Bouw van een zwembad te Zierikzee blijft tot de onmogelijkheden behoren DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Peron komt terug op besluit tot aftreden Beroep op geleerden te werken voor beëindiging van koude oorlog feitelijk niet nodig. Opdracht is ge- VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1935 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) I 1,per stuk. No. 17804 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHEÜNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1B89 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE TOESTAND IN ARGENTINIË Hij stelt gebruikmaking van geweld in 't vooruitzicht President Peron van Argentinië heeft z\jn Woensdag genomen be sluit om af te treden, ingetrokken. Het voornemen van de president tot aftreden „indien hierdoor in het land de rust wordt hersteld", bracht de Peronistische beweging er toe haar aanhangers in het gehele land op te roepen voor betogingen ten einde de president tot andere ge dachten te brengen. Leden van de partij, de vakver enigingen en de vrouwenorganisa ties te Buenos Aires gaven gehoor aan deze oproep en verzamelden zich in het centrum van de stad, waar zij werden toegesproken door de leider van het Peronistische vak verbond, Hugo de Pietro. Deze ver klaarde dat de partij en de vakbe weging hadden besloten, dat zij op de Plaza de Mayo zouden blijven totdat Peron zijn ontslagaanvrage zou hebben ingetrokken. „Wij wil len de president zeggen, dat ons volk in rust voor de grootheid van het volk willen leven en werken en dat wij niet zullen toestaan, dat en kele luiaards de kalmte in deze stad verstoren. Als de arbeiders deze rust niet kunnen bewerken zullen zij voor onbepaalde tijd het werk neerleggen", aldus de vakbonds leider. Ministerconferentie „Grote Drie" De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen tussen 22 en 28 September te New York bijeenkomen om over de komende viermogendhedenbesprekingen, die in October te Genève zullen wor den gehouden, te beraadslagen. Zij zijn dan in New York voor de Al gemene Vregadering der Verenigde Naties. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken zal zich op 28 September bij hen voegen. Er is «reeds voorbereidend over leg gepleegd tussen de drie Weste lijke regeringen en haar bondgeno ten in de Noordatlantische ver dragsorganisatie. Ere-begraafplaats in Korea De Nederlandse regering en de regering van veertien andere lan den, die hebben deelgenomen aan de strijd in Korea, hebben aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties voorgesteld in Korea een permanente begraafplaats in te richten voor de gesneuvelde geal lieerde militairen, wier stoffelijke resten nog niet naar hun vaderland zijn teruggebracht. Het gaat hier om de gesneuvelde militairen uit Nederland, Frankrijk, Noorwegen, Zuid-Korea en de landen van het Britse Gemenebest. In een memorandum, dat de vijf tien regeringen aan de secretaris generaal der Verenigde Naties ge zonden hebben, wordt gewezen op het oorlogskerkhof te Tanggok in de nabijheid van Poesan, waar on geveer tweeduizend officieren uit de Koreaanse oorlog begraven lig gen. Cholera in Oost- Pakistan Een millioen doses vaccin zijn Woensdagavond per vliegtuig naar Oost-Pakistan gebracht om te wor den gebruikt bij de bestrijding van een toenemend aantal cholera-ge- vallen in het gebied rondom Dacca, dat sinds 15 Augustus door over stromingen onder water is komen te staan. Twee ministers hebben Woensdag te Karatsji een gezamen lijk rapport uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat de overstromingen in West-Pakistan meer dan 60.000 personen dakloos hebben gemaakt. Volgens dit rapport staat in vele dorpen het water drie tot vier me ter hoog. Donderdagochtend vroeg is on der de 139.000 arbeiders van de Chrysler autofabrieken in Detroit een staking uitgebroken, nadat de onderhandelingen over een nieuwe werkcontract waren vastgelopen. Vrijdag te middernacht willen 35 duizend man van de Pennsylvania spoorwegmaatschappij het werk neerleggen. Vervolgens hield Peron een rede, waarin hij zijn besluit om zijn ont slagaanvrage in te trekken bekend maakte. Hij zei o.m.: „Geweld zul len wij met nog groter geweld be antwoorden. De verdraagzaamheid, welke wij tot dusver aan de dag hebben gelegd, geeft ons nu het recht om met geweld op te treden en van nu af aan hebben wij een blijvende gedragslijn voor onze be weging vastgesteld: wie de orde poogt te verstoren door het geves tigde gezag of de wet aan te vallen mag door iedere Argentijn worden gedood. Deze gedragslijn, welke al le Peronisten moeten volgen, is niet alleen gericht tegen de uitvoerders doch ook tegen de organisatoren van opstandige acties". HOGE FOTO De Amerikaanse marine heeft een foto voor publicatie ter be schikking gesteld, welke van een hoogte van ongeveer 160 kilometer van een rakel is ge maakt. De foto, die het grootste op pervlak van de aarde beslaat, dat ooit van een enkel punt uit is gemaakt, geeft bijna 3.250.000 vierkante kilometer weer en toont de gehele staat Texas en delen van negen an dere Amerikaanst staten als mede een deel van de Golf van Mexico, hetgeen neerkomt op ongeveer twee vijfden van de Verenigde Staten. De foto werd 5 October 1954 gemaakt. De raket werd afgevuurd op de proefterreinen van New Mexico. Tijdens een demonstratie van de reddingsdienst van de Britse lucht macht in Het Kanaal, brak de „Whirlwind" helicopter juist op het mo ment dat het toestel naar een bootje vloog om iemand op te pikken, in tweeën en verdween in het water. De bemanning van het toestel, be staande uit twee R.A.F.-menscn, kon echter direct worden gered. De machine was binnen enkele minuten in de golven verdwenen. Op de linkerfoto zien we de helicopter luttele minuten voor het ongeval, een „geredde" op de boot afzetten; rechtsboven komt de machine met een daverende klap in het water terecht terwijl we op de foto rechts onder een van de bemanningsleden van de helicopter zien, die, boven- gehouden door zyn „Mae West" van het wrak wegzwemt. VLISSINGEN. De N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de Nederlandse Norness Scheepvaartmaatschappij N.V. te Amsterdam opdracht ont vangen voor de bouw van een 24.600 ton metende tanker die eind April 1958 opgeleverd zal worden. De voortstuwing zal geschieden door een 8100 A.P.K.-Schelde-Sul- zer Dieselmotor met drukvulling, geschikt voor het gebruik van zwa re olie. DEPRIMERENDE FINANCIËLE TOESTAND Raadsleden bepleiten eenvoudiger oplossing Plannen voor reus achtige dam in Egypte Driemaal zo groot als Boulderdam Een hartelijk welkomstwoord richtte burgemeester mr J. Schuurbeque De Egyptische regering heeft be- Boeye biJ de aanvang van de Woensdagavond gehouden raadsvergade- sloten een begin te maken met de rin£> tot de heer Guillaume en echtgenote, secretaris der gemeente uitvoering van nevenwerken voor St. Hilaire du Harcouêt, die als gasten de raadszitting bijwoonden. De de bouw van de nieuwe Sadd El heer Guillaume repliceerde met een hoffelijk speechje, waarin hy Assó4TinVpperUiOTtiUÊtTsnog dankte ï00r de ait"°d|sinR hel büwonen van deze raadsvergadering, wel geen overeenstemming bereikt over de verdeling van het overtol- Tijdens beantwoording van in de blijft het evenwel fout vinden dat lige Nijlwater met Soedan - de re- vorige raadsvergadering gestelde twee sociëteiten wel en één niet gering in Khartoem bestudeert op vragen, merkt de voorzitter op dat door deze maatregel wordt getrof- het ogenblik nieuwe Egyptische met betrekking tot de legesveror- fen. De voorzitter merkt op dat ten voorstellen - doch de regering in dening voor sociëteiten een uni- onrechte geheven leges eventueel Cairo vertrouwt er op dat een over- forme toepassing zal worden nage- kunnen worden gerestitueerd. De eenkomst bereikt zal worden. streefd. Nadere mededelingen zul- heer v. d. Doel herinnert er nog De dam, die ten opzichte van de len evenwel nog volgen omdat B. aan dat in afwachting van de de- rivierbedding 110 meter hoog zal en W. zich over deze materie nog finitieve regeling enige soepelheid worden, zal het „opslaan" van over- nader moeten beraden. In verband was toegezegd. De voorzitter merkt tollig Nijlwater voor gebruik in met deze kwestie vestigt de heer v. op dat de juiste formulering nog „magere" jaren verzekeren. De d. Doel de aandacht op de positie niet is gevonden, bouwkosten worden geraamd op van de Zierikzeese Schaakvereni- jn verband met een vraag over ongeveer twee-en-een-half milliard ging. Voorheen kwam deze vereni- de gemeente-notaris deelt het col gulden. De capaciteit van de dam 6 tog, bijeen in het Hervormd ver- iege mede dat notaris Heering ver- zal 130 milliard kubieke meter zijn, enigingsgebouw, maar zij zal bin- ZOcht werd de lopende zaken af te drie tot vier maal zo groot als de nenkort overgaan in het hotel „In doen. Deze zaken hadden o.a. be- capaciteit van de beroemde Boul- 't Wapenvan Zeeland". Het is dus trekking op de aankoop van gron- derdam in Colorado. nodzakelijk in verband met de Le- den ten behoeve van het industrie- gesverordening de positie van deze terrein. vereniging wat het betalen van le- De havenverordening zal, op ver ges betreft, nader onder het oog te schuttevaer" od- Grote watemassa's zijn Woens- zien De heer Simmers informeert geno'men worden!' Na verdwijning dag een steenkoolmijn te Roto- of thans nog 2,50 moet worden be- aan d drijvende kl.aan in de ward nabij Huntly, binnengedron- taald b«een verlenging van de N, Hav^n za, het coU 2ich gen. Een mijnwerker werd dodelijk sluitingstijd. Dit blijkt inderdaad beraden over bet aanbrengen van aan het hoofd gewond en toien lie- het geval te zijn, hangende de aan- pen verwondingen op. vaarding van een voorstel. Spr. nieuwe zaten in die haven. De heer bij de Vaate verbaast zich erover dat het open riool aan de Hofferstraat nog niet is gebag gerd. Dit kan één man in één dag verrichten en de door B. en W. voorgenomen kostenberekening voorgenomen KosieiiuereKeiuiig is 00 geven de verzameling oud ijzer op .Wereldexplosie' dient voorkomen te worden de Sint Joostmeet te verwijderen, terwijl de Kalkfabriek voorheen v. Dijk Co. opdracht is gegeven de Sir Robert Robinson, voorzitter Alle oorlogen dienden afgeschaft schuur aldaar vóór 1 November a.s. van de „British Association for the te worden, doch men kon slechts in te slopen. Advancement of Science", heeft in fazen hiertoe geraken. Genève had Inzake de tijdelijke overbrenging zyn openingstoespraak van het reeds een stuk blauwe lucht in het van de museuminventaris naar het jaarcongres van de vereniging een zware wolkendek getoond en men 's Gravensteen wordt medegedeeld beroep gedaan op alle geleerden diende zich zolang in te spannen dat in de wintermaanden in dit ge- om alles in het werk te stellen om tot de zon werkelijk zou kunnen bouw geregeld iemand aanwezig de lopende besprekingen te doen schijnen. zou moeten zijn. Er wordt evenwel ieiden naar een einde van de koude aan herinnerd dat de inventaris oorlog. Sir Bober,t> die zelf winnaar is weer za\ kunnen worden onderge- van de Nobelprys voor chemie, bracht boven bet stadhuis wan- Hij wees naar het beroep van wenste bijzondere beveiligings- neer de kap gereed is gekomen, vooraanstaande geleerden, dat nog maatregelen bij atoomproeven „ten- door professor Einstein was onder- einde te voorkomen, dat een we- tekend, waarin alle mensen van reldexplosie zal plaats hebben". Hij goeden wille aangezet wórden, om drong aan op minder geheimhou- te trachten tot een wereldverdrag ding en internationaal beraad, al- te komen als stap naar een uitein- vorens nieuwe en zeer grote lioe- delijke verwerping van geweld als veelheden atoomenergie zouden het laatste politieke instrument. worden vrijgemaakt. Met betrekking tot de cou pure in de nooddam tegenover het Jannewekken wordt mede gedeeld dat voldoende grond in reserve wordt gehouden om in geval van nood deze verbrede coupure te kunnen dichten. Demping sloot Touwbaan Uitvoeriger wordt gesproken ovey de kwestie van de eventuele dem ping van de sloot aan de Touw baan. Op dit punt blijken moeilijk heden te bestaan wat betreft de af watering van de juinen achter de sloot. De gemeente zal de straat hoeken en de aansluiting op de rio lering voor haar rekening kunnen nemen, maar voor de noodzakelijke drainage der tuinen zouden betrok kenen zelf moeten worden aange sproken. Bovendien moeten erfaf- scheidingen door middel van heg gen tot stand komen ten laste van verzoekers. Mr Keuning informeert of de gemeente hieraan nu nog ver der werkt en of er nog een bespre king met de bewoners zal plaats vinden. Onder de ingekomen stukken be vindt zich o.m. een rapport van het Verificatiebureau van de Vereni ging van Ned. Gemeenten inzake controle van kas en boeken van het Woningbedrijf. Er blijkt een huurverlies te zijn van f 315, door het leegstaan van verschillende woonbarakken. Voor deze barakken bestaat veel belangstelling bij wo ningzoekenden, maar wegens een ministeriële bepaling mogen de ba rakken niet daarvoor bestemd wor den, maar blijven zij uitsluitend ge reserveerd voor rampslachtoffers. Het ministerie van Economische Zaken keurde de Winkelsluitings verordening III goed. Deze impli ceert dat de kapperszaken tot zeven uur geopend mogen blijven. Ged. Staten keurden de gemeen schappelijke regeling voor het Rode Kruis ziekenhuis goed. Aan de R. T.M. zal worden verzocht zodanige voorzieningen te treffen bij het stationsgebouw aan de Grachtweg, dat de automobilisten geen hinder meer ondervinden van de verblin dende lichtuitstraling. De voorzitter deelt mede dat hem een bericht heeft bereikt van de burgemeester van de Franse „twee- lingstad" Saint Hilaire du Harcouêt dat deze stad meededingt naar de prijs beschikbaar gesteld door de Europese Unie en waarin gesugge reerd wordt dat de prijs met Zie rikzee zal worden gedeeld indien Saint Hilaire eventueel de uitver koren gemeente zou zijn. De mede deling wordt in dank aanvaard. Mr Keuning wil er echter óp aandrin gen dit vriendelijke gebaar op een elegante wijze terug te wijzen daar Zierikzee z.i. voor een derge lijke prijs niet in aanmerking komt. In grote dank aanvaardt de raad vervolgens een schenking van f 25.000 door de gemeente Amsterdam toegekend voor de aanleg van de tuin van het Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. O O Kleine vriendelijkheden, klei- ne daden van liefde, maken onze aarde tot een paradijs. qooooïïooooooooo-XXXX o<> Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Plaatselijk regen Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen of motregen. Over wegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen. 3 Sept. Zon op 5.55, onder 19.27. Maan op 19.20, noder 7.23. Volle maan: 2 Sept. te 8.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 Sept. 4.02 v.m. 16.11 n.m. BROUWERSHAVEN 3 Sept. 3.18 v.m. 15.41 n.m. Springtij: 4 en 18 September. Doodtij: 11 en 26 September. Kampioenmastklimmer op E 55 Klaasje Sloots, de negenjarige jongen over wie destijds geschre ven werd, omdat hij iedere avond op de Place Mondiale kans ziet bij het mastklimmen iedereen achter zich te laten en de hoofdprijs te be machtigen, is Woensdagavond ge huldigd. Dit geschiedde ter gele genheid van het feit, dat hij voor de 75ste maal zijn tegenstander wist te verslaan. Na zijn „jubileum- klim" heeft de heer J. Kleiboer hem een herinnering aangeboden: een armbandhorloge met als inscriptie „E 55". Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Het echtpaar Kor- tebein-Sneldervaart, Visseringstr. 7 alhier, zal op Donderdag 15 Sep tember a.s. gedurende 70 jaar in de echt verbonden zijn. BUSSÜM. De Nederlandse Tele visie Stichting heeft meegedeeld, dat op Zaterdag 17 September een reportage zal worden uitgezonden van de herdenkingsdienst op het „Airborne"-kerkhof in Oosterbeek ter nagedachtenis van de in Sep tember 1944 bij de slag om Arnhem gevallen geallieerde militairen. De ze reportage, die in Eurovisie-ver band wordt gegeven, zal gelijktij dig in België, Engeland, Frankrijk en Nederland worden uitgezonden. BERGEN AAN ZEE. Het besluit van de Nederlandse spoorwegen om de tramverbinding tussen Alkmaar en Bergen aan Zee met ingang van 1 September definitief op te heffen is voor niet te schatten duizendtal len mensen het motief geweest om op Woensdagavond persoonlijk aanwezig te zijn bij het vertrek en de aankomst van de laatste tram op de stations in Alkmaar, Bergen en Bergen aan Zee. AMSTERDAM. De 26-jarige A. Audenaert, die Zaterdag jl. onder het spoorwegviaduct Westerdoks- kade-Korte Prinsengracht was gé- slipt, is in het Binnengasthuis aan zijn verwondingen bezweken. 's-GRAVENHAGE. De minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting ir. H. B. J. Witte en de di recteur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. M. Bus- kens, zullen een bezoek brengen aan Denemarken en Zweden om zich omtrent de woningbouw enz. in die landen te oriënteren. De minister vertrekt Zaterdag 3 September; in Denemarken zal hij onder meer Kopenhagen en Aarhuus bezoeken, in Zweden Stockholm en Gothen burg. nieuwe Rode Kruis ziekenhuis in deze gemeente. De voorzitter spreekt zijn grote erkentelijk heid uit voor deze royale geste. (Applaus). Geen bezwaar ontmoet een voor stel tot aankoop van grond, zulks in verband met de in de toekomst noodzakelijke verplaatsing van het sportpark naar het Noorden en het projecteren van de tennisbaan in het nieuwe sportpark. Over de aan koop van een drietal percelen is bereids overeenstemming bereikt met mevr. Tupker-Labrand. De ei genaresse is bereid de percelen te verkoopen voor de door de Centrale Onteigeningscommissie te Rotter dam geschatte prijs. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1