. Tot zo lang zal de thans fungerende wijkver pleegster, zuster van den Berge, nog in dienst blijven. Een kalverdrieling Een kalverendrieling is ook in de dierenwereld een zeldzaamheid. Een koe van de landbouwer W> "L.. van 't Noordende te Bruinisse bracht Maandag 3 stierkalveren ter wereld. Het gelukte helaas niet de dieren in het leven te houden. Het aantal nieuwe leerlingen te Bruinisse bij het begin van het nieuwe schooljaar bedraagt voor de Openbare Lagere school 22, voor de Chr. school 20, voor de Kleuter school 37. Burg. stand en loop der be volking over Augustus. Geboren: 1. Maria A., d. van G. Noorthoek en N. J. van den Bos; 8. Maria L., d. van F. F. Smet en H. M. Melis (Borgerhout); 12. Jan, z. van Leendert van den Berge en Cornelia van Gilst; 19. Marinus, z. van J. C. Bal en J. Klink (geb. te Noordgouwe); 21. Jan C., z. van J. de Jonge en M. Hoek; 26. Anthony, z. van Jacob de Ronde en Janna C. de Koning. Overleden: Wilhelmina Catharina Lock, 63 j., v. v. W. Verwijs; 13. Al- bertus Johannes de Koek, 87 j., m. v. E. Krijger; 14. Engel van Pope- ring, 51 j., m. v. C. J. van den Bout. Ingekomen: J. T. Kesteloo en echtgenote, van Oosterland; L. M. Steketee en gezin, van Nieuwer- kerk aan de IJssel. Vertrokken: Anna van Schaick, naar Soest; P. E. Greven, naar Vree land; Loontje Padmos, echtg. van M. J. de Vos, naar Breda. DUIVENSPORT Concourscombinatie „Schouwen-Duiveland". Uitslag wedvlucht Quiévrain met deelname van 388 jonge duiven. De le 25 prijzen werden behaald door P. Flikweert, Zierikzee 1, 6, 11 en 15; F. D. Hillebrand, Z.zee 2; T. M. .Dalebout, N.kerk 3, 4, 12, 13 en 22; A. M. Berrevoets, Z.zee 5 en 23; W. N. Pankow, Z.zee 7 en 25; A. J. Flikweert, Zonnemaire 9 en 18; A. de Ronde, Sirjansland 10; C. J. Overweel, Br.haven 14; C. Bal, Sir jansland 16, 21 en 24; J. M. Kloet, Br.haven 17; P. v. Maanen, Drei schor 19; A. J. IJzelenberg, Brui nisse 20. Oude duiven van Quiévrain met deelname van 64 duiven. A. Overweel, Dreischor 1, 4, 5 en 13; P. v. Maanen, Dreischor 2 en 9; Jac. Verwijs, Zierikzee 3; C. v. Dij- ke, Oosterland 6; F. D. Hillebrand, Z.zee 7; J. Flikweert, Dreischor 8 en 11; C. Wagemaker, Dreischor 10; Gebr. Prummel, Renesse 12; W. A. Jumelet, Bruinisse 14; T. M. Dale bout, N.kerk 15. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Uitslag wedvlucht Noyon op 27 Augustus 1955. Joh. Flikweert, Dreischor 1, 8 en 20; P. Flohil, Br.haven 2, 6 en 16; L. J. v. d. Wielen, Br.haven 3, 5, 11 en 12; W. v. Sluijs, Haamstede 7 en 21; A. J. Flikweert, Zonnemaire 9, 17 en 19; C. J. Overweel, Br.haven 10 en 13; J. M. Kloet, Br.haven 14 en 15; L. Platteschorre, Br.haven 18; Joh. Pannekoek, Sch.beurs 4. de heer D. Geluk. Deze besprak in zijn rede de betekenis van de Ne derlandse zuivelindustrie, de groot ste industrie in Nederland, waarin ruim een millioen mensen direct hun bestaan vinden. Er zijn name lijk 150.000 boeren, 560 zuivelfa brieken, tienduizenden handelaren, vervoerders en winkeliers. De zui vel afzet bedraagt twee milliard gulden per jaar, de export 850 mil lioen. De heer Geluk schetste het werk van het Nederlands Zuivel bureau en noemde als doel van de ze tentoonstelling de producten bij het Nederlandse publiek populair te maken. De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, zei dat we in een ge vaarlijke tijd leven, omdat het ons economisch zo goed gaat. De nei ging bestaat, dat we zelfgenoeg zaam worden en naar de geest ver slappen. Voor de handhaving van onze positie is export van belang en het kost inspanning om telkens nieuwe en betere producten te vin den. Brouwershaven I-OWK I 4-3 Zondagmiddag heeft Brouwers haven I kans gezien in een wed strijd, die op een matig peil stond voor de rust, een kleine overwin ning te behalen. Na een ver kenning over en weer kreeg M. Duinhouwer na vijf minuten een mooie voorzet, die hij met een strak schot in een doelpunt om zette (1-0). Brouwershaven had een overwegende meerderheid, het welk doelman Raamsdonk veel werk bezorgde. Enige corners aan weerszijden leverden geen doelpun ten op. Een aanval van Brouwers haven, welke met mooie combina ties was doorspekt, leverde een hoekschop op. Toen er ongeveer een half uur was gespeeld, kreeg Brouwershavens midvoor M. Koo- man de bal in vrije positie toege speeld welke kans hij direct be nutte en doelman Raamsdonk het nakijken gaf (2-0). Ouwerkerk liet zich echter niet ontmoedigen, en ondernam diverse aanvallen op het Br.havense doel, hetgeen v. d. Bos schoon wist te houden. Tien minu ten voor de rust pikte M. Duinhou wer de bal in het middenveld op welke met eèn hakbal van Kooman werd doorgetransporteerd naar O. v. Nieuwenhuize. Deze schoot hard in, maar de Ouwerkerkse back Kui per deed de bal van richting ver anderen zodat de doelman hem niet meer onder controle had. De bal verdween in het net (3-0). Even la ter kwam van Dienst alleen voor doel maar gaf een schot tegen de lat. Met deze stand ging de rust in. Dat de rust de Ouwerkerkers goed had gedaan bleek al dadelijk uit het felle offensief dat ze ontwikkelden. Reeds na drie minuten nam de linksbuiten Hage een rush op het doel waarbij hij inschoot (3-1). Dit tegendoelpunt gaf de burger moed want het doel van v. d. Bos werd op krachtige wijze bekogeld. Zeven minuten later beging Brouwers havens back Constandse een over treding, waardoor de tegenpartij een penalty kreeg te nemen, geno men door v. d. Hamer (3-2). Het Brouwse elftal werd door deze doel punten geheel gedeprimeerd, zodat er practisch geen verband meer in het spel zat. Twaalf minuten voor het einde was he^ wederom links buiten Hage die voor Ouwerkerk gelijk wist te maken (3-3). Aan beide zijden werd nu gestreden om het winnende doelpunt, het geen tot gevolg had, dat er soms stug en handtastelijk gespeeld werd Het gelukte tenslotte aan v. d. Weele om vijf minuten voor het einde een hem toegespeelde bal met een fraaie boog achter de keeper te laten verdwijnen (4-3), met wel ke stand het einde door scheids rechter v. d. Ende werd gefloten. Kaarten voor Holland-Belglë Voor de wedstrijd HoIIand-Bel- gië, die op Zondag 16 October in het Feijenoord-stadion te Rotter dam zal worden gespeeld, heeft de K.N.V.B. 5.000 toegangsbewijzen ter beschikking van het Rode Kruis gesteld ter verdeling onder het pu bliek. Vergunning voor het ver loten der toewijzingen werd reeds verzocht aan de minister van Ju stitie. De volgende rangen kunnen dan per briefkaart met 50 cent extra postzegels worden aangevraagd bij het Rode Kruis, Den Haag: Zijvak ken eerste rang of Maastribune tweede ring f 4,50, zijvakken tweede ring f 3,staanplaatsen, korte zijde f 1.50. Aanvragen dienen uiterlijk op Maandag 26 September a.s. binnen te zijn. Per briefkaart kan slechts één toegangsbewijs worden aange vraagd. Het is in het belang van de aanvragers om naam en adres in blokletters te schrijven. Na de trekking, waarvan de da tum later zal worden bekend ge maakt, zullen degenen, die in aan merking komen voor het kopen van een toegangsbewijs, onmiddellijk bericht ontvangen op welke wijze zij de kaart in hun bezit kunnen krijgen. De K.N.V.B. heeft niet meer dan 5.000 kaarten ter beschikking van het Rode Kruis kunnen stellen, om dat 8.500 toegangskaarten voor deze wedstrijd naar België worden ge zonden, ter verdeling onder de Bel gische voetbalclubs. H. L. O. Het diploma derde graad werd behaald door de dames Ineke Lakké en Jannie Stoutjesdijk. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door de dames Gella van der Doe, Gusta Blom- maert, Ada Padmos, Lora de Feij- ter, Ineke Timmerman, Riet de Looff, Adri Kwaak en de heer W. Lakké. Het vierdegraads-diploma ver wierven de dames: Annie van der Schee, Corrie Kalshoven, Willy de Graaf, Ineke van Sluijs, Jozien Ca- pelle, Joke van 't Leven, Leni Meerdink, Tanny Beeke, Ineke Spaans, Diene Schults, Janny van Dijke en Ria Meerdink en de heren Kees Knuist, Triest de Jonge en Tom de Jong, allen leden van de G.V. „Rust Roest". Voor de tweede maal werden de proeven afgelegd door mej. G. C. van Almkerk te Zonnemaire. Het vierdegraads-diploma werd behaald door de dames J. J. Jansen te Noordgouwe en Elleke Krijger te Haamstede en door de heer Han van der Werf te Bruinisse. Zij die niet in de gelegenheid wa ren in het begin van het seizoen de H.L.O.-proeven af te leggen of tot heden nog niet aan alle eisen vol deden, kunnen alsnog de proeven afleggen en wel in het sportpark „Bannink", Maandagavond 12 Sep tember, aan „Het Stelletje" (voor de zwemproef) op Dinsdagavond 13 September en aan de Nobelpoort (voor het wandelen) op Zaterdag middag 17 September a.s. KERKNIEUWS De kerk in de Verenigde Staten De Nationale Raad van Ameri kaanse kerken heeft in zijn jaar verslag medegedeeld, dat 97.482.611 Amerikanen, 60.3 van de bevol king van de Ver. Staten, zijn aan gesloten bij een kerk of kerkgenoot schap. Onder hen bevinden zich 67.124.142 Protestanten, 32.403.332 Rooms-katholieken, 5.500.000 Joden en 2.024.219 Grieks-katholieken. De grootste Protestantse kerken zijn die der Baptisten (18.488.621 leden), Methodisten 11.688.002 le den en Lutheranen (6.818.283 leden). MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 6 Sept. Aange voerd 3584 dieren (weektotaal 5570) t.w. 550 vette koeien, 1087 stuks ge- bruiksvee w.o. 782 tbc-vrij, 160 vette kalveren, 202 graskalveren w.o. 130 tbc-vrij, 324 nuchtere kal veren, 182 varkens, 246 biggen, 129 paarden, 95 veulens, 581 schapen en lammeren, 28 bokken en geiten. Prijzen per stuk: graskalveren f 400-350-270, nuchtere kalveren f 72-60-50, biggen f 50-43-38, veu lens f 475-350-250, schapen f 135- 120-95, kalf- en melkkoeien f 1025- 925-750, vare koeien f 700-600-550, vaarzen f 780-700-600, pinken f 480- 425-325, lammeren f 115-95-85; prij zen per kg: vette koeien en ossen f 2,60-2,74, f 2,46-2,60, f 2,14-2,30, vette kalveren f 2,85-3,05, f 2,65- 2,75, f 2,30-2,65, slachtpaarden f 2,15 -2,05-1,90. Het bruist in tienduizenden rea- geerkolven en het borrelt in nog veel meer glazen staven. De wij zers van alweer veel meer mano meters staan iedere dag te trillen. In de smelterijen is er een gestage vonkenregen van onder snel bewe gende hamers vandaan, die het gloeiende staal beuken. Iedere dag zitten geleerde mannen te cijferen en als maar ingewikkelder formu les uit te dokteren. Er zijn ver schrikkelijke grote vierkante kas ten met verschrikkelijk veel knop pen. Altijd gaan er lichtjes bran den en bewegen (alweer) wijzertjes. Zo gaat dat altijd maar door en Eilandman heeft er zo het een en ander van gezien op de laatste dag van de E 55, waar de schatten der vaderlandse techniek zo maar rij kelijk lagen uitgestald voor ieder een te kijk. We leven in een tech nische wereld, dat was daar wel te merken en dat is nodig natuurlijk om het levenspeil op te houden en nog verder op te voeren. Daar is het mensdom al mee bezig sinds de tijd van de dinosauriërs, de voor wereldlijke monsters, waarvan er enkele kartonnen exemplaren aan wezig waren op deze monsterten toonstelling, waar men mogelijk fris binnenkwam, maar er volko men gebroken uit. De tijd speelde daar intussen een belangrijke rol. Dat was nodig om de ontwikkeling aan te geven. Van het zakzonne- wijzertje en de zandloper kwam men via een Friese stoeltjesklok tot een hypermoderne kwartstril- lingsklok, die - zo gezegd - op een haartje precies loopt. Wat men daar intussen al niet kon zien op die on vergetelijke E 55. Het ontstekings mechanisme van een zeemijn, de copij van Blérots „koppespin", waarmede hij het Kanaal is over gevlogen in de oertijd der vliegerij, de periscoop van een duikboot, waardoorheen het bewegelijke spel van alles wat vaart op de woelige wateren van de Maas was te zien, de Koningssloep van de Marine, waarmede de matrozen hun vorstin zo feilloos weten weg te roeien, het interieur van een Diesellocomotief, reuzenscheepsschroeven, een uitge klede vliegtuigmotor, de gouden koets, een mijngang, de hele vader landse vloot dobberend in een bas sin en de razend knap gemaakte maquette van het oude Rome. Vier en dertig jaar heeft een Franse in genieur aan dit prachtstuk gewerkt en er stond een lieve juffrouw bij, die er opvallend deskundig over wist te vertellen. Intussen is de geest op een E 55 wel gewillig, maar het vlees zwak. De geest wil nog wel weten hoe ra dar precies werkt en hoe het in tercontinentale telexverkeer nu precies geregeld is en hoe radio Scheveningen dat toch altijd zo flikt met het scheepscontact en hoe de voering van een scheepsschroef precies wordt gemaakt en dat een derde van de vaderlandse bevol king jaarlijks van de trein gebruik maakt, althans een overeenkomstig aantal mensen, maar het lichaam vraagt dan al lang naar een zoute haring of naar een halve liter ver pakte melk, die men zuigend aan een rietje savoureren kan. Men sleepte weldra het moede lijf naar de kabelbaan om dan als een pseu- do-patiënt by Rode Kruisoefenin- gen zich over het tentoonstellings terrein te laten zweven. Het toppunt van trieste wilsaf braak was het zich begeven in de metalen kooi, om dan per hefkraan 64 meter de lucht in te worden ge hesen. Na alle moleculen en ato men vastgeprikt aan organische verbindingsstokjes voelde Eiland man zich eerst recht thuis in de Zeeuwse tilbury, die getrokken door een stevige bles het TJnxfesti- terrein doorkruiste, gevuld met mensen, die niet meer wilden we ten hoe een stalen vat van van Leer gemaakt wordt en die de statistie ken van de bankwereld zo zoetjes aan ook zat waren. Dat was dan de E 55 die voor Eilandman doodleuk eindigde op een bankje, waar hij drie kivartier lang naar kartonnen poppen heeft gekeken, van de tabak, van de ka toen, van de sisal, van de copra en misschien wel van de tandpasta, want precies weet hij het allemaal niet meer. Hij zat naast een man van middelbare leeftijd, die ener giek geeuwde en zich zwaar uit rekte. Eilandman zei zonder om wegen: „Meneer ik geloof dat we elkaar een handje kunnen geven". „Ja", zei de man, „ik ben er finaal kapot van". Na een glaasje wjjn in het Zwitsers chalet hebben we toen nog een gele Rotterdamse tram kunnen halen, na die E 55, waar van Eilandman gelukkig de drie millioenste bezoeker niet was, want de „zoveelste" schijnt altijd alles te moeten zien!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6