DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorgenomen demobilisatie blijkt een diepe achtergrond te hebben Pessimisme uit zich in groeiende stroom vluchtelingen uit het 'Oosten Volkomen stilzwijgen over militaire maatregelen in Marokko VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruilbeleling 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdeg, Don- derdeg, Vrijdeg en Zeterdeg - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (me*. 15 mm.) f 1,per stuk. No. 17800 - 112e Jaargang ZlERlKZEESdEMNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochfman - Lange Nobelslraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. 1. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Moskou haalt 640.000 man naar huis Sowjet-Unie voor tweede industriële revolutie? Het woningcontingent voor Zeeland Het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp, heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisves ting o.m. de volgende schriftelijke vraag gesteld: De voorgenomen demobilisatie 20 mlllioeng^ers de indus- m^t^PuTgegeven «T/'Aug' van 640.000 man van de Som,et- werkk?aSrten'heeft iJ" moet worden opgemaakt, dat strijdkrachten blijkt diepe achter- Wanneer de 640.000 man naar huis Zaf!and als mige provincie geen grond te hebben. Wanneer men de terugkeren betekent dit slechts een juiste interpretatie meent gevonden tijdelijke verlichting: het aantal ,riJe ontwjklceling. te hebben san de reeks verklarin- i°"Se mannen en vrouwen dat voor Weet de mlnistel/ dat evenwel in gen, die de laatste tijd door de Sow- u^chikhaS is daalt ledeï jïaï ln bePaalde Plaatsen in deze provincie 3e. economische ordenaars f t aj- 5S gelegd, dan staat er in de Sow jet- de eerstkomend e vul jaar een ver- stige moeiIijkheden zijn in de in- Unie een tweede industriële revo- andermg ten goede zal komen. dustriële sector, zodat bedrijven, iutie aoor de deur M°sk°l1 f,n,et .?ozeer Êemteres- die daar sinds jaren gevestigd zijn, seerd bij het creeren van nieuwe vanwege het ontbreken van woon- De aangekondigde maatregelen ^^^ehooriyke producfe uS ??legen?Sid. v001 _?ers°??_e! j" .?iïï?Srïï8T>y.!a1™ï»S» de bestaande fabrieken met een mi- Hoop pp Duitse eenheid vervliegt Alleen in Augustus vertrokken 25000 personen C' O o Het is het gebrek aan on- o O dervinding, dat een jonge man O er toe brengt dingen te doen, waarvan een oudere man zegt, dat ze onmogelijk zijn. O Hel K.N.M.I. verwacht ductiviteit in Rusland zijn van een nimum aan arbeldskracht erl mo. dusdanige aard en strekking dat geyjk ,n het vrijmaken van men er een grondig v g fabrieksarbeiders teneinde deze te- in kan zien van het Sowjet indus- triële stelsel, die misschien alleen vergeleken kan worden met die, welke in het begin van de dertiger jaren plaats greep. Thans echter is duidelijk een strekking aanwezig tot automatisering: het gebruik van machines, in plaats van mensen, ter bediening van machines. Voor hen, die de Sowjet Unie zien als een land met een onuit- naar andere gemeenten en andere provincies dreigen te worden ver plaatst? De toestand in Algerije Hoewel het verzet in Algerije Z.1CH «ia to, *c,u ,„vsv «-v.,, °yer algemeen onderdrukt is, puttelijk mensenreservoir lijkt de hel?*?®nzich Woensdag toch ge- noodzaak voor „automation" in de welddaden op kleine schaal voor- Sowjetfabrieken twijfelachtig, maar gedaan. het is wel zo goed als zeker dat die Intussen groeit uit de berichten noodzaak inderdaad bestaat. In een °ver de opstandige actie van de in. rapport van 4 Juli aan het Centrale heemsen op Zaterdag jl. langzaam Comité van de Communistische een grimmig beeld van uit fanatis- Partij heeft premier Nikolai Boel- ma ontstane gewelddaden en van ganin stilzwijgend toegegeven dat wreedheden, die met wreedheden er een ernstig tekort bestaat aan "JU beantwoord. Volgens Franse fabrieksarbeiders. Sindsdien is er autoriteiten zijn in het weekeinde door een aantal Russische econo men op gezinspeeld dat naar ver wachting het probleem in de ko- 1.000 Arabieren en 110 Fransen, on der wie 25 militairen, gedood, doch het aantal slachtoffers onder de in- «vauuiug uci uiuun.1.111 isu mende paar jaar ernstiger vormen heemsen zal, naar men verwacht, zal aannemen. In vroeger jaren was het gebrui kelijk deze moeilijkheden op te los sen door duizenden boeren van het platteland naar de fabrieken over te brengen, maar hieraan kan nu niet meer worden gedacht omdat de landbouw in de Sowjet-Unie, die in de laatste kwart eeuw meer dan Nieuw orkaangevaar bedreigt Amerika Een nieuwe orkaan, die de naam „Edith" heeft gekregen, nadert de Verenigde Staten uit dezelfde rich ting als de orkaan „Diana", die in negen Amerikaanst staten grote verwoestingen heeft aangericht en uitgebriede overstromingen heeft veroorzaakt. De orkaan Edith", met windsnel heden van 130 tot 140 kilometer per uur, bevindt zich op het ogenblik nog 1700 mijl ten Oosten van Miami. Het scheepvaartverkeer in dit ge bied is gewaarschuwd. Intussen wordt overal in het Noordoostelijke deel van de V.S. hard gewerkt om de schade te her stellen veroorzaakt door de orkaan „Diana". Eenheden van de genie hebben de beschikking gekregen over 10 millioen dollar om nieuwe bruggen te bouwen en de water leidingen te herstellen. veel hoger blijken te zijn. 0n-alledaagse vondst Een inwoonster van het Gro ninger dorp Wagenborgen be leefde Dinsdag de verrassing van haar leven. Zij vond na melijk zo maar vijfhonderd gulden op straat. Het bleken briefjes van tien en vijf-en- twintig gulden te zijn, als het ware achteloos in het rond ge strooid. De vindster wist niet wat ze er van moest denken, maar ze raapte de waardevolle papiertjes uiteraard vlug op. „Ik dacht eerst dat het recla mepapieren waren", zei ze. Men acht het niet onwaar schijnlijk dat het geld uit een passerende auto is gefladderd. De eigenaar is evenwel nog steeds niet komen opdagen. Buiten het Atlasgebergte is het vrij rustig Na de eerste berichten van een grootscheepse militaire actie tegen de Berbers in het Atlasgebergte in Noord-Marokko schenen de Fran sen om veiligheidsredenen een vol komen stilzwijgen over het verloop van de operaties te betrachten. In de rest van het protectoraat is het vrij rustig. Uit het gebied van Meknes worden drie gevallen van brandstichting gemeld in op slagplaatsen van blanke kolonisten. In Marakesj en Fez bleven de win kels gesloten naar aanleiding van een stakingsoproep van nationalis tische zijde. Te Safi is nog een uit gaansverbod van kracht. Te Rabat is Woensdag het stoffe lijk overschot van generaal Duval, de Franse opperbevelhebber in Marokko, die Maandag bij 'n vlieg tuigongeluk om het leven is geko men, ter aarde besteld. Bij de uitvaartdienst, die po een plein in Rabat werd gehouden, ga ven de Franse kolonisten, vooral toen resident-generaal Grandval het woord nam, van hun vijandig heid jegens deze blijk. Het ge schreeuw was zo hevig, dat de re sident-generaal zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Zoals bekend zijn vele kolonisten gekant tegen de liberale politiek van Grandval, die de Marokkanen een groter aandeel in het bestuur over het protectoraat wil geven. In Marokko zgn al ruim duizend slachtoffers te betreuren, tengevolge van de onlusten van de inheemse bevolking. De Franse regering heeft troepen aan het N.A.T.O.-verband onttrokken en met speciale trans portvliegtuigen naar de bedreigde gebieden gezonden. Op de foto houden Franse soldaten een tent in het oog, met verdachte Marok kanen, in Ain-Abid. Het Duitse pessimisme over de nog overgebleven kansen om tot een spoedige hereniging van het land te komen, uit zich tijdens de voorbe reidingen van dr. Adenauer's reis naar Moskou in een toegenomen siroom van vluchtelingen uit Oost- Duitsland. Men rekent er in Bonn op, dat in de maand Augustus 25.000 Oost- Duitsers een heenkomen naar het Westen zullen zoeken. Dat is be langrijk meer dan in de voorgaande maanden. Berichten uit Berlijn, dat de grote doorgangssluis voor de vluchtelingen is, spreken er van, dat in verreweg de meeste geval len een verstoring van de lang ge koesterde eenheidsdromen de oor zaak der vlucht is. Slechts vijf pro cent van de Duitsers, die de laatste maanden naar het Westen zijn ver- tiokken, hebben dat gedaan omdat zij rechtstreeks door het communis tische regiem bedreigd werden. In de meeste gevallen bleken de men sen het besluit naar het Westen te emigreren, uitsluitend genomen te hebben ,daar zij een langdurige voortzetting van de splitsing van Korte berichten uit het Binnenland GRONINGEN. Op de Friese Straatweg in de gemeente Hoog kerk is een Duitse auto in volle vaart tegen een boom gebotst. De bestuurder, H. R. Henn uit Bremer haven, werd vrijwel op slag gedood De twee mede-inzittenden, de ver pleegsters K. Dijkstra, 19 jaar, uit Hardegarijp en C. Dalebout, 20 jaar uit Leeuwarden, werden bij dit on geval ernstig gewond en zijn over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen. Beide zijn verbönden aan het Stadsziekenhuis te Leeuwarden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. LEIDSENDAM. Tijdens het spe len is het zesjarig zoontje van de familie Scholtes alhier in spoeling met een temperatuur van 75 graden gevallen. Deze spoeling bevond zich in een schuit van de firma Stram- praat. Het vent je,is, overdekt met brandwonden, in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis „An- toniushoeve" te Voorburg vervoerd. APELDOORN. De N.V. Konink lijke' Fabrieken Talens en Zoon heeft haar fabricageprogram uit gebreid. Zij legt zich thans ook toe op de vervaardiging van vulpen nen en heeft daartoe aan de Ooster laan een fabrieksgebouw aange kocht en ingericht. De fabricage is thans in volle gang, er worden reeds enige honderden stuks per dag geproduceerd. ROTTERDAM. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Dean Acheson, is in gezelschap van zijn echtgenote met de „Nieuw Amsterdam" in Ne derland aangekomen. Het echtpaar zal een week lang de gast zijn van de Canadese ambassadeur in Ne derland. Daarna gaan zij een va- cantietrip naar Frankrijk maken. Mevrouw Acheson wil aan de Ri- vièra gaan schilderen. RENKUM. In de Rijn onder deze gemeente is het stoffelijk overschot gevonden van de korporaal-torpe domaker bij de marine S. H. J. van Wamel, die Zondagmiddag bij het zwemmen in de Rijn is verdronken. BERGEN OP ZOOM. De 19-jarige Albert Voets die met zijn vader en .twee broers een vacantietocht per auto door Duitsland maakte, is Maandag in de Rijn bij Düsseldorf verdronken. Vader en zoons waren op terugweg naar huis en zouden nog dezelfde avond in Bergen op Zoom arriveren. Het stoffelijk over schot van de verdronkene is nog niet gevonden. ROTTERDAM. Donderdagmorgen is in de haven alhier het 13.000ste schip van dit jaar binnengekomen. Het was het 6.540 brt. metende m.s. „Lufira" van de Cie. Mar. Beige te Antwerpen, dat met een lading stukgoed van Matadi (West Afrika) kwam en ligplaats koos in de Maas haven. ZWOLLE. In de provincie Over ijssel zijn sinds 1 Juni van dit jaar zestien gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Deze ge vallen zijn verdeeld over de gehele provincie. Gedurende de laatste tien dagen is ongeveer elke dag een geval van kinderverlamming ge meld. het land voorzien en de hoop op een verdrijving van het communis tische regiem hebben verloren. Vol gens de persdienst van de partij van dr. Adenauer wordt de massa vlucht, die na de conferentie van Genève is begonnen in verreweg de meeste gevallen veroorzaakt door „een overweging van de algemene toestand". De vlucht bewijst, aldus deze persdienst, dat de bevolking van het door de Sowjet-Unie bezette deel van Duitsland „geen geloof schenkt aan de principiële omme keer in de gezindheid der commu nistische machthebbers". Stad en Provincie ZIERIKZEE Auto's botsten Woensdagmiddag omstreeks drie uur had op het kruispunt Raam straat-Weststraat een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. De vrachtauto, be stuurd door P. N. A. L. uit Schie dam kwam uit de Raamstraat ge reden toen uit de richting. Post- straat een personenauto naderde bestuurd door mw. C. M. v. S.-de R. uit Dreischor. Een aanrijding bleek onvermijdelijk. Van de vrachtauto werden het rechtervoorspatbord en de voorbumper ingedrukt, de per sonenwagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich evenwel niet voor. De gemeentepolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. RENESSE Concert fanfarecorps „Luctor et Emergo" Zaterdagavond hoopt het fan farecorps „Luctor et Emergo" tij dens het laatste zomerfeest, geor ganiseerd door de attractiecommis sie van V.V.V., het volgende pro gramma ten gehore te brengen. 1. Vrolijke Dauwtrappers, mars, P. B. Bisselink; 2. Le Vase Sacré Ouverture, G. Gadenne; 3. Sinfo- nie Concertante, 3 delen, G. Boe- dijn; 4. Kroningsmars uit de Pro feet van Meijerbeer, arr. P. J. Mo lenaar; 5. Voor 't Vaderland, mars, Sam Vlessing; 6. La Jolie Flaman- de, vals, D. Bauwens; 7. Le Joyeux Forgeron, mars met zang, J. Bou- chel; 8. Bummel Petrus, Max Wer ner Kersten; 9. Verjaardagserenade Paul Lincke, arr. Fr. v. Diepen beek; 10. My Truly Fair, Populaire mars, B. Merril; 11. Een Schone Meimorgen, fantasie, P. B. Bisse link; 12. Zeeuws Volkslied, Jan Morks; 13. Onze Taptoe, P. B. Bis selink. Men hoopt omstreeks half acht te beginnen, waarna om ongeveer 9 uur de lampion-optocht een aan vang zal nemen, voorafgegaan door „Luctor et Emergo". Op het terrein bij de Noorse noodwoningen zal een kampvuur worden ontstoken. Een en ander zal ongetwijfeld weer veel mensen op de been brengen. BROUWERSHAVEN Noodsportveld wordt in gebruik genomen Aanstaande Zaterdag, 27 Augus tus, zal het sportterrein te Brou wershaven, gelegen achter 't Slin- gerbos, officieel worden geopend door burgemeester J. L. v. Leeuwen Des avonds half zes zal „Apollo" met de sportvereniging „Brouwers haven' zich naar het terrein bege ven. Na het officiële gedeelte zal de korfbalwedstrijd -Brouwersha ven I-Renesse I gespeeld worden. Zondagmiddag 3 uur wordt een voetbalwedstrijd Brouwershaven I- Zonnemaire gespeeld. De opening van het noodveld brengt voor Brou wershaven een grote uitkomst, om dat nu in eigen gemeente sport wedstrijden kunnen worden gehou den. Voorheen moest men gebruik maken van het veld te Zonnemaire. Dezer dagen slaagde onze oud stadgenoot de heer L. van Dongen voor de acte Land- en Tuinbouw, te Wageningen. tot Vrijdagavond: KANS OP ONWEER Meer bewolkt met plaatselijk in hoofdzaak in de Zuidoostelijke helft van het land een regen- of onweersbui. Vrij warm. Aanvan kelijk zwakke tot matige, latei- matige of vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 27 Aug. Zon op 5.44; onder 19.43 Maan op 16.27; onder HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 Aug. 9.54 v.m. 21.07 n.m. BROUWERSHAVEN 27 Aug. 9.34 v.m. 22.10 n.m. Doodtij: 27 Augustus. DREISCHOR Stoppelland in vlammen Op het stoppelland in het Wes tergat van de landbouwer J. J. v. d. V. brak Dinsdagmiddag op on verklaarbare wijze brand uit. Een groot gedeelte van het stoppelland ging in vlammen op. Met grote moeite slaagde men er in het vuur te bedwingen, zodat de omliggende nog te maaien percelen graan kon den worden gespaard. Van de op het land liggende zakken gerst werden pl.m. 11 mud zwaar be schadigd. Bedrijfsongeval Maandagmiddag j.l. had de landbouwer J. H. R. het ongeluk bij oogstwerkzaamheden met zijn -hand tussen een landbouwmachine bekneld te geraken, waarbij een middelvinger gedeeltelijk werd af gerukt en enkele andere vingers werden verwond. Betrokkene moest zich onder chirurgische behande ling stellen in het ziekenhuis te Noordgouwe. SIRJANSLAND Afscheid Secretaris] W oningcommissie in verband met zijn vertrek Dinsdagavond nam, in verband met zijn vertrek, de heer de Roo afscheid als secretaris van de Wo ningcommissie Ooster- en Sirjans- land. Nadat de lopende zaken wa ren behandeld, sprak de voorzitter, de heer Joh. Hage, een hartelijk af scheidswoord, er op wijzende wat de heer de Roo gedurende 2 jaar als secretaris heeft verricht. Het zeer grote woningtekort bij terug keer van de evacuatie, met als ge volg de vele vergaderingen, heeft vooral van de heer de Roo veel tijd gevraagd. Vooral ook de prettige wijze van samenwerking tussen hem en de commissie werd door de voorzitter in 't bijzonder gememo reerd. Tot opvolger als secretaris is benoemd dhr. J. v. d. Maas, ambt. ter secretarie. BRUINISSE Auto reed motorrijder aan De motorrijder S. Wesdorp uit Bruinisse werd in de omgeving van Serooskerke Dinsdagmiddag aange reden door een hem achterop ko mende auto. De motor sloeg tegen de grond en daarmede ook de be rijders. De heer Wesdorp liep slechts enige schaafwonden op, maar de duo-passagier bakker R. Hirdes uit Bruinisse kreeg verschil lende wonden aan hoofd en gelaat, zodat hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe moest worden ver voerd om verbonden te worden. De schuldvraag wordt onderzocht. De telefoonautomatisering Te Bruinisse werd de fundering gelegd voor het gebouw dat zal die nen voor de automatische telefoon centrale voor Bruinisse. Deze ge meente is de eerste die geautomati seerd zal worden. De Frangaise Odette Rousseau heeft te Sens (Yonne) het wereld record parachutespringen voor vrouwen verbeterd. Zij sprong van een hoogte van 8.600 meter en open de haar parachute pas op 400 meter hoogte, dus na een vrije val van 8.200 meter. Het oude wereldrecord stond op naam van de Russische Soeltanowa. Op het tweede congres tegen Sowjel-interventie in Latijns-Ame- rika, dat te Rio de Janeiro wordt gehouden, is voorgesteld de diplo matieke betrekkingen van alle lan den van Latijns-Amerika met de Sowjet-Unie te verbreken. Er werd een motie aanvaard, waarin soli dariteit met de organisatie van Midden-Amerikaanse landen en met de president van Guatemala, Cas tillo Armas, wordt betuigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1