De verkeersveiligheid in ons land De belastingen- en huurvoorstellen door de regering toegelicht Boelganin bracht verslag uit over Genève Ingezonden mededeling Kamerleden stelden vragen aan de minister van Verkeer ste week twee met dodelijke af loop. Waarom, zo luidt een van de vragen, is het verzoek van B. en W. van Haarlem, om hen in staat te stellen op deze rijksweg veilig heidsmaatregelen te treffen, afge wezen? De grote steden In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is het totaal aantal slacht offers - vergeleken met 1953 - min der toegenomen dan het totaal aan tal ongevallen. Voor Amsterdam en Den Haag is de stijging vrijwel ge lijk, voor Rotterdam bedraagt zij minder, nl. 9 pet. Het aantal slacht offers per 100.000 inwoners was in Den Haag verreweg het laagst (394,7), voor Amsterdam en Rotter dam zijn de verschillen betrekke lijk gering (499,3 en 474,3). Het aan tal gedoden en ernstig gewonden per 100.000 inwoners is voor Am sterdam het gunstigst (152,3) voor Rotterdam bedraagt dit aantal 219,1 en voor Den Haag 192,9. Trekking Nationale landbouwloterij Koningin Wilhelminafonds uitgesteld Het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds deelt mee, dat de trekking van de nationale land- bouwloterij, met een tractor als in zet, drie weken is uitgesteld en thans op 23 Augustus a.s. is be paald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot predikant voor bui- tengew. werkzaamh. (hulppred.) te Rotterdam: J. C. de Bruine, Em- mer-Erfscheiderveen. Beroepen te Nieuw en Sint Joos- land (toez.): cand. L. Lingen, Rot terdam. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de Vrijz. Herv. te Woudenberg-Scherpenzeel: J. H. C. Kater, em.pred., Nieuwveen. Bedankt voor Lopik: C. Treure, Ederveen. Geref. Kerken Beroepen te Oude en Nieuwe Bildtzijl: cand. H. J. Heinen, Hil versum. Ger. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Den Helder: J. F. Wijnhout, Haarlemmermeer-Oost zijde. Bedankt voor Leerdam (nadere beslissing): W. H. de Boer, Urk. Oud Ger. Kerk BRUINISSE. In de Maandag- Is het niet meer dan t\jd voor een kwamen twee bromfietsers, een betere verkeersregeling en bevor- jeugdige en een bejaarde wielrij- dering van de veiligheid op de der, een automobilist op een onbe- openbare weg? zo vraagt het Ka- waakte overweg en een motor- mcrlid Ritmeester (V.V.D.) aan mi- rijder. nistcr Algra. Een ander Kamerlid, namelijk de avond gehouden vergadering van In een reeks schriftelijke vragen Heer Hooij (K.V.P.) heeft de mi- lidmaten werd in de vacature-M. noemt hij: nister vragen gesteld over de ver- van Popering tot ouderling geko- Een regeling voor het veilig over- keersonveiligheid, met name op de zen de heer M. van Dommelen. De steken door voetgangers (zebra- Rijksstraatweg en de Schoterweg ze heeft zijn benoeming in 'beraad strepen e.d.); in Haarlem-Noord, waar sedert 1 gehouden. De kerkeraad telt thans een regeling van de snelheid in januari 1955 al 106 ongelukken slechts twee diakenen en een hier- ^BBUWS TijtlSCll fitt kOlflt Iflfit De ministers van de Kieft, Beel, Witte en Algera hebben aan de Eerste Kamer hun Memorie van Antwoord gezonden op het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit die Kamer over het complex belasting- en huurvoor stellen. Aan deze Memorie is het volgende ontleend: Vele leden hebben verklaard het op prijs te stellen om enige verdui delijking van het standpunt van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te vernemen met betrekking tot de vraag in hoeverre de verlaging van de grondbelasting ten goede zal komen aan bepaalde, onevenredig hoge huren vein na oorlogse woningen. Ter aanvulling van hetgeen minister Witte dien aangaande in de Tweede Kamer op gemerkt heeft, zij thans medege deeld, dat ook naar zijn oordeel zich nu een mogelijkheid opent om met name met betrekking tot wo ningen, gebouwd met financiële steun op grond van de bijdrage-re- gelingen Woningwetbouw 1950, een verlaging van bepaalde tophuren in overweging te nemen. Huurprijzen De huurprijzen van de woningen, gebouwd met geldelijke steun inge volge de Wet op de Materiële Oor logsschaden of krachtens de fi nancieringsregelingen Woningbouw 1947 en 1948, worden in beginsel beheerst door het bepaalde in het nieuwe artikel 3, derde lid, van de Huurwet. Minister Witte is ech- Mijnramp in Duitsland 41 zwarte goud" del vers kwamen om In Gelsenkirchen zijn 41 mijn werkers om het leven gekomen ten gevolge van een mijngasontplof- fing. Vijf en twintig mijnwerkers worden vermist. Een en ander ge beurde in een mijn bij Dahlbusch, waar in 1950 78 man om het leven kwamen. In Mei van dit jaar waren gedurende enkele dagen drie mijn werkers opgesloten, die langs een luchtpijp gevoed en van verse lucht voorzien moesten worden. Er' zijn tot nu toe zestien stoffe- lijkè overschotten geborgen. De ontploffing gebeurde op 800 meter diepte. De reddingspogingen werden be moeilijkt door de grote hitte. Deze pogingen zijn gestaakt, omdat het voor de reddingspogingen te ge vaarlijk werd. De brand onder gronds breidt zich nog sfeeds ,qit. Eeri-en-twintig mijnwerkers heeft men. kunnen redden. Zij zijn ge wond. Van sommigen is--de toe stand critiek. de kom der gemeenten; krachtiger bevordering van het verkeersonderwijs intensivering van het politietoe zicht. De vragensteller wijst daarbij op de onrustbarende stijging van het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen: plaats vonden, waarvan in de laat- van is nu als ouderling gekozen. wij ouders yacantie houden een kunst 1950 1951 1952 1953 1954 ongelukken 20.554 23.293 25.235 28.335 30.613 doden 1021 1134 1097 1390 1385 zwaar ge- Recht op eigen keuze Nadat tante Mien vertrokken „Nee", zei de vader-met-gezag, ,met al dat malle nieuwerwetse, wonden dat iedereen op z'n eigen houtje tn 971 erop uittrekt, daar houden wij ons was- sputterde de vader-met-gezag 12.500 niet mee op. In ons gezin gaan we d°°%®U<.™" 12.843 allemaal samen met vacantie: sa- 14.535 men uit, samen thuis". 16.028 „Zo", zei tante Mien, „dat is het een huishouden van Jan Steen. Stel je voor, dat zijn beide grote dochters ieder op eigen houtje er op uit zouden trekken, wie zou dan Aan deze cijfers van het Kamer- Bij ons beginnen de grote en zelfs "'"v w lid Ritmeester kunnen we nog een 0ok de jongere kinderen in Maart nY°£ in h!T varanïip Hp lÏÏ.1 Sar gèSS Z 'één SFSTZ 4 Nederlandse verkeer. Om het leven ka?p e„ de ander gaat bij een boer 1^0^^ moest "ook in Frankrijk werken, een derde wil maar voldoende zijn voor de jeugd. een vakantiecursus gaan volgen en A1 die veeleisendheid was maar meestal wil er ook wel een een geheid en leidde tot allerlei on- trektocht gaan maken op de fiets gewenste toestanden en daarmee met een tent basta' „En, mag dat allemaal maar?", vroeg de vader-met-gezag en er zlJn inderdaad nog dergelijke Succes voor vredelievende klonk duidelijk verontwaardiging vaders met ouderwetse (volgens markton in zijn stem over zo'n vrijgevochten kun eif®n zeggen „degelijke prin- maenten bende >>Verbeeld je dat iedereen cipes. Zij zien totaal over het hoofd Premier Boeleanin heeft Donder- maar deed waar hij lust in had! dat ieder kind recht heeft op een dag een^ererbgde vergadering Dat zou me wat moois worden!;- ^en persoo^tad «n e.gen van de twee Huizen van de Op- ^lïdf^Ven'«S &i^njn?SSgrtïï Un?e en dTRaa'd van de NÏÏiona- zelf hebben gespaard3 of ettra het gezinsbelang hiermee niet wor- liteiten - verslag uitgebracht over verdiend, krijgen ze van ons wat de onlangs te Genève gehouden erbij en aan de hand van het be- Grote dochters willen in haar va- conferentie van de regeringsleiders schikbare bedrag moeten ze dan cantie ook eens echt helemaal viij der Grote Vier. een plan opmaken, dat met ons be- zijn en doen en vooral laten waar Na te hebben opgemerkt, dat de sproken wordt. Maar het soort va- ZÜ lust in hebben en grote zoons deelnemers aan de conferentie blijk cantie mag ieder naar eigen smaak willen een gat in de dag slapen en hadden gegeven van hun verlan- kiezen. Vacantie houden is een nachtwandelingen gaan maken en gen om een einde te maken aan de kunst, die geleerd moet worden, allerlei dingen doen die - dat we- koude oorlog, noemde de maar- maar een eerste voorwaarde voor ten we immers allemaal - thuis schalk de resultaten van de bij- een vacantie is, dat je er echt ple- f>001t kunnen. Als grote meisjes in eenkomst een „duidelijk succes zier in hebt en ervan geniet". haar veertien dagen vacantie thuis voor de vredelievende machten". Allemaal wat anders moeten zitten naaien en verstellen Het feit dat een dereeliike con- iviicmaai w«u anuers en de kamers een goede beurt ge- ferentle tien jaar na de bijeenkomst "Pf v",nd e"l v.<:n- dan is dat vacantie en van de regeringsleiders te Potsdam verklaarde de vader-met-gezag. zlJ zullen onuitgerust en met een was gehouden, achtte Boelganin »?e jeugd van tegenwoordig is al hart vol verbittering naar haar van belangrijke betekenis" eigengereid en zelfzuchtig genoeg werk terugkeren. Vacantie moet De conferentie van Genève moet en dat werk je met j°uw w'jze van zÜn: ontspanning, maar niet het worden gerangschikt onder de be- doen n°S eens extra in de hand. ruilen van de spanningen op kan- lanpriikstp historische eehpiirtpnis- Verbeeld je! Zo kunnen we wel al- toor, fabriek of atelier voor andere senf omdat zij een nteuwe periode Icmaal wat anders willen!; spanningen thuis, inluidt in de betrekkingen tussen Tante Mien knikte. „Dat gebeurt Vacantie moet veel meer zijn de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta- ook- De kinderen van een en het- dan aneen maar de afwezigheid ten. Groot-Brittannië en Frank- zelfde gezin zijn toch vaak onder- van dagelijks werk. Wil men rijk", aldus Boelganin. zo verschillend, dat wat voor van een vacantie volledig profijt Voor het eerst mochten de Britse de een het grootste genot betekent trekken, dan dient deze in harmo- en Amerikaanse journalisten zich voor een ander een straf zou zijn. nje tc zijn met aard en wezen van op de vergadering laten vergezellen Grote dochters met een drukke de betrokken persoon. Laten wij door een tolk. Zij hadden hiertoe werkkring zullen het heerlijk vin- daarom - voor zover ons dit mo- een schriftelijk verzoek tot de pre- den eens echt te kunnen luieren en gelijk is - onze kinderen tegemoet- mier gericht, nadat de persdienst een mooi boek te lezen en anderen komen in hun wensen omtrent het van het ministerie van Buitenland- met een overschot aan energie zul- besteden van hun vacantie. se Zaken de vorige dag een derge- len juist in de vacantie hun spie- lijk verzoek had afgewezen. ren willen oefenen". AMY GROSKAMP TEN HAVE. li Het zo juist verschenen nummer van het „Zeeeuws Tijdschrift" is ge wijd aan de landaanwinning in on ze provincie, dat evenzeer de aan dacht trekt als het eerder versche nen „Watersnoodnummer"'. Min. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, schreef een „ten gelei de", waarin Z. Ex. zijn bewondering uitspreekt voor de Zeeuwen, die in de achter ons liggende jaren zulke enorme slagen, toegebracht door de erfvijand, „het water", wisten op te vangen en onder moeilijke omstan digheden wisten stand te houden. „Nog rust", zo schrijft minister Algera, „een zware druk op Zeeland als gevolg van de watersnood en het zal jaren duren, eer alle her stelbare wonden geheeld zullen zijn. Thans reeds echter bieden de zwaar geteisterde gebieden van Zeeland een verheugend beeld van herstel en gaan nijvere handen voor,t te werken aan de wederop bouw, de herverkaveling en het landbouwherstel". Dit goed verzorgde nummer geeft interessante bijdragen over toe komstige landaanwinst in het Zuid westelijk Deltagebied door P. Kalk- wijk. Een aantal prominente Zeeu wen hielden een bespreking over de sociaal-culturele veranderingen die het Deltaplan zal meebrengen, welke besprekingen werden samen gevat onder de titel: „Verkennin gen door onbekend gebied", met als ondertitel: „Kansen en gevaren van het Deltaplan". Yerseke's burgemeester, de heer A. C. Willemsen, brengt uitvoerig de visie naar voren hoe de vissers over het Deltaplan denken. „Moe ten de vissers het offer brengen?" De burgemeester hoopt en ver trouwt dat naast de verzekering der noodzakelijke veiligheid van Zuidwest Nederland, middelen zul len worden gevonden om ook het behoud van de oester- en mossel- cultuur en -handel in Zeeland vei lig te stellen. Een staalkaart van meningen uilen negen Nederlan ders over het veelbesproken plan tot afsluiting der zee-armen, o.a. mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State, ir. F. Q. den Hol lander, president-directeur der Ne derlandse Spoorwegen e.a. Zeer le zenswaard is ook het artikel over het herstel der wilde plantengroei in geïnundeerd gebied van de hand van de heer A. de Visser. Het tijdschrift is verlucht met foto's en kaarten ter verduidelijking van de tekst. ter voornemens met gebruikmaking van de hem in artikel 5 van het Besluit Bijzondere Huurprijzen 1954 gegeven bevoegdheid deze huurprij zen te verhogen. Het percentage van deze verhoging staat nog niet vast. Het zal vermoedelijk gelijk zijn aan dat, waarmede wordt voorgesteld de huurprijzen van de vooroorlogse woningen met ingang van 1 September a.s. te verhogen. De huurverhoging Het bedrag van de huurverho ging - de eigen woningen buiten beschouwing gelaten - kan in totaal op iets minnder dan 40 millioen gulden worden gesteld. Dit bedrag zal uit de aard der zaak door de burgerij moeten worden opgebracht hetgeen in het kader van de voor gestelde belastingverlagingen ook mogelijk moet worden geacht. Welk gedeelte van die verlagingen nodig zou zijn om een algemene huurver hoging van 5 pet. voor een ieder nauwkeurig te compenseren, is be zwaarlijk te bepalen. Een antwoord op de vraag welk schema van toekomstige huurver hogingen aan de regering voor ogen staat en in hoeveel jaren zij het bovenbedoelde verschil denkt te overbruggen kunnen de ministers niet geven. Enerzijds is de beantwoording van deze vraag afhankelijk van de ontwikkeling der bouwkosten, van de rentestandaard, van het tempo, waarin het woningtekort wordt in gelopen, en van de sociaal-econo mische ontwikkeling van ons land. Anderzijds is nog geen beslissing genomen over. de mate, waarin de hogere huuropbrengst aan de eige naar ten goede moet komen, een beslissing, die genomen moet wor den voordat aan de realisatie van een schema tot huurverhoging kan worden begonnen. De ministers zyn van mening, dat op den duur niet kan worden vol staan met een aanpassing aan de huidige huren van nieuwgebouwde woningen. Einddoel zal moeten zijn een zodanig huurpcil, dat de nieuw bouw in het algemeen weer zonder financiële steun van overheidswege zal kunnen geschieden. Voor de huisvrouw Is er verband tussen bereiding en voedingswaarde? De meeste levensmiddelen kun nen wij slechts toebereid gebrui ken. Heeft deze bereiding invloed op de voedingswaarde van het pro duct en zo ja, welke? De bereidingswijze die het meest wordt toegepast, is koken. De hier door optredende waardeverminde ring is bij vele voedingsmiddelen betrekkelijk gering. Hetzelfde geldt voor opwarmen. Er is echter één groep voedings middelen, waarbij koken en ook opwarmen een beslist nadelige in vloed op de voedingswaarde heb ben. Het zijn de producten, die een belangrijke bijdrage leveren in de vitamine-C-voorziening, zoals fruit, groente en aardappelen. "Weliswaar zijn te lang gekookte groenten, zo min als opgewarmde, wat hun ge halte aan voedingsstoffen betreft, geheel waardeloos, maar het is en blijft toch beter ze kort te koken (in weinig water) en er bij voor keur voor te zorgen, dat er dage lijks verse groenten op tafel ko men. Het is dus voornamelijk het vi- tamine-C-gehalte, dat door de be reiding ongunstig wordt beïnvloed. Producten, die hun waarde niet ontlenen aan hun vitamine-C-ge- halte, ondervinden weinig nadelige invloed van de bereidingswijze, al geldt ook hier, dat het vers ge kookte product altijd beter is dan herhaaldelijk opgewarmde spijzen en dranken. Opwarmen zal echter niet altijd vermeden kunnen wor den. Melk zal in de huishouding direct gekookt moeten worden. Zet de melk op een koele plaats weg. Warm ze niet meer op vóór U ze op een bepaald moment nodig hebt en dan niet in een grotere hoeveel heid dan U denkt te zullen gebrui ken. Melk die vaker gekookt wordt dan nodig is, verliest weliswaar weinig aan voedingswaarde, maar des te meer aan smaak. Wat wij over melk zeiden, geldt ook voor jus en soep, die voor een paar dagen bestemd zijn. Warm niet de hele portie tegelijk op, maar alleeri zoveel als U nodig hebt. Lauwe temperaturen werken be derf in de hand en de smaak gaat er evenmin op vooruit. Eieren. De verschillende berei dingswijzen, die men voor eieren kan toepassen, dus koken en bak ken, maken geen verschil uit wat de voedingswaarde betreft. Wel is het altijd beter een ei toe te be reiden dan het rauw te gebruiken. In het rauwe eiwit komt namelijk een stof voor, die een deel van de vitaminewerking tegen gaat. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit St. Ghislain. Af stand 134 km. In concours: 134 dui ven. M. M. v. d. Wielen 1, 11; W. den Boer 2; K. Dekker 3, 5; B. N. Ravia 4, 10, 25, 26; A. Hagesteijn 6, 20, 21; C. van den Hoek 7, 18; Gebr. Dalebout 8; L. Simmers 9, 17, 19; A. Ravia 12, 14, 24; C. Krijger 13, 15; J. A. ten Haaf 16; H. P. Maijs 22; C. M. van Westenbrugge 23; A. Bakker 27. Wedvlucht uit Bordeaux. Afstand 834 km. C. M. van Westenbrugge 1; J. A. van den Bos 2; A. Bakker 3; Fr. Maijs 4. Winnaar van de wisselbeker werd dhr. C. M. van Westenbrugge. KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor volgende week luidt: Dinsdag 9 Augustus: 3e klasse A. Brouwershaven III-Burgh III (7.15 uur). Woensdag 10 Augustus: 3e klasse A. Die Gouwe II-Renesse II (7.15 uur). Donderdag 11 Augustus: 3e klasse B. Brouwershaven II-NOAD II (7 uur). Vrijdag 12 Augustus: 3e klasse A. Velocitas Il-Zwaluwen II (7 uur). 3e klasse B. Die Gouwe III-WIK I (7 uur). Zaterdag 13 Augustus: le klasse. Brouwershaven I-Renesse I; O WK I-Unitas I; DSS I-Zeemeeuwen I (half zeven). 2e klasse. Unitas II-Velocitas I; Zwaluwen I-DES I (half zeven). Officiële heropening van het Sportpark Bannink te Zierikzee Op 20 Augustus a.s. zal de offi ciële heropening van het Gemeen telijk Sportpark te Zierikzee plaats vinden. Ter gelegenheid hiervan zullen op Zaterdag 20 en Zondag 21 Augustus sportwedstrijden ge houden worden om de wederinge- bruikname van de velden voor het eerst weer na de ramp, op enigs zins feestelijke wijze te doen plaats vinden. Naast een korf bal wedstrijd tussen het vertegenwoordigend twaalftal van Schouwen-Duiveland en een twaalftal van de kampioens- ploeg „Swift" uit Middelburg op Zaterdag en een voetbaltournooi tussen de ploegen van Burgh, Re- nesse, Zierikzee en een club uit Noord-Brabant op Zondag, zullen er op Zaterdagmiddag athletiek- demonstraties en wedstrijden wor den gehouden onder auspiciën van de atletiekvereniging „Marathon" te Vlissingen. Het is de bedoeling wedstrijden te houden in 100 m., 400 m., 800 m. en 1500 m. hardlo pen voor heren, Jun. A en jongelui tot 18 jaar, benevens hoogspringen, verspringen, kogelstoten en 4 x 100 m. estafette voor heren. Voor de dames en meisjes A en B zullen de wedstrijden bestaan uit 80 m. hardlopen, verspringen, hoog springen, kogelstoten en. estafette 4 x 80 m. Deelnemers kunnen zich, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, op geven bij Sporthuis Dogger, Mol, Zierikzee. Aanvangsuren worden nog nader bekend gemaakt. De deelneming voor Melbourne Meer dan een jaar voor de aan vang, hebben al 58 landen aan Mel bourne officieel bevestigd, dat zij zullen deelnemen aan de hier te houden Olympische Spelen in 1956. De organisatoren geloven, dat zij - wat het aantal deelnemende landen betreft - dicht bij de 70 zullen ko men en dat ondanks de excentri sche ligging en de hoge reiskosten, een nieuw „record" zal worden ge vestigd. In 1952 namen in Helsinki 68 lan den aan de Spelen deel; in 1948 in Londen waren er 49 en te Berlijn, in 1936, waren ploegen uit 49 lan den vertegenwoordigd. AUTOMOBILISME Amerik. automobielclub organiseert geen races meer Nadat reeds in verscheidene Europese landen soortgelijke be slissingen waren genomen, heeft thans de Amerikaanse Automobiel club (de A.A.A.) bekend gemaakt, dat zij zich voorlopig niet meer met het organiseren van auto-races in de Verenigde Staten zal bezighou den. De ramp te Le Mans, waar 82 mensen door een exploderende ra cewagen werden gedood en het ver ongelukken van de in Amerika zeer populaire coureur, Bill Vukovich, tijdens de 500 mijlen-race te Indi anapolis, werden als voornaamste redenen genoemd voor dit besluit. De Amerikaanse automobielclub heeft sedert 1902 bijna alle, in de Verenigde Staten georganiseerde wedstrijden georganiseerd. ADVERTENTIES Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JEANNETTE ELISABETH J. M. BEIJE M. BEIJE-VIS RIENTJE Burgh. 4 Augustus 1955 CORNELIS J. VAN TIGGELHOVEN en JANNIE PLEUNE geven kennis van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 18 Augustus 1955. Brouwershaven, Augustus 1955 Markt C 8 Poortdijkstraat 57

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3