Ontsnap uit de dagelijkse sleur Woningproblemen in Nederland nog altijd sociaal probleem nummer één Afscheid werd genomen van jeugdgroep, uit personeel werkt door Engelse stad Hatfield WRIGLEY In Holland staat een huis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 - No. 17804 Beroep op bouwnijverheid opvoering productiviteit In# eten den mededeling De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft Woensdag in een cau serie over de zender Hilversum I een beroep gedaan op de bouwnij verheid om opvoering van de pro ductiviteit als eerste taak voor de komende jaren te zien. Minister Witte hield zjjn toespraak als in leiding op een serie causerieën, die in de maanden September en Octo ber ni de rubriek „Uit het bedrijfs leven" zullen worden uitgezonden. Ir. Witte begon zijn inleiding met te zeggen dat het woningprobleem als sociaal probleem nummer één kan worden gekenschetst. Sinds de bevrijding zijn 403.000 woningen ge bouwd, maar er is nog een tekort van 200.000. Voor bevolkingsaan was en vervanging van oude wo ningen zullen er per jaar al een 45 duizend woningen nodig zijn, zodat bij een geraamde productie van 65 duizend per jaar het tekort pas na tien jaar zal kunnen zijn ingelopen. Wij moeten daarom zoeken naar middelen om de situatie van het ogenblik zo mogelijk te doorbreken. Dit kan slechts geschieden door de woningproductie op te voeren, al dus de heer Witte. In feite is het thans de totale bouwcapaciteit, en wel in hoofdzaak het aantal be schikbare bouwvakarbeiders, dat de totale omvang van de bouwproduc-' tie bepaalt, zo ging de minister verder. Daarna bestreed hij de opvatting dat er een rechtstreeks verband be staat tussen het huurpeil en het aantal geproduceerde woningen. Een optimale woningproductie kan ook bij het in ons land gevoerde huurbeleid worden verkregen door de op dit huurbeleid afgestemde subsidiepolitiek. De vraag wordt vaak gesteld of de woningproduc tie, die thans aanzienlijk hoger ligt dan ooit voor de oorlog het geval was, nog niet verder zou kunnen worden opgevoerd. Zoals bekend liggen de moeilijkheden voor de woningbouw thans niet in het ont- Hitler-colosseum wordt stadion De stad Neurenberg heeft plan nen om Adolf Hitlers colosseum in deze stad voor verval te behoeden en er een sportstadion van te ma ken. Hitier beval de bouw van zijn „congreshal" een paar jaar voor het begin van de oorlog. Het moest een gebouw van ongekende afmetingen worden, dat door een glazen koepel van een paar honderd meter dia meter zou worden overspannen. De oorlog onderbrak het werk aan dit grootste door Hitier ondernomen bouwwerk. Sedertdien lag het half voltooide gebouw als een modern colosseum aan de rand van de „stad van de Partijdag". De meterdikke muren rijzen tot 50 meter hoogte op. De stad Neurenberg heeft een millioen moeten besteden om som mige delen voor instorten te be hoeden. Nu wil men de stenen ko los voor twaalf millioen mark ver bouwen tot een stadion. breken van kapitaal om de wonin gen te financieren. Daarom helpt het ook niet als wij voor méér wo ningen subsidie zouden verstrek ken. Het resultaat zou dan immers niet zijn, dat er méér woningen ge reed kwamen. Integendeel. Er zou nog meer werk op de markt komen dan het teveel dat er nu al is. Mi nister Witte meende, dat de bouw tijd langer zou worden, het tempo# verlaagd en de prijzen verhoogd.' De belangrijkste bottleneck voor de bouw van meer woningen zag hij thans uitsluitend bij het aantal be schikbare arbeidskrachten en daar om staan er slechts drie wegén open om tot een grotere woningproduc tie te komen. Al deze drie wegen kunnen gelijktijdig bewandeld wor den. De jaardag van Prinses Wilhelmina Dr W. Drees verzond telegram De minister-president dr W. Drees heeft Woensdag het volgende tele gram aan H.K.H. Prinses Wlihel- mina gezonden: „Hoewel het de ministerraad be kend is, dat uwe koninklijke hoog heid sinds de overdracht van de kroon de viering van haar verjaar dag als een zuiver persoonlijke aan gelegenheid beschouwd wenst te zien, gevoelt hij de behoefte om op deze bijzondere verjaardag een tolk te zijn van heel ons volk in zijn er kentelijkheid voor hetgeen uwe ko ninklijke hoogheid gedurende een lang en veelbewogen tijdperk voor ons land is geweest en heeft ge daan. Mede namens mijn collega's moge ik uwe koninklijke hoogheid eerbiedig gelukwensen met deze feestdag en de hpop uitspreken, dat het haar gegeven zal zijn nog vele jaren temidden van de haren ge tuige te zijn van een verdere op bloei van ons land in een tot vrede komende wereld." Hulp voor kinderen in nood In de eerste helft van dit jaar heeft Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, reeds aarr 117 millioen moeders en kinderen - voornamelijk in de minder ontwik kelde gebieden - directe hulp gebo den in de vorm van voeding of me dische bijstand. Zo werden gedu rende de eerste helft van dit jaar ruim 8 millioen kinderen ingeënt tegen tuberculose, waardoor het aantal tegen t.b.c. ingeente kinde ren sinds 1948 steeg tot 51,1 milli oen. Voorts werden 3,5 millioen moeders en kinderen ingeënt tegen malaria, 600.000 - vooral in Indo nesië - werden behandeld tegen framboesia en 500.000 tegen tra- choom, een inheemse oogziekte. Ruim 4 millioen moeders en kin deren waren betrokken bij de ge regelde voedsel-uitkeringen van Unicef. -v&mrn fk. NA EEN HEERLIJKE VACANTIE Amsterdams tram- Jeugduitwisseling voor beter internationaal begrip De jeugdgroep uit de Engelse verinnigd door middel van corres- adoptiestad Hatfield is Woensdag- pondentie en dergelijke, middag ten afscheid op het stad huis te Zierikzee ontvangen, in ge zelschap van talrijke Zierikzeese Op een uiterst bewogen vergade ring in „Frascati" te Amsterdam heeft het rijdend personeel van de Amsterdamse gemeentetram gister nacht besloten niet opnieuw in sta king te gaan, zoals tijdens de ver gadering door diverse sprekers werd voorgesteld. Bij een schrifte lijke stemming werden 238 stemmen tégen en 191 stemmen vóór een Namens de gemeente Zierikzee werd aan elk lid van het gezel- nieuwe* stakinVuTtgëbracht. boden. Na dank te hebben gebracht aan» het comité, dat zich zeer veel den van het ontvangstcomité en verschillende pleegouders. Na het aanbieden van een kopje moeite heeft getroost, en de gast- Het nieuwe Amerikaanse vieg- thee richtte burgemeester mr J. vrijheid verlenende ouders, drukte dekschip „Forrestal" is Woensdag Schuurbeque Boeye zich tot de En- de burgemeester daarop elk lid van voortijdig van zijn proefvaart te- gelse gasten met een hartelijk af- het Engelse gezelschap de hand. ruggekeerd met twee verbrande scheidswoord. Spr. herinnerde aan Enige Zierikzeese jongeren bege- schroefaslagers, aldus maakte de het prettig verblijf van een Zierik- leidden de Hatfieldse jeugd tot Amerikaanse marine Woensdag- zeese jeugddelegatie destijds te Goes. avond bekend. Hatfield en meende dat de Hat fieldse jeugd op overeenkomstige FERD I en FERD II zgn in de wetenschappelijke wereld bekend als op mensen gelijkende poppen, omdat zij naar afmetingen, gewicht en be wegingsmogelijkheden precies met een normaal mens overeenstemmen. Zij zijn de passagiers welke de technici van de Ford Motor Company gebruiken bij hun ongeval-experimenten op ware grootte. De poppen hebben een skelet van gelast staalbuis. Hun lichamen worden gevormd door een taaie laag plastic, die de plaats inneemt van de spieren en een laag zachter plastic dat de huid voorstelt. wijze zich hier heeft thuis gevoeld. Het deed spr. genoegen dat de jeugdige Engelsen hier een goede tijd hadden doorgemaakt. Om het genoegen gaat het intussen niet al leen, aldus de burgemeester, maar men moet jeugduitwisselingen als de onderhavige wat breder zien en er naar streven dat zij medewerken tot een beter internationaal begrip in de toekomst. Spr. zag een moge lijkheid dat het contact in de toe komst kan worden bestendigd en 31 Aug. goede dag voor Kon. Wilhelminafonds De 31ste Augustus is voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding een goede dag geweest. Onze jarige Prinses ont ving namelijk uit alle delen van het land stapels post en de meeste kaarten waren voorzien van extra postzegels t.b.v. bovengenoemd fonds. De stroom gelukwensen was zo groot, dat men het op het hulp postkantoor bij Het Loo niet meer af kon zodat een extra kracht in geschakeld moest worden. Noord'Beveland aange sloten op dewalerleiding Noord-Beveland, tot voor kort een van de weinige geïsoleerde gebieden van Nederland waar nog geen centrale drinkwatervoorzie ning aanwezig was, is Woensdag als laatste der Zeeuwse gebieden op het waterleidingnet aangesloten. Jaren is men bezig geweest de wa terleiding op het eiland te verwe zenlijken. Dank zij de voorzieningen voor de onrendabele gebieden kon het werk gerealiseerd worden, zo dat Noord-Beveland thans is aan gesloten op het net der N.V. Wa terleidingmaatschappij Zuid-Beve land. Op Noord-Beveland bevinden zich ongeveer 2040 voor aansluiting in aanmerking komende percelen. Door een aardverschuiving en overstromingen in het gebied van Lamdjoeng (Noord-Nepal) zijn 78 personen om het leven gekomen en tallozen gewond, aldus is Woens dag uit Katmandoe vernomen. Ingezonden mededeling kauw heerlijk - verfrissend zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust Collecte Sanatoria „D.E.L." (Ingezonden). De week van 12-18 September zal weer in het teken van de tuber- culose-bestrijding staan.. Het fonds „Draagt Elkanders Lasten" en de sanatoria Sonnevanck en Zonne gloren zullen dan weer een beroep doen op uw offervaardigheid om hierdoor mede de strijd aan te bin den tegen de tuberculose. Al is het zo, dat de tuberculose niet meer zo Staatsvijand Nummer Eén is als enkele jaren geleden, vast staat, dat de bestrijding hier van nog steeds met kracht moet worden voortgezet. Het beste be wijs hiervan zijn nog steeds de volle sanatoria. De uitbreiding van deze ziekte wordt met kracht tegengegaan door het bevolkingsonderzoek, waardoor tientallen gevallen ontdekt worden en daardoor dikwijls in de kiem kunnen worden gesmoord en van meet af aan kunnen worden be streden, waardoor het ziekteproces aanmerkelijk wordt verkort. Uit de gegevens die ons verstrekt tverden door de geneeskundige hoofdinspectie blijkt dat het totaal aantal t.b.c.-patiënten over resp. 1952, 1953 en 1954 over het gehele land bedroeg 13.943,'12.699 en 10.312. Het aantal nieuw „ontdekte" ge vallen over een aantal inwoners van 1.424.079 varieert in de jaren 1951-1954 van 1200 tot 1300 ziekte gevallen per jaar. Dat is dus nog heel wat. Hieruit blijkt wel weer hoe nood zakelijk het toch is het vreselijke monster dat t.b.c. heet, te blijven bestrijden. Vooral wanneer men zelf een goede gezondheid geniet kan men dankbaar genoeg zijn en moet men hierin als het ware een stimulans zien iets voor anderen - die door hun ziekte zoveel moeten missen - te kunnen en mogen doen. Wanneer dus een van onze col lectanten bij U aan de deur komt om een gift te vragen voor ons fonds, stelt hem of haar dan niet teleur en geef een flinke bijdrage in de bus of teken zo mogelijk een bedrag in op de U aangeboden in tekenlijst. Bovendien kunt U ook nog op andere 'wijze bovengenoemde in stellingen medewerking verlenen. Er is namelijk altijd een dringende behoefte aan collectanten. Indien enigszins mogelijk geeft U dan op als collectant(e). Kunt U geen hele ochtend of middag, met een paar uur is ons comité ook al heel blij- Ook de avonduren kunnen voluit benut worden. Doe Uw best en pro beer er even tussen uit te breken om te helpen onze collecte, die zo als U boven kunt lezen over drie instanties verdeeld moet worden, een succes te doen worden. Door dat er zoveel instanties financiële steun behoeven is het niet mogelijk aan elke instantie een eigen ver gunning te verstrekken en zou de opbrengst van de collecte eigenlijk driemaal zo hoog moeten zijn. Dit kan, mits U allen meehelpt! Als zich veel collectanten melden en allen doen hun uiterste best, dan moet het mogelijk zijn.. U steunt door Uw hulp Uw me demens en helpt de volksgezond heid bevorderen. Dit laatste is ook een zaak van U zelf. Want een ge zond volk is ook Uw belang. Steun dus ons werk en geef U zo spoedig mogelijk, doch vóór 8 Sep tember a.s. op als collectant aan onderstaand adres: Hoofdpoortstraat 47, Zierikzee. Volgens berichten die te Ka- limpong zijn ontvangen, zijn genie troepen van het communistische le ger begonnen met het aanleggen van het eerste vliegveld in Tibet. Men verwacht dat het vliegveld over zes maanden gereed zal zijn. Volgens deze berichten zijn de Chi nezen van plan nog twee andere vliegvelden aan te leggen in Tibet. FEUILLETON 45 door B. J. TEN WESEPE „Meneer", antwoordde Geert-Jan die bleef staan, „weest U zo zuinig als U zelf wilt. Ik heb er overigens helemaal geen belang bij om mijn huizen te verkopen. Integendeel. Ik ben van gedachten veranderd en ik houd ze liever". „Maar, meneer van Asten, be grijpt U toch eens de situatie, dat kan niet. Het Rijk wil een nieuwe weg aan leggen", viel Geert-Jan hem in de rede, „die toevallig over een deel van mijn grond is geprojecteerd. Mijn complimenten aan het Rijk en zeg maar, dat ze de weg om mijn huizen heen trekken. Als ik niet een behoorlijk bod krijg, verkoop ik ze niet". „Tja, als U er zo over denkt, dan zullen we tot andere maatregelen moeten overgaan"'. „En die zijn?" Geert-Jan keek de ander geamuseerd aan. „Toe, me neer, denkt U nu niet, dat ik ach terlijk ben of zo. Ik heb de laatste weken eens in de gemeentewet ge snuffeld en ook in andere wetten en verordeningen. Onbewoonbaar verklaren gaat niet meer. Want de huizen zijn behoorlijk bewoonbaar gemaakt. Wat wilt U dan? Onteige nen? Die procedure duurt op zijn minst enige maanden. Ik heb ook nog een paar losse centen en een advocaat zal voor mij heel wat kun nen bereiken. In ieder geval meer dan vierduizend gulden. Nee, me neer. kom met een redelijk bod, dan valt er misschien te praten". De ander dacht na. Hij had voor de gemeente een paar centen wil len verdienen en op deze wijze iets van zijn fout goed maken, maar hij begreep nu, dat deze gehaaide huisjesmelker het onderste uit de kan zou halen. „Meneer, ik zal U een laatste bod doen en overweeg het goed: dit is het uiterste, waartoe de gemeente gaat: Vijfduizend gulden en geen cent meer". Geert-Jan lachte. „Dan zullen we er verder maar niet over praten, meneer. Zolang dit bedrag niet ver dubbeld wordt, verkoop ik mijn huizen niet". „Verdubb U bedoelt tiendui zend gulden?" „U kunt uitstekend optellen, merk ik. Juist meneer: mijn eis is tien duizend gulden. En geen gulden minder. En daarvan moet ik een officiële, schriftelijke bevestiging hebben. En zolang ik dit bedrag niet krijg, blijven de huizen van mij en moet de gemeente maar eens proberen er aan te komen". „Tienduizend gulden de man aan het bureau keek glazig voor zich uit. Maar opeens zwollen de aderen op zijn voorhoofd, hij kwam overeind en beet de bezoeker toe: „Meneer, U bent stapel!" Geert-Jan kneep een oog half dicht en deed een paar stappen naar het bureau. „Ik ben versterkt in mijn mening, dat U op een plaats zit, waarvoor U ten enenmale niet deugt. Zulke dingen zegt men niet. Ik wens het tenminste niet te ac cepteren. Als de gemeente verder met mij wil onderhandelen, zal ze een behoorlijk persoon dienen te sturen. Met U heb ik vanaf dit ogenblik afgedaan. Goedenavond". 20. Spinnijdig liep Geert-Jan het ge meentehuis uit, pakte zijn fiets en reed weg. Wat dacht zo'n kerel wel, hem een beetje uitkafferen? Dat moest-ie dan maar z'n onderge schikten doen, maar niet Geert-Jan van Asten. En zoiets is hoofd van Bouw- en Woningtoezicht. Geen wonder dat op die bewuste raads vergadering de heer de Groot in allerijl werd geroepen voor het ge ven van inlichtingen. Had die even een blunder gemaakt? En nu zat de gemeente met de brokken. Jawel, de huizen hadden in April al onbe woonbaar verklaard moeten wor den. Dat heeft meneer natuurlijk verzuimd te doen en de wethouder wist niet beter, of de huizen kon den morgen worden afgebroken. Ja, ja. De boze bui zakte. Geert-Jan wendde zijn stuur en ging de rich ting van de Prinsenstraat uit. Maar eens even troost zoeken bij Eefje. Als ze tenminste thuis was, want ze hadden geen afspraak gemaakt en hij wist werkelijk niet, wat voor dienst ze had. Meneer en mevrouw Jansen be groetten hem op hartelijke toon. Geert-Jan was langzamerhand een graag geziene gast geworden en het ouderpaar had al lang begrepen, dat hun oudste de trekpleister was. Waartegen ze geen bezwaar had den, want ze mochten de rustige jongeman wel. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 4