DE ZIERIKZEESCHE COURANT De deur voor conferentie ontwapenings- blijft open Rusland zou niet bereid zijn over hereniging van Oost en West te spreken De mijnramp in West-Duitsland Stoffelijke resten van inzittenden Israëlisch vliegtuig ter aarde besteld Eind 1955 teilen België, Luxemburg en Nederland 20 mill, inwoners ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 No. 17789 - 111e Jaargang Z1ER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EU ADVERTENTlÊN Prljt per 3 matnden bi) vooruitbetaling I 3,50, par waak 27 canL' Lotto nummor» 10 cl Vortchijnl Dlnidag. Dondardag. Vrijdag an Zatardag AdvarlanUaprijt 15 cant par mat. - Swccatjat (ma* 15 mm) I 1,- por »tiA- WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATE Lang# Nobabtraat A 171. Zierfltxoo. Postbus nr 1, Tololoon' nr 32. Glrorakanlng nr. 137677 - Uitga»#: N.V. DrukkariJ voorh. Lakanman Ocktman Lange Nobalstraat A 171 Ziariluraa RedacteurM. J. BU DE VAATE Taf 309 Het verbod van Nederlandse bladen in Indonesië Geen ,.top"-bijeenkomSt voor het Verre Oosten Geprikkelde stemming de oorzaak Het onafhankelijke, in de Engel se taal verschijnende blad „Times of Indonesia", dat de laatste tijd aan de zijde van de oppositie staat, schrijft niet overtuigd te zijn door de argumenten, die van de zijde van het parket zijn aangevoerd voor het verbod op enige Nederlandse bladen in Indonesië. Het blad zegt niet te kunnen in zien hoe enkele kranten in een vreemde taal de orde en rust in In donesië kunnen bedreigen, aange zien de meerderheid van de Indo nesiërs geen Nederlands kent. Het blad meent, dat buitenlandse bla den alleen dienen te worden verbo den indien zij de lezers opzetten tot geweld of verraad. Men heeft niet verklaard, dat de Nederlandse bla den dit doen, aldus de „Times of Indonesia". Het blad voegt hier aan toe, dat het verbod berust op een geprikkelde stemming of op autori taire neigingen en geen van beide noemt het voldoende om een vrije uitwisseling van nieuws tegen te gaan. Als de inhoud van de betrokken bladen via radio-Nederland wordt uitgezonden, zou de Indonesische regering de luisteraars dan verbie den daarop af te stemmen? Het antwoord hierop, aldus het blad, is voldoende om aan te tonen, dat het verbod dient te worden opgeheven. „Het is zo absurd, dat het om te beginnen nooit ingesteld had moe ten worden". Op z(jn wekelijkse persconferen tie heeft president Elsenhower ver klaard, dat zolang communistisch China door de Verenigde Naties als agressor in Korea blyft ge brandmerkt, de Verenigde Staten niet voornemens zyn hun beleid, waarby zj) diplomatieke erkenning van het bewind van Peking weige ren, te wyzigen. Naar aanleiding van een andere vraag zei Eisenhower, voor het ogenblik elke „topconferentie" ter regeling van geschillen met be trekking tot het Verre Oosten uit te sluiten. Toen hem de vraag ge steld werd, of hij van gevoelen is, dat een conferentie op het hoogste niveau gehouden moet worden om de spanningen in Azië op te heffen, antwoordde de president, niet van mening te zijn, dat een dergelijke conferentie op dit ogenblik gehou den moet worden. Het was veel te voorbarig over de mogelijkheid van een topconferentie te spreken. Eisenhower merkte op, dat zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gezinspeeld had op de mo gelijkheid, dat de huidige onder handelingen te Genève tussen de Verenigde Staten en communistisch China gevoerd zouden kunnen wor den op ministerieel plan, maar meer ook niet. Sprekende over de Sowjet-Unie zei president Eisenhower niet te ge loven, dat maarschalk Boelganin de deur gesloten had voor een ontwa peningsovereenkomst tussen de V.S. en de Sowjet-Unie door in zijn ver klaring de gedachten van luchtver- kenningen van de hand te wijzen. Men diende de verklaring niet zo danig op te vatten, dat zij de be reidheid van de Russische premier om ontwapeningskwesties te be spreken in enig opzicht zou uit sluiten. Verder zei president Eisenhower, niet van mening te zijn, dat de nieuwe Russische proeven met kernwapens, waarvan de Ameri kaanse commissie voor atoomener- Amerikaans vliegtuig neergestort Dertig inzittenden verloren het leven Een Convair van de American Airlines is in de staat Missouri brandend neergestort. Alle dertig inzittenden kwamen om het leven, n.l. 27 passagiers en drie leden dei- bemanning. Het tweemotorige toestel was van Tulsa in Oklahoma op weg naar St. Louis. Het stortte ongeveer iVz km voorbij de landingsbaan van Rolla neer, nadat de piloot het vliegveld van Waynesville per ra dio had meegedeeld, dat het vlieg tuig in brand stond en dat hij een noodlanding zou maken. Spoedig na het neerstorten werd een zevental lijken geborgen, maar de hitte was zo groot, dat de red ders zich moesten terugtrekken. In het bosachtige gebied raakten bo men en struikgewas in de nabij heid in brand. Soekamo terug van zijn pelgrimstocht naar Mekka Proclamatie op de 10e verjaardag van de Indonesische republiek De Indonesische president, die een pelgrimstocht naar Mekka on dernam, is vandaar per vliegtuig naar Djakarta teruggekeerd. Bij zijn aankomst op het vliegveld ver klaarde hij dat hij verlof zal nemen tot-15 Augustus om zich voor te be reiden op de rede die hij 17 Aug. zal uitspreken op de tiende ver jaardag van de Indonesische repu bliek. Tot die datum zal vice-pre sident Hatta de staatszaken waar nemen. Op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta werd Soekarno behalve door vele civiele autoriteiten ook begroet door alle territoriale bevel hebbers onder leiding van de waar nemende staf-chef van de land macht, kolonel Lubis. Volgens Reu ter zien politieke waarnemers in de aanwezigheid van de militaire lei ders „het vertoon van macht in het geval Soekarno na zijn terugkeer de bedoeling mocht hebben tussen beide te komen in de politieke on derhandelingen aan de zijde van het door de P.N.I. geleide thans demissionaire kabinet, dat door het leger is gedwongen af te treden". President Eisenhower „nieuwe ontwapeningsvoorstellen" gie gewag gemaakt heeft, noodza kelijkerwijs enige verandering be tekenden in „de min of meer ver zoenende houding, die de Sowjet- Unie de laatste maanden had ge toond". De president zei, dat de Verenig de Staten enkele nieuwe ontwape ningsvoorstellen zullen doen. Zulks in antwoord op een vraag, of hij van plan was een nieuw ontwape ningsprogram voor te leggen aan de ontwapeningscommissie van de V.'N., die later in de maand te New York bijeenkomt. De Verenigde Staten zouden der gelijke Russische voorstellen wel willend overwegen en trachten een voor beide partijen billijke oplos sing te vinden. Tot 12 Augustus wordt te New York een tentoonstelling gehouden van schilderstukken en tekeningen van kinderen uit d.e gehele wereld, waaronder Nederland. In de Chrys ler International Salon zijn onge veer vijfhonderd werken te zien, die gedurende de laatste tien jaar werden bijeengebracht. Majoor John Eisenhower, mevrouw Barbara Eisenhower en de drie kleinkinderen van de Amerikaanse president, de zevenjarige David, de zesjarige Barbara Anne en de driejarige Susan, poseren hier voor een glimlachend familieportret ter gelegenheid van een informele ontmoeting met de pers op de dag, nadat president Eisenhower had aangekondigd, dat het gezin van zijn zoon John een uitbreiding tege moet kan zien. De Russisch-Westdait se conferentie Regime in Oost-Duitsland is niet door hare bewoners gewild Reddingsploegen werden te vroeg teruggeromen De mynramp in Gelsenkirchen, die 41 mijnwerkers het leven heeft gekost, heeft alom in Duitsland een diepe indruk gemaakt, temeer daar het de tweede maal in een betrek kelijk kort tijdsbestek is, dat de myn Dahlbusch een zware tol aan mensenlevens eist. In Mei 1950 hebben hier 78 mijn werkers het leven moeten laten. Ook in Mei van dit jaar werden hier drie arbeiders ingesloten door vallend gesteente, doch zij konden na vijf dagen nog worden gered. Het ziet er naar uit, dat de nieuwe ramp in Bonn zowel als in Dussel- dorp nog een parlementaire nasleep zal hebben. De parlementaire on derzoekingscommissie voor veilig heid in de mijnen, die door het lan delijke parlement van Noord-Rijn- Westfalen is gevormd, zal heden- Zaterdag op de getroffen mijn bij een komen. De socialistische partij leiding heeft aangekondigd, dat zij in de Bondsdag het vraagstuk van de veiligheid in de mijnen aan de orde wil stellen. Mijngang afgesloten De nieuwe ramp is wel bijzonder tragisch, aangezien de reddings werkzaamheden moesten worden stopgezet, toen zich nog 25 ver misten in de brandende mijngan gen bevonden. De leiding der red dingsploegen meende met zeker heid te kunnen aannemen, dat deze 25 man niet meer gered zouden kunnen worden en men achtte een De premier van Israël, Mosje Sjaret, heeft Donderdag de ter aardebestelling bijgewoond van de 58 inzittenden van het vorige week door Bulgaarse jagers neergescho ten Israëlische vliegtuig. De slacht offers van het incident, onder wie Joden, Protestanten en één Rooms- katholiek, zijn in een gemeenschap pelijk graf begraven. Identificatie van de stoffelijke resten is niet mo gelijk gebleken. Premier Sjaret verklaarde dat de inzittenden van het Israëlische vliegtuig het slachtoffer zijn ge weest van een „moedwillige en barbaarse aanval, die het voorwerp van algemene afschuw zal blijven". Volgens de Israëlische premier is de volle waarheid niet aan het licht gekomen. doorwerken der met levensgevaar arbeidende reddingsploegen niet meer gerechtvaardigd. Om een ver dere ontwikkeling van de mijn- brand te voorkomen, heeft men moeten besluiten de brandende mijngang af te sluiten. Nog terwijl zich voor de mijn in Gelsenkirchen hartverscheurende taferelen afspeelden, protesteerde de vakbond der mijnwerkers tegen het feit, dat de reddingspogingen waren stop gezet zonder dat de be- drijfsraad der mijn was pleegd. Het astronautisch congres te Kopenhagen Raketten van de equator tot de poolstreken Prof. Leonid Sedof, voorzitter van de Sowjet-commissie voor on derzoek naar interplanetair ver keer en een van de vooraanstaande astro-physici in de Sowjet-Unie, heeft Donderdag op het astronau tisch congres te Kopenhagen ver klaard te geloven, dat het mogelijk zou zijn, dat de Sowjet-Unie een manier van samenwerking met de Westelijke geleerden op het gebied van het ruimte-onderzoek zal vin den. Hij zei dit in antwoord op een uitnodiging, dat de Sowjet-Unie lid wordt van de Internationale Astro- nautische Federatie. Hij zou de uit nodiging aan de betrokken autori teiten overbrengen. Dti is de eerste maal, dat er Sowjet-geleerden aan een congres deelnemen. Eerder op de dag hadden ver scheidene geleerden gesproken over het internationale geophysische jaar 1957-58. Volgens Homer Ne well Jr., van het laboratorium van de afdeling wetenschappelijk on derzoek der Amerikaanse marine, omvat het Amerikaanse program onder meer het afschieten van 45 „Aerobees"-raketten bestemd voor onderzoek op grote hoogten. Er zul len meer dan honderd andere, klei nere, raketten worden afgevuurd van verscheidene plaatsen, van de equator tot de poolstreken. Er is een speciale commissie van de Internationale Astronautische Federatie in het leven geroepen, die een program van studie en on derzoek naar de werking van sa tellieten en naar ruimtereizen moet voltooien. De tegenstellingen die de ko mende Russisch-Westduitse con ferentie in Moskou zullen beheer sen, hebben zich Donderdag nog scherper afgetekend. Op hetzelfde ogenblik, waarop maarschalk Boel ganin voor de Opperste Sowjet de Russische stelling herhaalde, dat het Duitse vraagstuk onder de hui dige omstandigheden slechts gelei delijk door een samenwerking der beide Duitse republieken nader tot een oplossing gebracht zou kunnen worden, verklaarde vice-kanselïer Blücher in Berlijn namens de Bondsregering, dat deze niet be reid is deze weg in te slaan. In Bonn publiceerde het mini sterie van Buitenlandse Zaken te gelijkertijd de tekst van de Rus sische nota aan de Bondsregering. Daarin heet het, dat „vanzelfspre kend" het aanknopen van normale betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Bondsrepubliek „noch door de ene, noch door de andere zijde aan enige voorwaarden ver bonden zal worden". In Bonn leidt men daaruit af, dat de Russische regering niet bereid zal zijn in ernst over een Westduits hereni gingsplan te spreken en dat zij er veeleer op uit zal zijn een erken ning van hët communistische be wind der Sowjet-zöne van Duits land af te dwingen. "Vice-kanselier Blücher heeft plechtig vex-zekerd, dat de Bonds regering niet bereid is op de Rus sische suggesties voor een „gesamt- deutsch" gesprek in te gaarv Dat was volgens hem „een tot niets lei- Reis naar de maan binnen de 10 jaar Dan komen andere planeten aan de beurt Volgens de Sowjet-geleerden zul len mensen in vijf tot tien jaar een reis naar de maan kunen maken. Prof. Chlebtzewitsj, voorzitter van het technische comité van de astro nautische sectie der Sowjet-Unie, dat belast is met de bestudering van het radiografisch besturen van projectielen, heeft in een voor dracht in een luchtvaartclub te Moskou verklaard, dat het zenden van een raket naar de maan reeds thans mogelijk is wat betreft de techniek van de voortdrijving en het radiografisch besturen der pro jectielen. Er zou eerst een raket naar de maan kunnen worden gestuurd, met aan boord een wagen met rupswielen, die, voorzien van een compleet laboratorium en van de aarde uit bestuurd, over de maan zou rijden en gegevens over de plaatselijke omstandigheden per radio en televisie naar de aarde zou zenden. Op grond van de vooraf opgedane ervaringen zouden daar na raketten met mensen naar de maan kunnen gaan. Na de „verove ring" van de maan, aldus de Sow- jet-geleerde, zouden andere plane ten, zoals Mars en Venus, aan de beurt kunnen komen. dende omweg of dwaalweg", aan gezien een beraad tussen de twee delen van Duitsland „nooit de ver antwoordelijke handelingen der vier mogendheden zal kunnen ver vangen". Onverminderd staat de Bondsre gering op het standpunt, dat de Oostduitse regeerders niet in op dracht van het Duitse volk kunnen handelen. De door de Russische lei ders voor een toenadering tussen de beide Duitse republieken ge bruikte argumenten noemde Blü cher vals. Boelganin heeft de uit eenlopende stelsels in beide helf ten van Duitsland een belemme ring voor een spoedige hereniging genoemd. De Bondsregering staat evenwel op het standpunt, daat het regime in Oost-Duitsland niet door het volk gewild is en dat de be staande verschillen daarom het best door vrije verkiezingen in het ge hele land zouden kunnen worden overwonnen. Soldaat verleende extra verlof Dat een soldaat extra ver lofdagen weggeeft is een niet alledaagse zaak. Toch is dit het geval geweest met de soldaat eerste klas J. G. H. M. v. d. B., destijds gedetacheerd te Apel doorn. Belast zijnde met de verlofsadministratie, kreeg hij het lumineuze idee zijn colle ga's aan extra verlof te helpen a raison van een gulden. Dit bedrag werd later een gulden vijftien. Tot de knoeierij had hij gemakkelijk kans, omdat er practisch geen controle was. Op de daarvoor gebruikelijke staten gomde hij eenvoudig het door de betrokken militairen reeds genoten verlof weg. Heel wat militairen hebben er ten onrechte van geprofiteerd. Voor deze manipulaties had v. d. B. zich Donderdag voor de Krijgsraad-Oost te verant woorden. De Krijgsraad von niste v. d. B. met een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 25 of 15 dagen. Roemenië heeft 37 jeugdige Grieken, die nog kinderen waren toen zij, gedurende de Griekse bur geroorlog, door communistische verzetsstrijders werden ontvoerd en buiten Griekenland gebracht, naar hun vaderland teruggezonden. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" zijn on geveer dertig Chinese „contra-re- volutionnairen" gearresteerd we gens „pogingen om regeringsleiders te Peking te vermoorden, het ver spreiden van ondermijnende ge ruchten, pogingen om de Chinese volksbank te beroven en wegens het vermoorden van leden van het volksbevrijdingsleger". o o O 6 6 Nu wat sparen doet veel ver- o geren voor de nood van later J ©»©©0©0»©©0©©©©©«.©©©©0© Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Weinig verandering Veranderlijke bewolking en mo gelijk enkele buitjes maar ook op klaringen; zwakke, later overwe gend matige, Westelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. 7 Aug. Zon op 5.11, onder 20.23. Maan op 21.14, onder 9.37. 8 Aug. Zon op 5.13, onder 20.22. Maan op 21.33, onder 10.54. 9 Aug. Zon op 5.14, onder 20.20. Maan op 21.57, onder 12.12. Laatste kwartier: 11 Aug. te 3.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 Aug. 5.31 v.m. 17.41 n.m. 8 Aug, 6.01 v.m. 18.13 n.m. 9 Aug. 6.37 v.m. 18.49 n.m. BROUWERSHAVEN 7 Aug. 4.51 v.m. 17.15 n.m. 8 Aug. 5.27 v.m. 17.51 n.m. 9 Aug. 6.06 v.m. 18.28 n.m. Springtij: 6 en 20 Augustus. Doodtij: 13 en 27 Augustus. Wereldraad van Kerken adviseert de Verenigde Naties Het 90 leden tellende Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken, waarin 165 Protestantse en Orthodoxe Kerken vertegen woordigd zijn, heeft eenstemmig vérstrekkende voorstellen voor ont*- wapening en vreedzame uitwisse ling van militaire gegevens aange nomen. In de verklaring wordt voorge steld, dat de V.N. een internationale commissie van geleerden en tech nici in het leven roept, die de es sentiële wetenschappelijke voor waarden moet vaststellen voor een doeltreffend stelsel van inspectie en controle op de bewapening. De verklaring zal de volgende maand op de zitting van de alge mene vergadering der V.N. aan alle delegatieleiders ter hand worden gesteld. Onze bevolking groeit het hardst Aan het eind van dit jaar zal hoogstwaarschijnlijk de gezamenlij ke bevolking van België, Neder land en Luxemburg het aantal van 20 millioen bereiken. Dat zal een gedenkwaardig feit zijn, want een bevolkingsblok van 20 millioen mensen heeft zeker wat in de melk te brokkelen, vooral als het een eco nomisch zo krachtig ontwikkelde bevolking betreft als van onze Be nelux. Op 31 December jl. telde Bene lux 19.829.000 inwoners, waarvan 8.841.000 Belgen, 10.680.000 Neder landers en 308.000 Luxemburgers. Wanneer Benelux één staat zou worden, zouden de Nederlanders daarin dus de meerderheid hebben en die meerderheid zou voortdu rend groter worden. De bevolking van Luxemburg is nl. vrijwel sta biel, terwijl die van Blgië slechts zeer weinig stijgt. Daarentegen groeit de Nederlandse bevolking maar stug door. België had in 1948 8.603.000 inwoners en nam dus in deze 7 jaar met niet meer toe dan een kleine 200.000 zielen. Nederland daarentegen groeide van 9.884.000 personen in 1938 tot het huidige cij fer, dat omstreeks 800.000 hoger ligt. De oorzaak daarvan is de veel grotere kinderrijkdom van Neder land, terwijl de sterfte aanmerke lijk lager is. Het geboortecijfer van België bedraagt 16,7 per 100 inwo ners per jaar en in Nederland 21,8. Aan de ander ekant heeft België een sterftecijfer van 11,8 personen per 1000 inwoners en Nederland maar 7,7. Ons sterftecijfer is trou wens het laagste van de gehele we reld, waaruit wij mogen afleiden, dat behuizing, voeding en gezond heidszorg in Nederland, ondanks de woningschaarste, niet veel te wen sen overlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1