DE ZIERIKZEESCHE COURANT Peron wenst zich te handhaven De „E 55" officieel gesloten DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 No. 17806 - 112e Jaargang ZIER1KZEESCHEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,— per stuk. Waarin opgenomen 1797-1889 Staat van beleg in Buenos Aires „WU zyn vastbesloten de orde te gen elke prys te handhaven. De kracht van ons optreden zal afhan gen van de intensiteit van het op treden der oppositie", aldus Peron tegenover een groep Peronistische leiders uit de provincie Cordoba. „Wil maken thans een phase door die wij als volgt kunnen omschij- ven: het zijn de laatste stuiptrek kingen van een stervende oligar chie". „Wij zullen terugkeren naar de dagen van 1945" (toen de staats greep werd gedaan, uit Peron uit eindelijk aan de macht bracht). „De vrede, die zij weigerden met waar digheid te sluiten, zal hun thans met geweld afgedwongen worden. Het is een zaak van de politie en zij zal haar op gepaste wijze aan pakken". „Wij worden beschuldigd van aanvallen op de godsdienst. Wij willen echter de godsdienstige ge voelens van de religieuze mensen beschermen doch wij willen ook hen beschermen, die geen geloof hebben. Dit zijn alles slechts voor wendsels voor politieke manoeu vres en wij willen geen politiek on der godsdienstige voorwendsels. Wij bestrijden nog steeds middeleeuwse sentimenten en vooroordelen van heren, die niet alleen hun land goederen willen bezitten, doch ook hun lijfeigenen. Wij zijn bereid in onze loopgraven te sterven. Wie tracht ons er uit te verdrijven loopt het gevaar vernietigd te worden". Op de bijeenkomst van het Con- Adenauer maant Saar- landers tot kalmte De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft een dringend be roep gedaan op de bevolking van het Saargebied, zich bij de huidige verkiezingscampagne rustig te hou den. In het belang van de Europese volken zou, enkele weken voor de conferentie te Genève van de vier ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, geen haard van on rust tussen Duitsland en Frankrijk mogen ontstaan, aldus zeide Ade nauer op een massabijeenkomst van zijn Christelijk-Democratische partij in Bochum. Hij voegde er aan toe, wel te begrijpen, dat de bevolking van het Saargebied haar verontwaardiging wegens de on derdrukking door de regering- Hoffmann wilde, luchten, doch po litieke vraagstukken zouden slechts door zakelijkheid opgelost kunnen worden. Als de Saarbevolking een andere regering wilde hebben, zou zij eerst het Frans-Duitse Saarsta- tuut moeten aanvaarden en daarna een tegen de regering-Hoffmann gekante landdag moeten kiezen. De bekende Amerikaanse evangelist Billy Graham, die zo juist is teruggekeerd van een pre- dikingsveldtocht door Europese lan den, heeft in een toespraak te Ocean Grove, in de Amerikaanse staat New Jersey, verklaard dat de we reld thans getuige is van het „begin van het einde van het commu nisme". gres waren slechts negen Radicale afgevaardigden aanwezig. De Pe ronistische afgevaardigden boycot ten haar reeds vier opeenvolgende weken en zij werd verdaagd we gens het ontbreken van het quorum. De vergadering werd bijeengeroe pen voor de bespreking van de ge beurtenissen van de 16e Juli, toen een opstand tegen Peron werd ont ketend, die tenslotte mislukte. President Peron heeft de wet be krachtigd, volgens welk de wet op het afkondigen van de staat van beleg in Buenos Aires van kracht wprdt. Terroristen in Malakka slaan toe Communistische terroristen heb ben Zondagmorgen in de staat Djo- hore 27 vrachtauto's aangehouden en in brand gestoken. De waarde van de vrachtauto's en lading wordt geschat op ongeveer 12.500 gulden. De terroristen lieten de arbeiders, die zich in de vrachtauto's bevon den, op vrije voeten en overhandig den hun vlugschriften, waarin ge wezen werd op het succes van de Maleise communistische partij in zijn campagne tegen de „Britse im perialistische bazen" en hun hel pers. Intussen wordt vernomen dat één van de meest beruchte communis tische terroristen in Malakka, Phant Pitt, in Zuid-Djohore is gedood. Phant Pitt werd doodgeschoten door een van zijn volgelingen, die zich vervolgens bij de autoriteiten aanmeldde. Het lijk van Phant Pitt is intussen door een patrouille van de veiligheidstroepen gevonden. Zweden wordt weer „nat Campagne tegen drankmisbruik Komende maand zal in Zweden de rantsoenering van sterke drank, die veertig jaar lang gegolden heeft, worden afgeschaft. Als voor bereiding op die stap is met ingang van deze maand echter een adver- teerverbod ingegaan, dat een half jaar lang van kracht zal blijven en dat naar de bedoeling van de re gering de Zweden van al te grote begerigheid naar het straks weer vrij te verkrijgen genotmiddel moet afhouden. Het parlement heeft een bedrag van twee millioen kronen gevo teerd voor een campagne tegen drankmisbruik, welke door een ze ventigtal organisaties wordt opge zet. Deze campagne wordt geba seerd op sociale argumenten en zal een positief karakter dragen met aansporingen tot het betrachten van matigheid en verantwoorde lijkheid. Een der te gebruiken aan plakbiljetten toont b.v. een aardige meisjeskop met de woorden: „Ik dans alleen met nuchtere jongens". Een der krachtigste steungevers voor de campagne is 'de minister van Financiën, wiens departement grote inkomsten uit de drankbe lasting krijgt. Israël beweert dat de twee Egyptische straaljagers op de grens by Gaza zyn neergeschoten door Israëlische gevechtsvliegtuigen, omdat de toe stellen de grenzen van Israël hadden geschonden, maar Egypte zegt dat de vliegtuigen in een laaghangende wolk met eikaar in botsing zyn gekomen. Een Israëlische woordvoerder verklaart dat de toestellen zyn onderschept, terwyl zy boven Israëlisch grondgebied vlogen en dat zy beiden op grondgebied van Israël zyn terecht gekomen. De piloten van de beide vliegtuigen zyn omgekomen. Leidervan Marokkaanse Istiqlal partij vermoord Si Mohammed Berrada, een lei der van de Marokkaanse nationa listische Istiqlal partij, die op vriendschappelijke voet stond met verscheidene Franse ministers, is Zondag te Casablanca vermoord. Hij werd voor zijn deur door on bekenden neergeschoten en over leed op weg naar een ziekenhuis. Toen de politie ter plaatse arriveer de, waren de bloedplassen voor de deur reeds weggehaald en Babi Berrada's zonen verklaarden niets te hebben gezien of gehoord. De politicus stond bekend als één van de meest gematigde figuren van zijn partij. Vijftien maanden gele den ontkwam hij op het nippertje aan een bomaanslag. Oorlogsmisdadiger v. d. Neut vrijgelaten De oorlogsmisdadiger W. van der Neut, die op Kerstmis 1953 met zes anderen uit de gevangenis te Bre da is ontvlucht, is door het „Ober- landesgericht" te Zelle op vrije voe ten gesteld. Hij heeft in Uslar, in Neder-Saksen, werk gevonden als meubelmaker. Zijn verdediger heeft meegedeeld, dat de definitieve be slissing over het Nederlandse ver zoek tot uitlevering van van der Neut zeer binnenkort zal worden genomen. „Prinsjesdag" wordt uitgezonden voor „Eurovisie" De Nederlandse Televisiestichting zal op Dinsdag 20 September, van kwart voor 1 tot kwart voor 2, een reportage uitzenden van de ope ning van de Staten-Generaal door H.M. de Koningin. Voor de eerste maal zal deze gebeurtenis tevens via de „Eurovisie" naar andere lan den gaan, zodat kijkers in België, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland ooggetuigen kunnen zijn van een der hoogtepunten van Nederlands parlementair leven. Huurprijs van herbouwpanden Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt mede, dat ten aanzien van de huurverho ging voor herbouwpanden het vol gende geldt: De tot deze categorie behorende woningen en bedrijfspanden wor den in twee groepen onderscheiden. Tot de eerste groep behoren de panden, waarvoor vóór het in wer king treden van de wet op de ma teriële oorlogsschaden (24 Februari 1950) boven de rijksbijdrage een fi nanciële tegemoetkoming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze woningen worden met 5 °/o verhoogd en die van bedrijfs panden kunnen bij overeenkomst worden verhoogd tot een huurprijs welke de huurprijs, geldend op 31 Augustus 1955 ten hoogste 5 °/o te boven gaat. Als in de huurprijs op 31 Aug. 1955 geen verhoging is begrepen wegens minder sobere bouw, we gens het aanbrengen van bijzon dere voorzieningen of wegens in richting als duplexwoning, mag het percentage van de huurverhoging niet over die verhoging worden be rekend. Tot de tweede groep behoren de panden, waarvoor na het in wer king treden van de wet op de ma teriële oorlogsschaden boven de rijksbijdrage een financiële tege moetkoming in de bouwkosten is toegekend. De huren van deze pan den kunnen na aftrek van even tuele verhogingen wegens bijzon dere voorzieningen op schriftelijke aanvraag van een eigenaar, indien zij lager zijn dan die van een ver gelijkbaar vooroorlogs onroerend goed, door de minister op grond van het besluit Bijzondere Huur prijzen 1954 worden verhoogd. Aan een dergelijke eventuele verhoging zal, mits vóór 1 October 1955 aan gevraagd, in de regel terugwer kende kracht tot 1 September 1955 worden verleend. Een aanvrage tot nadere huur- vaststelling moet rechtstreeks aan het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting worden gericht. AMSTERDAM. Bij de Rijkspost spaarbank is in Augustus ingelegd f 54,3 millioen en opgenomen f 37,2 milioen, zodat het spaartegoed toe nam met f 17,1 millioen. Per ultimo Augustus bedroeg het totale tegoed van de spaarders bij de R.P.S. f 1.591,1 millioen tegen f 1.470,1 millioen aan het begin van het jaar. Er werd in deze acht maan den dus f 121 millioen gespaard. Op de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina is in Huize „Irene" in Den Haag de hoofdprys van de rebus van H.K.H. Prinses Beatrix voor het Prins Bernhardfonds aan de gelukkige winnaars overhandigd. De winnaar was de familie Mohr, die reeds tientallen jaren in Madrid woont. De heer Mohr is Evangelisch predikant. De overhandiging van de sleutels vond plaats door de heer G. P. F. Rooyakers, algemeen be stuurslid van het Prins Bernhardfonds. Drie millioen mensen bezochten deze manifestatie De „E 55", die als een groot suc ces wordt beschouwd, ook finan cieel - van bevoegde zyde wordt verzekerd dat de gemeentelijke millioenengarantie niet behoeft te worden aangesproken - is Zater dagavond om zeven uur, althans wat de eigenlykc manifestatie be treft, gesloten met een plechtigheid op het Elfprovinciënplein by de „Ahoy"-haI. De-„Unifesti" sloot om middernacht. Om zeven uur begon de alge mene voorzitter van de „E 55'ir J. W. Ernste, zijn sluitingsrede. „Wij zien", zeide hij, „de sluiting van de „E 55" niet als iets droe vigs,. iptegendeel, allen die bij deze manifestatie betrokken zijn geweest hebben haar beschouwd als een in termezzo. Na tien jaar hard werken aan de wederopbouw van Neder land wilden wij door de „E 55" aan het Nederlandse volk en aan het buitenland laten zien, wat er in die jaren is gepresteerd, om daarna met vernieuwde ijver en geest kracht verder te bouwen aan de bloei en de welvaart van ons land en zijn bevolking". Het doel bereikt „Het doel van de „E 55" is be reikt. Dat mogen we nu, aan het einde, met een gerust hart vastr stellen", zei spr. „Dezelfde samen werking die het mogelijk heeft ge maakt dat Nederland kon herrij zen, heeft ons ook in staat gesteld deze manifestatie tot een goed einde te brengen. Het bezoekersaantal heeft aan de verwachtingen vol daan. Ook uit het buitenland zijn er vele, vooral belangrijke bezoe kers, komen kijken. Door de „E 55" is de naam van Nederland en van Rotterdam opnieuw over de gehele wereld gegaan". Na deze rede hebben 24 jonge ambachtslieden onder tromgeroffel de nationale vlag en de provinciale vlaggen gestreken. Vier muziek korpsen lieten vervolgens gezamen lijk het „Wilhelmus" horen, waarna tweehonderd in het wit geklede meisjes nieuwe vlaggen omhoog staken, om aan te duiden dat al is de „E 55" beëindigd, het opbouw werk van Nederland voortgang vindt. Voor het strijken van de provinciale vlaggen waren jonge mannen gekozen, gekleed in werk pak, uit de volgende ambachten: stucadoors, metselaars, timmerlie den, loodgieters, scheepsbouwers en metaalbewerkers. Met marsmuziek Herencostuum van nieuwe kunstvezel Een vooraanstaande chemische fabriek in West-Duitsland toont op de Handelsbeurs te Frankfort een herencostuum van een nieuwe kunstvezel, „Draion" genaamd. Men zegt dat dit pak niet te verslijten is, door elke huisvrouw gewassen kan worden, niet behoeft te worden gestreken en toch in de vouw blijft, vederlicht is en toch warm genoeg voor de winter. Tegen het voorjaar kunnen de eerste „Draloncostuums" in West-Duitsland in de winkels verwacht worden. De prijs bedraagt 70 80 mark. REDACTIE EN -ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. V O W\j zijn van nature ajgun- O tig, maar door onze afgunst te O bedwingen worden wij des te o beter. o o<>ooo<->ooo<<oo<>o>-t<><>OQO* Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Opklaringen Na in de nacht plaatselijk wat regen en over het algemeen iets minder koud dan de vorige nacht, overdag overwegend droog weer met opklaringen en ongeveer de zelfde temperaturen als Maandag; aanvankelijk matige Zuidelijke wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. 7 Sept. Zon op 6.01, onder 19.18. Maan op 21.07, onder 12.38. 8 Sept. Zon op 6.03, onder 19.16. Maan op 21.54, onder 13.53. Laatste kwartier: 9 Sept. te 8.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 Sept. 6.17 v.m. 18.32 n.m. 8 Sept. 6.57 v.m. 19.17 n.m. BROUWERSHAVEN 7 Sept. 5.45 v.m. 18.08 n.m. 8 Sept. 6.29 v.m. 18.53 n.m. Doodtij: 11 en 26 September. Springtij: 18 September. In 1957 zal geheel Nederland onze televisie kunnen zien Op het gebied van de bouw van radio- en televisiezenders wordt op het ogenblik door de P.T.T. voor rekening van „Nozema", de Neder landse omroep zonder maatschap pij, een belangrijke activiteit ont wikkeld. Het is een complex van werken, over het gehele land ver deeld, waarvan de bouw enkele ja ren in beslag zal nemen. Intussen wordt gestreefd naar een geleidelijke uitvoering, zodat geregeld nieuwe radio- of televisie zenders in de lucht kunnen komen. Uiteindelijk hoopt men, dat begin 1957 geheel Nederland onze tele visie zal kunnen zien, het Noorden, Oosten en Zuiden een modern FM- net bezitten zal en Radio Neder land Wereldomroep over een zen derpark van minstens vier krach tige zenders zal beschikken, waar mee onze stem over de wereld be ter zal kunnen worden gehoord. Voedergraanprijzen oogst 1955 In verband met de ongunstige prijsontwikkeling op de binnen landse voedergranenmarkt, met na me voor wat het artikel gerst be treft, worden door het Landbouw schap besprekingen gevoerd over het gemiddeld over de oogst 1955 bereiken van het prijspeil, dat door middel van het systeem van mono polieheffingen in uitzicht is gesteld. Gedurende een periode waarin bij import van gerst een monopolie heffing wordt opgelegd, zal worden gestreefd naar een gemiddelde prijs voor de binnenlandse gerst van f 24 per 100 kg. Opgemerkt kan nog worden dat ook de roggeprijs op het ogenblik zeer laag is. Het verschil tussen ge middeld ove r't gehele land en over het gehele leveringsseizoen behaal de telersprijs van rogge en de in uitzicht gestelde richtprijs (f24,95 per 100 kg.) zal, voor wat de in de zand- en veenkoloniale gebieden verbouwde rogge betreft, evenals het vorig jaar worden bijgepast door middel van een toeslag per 100 kg. Dit betekent dat de individuele teler er belang bij heeft zijn pro duct voor de hoogst mogelijke prijs te verkopen. In dit verband kan tevens wor den gewezen op de wenselijkheid van een zekere spreiding in het aanbod. Er wordt in de wereld thans meer vee gehouden en meer vlees gegeten dan op enig ander tijdstip na de tweede wereldoorlog. In een rapport van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) over vlees en vee, wordt dit toegeschreven aan het feit, dat het inkomen van de ver bruikers groter wordt en aan het goede aanbod van veevoeder. In de eerste helft van 1955 heeft in de Oostenrijkse bergen een record-aantal van 48 personen de dood gevonden. In de bergen van Frankrijk kwamen 46 mensen om het leven, in Italië 32, Zwitserland 25 en Duitsland 20. werd de plechtigheid besloten. De „E 55" blijkt ruim drie mil lioen bezoekers uit binnen- en bui tenland te hebben getrokken. Toen de eigenlijke manifestatie met de plechtigheid der vlaggen werd be sloten, was men nog maar enkele honderdtallen van de drie millioen verwijderd. De poorten van de „Unifesti" bleien evenwel, zoals iedere dag, open. Zo kon het ge beuren dat omstreeks acht uur de drie millioenste de controle pas seerde. Het was de 73-jarige me vrouw Johanna van den Berg-Slin- gerland uit Rotterdam, die verge zeld van haar 76-jarige man reeds het derde bezoek aan de „E 55" bracht. Enorme drukte Door de enorme drukte op het feestterrein kon er van enige plech tigheid bij de ingang geen sprake zijn. Het werd tegen middernacht dat het echtpaar op het terras van de „Heren Zeventien" op de Place Mondiale", in bijzijn van burge meester en mevrouw van Walsum, het voltallig bestuur van de „E 55" en organisator Kleyboer, gehuldigd werd. Het bejaarde echtpaar kreeg een televisietoestel met aanleg aan geboden. Ouderdomsverzekering en pensioenen In een request aan de Tweede Kamer hebben de drie grote bon den van gepensionneerden (over- heids-, spoorweg- en militair), met een gezamenlijk ledental van 87.000 een protest ontwikkeld tegen de voorgenomen aanpassing (korting) van de bestaande pensioenen in verband met het wetsontwerp in zake een algemene ouderdomsver zekering. Zij voeren tegen die voorgeno men aanpassing aan, dat juist op grond van het principe van het wetsontwerp ouderdomsvoorziening - dat aan ieder ingezetene, onaf hankelijk van andere bronnen van inkomen, de volle ouderdomsuit- kering wordt verzekerd - geen rechtsgrond bestaat voor korting op een verdiend en verkregen pen sioen, waarvoor jarenlang premie is gestort, voortgevloeid uit een recht als ambtenaar, terwijl de ont worpen ouderdomsuitkering ge grond is op een recht als staats burger. Dit recht - aldus het adres - heeft de gewezen ambtenaar ge meen met iedere Nederlander. Beide bronnen van inkomen staan dus geheel los van elkaar. Een levensgroot portret van Koningin Juliana is door baron mr S. G. M. van Voorst tot Voorst, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Nederlandse am bassade in Washington, geschonken aan het Zwaanendaelhuis te Lewes in de Amerikaanse staat Delaware, het gedenkteken van deze staat voor de eerste Nederlandse kolo nisten. Met museum bezat reeds een portret van Prinses Wilhel mina.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1