OPPERSTE SOVJET BIJEEN Huurverhoging voor Woningwetwoningen Faure en Pinay vertrekken in October naar Moskou DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 No. 17790 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTlÉN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent* Losse nummers 10 et Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdeg Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma* 15 mm) 11,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobeistreet A 171, Zledkxee. Postbus nr 1. Telefoon' nr 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lak en man Ochtman Lange Nobeistreet A 171 - Zierikaee Redacteur i M. J. BU DE VAATE - Tel 309 Positieve resultaten te Genève behaald ders grondgebied. Hij verklaarde dat zijn opmerkingen over dit on derwerp op de bijeenkomst van de Opperste Sowjet door de buiten landse pers verkeerd zijn geïnter preteerd en dat het Amerikaanse voorstel wel degelijk door de Rus sische regering zal worden bestu deerd.» Boelganin verklaarde ten slotte: „Natuurlijk steunen we al lereerst onze eigen voorstellen maar we zullen ook een studie maken van andere voorstellen, waarin goe de wil, het streven naar vrede en pogingen tot een oplossing van moeilijke problemen te geraken, tot uitdrukking komen". De vrijgelaten Amerikaanse vliegers Onwaardige behandeling ondergaan „De Chinese communisten heb ben pressiemiddelen op ons toege past, waarvan beschaafde volken niet zouden aannemen dat iemand hier ooit gebruik van zou maken", aldus heeft kolonel John Knox Ar nold Jr., oudste officier der elf Amerikaanse vliegers, die in com munistisch China gevangen hebben gezeten en kortgeleden op vrije voeten werden gesteld, Zondag te Tokio op een persconferentie, die mede werd bijgewoond door radio- en televisieverslaggevers en film operateurs, verklaard. Prijzen Rheuma- verrassingsactie De 5456 winnaars in de Rheuma- verrassingsactie die zichzelf na de bekendmaking van het geheim zul len aanwijzen en deelhebbers zijn in bijna een kwart millioen gulden in vrije besteding, zullen na inleve ring van hun verrassingscouvertje waardebonnen ontvangen. Deze waardebonnen van een Nederland se bankinstelling maken het de winnaars mogelijk de bedragen vrij te besteden. De besteding zal ech ter moeten plaats vinden bij die winkeliers, die aan de actie mede werking verlenen. Deze zijn voor het publiek reeds thans kenbaar door middel van het embleem van de Rheuma-verrassingsactie, waar het woord „medewerker" op voor komt. Zoals reeds eerder werd me degedeeld, wordt het geheim tij dens een gezamenlijk radio-pro gramma op Dinsdag 16 Augustus bekend gemaakt en reeds op 17 Augustus zal het mogelijk zijn de prijzen vrij te besteden. De Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft verklaard dat de regeringsleiders van de Wes telijke mogendheden zowel als van Rusland op de conferentie van de Grote Vier in Genève verleden maand hun goede wil hadden ge toond en er ernstig naar hebben gestreefd een „gezamenlijke taal" te vinden. De premier sprak aan het einde van. een debat over de conferentie te Genève, dat vijf uur had ge duurd. Boelganin verklaarde dat de positieve resultaten van de confe rentie de vruchten zijn „van de ge zamenlijke pogingen van alle deel nemers tot samenwerking en onder ling begrip te komen". Hij zei met grote voldoening te hebben opge merkt dat zowel president Eisen hower als premier Sir Anthony Eden en premier Edgar Faure na de conferentie de wens hebben uit gesproken in toekomstige onder handelingen vast te houden aan een geest van onderling begrip. Hij verwees naar president Eisenhower's plan voor het uitwis selen van militaire gegevens en het mogelijk maken van wederzijdse verkenningsvluchten boven elkan- Rede van dr Hammars- kjoeld op atoomconfe rentie te Genève 66 landen stuurden geleerden Ofschoon deze bijeenkomst is op gezet als een wetenschappelijke conferentie, zal deze samenkomst van atoomgelerden uit 66 landen "S—I" Marokko zal Frankrijk voor geen terrorisme wijken ik meen - zelfs politieke gevolgen van grote draagwijdte kunnen heb- Premier Faure heeft in de Franse „in een tijd waarin Frankrijk en ben. Aldus verklaarde de secreta- Nationale Vergadering meegedeeld, Marokko moeten samenwerken ris-generaal der Verenigde Naties, dat hy en de minister van Buiten- teneinde tezamen de toekomst van dr. Dag Hammarskjoeld, Maandag landse Zaken Pinay, begin October Marokko op te bouwen, alles ge- bij de opening van de conferentie naar Moskou zullen gaan. De in- beurt alsof extremisten - soms uit over het vreedzaam gebruik van vloed van Frankryk zal naar de het buitenland afkomstig of door atoomenergie te Genève. premier verklaarde, by het streven buitenlanders geïnspireerd - pogen Na de periode van de ontdekking naar vérmindering van de interna- zich tegen de maatregelen van van de kernenergie en na een fase tiönale spanning „des te groter zyn Frankrijk te verzetten", van algemene vrees voor het drei- naar mate wy steunen op een hech- Hij heeft het volste vertrouwen gende gevaar van een destructie, terc Europese organisatie en op een in resident-generaal Grandval bij beeinnen we nu wellicht aan een meer eensgezinde Franse gemeen- diens pogingen om Frankrijk en periode, waarin cte mensh^d haar «hap". Marokko nader tot elkaar te bren- verbijstering en haar vrees zal gen' HlJ Y°?g hieraan toe. „Ons kwijt raken en waarin zij zich zal Aangaande de toestand in Ma- land moet de Franse integriteit in kunnen gaan verheugen over een ™kk° zejde Faure, dat verzetsstrij- de departementen van Algerië van de grootste veroveringen wel- ders de Jun} een ruec°rd" ha"dhfve" er? de banden' die ?ns ke ooit door de menselijke geest aanval van 805aanslagen hebben met de Afrikaanse protectoraten ziin eedaan Deze conferentie is in gepleegd. Naar aanleiding hiervan binden, versterken door het, over- oozet doel en benadering niet-no- zeide sPreker: ..Frankrijk zal voor eenkomstig de geest van desbetref- litiek doch ik ben er van over- geen beziging, intimidatie of ter- fende verdragen, tot stand brengen tniarf' Hot hq MmormmpWrm +.,oc-ar. rorisme wijken. Geen geweld, geen van moderne politieke en econo- iY fd'5. f JÏÏff® druk zal van de Franse regering mische instellingen te vergemakke- Kroonprins Rupprecht, zoon van de laatste koning van Beieren en pretendent voor de Beierse troon, is Zaterdag ter aarde be steld in de grafkelder van het Huis Wittelsbach in de Theatiner kerk in München. De prins, die Dins dag op 86-jarige leeftijd overleed, was hoofd van het Huis Wittels bach. Dit zyn de elf Amerikaanse vliegers die door de regering van commu nistisch China in vryheid zyn gesteld, na hun aankomst in Hongkong. 5 voor woningen van voor de oorlog al deze atoomgeleerden de bestaan de spanningen zal verminderen en dat hun uitwisseling van weten- hereen» schappelijke gegevens vertrouwen 1 druk zal van de Franse regering regelingen kunnen afdwingen of lijken", problemen voor haar kunnen ver- zal schenken en de gedachten van de mensheid zal richten van oorlog op vrede. We hebben nog een lange weg af te leggen voordat de drei ging van een atomische vernieti ging zal zijn uitgebannen, doch de uitwisseling van wetenschappelijke en technische gegevens op deze conferentie moge daartoe een eer ste stap zijn. Faure noemde het ernstig, Ned. deelnemers de Jamboree ver trokken Over de conferentie van Genève dat tussen de vier regeringsleiders ver klaarde hy, dat „ongetwyfeld niet alle vraagstukken zyn opgelost, doch dat er geen enkele is ver- naar waarloosd". Het overleg werd even wel voortgezet, zoals bleek uit de lopende onderhandelingen tussen de V.S. en communstisch China over het repatriëringsvraagstuk. De Nederlandse deelnemers aan de Wereldjamboree 2ijn Maandag Zuid-Franse wijnbouwers heb- met de „Grote Beer" naar Canada ben gedreigd met een „open oor- vertrokken. Het Nederlandse con- log",tegen de staat als de rege- txngent, dat bestaat uit leden van ring hun overtollige voorraad wijn de vereniging „De Nederlandse niet tegen 10 Augustus ter distil- Padvinders" en van de verkenners latie zal afnemen. De Franse rege- van de Katholieke Jeugdbeweging, ring wil haar aankopen van deze werd uitgeleide gedaan door de wijn beperken, als onderdeel van beide hoofdcommissarissen, de he- haar campagne tegen het alcoholis- ren H. F. M. baron van Voorst tot me. De wijnboeren maken zich zor gen over het gebrek aan opslag ruimte voor de nieuwe druiven- De conferentie van atoomgeleerden te Londen Volgend jaar bijeenkomst te 's Gravenhage Het congres, dat belegd was door Voorst en dr. J. S. Zaneveld, die de „Internationale Beweging voor aan^de beide^ troepen jle nationale een Wereldregering", werd Vrijdag oogst. en de verenigingsvlaggen overhan digden. Buitenlandse diplomaten waren gasten van premier Boelganin De sfeer was „zeer ongedwongen" beëindigd, nadat men had besloten dat een groep geleerden van alle vertegenwoordigde landen onder leiding van de Britse natuurkundi ge prof. Rotblat een rapport zal op stellen over het vernietigend ver mogen van atoomwapens en over de eventuele nadelige gevolgen van het vreedzaam gebruik van atoom energie. Dit laatste punt zal op spe ciaal verzoek van de Russische de legatie worden bestudeerd. Men Maarschalk Boelganin, de Russi- lunch aan en onthaalde hen op een hoopt het bewuste rapport te kun- sche premier, heeft Zondag de concert. nen bespreken op een volgende hooiden van alle buitenlandse di- „„Y?n Hujslsche z'We waren ook conferentie, die over ongeveer een aanwezig de secretaris van de com- jaar te Den Haag zal worden ge- plomatieke vertegenwoordigingen munistische partij, Nikita Chroest- houden. in Moskou op zijn landgoed „Dat- sjef, en enkele andere communis- Met algemene stemmen werd een sja" ontvangen. tische leiders. resolutie aanvaard, waarin op alle Het is de eerste maal dat een regeringen een beroep wordt ge- Ongeveer 250 gasten waren aan- Russische premier buitenlandse di- daan om „openlijk te erkennen, dat wezig, onder wie de hoofden van plomaten op zijn landgoed heeft zij door middel van een oorlog haar 43 buitenlandse vertegenwoordigin- ontvangen. De sfeer was de gehele doel niet kan bereiken", gezien het gen en een aantal permanente bui- dag zeer ongedwongen. feit, dat er „in elke toekomstige tenlandse correspondenten in Mos- Maarschalk Boelganin verklaar- oorlog waarschijnlijk atoomwapens kou. De maarschalk bood zijn gas- de tegenover zijn gasten te hopen zullen worden gebruikt, die dreigen ten op zijn landgoed, dat vroeger dat zulke bijeenkomsten in de toe- de mensheid een onmetelijk leed te heeft toebehoord aan Katherina de komst meer zullen worden gehou- berokkenen en mogelijk het einde Grote, een uit zes gangen bestaande den. van de mensheid betekenen". De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in verband met aan de huurverhoging ver bonden voorbereidende werkzaam heden, de gemeentebesturen mee gedeeld, in hoeverre de huurver hoging na aanneming van de Huur- wet door de Eerste Kamer, zal gel den voor woningen die tot stand zijn gekomen met financiële steun van Rijkswege. De Nationale Reclasseringsdag 1955 De Nationale Reclasseringsdag wordt dit jaar gehouden op 1 Oc tober. De actie voor de inzameling, die dit jaar voor het reclasserings- werk wordt gehouden loopt dit jaar van 19 September tot 2 Octo ber. De affiche voor deze actie toont een beschermende hand en een wijzende vinger, die de aan dacht richten op de toekomst van de man, die zo juist de celdeur ach ter zich heeft horen dichtslaan. De reclasseringsverenigingen gaan er van uit, dat als de delinquent zijn straf heeft gehad, het een zaak van eenvoudige rechtvaardigheid is dat hij weer een kans krijgt een plaats in de samenleving te her overen. Spoorwegen verhogen hun tarieven In verband met de financiële si tuatie van de Nederlandse Spoor wegen hebben deze de toestemming gekregen tot een partiële en matige verhoging van de reizigerstarieven, zodat deze tariefsverhoging een zo beperkt mogelijk karakter zal dra gen. Niet worden verhoogd de prijzen van de enkele reis- en retourkaar- ten op de afstanden beneden 20 km. omvattende 32 procent van het to tale aantal reizigers dat op enkele reis- en retourbiljetten reist. De verhoging van de prijzen de zer biljetten heeft dus betrekking op afstanden van 20 km. en hoger. Van 20 km. af worden deze prij zen verhoogd met gemiddeld 6-/3 procent, terwijl de stijging geleide lijk groter wordt op afstanden bo ven 150 km. Beroepsvervoercongres in Emmeloord Op Woensdag 24 Augustus zal het achtste Beroepsvervoercongres te Emmeloord worden gehouden, welk congres zal geopend worden door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. De pl.- vervangend landdrost van de N.O. P., dr. A. Blaauwboer, zal een in leiding houden over „Ontstaan en Ontwikkeling van de Noord-Oost polder", terwijl voorts mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het departement Verkeer en Wa terstaat zal spreken over het onder werp „Vervoer, N.O.B. en Aard rijkskunde", dit laatste in een vorm van een causerie. Voor de aanvang van het congres wordt een excursie gemaakt naar de Noord-Oostpolder en wel naar Lelystad, vanwaar men per boot vertrekt naar het „eiland" Urk. Na een wandeling over dit eiland volgt dan een tocht per bus naar Emmeloord waar het congres 's middags begint. De huur van woningwetwoningen to stand gekomen vóór 5 Mei 1945, wordt met 5 procent verhoogd, evenals van die welke met steun van de Beschikking Bijdragen Wo- ningwetbouw 1948 zijn tot stand gekomen. De huur van woningen, die zijn gefinancierd met behulp van de Beschikkingen Bijdragen Woningwetbouw 1950, zal op voor stel van het gemeentebestuur met 5 procent kunnen worden verhoogd indien hun huurprijzen lager liggen dan de verhoogde huurprijzen van gelijksoortige woningen. Is dit laatste niet het geval, dan wordt van huurverhoging afgezien. Huur van woningen, tot stand gekomen met steun van de finan- cieringsrëgelingen woningbouw 1947 of 1948 wordt met 5 procent ver hoogd. De huurprijzen Van wonin-i gen, die gefinancierd zijn op grond van de Premieregelingen 1950 en 1953, zullen niet worden verhoogd, tenzij belanghebbenden daartoe een verzoek indienen, waarbij aange toond wordt, dat bedoelde wonin gen een lagere huurprijs doen, dan vergelijkbare objecten. Korte berichten uit het Binnenland SOESTDIJK. De prinsessen Bea trix en Irene zijn uit Vevey (Zwit serland) naar Frankrijk vertrokken alwaar zij nog enkele weken bij particulieren zullen logeren. NIJMEGEN. In de nacht van Za terdag op Zondag is er op de Graaf- se weg bij het Maas-Waalkanaal een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 64-jarige weduwe Verkerk uit Arnhem en haar twee zoons, die resp. 31 en 22 jaar oud waren. De derde zoon van mevr. Verkerk, de heer N. T. Verkerk uit Amsterdam, werd zwaar maar niet levensge vaarlijk gewond. HILVERSUM. In Hilversum is de heer Willem Ciere overleden. Hij kreeg vooral bekendheid als com ponist van marsen. Een algemeen bekende feestpotpourri is van zijn hand. Hij is 71 jaar oud geworden. RIJSWIJK. Het negenjarig zoon tje van de familie van Z. uit Rijs wijk is, toen hij per fiets de onbe waakte overweg Het Haantje in de lijn Delft-'s Gravenhage overstak door een uit Delft komende trein gegrepen en gedood. APELDOORN. Op de Hoenderlo- seweg onder Apeldoorn is Zondag de heer F. J. van Huizen, adjunct directeur van de Nederlandse Han del Mij. te Amsterdam, met zijn auto met volle snelheid tegen een boom gereden. Zijn echtgenote, mevr. C. C. C. M. van Huizen- Pynxter, is tengevolge van deze botsing om het leven gekomen. De heer van Huizen en zijn schoonzus ter, mevr. Meinardi-Pynxter, wer den zwaar gewond. RUURLO. Zaterdagmorgen is de 32-jarige motorrijder M. V. uit Ruurlo ter hoogte van de grens Ruurlo-Zelhem aan de Tolhutter- weg in botsing gekomen met een aanhangwagen, tengevolge waarvan hij werd gedood. Een overgrote liefde lot de Y 6 waarheid is dikwijls het ge- O volg van prikkelbaarheid, eer- O zucht of trots. Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Minder wind Wisselende bewolking met aan vankelijk hier en daar ook zonnige perioden; vrij krachtige en tot ma tig of zwak afnemende Noordwes telijke wind, draaiend naar Noord oost; dezelfde temperaturen als Maandag of iets hogere. 10 Aug. Zon op 5.16, onder 20.18. Maan op 22.27, onder 13.32. 11 Aug. Zon op 5.18, onder 20.16. Maan op 23.05, onder 14.50. Laatste kwartier: 11 Aug. te 3.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 Aug. 7.16 v.m. 19.32 n.m. 11 Aug. 8.01 v.m. 20.17 n.m. BROUWERSHAVEN 10 Aug. 6.49 v.m. 19.13 n.m. 11 Aug. 7.37 v.m. 19.59 n.m. Doodtij: 13 en 27 Augustus. Springtij: 20 Augustus. De duur van de herhalingsoefeningen Naar van officiële zijde wordt vernomen zal de minister van Oor log, ir. C. Staf, terugkomen van zijn vorig jaar genomen besluit om de duur van herhalingsoefeningen in totaal van 85 dagen tot 150 uit te breiden. Het desbetreffende door hem in December bij de Tweede Kamer ingediende voorstel zal dan ook worden teruggenomen. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de militairen, die zijn inge deeld bij de derde divisie. Voor de ze militairen kan worden verwacht dat zij langer voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen dan thans is bepaald. Staking Amsterdamse havenarbeiders De 24-uurs staking van de Am- sterdamse havenarbeiders, waartoe Zondagmorgen op een vergadering besloten was, was Maandagmorgen om negen uur nog niet algemeen. Vijf honderd arbeiders, werkzaam bij de verschillende maatschappij en waren aan het werk. Alleen in de houthaven, waar voornamelijk arbeiders in dienst van de S.H.B. (Samenwerkende Havenbedrijven) werken, lag het werk volledig stil. Tijdens een optocht van staken de arbeiders is het Maandagmor gen tot relletjes gekomen, waar door de politie gedwongen werd in te grijpen. Trein greep personen auto Twee doden en twee gewonden Zondagavond om 22.10 uur is een personenauto op de door knipper lichten beveiligde overweg tussen Purmerend en Hoorn in aanraking gekomen met een trein. De auto werd geheel vernield. Twee inzit tenden kwamen om het leven. Twee andere passagiers werden gewond. Een ooggetuige heeft verklaard dat de knipperlichten normaal werkten. De doden zijn de 28-jarige W. Schilder, knecht van een groente boer, en de 25-jarige bankwerker Th. E. J. Snoek, beiden uit Volen dam. Levensgevaarlijk gewond trof men in het zwaar gehavende wrak van de te Volendam gehuurde auto de 20-jarige chauffeur S. Kras uit Volendam aan. Hij werd met de 17- jarige mej. Sophia Dorothea Prum- per uit Edam naar een ziekenhuis te Purmerend vervoerd. Russisch vliegtuig neergestort Delegatie Noorse vrouwen omgekomen Een Russisch vliegtuig met aan boord een delegatie Noorse vrou wen, die een bezoek bracht aan de Sowjet-Unie, is Zaterdag op weg van Stalingrad naar Moskou ver ongelukt, aldus heeft het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Behalve de tien leden van de de legatie, bevonden zich aan boord van het vliegtuig, een gewoon pas sagierstoestel, tien Russische pas sagiers en vijf bemanningsleden. Alle inzittenden kwamen bij het ongeluk om het leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1