Duizenden dorpen verwoest en miliioenen mensen dakloos geworden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vooral de datum van 12 Sept. wordt voor het land belangrijk DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t 1,— per stuk. No. 17807 - 112e Jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ONTZETTENDE WATERCATASTROPHE IN INDIA EN PAKISTAN Rivieren zwollen door overvloedige regens Grote delen van India en Paki stan staan onder water. Miliioenen mensen zijn dakloos. De overstro mingen worden de ergste in de ge schiedenis van Azië genoemd. Een functionaris van het Internationale Rode Kruis, dr Francois Dauben- ton, Is te Genève teruggekeerd van een bezoek aan de getroffen gebie den in Voor-Indië. II(j wil snel maatregelen treffen om de 45 mil- lioen getroffenen van het hoogst- nodige te voorzien. Ook uit Mexico en Italië wordt watersnood gemeld. In een dorp 80 km ten N.O. van Rome zijn vier doden en zeven vermisten als ge volg van een overstroming door zware regenval. Twee slachtoffers vielen in Me- xico-stad en vijf mensen worden vermist. 40.000 huizen werden over stroomd. Dr Daubenton heeft een beroep op de Rode Kruisverenigingen in de verschillende landen gedaan voor India en Pakistan minstens twintig millioen dollar bijeen te brengen. In Voor-Indië strekt het over stroomde gebied zich uit van de Noordwestelijke grensprovincie in Pakistan tot Assam in Oost-Indië en in het Zuiden tot de provincie Crissa, aan de Golf van Bengalen. De Brahmapoetra, de Ganges en de Indus, gezwollen door de zware regens van Juli, en een geweldige hoeveelheid smeltwater uit de Hy- malaja, zijn buiten de oevers ge treden. Ook bekorting diensttijd in Engeland De Britse regering voert bespre kingen over de mogelijkheid om de duur van de militaire dienst te be perken. Het ligt voor de hand, dat dergelijke besprekingen nog niet tot een eind gebracht zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de resul taten niet bekend worden gemaakt vóór het begin van de nieuwe zit ting van het parlement, tegen eind October. Heden vormen de dienstplichtigen een derde van de Britse strijdkrach ten, welke uit 825.000 man bestaan. Aan de besprekingen namen de mi nisters voor de drie wapens deel alsmede de stafchefs. Italiaans dorpje door grondverschuiving getroffen Het Italiaanse dorpje Villa-San- Sebastiano, nabij Tagliacozzo in de Abruzzen, is gedeeltelijk wegge vaagd, doordat na een hevig on weer grote hoeveelheden water, waardoor veel aarde en stenen werden meegesleurd, haar weg door het dorp zochten. Vijf bewoners kwamen om het leven en een twin tigtal werd gewond. 120 huizen werden vernield of zwaar bescha digd. In 1922 was de plaats door een dergelijke ramp getroffen. Vier Nederlanders uit Rusland teruggekeerd Dinsdagavond zijn met de Skan- dinavië-express op het grensstation Oldenzaal vier uit de Sowjet-Unie teruggekeerde gevangenen aange komen. Ze werden door twee re chercheurs begeleid naar het Rooms Katholiek ziekenhuis voor een ge neeskundig onderzoek. Daarna gin gen ze naar het politiebureau van Oldenzaal. Familieleden van dé uit de Sow jet-Unie teruggekeerde Nederlan ders zijn reeds in Oldenzaal aan gekomen en hebben al contact met de teruggekeerden gehad. Na een onderzoek op besmette lijke ziekten en enkele formalitei ten zullen de mannen met hun fa milieleden naar huis kunnen terug keren. Teneinde de nog in de Sowjet- Unie vertoevende Nederlanders geen moeilijkheden te berokkenen, wilden de vrijgelatenen zich niet uitlaten over de omstandigheden ginds en hetgeen zij hadden be leefd. Dr Daubenton zei dat ongeveer vijftien millioen mensen, d.w.z. elf procent van de bevolking van de Indische staten Assam, Bihar, Oet- tar Pradesj en West-Bengalen, ge troffen zijn en dat meer dan 20.000 dorpen zijn verwoest. In Oost-Bengalen, Sind, de Pend- sjaab en het Noordwestelijke grens gebied van Pakistan, zijn een dertig millioen mensen getroffen. Uit Bombay wordt officieel ge meld dat vier grote rivieren in de provincie Crissa het gevaarlijke peil hebben overschreden. Circa 100.000 mensen zijn daar van de buitenwereld afgesloten. Uit Haiderabad wordt bericht, dat de Westpalcistaanse stad Ma- tiari (15.000 inwoners) met ver woesting door het water van de Indus bedreigd wordt. Pakje sigaretten In 1907 vertrok de Italiaan Silvio Sofia naar de Verenigde Staten, te arm om het pakje sigaretten te kopen, waar hij op de dag van zijn vertrek zo'n zin in had. Hem werd uitge leide gedaan door zijn neef Pietro en deze schonk hem de begeerde, doch onbetaalbare sigaretten. De jaren gingen voorbij en het ging de Italiaanse Ameri kaan Sofia goed, zo goed, dat zijn fortuin kortgeleden zeven tien milliard lire bedroeg. En toen herinnerde hij zich het pakje sigaretten, dat neef Pie tro hem bij zijn vertrek, bijna een halve eeuw geleden, had geschonken. Hij benoemde Pietro tot universeel erfge naam. En zo komt het dat de Italiaanse, in het gebied van Calabiere wonende arbeider Pietro Sofia, tha-ns, na het overlijden van Silvio, een lire- milliardair is geworden. De Voorzitter van de Eerste Kamer herbenoemd Bij K.B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, welke zal aanvan gen op 20 September 1955, benoemd mr. J. A. Jonkman, lid dier Kamer. Familielid van Prins Bernhard terug uit Rusland Onder degenen, die in Berlijn door de Sowjet-Unie vrijgelaten zijn, bevindt zich een familielid van Z.K.H. Prins Bernhard. Het secretariaat van Prins Bern hard maakt bekend, dat de naam van dit familielid luidt Simon prins zur Lippe (niet Biesterfeld). Het is geen oom, doch een achterneef van Prins Bernhard. De prins zur Lippe is of wordt niet naar Nederland vervoerd, doch is naar zijn familie in Erbach teruggekeerd. Noodweer boven Mexico De wervelstorm „Gladys", welke Maandagmiddag uit Oostelijke richting de Mexicaanse kust over trok, is plotseling van koers ver anderd en is in Zuidelijke richting over Tampico getrokken. De helft van deze stad kwam in het duister te zitten en alle verbindingen met het Noorden werden verbroken. De hevige regenbuien, die zich in verband met de wervelstorm reeds drie dagen boven Mexico ontlastten, hebben in de hoofdstad ongekende overstromingen veroorzaakt. Meer dan 2300 huizen staan twee meter in het water. Ongeveer 40.000 ge zinnen zijn getroffen. Korte berichten uit het Binnenland ETTEN. Nabij de steenfabriek „De Bremberg" tussen Etten en Liesbosch (N.B.) is een ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan H. Vergouwen uit Sprundel, arbeider aan genoemde fabriek. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. WESTERBROEK. Dinsdag is op nieuw voor de K.N.S.M. een schip te water gelaten: het m.s. „Thale- tas" heeft de helling van E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven N.V. al hier verlaten, nadat mevr. H. M. M. Smit-Graham, schoondochter van de oudste directeur van de werf, het schip had gedoopt. 's-GRAVENHAGE. Ir. A. K. Zweede, Rijkstuinbouwconsulent in algemene dienst en directeur van het Instituut voor bewaring en ver werking van Tuinbouwproducten te Wageningen, is in Doorn door een auto-ongeluk getroffen. Zijn echt genote werd vrijwel op slag gedood en de heer Zweede overleed later aan zijn verwondingen. NOG VEEL SPANNING IN MAROKKO Fransen blijven versterkingen aanvoeren GROOT TEKORT AAN LERAREN Commissie voor Middelbaar Onderwijs komt met aanbevelingen Vergemakkelijking van opleidingsmogelijkheden De minister van onderwas, kun sten en wetenschappen heeft de Tweede Kamer aangeboden het door de commissie V.H.M.O. op 12 Juli 1955 uitgebrachte interimrap port. i In hoeverre en in welke vorm aan de door de commissie voorge stelde noodmaatregelen uitvoering zal kunnen worden gegeven, is nog in overweging. De minister stelt zich voor, de Kamer hierover zo spoedig mogelijk nadere medede lingen te doen toekomen. In het rapport wordt een inzicht gegeven in het ontstellend leraren tekort, dat naar wordt verwacht nog zal stü gen in de volgende jaren. Teneinde hierin te voorzien, meent de commissie te moeten ad viseren tot een aantal maatrege len, die hieronder worden opge somd. 1. Aan allen, die op 1 October 1955 de leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt en die in het bezit zijn van een diploma, dat toegang geeft tot de universitaire examens, wordt, tenzij zij voor de academi- schestudie niet geschikt kunnen worden geacht, een renteloos voor schot toegekend, als zij in Septem ber 1955 de academische studie be ginnen. Voor ieder jaar na het be halen van de bevoegdheid, waarin een betrekking bij het onderwijs van ten minste 20 lesuren wordt vervuld, wordt een vijfde van het renteloos voorschot kwijtgeschol den. 2. Aan allen die niet bij het on- derwijs werkzaam zijn, die op 1 October 1955 de leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt en die in het bezit zijn van akten of een di ploma, op grond waarvan een mid delbare acte met onderwijsbevoegd heid voor de hogere burgerscholen met vijfjarige cursus kan worden verkregen, wordt, tenzij zij voor de middelbare actestudie niet geschikt kunnen worden geacht, een rente loos voorschot toegekend, mits zij hun studie in September 1955 aan vangen. Kwijtschelding van het renteloos voorschot als sub 1. 3. Aan hen, die werkzaam zijn bij een andere tak van onderwijs dan het V.H.M.O., de kweekscholen of het M.N.O., die op 1 October 1955 de leeftijd van 35 jaar nog niet heb ben bereikt en die in het bezit zijn van akten of een diploma, op grond waarvan een middelbare akte met onderwijsbevoegdheid voor de ho gere burgerscholen met vijfjarige cursus kan worden verkregen, wordt een renteloos voorschot toe gekend, omvattende: a. het bedrag van de goedge keurde lesgelden; b. een bedrag voor aankoop van boeken; c. een bedrag voor reiskosten. Dit renteloze voorschot wordt omgezet in een beurs op het ogen blik, waarop de middelbare acte wordt verkregen. Het renteloos voorschot wordt voor een bepaald aantal jaren verstrekt. Terugbeta ling kan worden gevorderd na een bepaald aantal jaren. In bijzondere gevallen kan van de bovengestelde leeftijdsgrens worden afgeweken. De Fransen blijven versterkingen In Marokko aanvoeren, dit in ver band met het naderen van 12 Sep tember, de datum welke zij zich hebben gesteld om tot een „nieuwe regeling" van de Marokkaanse aan gelegenheden te komen. Franse militairen en Marokkaan se politiemannen verwijderden in de inheemse wijken van Casablan ca aanplakbiljetten, waarin werd opgewekt tot een algemene staking op 12 September, „indien de Franse regering haar beloften niet na komt". Generaal André Franchi, de mi litaire bevelhebber van Casablanca, heeft in het inheemse stadsgedeelte de meest strikte voorzorgsmaatre gelen doen nemen. Sinds Zondag j.l. zijn hier vier Franse militairen aangevallen. Alle wachtposten moe ten minstens vijf man sterk zijn. De militairen moeten in de Ara bische wijken te allen tijde wapens en de stalen helm dragen. Kantongerecht Zierikzee Op de rol die Woensdagvoormid dag werd opengelegd kwamen enige verkeersovertredingen voor, waar aan verschillende personen zich hadden schuldig gemaakt. De eer ste die voorkwam was J. J. de W., tech. ambt. te Zonnemaire, die ech ter van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken. P. B., landbouwer te Zierikzee, werd beschuldigd van overtreding van de distelverordening. Hij had de grasetting aan de Rijksstraatweg onder deze gemeente niet op tijd bespoten, d.w.z. niet voor de bloei zodat de zaden van deze planten zien zouden kunnen verspreiden. Het4 O.M. eiste f 50 boete of 6 da gen, wat de kantonrechter vermin derde, gehoord de uiteenzettingen van B., tot f 20 boete of 4 dagen hechtenis. A. Kr. L. te Zierikzee had zijn handkar op de stoep laten staan, een/gedeelte dat een onderdeel van de openbare weg uitmaakt. K. L. wist niet dat zulks niet mocht. Het O.M. vorderde f 2 of 1 dag, tot welk vonnis de kantonrechter hem veroordeelde. C. J. v. d. M., kantoorbediende te Zierikzee, had in Burgh niet op het daar gelegen rijwielpad gereden met zijn bromfiets, wat de ambte naar van het O.M. niet kon goed keuren. Hij eiste tegen deze delin quent f 6 of 2 dagen, welke eis door de kantonrechter werd geaccep teerd. Ook J. A., horloger te Zierikzee, hadl-de aanwijzing van het stopbord bij de Nobelpoort niet opgevolgd, wat bij dit gevaarlijke punt vrij ernstig werd beoordeeld. Het O.M. vorderde daarom f 15 of drie da- genj .tot welk vonnis A. werd ver oordeeld. C. W. G. had zich te verantwoorden voor het feit dat hij als caféhouder na 11 uur nog een bezoeker had toegelaten en wel J. v. d. M., het geen door getuige Tholenaars werd bevestigd. G. ontkende echter het ten laste gelegde, wat niet verhin derde dat tegen G. f 15 of drie da gen en tegen v. d. M. f 10 of 2 da gen werd geëist. De kantonrechter was het met deze eis eens en ver oordeelde beide delinquenten con form de eis. P. de J., aannemer, thans te Re- nesse, had niet gezorgd voor vol doende verlichting van een hoop stenen in de naaste omgeving van Ellemeet. De J. betoogde dat buiten zijn schuld de geëiste verlichting niet was aangebracht. Hij had op dracht gegeven er wèl voor te zor gen, maar dat bevel was niet naar de eis uitgevoerd. Het O.M. meen de dat de J. als aannemer aanspra kelijk blijft en vorderde f 12 of drie dagen, wat ook de kantonrechter billijk voorkwam die de J .tot de zelfde straf veroordeelde. Na de Maandagavond j.l. door een woordvoerder van het Franse be stuur afgelegde verklaring, dat de 14 Juli j.l. op het terras van een Europese café gepleegde bomaan slag, welke zeven Fransen het leven kostte en er 37 verwondde, het werk was van leden der Marok kaanse nationalistische partij „Is- tiqlal", acht men het te Oasablanca mogelijk, dat arrestaties onder de Istiqlal-leden zullen plaats vinden. Stad en Provincie ZIERIKZEE Een kleuterschool- consultatiebureau Vanaf 20 September a.s., en daar na telkens op de le en 3e Dinsdag van de maand, zal het kleutercon sultatie-bureauwerk te Zierikzee weer hervat - worden in 't Groene Kruisgebouw, 's middags van 4-5 u. Het bureau is bedoeld voor gezon de kleuters tot de leeftijd van on geveer 4. jaar. Daar op ieder spreekuur slechts tijd beschikbaar zal zijn voor een beperkt aantal kinderen, is 't voor een goede organisatie strikt nodig zich een week te voren aan te mel den bij de wijkverpleegster des avonds tussen 7 en 8 uur aan de zij ingang van het Groene Kruisge bouw. De eerste aanmelding kan dus op 13 Sept. geschieden en daar na telkens vanzelfsprekend iedere Dinsdag vóór de le en 3e Dinsdag van de maand. t In verband met het kleutercon- sulatiebureau zijn de uren voor het zuigelingen^consultatiebureau iets gewijzigd, en wel als volgt: 1.30-2 uur zuigelingen van 0-2 maanden, 2-2.30 uur van 2-4 maanden, en 2.30-3.30 uur van 4-12 maanden, ZONNEMAIRE Geschenk voor Zierikzees Lyceum Wij vernemen dat de gemeente raad van Zonnemaire heeft beslo ten het Zierikzees Lyceum een ge schenk aan te bieden, zulks in ver band met het verbinden van de naam van prof. Zeeman aan de ste delijke middelbare school. Het ge schenk zal bestaan uit een inge lijste afbeelding van het raadhuis te Zonnemaire, waar - zoals be kend - de beroemde natuurkundige werd geboren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's o o Geluk verschijnt dikwijls als O een schone tovergodin in een schitterend kleed, maar nog j 6 vaker als een assepoester in 6 eenvoudig huisgewaad. O C 66660 C OOOOOOQWOO OO OO Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Plaatselijk ochtendmist Na in de nacht plaatselijk mist, overdag zonnige perioden met de zelfde temperaturen als Woensdag of iets hogere; zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. 9 Sept. Zon op 6.05, onder 19.13. Maan op 22.53, onder 14.57. Laatste kwartier: 9 Sept. te 8.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 Sept. 7.43 v.m. 20.06 n.m. BROUWERSHAVEN 9 Sept. 7.20 v.m. 19.44 n.m. Doodtij: 11 en 26 September. Springtij: 18 September. Stavenisse krijgt watersnood museum Zo mogelijk zal nog dit jaar te Stavenisse een bescheiden water snoodmuseum worden gesticht. De plannen hiervoor worden op het ogenblik voorbereid door burge meester L. A. Verburg, die voor het museum een plaatsje hoopt te kun nen vinden in het nieuwe gemeen tehuis, dat op 1 Januari in gebruik zal worden genomen. Naast een uitgebreide collectie foto's, krantenknipsels e.d. hoopt burgemeester Verburg o.a. een ma quette van „Oud-Stavenisse" en een van „Nieuw-Stavenisse" te kunnen plaatsen, die door hemzelf vervaardigd zuilen worden. Eerst bedoelde maquette zal de mogelijk heid moeten bieden de inundatie van 1 Februari 1953 na te bootsen. Griekenland heeft zijn verte genwoordiger bij de Navo opdracht gegeven, een verzoek in te dienen voor een bijzondere vergadering van de Navo-raad over de anti- Griekse relletjes te Izmir en Istan bul. Een 35-jarige man is te Ni- nove, nabij Brussel, gedurende tien jaar door zijn moeder in een stal opgesloten, omdat hij, na een ziekte moeite had met lopen. NAASTENLIEFDE MET OUDE SLEUTELS Grote landelijke actie ten bate van de vluchtelingen in voorbereiding ,De vluchteling wacht op uw sleutels' Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat 1.365 Japan ners, die nog in de Sowjet-Unie worden vastgehouden, door bemid deling van J. Malik, de Russische ambassadeur in Londen, zijn vrij gelaten. Twaalf van de een en veertig in communistisch China vastgehou den Amerikaanse burgers zullen binnenkort in vrijheid worden ge steld, aldus heeft de Chinese am bassadeur Wang Ping Nan Dinsdag op de dertiende vergadering van de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Genève medegedeeld. Oude sleutels, die in elk huis wel ergens in een hoekje liggen, krijgen voor de vele tienduizenden vluch telingen in Oostenrijk een speciale betekenis. En de bezitters van die oude sleutels kunnen voor een ver rassing komen te staan. Dit raadseltje is uitgedacht door de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp en het heeft be trekking op een nieuwe actie van deze federatie tot hulpverlening aan vluchtelingen in Oostenrijk. De oplossing is de volgende. In de laatste week van October, dat is de week waarin de verjaardag van de Verenigde Naties valt (24 Oct.), zullen vrijwilligers overal in Ne derland huis aan huis oude onge bruikte sleutels ophalen. Het resul taat van de inzameling zal worden verkocht en de opbrengst van dit „sleutelgeld" is voor de vluchte lingen bestemd. Maar deze opbrengst zal slechts een kleine bedrag zijn, daarom komt er iets bij. Een ieder, die sleutels aan de ophalers meegeeft, kan daarvoor een ontvangstbewijs krijgen. Dat bewijs kost twee kwartjes en de duizenden malen dat twee kwartjes wordt gegeven zullen tezamen de hoofdopbrengst van de nieuwe actie moeten leve ren. Er zal van de Nederlanders niet worden gevraagd de twee kwartjes zo maar zonder meer te betalen voor een op zichzelf waar deloos stukje papier. Aan het ont vangstbewijs zal namelijk een ver rassing worden verbonden. Wat voor verrassing dat zal zijn is nog geheim, maar zal binnenkort wor den bekend gemaakt zodra de voorbereidingen zijn voltooid. Het ophaalwerk zal worden ver richt door brandweermannen, pad vinders en al of niet geünifor meerde andere vrijwilligers. De Ned. Jeugdgemeenschap heeft haar medewerking toegezegd. In elke gemeente zal een actie comité worden gevormd, met ver tegenwoordigers van alle geeste lijke en politieke richtingen, dat plaatselijk de inzameling en een straatcollecte zal organiseren. De insignes die bij de straatcollecte zullen worden uitgereikt zullen de vorm van een sleutel hebben. Heel de actie zal staan onder het sym bool van de sleutel. Het motto luidt namelijk: „De vluchteling wacht op uw sleutel". Hoe men tot dit zinnebeeld en dus tot deze actie is gekomen, heeft de voorzitter van de Federatie voor Vluchtelingenhulp, de heer M. A. Reinalda, van middag in Den Haag op een persconferentie verteld. „Aan een oude vluchteling in Oos tenrijk werd eens gevraagd, wat hij nu nog .ondanks alles, als ideaal had in zijn leven. De man ant woordde: „Ik zou nog eens een sleutel willen hebben, die ik in de deur van mijn eigen huis zou kun nen steken". ZANDVOORT. De 19-jarige, in Heilbronn in Duitsland gestation- neerde, Amerikaanse soldaat, Ro bert von Vark, is bij het Noorder- strand alhier in een mei geraakt en verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1