Niemeijers shag stoop STERLING! Erkend de beste n Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 - No. 17807 Wreedheden in Algerije Een groep van ongeveer honderd Algerijnse verzetsstrijders heeft tij dens het afgelopen weekend een overval gedaan op het dorp Tanef- doer, 20 km ten Zuiden van Con- stantine. De aanvallers sneden ze ven notabelen, onder wie een lid van de gemeenteraad, de keel af. Van vier andere personen werd de neus afgesneden. Naar een vracht auto, die parachutisten vervoerde, werd een handgranaat gegooid, waardoor slechts geringe schade werd aangericht. Muggenplaag in de Harz Zwermen van 30 meter hoog In de Harz, in West-Duitsland, vliegen muggenzwermen rond ter hoogte van dertig meter, die een plaag voor mens en dier zijn. Zwer men van een dergelijke omvang zijn hier sinds mensenheugenis niet waargenomen. De zwermen zijn zo dicht, dat men de gangen van huizen, waar zij door openstaande deuren zijn binnengevlogen, niet kan binnen gaan. In de stad Goslar en omge ving is het al dagen lang niet meer mogelijk ramen 's avonds open te hebben, daar de muggen dan in dichte zwermen de woningen bin nenvliegen. Oe Commissie Algemene Minister-president verstrekt opdrachten De minister-president heeft: 1. Aan de afdeling sociale- en economische defensie-aangelegen heden van de C.A.V. opgedragen, op basis van de in NATO-verband door de regering aanvaarde alge mene veronderstellingen en van eventueel nader te verstrekken richtlijnen, voorstellen te doen met betrekking tot die maatregelen, die in de sociale en economische sector noodzakelijk zijn ter voorziening in de behoeften van de bevolking, de strijdkrachten en de organen van de civiele verdediging in tijd van oorlog. In haar voorstellen zal zij de fi nanciële consequenties der te tref fen maatregelen tot uitdrukking brengen. 2. Aan de afdeling voor de bur gerlijke verdediging opgedragen op basis van de in NATO-verband door de regering aanvaarde alge mene veronderstellingen en van eventueel nader te verstrekken richtlijnen, voorstellen te doen met betrekking tot die maatregelen, die noodzakelijk zijn voor de bescher ming van de bevolking, de organen van de civiele verdedigingi en het economisch potentieel in tijd van oorlog. Departementen volgen spellingwijziging Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat de Ministerraad heeft beslist dat de aanwijzingen welke gegeven zijn in de leidraad, beho rende bij de woordenlijst Neder landse taal 1954, met betrekking tot: de spelling van de spraakklan ken: de verdeling van de woorden in lettergrepen; het gebruik van het koppelteken, het deelteken en het weglatingsteken; en het ge bruik van de hoofdletters, gevolgd zullen worden in de van de departementen van algemeen bestuur, in het Nederlands gestelde stukken. NA DE E 55 Rotterdam heeft weer plannen voor 1960 Traditie wordt voortgezet Nu de nationale tentoonstelling E 55 met groot succes is beëindigd, heeft het comité Rotterdam 1955, dat het plan hiervoor vyf jaar ge leden heeft gemaakt, z\jn werk vol bracht. Het heeft met instemming van het gemeentebestuur besloten een nieuwe taak op zich te nemen. Onder de naam comité Rotter dam 1960 zal het zijn werkzaam heden voortzetten, waarbij ook in overweging zal worden genomen de mogelijkheid om in 1960 ander maal een speciaal evenement te or ganiseren, dat, zonder dat het een tentoonstelling behoeft te zijn, als een voortzetting kan worden be schouwd van de traditie, die door de manifestaties 1950 en 1955 is ge schapen. Immers rekening mag worden gehouden met de mogelijkheid, dat in de aanstaande vijf jaar het her stel en de uitbreiding van de stad zo ver gevorderd zullen zijn, dat er in 1960 aanleiding zal zijn te her denken hetgeen in vijftien jaar herstel en vernieuwing in stad en haven is tot stand gebracht, aldus deelde het comité mede. Utrechtse Jaarbeurs geopend De Utrechtse Jaarbeurs heeft Dinsdagmorgen zonder veel offi cieel vertoon haar poorten geopend. Reeds dadelijk bestond er een grote belangstelling en vooral het buiten land was op deze eerste beursdag matineus. Uit Amerika, Italië en België werden de eerste bezoekers in de vroege morgen reeds geregi streerd. Het zwaartepunt van deze na- jaarsbeurs ligt vooral op het Vre- denburg, waar de consumptie- en lichte gebruiksgoederen op een op pervlakte van ongeveer 29.000 m- zijn geconcentreerd. De afdeling eleetrische huishoudelijke appara ten, verwarmings- en verlichtings artikelen vormt in dit gedeelte een van de voornaamste groepen en beslaat een oppervlakte welke tweemaal zo groot is als het vorige jaar n.l. 4.500 m-. Het buitenland heeft op deze 65e jaarbeurs 866 inzendingen, terwijl Nederland zelf met 1072 inzendin gen vertegenwoordigd is. Aether-piraten in actie Horst Wessellied werd uitgezonden Hoewel voor de rechtbank te Groningen en te Assen al in een groot aantal gevallen gevangenis straffen werden opgelegd, maakt dit blijkbaar weinig indruk op de aether-piraten in Oost- en Noord oost Nederland. Het aantal clande stiene zenders blijft groot. Grote verontwaardiging is thans bij talloze luisteraars gewekt door door een nieuwe clandestiene zen der, die zich „De grote onbekende" noemde en welks programma in hoofdzaak bleek te bestaan uit het Horst Wesselied, waarvan ette lijke keren een gramofoonplaat ge draaid werd. Verhoging der P.T.T.-tarieven 1 Het Eerste Kamerlid de heer de Vos van Steenwijk heeft aan de minister van Verkeer en Water staat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Zijn de geruchten, dat de re gering zal overgaan tot verhoging van de P.T.T.-tarieven, juist? 2. Zo ja, hoe rijmt een eventuele verhoging zich met de herhaalde lijk van regeringswege uitgespro ken opvatting, dat er thans rust moet zijn op het gebied van lonen en prijzen? Korte berichten uit het Binnenland ■s GRAVENHAGE. Z.K.H. Prins Bernhard bracht Dinsdag een be zoek aan de Britsee luchtvaart- beurs, die op het vliegveld Farn- borough (Engeland) de poorten ge opend heeft voor technici uit En geland en daarbuiten. Prins Bern hard, die 's morgens per vliegtuig uit Nederland was vertrokken, is nog dezelfde dag teruggekeerd. EDE. Evenals andere jaren zal de wildbaan van het Nationale park „De Hoge Veluwe" wegens de bronstijd der edelherten voor alle bezoekers gesloten zijn van Maan dag 19 September tot Maandag 15 October d.a.v. De autoweg, die dooi de wildbaan voert, zal overdag wel open zijn, doch het zal verboden zijn de wagen te verlaten en zich in het terrein te begeven. 's GRAVENHAGE. De minister van Verkeer en Waterstaat, Mr J. Algera, heeft Dinsdag in de Rid derzaal de conferentie van de „In ternational Civil Aviation Organi zation" geopend. NOORDWIJK. De conferentie van de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is Dinsdagochtend begonnen. De conferentie duurde slechts één dag. MAASTRICHT. Een arrestant is ontsnapt uit het gebouw van de arrondissementsrechtbank te Maas tricht. Het betreft de 25-jarige monteur H. J. K., afkomstig uit Rotterdam, een dief en inbreker, die zich tien dagen had schuilge houden in een hooiberg te Heug- hem bij Maastricht. Ingezonden mededeling LAND- EN TUINBOUW Veel Coloradokevers Als gevolg van het vrij warme weer gedurende de laatste weken komen thans op vele plaatsen tal rijke Coloradokevers voor. Het is van zeer groot belang dat deze kevers zo snel en grondig mo gelijk worden verdelgd, vóórdat zij in de grond kruipen om te over winteren. Alleen door een snelle en grondige vernietiging van deze ke vers voorkomt men dat het vol gend jaar deze kevers een ernstige besmettingsbron vormen. De bestrijding kan worden uitge voerd door 'n behandeling van het gewas met een DDT- of dieldrin be vattend middel. Het is gewenst thans een grotere hoeveelheid van het middel te gebruiken dan voor de bestrijdiing van de larven alge meen wordt aanbevolen. Stad en Provincie ZIERIKZEE 40-jarig dienst jubileum Vandaag (Donderdag 8 Septem ber) is het veertig jaar geleden dat mej. M. H. Huson in dienst trad als administratrice bij het gemeente lijk gasbedrijf alhier. Met grote nauwgezetheid en plichtsbetrach ting heeft de jubilaresse gedurende deze lange periode haar werk ver richt en dat maakt het jubileum al zeer uitzonderlijk. Verwacht mag dan ook worden dat deze belang rijke dag niet onopgemerkt aan mej. Huson voorbij zal gaan. Aan de najaarsbeurs te Leip zig, wordt, deelgenomen door on dernemingen uit dertig landen, waarbij Nederland. EERSTE OFFICIËLE DAAD VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX IN ZEELAND Van een van de hellingen van de N.V. Kon. Mü. „De Schelde" te Vlissingen heeft H.K.H. Prinses Beatrix Maandagochtend de onder zeebootjager „Limburg" te water gelaten en daarmee haar eerste of ficiële daad in Zeeland verricht. De jager is er één uit een serie, in Ne derland in aanbouw voor de Neder landse Koninklijke Marine. Foto links: De klink is weggevallen en net schip glijdt, nagewuifd door de hoge gasten, het water in. V.l.n.r. Mr B. Kolff, burgemeester van Vlissingen (met bril), de heer J. W. Hupkes, een van de directeuren van LAND- EN TUINBOUW Uitzonderlijk grote tarwe- wereldoogst wordt verwacht Hoge opbrengsten In Amerika en Europa Terwijl er nog aanzienlijke over schotten van grote oogsten van vo rige jaren zijn, ziet het er volgens het Amerikaanse departement van Landbouw naar uit, dat de wereld productie van tarwe dit jaar weinig beneden het eerder bereikte re- cordpeil zal blijven. Op het noordelijke halfrond, waar normaal ruim 90 °/o van de wereldproductie wordt verbouwd, zal de oogst vermoedelijk groter zijn dan die van verleden jaar. De Verenigde Staten produceren we gens de grote voorraden die dit land heeft, ongeveer 7 minder dan in 1954. Daarentegen verwacht Canada een oogst, die 67 groter zal zijn dan de kleine oogst van het vorige jaar. De Europese tarweoogst zal die van 1954 waarschijnlijk ongeveer evenaren. Voorlopige gegevens uit uit Sowjet-Unie doen verwachten, dat de oogst dit jaar die van het vorige jaar zal overtreffen. Ook de tarweoogst in Azië zal waarschijn lijk groter zijn. de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zee land, Z.K.H. Prins Bernhard, vro lijk wuifend met zijn pet, H.K.H. Prinses Beatrix en Ir C. Staf, mi nister van Oorlog en Marine. Foto rechts: Zó ging de „Limburg" te water Afdeling Zeeland Ned. Inst, voor Efficiency Ook bijeenkomst te Zierikzee Van de zijde van de afdeling Zeeland van het Needrlands Insti tuut voor Efficiëncy vernemen wij dat de Provinciale Contactcommis sie Productiviteit voornemens is gedurende het winterseizoen in de verschillende streekcentra discus sie-avonden te organiseren. Ver schillende belangrijke onderwerpen zullen worden behandeld. In de se rie plaatsen, waar" dergelijke avon den worden georganiseerd, is ook Zierikzee opgenomen. HAAMSTEDE Burg. stand en loop der be volking over Augustus. Geboren: 9. Johanna M., d. van H. C. Braam en P. J. Oole; 13. Ni- colaas C., z. van S. van der Wek ken en W. C. Schoonaard; 16. Al- bert C., z. van T. C. Oosterhof en M. T. Luik; 17. Martinus, z. van W. S. Hart en N. van Koesveld (Rot terdam). Gehuwd: 3. P. Tuinman met J. Hogerheide. Overleden: 8. M. Blom, 61 j., echt- gen. van M. S. J. Fokker. Ingekomen: 2. M. A. Verjaal, uit Dreischor; 9. G. Zuurmond, uit 's-Gravenhage; 9. J. van de Panne, uit Duivendijke; 9. A. J. Pimme- iaar, uit Duivendijke; 11. H. T. Hulsman, uit Delft; 15. P. Joppe, uit Zierikzee; 15. P. Joppe, uit Zierik zee; 16. W. Landegent, uit Burgh; 19. J. H. C. Ridderhof, uit Seroos- kerke (W.); 19. M. Ridderhof, uit Serooskerke (W.); 19. J. J. Ridder hof, uit Serooskerke (W.); 25. J. Ho gerheide, uit Duivendijke; 26. L. P. J. Matthijsse, uit Zierikzee; 29. M. Meerman met gezin, uit Vlissingen; 29. L. Hack met gezin, uit Leiden; 27. A. W. Hanse, uit Noordgouwe. Vertrokken: 2. D. van de Graaf, naar Frankrijk; 12. A. J. Budde, naar Nijkerk; 12. P. J. C. van den Berge, naar Axel; 16. H. Louwes met gezin, naar Grotegast; 26. P. G. van der Maas, naar Zierikzee; 26. N. D. van der Maas, naar Zierikzee; 31. G. J. de Munnik, naar Vlissingen Moderne kruidenierswinkel geopend Vorige week vond onder grote belangstelling de opening plaats van de nieuwe kruidenierswinkel van bakker M. C. van den Houten. Een grote bloemenschat van zaken relaties, vrienden en kennissen bood een feestelijk aanzien. De waarnemend burgemeester, de heer C. Padmos, opende met en kele toepasselijke woorden deze prachtige winkel. Spr. maakte ge wag van de moed en het doorzet tingsvermogen van de ondernemer. Na totale verwoesting van zijn pand tengevolge van de wa/.r- snoodramp, is hij niet bij de pak ken blijven neerzitten, niettegen staande de vele moeilijkheden. Ook een firmant van de Fa. van dei- Valk uit Zierikzee wenste de heer van den Houten veel succes met deze mooie zaak. Naast een moderne bakkerij be zit de heer van den Houten voor noemd thans een ruime winkel, welke uiterst modern is ingericht. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over Augustus. Geboren: Jacoba C., d. van J. A. Looy en T. J. Lems.. Gehuwd: Yeb Tiemensma en Eli zabeth M. Slager; Kornelis J. van Tiggelhoven en Janna M, Pleune. Overleden: Adriaan Freeke, 71 j., (overleden te Wassenaar). Ingekomen: L. A. Schiettekatte en gezin uit Middelburg; Joh. van Wou we en echtgenote uit Duiven dijke. Vertrokken: A. Kroon naar Rot terdam; E. M. Tiemensma-Slager naar Rotterdam. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over Augustus. Geboren: 7. Grietje J., d. van P. J. Geelhoed en H. A. Bevelander; 11. Petrus A. N., z. van N. A. Lee mans en C. C. van Oers. Ingekomen: 1. Jan B. J. Jonker uit Vlissingen. Vertrokken: 2. Marina A. Verjaal naar Haamstede; 2. Anthonij den Haan en gezin naar Zierikzee; 17. Pieter Berman en dochter naar Noordgouwe; 22. Adriaan L. Vis- seren en echtgenote naar Maas- driel; 22. Jacobus H. Goemans en kinderen naar Nagele (N'.O.P.). ANNA JACOBAPOLDER Afd. Christelijke Plattelands Vrouwenbond Een dezer dagen vergaderde de afdeling van de Chr. Plattelands Vrouwenbond onder leiding van haar presidente mevr. Vogelaar- Hanse. Deze opende de vergadering met zingen en gebed. Daarna hield zij een korte inleiding. De spreker voor deze avond was de heer J. Leeuwe, bloemist te Zierikzee. Hij vertelde eerst over de verzorging van kamerplanten, wat erg leer zaam was, vooral wat betreft regel matige verzorging en stekken. Na de pauze demonstreerde hij het bloemenschikken met een bakje anjers en asters; het werd een mooi bloemstukje. Hierna gingen de da mes zelf aan het werk, waarbij de heer Leeuwe aanwijzingen gaf of hier en daar verbeteringen aan bracht. Zo werd het een leerzame avond met verder het verblijdende resultaat van twee nieuwe leden voor de afdeling. Wetenschap en Techniek Straks krimpt de wol niet meer Geleerden hebben een middel ontdekt om een einde te maken aan het krimpen van wol. Dr E. C. Car ter, technisch directeur van het In ternationale Wolsecretariaat, heeft mededelingen gedaan over een nieuwe techniek, die tot ontwikke ling werd gebracht in de labora toria van de Raad der Organisatie voor Wetenschappelijk en Indu strieel Onderzoekingswerk. Tijdens een openbare demonstra tie aan de universiteit te Melbourne deelde dr Carter mede, dat het krimpen van wol, dat veroorzaakt wordt door het dragen en het was sen, voorkomen kan worden door het aanbrengen van een kleine hoe veelheid synthetische hars, waar door min of meer de vezels aan elkaar gelast worden. Uit genomen proeven is gebleken, dat op deze wijze behandelde sokken practisch niet krimpen. FEUILLETON 48 De Zuidkoreaanse regering heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat zich in Noord-Korea een Mongoolse en drie Russische divisies bevinden. In de verklaring worden de com munisten er verder van beschul digd het noordelijk deel van Korea te hebben versterkt met grote aantallen grond- en luchtwapens. De Zuidkoreaanse regering zei deze gegevens te hebben verkregen door ondervraging van deserteurs uit Noordkorea. door B. J. TEN WESEPE „Laat de gemeente die andere mogelijkheden dan maar benutten. Ik blijf bij mijn standpunt". „Is dat Uw laatste woord?" „Meneer Prins, ik zal U nog wat zeggen. Dat gezanik over mijn hui zen begint me meer dan de keel uit te hangen. Als de gemeente mijn huizen werkelijk hebben wil, dan zal ze vóór 1 October dienen te be slissen. Tot die datum is de koop prijs tienduizend gulden. Iedere maand, dat het langer duurt, is de prijs 1000 gulden meer. Die bood schap kunt U meenemen naar het raadhuis. En als de gemeente denkt, dat zij de enige gegadigde is, dan heeft zij het mis. Er zijn meer men- sën, die mijn huizen willen kopen en die aanmerkelijk meer willen betalen dan vijfduizend. Evenwel, zoals ik gezegd heb: de gemeente heeft voorkeur, omdat ik mee wil werken. Maar men moet mij niet met een aalmoes trachten af te schepen. Weet U, wat de herstellin gen, het schilderwerk en de ver nieuwingen mij gekost hebben? Dat is, met de koopsom van het blok, meer dan vijfduizend gulden. Wan neer ik Uw aanbod zou accepteren, zou ik er dus geld op toe moeten leggen? Ik denk er niet aan". De ander stond op. „Ik zal mijn bevindingen mededelen aan de wet houder en dan moet deze maar doen, wat onder de gegeven om standigheden het beste is". Even later zat Geert-Jan weer achter zijn zetmachine. En inwen dig dacht hij: „Geert-Jan, jongen, ik denk dat je weer een stapje dich ter tot je doel bent genaderd". 21. De Septembermaand verstrijkt en daarmede het mooie zomerweer. Opeens is de zon verdwenen. Grijze wolken trekken over de zee naar het land, over de polder, de stadjes en dorpen. De barometer loopt te rug en de thermometer daalt. Een geniepige regen wordt door de Westenwind over stad en land ge- jaad. Niet alleen de regenjas komt weer uit de kast, ook de warme truien en handschoenen. Nou, het was een mooie zomer en menig mens heeft naar hartelust kunnen profiteren. Geert-Jan en Eefje niet het minst. De Bilt voorspelt storm. En zon der het weerkundig instituut had men dit al kunnen merken, want op de 24e September neemt de wind in kracht toe. De regen houdt weliswaar op, maar storm is ook niet alles. Jansen is in het poldergemaal, waar de machines op volle toeren draaien. Nu komt het er weer op aan het opdringende water tegen te houden. De wind staat pal op de dijk. Dat wordt nachtwerk. In de raadszaal gaan om zeven uur de grote lampen aan, want de gemeenteraad zal in spoedeisende vergadering bijeenkomen. Er is fei telijk maar één punt: aankoop blok huizen Prinsenstraat. Men kent de historie nu zo langzamerhand wel. Nog altijd is Geert-Jan van Asten eigenaar en nog altijd ontvangt hij 's Maandags zestien gulden huur. Als om zeven uur De Bilt het weerbericht heeft laten horen, weet iedereen, die het weten moet, dat er zware storm uit het Westen ver wacht wordt. Trouwens, op straat merkt men dit ook best: de wind kracht neemt met het uur toe. De raadsleden zwoegen tegen de storm in en zijn blij, als ze eindelijk de grote deur van het raadhuis achter zich hebben gesloten. Foei toch, wat een storm Pinot heeft Geert-Jan een tip ge geven: „Vanavond beslissing over je huizen, jong. De gemeenteraad moet machtiging geven om je hui zen voor tienduizend aan te kopen. Let eens op mijn woorden: dat win je". Geert-Jan is in spanning. Pinot weet veel, maar toch niet alles. Hij moest ook maar eens naar de raads vergadering gaan. Eefje heeft toch late dienst. Op de publieke tribune kan hij het verloop meemaken en weet hij het nieuws uit de eerste hand. De voorzitter laat om half acht voor de eerste maal zijn hamer val len en dan zijn alle raadsleden aan wezig. Als de notulen en de inge komen stukken afgehandeld zijn, leest de voorzitter het belangrijke agendapunt voor. Hij stelt voor het blok woningen, gelegen aan de Prinsenstraat, nummers 2, 2a, 4 en 4a, eigendom van de heer G. J. van Asten, aan te kopen voor de som van tienduizend gulden, zijnde het bedrag, dat de eigenaar heeft ge- eist. In zijn toelichting vertelt bur gemeester Winkelaar nog van de onderhandelingen, die gevoerd zijn, dat de gemeente vijfduizend heeft geboden, maar dat de eigenaar vasthoudt aan tienduizend en bo vendien nog een ultimatum heeft gesteld: vóór I October beslissen, anders is de prijs 1000 gulden meer. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5