Amerika bevindt zich op een kruistocht voor de wereldvrede De Vluchtelingenkinderen op Schouwen-Duiveland Uitvoering Woningbouwplan Buysé (131 huizen) vordert systematisch Ouden van dagen zaten vijf kwartier in gestoorde lift opgesloten Vliegtuigen en buizerds, duinmuizen, mooie meermin, technische ontroering en wonder TOESPRAAK PRESIDENT EISENHOWER Nimmer instemming met verdeling van Duitsland President Eisenhower heeft op de jaarvergadering van de vereniging van de Amerikaanse balie een toe spraak gehouden, waarin hy onder meer heeft verklaard, dat de top conferentie van Genève de gele genheid heeft geopend om vooruit te komen in de richting van een vrede, die gebaseerd is op recht vaardigheid. Amerika, zo zei hij onder meer, bevindt zich op een kruistocht voor de vrede. In zijn ijver voor de vre de kan het echter niet het onrecht, dat de Sowjet-Unie aan mensen en naties heeft aangedaan, aanvaar den. Zulks zou het onrecht slechts doen voortduren en zekerlijk een toekomstig conflict in zich bergen. Zo kan de verdeling van Duits land niet gesteund worden door ar gumenten, welke gegrond zijn op grenzen van taal en ras en de over heersing van landen kan niet meer gerechtvaardigd worden door over wegingen van defensieve aard. Een appaz-aat, dat binnen de grenzen van souvereine naties aan de politieke en ideologische onder mijning werkt kan nooit als een culturele beweging voorgesteld worden. Een en ander komt misschien voort uit een mengsel van wan trouwen en vrees. Dit zou wel een verklaring doch geen verontschul diging vormen. De Amerikaanse delegatie te Genève heeft het dui delijk gemaakt, dat er geen ware vrede kan zijn, als wij een status quo aanvaarden, die onrechtvaar digheid voor vele landen, onder drukking van menselijke wezens op grote schaal en het verlammen van constructieve inspanning door vrees in vele gebieden inhoudt. Stad en Provincie Boelganin wil meer atoomconierenties De premier van de Sowjet-Unie maarschalk Boelganin, heeft in een boodschap tot de voorzitter van de atoomconferentie te Genève opge roepen tot „generale bijeenkomsten van geleerden". De Russische premier verklaar de deze oproep tot de conferentie te richten „in verband met het suc ces dat op deze eerste atoomconfe rentie van de Verenigde Naties is bereikt". De boodschap van de Rus sische premier was gericht aan de voorzitter van de Zaterdag geslo ten conferentie. Maarschalk Boelganin beschreef de conferentie als „een veelbeteke nende stap voorwaarts tot het be reiken van internationale samen werking op het belangrijkste ge bied van het gebruik van atoom energie voor vreedzame doelein den". „Deze conferentie zal zonder twijfel de zaak van de vrede die nen en leiden tot een verder afne men van de internationale span ningen", aldus Boelganin. 2.5 millioenste bezoeker op E 55 De E-55 boekt de laatste dagen, ondanks en misschien ook ten dele door het broeiend hete weer, fan tastische bezoekcijfers. Nauwelijks is de 2y4 millioenste gehuldigd, of de 2% millioenste passeerde reeds de controle. Dit was Woensdagmor gen mevrouw F. Stassen-Stijns, die met het zangkoor „St. Caecilia" uit Spaubeek naar de manifestatie ge komen was. Noodwachter uit vrije wil Van de zijde van het Nederland- sche Roode Kruis wordt onze aan dacht gevestigd op een bijzondere radio-uitzending die zal plaats vin den op 9 September as. (te 19.10). Op dat tijdstip zal de Directeur- Generaal voor Openbare Orde en Veiligheid in de rubriek „Verkla ring en toelichting" het woord voe ren over het onderwerp: „Nood- wachter uit vrije wil". Deze voor dracht wordt uitgezonden over de zender Hilversum II. Prijzen van suiker omlaag Naar aanleiding van de afschaf fing van de omzetbelasting op sui ker bij de fabrikant ad f 3,60 per 100 kilogram, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening twee beschikkingen uitge vaardigd, welke in de Nederlandse Staatscourant van gisteren zijn af gekondigd. Volgens de prijzenbe- schikking suiker 1955 wordt de prijs af fabriek voor suiker (melis 1) met ingang van 1 September 1955 verlaagd van f 72 tot f 69,30 per 100 kilogram. De heffingsbe schikking suiker 1955 legt aan de voorraadhouders - niet-suikerfabri- kanten, voorzover zij van het mi nisterie van financiën teruggave van omzetbelasting op suiker zul len ontvangen, een heffing op ten bate van het Landbouwegalisatie- fonds van f 0,90 per 100 kilogram suiker. ZIERIKZEE G. DE PUYT f In de leeftijd van 59 jaar is te Goes Dinsdag overleden de heer G. de Puyt, gepensionneerd adjudant- corpschef en hoofdrechercheur van politie. Gedurende enkele jaren voor de oorlog tot aan het moment dat de moeilijkheden met de bezet ter hem dwongen tot aftreden, was de heer de Puyt adjudant-corpschef van de gemeente-politie te Zierik- zee. OOSTERLAND Vergadering Gemeenteraad De raad dezer gemeente zal Don derdagavond in openbare vergade ring bijeenkomen, ter behandeling van een 15 punten tellende agenda. Hiervan noemen wij de beëdiging van een nieuw raadslid en een voorstel tot benoeming van de heer J. Zijlstra tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Sirjansland. Verder ko men voorstellen voor tot het aan gaan van een vaste geldlening tot een bedrag van f 500.000 voor de tijd van 40 jaar met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en tot het verlenen van eervol ontslag als waarnemend secretaris aan de heer A. P. J. de Roo. Verdere voor stellen hebben betrekking op de aankoop van een perceel grond met schuur en op de bouw van acht wo ningwetwoningen voor bejaarden en tot onderhandse aanbesteding van deze bouw. Aanbod van de „Rotary-club" te Zierikzee. Wij vernemen dat de Rotary-club te Zierikzee de Werkgroep Vluch- telingenactie Schouwen-Duiveland een aanbod heeft gedaan om met de thans op het eiland vertoevende vluchtelingenkinderen van twaalf jaar en ouder een reisje naar Rot terdam te maken, met een bezoek aan de Kralingse plassen,' een ha- venrondvaart, een bezoek aan Dier gaarde Blijdorp, en bezoek aan de tunnel en rondrit door Rotterdam op Dinsdag 30 Augustus a.s. Voor de kinderen tot en met elf jaar zal er een tocht naar de West hoek worden gemaakt op een nog nader te bepalen datum. Uiteraard heeft de Werkgroep dit aanbod in grote dank aanvaard. De directie van Hotel van Oppen heeft aan geboden voor die dagen gratis de lunchpakketten te verzorgen. dergelijks mist men te Renesse. Met auto's werd het gezelschap weer naar de gemeente gebracht, waar in één der hótels een koffie maaltijd werd genuttigd. Om kwart voor zeven kwam „Concordia" aangemaxcheerd. Ge meenschappelijk werd een mars geblazen, waarna de beide corpsen zich op weg begaven naar het V.V.V.-kampeerterrein, waar de meeste vreemdelingen vertoeven. In een speciaal vervaardigde mu ziektent weid daai'na geconcerteerd Tevoren evenwel hield de vooi-zit- ter van V.V.V. een toespraak, waarin hij ook zijnerzijds zijn vol doening uitsprak over de komst van „L. et E." Spr. prees het werk van de V.V.V.-actiecommissie van Renesse. Spr. zag wel in dat er te Renesse sprake is van een grote V.V.V.-activiteit. De heer de Ruiter dankte de spx-eker en sprak zijn voldoening uit over de gulle ontvangst te Oud dorp. Vele hondeiden beluisterden daar na met aandacht het concert van het fanfarecorps. Om ongeveer half tien werd de terugtocht aanvaard. Vooral door het lichten van de zee werd het een fantastische avond lijke vaart. De schipper moest wel wat zoeken door de vele onver lichte boeien en de zandbanken, doch wist het schip toch veilig voor de rede van Scharendijke te bren gen, waarna het werd binnenge loodst door de havenmeester dier plaats. Een woord van dank voor de in deze betoonde hulpvaardigheid is stellig niet misplaatst. Ongeveer half twaalf was 't gezelschap weer thuis, hoogst voldaan over de uiter mate geslaagde dag. Ingezonden mededeling Nog een (verlate) foto van de misplaatste Ierse grap. Zoals bekend heb- Wetenschap en Techniek ben vier jonge officieren van het Britse leger vrywillig bekend, dat zy de z.g.n. „Ierse overval" hebben gepleegd. By deze overval werden Revolutionnair vliegtuigtype wapens gestolen, die op de foto worden afgevoerd. in aanbouw. Fanfarecorps „Luctor et Emergo" bracht concertbezoek aan Ouddorp Fiakkeeënaars toonden zich gulle gastheren ZIERIKZEE Op 10 October de eerste twaalf gereed i In de geteisterde gebieden van Amerika dreigt een ernstige werk loosheid. Alleen al in de staat Con necticut zijn ongeveer 30.000 per sonen, in ieder geval tijdelijk, zon der werk als gevolg van zware schade door de overstromingen toe gebracht aan fabrieken en onder nemingen. In verschillende fabrie ken zal het vijf of zes weken du ren alvorens het werk weer kan worden hervat. Wie zich thdns naar het terrein be geeft, begrensd door het Slabbers- werf, Hofférplein en Wandeling, wordt getroffen door de systemati sche bouw van de 131 woningen, die in het plan-Buyse zullen ver rijzen, welke bouw het gevolg is van het initiatief dat door de Wo ningbouwvereniging „Beter Wo nen" werd genomen en welk werk wordt uitgevoerd door „Panagro" te Warmond. Wanneer zullen deze woningen nu klaar zijn? Men streeft naar eind Mei volgend jaar wanneer er geen onwerkbare uren moeten worden genoteerd wegens vorst in het voor jaar. Op 19 December van dit jaar komt het meest Zuidelijk gelegen blok van 49 stuks gereed. Op 10 October de eerste twaalf stuks, op de 31e van dezelfde maand weer twaalf en op de 21e November nog 7. Er zullen 101 woningen van het zelfde type prijzen. Twaalf woningen worden volsla gen benedenwoningen; alle kamers komen gelijk met de begane grond. Zes andere komen op de eerste ver dieping, waarop ook alle kamers komen te liggen, terwijl 12 wonin gen met twee verdiepingen komen, dus 1 op de begane grond, de twee andere boven elkaar, totaal dus drie woongelegenheden. Met de bouw van het complex is men, zoals bekend, op de le Nov. van het vorig jaar begonnen onder het dagelijks toezicht van de heer L. Koot, die een open oog heeft voor de zorgen van de toekomstige huurders en speciaal let op kleine gerieflijkheden die de huisvrouw zo gaarne in haar woning aantreft. Gevelstenen Godskamertjes. Tot voor de afbraak van de Godskamertjes sierde een drietal gevelstenen deze eeuwenoude klei ne woningen. Na de afbraak zijn deze stenen voorzichtig uitgebro ken en ter bewaring op het stad huis ondergebracht. Het ligt in de bedoeling deze stenen, een van het Kleermakersgilde en een van het Schippersgilde aan de Noordzijde van het nieuwe blok woningen met het front naar het Hofferplein - dat Hofferstraat zal worden - aan te brengen. De gevelsteen van het Schippersgilde draagt als onder schrift, dat apart zal worden inge metseld „Dit schip is present ge daan door Pieter van Eennaam, deken van het Schippersgilde Ao. 1770". Bovendien zal een bronzen plaat worden bevestigd waaruit blijkt dat de gevelstenen afkomstig zijn van de afgebroken Godska mertjes. c „Beter Wonen" overweegt voortfc de bouw van nog zeven woningen aan het Slabberswerf om het aan zien van dat stadsdeel te ver fraaien, omdat de achterzijden van de woningen aan het H. J. Doele- man-plein anders te zichtbaar blij ven. De straten Raveslootstraat, d' Aillystraat en Marisstraat zijn wat smal, hoewel er behoorlijk ruimte is voor passage, maar men heeft de straten met opzet zo ge maakt opdat de groenstrook rond de woningen zo groot mogelijk zou worden. Het ligt in de bedoeling, zulks in overleg met het gemeente bestuur, daar voor een aantrekke lijke beplanting te zorgen, waar voor de heer A. Komter, architect, aangezocht zal worden. Heel jam mer is het dat het geplande jeugd- gebouw waarschijnlijk niet in ver vulling kan gaan. De besprekingen hierover hebben nog steeds niet tot het gewenste resultaat geleid. Wel licht dat de gemeente, mocht het jeugdgebouw er niet komen, er een andere oplossing voor weet te vin den, bv. in de vorm van een gym- nastiekgebouw. Andere bouwplannen. „Beter Wonen" koestert nog an dere bouwplannen. Zodra de grond beschikbaar is gaat men verder met het realiseren van nieuwe objecten en wel de bouw van 19 midden standswoningen aan de Grachtweg op het Malta-terrein. Over een maand kan het bestek gereed zijn van het aanleggen van de weg Dam door de Gracht naar het nieuwe ziekenhuis aan de Kadeweg, die het genoemde terrein ontsluit. Deze daar te bouwen woningen zullen aanmerkelijk duurder zijn in huurprijs maa rze zullen ook in hurprijs, maar ze zullen ook het plan-Buijse komen te staan. In dit laatste plan hebben de kamers op de verdieping geen schuin dak- vlak, twee behoorlijke slaapkamers, een kleine slaapkamer, douchecel met wastafel, koud en warm water met gasgeijser van de gasfabriek. De keukens worden voorzien van een Bruijnzeel-Monta installatie. De woningen zullen niet alle even duur zijn wat de huur betreft. De gemiddelde huurprijs zal 8,25 moeten bedragen. Er zullen er zijn die f 8,50 gaan kosten, andere zul len f 8 huur moeten opbrengen. Bij de huur komt dan nog plm. 60 cent per week voor de warmwatervoor ziening plus de kosten voor de wa terleiding. Aan het begin van de Marisstraat., gezien van het Slab berswerf, zal een transformator huisje van de PZEM verrijken. De Amerikaanse luchtmacht heeft Dinsdag bevestigd, dat zij een con tract heeft gesloten met een Cana dese firma (de Avro Canada Ltd.) voor onderzoek en ontwikkeling van een nieuw idee op het gebied van het ontwerpen van vliegtuigen. Een woordvoerder zei, dat het pro ject zeer geheim is. Hij gaf geen Het voorgenomen tegenbezoek Renesse te komen geven. Gelet verdere bijzonderheden, van het Fanfarecorps „Luctor et evenwel op het reeds vergevorder- Eerder was door het blad „Globe Emergo" aan de gemeente Ouddorp de seizoen, zal hiervan dit jaar Mail" in Toronto (Canada) ge- vond onder zeer gunstige weers- évenwei niets meer kunnen komen meld, dat de Amerikaanse lucht- omstandigheden Zaterdag j.l. plaats Op het terras van een der strand- macht het werk aan een Canadese De reis werd per boot gemaakt, paviljoens bracht het fanfarecorps „vliegende schotel" had overgeno- Het werd juist ook door het ideale daarop een marsenprogramma ten rnen van de Canadese regering, die weer een pleziertocht, die de deel- gehore. het project eerst had gesteund, nemers veel voldoening heeft ge- Gezeten op het terras heeft men maar haar medewerking later had schonken. Het bestuur van de at- een prachtig uitzicht op zee. Iets beëindigd, tractiecommissie van V.V.V., onder leiding van de voorzitter, de heer t L. de Ruiter", de echtgenoten der muzikanten en bovendien vele Re- nessenaren en vreemdelingen maakten de tocht naar Goeree- Overflakkee zover af en toch zo dichtbij mede. EN DAT BIJ WARM WEER Benauwd slot van tochtje naar de hoofdstad Voor 17 ouden van dagen uit Den warm en het werd daardoor al Op de kade van Ouddorp werd het gezelschap verwelkomd door de burgemeester dier gemeente en de bestuursleden van de muziek vereniging „Concordia". De bur gemeester sprak zijn voldoening Heider die met een ar oen een daa ie sP°edi2 uitermate benauwd in de uit over dit door de wederzijdse neiaer> aie mei een 9roeP een aa9Je ljfthov nam toen ppn kloek V.V.V.'s tot stand gekomen bezoek uit waren in de hoofdstad, heeft het bes'luit: hjj trapte een ru£tje stuk, en hoopte dat er nog verschillende feest Dinsdagavond een benauwd zodat toen voldoende verse, zij het malen de gelegenheid voor zal zijn. slot gejlad Zij hadden genoten van warme, lucht binnenstroomde. Deze De voorzitter van ,,L. et,E. beant- actie kostte de lift-boy overigens een snij wond aan zijn linkerenkel, woordde de speech van de burge- een maaltijd in één van Amster- meester, waarna de fanfare met iams grote warenhuizen en bega- hetgeen 00k al niet bevorderlijlc pittige marsmuziek het dorp introk ven Ejcj, welvoldaan om kwart over was voor de noodzakelijke gemoeds- acht, toen het warenhuis dus allang rust der passagiers. gesloten was, per moderne, snelle Intussen werkten inderhaast ge- lift naar beneden. roepen technici met spoed aan de opheffing der storing, maar het Toen ontstond een storing met duurde toch tot half tien voor de monstreerd, een nog jonge, voor het gevolg, dat de 17 ouden van da- lift tenslotte naar beneden kwam velen van het gezelschap onbe- gen, samen met de lift-boy, vijf en de ouden van dagen uit hun be kende tak van sport. De voorzitter kwartier lang in de lift opgesloten narde positie konden worden ver van de Ouddorpse reddingsbrigade bleven. lost. maakte bekend, dat zijn mannen Het was in het warenhuis met De lift-boy moest zijn enkel in bereid zijn een demonstratie te deze zomerse hitte toch al erg het Binnengasthuis laten verbinden. Na het nuttige van een welkome tractatie werd met auto's gereden naar het strand, waar een demon stratie gegeven werd van de plaat selijke reddingsbrigade. Bovendien werd hier het waterskiën Wat er in de Westhoek allemaal in de lucht hangt? Zo op het eerste gezicht vliegtuigen - veel meer dan elders - en buizerds. Er gaat toch feitelijk geen dag voorbij of hier komen gierende straaljagers over vliegen en soms dreunt in de verte aan de zeekant 't kanonvuur? Zijn de reede en de kust van Schouwen oefengebied van marine en lucht vaart? Het lijkt er veel op vindt Eilandman, die zo nu en dan ook een klein dwergvliegtuigje een boog om de vuurtoren heeft zien maken en dalen op het vliegveld. En dan de buizerds. In de bosjes ritselt het altijd van veldmuizen (of duinmuizenen wee de zwartrug die zich in het open veld durft te wagen. Het is een willige prooi voor de buizerds, die in de lucht „staan", gereed om toe te schieten als zij prooi in het vizier krijgen. Intussen is het erg druk geweest (en nog) in Schouwens lustwaranda, maar op een hete tocht over het nieuwe duinpad (halverwege „Schouwse Boer" en vuurtoren) heeft Eilandman daar niet veel van gemerkt. De hitte trilde over de groene wereld en de einder zag blauw-grijs ook al vanwege de ver zengende hitte. Het pad slingert zich met verrukkelijke wendingen door het brede en majestueuze duinlandschap. Diep ingesneden dalen wisselen af met steile top pen, begroeid met brem, waarvan de bolletjes al geler en geler begin nen te kleuren. Na een moeizame klim over stuifhellingen staat men aan het breedste strand van de hele wereld. Midden in het seizoen met een heel wat grotere drukte dan op andere jaren, waren er op dat punt twee kleine menselijke pop petjes op het strand te zien en en kele grote grauwe „goggen", die za ten uit te rusten op het vochtige zand. Laten we ons voorlopig nog niet al te veel zorgen maken over te gfote drukte, gezien het feit dat zo iets zo maar kan in een overzo- mers en verrukkelijk seizoen. Toch waren er wel sporen van menselij ke beschaving en ditmaal heel ge lukkige. Dicht tegen de duinrand aan bevindt zich 'n veld met meer- kleurige schelpen, waarin het een lust te zoeken is. Een artistiek aan gelegde strandbezoeker of bezoek ster had tegen een opgeworpen zandwal met schelpjes een mozaiek gelegd van de Schouwse zeemeer min. Het was een zeer geslaagde meermin, mag Eilandman wel zeg gen, met een rood lichaam en een prachtige blauwe staart. Het pronkstukje zat daar zo maar in het zand te wachten tot wat wind of een schennende voet, want strandkunstproducten zijn bros en brekelijk, zo men wel zal weten. Kunst en natuur waren hier de op windende elementen en een ander maal was het natuur en techniek. Boven het „suikerbrood", het hel gele duin aan de vuurtoren stond een lucht van het diepste blauw en op een morgen zag Eilandman hier over langzaam en statig een spier wit vliegtuig voorbij vliegen. Het helgele zand lichtte fel op, het blauw van de hemel was transpa rant en het vliegtuig wit als het ge bit van een jong meisje. Het was voor Eilandman (en misschien voor anderen ook wel) één der schaarse momenten dat de techniek ontroer de. Verder zou Eilandman liever over niets anders willen schrijven dan over het fosforiserend mysterie van de lichtende zee. Een golvende lijn van vuur werd getekend op het strand, dat telkens zwak werd ver licht door de witte stralenbundels van de lichttoren. Eénccllig vonk- diertjes te nietig om afzonderlijk tc zien, kunnen een mens ook in 1955 nog klein maken en plotseling doen beseffen dat hij minder is dan een stofje in het heelal en een kor rel zand aan de oever van de altijd ademende zee. Om nuchter te blij ven is Eilandman toen maar schie lijk in het water gedoken. Gek, hij was plotseling een vuurman, die zich nog liep te verbazen toen hij wat slaapdoezeltg door het zand naar zijn tent slofte. Nog altijd ligt het wonder vlak bij ons!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2