DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe gedragsregels voor Amerikaanse militairen De Sultan van Marokko antwoordt President Coty Amerikaans vliegtuig door N.-Koreanen neergeschoten met rijkspolitie en gemeentepolitie VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 ZIERIKZEESCH ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don- derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. No. 17796 - 112e Jaargang NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Afweer tegen „hersenspoeling" van krijgs gevangenen gewenst President Elsenhower heeft Woens dag nieuwe gedragsregels uitge vaardigd voor krijgsgevangen ge maakte Amerikaanse militairen. Z\j omvatten een uit zes punten be staande belofte, waarbij elk lid der Amerikaanse strijdkrachten zich onder meer verplicht antwoorden op vragen, gesteld door vijandelijke ondervragers, te ontwijken, ook wanneer hg geestelijk of lichame lijk gefolterd wordt. In dat geval moet hij deze gedragslijn „zo lang als hij het maar enigszins kan uit houden", blijven volgen. De nieuwe gedragsregels zijn aanbevolen door een commissie, ingesteld door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging, waarin alle onderdelen der Ameri kaanse weermacht zijn vertegen- digd. De commissie was opgedra gen na te gaan hoe het kwam, dat een aantal in de Koreaanse oorlog gevangen genomen Amerikaanse militairen er toe gebracht kon wor den valse „bekentenissen" te teke nen en op nog andere wijze voor de door de communisten toegepaste „hersenspoeling" is bezweken. Beroep op andere landen Generaal John Huil, gewezen op perbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, heeft een beroep op de andere vrije landen gedaan de nieuwe Ameri kaanse gedragsregels voor krijgs gevangenen te aanvaarden. Hij zeide dat diplomatieke druk moest worden uitgeoefend op de communistische staten, opdat deze hun voorberhoud t.a.v. de in 1949 gesloten Geneefse overeenkomst be treffende krijgsgevangenen laten varen. Nu hebben de communisten van dit voorbehoud gebruik ge maakt om in Korea gemaakte krijgsgevangenen van strijdkrach ten der Verenigde Naties te mis handelen en wel op grond van het feit dat zij „oorlogsmisdadigers" waren geworden, zodra zij „mis daden" hadden „bekend" als „deel neming aan bacteriologische oor logvoering door de Verenigde Sta ten". De commissie van advies ver klaart verder nog, dat 470 als dood geregistreerde Amerikanen uit de Koreaanse campagne zich in com munistische handen hebben bevon den. De communisten dienden over Japanse vissers uit gevangenschap terug gekeerd In de Japanse havenstad Nemoe- ro (Hokkaido) zijn Woensdag zes vissersschepen met in totaal 63 Ja panse vissers aangekomen, die ver klaarden zes maanden gevangen te zijn geweest op het Russische eiland Sakhalin. Zij deelden mede, dat de schip pers waren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en de bemannings leden tot een jaar dwangarbeid op beschuldiging van grensschendin- gen en stropen. Na zes maanden hadden zij gratie gekregen. De Japanse autoriteiten deelden mede, dat nog achttien Japanse vis sersschepen die door de Sowjet- Unie in beslag zijn genomen, wor den vastgehouden. China wil collectief beveiligingspact voor Oost-Azië De Chinese (communistische) pre mier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, heeft op des betreffende vragen van een Japanse journalist verklaard, dat China een conferentie wenst, waaraan de Azi atische landen en de landen om de Stille Oceaan, met inbegrip van Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land, zouden deelnemen, teneinde tot een collectief beveiligingspact te geraken, dat in de plaats zou komen van de huidige militaire verbonden. Voordat een dergelijke conferentie echter bijeengeroepen kon worden dienden de betrekkin gen tussen continentaal China en Amerika en tussen continentaal China en Japan verbeterd te wor den. China hoopte „op enige resulta ten" van de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Genève en spande zich ook in om het daarheen te lei den. Hij achtte de tijd nog niet rijp voor een beraad tussen de Chinese en de Japanse regeringsleiders. deze militairen rapport uit te bren gen, zulks in overeenstemming met de wapenstilstandsovereenkomst. Van de 7.190 Amerikanen die in krijgsgevangenschap geraakten zijn 2.730 in gevangenschap overleden. Slechte behandeling en verwon dingen waren hiervan de oorzaak. Tenminste 500 militairen zijn op zogenaamde dodenmarsen omge komen. Pro-Duitse betogingen in Saarland In Saarland hebben zich Woens dagavond ongeregeldheden voorge daan, toen premier Hoffmann zich te Neuenkirchen uitsprak voor het Europese statuut voor het gebied. Verscheidene honderden betogers - van wie het merendeel aanhan gers van de pro-Duitse partijen - waren voor het vergaderlokaal sa mengestroomd. Toen zij de politie met stenen begonnen te bekogelen ontstonden gevechten, die dank zij traangasbommen en sterke water stralen in het voordeel van de po litie eindigden. De demonstranten riepen leuzen als „de Saar is Duits". Ook werd het Duitse volkslied ge zongen. Vier politiemannen en een betoger liepen verwondingen op. Sictransit Het rijtuig van wijlen de Duitse keizer, 'n geschenk van de czaar van Rusland, is door de eigenaar, de heer Barend Cruiff te Purmerend, die dit voertuig in 1943 in Duitsland van de voormalige koetsier van keizer Wilhelm kocht, aan een particulier in Den Haag over gedaan. Ook de oude reiskoets van Frederik de Groote, die zich eveneens in de verzameling van Cruijff bevond, is naar de residentie verhuisd. Waar schijnlijk zullen de rijtuigen dienst gaan doen in historische optochten. Het is namelijk de bedoeling, dat zij binnenkort in Groningen zullen verschij nen ter gelegenheid van de daar te houden feesten. Europese leerkrachten naar Amerika De Amerikaanse gevolmachtigde voor het onderwijs, S. M. Brownell, heeft verklaard, dat deze week leer krachten uit zes Europese landen, waaronder ook Nederland, in de Verenigde Staten zullen aankomen, die gedurende het studiejaar 1955- 56 de plaatsen zullen innemen van hun Amerikaanse collega's die naar Europese onderwijsinstellingen gaan. Zij zijn daartoe in staat ge steld door het Fulbright-uitwisse- lingsprogramma voor het onder wijs. Vacantieverlof voor militairen uitgebreid Vooruitlopende op een in voor bereiding zijnde herziening van de voorschriften over de aan het mi litaire personeel van de Konink lijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht te verlenen verloven, is thans een ministeriële beschik king over het vacantieverlof voor militair personeel verschenen. Volgens deze beschikking wordt, te rekenen per 1 Januari 1955, het aantal werkdagen vacantieverlof per kalenderjaar voor de militai ren, voor wie dit aantal volgens de thans geldende voorschriften 12, 15 of 18 bedraagt, vermeerderd met twee vacantiedagen. Het aantal werkdagen vacantie verlof per kalenderjaar bedraagt thans voor de officieren, behorende tot de onderafdeling geneeskundige dienst van de Militairen Vrouwen- afdeling met minder dan 20 voor weddeverhoging tellende dienstja ren, die de leeftijd van 45 jaar heb ben bereikt, vier en twintig. Een extra vei'meerdering van de duur van het vacantieverlof met twee werkdagen, die tot dusvex-re alleen gold voor de militairen be neden de rang van tweede luite nant die een werkelijke diensttijd van 30 of meer jaren in de zin van de Pensioenwet voor de Landmacht 1922 kunnen aanwijzen, wordt aan alle militairen, die deze diensttijd kunnen aanwijzen dan wel de leef tijd van 50 jaar hebben bereikt, toegekend. Binnenkort zal nabij Bielefeld (Westfalen) een nieuwe stad verrij zen, die over vier tot vijf jaar 16 duizend inwoners zal tellen. Er komt een groot plein, waar alle we gen, die elkaar nergens kruisen, op uit komen. Bovendien zullen er met het oog op de veiligheid aparte we gen zijn voor auto's, wielrijders en voetgangers. De nieuwe stad krijgt de naam Sennestadt. O Die de meeste vrije tijd heb- ben, hebben de minste tijd om O te doen, wat ze moeten doen. q O o V 9* 9 ^OC-<v<KX»OOOC«^0 v Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; ma tige, nu en dan vrij krachtige Zuid westelijke wind; Vrij warm. 20 Aug. Zon op 5.32, onder 19.58. Maan op 9.00, onder 20.25. Eerste kwartier: 25 Aug. te 9.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 Aug. 5.03 v.m. 17.10 n.m. BROUWERSHAVEN In het Italiaanse plaatsje Frascati, 20 km ten Zuiden van Rome, zullen de wereldkampioenschappen wielrennen worden verreden. Op de foto passeren Italiaanse deelnemers aan een race over 230,318 km een in aanbouw zijnde tribune, vlak voor de finish-ljjn. De wedstrijd werd ge wonnen door Bruno Monti, die de afstand aflegde in een tijd van 6 uur 52 minuten en 50 seconden. Springtij: 20 Augustus. Doodtij: 27 Augustus. „Zwarte schaduw" bedreigt de Fransen Aanvulling der Zondagswet Nauw contact met de kerkgenootschappen De minister van Binnenlandse Zaken heeft de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord doen toe komen over het wetsontwerp Zon- dangswet; hieraan is het volgende ontleend. Uit de omstandigheid, dat bij de voorbereiding van het onderhavige wetsontwerp geen overleg is ge- In gewoonlijk welingelichte krin- denken door „Fransen de keel af te pleegd met de kerkgenootschappen, gen te Parijs is vernomen, dat de snijden". mag niet worden afgeleid, dat de sultan van Marokko, Mohammed Maar ook de communistische regering het gewicht van zodanig Ben Arafa, in een schrijven aan zit niet stil en heeft de inlandse overleg zou miskennen. Uit het president Coty heeft gezegd te bevolking opgewekt „gewapender- nauwe contact en intensieve over- trachten een regering te vormen hand" tegen de Fransen op te iegi dat bij de voorbereiding van de van mannen van zijn eigen keuze, staan, terwijl de voornaamste na- Zondagswet met de kerkgenoot- Fij zou geen enkele verantwoorde- tionalistische partijen een beroep schappen heeft plaats gehad, blijkt lijkheid voelen voor degenen die op de bevolking hebben gedaan a.s. duidelijk, welke grote betekenis hem steun geweigerd hebben. (De Zaterdag binnenshuis te blijven en hieraan is gehecht. Fransen zijn daarentegen van oor- zodoende mede te doen aan „een j}e opvatting, dat door verwer- deel dat een representatieve rege- algemene rouwstaking". -• -■ ring nationalistische partijen, waar onder de „Istiqlal", moet omvatten). Verder zou de sultan hebben ver zocht om meer tijd voor de vorming v. d. Aar uit Beverwijk is in het ping van het amendement-Stufkens tekort zou zijn gedaan aan het com- T ,,T promis-karakter der Zondagswet IJMUIDEN De tienjarige J. M fen nadele h niet-kerkelijke V^nr,lLm deel der bevolking, acht de minis- van een regerxng. Men neemt aan, Noordzeekanaal verdronken. De integendeel van dat de Fransen geëist hebben, dat jongen, die niet kon zwemmen, was mening dat* aanvaarding van het er op 18 Augustus een Marokkaan- ini de zeer diepeuitmondingvan de genoem'de amendement v00ral d00r se regering moest zijn gevormd. Staalhaven nabij de P.E.N.-centrale m rilimo het zeer vage en ruime begrip „uitingen van volkscultuur" zou Protest bij de Bestandscommissie Noord-Koreaans luchtafweerge schut heeft Woensdag nabij de ge demilitariseerde zone een niet ge ïdentificeerd vliegtuig neergescho ten, dat vermoedelijk een ongewa pend Amerikaans lestoestel was. Het vermiste toestel, een twee persoonsvliegtuig, was met een pi loot en een waarnemer van Kimpo bij Seoel opgestegen voor een oefen- vlucht. Een uur later werd het laatste radiobericht van het vlieg tuig ontvangen. Zuid-Koreaanse waarnemers zagen anderhalf uur na het vertrek van dit toestel, hoe een niet geïdentificeerd vliegtuig door Noord-Koreaans luchtafweer geschut werd getroffen en nabij de Tweede Kamer krijgt portret van Churchill Een onbekende Maecenas heeft besloten, de Tweede Kamer een portret van Sir Winston Churchill aan te bieden. Met de vervaardi ging hiervan is de Nederlandse schilder Max Nauta Maandag be gonnen. Churchill heeft op zijn bui tenverblijf Chartwell twee uur voor hem geposeerd. Het echtpaar Chur chill bood de Nederlandse schilder en zijn echtgenote een lunch aan. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft zich in principe gaarne bereid verklaax'd, t.z.t. het portret te aanvaarden. De negenjarige Ettore Finetto heeft zijn leven te danken aan zijn hond, die hem, toen hij te Code- vogo, nabij Venetië, in een kanaal was gevallen, op de kant wist te brengen. gedemilitariseerde zóne neerstortte. De opperbevelhebber van de Ver. Naties in Korea heeft een krachtig protest ingediend bij de militaire bestandscommissie. In het protest worden de communisten beschul digd van „schending van de geest van de bestandsovereenkomst en van de gedragsregels waaraan alle beschaafde landen zich houden". Het neerschieten van het toestel, dat een oefenvlucht maakte, wordt een „niet-uitgelokte vijandige han deling" genoemd. Belgisch bezoek aan Nederlandse waterwegen Daar het vraagstuk der waterwe gen binnenkort het onderwerp zal zijn van rechtstreekse ondex-hande- lingen tussen de Belgische en de Nederlandse regering, heeft het fonds voor de Belgische binnen vaart het initiatief genomen om een bezoek ter plaatse te organiseren. De drie bevoegde ministers, die van Buitenlandse Zaken, Verkeerswe zen en Openbare Werken, benevens de minister van Buitenlandse Han del en hun hoofdambtenaren zullen daaraan deelnemen. Dit bezoek zal 29 Augustus a.s. plaats hebben. De ministers en hun gevolg zullen uit Antwexpen de Schelde afvaren en via het Hans- weert-Wemeldinge kanaal de tus senwateren doorkruisen om tenslot te in Willemstad te belanden. De bezoekers zullen zich aldus reken schap kunnen geven van de staat van het waterwegennet en de Ant werpen-Rijn verbinding. Zoals be kend zou het Moerdijkkanaal nabij Willemstad uitmonden. President Coty heeft zijn vacan- in Velsen-Noord te water gespron- tie onderbroken om aanwezig te gen en niet meer boven gekomen. ^bbrakuM tóSmlSliantoi- kunnen zijn op de kabinetsvergade- Kinderen, die daar zwommen, t van d0 grondgedachte der wet ring, waarop het antwoord van de maakten alarm. Ruim een uur later minister ten aanzien van sultan en de toestand in Marokko werd het lijkje opgehaald. T uitvoerig zullen worden besproken. ELST. Te Eist ls de elf-jarige der standpunt heeft ingenomen dan C. Lanoy uit Nijmegen, in de ge- ten aanzien van godsdienstige Augustus meentelijke bad- en zweminrich- uitingen, vindt zijn verklaring in Intussen nadert de fatale datum „De Pas" verdronken. Hoewel het feit, dat het bezwaarlijk bij het van 20 Augustus de dag waarop de j°n£en de zwemkunst slechts karakter van de Zondagswet zou vorige sultan, Ben Yoessef, naar matiS beheerste, heeft hij zich passen, indien zij godsdienstige een verbanningsoord werd'gezon- *n het diepe bassin gewaagd, uitingen onmogelijk zou maken; ten den. In verband daarmede heeft de Naar bet lichaam moest geruime aanzien van uitingen van volkscul- Marokkaanse terroristische organi- ttfd worden gedregd. tuur geldt deze overweging niet. satie „zwarte hand en zwarte scha- duw", in Casablanca pamfletten la ten verspreiden waarin de Marok- M kanen worden uitgenodigd de ver- IMIGUW6 1*62611912 VÖOI* 2611166911611 banning van de vorige sultan te ge- Rijkspolitie in gemeenten beneden de 10.000 zielen Reislustig Nederland Oostenrijk het meest begeerde reisdoel De Nederlandse Reisvereniging (thans 125.000 leden) vermeldt in haar jaarverslag over 1954 een voortdurend toenemende omvang van werkzaamheden en een groei end aantal leden. 35.259 personen namen deel aan een der 1253 groepsreizen in bin nen- en buitenland gedurende 353.840 reisdagen, een record in het bestaan van de organisatie. Van de ze groepsreizen werden er 60 in het eigen land gemaakt. Oostenrijk (354), Zwitserland (284), Duitsland (184) en Frankrijk (152) bleken de meest begeerde reisdoelen met resp. 28.9 percent, 19.6 percent, 14.7 per cent en 13.2 percent der deelnemers De vrije groepsreizen bleken de meeste aantrekkingskracht te heb ben. Hun aantal was driemaal gro ter, dan dat van de programma- reizen. De gemiddeld bestede reis- som in 1954 bedroeg f 147,50 bij een gemiddeld aantal deelnemers per x-eis van 28. Voor jeugdorganisaties werden 29 x-eizen met 715 deelnemers ge organiseerd. Voor het eerst werden kampeerreizen uitgevoerd, alsmede 60 wandel- en bergsportreizen met 1179 deelnemers. Voor 419 jeugdle den van de N.R.V. werden 22 reizen in binnen- en buitenland georgani seerd. Speciaal voor jongeren voer de de N.R.V. 158 reizen met 3824 deelnemers uit. Het aantal geboek te privéreizen nam opnieuw sterk toe. Het verenigingskapitaal be draagt thans f 440.379.15. Aan de in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer geuite be zwaren tegen het in het ontwerp Politiewet gevolgde systeem voor de aanwyzing van gemeenten met gemeentepolitie en gemeenten met rijkspolitie, menen de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken te gemoet te kunnen komen door een regeling, waarbij de aanwijzing van gemeenten met gemeentepolitie en gemeenten met rijkspolitie, in de wet zal worden vastgelegd. Overeenkomstig een gedane sug gestie wordt in het nieuw ontwor pen artikel 2 bepaald, dat gemeen ten met een bepaald zielental ge meentepolitie zullen hebben. Zoals reeds in de Memorie van Toelich ting werd gesteld, dient naar het oordeel van de minister's deze grens gesteld te worden op een zielental van 25.000. In het nieuwe ax-tikel wordt be paald, dat in gemeenten met een zielental van minder dan 10.000, rijkspolitie zal zijn. Deze bepaling, welke berust op de overweging, dat in gemeenten met een zielental van minder dan 10.000 het in stand hou den van een zelfstandig politie korps uit organisatorisch oogpunt niet verantwoord is, bx-engt mede, dat, behalve de reeds in de Memo rie van Toelichting genoemde ge meenten Zaandijk (4785 inw.), Koog aan de Zaan (7520 inw.) en Krom menie (7892 inw.), ook de gemeen ten Bolsward (8041 i#w.), Franeker (9059 inw.), Steenwijk (9952 inw.) en Zierikzee (7108 inw.) naar de rijkspolitie zullen ovex-gaan. Het voorstel opgenomen in het ontwerp van de Vereniging van Nedei'landse Gemeenten, achten de minister-s weinig aantrekkelijk. Het strekt er toe het toezicht van het openbaar ministerie op de gedra gingen van de hulpofficieren in voorkomende gevallen te laten lo pen over de hiërarchisch hogere chefs van de optredende hulpoffi cieren. Dit zou tot gevolg hebben, dat de waarborg, die juist in het directe toezicht van degenen, in wiens naam wordt gehandeld, na melijk de officier van justitie, in betekenis zou worden vex-zwakt. Indien men er van uitgaat, dat het onderhavige wetsontwerp er in de eerste plaats toe stx-ekt het Po- litiebesluit 1945 door een wettelijke regeling te vervangen, dan kan het, aangezien ook in dat besluit over de Kon. Marechaussee geen eigen regelen worden gegeven, naar het oordeel van de ministex's, toch nauwelijks vei-wondei'en, dat het onderhavige wetsvoorstel evenmin de organisatie en de inrichting van bedoelde organen regelt. In Noord-Griekenland en het gebied van Athene hebben over stromingen, veroorzaakt door zwa re regenval, aan vier personen het leven gekost. Er is grote schade aangericht, vooral aan de nieuwe tabaksoogst in Macedonië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1