DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frankrijk reageert fel op de aanvallen der opstandelingen Na de opstand zijn 100.000 man Franse troepen in actie gekomen Regering van Suriname treft financiële en andere noodzakelijke maatregelen Op top-capaciteit wordt gewerkt om de dorstige kelen te laven DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaling I 3,50, per week 27 cenl. Losse nummers 10 ct. Verschijnl Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) II,— per stuk. No. 17799 - 112e Jaargang ZIERIKZEESdWNIEUWSBODE WAARIH OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Troepen, tanks en vliegtuigen in offensief in het Atlasgebergte Franse (roepen, gesteund door jachtvliegtuigen en tanks, zyn in actie gekomen tegen de Berbers, die zich verschanst hebben in de heuvels by het verwoeste stadje Wad Zem. Deze Berbers, vele van hen te paard, waren Zaterdag het stadje binnengestormd, om met de plaatseiyke Arabische bevolking een bloedbad aan te richten onder de Europese bevolking. Het totaal aantal doden dat se dert Zaterdag in Marokko is ge vallen, wordt geraamd op 1000. De zuiveringsoperatie van het leger tussen de kust en de midden-Atlas bergketen zal zeer krachtig worden uitgevoerd. In Algerije stonden Franse kolo nisten in de rij bij militaire posten waar wapens werden uitgedeeld, waarmee zij zich zullen kunnen verdedigen tegen mogelijke nieuwe aanvallen op hun leven en goede ren. Bij de botsingen in Algerije, die door de autoriteiten een mis lukte opstand worden genoemd, zijn sedert Zaterdag meer dan 100 Franse militairen en burgers en meer dan 500 Algerijnse opstande lingen gedood. Men gelooft, dat vele inwoners van Marokkaanse steden, die heb ben deelgenomen aan de onlusten van het afgelopen weekeinde, naar de bergen zijn gevlucht om aan ar restatie te ontkomen. Vliegtuigen van de Franse lucht macht voerden met machinegewe ren en raketten onafgebroken aan vallen uit op kampen van Berbers en groepen bereden stamleden die met oude geweren en messen ge wapend zijn. Pantserwagens van het vreemdelingenlegioen drongen schietend door in afgelegen dorpen waar opstandelingen zich ver schanst hadden, na in het afgelo pen weekeinde de steden Kenifra, Wed Zesm en Khoeribga aangeval len te hebben. In deze steden zijn tenminste 60 Europeanen door Ma rokkanen gedood. Bloedbad te Khoeribga. De Europese wijk van Khoeribga die Zondag door duizenden Marok kanen werd omsingeld, werd slechts dank zij de snelle tussen komst van marine-commando's en legionnairs, voor een lot als Wed Zem trof, bespaard. Kort voor de komst van de opstandelingen werd alarm geslagen door een aantal Marokkanen, die door de Europese wijk renden onder het uitroepen van „berg je, ze komen jullie do den". De benden opstandelingen, die zojuist een Frans echtpaar en de vrouw van een Franse marine-of ficier in handen hadden gekregen en vermoord, werden in de Euro pese wijk opgewacht door de com mando's, die salvo na salvo op de opstandelingen losten, waardoor tientallen Marokkanen werden ge dood. Later vormden de Marokka nen nieuwe groepen, die de Euro pese wijk van een ander kant aan vielen. Verscheidene openbare ge bouwen werden in brand gestoken. Vliegtuigen, die per radio waren gewaarschuwd, vielen daarop met machinegeweervuur en raketten de uitgestrekte wijken rondom de Europese wijk van Khoeribga, aan, terwijl legionnairs met zware ma chinegeweren van alle kanten op deze wijken schoten. Toen de be togers vluchtten, drongen de legi onnairs de krottenwijken binnen, waar veel arrestaties werden ver richt. Volgens sommige berichten werden de lijken van 200 Marok kanen gevonden. De schade, die in Khoeribga werd .aangericht, wordt geraamd op een milliard franken. Het wachten moe De 23-jarige Clarence Wil liams uit Newmarket (Ontario) heeft bekend, dat hij een auto had gestolen en daarmee elke dag naar zijn werk was gegaan - langs het benzinestation waar hij in de wagen was gestapt. „Ik werd het wachten op de bus moe", legde hij de rechter uit, die hem tot een jaar ge vangenisstraf veroordeelde. Amerikaanse uitnodiging aan Sowjet-leiders Allen Ellender, Amerikaans De mocratisch senator uit Louisiana, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, heeft Dinsdagavond vijf Sowjet-leiders uitgenodigd de V.S. en in het bijzonder de staat, die hij vertegenwoordigt, te bezoeken. De uitgenodigde leiders zijn Kagano- witsj, Mikojan, Perwoechin, Malen kof en Soeslof. Ellender zei dit tegenover jour- nalisten, die aanwezig waren op een receptie, die door de Roemeense ambassadeur te Moskou werd gege ven ter gelegenheid van de elfde jaardag van de bevrijding van Roe menië. Meer dan duizend personen woonden de receptie bij. De overstromingen in de Ver. Staten Volgens de jongste cijfers bedraagt het aantal doden als gevolg van d: overstromingen in negen staten ir het Noordoosten van de V.S. 197. President Eisenhower heeft Dins dag, nadat hij over de getroffen ge bieden was gevlogen, een federaal hulpprogram ten bedrage van 101 millioen dollar in het leven geroe pen. Naar schatting zullen ten min ste 50 millioen hiervan worden be stemd voor Connecticut en Penn sylvania, de twee staten die he* ergst zijn geteisterd. Radio- en televisieploeg naar de West Thans is bepaald, dat een stal van radio- en televisiereporters het Koninklijk Paar op de reis naar de West zal vergezellen om in het va derland hiervan verslag te doen. Voor de radioploeg is als chef d'équipe aangewezen de heer Ge rard Hoek, programmaleider van de N.C.R.V., die door Guus Weitzel van de Wereldomroep en Dick de Vree van de K.R.O. als reporters zal worden begeleid, benevens door een drietal technici. De televisie wordt vertegenwoordigd door Ben Met- trop van de K.R.O., die vergezeld zal worden van cameraman Piet Kaart. De bekende Russische schrij ver Michail Sjolochof heeft in een open brie.f aan het nieuwe Russi sche tijdschrift „Buitenlandse Lite ratuur", een ronde tafel-conferen tie van schrijvers uit alle landen voorgesteld, aldus meldt Radio- Moskou. Een C-119 „Flying Boxcar" van de luchtbasis Charleston is op drie woningen in de nabijheid van het vliegveld gestort. Dit ongeluk heeft minstens 10 mensen het leven gekost. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zijn vier burgers en zes leden van de bemanning van 11 omgekomen. Londen-New York v.v. op één dag Twee Britse vliegers zijn er Dinsdag in geslaagd met een twee- motorig „Canberra" straalvliegtuig op één dag van Londen naar New York en terug te vliegen. De eigenares van het vliegtuig, de „English Electric Company", heeft dadelijk na de landing van het toe stel op de luchthaven van Londen erkenning van drie nieuwe records geëist, namelijk voor de gehele vlucht, voor de oversteek Londen- New York en voor de terugreis. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Maandag is de 20-jarige Amsterdamse student Ferdinand Philips van de Kamin- spitze in het gebied van de Inns- brücker Nordkette omlaag gestort en bleef als door een wonder ach ter een rotspunt boven een 150 me ter hoge, steil aflopende bergwand hangen. Politie, uitgerust met red dingswerktuigen heeft de zwaarge wonde student uit zijn benarde po sitie gered. 's-GRAVENHAGE. Vrijdagmid dag 2 September te 16.45 uur zal de echtgenote van de burgemeester van Abcoude, mevr. M. A. Quarles van Ufford-van der Meer, bij de N.V. Werf Gusto v.h. firma A. F. Smulders te Schiedam de voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde mijnenveger „Abcoude" te water laten. 's-GRAVENHAGE. De Finse aartsbisschop Salomies, het hoofd van de Finse Nationale Kerk, de Evangelisch Lutherse, komt op 25 September naar ons land. Hij zal te Rotterdam de aldaar gebouwde Finse zeemanskerk inwijden. 's-GRAVENHAGE. Vrijdag 26 Augustus zal een detachement mi litairen van de Koninklijke Land macht per s.s. „Bonaire" uit Am sterdam naar Suriname vertrek ken. Het detachement omvat 46 man onder wie 4 officieren. Te 10.45 uur wordt een korte afscheidsplech- tigheid gehouden in de inschepings- loods van de K.N.S.M. Het schip zal vermoedelijk te 12 uur vertrek ken. AMSTERDAM. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoom vaart-Maatschappij Nederland is Dinsdag met 1200 passagiers uit In donesië in Amsterdam aangekomen. Het schip heeft een rondreis ge maakt via Australië en Indonesië. De weersomstandigheden waren zo gunstig, dat het schip ondanks een aanvankelijke vertraging ruim an derhalf uur eerder dan verwacht werd in Amsterdam aankwam. BERGEN OP ZOOM. In de ge meente Bergen op Zoom is een ge val van kinderverlamming gecon stateerd. Het patiëntje, een kind van 4 jaar, is direct geïsoleerd on dergebracht in het Algemeen Bur ger Gasthuis. DE TROEBELEN IN NOORD-AFRIKA Grote aanval over front van 100 km breedte Minstens 100.000 man van de Franse strydkrachten zijn Dinsdag in Marokko en Algerije in actie ge komen om het nog smeulend ver zet na de mislukte opstand in het weekeinde de kop in te drukken. Het is de grootste operatie sinds de oorlog met de rifbewoners dertig jaar geleden. In Marokko zijn krachtige een heden van het vreemdelingenlegi oen, Marokkaanse scherpschutters en valschermtroepen, met steun van pantserwagens en vliegtuigen over een front ter breedte van hon derd km. tussen Wed Zem en Ke nifra tot de aanval overgegaan om opstandige Berbers uit hun linies in de bergen te verdrijven. Intussen zette het merendeel van de troepen, die sinds de ongere geldheden in November van 't vo rige jaar in Algerije zijn gelegerd, de zuiveringsacties in de vlakte van Constantine voort, waar Zaterdag bij een reeks goed georganiseerde aanvallen honderden personen ge dood werden. Het ministerie van defensie te Parijs weigerde het aantal militai ren bekend te maken, dat aan de operaties deelneemt. Voor de ge beurtenissen van de twintigste Augustus bevonden zich evenwel in Algerije 100.000 tot 120.000 mili tairen en politiemannen, terwijl in Marokko 40.000 tot 60.0000 man ge legerd was. Nu de Franse opperbevelhebber in Marokko, generaal Duval, Maan dag bij een vliegtuigongeluk om pet leven is gekomen, worden de 9peraties geleid door generaal Mi guel, de commandant in het gebied van Meknes. Er is nog geen opvol- eer voor generaal Duval benoemd. Actie met vliegtuigen. De strijd in het Noordelijke deel van Marokko, waarbij de Fransen van met raketten bewapende „Vampire'-vliegtuigen gebruik ma ken, is gericht tegen duizenden B.erbers, die behoren tot vier stam men, welke de verbannen sultan Mohammed Ben Joessef trouw zijn gebleven. Leden van deze stam men, onder wie velen te paard, hebben Zaterdag, zoals gemeld, deelgenomen aan de slachtingen onder blanken te Wed Zem en Kenifra. Hoewel deze Berbers zich naar hun haardsteden in de bergen hebben teruggetrokken, blijven groepen van hen in de vallei boer derijen aanvallen, brand stichten in spoorwegstations en telegraafver bindingen vernielen. In Marakesj, waar zich Maandag ongeregeldheden voordeden, pa trouilleerden sterke troepeneenhe- den^die vooral de dichtbevolkte in heemse wijken bewaakten. Franse verkenningsvliegtuigen ontdekten bij Khenissef, tussen Ra bat en Meknes, grote concentra ties bereden Berbers, die men houdt voor aanhangers van de machtige anti-nationalistische Pas ja van Marrakesj, El Galwi, die op het ogenblik aan het overleg te Aix-les-Bains deelneemt. Ongeveer 500 Marokkanen, die te Wed Zem werden aangehouden naar aanleiding van de moordpartij in het weekeinde, trachten de poli tie onder de voet te lopen, toen hun ondervraging begon. Franse troe pen kwamen met machinegeweren in actie, waarbij een groot aantal arrestanten werd gedood. In Algerije schijnt de tegenactie van de Fransen meer slachtoffers onder de inheemsen te eisen dan in Marokko, aangezien de Fransen in Algerije over meer mannen be schikken, die bovendien tengevolge van de maandenlange guerilla met de opstandelingen beter geoefend zijn. Volgens de Zondagavond be kendgemaakte officiële cijfers zijn in Algerije 110 blanken en 250 in heemsen gedood, doch bepaalde militaire kringen zijn van mening, dat aan dit laatste aantal nog een nul kan worden toegevoegd. In een der voorsteden van Buenos Aires heeft zich een ernstig treinongeluk voorgedaan. Volgens de laatste opgave zijn bij het onge luk 21 personen om het leven ge komen. Er zijn 53 gewonden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. O O o Het lezen is soms een ver- nuf tig middel om niet te hoe- o ven denken. O O Het K.N.M.L verwacht tot Donderdagavond: AANHOUDEND ZOMERWEER Droog en overwegend zonnig weer met dezelfde of iets lagere tempe raturen. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. 26 Aug. Zon op 5.42; onder 19.45 Maan op 14.46; onder 22.39 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 Aug. 8.45 v.m. 21.07 n.m. BROUWERSHAVEN 26 Aug. 8.21 v.m. 20.49 n:m: Doodtij: 27 Augustus. Te warm om te leren Scholen dicht te Haarlem. Wegens de warmte hebben B. en W. van Haarlem besloten aan de leerlingen van de gemeentelijke scholen voor lager, voorbereidend en buitengewoon lager onderwijs, opnieuw vacantie te geven. De les sen, die Dinsdagochtend waren be gonnen, werden stopgezet en zul len Maandag 29 Augustus worden hervat. Dit besluit is genomen in over leg met de inspecteur van het la ger onderwijs en de gemeentelijke geneeskundige dienst. De vacanties voor de bijzondere lagere scholen eindigen normaal de volgende week. Het Koninklijk bezoek aan de West Gids met bijzonderheden over land en volk wordt samengesteld De overstromingen in de V.S. Het aantal slachtoffers van de overstromingen in de zes Noord oostelijke staten van de Verenigde Staten is Maandag gestegen tot 186. In officiële kringen schat men dat totaal meer dan 200 personen het leven hebben verloren en enkelen vrezen zelfs dat het aantal dichter bij de 300 zal liggen. De totale schade wordt geschat op vele millioenen dollars: Volgens de laatste gegevens zijn in Penn sylvania 93 slachtoffers gevallen, in Connecticut 66, in Massachusetts 13, in Rhode Island 1, in New Jersey 6, in New York 4 en in Virginia 3. Frankrijk gaat 60.000 reservisten oproepen In de komende drie of vier maan den zullen in Frankrijk ongeveer 60.000 reservisten onder de wape nen worden geroepen ter verster king van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika, aldus is Woens dag in welingelichte kringen te Pa rijs vernomen. De regering heeft S. f 100.000 (f 200.000 Ned. Crt.) uitgetrokken voor kosten, verbonden aan het be zoek van het Koninkiyk Paar. Vooruitlopend op deze post op de in te dienen begroting 1955, heeft de regering de Staten goedkeuring verzocht, aangezien nu reeds uit gaven in verband met voorberei dingen moeten worden gedaan. De witte calèche zal vermoede lijk met de „Antillia" van de An tillen naar Suriname worden ge zonden. De paarden zouden de reis naar Suriname per K.L.M. maken en zullen op de landsboerderij wor den ondergebracht. Voor de journalisten is het pen sion Lashley besproken, nog geen minuut wandelen van het Gouver neurspaleis, waar de Koninklijke gasten zullen logeren, verwijderd. Voor het Koninklijk Paar wordt een gids samengesteld waarin alle mogelijke bijzonderheden over land en volk te vinden zij en over plaat sen die bezocht zullen worden of waar men langs zal komen. Het boekje zal ongeveer 150 bladzijden groot worden en verlucht zijn met talrijke foto's en tekeningen van Stanley Brown, een jeugdige leer ling van de Nederlandse schilderes Nola Hatterman, die reeds enige, jaren in Suriname vertoeft. Het zal voor 50 cent te koop zijn en wordt gedrukt in een oplaag van 10.000 exemplaren. Nabij Spring City in de Ame rikaanse staat Tennessee is een autobus met schoolkinderen op een onbewaakte overweg door een goe derentrein geramd. Tien kinderen kwamen om het leven. De andere dertig inzittende kinderen werden gewond. NEDERLAND EEN DORSTIG LAND Vaak wordt dag en nacht doorgewerkt Ongeveer 2000 kunstzinnige vaklieden, werkzaam in ateliers die over heel Amerika zgn verspreid, zetten het 1000 jaar oude glazeniersam bacht voort en brengen deze vorm van kunst tot nieuw leven. Als ge volg van een ongekende groei op het gebied van de kerkenbouw neemt het aantal gebrandschilderde ramen, dat momenteel in de Verenigde Staten wordt vervaardigd, eveneens snel toe. Vele nieuwe kathedralen herbergen in één of meer der beuken prachtige voorbeelden van het werk van Amerika's hedendaagse glazeniers. De West-Duitse theehandel zal in de komende paar maanden een millioen D.M. besteden, om thee bij de Duitsers, die altijd de voor keur aan koffie gaven, meer popu lair te maken. Sedert de verlaging van de belasting op thee, in Sep tember 1954 ,is het theeverbruik langzaam, doch gestadig toegeno men. De theehandel meent echter dat nog meer gedaan kan worden om het theeverbruik te doen toe nemen., De bier-, ijs- en limonadefabrie- ken werken deze warme dagen op uiterste capaciteit om millioenen dorstige kelen in Nederland te la ven. Overal wordt practisch dag en nacht gewerkt en nog is vaak de vraag groter dan de productiemo gelijkheid, of misschien juister ge zegd, de transportmogelijkheid. Want deze laatste is vaak de „bottleneck" in deze dagen, waarin de vraag naar „bottles" met inhoud bijna twee en een half maal zo groot is als in dezelfde periode van het vorige jaar en bij sommige be drijven zelfs vijf maal zo groot. En kele tentjes en stalletjes langs de weg hebben reeds enige keren tij delijk de zaak moeten sluiten om dat er geen voorraad meer was en vele grote bedrijven hebben reeds moeten besnoeien op bestellingen. Vaak ook door gebrek aan flessen, waarvan de omzet tot duizeling wekkende hoogte is gestegen en die uiteraard niet direct in de circula tie terug komen. De telefoons bij handelaren en agenten van fabrie ken staan in deze dagen roodgloei end en in sommige fabrieken ziet men met vrees het moment tege moet dat een der machines zou uit vallen en de productie tijdelijk ver minderd zou moeten worden. Ook het personeelstekort baart soms zorgen, daar in deze bedrijven naar verhouding zeer veel ongeschoolde arbeiders aan het werk zijn, op wier diensten men in deze tijd van tekort aan mankracht niet altijd constant kan rekenen. De grote fa brieken hebben vrijwel de topca paciteit bereikt en vergroting van de productie is dan ook welhaast niet meer mogelijk. Vaak wordt, zoals gezegd, met speciale toestem ming van de arbeidsinspectie, dag en nacht doorgewerkt en vele be drijven hebben vrachtauto's ge charterd omdat hun eigen wagen park niet meer voldoende is. Vele limonade-fabrieken hebben enkele minder gevraagde smaken tijdelijk laten vallen en zich geheel gewor pen op de meest gangbare produc ten. Nederland is dorstig in deze da gen en als men de weersvoorspe- lingen ziet zal deze dorst nog wel enige tijd aanhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1