DE ZIERIKZEESCHE COURANT Er gaan stemmen op tot ontbinding van neutrale bestandscommissie Op 1 September zal de uitvoering Spellingswet van kracht worden Franse regering geeft Marokko nieuw toekomstig gezicht Te New York is het gesprek over de ontwapening weer begonnen DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) II,per stuk. No. 17803 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 MTfwrrw REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. HET KOREAANSE VRAAGSTUK „De enige oplossing voor de moeilijkheden" Generaal-majoor Harlan Parks, de Amerikaanse chef van de dele gatie der Verenigde Naties b(j de gemengde Koreaanse bestandscom missie, heeft gezegd, dat volgens zjjn oordeel de neutrale commissie van toezicht moet worden ontbon den. Hij zeide dit te Panmoendjon op een vergadering van de gemengde commissie, die ter bespreking van beschuldigingen van inbreuken op de bestandsovereenkomst door de communisten bijeen was. Generaal Parks zette uiteeen, dat het opperbevel van de Verenigde Naties meent, dat de neutrale com missie moet verdwijnen, maar dat Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENZANDE. Ter hoogte van strandhoofd 9 bij Monster is de 18-jarige scholier H. van D. uit Honselersdijk in zee verdronken. De scholier kon niet zwemmen en de zee was erg gevaarlijk. De bad meester en enige omstanders haal den hem op het droge. ROTTERDAM. Dinsdag is in de IJsselhaven te Rotterdam door het uitschieten van een krukhaak de 24-jarige havenarbeider J. H. Bre- gonje uit de Tweede Schansstraat van het lichterschip, waarop hij werkte, in het water gevallen. Enige uren later is zijn lijk opgedregd. dit niet het officiële oordeel van de Verenigde Naties is. Door de communistische „ob structie en ongeoorloofde handelin gen in de neutrale commissie van toezicht is ontbinding van de com missie de enige oplossing van de moeilijkheden". Zwarle zwaan ver dwenen Een der zwarte zwanen van de gemeente Kampen is uit het stads- plantsoen verdwenen. Het laatst is deze zwaan gesignaleerd in het Ve- luwemeer tussen Kamper Zeebad en Elburg. Het verdwijnen van de zwaan, die zeer kostbaar is, is voor de ge meente Kampen een groot verlies. Getracht wordt deze zwaan weer in handen te krijgen. Soepelheid bij examens tot en met 1956/1957 Met het s.s. „Bonaire" vertrok Vrijdagmorgen een detachement van de Koninklijke Landmacht naar Suriname. In totaal vertrokken er 46 man, onder wie vier officieren. De fotograaf maakte deze groeps foto van de militairen aan boord, even voor het vertrek; zo te zien is de stemming best Zaterdag a.s. wordt de „E 55" te Rotterdam gesloten „Maar Nederland bouwt verder" De „E 55" zal op Zaterdagavond van de sluitingsplechtigheid. De na- 3 September om 7 uur met een tionale en provinciale vlaggen zul- korte plechtigheid worden gesloten. Op het Elf Provinciënplein zullen makers, loodgieters, timmerlieden, dan de nationale en provinciale metselaars, schilders, scheepsbou- vlaggen worden gestreken, ten te- wers enz. Zij zullen die taak ver- Generaal Pierre Boyer de la ten dat de manifestatie van Neder- a£d®n ^Si/ïelHk te'maken^dat aï ROTTERDAM. Bij het vastmaken Tour du Moulin, de 59-jargie resi- land's energie beëindigd is. ia de E 55" beëindigd het werk van een staaldraad is Maandag- dent-geneiaal van Tunesië, is be- van Nederland's onbouw gewoon nacht in de eerste petroleumhaven noemd tot opvolger van Gilbert De algemene voorzitter, ir J. W. d,lhr„„at "rristfv 7al ppti Irnrtp tnpsnraak Het pretstadje „Unifesti" wordt Koe-Standbeeld De koe van mevr. O'Leary - die volgens het verhaal door het omschoppen van een stal lantaarn de grote brand van Chicago in 1871 heeft veroor zaakt, zal een gedenkteken krijgen, op de plaats waar haar stal heeft gestaan zo heeft de burgemeester van Chicago medegedeeld. Binnenkort nieuwe Marokkaanse regering De Franse regering heeft in prin- wordt aangenomen dat een uit drie te Pernis een 35-jarige opvarende Grandval als resident-generaal van Ernste, zal een korte toespraak van het Britse tankschip „Haustel- Marokko. Een officiële bekendma- houden, muziekkorpsen zullen de lum" Robert Graham Paterson, king van deze benoeming is nog plechtigheid luister bijzetten, wonende te Lawrencekirk Kingar- niet uitgegeven, aldus werd Dins- „Maar Nederland bouwt verder": dingshire, van het bovendek op het dagavond uit Parijs vernomen. dat wil men de grondtoon laten zijn zes meter lager gelegen hoofddek gevallen. Hij kreeg een schedelba- sisfractuur en is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. BERGEN OP ZOOM. Te Bergen op Zoom is het stoffelijk overschot begraven van sergeant-majoor vlie ger W. van Baaien, die vorige week Vrijdag bij de militaire luchtmacht oefeningen onder Beesd veronge lukte, doordat zijn straaljager door de bliksem werd getroffen. 's-GRAVENHAGE. De voorzitter van het comité voor de bouwaan- gelegenheden van de ministerraad van de Sowjet-Unie, de heer W. A. Koetsjerenko, zal met een klein ge zelschap ons land bezoeken. Het ge zelschap, dat in totaal uit zes per sonen bestaat, is van plan hier van VWA veVUPViVPUPVU 2 tot 9 September te verblijven om zamen dertien uur in beslag na- af zetten'van Vde"sultan"r kennis te nemen van hetgeen in ons men, hebben de ministers bevestigd land op het gebied van het bouwen van plan te zijn vóór 12 September gebeurt. een representatieve Marokkaanse regering te vormen. De officiële AMSTERDAM. Prof. dr. P .Mun- communiqué's, die na de zittingen tendam, directeur-generaal van de werden uitgegeven, bevatten geen Directie Volksgezondheid van het aanwijzingen, welke methoden ge- ministerie van Sociale Zaken en volgd zullen worden om dit doel te Volksgezondheid, zal Maandag a.s. bereiken. Doch over het algemeen met een inleiding over „De organi- satie van de strijd tegen kanker in TTmT,„„TTrT1 t-, Nederland" een internationaal sym- UTRECHT. D°01! geld m *e, posium over de bestrijding van me^en zljn Sasten en geholpen eveneens die Zaterdagavond geslo ten, n.l. om middernacht. Staking van het vuren tussen Israël en Egypte Egypte heeft de oproep van gene raal Burns, hoofd van de V.N.-con- tröle in Palestina, tot een staking van het vuren aanvaard, zo wordt officieel te Cairo meegedeeld. Zoals gemeld, heeft Israël op de cine overeenstemmine bereikt over leden besfaande regentschapsraad oproep geantwoord, dat alleen cipe overeenstemming bereikt over de Qude E te schuld de genten •een plan voor een „New Deal m sultan mohammed Ben Arafa en heeft en dat het enige nodige een Marokko, doch heeft nog geen be- Marokko's eerste kabinetsministers garantie van Egypte is, dat de vij- slissingen genomen over het tijdstip zal kiezen. andelijkheden zullen worden ge- waaron met dc uitvoerinir van dit gewoonlijk betrouwbare bron staakt. wordt vernomen, dat de Franse Te Cairo wordt inmiddels verno- plan zal worden begonnen en de premjerj Edgar Faure, het ont- men, dat ook Israël de oproep aan- procedure die zal worden gevolgd. siag van resident-generaal Gilbert vaard heeft. Het stelt echter als Grandval heeft aanvaard „als prijs voorwaarde, dat Egypte schuldig Op twee kabinetszittingen, die te- y00r conservatieve steun bij het wordt verklaard aan de aanval van Op 1 September 1955 zal, inge volge het Koninklijk Besluit van 23 Augustus 1955, ter uitvoering van de Spellingswet van 14 Februari 1947, Staatsblad H 52, van kracht worden: de regeling van het voornaam woordelijk gebruik, het gebruik van de tvvecde-naam- valsnormen als der, dezer en zijner, de schrijfwijze van bastaard woorden en tussenklanken in sa menstellingen, zoals deze zijn voorgeschreven in de leidraad en de woordenlijst der Nederlandse taal, samengesteld door een commissie van Nederland se- en Belgische deskundigen en in Augustus 1954 verschenen bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbe drijf on bij Mar tin us Nijhoff te 's Gravenhage. Terwille van een zoveel mogelijk uniforme toepassing van de woor denlijst in de gevallen, waarin dub belvormen voorkomen heeft sedert September van het vorige jaar tus sen de Belgische en de Nederlandse regering een intensief overleg plaats gevonden. Dit overleg, dat met we derzijds begrip voor gerezen be zwaren, in een voortreffelijke ver standhouding werd gevoerd, heeft ertoe geleid, dat voor wat betreft de voornaamwoordelijke aandui ding en de schrijfwijze van de bas taardwoorden van de Belgische en de Nederlandse regering een aanbe veling van gelijke strekking zal uitgaan: a. Aan de scholen inhoudende, dat met ingang van 1 September: 1. voor wat betreft de voornaam woordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naamwoorden vrijheid wordt gela ten, zodat zowel het gebruik van „zij" en „haar" als van „hij" en „zijn" wordt toegestaan: een uit zondering hierop vormt een groep van v. (m.) woorden (deugd, drift, eer, enz.), waarvoor in de leidraad een voorkeur voor de zij-aandui ding is gegeven; Nederlandse medici naar Rusland Woensdag zijn enige Nederland se medici per vliegtuig van Schip hol naar Moskou vertrokken voor 2. voo rwat betreft de dubbelvor men van bastaardwoorden, waarbij een voorkeur is aangegeven, die voorkeurspelling wordt gevolgd met dien verstande, dat een gelijk matig gebruik van de andere spel ling niet als fout wordt aangemerkt. Jo. Aan de openbare lichamen in houdende, dat met ingang van 1 September 1955 in alle ministe riële departementen, autoritei ten, colleges en ambtenaren, in het Nederlands gestelde stuk ken: 1. voor wat betreft de voornaam woordelijke aanduiding van de met v. (m.) aangeduide zelfstandige naamwoorden de zij-aanduiding dient te worden gevolgd, evenals voor de groep van de v. (m.) woor den, (deugd, drift, eer, enz.), waar voor in de leidraad een voorkeur voor de zij-aanduiding is gegeven; 2. voor wat betreft de dubbelvor men van bastaardwoorden, waarbij een voorkeur is aangegeven, die voorkeurspelling wordt gevolgd. Er zal een beperkte gemengde Nederlands-Belgische commissie worden ingesteld, waarin vertegen woordigers van het lager-, het voorbereidend hoger- en het mid delbaar onderwijs zitting zullen hebben, aan welke commissie zal worden opgedragen voor 1 Juli 1856 na te gaan, welke bastaard woorden in aanmerking komen om op de scholen, zowel in België als in Nederland, uitsluitend in de progressieve spelling te worden geschreven. De Nederlandse en de Belgische regering koesteren het voornemen de toevoeging te bevorderen van een addendum aan het Belgisch- Nederlands cultureel accoord, waar in zal worden bepaald dat beide verdragsluitende partijen er zich toe verbinden overleg te plegen omtrent alle regelingen inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal en alles in het werk te stellen om eenvormigheid van de schrijf wijze der Nederlandse taal te be vorderen. Aan de scholen heeft de minister van Onderwijs, K. en W. een cir culaire gezonden met richtlijnen. Om een geleidelijk aanleren van de nieuwe voorschriften mogelijk te maken, zal de minister er op aan dringen, dat bij het afnemen van de eerstkomende examens tot en met een excursie van 14 dagen De me- de examens' die het schooljaar dici maken de reis ^uLoIigmg -TO Dinsdag in de streek van Gaza. Zond Rusland militaire uitrusting" stukken naar Arabische landen 1 Amerika is er niet helemaal gerust op van de medische sectie van W.O. K.S., de Sowjet-Russische vereni ging voor het onderhouden van culturele betrekkingen met het bui tenland, met het doel nader kennis te maken met het systeem van het geling behoort z.i. vooralsnog geen gezondheidswezen en het culturele aanleiding te zijn thans in gebruik zijnde en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. ling van het in het Nederlands ge stelde schriftelijke werk van de candidaten soepelheid wordt be tracht. De invoering van de nieuwe re- leven in de U.S.S.R. Zeer veel rumoer en ontevredenheid over lonen in West-Duitsland Allerwege worden eisen gesteld Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De Amerikaanse minister van kelijk zijn, Buitenlandse Zaken, John in deze zaak precies :a ^-"^'"6 giften van bewoners van zo- Buitenlandse Zaken, John Foster kunnen handelen zoals zij dat zelf borstkanker, dat van 5 tot en met door gitten van Dewoners van zo willen en totaal geen verantwoor- 9 September a.s. in het Nederlands merhmsjes is het de exploitant van Dulles, heeft Dinsdag op rijn weke- ding behoeven af te leggen aan de Kanker Instituut te Amsterdam een kampeerboerderij aan de Loos- l(jkse persconferentie verklaard, dat Verenigde Staten. Minister Dulles wordt gehouden, officieel openen, drechtse plassen de heer Poortinga ef aanwyzingen zyn dat Rusland zei geen bewijzen te hebben dat de gelukt een sympathiek idee uit te uitrustingstukken heeft Arabieren thans over Russische ELSPEET. Dank zij het prachtige voeren. Aan 25 Amsterdamse kin- nuhtaire uitrustingstukken nee beschikken zomerweer, waarbij de zon de deren van ouders, die dit zelf niet aangeboden aan de Arabische Ian- schone .Veluwse heidevelden in een kunnen betalen, is een week gratis den. paars gewaad heeft gestoken, staat verblijf op de kampeerboerderij o O <5 Het ideaal is een exotische o. De deze week beëindigde wilde 2 P^nt uit een gedroomd para- O stakingen te Hamburg en Kassei S d«a, verbastert als men Engelse gezant bezocht Schouwen-Duiveland Teneinde zich persoonlijk op de De minister verklaarde, in ant woord op vragen, dat deze aanwij zingen tot op zekere hoogte be trouwbaar zijn, doch dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken geen officiële inlichtingen over dit onderwerp heeft ontvangen. Gevraagd naar de houding van hoogte te stellen van de vorderin- de Amerikaanse regering, indien gen van de wederopbouw in het zou blijken dat deze aanwijzingen voormalig rampgebied Schouwen- juist zijn, zeide Dulles niet te ge- DuiveIend inzonderheid wat be- loven dat de Amerikaanse regering met zulk een ontwikkeling erg in- treft de grondverkaveling, bracht De subcommissie voor ontwape- uitwisselen van militaire gegevens genomen zou zijn in verband met de Engelse gezant sir James Mason de bijenteelt er dit jaar goed voor. aangeboden. PJan voor wederzijdse luchtinspectie voorgelegd haar in een aardse bloempot zet. Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Iets minder warm hebben de allerwege in Duitsland ingezette loonbeweging een nieuwe stimulans gegeven. Uit tal van branches en bedreven regent het berichten over nieuwe looneisen en zelfs de ambtenaren en rechters hebben zich b(j de beweging aan gesloten. Veranderlijke bewolking met plaat- selijk enkele regen- O, onweers- ste onderhandelingen daarover met buien, oveiwegend matige wind, het ministerie van Financiën zijn aanvankelijk Zuidelijk, later uit evenwel zonder resultaat afgebro- Westelijke richtingen; iets lagere ken. In Beieren eisen de beambten van de landelijke regering een dras tische loonsverhoging. Ook de lei ding van de Westduitse vakbonden heeft zijn actie versterkt. temperaturen. 2 Sept. Zon op 5.53, onder 19.30. Maan op 19.02, onder 6.07. ning van de Verenigde Naties, be- met de Sowjet-Unie en het toe- mogelijk politieke verwikkelingen, staande uit vertegenwoordigers van staan van waarnemingen van uit Hij voegde er aan toe dat de Ara- de V.S., Engeland, Rusland, Frank- de lucht boven elkanders grondge- bische regeringen vrij en onafhan- rtfk en Canada, is te New York b(j- bied. Dit voorstel werd voor het eengekomen ter bespreking van het eerst door president Eisenhower probleem van een ontwapening aan Rusland gedaan op de recente Egyptische commando's heb- Dunten werden bezocht liet de heer over de gehele wereld. topconferentie van de Grote Vier ben Dinsdag vijftien Israëliërs ge- te Genève. dood bij een „strafexpeditie", waar- De subcommissie kwam bijeen De Russische gedelegeerde, So- bij zij 40 km ver op Israëlisch ge- onder voorzitterschap van de Rus- bolof, verzocht de andere gedele- bied doordrongen, aldus is Woens- sische gedelegeerde Sobolof. Het geerden de standpunten van hun dag uit Egyptische bron in Cairo h E„„ëlse persoonlijkheid toon- voorzitterschap zal bij toerbeurt landen te geven inzake de Rus- vernomen. door de gedelegeerden van de ver- sische ontwapeningsvoorstellen, die Naar A.F.P. van welingelichte de zich zeer geïnteresseerd voor de schillende deelnemende landen ver- op 10 Mei van dit jaar te Londen zijde verneemt zal de premier van ontwikkeling, zoals deze zich thans vuld worden. werden ingediend en op 23 Juli de Sowjet-Unie, maarschalk Boel- he, eiland voordoet. Na de ex_ Als formeel voorstel is aan de door premier Boelganin op de con- ganin, zich m de derde week van bijeenkomst voorgelegd het plan ferentie te Genève werden her- December voor een bezoek van drie CUI"Sie bracht het echtpaar Mason van president Eisenhower voor het haald. weken naar India begeven. nog een bezoek aan de Westhoek. in gezelschap van zijn echtgenote, Dinsdag een oriëntatiebezoek aan Schouwen-Duiveland. Tijdens de eilandtrip, waarbij de traditionele Mason zich voorlichten door ir. L. Eelkema, hoofd van het Bureau Uitvoering der Herverkaveling. De 15.34 n.m. 15.05 n.m. De vakbond der metaalarbeiders Volle maan. 2 s t te 8 5 verkondigt thans, dat de lopende termijnen der looncontracten niet HOOnWATPDRTANFriFTSJ meer kunnen worden afgewacht en W A1 441401 AiNijmN dat terstond over de gehele linie ZIERIKZEE over een verhoging der lonen met c 0„ 12 dient te worden onderhandeld. De stakingen te Kassei en Ham- BROUWERSHAVEN burg moeten volgens deze vakbond worden gezien als waarschuwende kept. 2.41 v.m. tekenen. De ontevredenheid over springtij: 4 en 18 September, de bestaande lonen is, aldus de vakbond, zo groot geworden, dat Doodtij: 11 en 26 September. het aanbeveling verdient tot onder- handelingen over te gaan, nog vóór de geldende contracten zijn afgelo- Een vierjarige ooi in Nieuw- pen. Tot dusver had de vakbond a t - c het standpunt ingenomen, dat men Zeeland heeft deze week lam" zich aan deze termijnen diende te meren geworpen, aldus is Dinsdag houden. uit Auckland vernomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1