ZIERIKZEESCHEHMEUWSBODE Overstromingen in de Ver. Staten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Russische antwoord aan de West-Duitse regering De atoomconferentie te Genève geëindigd Hartstochten laaien op in Frans Noord-Afrika DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling t 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdeg, Don derdag, Vrijdeg en Zeterdeg - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje j (max. 15 mro.) 11,per stuk. No. 17798 - 112e Jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstreet 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochlmen - Lange Nobelstreet 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Repatriëring der Duitse gevangenen vóór de komst van Adenauer? De Sowjct-Unle heeft de voor waarden van de Westduitse Bonds kanselier, dr Adenauer, voor be sprekingen te Moskou in Septem ber, aanvaard en verklaard dat geen onderwerp onbesproken zal blijven. De enige hinderpaal voor een de finitieve aanvaarding door Ade nauer van de twee maanden gele den gedane Russische uitnodiging, was de vrees, dat de Sowjet-Unie niet bereid zou zijn de kwestie van de Duitse eenheid te bespreken. De laatste nota is door de Rus sische ambassadeur in Parijs aan de Westduitse ambassadeur over handigd. Dit is de vijfde keer sinds 7 Juni dat wederzijds nota's zijn, overhandigd. 7 Juni nodigde de Sowjet-Unie Adenauer uit voor een bezoek aan Moskou om te spreken over nor malisering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en West- Duitsland. Dit zou kunnen bijdra gen tot een oplossing van het vraag stuk van het herstel der Duitse een heid. Dr Adenauer is van het Rus sische antwoord in Mürren (Zwit serland), waar hij vacantie houdt, op de hoogte gesteld. Op 12 Augustus heeft West- Duitsland in een nota laten weten, dat vraagstukken als de Duitse een heid en het vasthouden van Duit sers in de Sowjet-Unie, niet ge scheiden kunnen worden van die met betrekking tot het vestigen van diplomatieke en andere betrekkin gen, die naar de Sowjet-Unie aan vankelijk gezegd had, het onder werp van bespreking dienden te zijn. Het Westduitse anti-communis tische bureau West in Berlijn heeft de mening verkondigd, dat de Rus sische regering slechts in aanwe zigheid van vertegenwoordigers van de Oostduitse regering met Ade nauer over de Duitse hereniging te onderhandelen, hoewel zij bereid zouden zijn er over te spreken „op louter informatieve basis". De Russische ambassade had de Oost-Duitsers ook gezegd, dat de repatriëring van Duitse krijgsge vangenen uit de Sowjet-Unie een voldongen feit zou zijn vóór de komst van Adenauer op 9 Sept. Volgende Jamboree in 1957 Het hoofd van het internationale padvindersbureau te Londen, ge- neraal-majoor Dan Spry, heeft te Niagara-On-The-Lake, waar Zater dag officieel de achtste jamboree werd geopend, meegedeeld, dat de volgende jambore.e in 1957 te Sut ton Coldfield, nabij Birmingham, zal worden gehouden. Normaal wordt eens per vier jaar een jam boree gehouden, doch in 1957 zal het vijftig jaar geleden zijn dat de padvindersbeweging werd opge richt, terwijl het dan tevens hon derd jaar geleden zal zijn, dat de stichter, wijlen Lord Baden-Powell, werd geboren. Opluchting in Bonn De ontvangst der nota heeft in Bonn een zekere opluchting teweeg gebracht, nadat in de Duitse pers de laatste dagen al ijverig was gespeculeerd over de vraag of wel overeenstemming over de omvang der besprekingen verkregen zou kunnen worden. In de van pessimisme zwangere lucht van Bonn werd zelfs al de vraag opgeworpen of de Bondskan selier toch nog niet te elfder ure van de reis zou moeten afzien. Dr Adaneuer had namelijk de Rus sische eis, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen niet aan voorwaarden gebonden mocht wor den, beantwoord met de opvatting, dat de kwesties der Duitse eenheid en der Duitse gevangenen niet ge- scheeiden konden worden van dat der diplomatieke relaties. De rege ling van het vraagstuk der gevan genen was door hem als een on misbaar element van een normali satie der verhoudingen beschouwd. De woningbouw in Europa Ruim drie millioen woningen werden in 1954 gebouwd Uit een te Genève gepubliceerde studie van de economische com missie voor Europa van de Ver enigde Naties blijkt, dat in 1954 in Europa meer woningen zijn ge bouwd dan ooit tevoren n.l. 3.3 3.4 millioen. In sommige landen waar het ni veau van de woningbouw het hoog ste was, schijnt de laatste tijd min of meer een toestand van stabili satie te zijn ingetreden, hetgeen volgens de studie o.m. geldt voor Nederland, Scandinavië, Enge land en mogelijk ook West-Duits- land. De Sowjet-Unie toonde de meest opvallende stijging in 1954 in vergelijking met 1953. In een aantal landen van Oost- en Zuid-Europa wordt de algemene situatie echter moeilijker, hoewel er bemoedigende uitbreidingen waren te noteren in Frankrijk en Hongarije. Zweedse schepen en een vlieg- boot zijn Zondag begonnen met het zoeken naar het 243 ton metende Duitse vrachtschip „Gretchen", met 5 man aan boord, dat, naar men vreest, in het Kattegat op een mijn is gelopen en gezonken. De internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoom energie, die sinds 8 Augustus te Genève werd gehouden, is Zater dagmiddag beëindigd. De Russische en de Amerikaanse afgevaardigde spraken beiden over de internationale samenwerking bij het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. De Sowjet- Russische prof. Lawristsjef ver klaarde dat zijn land van oordeel is, dat het verlenen van hulp op dit gebied er op gericht moet zijn dat elk land volkomen zelfstandig zijn onderzoekingen kan doen. Alle landen, waaraan de Sowjet- Unie bijstand heeft geboden, heb ben deze hulp aanvaard. Van Maart tot Juni van dit jaar hadden afge vaardigingen uit Peking-China, Po len, Tjecho-Slowakije, Oost-Duits- land, Roemenië, Bulgarije en Hon garije zich in de Sowjet-Unie laten voorlichten omtrent allerlei vraag stukken betreffende het kernphy- sisch onderzoek en het gebruik van radio-actieve isotopen. Genoemde landen zullen op grond van overeenkomsten met de Sow jet-Unie reactors met een capaciteit van 2.000 kw. voor de productie van isotopen en cyclotrons voor de pro ductie van protons en alphadeeltjes ontvangen. Bovendien wordt aan een experimentele reactor van 6.500 kw. voor communistisch Chi na gewerkt, waarvan de capaciteit zo nodig tot 10.000 kw. kan wor den verhoogd. tl Internationale aamenwerking bij het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden Uitwisseling van gegevens Vervolgens gaf de Amerikaanse geleerde dr. Libby een overzicht van een Amerikaans plan om bui tenlandse geleerden en technici op te leiden voor het werken met kernenergie voor vreedzame doel einden en te komen tot een uitwis seling van gegevens, materialen en installaties. Volgens dit program ontvangen 47 landen radio-isotopen van het laboratorium van Óak Ridge. Aan dit instituut kunnen buitenlandse studenten dezelfde op leiding voor het gebruik van iso topen volgen als Amerikanen. Aan de eerste cursus, die in Mei begon, namen 30 buitenlanders uit 21 lan den deel. Ook bestaan er leergan gen voor buitenlanders betreffende he gebruik van kernenergie op bio logisch, medisch en landbouwkun dig gebied. Met meer dan 35 landen hebben de V.S. overeenkomsten gesloten inzake het uitwisselen van gege vens over de toepassing van atoom energie op biologisch, medisch en agrarisch gebied. Op grond van de ze accoorden helpen de V.S. bij de constructie van reactors voor expe rimentele doeleinden, waarvan zij de helft van de kosten dragen en waarvoor zij de benodigde brand stof leverén. Tot slot verklaarde dr. Libbp, dat de V.S. niet wensen, dat enig land afhankelijk is van Amerikaanse technici voor de uitvoering van een atoomprogram. Daarom stellen zij geleerden en technici in staat in Amerika de benodigde kennis op te doen. Indonesië bindt de strijd aan tegen de corruptie In de Arabische wgken van Casablanca, in Marokko, heerst al geruime tgd een oproerige atmosfeer; hysterische betogingen en woeste vecht- partijen hebben verschillende slachotffers gemaakt. De staat van beleg is afgekondigd en de Franse troepen hebben de Arabische wijken af gesloten. - Op de foto onderzoeken Franse commando's een Arabische auto op wapens. Hefschroefvliegtuigen redden geïsoleerde mensen Negen Amerikaanse staten zijn stand afgekondigd. Honderden we- geteisterd door overstromingen, die gen zijn overstroomd, waardoor het gevolg zijn van zware regenval, kleine dorpen en steden van de Op sommige plaatsen viel niet min- buitenwereld zijn afgesneden. De der dan 22 cm regen. spoorwegdiensten moesten in vele Het zwaarst getroffen werden het gevallen worden ingekrompen. In oostelijk deel van Pennsylvania, het de staat Pennsylvania zijn tiental- Zuidoosten van New York en New len bruggen, w.o. vele grote, weg- Yersey. Maar ook deden zich over- geslagen. Bij Easton steeg de rivier stromingen voor in Virginia, Mary- de Deleware tot een peil vijf meter land, Massachusetts, Connecticut, hoger dan normaal. Vermont, Rhode Island en het dis- Tot nu toe zijn tenminste 143 trict Columbia. personen omgekomen. O O o De ondeugd is een ziekte, die behandeling en genezing o uereist, niet kwelling en straf, o O OOOOOOCÏOOOOOOOOOOCOOOQ Hel K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: WEINIG VERANDERING Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind uit Oos telijke richtingen. 24 Aug. Zon op 5.39, onder 19.50. Maan op 13.44, onder 22.01. 25 Aug. Zon op 5.40, onder 19.47. Maan op 14.46, onder 22.39. Eerste kwartier: 25 Aug. te 9.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 Aug. 7.16 v.m. 25 Aug. 7.56 v.m. BROUWERSHAVEN 24 Aug. 6.45 v.m. 25 Aug. 7.29 v.m. Doodtij: 27 Augustus. 19.26 n.m. 20.07 n.m. 19.05 n.m. 19.48 n.m. Leger en vloot schakelden hef schroefvliegtuigen in om geïso leerde personen, onder wie kam perende kindereny uit hun' netelige positie te bevrijden. ^>e stad»Tamaqua, in 't hart van gen die het kolenbekken van Pennsylvania, volgde, kreeg het aanschijn van een spook stad. De rivier Schuylkill trad bui ten haar oevers en het water drong de stad binnen. In New Yersey, waar het water peil van de rivier de Deleware bij Phillipsburg tot negen meter boven normaal steeg, vluchtten honderden uit hun woningen. In de staten New York, New Yer sey, Connecticut, Massachusetts en Pennsilvanië is het zwaarst ge troffen. In die stad zijn 74 doden en 20.000 daklozen. De overstromingen zijn veroor zaakt door de uitermate zware re- op de orkaan „Diane" Montgomery krijgt erepenning der stad Nijmegen De erepenning der stad Nijme gen is aan maarschalk Montgomery £>e.y, masaat.iiuaci.ia en Q Pennsylvania werd de noodtoe- verleend als bewijs van bewonde ring en genegenheid der bevolkmg jegens deze grote veldheer. Hij is immers de man, die door zijn overwinning op de asmogend- heden bij El Alamein een historisch keerpunt in de worsteling tussen de vrije volkeren en het Nazidom wist Boek over Prinses Beatrix Ter gelegenheid van de acht tiende verjaardag van H.K.H. Prin ses Beatrix, zal met de volledige medewerking van de leden van de Koninklijke familie een boek ver schijnen. Behalve een levensge schiedenis in foto's besteedt het boek o.m. ook aandacht in woord en beeld aan de liefhebberijen van de prinses; zo zullen bijvoorbeeld ook afbeeldingen worden opgeno men van beeldhouwwerk door de prinses zelf vervaardigd. De tekst van het boek bevat o.m. een bijdrage van prof. dr L. J. Ro gier uit Nijmegen, die een beeld zal geven van de tijd, waarin H.K.H. Prinses Wilhelmina 18 jaar werd en van de tijd toen H.M. Koningin Juliana deze leeftijd bereikte. Prof. dr A. M. Donner uit Am sterdam belicht de staatsrechter lijke kant van deze achttiende ver jaardag. Een groot aantal nimmer gepubliceerde foto's verlucht de tekst. Prof. dr P. J. Bouman uit Groningen schreef een bijdrage „De jonge vrouw in deze tijd". Het boek zal aan het einde van dit jaar in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Prinses Margaret 25 jaar Prinses Margaret van Engeland heeft Zondag haar 25ste verjaardag gevierd in het Balmoral-kasteel in Oost-Schotland. Na een kerkdienst 's ochtends in het kerkje van Cra- thie werd de rest van de dag door gebracht in huiselijke kring op het kasteel. In de Pakistaanse provincie van de Noordwestelijke grens zijn talrijke plaatsen overstroomd. Vol gens berichten uit Pesjawar zouden dertig personen verdronken zijn. In een stad stortten driehonderd hui zen in. De doo:r de overstromingen aangerichte schade wordt op 750 duizend gulden geschat. De Indonesische regering over weegt het indienen van een wets ontwerp, dat een ieder die exorbi tante rijkdommen heeft verworven voor de noodzaak kan stellen, aan te tonen, dat hij deze op wettige wijze heeft verkregen. Tegen dege nen, die in gebreke blijven dit te bewijzen, zouden maatregelen moe ten worden genomen als beslagleg ging ten bate van de staatskas. Blijks door P.I.A. verkregen in lichtingen zou een dergelijke wet een onderdeel vormen van meer effectieve maatregelen tot bestrij ding der corruptie, die de regering voornemens is te nemen. Zaterdag zijn de tegen de cor ruptie te nemen maatregelen on derwerp van bespreking geweest op een regeringsbijeenkomst. Volgens kringen, die in nauw contact met de regering staan, zou den de bepalingen inzake de cor ruptiebestrijding worden afgekon digd in de vorm van een noodwet, x to afwachting van goedkeuring DRIE GENERATIES. De zevenjarige David Eisenhower leidt zyn groot- door het parlement. Voorts vernam vader, president Dwight D. Eisenhower van de Verenigde Staten en zjjn P.I.A., dat een dergelijke regeling vader, majoor John Eisenhower, hier de trappen op van de Presbyter!- door het hoofdparket reeds was Attlee had aanval van hersenthrombose De leider van de Labour-fractie te "bewerkstelligen. Bij de invasie in het Lagerhuis, Clement Attlee, m Normandie in 1944 heeft hij ook heeft onlangs 'n aanval van throm- ®en onschatbaar groot aandeel ge- bose in de hersenen gehad, aldus had in het beslissend succes. De blijkt uit een mededeling van zijn hoor hem op uiterst stoutmoedige echtgenote, die er aan toevoegde wijze ontworpen en uitgevoerde dat de patiënt het thans „weer heel operatie „Market-Garden goed maakt" mede t0' gevolg dat Numegen een In politieke kringen te Londen is her eerst bevrijde steden van Ne- men van oordeel, dat het aftreden derland was. van de 72-jarige fractieleider door deze ziekte waarschijnlijk zal wor den verhaast. Indien Attlee zich in derdaad óm gezondheidsredenen ge dwongen zou zien de leiding, die hij reeds twintig jaar in handen heeft, aan een ander over te dragen, zal hij dit waarschijnlijk pas meedelen wanneer in October het parlement van reces terugkeert. Indertijd, na de nederlaag van zijn partij bij de algemene verkie zingen van 26 Mei, had hij reeds Meer dan 440 doden, waaronder uiteindelijke slachtoffertal hoger willen aftreden, doch de 277 leden ongeveer honderd blanken en 110 zal liggen, lellende fractie deed toen een een- gewonden, dat zijn de laatste, nog stemmig beroep op hem om aan te onofficiële cijfers omtrent de blijven. Vooral de leider van de slachtoffers der wanordelijkheden, linkervleugel, Aneurin Bevan, had die Zaterdag jl. in Marokko en Al- hierin een belangrijke rol. Het me- gjers hebben plaats gevonden, rendeel van de leden der Labour- fractie is van oordeel, dat na een De (verwachte) wanordelij khe- aftreden van Attlee een felle strijd den braken uit op de dag, waarop leden van stammen, die in het na- om de opvolging zal ontbranden ex-sultan Sidi Ben Joesoef twee burige heuvelgebied wonen, de tussen Bevan en de plaatsvervan- jaar geleden wegens aanhoudende Europese wijk vijf en een half uur gende fractievoorzitter, Herbert weigering tot samenwerking met te beheersen. Een ware slachting Morrison. 't Franse bestuur werd verbannen, werd aangericht. 52 Fransen zijn De Marokkaanse nationalistische °P beestachtige wijze afgeslacht. Fpn 11 iavip hllnd incisie uit partijen hebben de verbannen sul- Toen Franse gevechtswagens in Kopenhagen heeft op wonderbaar- tan thans tot hun idool gemaakt en het gebied waren doorgedrongen liilte wiize het gezicht teruggekre- d{- opstandige beweging tegen het tegen de stioten overdekt met gen toen lij enile dagen geilden In Franse gezag heeft volgens hen ten zwaar verminkte en verkoolde lij een'lunapark een voorstelling met doel de terugkeer en herstel in zijn hen. Van moeders, die hun zuige- een waterorgel bijwoonde Men waardigheid van de verbannen lingen trachtten te beschermen, vermoedt da^ de fllTe verlïehüng vorst tl bewerkstelligen. werd de buik opengereten of zij (64.000 watt) deze plotselinge gene- In Algerije zijn 529 personen, verminkt°P 0nv00rstelbar6 wlJze waaronder ongeveer 460 Algerijnse De Europese wijk van Oeed-Zem nationalisten en 69 militairen, om zag na de bran(J. en Blanke mannen, vrouwen en kinderen op beestachtige wijze vermoord Slachting in Europese wyk Te Oeed-Zem, 300 kilometer ten Zuiden van Casablanca, wisten Ma rokkaanse nationalistische terro risten, die gesteund werden door zing heeft veroorzaakt. ve7bouwl71pr cfp"fhenbdbenUd; hf regeringsgebouwen te Limassol met vnpmd' hior d„ n„.®L terroristen uit, alsof er vlammen- aanse kerk te Gettysburg in de staat Pennsylvania, waar het gezelschap de morgendienst zal bijwonen. voorgesteld aan het kabinet-Ali Sastroamidjojo, dat hierop echter niet is ingegaan. druiven bekogeld om uiting te ven aan hun misnoegen over de prijs, die de regering voor hun pro ducten betaalt. Zij eisen een ver hoging van 30 tot 50 procent. werpers door waren getrokken. In vormden hier de prelude tot de daarop volgende geweldorgie. de ^ylc w00nden ongêveer duizend In Marokko bedraagt het aantal Europeanen. De meesten hunner doden minstens 210, waaronder 52 wisten zich onder de hoede van blanken. Men verwacht dat het plaatselijke troepen te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1