N.V. TASSERON'S De verbouwing is in volle gang KNAL KOOPJES De heer J, Vijverberg te Noordgouwe Ridder in de Orde van Oranje Nassau van onze speciaal verlaagde prijzen Kerkelijk leven te Brouwers haven in de XVIIe eeuw KNAL KOOPJES >WRIGLEY jÉML voor de hele dag Twee paden liepen van oudsher langs de langszijde der Schouwse duinen IIAARDCLUBJES, met pracht bekleding nu slechts28,90 PRACHT DRESSOIR nog enkele stuks 69,00 2 CLUBS, 4 STOELEN pracht bekleding. Haast U voor dit koopje slechts 178.00 ZEER MOOIE THEEMEUBELS, nog slechts enkele stuks slechts 44,90 En wat U nog nooit hoorde EEN SLAAPKAMER voor slechts 129.00 En nog vele bijzonder lage prijzen. KOMT DAT ZIEN! Vry entree OP 75ste JAARDAG Koninklijke waardering voor zijn persoon en werk KOMT EN PROFITEERT Wegens ruimtegebrek moet alles er voor een spotprijs uitKomt dat zien Komt dat zien grootste meubelhuis BEIJERLANDSELAAN 39-41 - TELEFOON 71405 Doorlopend naar Hilledijk 214-216 Rotterdam-Zuid, tegenover halte stoomtram. Alle goederen worden per eigen wagens bij U thuis bezorgd (Van onze redacteur) Tüdens een intieme bijeenkomst ten huize van de heer J. Vijverberg te Noordgouwe, oud-hoofd der O.L. school en pionier op het gebied der vogelfotografic, heeft de waarne mend burgemeester der gemeente, de heer S. Franckc, Donderdag morgen medegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be haagd de heer Vyverberg die in het algemeen een belangrijke rol speelde in het openbare leven tc benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, zulks by gele genheid van zyn 75ste jaardag, die de onderscheidene gisteren in de gezellige vriendenkring mocht vie ren. De mededeling van de onder scheiding was vervat in het Ko ninklijk Besluit van 23 Augustus j.I., getekend door H.M. de Konin gin in Ulwick (Noorwegen). Tevoren had burgemeester Francke in aanwezigheid van de beide wet houders, de heren Janse en Vis, de activiteit van de heer Vijverberg geroemd en een opsomming gege ven van de veelsoortige werkzaam heden door hem verricht in een reeks van tientallen jaren. Het veelzijdig optreden was naar spr. mededeelde uiteraard niet onopgemerkt gebleven bij het ge meentebestuur, dat de heer Vijver berg met zijn 75ste jaardag dan ook van harte geluk wilde wensen. Spr. memoreerde de functie van hoofd der O.L. school te Noord gouwe. Gedurende 40 jaar was hij aan deze school verbonden en in die tijd heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de opvoeding van de jeugd. Door zijn activiteit op het gebied der vogelfotografie, karak teriseerde spr. hem als dè pionier in de provincie Zeeland. Gelukkig echer, aldus vervolgde spr., heeft de heer Vijverberg het in het vo gelleven ontdekte niet voor zichzelf behouden, maar dit aan anderen doorgegeven, door middel van boe ken, artikelen en talrijke lezingen. Maar ook op sociaal terrein bewoog de heer Vijverberg zich. Jarenlang was hij administrateur van het zie kenhuis „Schouwen-Duiveland" en secretaris-penningmeester van het Groene Kruis. Een belangrijk aan deel had de heer Vijverberg in het organiseren van (Oranje)-feeste- lijkheden en eveneens was hij ja renlang voorzitter van de door hem opgerichte muziekvereniging „Con Amore", waarvan hij thans ere voorzitter is. „Het gemeentebestuur is trots op U", aldus de burgemeester, die daarop mededeelde, dat er ook op hoger niveau \yaardering is voor zijn persoon en werk, hetgeen zich in de genoemde onderscheiding heeft gemanifesteerd. In een niet zonder ontroering uit gesproken dankwoprd herinnerde de onderscheidene daarop aan het vele, dat ook wijlen zijn echtgenote had in de verschillende gereleveer de activiteiten. Wethouder Janse herinnerde aan de schooltijd van „meester Vijverberg" en consta teerde met genoegen, hoe nuttig de lessen zijn geweest door hem aan de jeugd gegeven. Namens de oudercommissie van de O.L. school dankte hij de heer Vijverberg voor diens belangstelling voor het schoolwerk, zich uitend in regel matig bezoek van de ouderavonden „Ik weet", aldus spr., „dat Noord gouwe altijd een grote plaats in Uw hart heeft ingenomen". Tijdens een genoegelijk gesprek nadien werd verschillende aar dige herinneringen opgehaald uit de veelzijdige loopbaan van de heer Vijverberg, die zich dankbaar toon de voor de hem op hoge leef tijd verleende onderscheiding. Als agent voor KERKWERVE e.o. is wederom aangesteld de heer L. HAGESTEIJN aan wie advertenties en abonne menten kunnen worden opgegeven. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Per 15 Augustus jl. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 67 manne lijke werkzoekenden. Daartegen over stonden 170 aanvragen van werkgeverszijde. Voor vrouwen wa ren deze getallen respectievelijk 3 en 14. In talrijke uiteenlopende be roepen was zowel vraag als aanbod. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Almen-Harfsen: mej. L. C. J. Boersma, cand.e Amsterdam. Overheid en Kerkeraad verschilden wel eens van mening TRAPLOPERS, zolang de voorraad strekt, per meter slechts 0,98 LOPERS, 65 cm. breed, per meter 1,98 PRACHT TAFELKLEDEN, in diverse mooie kleuren slechts 4,90 OVERGORDIJNSTOF, in groen, beige, terra, per meter slechts 2,78 EEN WANDDOEK siert Uw schoorsteen. Wij hebben pracht doe ken, reeds vanaf 2.19 Vele koopjes in Bedden, Dekens, Vitrages, Kleed jes, enz. enz. Zie vooral eens binnen. Vry entrée. Volgens mededeling van het Britse ministerie van Arbeid heb ben dit jaar meer dan 10 millioen Engelsen loonsverhogingen ontvan gen; dit betekent bijna de helft van de aan het arbeidsprocs deelnemen de bevolking. Ingezonden mededeling Beroepen te Zwagerveen: K. Feenstra, Klundert. Ger. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Den Helder: J. F. Wijnhoud, Haarlemmermeer- Oostzijde. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Doorn: W. Baaij, Al phen aan de Rijn. Een negerpiloot van de Ame rikaanse luchtmacht in Engeland heeft Woensdagmorgen met ge weerschoten drie personen gedood en minstens zeven personen ver wond. De neger, die in een vlaag van waanzin schijnt te hebben ge handeld, werd tenslotte door hem achtervolgende militaire politie ge dood. Ingezonden mededeling Stad en Provincie BROUWERSHAVEN Botten krijgen het benauwd De aanhoudende warmte laat zijn sporen ook achter in de dierenwe reld, hetgeen wel blijkt uit het feit dat men in de vaart langs de Lan- gedijk verschillende botten ziet drijven, die door de warmte zijn bedwelmd of reeds dood zijn. Er zijn exemplaren bij van drie tot vier ons. De botten zijn tijdens de inundatie in de wateren van de Schouwse polder terecht gekomen. ANNA JACOBAPOLDER KA(jW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden SPORT Oefenwedstrijden v.v. „MEVO" Ter voorbereiding van de a.s. Brand in patates-friteskraam competitie, welke 3 september a.s. begint, spelen twee elftallen van MEVO Zaterdag oefenwedstrijden in het sportpark „Bannink" (aan vang half 4). MEVO I ontvangt Kats I en een combinatie van ME VO II en MEVO III speelt tegen Bruse Boys. In verband met de va- canties kunnen de MEVO-ploegen niet volledig uitkomen, maar bij niet al te warm weer mogen aar dige wedstrijden worden verwacht. Omstreeks 5 uur Dinsdagmiddag brak brand uit in het patates- frituskraam van de heer Th. van Gurp uit Nieuw-Vossemeer, die met zijn kraam standplaats had aan het veer Anna Jacoba-Zijpe. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat de slang van een gaskraan sprong. De aanwezige voorraad kon gered worden, doordat door om standers aan de achterzijde de rui ten werden ingeslagen. Door spoe dig ingrijpen van de omstanders die de brand met natte balen blus ten, bleef deze beperkt tot de plaats waar de patates-frites gebakken wordt. De brand brak uit terwijl de eigenaar niet aanwezig was en de zaken werden waargenomen door een kennis uit Wouw. In opdracht van de plaatselijke politie-autoriteiten en in aanwezig heid van een broer van de eige naar, werd de aan de brand ont rukte voorraad ondergebracht bij de landbouwer, de heer J. van Hoeve alhier. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Uitslag wedvlucht Arras, met deelname van 111 jonge duiven. Gebr. Wurth, Brouwershaven 1; L. Matthijsse, Renesse 2 en 7; J. M. Kloet, Brouwershaven 3 en 16; A. J. Flikweert, Zonnemaire 4, 15 en 17; G. Flikweert, Zonnemaire 5; L. J. v. d. Wielen, Brouwershaven 6, 12 en 19; Gebr. Prummel, Renes se 8; L. A. v. d. Werf, Dreischor 9; P. Flohil, Brouwershaven 10 en 11; Joh. Flikweert, Dreischor 13 en 14. Deze vlucht was de verenigings- derbyvlücht. De derby-prijzen wer den behaald door: Gebr. Wurth 1; L. M&tthijsse 2; L. A. v. d. Werf 3; P. Flohil 4; Joh. Flikweert 5 en 6. Concourscombinatie „Schouwen-Duiveland". Uitslag wedvlucht Mons Con cours-combinatie „Schouwen-Dui veland. In concours 383 duiven. De eerste 25 prijzen werden behaald door: P. Flikweert, Zierikzee 1; W. N. Pankow, Z.zee 2, 7, 9, 12, 16, 21; L. J. v. d. Wielen, Br.haven 3 en 25; P. Flohil, Br.haven 4; Jac. Stoutjes- dijk, Z.zee 5, 6, 8 en 22; J. Panne- koek, Schuddebeurs 10; A. J. Flik weert, Zonnemaire 11; C. Bal, Sir- jansland 13; P. v. Maanen, Drei schor 14; J. Folmer, Nieuwerkerk 15; A. M. Berrevoets, Z.zee 17 en 24; T. M. Dalebout, Nieuwerkerk 18; A. de Ronde, Sirjansland 19; W. van Sluijs, Haamstede 20; A. de Koning, Bruinisse 23. Oude duiven van Mons: J. M. Kloet, Br.haven 1 en 8; T. M. Dale bout, Nieuwerkerk 2 en 12; J. Fol mer, N.kerk 3; A. Overweel, Drei schor 4 en 5; P. v. Maanen, Drei schor 6 en 7; Gebr. Wurth,, Brou wershaven 9 en 10; J. Nieuwersteeg, Nieuwerkerk 11. (Slot) ï^et beroepen van een predikant in Brouwershaven was, evenmin als in de rest van Zeeland, een zaak van de kerkeraad alleen. De magistraat had hierin ook mede zeggenschap. Uit de kerkeraad en de afgevaardigden van de magi straat werd het collegium qualifi- catium (bevoegd college) samenge steld, dat het recht had een pre dikant te beroepen. We hebben hier een voorbeeld van de nauwe ver binding tussen kerk en staat. De overheid had zeer veel invloed op de gang van zaken in de kerk, niet alleen bij de beroeping van predi kanten, maar ook in andere geval len. Hoewel in Brouwershaven de verhouding tussen kerk en over heid meestal goed was, ontstond er wel eens verschil van opvatting tussen de meer „rekkelijke" magi straat en de meer „preciese" ker keraad. In.,1634 wilde de kerkeraad een algemene vasten- en biddag houden, maar dit werd door de overheid afgewezen. Wat was het geval? Een vasten- en bededag. Toen in genoemd jaar, 1634, ver schillende dijkvallen en grondbra ken het land van Schouwen ge teisterd hadden, verzocht de Clas sis van Schouwen aan de verschil lende overheden op het eiland, „om een vasten- ende bededagh uit te schrijven om den Heere vijerichlijk te bidden ons Eyland te willen ver- schoonen ende voor alle verdere breuken ende invallen te behoe den". De overheid van Brouwers haven wilde echter niet van een af zonderlijke boetedag in de week weten en verzocht de predikanten „op de gewone predikdagen in hare gebeden deze zwarigheden voor den Heere te gedencken". De over heid zette hier haar wil door on danks de wensen van de kerke raad; Een belangrijk element in het kerkelijk leven van de 17e eeuw was de kerkelijke tucht. Ze was het middel om de gemeente zuiver te houden van allerlei openbare zon den. Het was een poging op deze wijze iets van het Godsrijk op aar de af te beelden. Wanneer het avondmaal bediend werd, vier maal 's jaars, werden dan ook diegenen geweerd die zich aan openbare zonden hadden schul dig gemaakt. De predikanten met een ouder ling bezochten in de week vooraf gaande aan de Avondmaalsviering, de lidmaten van wie bekend was dat ze zich schuldig hadden ge maakt aan overspel, laster, dron kenschap, Zondagsontheiliging, enz. Men poogde hen tot andere ge dachten te brengen en zolang dit niet gelukte, werden ze van het Avondmaal geweerd. In de kerke- raadsnotulen van Brouwershaven, over de 17e eeuw, is herhaaldelijk sprake van dit moeilijke en soms pijnlijke werk. Geen voldoende Zondagsheiliging Het blijkt dat ook in Brouwers haven de Zondagsheiliging te wen sen overliet. De kerkeraad moet dan ook voak sommige lidmaten hierover vermanen. Ze verzoekt ook de magistraat de grofste mis bruiken in dit opzicht tegen te gaan, als: „de coping en vercoping openbaarlijk op de markt en in de winkels, het laden van schepen, het uitroepen van allerlei goed te koop en het houden van vismarkt onder de predikatie". Trouwens in heel Zeeland was de Zondagsviering nog een punt van grote zorg in de eerste helft van de 17e eeuw. Pas door het Pu ritanisme en het Pritisme (Voetiusl) is het tot een strengere Zondags viering gekomen. Daarom was de toestand in Brouwershaven niet er ger dan elders, terwijl men ook in aanmerking moet nemen dat het een havenplaats was. Dit waren enkele feiten en bij zonderheden, die een indruk moe ten geven van het kerkelijk leven in de 17e eeuw in Brouwershaven. Ze onderscheiden zich niet van wat zich op andere plaatsen van ons eiland afspeelde op kerkelijk ge bied. Het min of meer „steedse" karakter van Brouwershaven geeft echter aan zijn verleden een apar te kleur, waardoor het toch anders is en misschien interessanter dan het verleden van andere plaatsen. Dat Brouwershaven ook op kerke lijk gebied iets van een stad aan zich heeft, kan men zien aan het feit, dat het eens twee predikanten had. Het kerkgebouw laat dan ook nu nog zien dat Brouwershaven iets betekend heeft en het herstel ervan, dat het iets wil blijven be tekenen. Bij de ongeregeldheden te Wed Zem, die afgelopen Zaterdag plaats hadden, zijn in totaal 70 Europe anen om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich 21 kinderen en zuigelingen. Twee-en-twintig Euro pese mannen, vrouwen en kinde ren werden eerst verminkt en ver volgens verbrand. De opgroeiende jeugd maar ook de ouderen hebben reebt op een goed, degelijk, gezond ontbijt. Laat H-O havermout daarom op geen enkele ontbijttafel ont breken. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt Het waren de Hoge- en de Lagezoom Nu iets over de namen Hoge- en Lagezoom. Langs de landzijde der duinen vanaf Renesse tot in 't Wes ten liepen van oudsher twee paden of wegen. Eén de Lage, vlak langs de aangeslibde poldergronden, die tot aan de duinen reikten en één wat hogerop, langs de hellingen en over de ruggen en reepen der dui nen. Die duinkant, langs de aan gewassen gronden, noemde men „De Zoom", evenals de heuvelrand van Brabant aan de Zeeuwse zijde „de Zoom" heette. De laagst lig gende weg heette Lage- en de hoogst liggende de Hoge Zoom. De „Pitten" (Putten) is een laag gelegen terrein tussen slot Moer- mont, de Hoge Blok en de weg van Renesse naar Noordwelle. Beoosten de Pitten aan een binnenweg naar den Haerdt staat het oude en merkwaardig grote heren-boeren huis, dat de imponerende naam „de ('H)elle draagt. De Pitten vormden in vroeger tijden vermoedelijk een moer of moerasland (vandaar de slotnaam Moermont) begroeit met riet, wilgen, gras e.d., dat later werd drooggelegd en gedraineerd, door middel van sloten en greppels waardoor het een Ree-land werd, want „vee" is greppel of „duifje". Een dergelijk sompig land noemde men ook graag en algemeen „Nis- se" of „Nesse". Ree-land was dus ook feitelijk een Ree-nisse of op z'n Schouws Renissc. De Pitten sueerden oudtijds toen de Haerdt en de duinen en dijk daaromheen nog niet beston den via een open kreek op zee. Dit tweelingpoldertje één zoute en één verse of „vosse" Haerdt dat na de ramp ten dele is volge spoten met zeezand was voor heen een merkwaardig stukje Schouwen, maar had weinig eco nomische waarde. Het was een slechte weideplaats voor graseters en had enige brakke en zoet waterplasjes, waarin een interes sante waterflora en fauna werd aangetroffen, o.a. calmuswortel en talloze boze bloedzuigers 'e.d. Slechts weinigen weten iets af van het ontstaan van deze Haerdt. Het ontstaan ging als volgt in zijn werk: Schouwen bestond in eer ste aanleg alleen uit de duinban- nen. In het Oosten gingen deze niet verder dan de hoge kant van Re nesse. Aangroei van schorren. Successievelijk groeiden aan de Zuid- en aan de Oostzijde daarvan schorren en gorzen aan, die stukje bij stukje werden bedijkt met ka dedijkjes van Noord naar Zuid, b.v. de Meeldijk, de weg van Haam stede naar Koudekerke, van Renes se naar Noordwelle en Serooskerke van Oudendijk naar Oud-Ellemeet, van Scharendijke naar Eikerzee en verder van Den Bout aan de Lan- gendijk naar Looperskapelle, Brie- pe, Schutje, Kerkwerve. Maar ook van West naar Oost liepen zee -en kadedijken. Zo de zeedijk vanaf De Pitten (Hoge Blok), van Kuyers- dam, Oudendijk en Berenweg naar Scharendijke. Dan de Hoge weg van Serooskerke naar Brijdorpe. In het Oosten werd de Schouwse dijk aangelegd van de Nosse naar Zie rikzee en Oosterschelde. In 't Zui den zeedijken tot onder „Origande" benoorden Noord-Beveland. De zeedijken sloten nog niet aaneen. Vloedwater kwam binnen, o.a. bij Scharendijke, De Nosse en benoor den De Pitten. Daarom waren vluchtheuvels nodig overal waar de hoge vloeden gevaren opleverden. Benoorden de zeedijk Kuyers- dam, Berenweg vormden zich latei- schorren (Nieuwland) en mettertijd werd er daarom die schorren een nieuwe dijk gelegd, lopend van de Westerenban bezuiden langs den Haerdt, Noorddijk, Repard naar Scharendijke. Hij sloot open ver binding „Pitten" Brouwersha- vense Gat mede af. Men liet wat voorland liggen be noorden deze tweede zeedijk en wachtte af. Er kwamen geen nieu we schorren bij, maar op de „uiter- gronden" ontstond een zeeduinreep van de Westerbannen tot de Noord- dijk. En de schor tussen deze „zee- repen" en de zeedijk, dat is de Haerdt. De Noorddijk en Repard zijn ook door duinzand overstoven en lijken op duinen. Maar de kern daarvan is een oude zeedijk. Waar om dit bedijkte en beduinde pol- dertje de (H)aerdt-Den Aerdt heet en wat deze Aerdt bedieden mag, is onzeker. Huis of haard heeft er nooit ingestaan. De grond er van is weinig waard, maar wellicht be tekent de naam toch niets anders dan grond - Aerde. „De aerde", la ter verfomfaaid of vermooid tot „Den Haerdt" tegenover „de Helle" en „de Hemel" vlak er bij (Zuide lijk).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3