COEBERGH's Beroepsgoederenvervoer wegtransport congresseerde in de Noord-Oost-Polder Raad van Renesse gaat nieuw schooltype bekijken te Goes Vele mensen zagen vreemde ver schijnselen in de lucht frambozenbrandewijn In Holland staat een huis Ingezonden mededeling In 1957 zal de N.-O.-P. „vol" zijn Verkeersveiligheid dient zoveel mogelijk bevorderd De verkeersveiligheid. 2,5 millioenste bezoeker van de „E 55" reis naar Amerika aangeboden Mevrouw F. Stassen-Stijns, die de 2V2 millioenste bezoeker van de ,.E 55" was, is op de Brug van de Handel aan de Parkkade met haar echtgenoot en de leden van het kerkkoor „St. Caecilia" uit Spau- beek, waarvan de man deel uit maakte, gehuldigd. Geflankeerd door twee matroos jes in opleiding, die de symbolen van de „E 55" droegen, een koop vaarder met volle zeilen als achter grond en de muziek van Joop Am man's Ahoy-orkest voor de feest- entourage, stonden zij als gelukkige slachtoffers de redevoering aan te horen, die mr. K. P. van der Man- dele namens het bestuur hield. Hij bracht de bijzondere medewerking van Limburgse zijde aan de mani festatie nog eens in herinnering en bood het echtpaar ten slotte een reis per schip van de Holland-Ame- rik Lijn naar de Verenigde Staten aan. Verlangend keek Spaubeek toen even om naar de rivier, waar de juist gearriveerde „Nieuw Amster dam" te zien was. Het Limburgse volkslied moest zelfs herhaald wor den, een „lang zullen zij leven" werd gespeeld,, mevrouw Stassen sprak enkele woorden van dank voor de microfoon en de pastoor van Spaubeek, tevens voorzitter van het kerkkoor, uitte sympathie ke woorden aan het adres van Rot terdam, dat wel in de oorlogsdagen volgens Zadkine zijn hart verloor, maar zoals hij zeide zijn gulheid en hartelijkheid heeft behouden. Ingezonden mededeling Wapen U tegen die hinderlijke maagzuur-brand Met Rennies! Duizenden mèt U hebben last van overtollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. Onopvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Inspecteur wenst ruimere opzet van scboolbouwplan Het achtste beroepsvervoerscon. gres van de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport bracht 700 leden en mogelijk wordt bevoïderd. Ander- hun dames in het „Voorhuys te w „Wij hebben er alle belang bij, dat de verkeersveiligheid zo veel r. w zijds dient het wegvervoer in de Emmeloord samen. Mr. D G. W. legenheid te 2ijn zijn taak z0 soe_ Spitzen, secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en water staat, heeft deze samenkomst na mens de minister, mr. Algera, ge opend. De oud-directeur van de N.O.P., pel mogelijk te verrichten". Het verheugde spr. te kunnen constateren, dat de samenwerking tussen het departement, de rijks verkeersinspectie en andere dien sten met de N.O.B. goed is. Ook stemt het tot voldoening dat de r -i oLciiiL iicL tot, voiuucimte uat ut dr.ir. S. Smeding gat een uiteen- commlssle vel.gUnningen goederen, zetting over het tot stand komen vervoer CVG ondanks technische van de N.O.P., technisch econo- moeilijkheden tracht de practijk zo misch en sociaal. In 1957 zal de veel mogelijk te benaderen. Hij polder „vol zyn, d.w.z. dat dan hoQpti dat Qok de rijksdlenst voor het wegverkeer aan de gerecht- TE MACHTIGE KRIJGSDANS In het centrum van'Cairo is Donderdag een oud gebouw van drie verdiepingen ingestort op een ogenblik dat zich et ongeveer 200 personen in be vonden. Vijftig personen wer den gewond, van wie verschei dene zwaar. In het huis werd een huwe lijksreceptie gegeven en op het platte dak namen de onge veer 200 genodigden deel aan de uitvoering van een krijgs dans. Midden in de dans begaf eerst het dak het en vervol gens stortte het gehele gebouw ineen. Onder voorzitterschap van bur gemeester mr. G. F. Lunsingb Tonc- kens kwam deze week de raad in openbare vergadering bijeen. Afwe zig was de heer J. Stevense. In overleg met de inspecteur la ger onderwijs zal door de raad een bezoek worden gebracht aan een nieuw gebouwde school te Goes. Dit met het oog op de nieuw te bouwen O.L. school en Kleuter school te Renesse. Hoewel de in specteur het huidige plan goed vindt, acht hij een ruimere opzet gewenst, terwijl tevens tegenwoor dig moderner eisen worden gesteld dan waaraan het plan voldoet. In aansluiting op dit bezoek zal de oorlogsbegraafplaats te Bergen op Zoom worden bezocht. Ten aanzien van het plaatsen van een brievenbus bij de Oostenrijkse woningen werd van de P.T.T. nog geen bericht ontvangen. Uit het rapport van de School - artsendienst blijkt dat de school ruimte te Renesse niet voldoende wordt geacht. Voornamelijk heeft dit betrekking op de noodschool, welke door het grote aantal leer lingen in gebruik moest worden ge nomen. De voorzitter brengt hierna ver slag uit over de uitbreidingsplannen van de Beatrixschool te Zierikzee, daar deze door 't steeds toenemen de aantal leerlingen te klein is ge worden. Inmiddels is reeds een uit breidingsplan gemaakt waarvan de kosten op f 300.000 worden geschat. In behandeling komen vervolgens diverse bezwaarschriften tegen plaatselijke belastingen, welke allen daar zij op gegronde reden berus ten worden ingewilligd. De subsidie-aanvraag van de Stichting Militaire Tehuizen wordt afgewezen. Ingewilligd wordt de subsidie voor de schoolsportdag te Renesse, waaraan door 55 leerlingen van de O.L. school te Renesse werd deelgenomen. Stichting „Dorpshuis Renesse" Op de begroting Stichting Dorps huis Renesse over 1956 werden geen aanmerkingen gemaakt. Op voorstel van B. en W. inzake verhuur jacht gemeentegronden. wordt dit toegekend aan de heer K. v. Klooster. Verleend wordt het opstalrecht aan de Stichting tot op richting van een Kleuterschool op het terrein „Het Monster". Even eens wordt ingewilligd een subsidie aanvraag van de Stichting Kleuter school Renesse voor 1955 groot f 750. Het ligt in de bedoeling met het kleuteronderwijs op 1 Nov. a.s. te beginnen. Met ingang van 1 Oct. zal een onderwijzeres worden be noemd. Op voorstel van B. en W. gaat de raad accoord inzake verzekering gemeentegelden. Voor de financiering van de rio- lerings- en wegenwerken wordt aangegaan een geldlening groot f 350.000 per 1 Mei 1956. Met de heer Hogenboom kon overeenstemming worden bereikt ten aanzien van een stuk grond in de zg. boomweide, breed 10 meter. Met de pachters van deze grond, (volkstuintjes) kon over de schade loosstelling, op twee na, overeen stemming worden bereikt. Tegen de begrotingswijziging van het B.A. 1955 wordt geen bezwaar gemaakt, evenals tegen het verzoek van de algemene uitkering m.i.v. het dienstjaar 1955. Na uitvoerige besprekingen wordt het toezicht bij de riolerings- en bestratingswerken opgedragen aan de heer S. Rosmolen te Renesse. Vemieinlg aanbeplanting. Door enkele leden van de raad wordt de aandacht gevestigd op de vernielingen welke momenteel aan de beplanting en jonge boompjes geschieden. De voorzitter deelt me de dat de politie van een en ander reeds in kennis is gesteld. De aftredende heren Majoie en Hack van de Stichting Renesse wor den herbenoemd. Met het aflossen van een kas geldlening bij de Bank Ned. Gen- meenten gaat de raad accoord. Bij de rondvraag informeert de heer Blom of de riolering midden in de weg komt te liggen. Prac- tisch zal dat overal het geval zijn. De heer Westhoeve acht dit gezien de ondergrond ook beter dan in de sloten. De heer Westhoeve vraagt verder aandacht voor het van Zuijens- weegje, daar de toestand van het wegdek momenteel niet rooskleu rig is. Dit zal nader door het col lege worden bekeken. De heer Dorreman zag graag een lichtpunt geplaatst op de kruising Prov. weg-Hoogenboomlaan. Door de P.Z.E.M. wordt momenteel een ontwerp-verlichtingsplan voor Re nesse gemaakt. T.z.t. zal dit punt nader worden bekeken. De heer Blom vraagt of het col lege op de hoogte is van de ruil van een Noorse woning. Dit wordt ont kennend beantwoord. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter hierna de ver gadering. Na de Watersnoodramp.. Ned. pakketjes voor Amerika Als blijk van medeleven met de slachtoffers van de overstromingen in de Verenigde Staten zal het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis hon derd familiepakketten zenden. De ze pakketten houden in een Bra bants bont kleedje, een paar Ne derlandse sigaren, wat speelgoed en enkele bloembollen. Nederlandse rondvlucht 1955 start 2 September Vüf en twintig sportvliegtuigen nemen deel Op Vrijdagmiddag 2 September zullen tussen half vijf en half zes ongeveer vijfentwintig sportvlieg tuigen uit alle delen van Nederland op de vliegbasis Eindhoven landen om deel te nemen aan de Neder landse rondvlucht 1955, die tot en met Zondag 4 September zal duren. Op de vliegbasis worden de onge veer vijftig deelnemers ontvangen door de commandant, kol.wnr. H. P. Zielstra. Op Zaterdagmorgen 3 September zijn de sportvliegers te Eindhoven de gasten van de N.V. Philips en na bezichtiging van het bedrijf wordt een koffietafel aangeboden door ir. F. J. Philips, een der deelnemers aan de rondvlucht. Daarna start men voor het eerste deel van de aan de rondvlucht verbonden wed strijd, welke die dag naar het zweefvliegcentrum der Koninklijke Ned. Vereniging voor Luchtvaart te Teriet bij Arnhem leidt. Het is een nauwkeurigheids- en navigatie- wedstrijd waaraan ook doellandin- gen zijn verbonden. De Calcutta-expres is Dins dagavond 200 kilometer ten Noor den van Calcutta ingereden op een menigte werkloze vluchtelingen, die zich hadden neergezet op de spoorlijn uit protest tegen een ver meende achterstand bij de uitbeta ling van ondersteuning. Zes beto gers kwamen om het leven, acht werden gewond. Het K.N.M.I. constateerde niets abnormaals Woensdagavond is het K.N.M.I. in de Bilt opvallend dikwijls opge beld door mensen uit verschillende delen van het land ,die meenden in de lucht iets te hebben waarge nomen, dat niet behoorde tot de verschijnselen, die men gewoonlijk aan de avondlijke hemel ziet. Deze abnormale verschijnselen werden omschreven als vuurballen en lichtende banen en strepen, die dikwijls in vonken uiteenspatten. Van de zijde van het K.N.M.I. werd naar aanleiding hiervan op gemerkt, dat men geen verschijnse len heeft geregistreerd, die van bij zondere aard waren. Men neemt voorshands aan dat de geconsta teerde lichtbanen veroorzaakt kun nen zijn door de uitlaatgassen van straaljagers, indien het geen val lende sterren waren die zich op grote hoogte bevinden. Ook geven wolkenbanken op zeer grote hoogte dikwijls het effect van lichtende strepen of banen. Ingezonden mededeling zijn, alle 1600 boerenbedrijven en 300 iici wcKvcmcci a au uc eciccni' vaardigde verlangens van het weg. Van de 48.000 ha. grote polder werd --T t\ »t "o vervoer (o.a. de kwestie der laad- ~*j o---- 2000 ha tot bos bestemd. De N.O.P. vermogens) zai voldoen. Spreker ontdekt. Er zijn acht arrestaties telt thans 20.000 bewoners, waar- stelde tenslotte met voidoening verricht en talrijke documenten tin van een kwart te Emmeloord. Aan vast> dat het wegvervoer bij de beslag genomen, die volgens :de de middenstand in dit nieuwe land aanleg en de ontwikkeling van de Iraakse politie het bewijs leveren is steun verleend door een tijdelijk N q.P. grote prestaties geleverd van het bestaan van een betrekking ventverbod in te stellen. Dr. bme- hegft en thang Qok een beiangrijke tussen de illegale communistische ding zeide te hopen, dat de thans t k in djt landbouwdistrict ver- partij in Irak en de Perzische Toe- nog niet administratief ingedeelde .f deh-nartii polder eens met Oostelijk en Zui- vult' üetl part13' delijk Flevoland en dé Marker- waard Neerlands twaalfde provin- V'vSte van de N.O.B.- TnUBBF BW B1T.M FEUILLETON wegtransport, de heer E. van Don kelaar, viel mr. Spitzen bij in diens opvatting, dat het wegvervoer goe de wegen waarop met voor het ver voer geschikt materieel kan wor den gereden, behoeft. De vervoers- en verkeerswetten dienen zoveel mogelijk op de eisen van verladers afgestemd te zijn, aldus spr. Dit zal onze gehele maatschappij te goede komen. De heer van Donke- De Iraakse politie heeft in het pelgrimsoord Chitte de Kadhimain, bij Bagdad, een communistische cel een heerlijk glaasje voor de dames f 6.10 per L. Verkrijgbaar bij Uw slijter de vakman! MhSHKSI Droogte doet schade in Zeeland TONEEL EN FILM Extra voorstellingen van het betere genre films te Zierikzee Tegemoetkoming aan verlangen van publiek Dikwijls heeft men in tijdschrift land een stroming onder het bios- j r. j u"wXl en krant kunnen lezen, dat er in cooppubliek waar te nemen, die de denkt daarbij tevens aan het Qng land ten aanzien van de film_ „miskende Muze" op de juiste rijtijdenbesluit, dat thans in hei- kungt (Qok by de officiëIe (kunst) (kunst)waarde weet te schatten, ziening is. wetenschap) een achterstand be- Gelukkig heeft men open oog staat. Deze achterstand wordt vaak voor datgene wat er onder het pu- verborgen achter uitdrukkingen als 'bliek, ook op Schouwen-Duiveland, „miskunde Muze", en „film spreekt leeft; men heeft ook opgemerkt de geen schone taal" enz. Deze achter- veranderingen in de gedachtengang stand is des te merkwaardiger, om- van het bioscooppubliek, dat nu dat wij voor het eerst in de geschie- langzamerhand de kunst van de denis de geboorte van een nieuwe film op die plaats in de rij der kun- Het aanhoudende droge weer be- kunst hebben kunnen gadeslaan, sten zet waar deze werkelijk thuis- gint in West-Zeeuws Vlaanderen terwijl de oorsprong van de andere hoort. nadelig te werken. Het district kunsten zich meestal in een histo- Daarom heeft de directie van de heeft wellicht tijdens de onweers- risch nevel aan ons oog onttrekt. N.V. De Concertzaal besloten ook periode van een paar weken gele- Met heel veel moeite en inspan- in Zierikzee op Donderdagavond den minder van de regen geprofi- ning strekt de wetenschap zich uit speciale filmvoorstellingen te ge teerd dan andere delen van het naar datgene wat vermoedelijk voor ven. Speciaal in die zin, dat op deze land. altijd een geheim en onoplosbaar avonden al eerder vertoonde films Sommige landbouwgewassen gaan zal blijven, maar wat vlak voor de die zeer in de belangstelling van vroegtijdig dood en leveren derhal- hand lag, wat onder haar ogen be- het publiek stonden, opnieuw in ve een minder goede oogst. zig was zich te voltrekken, ontging vertoning gebracht zullen worden. De kwaliteit van het grasland haar ten enenmale. Het kijken op Verder vindt men er films voor de vermindert zienderogen. Een aan- de lange afstand heeft de weten- natuurliefhebber, films die de ope- tal weiden is al in erge mate ver- schap waarschijnlijk een zekere bij- ra-liefhebber zullen interesseren, dord. Het komt voor, dat het gras ziendheid bezorgd, waardoor het kortom voor ieder wel wat. Hier van de dijken door vuur aangetast actuele tijdsgebeuren voor haar onder vindt men enige titels van wordt bij de verbranding van stop- waarneming onscherp werd. Nu films, waarop nu reeds en met niet pels en stroresten op het land. komt men echter langzamerhand geringe moeite beslag is gelegd: De De moestuinen zien er trooste- tot de conclusie, dat men in de ge- zevende sluier, De woeste hoogte, loos uit. De huismoeders komen legenheid geweest is de geboorte Bastogne, „La Traviata". niet aan de inmaak toe, omdat de van een nieuwe kunst waar te ne- In de kermisweek wordt met deze daarvoor bestemde groente staat te men. voorstellingen gestart en nl. op verdorren. Ongetwijfeld valt er in Neder- Woensdag 7 September. 41 door B. J. TEN WESEPE 18. De raadsleden staan op om even hun benen te strekken. Al spoedig vormen zij kleine groepjes om de kwestie te bespreken, die opeens zo brandend geworden is. Ook de heren aan de grote tafel zijn in diep gesprek gewikkeld. Pinot blaast uit en bekijkt het geen hij geschreven heeft. Ja, raadsvergaderingen verslaan is een specialiteit van hem. De snelste spreker kan hij bijhouden als het moet. Daarna kijkt hij even naar de burgemeester, die druk zit te pra ten met zijn wethouders. Staan die er even gekleurd op, denkt Pinot, inwendig grinnekend. Wat een mop! De koffie komt binnen en de pers wordt niet vergeten. Dat is hier zo de gewoonte, dank zij het initiatief van burgemeester Winkelaar. Toen hij voor de eerste maal de raad presideerde, kreeg de pers in de pauze niets: dat was nog nooit ge beurd. Koffie met koek voor de raad. De pers mocht toekijken. Maar daaraan maakte dé nieuwe burgervader meteen een einde. Als de raad koffie met koek kreeg op kosten van de gemeentekas, dan ook die krantenmensen. Stel je voor die zaten er toch voor hun broodje! En burgemeester Winkelaar was meteen in de achting van de kran tenmensen gestegen. Die wist ten minste, wat een arme journalist toekwam. De bode heeft de heer de Groot thuis getroffen en deze komt in een snel tempo naar het raadhuis. Hij wordt in de kring van B. en W. be trokken en Pinot, die zo af en toe een blik naar de grote tafel wendt, begrijpt, dat de Groot er behoorlijk van langs krijgt. Dat ziet hij wel aan de gezichten. De koffie is op en de koek ook. Een paar korte hamertikken en de leden nemen hun plaatsen weer in. Nieuwsgierig naar de verklaring, die nu moet komen. De voorzitter zegt: „Mijne heren, ik heropen "de vergadering en stel punt negen opnieuw aan de orde van behandeling. We hebben hier de heer de Groot, hoofd van Bouw en Woningtoezicht, en van hem hebben we vernomen, dat hij op instigatie van wethouder Vrieze, opdracht heeft gegeven tot onbe woonbaar verklaring van de per celen 2, 2a, 4 en 4a aan de Prinsen straat. Inderdaad is dit niet ge schied, om de eenvoudige reden, dat deze woningen zonder meer niet meer onbewoonbaar verklaard kunnen worden. De heer de Groot heeft zich hiervan persoonlijk op de hoogte gesteld. De huizen zijn behoorlijk gerepareerd, en wel door vakmensen, de firma Brugman. Dit had ons gerapporteerd moeten wor den, maar door een misverstand is dit niet geschied. De heer de Groot heeft namelijk de eigenaar opge roepen voor een onderhoud, maar deze is niet verschenen". „Een ogenblikje, meneer de voor zitter", interrumpeert nu 't raadslid Steensma, „want dit is ook onjuist. Ik vraag hierover het woord". Burgemeester Winkelaar is ont stemd. De kwestie wordt vervelend, afgezien van het feit, dat de Groot een stommiteit heeft uitgehaald. Bovendien komt dit alles in de krant én dat is eigenlijk nog het beroerdste. Morgen weet heel de stad het. Evenwel, het moet nu maar uitgepraat worden. „Het woord is aan de heer Steensma". Deze kucht even en zegt: „De eigenaar, de heer van Asten, is een employé van mijn bedrijf en hij heeft mij op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Ik heb hem indertijd ten zeerste afgeraden om ook maar iets aan deze huizen te doen. Ik heb hem terdege gewaar schuwd, dat deze huizen op de no minatie stonden om afgebroken te worden. Desondanks is hij zijn eigen weg gegaan. Wat het resul taat daarvan is, weten we nu alle maal. Maar als de heer de Groot zegt, dat de heer Van Asten geen gehoor heeft gegeven aan zijn op roep voor een onderhoud, dan moet ik vaststellen, dat dit onjuist is. De heer van Asten was op die bewuste dag prompt om tien uur op het bu reau van Bouw- en Woningtoezicht alwaar hij tot ruim elf uur heeft zitten wachten. Maar aangezien hij genoeg kreeg van het wachten, is hij vertrokken en de portier hier van in kennis gesteld. Hij heeft te gen deze man gezegd, dat men hem maar weer opnieuw moest oproe pen, maar dan op een tijdstip, dat hij meteen kon worden ontvangen. Ik mag er zeker wel de aandacht op vestigen, dat de betrokken huis eigenaar in loondienst is - bij mij - en dat zijn tijd net zo goed geld kost als de tijd van de heer de Groot". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2