Een Gemeentebestuur dat in vroeger tijd bedongen rechten - misschien onwetend - niet meer erkennen wii Aankoop voor een rioolwater zuiveringsinstallatie Arbeidsvoorziening in Zeeland In Holland staat een huis Stad en Provincie ZIERIKZEE Jongelui uit St.'Hilaire du Harcouêt komen een tegenbezoek brengen Nog vers in het geheugen ligt bij vele stadgenoten de uitzonderlijk prachtige reis die deze zomer naar de adopterende Franse gemeente St. Hilaire du Harcouet werd on dernomen, waarbij men zeer gast vrij werd ontvangen. Thans komen een vijftiental meisjes en jongens uit deze plaats naar hier en wel in dien er geen onverwachte wijziging optreedt, Woensdagavond, om een tegenbezoek te brengen. Na aan komst van de trein in Roosendaal staan particuliere auto's gereed om de jongelui naar Zierikzee te bren gen. Bij diverse families die zich daarvoor hebben opgegeven, zullen de Franse gasten een gastvrij on derdak vinden. De jeugdige zonen en dochteren van de la douce France zullen op het stadhuis worden ont vangen. En daar zullen na de ver welkoming door het stadsbestuur de jongelui kunnen worden afge haald door hen die een plaats in hunne gezinnen afstaan. Gedurende de tijd dat de jonge lui hier zullen vertoeven zullen di verse uitstapjes op ons eiland ge maakt worden, terwijl ook een tocht naar „Miniatuur Walcheren" en de „Efteling", bij Kaatsheuvel, op het programma staat. Als data voor deze trips zijn in principe 12, 15, 19, 23 en 26 Augustus vastge steld. De heer C. H. van Oeveren verklaarde zich bereid de Franse gasten deze trips per autobus gra tis aan te bieden, een geste die zeer wordt gewaardeerd. ELKERZEE Burgerlijke stand en loop der bevolking over Juli. Geboren: 20. Leo Jan, z. van J. J. Elenbaas en M. M. Kristelijn; 21. Jacoba Janna, d. van J. de Jonge en G. M. den Boer; 23. Bertus, z. van P. Elgersma en E. M. v. d. Harst. Overleden: 14. Ploontje Bezuijen, 77 j., echtgenote van C. v. d. Werf. Ingekomen: 28. Marina A. van Westervoort uit Harderwijk. ELLEMEET Loop der bevolking over Juli. Vertrokken: 1. J. v. Leeuwen en gezin naar Haamstede; 12. Wed. Jonker-v. d. Maas naar Renesse; 15. C. v. d. Houten en echtgenote naar Duivendijke; 23. L. Straayer en gezin naar Serooskerke (Sch.); 23. K. Linders en echtgenote naar Serooskerke (Sch.). BROUWERSHAVEN Schilderijententoonstelling in bet stadhuis Aansluitend op hetgeen het vo rige jaar in het stadhuis werd ge- exposeerd, zal volgende week Vrij dag 12 Aug. een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen uit de nabloei van de Haagse school. Het zijn schilderijen van B. C. Noltée, Poggenbeek en anderen. De expositie bevat ongeveer vijftig schilderstukken die in de hall en de raadszaal zullen worden opge hangen. De strekking, ook van deze expositie, is voorlichting te geven op het gebied van beeldende kunst aan de bevolking van Schouwen- Duiveland. De expositie wordt ge opend door dhr J. F. Hornstra, di recteur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk. Na de opening zal een rond leiding worden gehouden met de aanwezigen, die voor de eerste dag zijn geciteerd. „Apollo" concerteert Bij gunstige weersgesteldheden zal de muziekvereniging „Apollo" te Brouwershaven a.s. Zaterdag 6 Augustus, des avonds 8 uur, een concert in de muziektent geven. Het programma luidt: 1. De Gladiator, mars, Sousa; 2. Gouden Bruiloft, suite in 5 num mers, Alyre Delhaye; 3. San Remo, mars, J. Meister; 4. Fantaisie, J. Werkman; 5. Saint Triphon, mars, A. Ney; 6. Cortège des Dryades, Grande Marche, A. Delbecq; 7. Spi rit of Youth, mars, Carl J. Gilbert. Pauze. 8. Juberklange, mars, Ernst Uebel; 9. Andante Religioso, G. J. N. Cori; 10. L'Amabile - Ouverture, J. Werkman; 11. American Patrol, Meachem - Delhaye; 12. Hör mein Lied, Violetta!, Serenade, Klose - Lukesch - Meijns; 13. Manoeuvre, mars, P .A. Stenz. NIEUWERKERK Burgerlijke stand over Juli. Geboren: 2. Jan J., z. van N. M. v. d. Schelde en L. A. Viergever; 4. Cornelia A. J., d. van S. Hooger- land en L. Flikweert. Gehuwd: 14. J. Verhoek, j.m., 25 j. (van Oosterland) en M. Rentier, j.d., 22 j.; 21. L. Dalebout, j.m., 49 j. en W. S. Kranenburg, j.d., 41 j.; 22. W. Bom, j.m., 26 j. en K. van der Have, j.d., 24 j. (van Ooster land). Overleden: 18. Johannis Brou wer, 83 j., weduwnaar van J. L. de Roo; 28. Willemina Sies, 80 j., we duwe van J. Stoutjesdijk. Onze oud-dorpsgenoot de heer L. Kooijman, onderwijzer te Op- heusden, slaagde te Nijmegen voor de hoofdacte. SIRJANSLAND Oud pand gesloopt Vorige week is het door de ge meente aangekochte huis, laatste lijk bewoond door M. Bolle, ge sloopt, waardoor een grote ruimte is ontstaan en het uitzicht vanaf het dorpsplein is verruimd. Op zichzelf is dit niets bijzonders, ware het niet dat deze woning een ge schiedenis heeft van vele geslach ten. Niet alleen dat het volgens „outsiders" sinds mensenheugenis een winkelpand is geweest doch men weet ook nog te vertellen dat in dit huis kerkdiensten en Zon dagsschool werden gehouden. Dit gebeurde ongeveer 80 jaar geleden. Waarschijnlijk gebeurde dit buiten het verband der Hervormde Kerk, daar de notulen van de Herv. Kerk hiervan geen melding maken en de Zondagsschool uitgaande van de kerk in 1901 is begonnen. Nieuwe consistorie De consistorie aan de kerk alhier zal door een nieuwe worden ver vangen. Deze zal niet alleen groter maar vooral ook practischer dan de oude worden ingericht. De ingang tot de kerk is dan niet zoals deze thans is, doch tussen kerk en con sistorie komt een portaal. Men kan dan van weerszijden de kerk in. Gezien de oude toestand, zal dit een grote verbetering zijn. Het ge heel zal worden uitgevoerd o.l.v. architect de Jonge uit Zierikzee. BRUINISSE Drenkeling tijdig gered Een 8-jarige jdngen uit Haam stede, logerende bij de familie van der Spek te Bruinisse, nam, zoals velen tegenwoordig doen, een bad in de Spuikom. Hij was de zwem kunst niet machtig en bij hoog wa ter kan men dan wel eens in moei lijkheden komen. Dit was dan ook het geval, hoewel de omstanders dachten dat hij simuleerde. Toen men er erg in kreeg, dat hij wer kelijk gevaar liep te verdrinken, was gelukkig spoedig hulp aanwe zig. De militair, Auke Wiebrens, die met verlof thuis was, sprong gekleed te water en bracht de knaap behouden aan de wal. In de maand Juli werden ter gemeente-secretarie van Bruinisse afgegeven: 8 slachtvergunningen runderen en 13 slachtvergunningen varkens. In de maand Juli noteerde de regenmeter van het K.N.M.I. op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse 35.7 mm. regen tegen een normale hoeveelheid van 67 mm. Van de regen in de maand Juli viel op 13 Juli 12.8 mm. en op 28 Juli 9.5 mm. De stortbui die zich echter op laatstgenoemde dag bo ven Bruinisse zelf ontlaadde gaf een belangrijk hogere hoeveelheid neerslag. Er kwamen in de maand Juli in onze streek 4 dagen voor, waarop het kwik boven 25 graden Celcius steeg. Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over Juli. Geboren: 2. Jacob, z. van S. P. v. Boven en Joh.a Platschorre (geb. te Zierikzee); 10. Hinderkie, d. van J. C. Dingemanse en G. Ridderbos; 10. Jacob Johannes, z. van J. G. de Waal en J. K. Otte; 14. Jacques Pe ter, z. van J. M. Gil jam en R. Kik; 26. Jan Johannes, z. van D. J. Ju- melet en M. Davidse; 26. Willem, z. van A. C. v. Kooten en A. Lan- gerak (geb. te Zierikzee). Gehuwd: 8. Jacob v. d. Maas, 25 j. j.m. (van Oosterland) en Antho- nia L. Bal, 25 j. j.d.; 29. Cornelis v. Damme, 28 j. jon. (van Yerseke) en Willemina Kik, 25 j. j.d. Overleden: 29. Frederik Jacob Bal, 71 j., echtgenoot van E. Hoo- gerwerf. Ingekomen: B. P. Hollestelle van Yerseke; Cornelia M. Lemsom uit Hedel; Alberta D. Ruis uit Veghel (echtgenote van Wolfensperger); Elizabeth Kostense uit Zierikzee; Engel IJzelenberg en echtgenote uit Steenbergen. LUCHTVAART Gezamenlijke luchtvaartmaat schappij van Ceylon en JC.L.M. „Bij de besprekingen tussen de minister van Verkeer van Ceylon en mij is een basis gevonden tot oprichting van een gezamenlijke luchtvaartmaatschappij". Dit heeft de onderdirecteur der K.L.M., en hoofd van de Oostgroep dezer maatschappij, de heer B. G. van Os van Delden medegedeeld bij zijn terugkeer uit Colombo op Schip hol. „De basis waarop deze samen werking mogelijk is, is thans ge vonden, doch de realisering hiervan is geheel afhankelijk van de goed keuring van het gouvernement van Ceylon enerzijds en de Raad van Bestuur en de directie der K.L.M. anderzijds". Het was de intentie van het gou vernement om te komen tot de op richting van een luchtvaartmaat schappij, doch details hierover kon de heer van Os van Delden niet verstrekken. Een reis, een les, een feest Scholen op de E 55 Er zijn dagen geweest, waarop meer dan 100 schoolklassen tege lijk de E 55 bezochten. Lagere scho len, middelbare scholen, technische scholen, huishoudscholen. Het is stellig niet overdreven, als we zeg gen, dat tot op heden zeker 3000 schoolklassen een bezoek aan de E 55 hebben gebracht. Dikwijls zijn de onderwijzeressen en onderwijzers een dag vooruit ge komen om notities te maken en een route uit te stippelen, zodat van het bezoek het meeste profijt kon worden getrokken. In andere geval len werd het bezoek voorbereid door extra-lessen. Heel veel tech nische scholen zijn naar Rotterdam gekomen. Begrijpelijk, want voor al voor toekomstige vakmensen js er veel te zien en te leren. Het was voor die duizenden joh- ge mensen niet zo maar een dagje uit. Een hele dag lang hebben zij door de expositie gedwaald. Hier luisterende naar explicaties, daar zelf in actie bij machines, overél kijkend met grote weetgierigheid. Het resultaat van al die bezoe ken? We citeren een schoolblad, dat schreef: „De schoolreis van dit jaar naar de E 55 was tegelijkertijd een reis, een les en een feest". Ambts-woning voor de burgemeester van Dreischor GEMEENTERAAD ELLEMEET Herziening pachtprijzen landbouwgronden gemeente De raad van Ellemeet kwam Woensdagmorgen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder J. M. Dale bout, waarnemend burgemeester. Onder de ingekomen stukken is o.a. het goedkeuringsbesluit van Ged. Staten van Zeeland tot het bouwen van een nieuwe O.L. school in de plaats van het als verwoest aangemerkte schoolgebouw aan de Ellemeetseweg. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om toekenning van subsi die van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen. De raad gaat er mee accoord dat het door de N.V. Grontmij. aan te leggen sportveld tevens van drai nage wordt voorzien. Verwacht wordt dat thans spoedig met de uitvoering der werkzaamheden zal worden begonnen. Op verzoek van de weegbrug A. B. te Ellemeet wordt besloten het aan haar verleende recht van op stal voor het plaatsen van een weegbrug te beëindigen, nu de dooi de ramp verwoeste weegbrug nabij de vroegere tramhalte niet meer zal worden herbouwd. Overeenkomstig de voor het Rijkspersoneel getroffen regeling besluit de raad voor het gemeente- personeel vast te stellen een Inte rimregeling ziektekosten ambtena ren 1955. Tevens wordt besloten de laatstelijk ingevoex-de bezoldigings verbeteringen per 1 Juli 1955 te in corporeren in de bezoldigingsscha len. Ingetrokken wordt het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan van een kasgeld lening groot f 70.000, zulks n.a.v. een opmerking van Ged. Staten. Aan de heer J. Elenbaas wordt overeenkomstig zijn verzoek per 1 September a.s. eervol ontslag ver leend als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur van El lemeet, onder dankzegging voor de bewezen diensten. In zijn plaats be noemt de raad de heer M. A. van de Velde, eerste ambtenaar ter se cretarie van Ellemeet en Eikerzee. De raad gaat accoord met hêt door de N.V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen - Duiveland" ontworpen plan voor het aanleggen van een hoofdleidingnet in het wè- deropbouwplan te Ellemeet. Het hiervoor benodigd kapitaal zal aan bedoelde N.V. als een renteloos voorschot worden verstrekt. De verordening op de heffing van leges ter secretarie wordt gewijzigd ten aanzien van het heffen van ge meentelijke leges voor het uitrei ken van een jachtakte. Hiervoor zal een bedrag van f 10,worden ge heven. De raad besluit tot aankoop van 500 m~ grond van het kadastrale perceel sectie A 10, van de eigenaar L. R. Blom te Eikerzee. Op het aan te kopen gedeelte zal een riool waterzuiveringsinstallatie worden gebouwd. Daar de pacht afloopt worden de landbouwgronden der gemeente weer opnieuw aan de huidige pach ters verpacht, onder herziening van de pachtprijzen. Verhuur gemeentewoningen De voorzitter stelt hierna aan de orde de wenselijkheid om het ver huren van gemeentewoningen te delegeren aan B. en W., nu het ge meentelijk woningbezit door nieuw bouw belangrijk zal worden uitge breid. De raad kan zich hiermee verenigen; de heer Gast stemt te gen. De voorzitter doet mededeling van de moeilijkheden welke gere zen zijn ten aanzien van het stra ten- en rioleringsplan met de Di rectie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Verschil van me ning bestaat tussen genoemde Di rectie en het Technisch Advies bureau der Vereniging van Neder landse Gemeenten over de toe te passen dikte van het zandbed. De raad besluit om de meerdere kosten eventueel voor rekening der ge meente te nemen, wanneer Ged. Staten van Zeeland hierin bewil ligen. Dat in een dorp als Dreischor, waar alles van oudheid spreekt, waar zelfs een burgemeesterkamer- raadzaal in ,,'t Plaesenuus" werd ingericht naar oude trant, met be hulp van Monumentenzorg, de rechten die liggen op bepaalde grond niet in acht worden geno men, is onbegrijpelijk. Want oud is Dreischor - niemand zal het ontkennen - Reeds in een brief van 25 Augustus 985 van Otto III aan graal Dirk II is melding gemaakt van de villa liggende aan de stroom Sunneviere, dat Dirk in leen en later in volle eigendom werd gegeven. Ook later, in 1201, nadat Dirk voor altijd de ogen had gesloten en er strijd ontstond over het grafelijk bezit tussen Willem I en Lodewijk van Loon - de man van Ada van Holland - werd op 14 October 1206 Dreischor aan die Lodewijk toege wezen, waardoor het een heel klein staatje werd in het Zeeuws-Hol lands Graafschap. Waarschijnlijk werd al spoedig daarna het slot gebouwd dat eerst genoemd werd in 1374 en daarna spreekt ook Aelbrecht van Beijeren over „onse slot te Dreyschier". Dat slot werd later in 1476-1479 aan merkelijk verbeterd door Adolf van Kleef, waarvoor de ingelanden van de polder een aardige som hebben opgebracht. Dat is dan ook het slot dat Hildernisse heeft getekend en waarvan we de plattegrond kenden en de aangebrachte verbeteringen. Dat slot werd later zelfs genoemd ,,'s Keizershuis" dat waarschijnlijk ontstaan was door de hartelijke ge negenheid van keizer Karei V, die als graaf ook de bezitter van Drei schor was. Op 9 December 1539, in een brief over het recht van Drei schor liet de keizer neerschrijven over dat recht „niets gemeen heb bende met de Staten van Zeeland". Maar dat geheel aparte recht is er nu niet meer. De heerlijkheid en het slot te Dreischor kwam uit de nalaten schap van de van Kleefs weer te rug aan de grafelijkheid, totdat het bij de afzwering van Filips II aan de Staten van Zeeland kwam. Het slot was bewoond geweest door de grafelijke tolgaarder, later door de baljuw van Dreischor en.nog later door hare ambachtsheren, totdat het in 1837 door een van hen op bepaalde voorwaarden werd ver kocht. Die voorwaarden behelzen dat de fundamenten van het slot in de grond moeten blijven en dat er geen gebouw op mag worden ge plaatst, maar ook dat de slotgracht - de Steengracht, zoals die toen werd genoemd - geheel intact moest blijven, dit alles op boete van alles te moeten brengen in de vorige stand. Nu zal een woning daarop wor den gebouwd waartegen de Rijks- en Provinciale regering geen aller gunstigst standpunt innemen en waartegen het Rijks Oudheidkun dig Bodemonderzoek zich tracht te verzetten. De directeur van dit in stituut heeft getracht dit plan ver anderd te krijgen en dat men even als te Oostburg dat terrein zou aanleggen als een speciale tuin waar juist de kasteeloverblijfselen duidelijk in werden geaccentueerd, wat niet heeft mogen baten. Het dorpsschoon zou d&ar veel aan ge wonnen hebben, mèer dan aan een voor Dreischor te hoog gebouw op die plaats, waardoor het evenwicht in dit ecclesiacentrisch dorp op een wrede wijze zal worden verstoord. Bovendien was „Windenburg" een uitzonderlijk gebouw wat de vorm betrof, dat ongeveer gelijk stond aan de in de vorige eeuw gesloopte Blauwe Toren te Gorinchem, die een stichting was van Karei de Stoute. Nu zou het dwaas zijn te menen dat het gemeentebestuur van Drei schor zo heeft gehandeld in boos opzet, want wel ieder zal er van overtuigd zijn dat dit in onwetend heid is geschied, evenals voor 20 jaren het dempen van de steen gracht. Een ieder zal er van over tuigd zijn, dat, indien de bepalin gen in de verkoopacte bekend wa ren geweest, het oudheidminnende Dreischor deze bepalingen zeker in acht had genomen. Was dat niet het geval, dan zou de vraag kunnen worden gesteld: waar gaat het heen indien zelfs een gemeentebestuur de rechten en plichten niet meer weet te handhaven voor zichzelf? De gedachte zou zelfs op kunnen komen dat we nu leven in een rechteloze staat. Doch buitendien is er nog iets anders voor Dreischor. Gewelkt wordt om te komen tot restauratie van de bijzonder fraaie kerk en sacristie. Dat is zeer terecht en hoogst noodzakelijk. Een bange vrees zal echter velen vervullen of de onvoorzichtige daad van het bouwen van deze ambtswoning, niet geheel in overeenstemming met de mening van vele autoriteiten, wel de gewenste voedingsbodem is ge schapen bij de betreffende depar tementen, om de zo hoog nodige medewerking voor de restauratie te verkrijgen? Al met al, er zullen velen zijn die de bouw betreuren van de wo ning voor de burgemeester op de fundamenten van „Windenburg", maar er zullen er nog veel meer 2ijn die de toekomst niet zonder angst tegemoet zien. Ontwikkeling van de arbeidsmarkt tweede kwartaal 1955 Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Zierikzee waren per 1 Aug. 55 mannelijke werkzoekenden in geschreven; geheel werklozen 29, 6 werkzaam op objecten voor aanvul lende werkzaamheden en 20 te werkgesteld en op Gem. Soc. werk voorzieningsobjecten, totaal aan vragen van werkgevers 217. Vrouwelijke werkzoekenden wa ren er 3, geheel werklozen 2 en niet werklozen 1, totaal aanvragen van werkgevers 12. Op 31 Maart van dit jaar bestond het aanbod van mannen uit 1488 personen. Nadat dit aanbod in de maanden April en Mei resp. was gedaald tot 1264 en 823, onderging het in de maand Juni weer een lichte stijging, zodat op 30 Juni jl. nog 891 personen stonden inge schreven. Van deze ingeschrevenen waren er 684 geheel werkloos ën 207 op aanvullende werken ge plaatst. Dit wat Zeeland betreft! De lichte stijging in de maand Juni is grotendeels een gevolg van het aflopen van de onderhoudswerk zaamheden in de landbouwsector. Voor de eerste oogstwerkzaamhe- den konden beginnen werden ver schillende tijdelijk in dienst geno men arbeidskrachten ontslagen. Het aanbod van vrouwelijk personeel heeft gedurende het tweede kwar taal een zeer belangrijke vermin dering ondergaan. Terwijl op 31 Maart jl. nog 234 vrouwen en meis jes als werkloos stonden ingeschre ven, was dit aantal op 30 Juni 1.1. slechts 45. De daling van dit aan bod wordt voor het grootste deel teruggevonden bij de bedrijfsklasse landbouw. In deze bedrijfsklasse verminderde het aanbod met 158. Op Schouwen-Duiveland was het noodzakelijk om voor de voorjaars werkzaamheden plm. 100 arbeiders uit West Noord Brabant in te scha kelen. Het aantal arbeiders dat werkgelegenheid vond bij de cul tuurtechnische werken verminderde sterk gedurende het tweede kwar taal. Terwijl het vorige kwartaal de personeelsbezetting bij deze werken bestond uit plm. 840 streek- arbeiders en ongeveer 2100 van el ders, waren aan het einde van het kwartaal nog plm. 780 streekarbei- ders en plm. 960 arbeiders van el ders te werk gesteld. Van dit laat ste aantal werd een 200-tal dage lijks vervoerd, terwijl de overigen op het eiland waren gehuisvest. Ingezonden mededeling Ontsmet uw huid met I de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be- 1 daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN BB BB BB HUIDAANDOENINGEN BB BB BP. VLOEISTOF - BALSEM -* ZEEF WIJCHEN. Woensdagavond om 21.45 uur reed een auto, bestuurd door de heer Th. S. uit Rosmalen, na in botsing te zijn geweest met een luxe wagen, bestuurd door de heer A. S. uit Oisterwijk tegen een langs de weg staande boom op de Rijksweg Alverna-Wijchen, waarbij de heer S. dodelijk werd gewond en de wagen geheel werd vernield. Beide automobilisten hadden elkaar in een café te Alverna ontmoet. De wagen uit Oisterwijk is door de po litie in beslag genomen voor onder zoek. Ingezonden mededeling FEUILLETON 29 door B. J. TEN WESEPE Eefje stond op. „Ik zal even geld halen", zei ze en nadat ze uit een doosje uit de kast twee briefjes van een rijksdaalder had genomen, leg de ze deze voor de verblufte Geert- Jan neer. „Zo, ieder de helft". „Wat betekent dat?" vroeg de jongeman. „Nou, U zei toch, dat het goed was? Vijf gulden?" Nu was het de beurt aan Eefje om verwonderd te zijn. „En dat geef ik!" „Nietwaar, U geeft een tientje". „O, U bedoelt: vijf gulden sa men?" „Ja, wat dacht U dan? Elk vijf gulden?" „Vanzelfsprekend. Nee hoor, bergt U die vijf gulden maar weer op. Vijf gulden elk is niets te veel. Dat tientje hebt U beiden eerlijk verdiend. Ik wil tenminste geen cent ervan terug hebben". „Ja, maar meneer van Asten", mengde mevrouw zich er nu in, „tien gulden is veel te veel". „Niks teveel", antwoordde Geert- Jan koppig. „En nu praten we er niet meer over. Ik ben veel te blij, dat het zo keurig schoon is. Maar, waar is de baas eigenlijk?" „O, die heeft vanavond zijn schaakavond. Die komt niet eerder dan een uur of half twaalf thuis", zei zijn vrouw. „Ja, en nu wil meneer van Asten ons misschien vanavond wel gezel schap houden", meende Eefje te moeten opmerken, terwijl ze hem een klein knipoogje gaf. „Maar Eefje moeder Jansen keek haar dochter verbaasd aan. - „O, mevrouw, ik zal het erg pret tig vinden. U moet rekenen, ik ben ook maar een eenzame vrijgezel op kamers „Hé ja, meneer van Asten, blijft U een poosje" drong Eefje aan, „en vertelt U eens iets van Uw werk. U werkt op de drukkerij, heb ik ge hoord?" Heks, dacht Geert-Jan in stilte, dat weet je allemaal best. Maar met een uitgestreken gezicht ant woordde hij bevestigend: „Inder daad, juffrouw Jansen, Uw bron van inlichtingen is zeer goed". „En dan moet U zeker allemaal berichtjes zetten, niet? Bijvoorbeeld van een vechtpartij in de Prinsen straat", vervolgde het meisje op olijke toon. „Bijvoorbeeld. En dan krijg je de halve drukkerij op je nek, want dan schelden ze je uit voor huisjesmel ker en zo. Ja, het is wel leuk om huisbaas te zijn". „Dat kan ik me zo echt voorstel len. Vooral als het zulke villa's zijn als deze". „Maar Eefje toch bestrafte mevrouw Jansen haar dochter hoofdschuddend. „Kind, ik ken je niet meer „Och, laat U maar, mevrouw. U moet maar zo rekenen: het ver stand komt met de jaren De vrouw des huizes schoot in een lach. „Zo, dat is één-één, Eefje. Nu jij weer". „Ja, dat dacht ik ook: het ver stand komt met de jaren, toen ik hoorde, dat een zekere meneer van Asten deze huizen had gekocht", troefde Eefje op droge toon af. „Och", zei Geert-Jan met effen gezicht, „toen ik hoorde, dat hier zo'n aardige telefoniste woonde, dacht ik: Vooruit, Geert-Jan, koop die huizen, dan kun je haar huis baas worden Mevrouw Jansen keek hoofd schuddend van de een naar de an der. „Zeg, wat zijn jullie eigenlijk van plan? Hou nou maar op, want straks wordt het ruzie". „O nee, moeder, maak je maar geen zorgen. Ik voel er niets voor om het aan de stok te krijgen met de huisbaas. Stel je voor, dat hij er mij ook uit laat zetten Geert-Jan kneep één oog dicht en antwoordde lachend: „Dat komt misschien nog wel eens „Nou, we zullen eerst maar eens een kop koffie inschenken. We kun nen de huisbaas toch niet op een droogje laten zitten Het werd een gezellige avond. Eefje en Geert-Jan waren aan el kaar gewaagd en af en toe scha terde de lach door het huis. Maar om tien uur stond de bezoeker op en verklaarde, dat het kinderen- bedtijd werd. „Ik was juist van plan om het te zeggen", merkte Eefje gevat op. Met een handdruk nam Geert- Jan afscheid van mevrouw Jansen. „Laat jij meneer even uit, Eefje?" vroeg ze. En dat behoefde haar moeder geen twee keer te zeggen, want samen liepen ze de donkere trap af, doch beneden, in het por taal, bleef Geert-Jan eensklaps staan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2