ZlERIKZEESdEHEUWSBODE West Duitsland's economische toestand DE ZIERIKZEESCHE COURANT Adenauer binnenkort naar Moskou De nieuwe Veerhaven aan de „Val" zal 2,1 millioen kosten VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1855 No. 17788 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÉN Priji par 3 matndea bi) vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent." Loue nummert IQ cL Verschijnt Dinsdag. Oonderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange NobeUtraat A 171. Ziertkzee, Postbus nr 1. Telefoon^ nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh- Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzeo Redacteur i M. J. BU DE VAATE Tef. 309 Bonn vreest dat over de Duitse hereniging niet zal worden gediscussieerd De Sowjet-Unie heeft voorge steld, dat Bondskanselier Adenauer aan het eind van deze of in het be gin van volgende maand naar Mos kou komt voor zijn voorgenomen bezoek. Volgens de betreffende nota moet er tijdens het bezoek van Ade nauer te Moskou gesproken wor den over het vestigen van diplo matieke en culturele contacten tus sen beide landen. De Russische uitnodiging aan dr. Adenauer om eind Augustus of be gin September naar Moskou te ko men is in Bonn met sombere ge voelens ontvangen. Het door Mos kou voorgestelde conferentiesche- sehema blijkt namelijk de hier be staande vrees te bevestigen dat de Sowjet-regering niet bereid zal zijn in dit stadium met dr. Adenauer over het probleem der Duitse her eniging te spreken. De kanselier maakte onlangs dui delijk dat hij de tocht naar Mos kou het liefst zou ondernemen voor de Grote Vier zich in Genève op nieuw rond de tafel zullen scharen. Het lange uitblijven van het Rus sische antwoord op de 30 Juni ver zonden brief der bondsregering was inmiddels al een zekere span ning teweeggebracht in sommige politieke gemoederen in Bonn, die vreesden dat de Sowjet-Unie met het rechtstreekse contact met de bondsregering geen al te grote haast wilde maken. Het wordt nu eenmaal als vaststaand beschouwd dat Adenauer begin September naar Moskou zal reizen, ook al die nen voordien door besprekingen van de Russische en Duitse ambas sadeurs in Parijs nog de nodige op- Aanvaarding oi ver werping Europees Statuut 23 October volksstemming in Saarland De Europese commissie die moet toezien op de volksstemming, die in October in het Saargebied gehou den wordt, is van mening, dat de regering van Saarland „te goeder trouw" handelt bij haar pogingen om te verzekeren, dat de stemming voor alle partijen vrij en eerlijk zal geschieden. Op 23 October zal de bevolking van het Saargebied een beslissing nemen omtrent aanvaarding of ver werping van het „Europese Sta tuut" voor het gebied op grond waarvan het onder een Europese Commissaris zal worden gesteld totdat een Duits vredesverdrag is getekend. Het statuut bepaalt ook, dat de Economische Unie van Saar land met Frankrijk behouden blijft. Een West-Duits memorandum, dat gelijktijdig met het rapport van de Europese Commissie is bekend gemaakt, behelst de klacht, dat de nieuwe wetten welke door de Saar- regering zijn goedgekeurd, niet vol doende rekening houden met de noodzaak van „volledige vrijheid voor de politieke meningsvorming" in Saarland. helderingen te worden verschaft omtrent het politiek menu dat in Moskou zal worden opgedist. ïn Bonn ziet men na de eerste Geneefse conferentie en haar na sleep dit menu met zeer grote be zorgdheid tegemoet. Vrijgelaten Amerikaanse vliegers op weg naar huis De elf Amerikaanse vliegers, die uit communistisch China mochten vertrekken, na aldaar twee jaar ge vangen te zijn gehouden, zijn Don derdagmiddag te Hongkong aange komen. Zij schreeuwden van vreug de, toen zij de grens van de Britse Kroonkolonie overschreden. De elf maakten de indruk lichamelijk in een redelijke toestand te verkeren. Een van hen, majoor Baumer, liep op krukken. De vliegers, die bur gerkleding droegen, zagen er allen vermoeid uit. Zij droegen zelf hun persoonlijke bezittingen. Het eerst werd hun Coca Cola, chocolade en sigaretten gegeven. De vliegers hebben hun reis in twee vervoersvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht voortgezet. Beschuldigd van spionnage Op een persconferentie heeft een van de vrijgelatenen, kolonel Ar nold, verteld dat hun toestel op 10 Januari 1953 boven Noord-Korea door Mig-straaljagers werd aange vallen. Men was toen naar zijn zeg gen een kilometer of zestig ten Zui den van de rivier de Jaloe, die de grens tussen China "en Noord-Korea vormt. Het Amerikaanse vliegtuig be vond zich boven Noord-Korea voor het uitwerpen van vlugschriften. De bemanning moest zich met de valschermen in veiligheid stellen nadat het toestel door het vuur van de straaljagers zwaar was bescha digd. Zij werd de volgende dag dooi de Chinezen gevangen genomen, die zes dagen later met het verhaal kwamen dat men boven Chinees ge bied was neergedaald. Pas in Oc tober 1954, aldus de kolonel, werd ik van spionnage in China be schuldigd. Over het tegen de vliegers ge voerde proces, tijdens hetwelk zij van spionnage werden beschuldigd, zei kolonel Arnold: „Ik zou het nooit als een proces herkend heb ben als ze het mij niet verteld had den". De vliegers hebben hun tijd in China in eenzame opsluiting doorgebracht. Zij zagen elkaar pas weer ,toen hun aangezegd werd, dat zij vrij waren. Na-inlevering zilveren guldens Naar aanleiding van de vele ver zoeken tot na-inlevering van zil veren guldens, deelt het ministerie van financiën mede, dat over enige tgd hiertoe onder bepaalde voor waarden alsnog gelegenheid zal worden gegeven. De laatste elf Amerikaanse vliegers, die nog in communistisch China werden vastgehouden, zullen nu binnen korte tijd weer voet op Ameri kaanse bodem kunnen zetten. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjoeld, bracht uit Peking deze foto mee, waarop we drie van dc vliegers en een onbekende by de maaltijd zien. Drie kinderen tegelijk In het gezin H. C. Wielenga- Poelder aan de Nieuweburen te Leeuwarden is een drieling gebo ren, namelijk twee meisjes en een jongen die een gewicht hadden van respectievelijk 2400, 1600 en 2170 gram. De vader van de drieling, de heer Wielenga, is 29 jaar oud en p§ kantoorbediende bij het Fries Rundveestamboek. Zijn echtgenote is 33 jaar. Kinderen had het echt paar tot nu toe niet. De babies zijn direct na de geboorte opgenomen in het Stadsziekenhuis. Klachten over gedragingen van toeristen Overheidsordening gewenst by het kamperen Aan het einde der Limburgse Statenzitting heeft de heer M. J. Olivers, Maastricht (PvdA), naar aanleiding van publicaties over de houding en gedragingen van een aantal, meest jeugdige, trekkers- toeristen, gewezen op de noodzaak van overheids-ordening. De ge meentebesturen schieten vaak te kort, voorzover ze niet over be hoorlijke verordeningen beschik ken. Ged. Staten hebben geruime tijd geleden een speciale commissie samengesteld ter bestudering van regelen voor het kamperen en bi vakkeren, Noord Brabant heeft bv. reeds een Provinciale Kampeerver- ordening. Waarom kon dit ook niet voor Limburg? De heer Olivers drong ook aan op een spoedige voorziening in deze leemte, want zo 2eide hij, de gesignaleerde wan toestanden kunnen ons gewest toe ristisch geen goed doen. Ir. S. Raedts uit Heerlen (KVP) was van oordeel, dat men met re glementering en verordening op dit gebied er niet kan komen, als de geest van de desbetreffende toeris ten niet vervuld is van fatsoen in houding en daden. Men moet con stateren, dat heel wat toeristen, vooral jongeren, nog een behoorlijk stuk opvoeding nodig hebben. Be zoekers hebben immers in ieder ge val bepaalde normen van beleefd heid en correctheid in acht te ne men. De heer J. van der Woude uit Heerlen (PvdA) onderschreef deze gedachtengang van ir. Raedts, maar hij betreurde, dat plaatselijke V.V. V.-organisaties bij de bevordering van het vreemdelingenverkeer te weinig aandacht schenken aan de mogelijkheden van toeristisch ver blijf in de kampeerplaatsen, waar van er zijn, die van elk comfort zijn verstoken. Na kunstmanen, nu ook kunstmatig maanlicht Natriumdamp voor maanlicht Natuurkundigen in dienst van de Amerikaanse regering zullen de volgende maand trachten kunst matig maanlicht boven Nieuw-Me- xico tot stand te brengen. Hiertoe zal o.m. een raket met een betrek kelijk geringe hoeveelheid natrium afgeschoten worden, waarbij het natrium op de vereiste hoogte als damp wordt verspreid, mogelijk door middel van een explosie. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft de proef hoofdzakelijk ten doel, de juistheid vast te stellen van de ver onderstelling dat in de ijle atmo sfeer ongeveer 100 km boven de aarde een laag voorkomt waarin zich natriumdeeltjes bevinden. De proef zal omstreeks 6 Sept. genomen worden door natuurkun digen, verbonden aan de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van de luchtmacht. Prof. D. R. Bates van de Queens- universiteit te Belfast heeft ont huld dat ook Engeland kunstmatig maanlicht wil maken door het af schieten van raketten met natrium; enkele ponden natrium zouden een fantastisch licht teweegbrengen. Gouverneur Harriman van de staat New York heeft bij zijn te rugkeer van een rondreis van een maand in het buitenland verklaard, dat Europa z.i. geen economische hulp van de V.S. meer nodig heeft. Hij voegde hier echter aan toe, dat de V.S. hun program voor militaire bijstand moesten voortzetten. Het Britse vrachtschip „Inch- wells" is bij het binnenvaren van de Chinese haven Foetsjau uit de lucht aangevallen, waarbij het werd gebombardeerd en met ma chinegeweren beschoten, aldus een bericht van de Britse marineleiding te Hongkong. Een der opvarenden is ernstig en een ander licht ge wond. Dit is de tweede maal in zes weken dat de „Inchwells" een luchtaanval kreeg te doorstaan. Om99m999999v?999( 99 v 9 o O 0 Zorg dat de kleine zorgen 0 o van het leven je niet klein maken. J o o 99999999999999999999999 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Dezelfde temperatuur Overwegend droog weer met vrij veel overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 6 Aug. Zon op 5.10, onder 20.25. Maan op 20.55, onder 8.23. Laatste kwartier: 11 Aug. te 3.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 Aug. 5.02 v.m. 17.08 n.m. BROUWERSHAVEN Aug. 4.19 v.m. 16.40 n.m. Springtij: 8 en 20 Augustus. Doodtij: 13 en 27 Augustus. Grote droogte in Canada Weiden totaal verschroeid - fruit verdroogd De ernstige droogte welke reeds enige maanden in Canada heerst, heeft alleen in de provincies Que- Z.K.H. Prins Bernhard heeft Luchtmachtcadetten van verschillende ^ec en <^nJ:ar'°1 reeds een schade nationaliteit op het paleis Socstdijk in audiëntie ontvangen. - De foto stTrl^ng meer daThonde^d mS toont Z.K.H. temidden van cadetten uit België, Canada, Denemarken, lioen dollar bedraagt. De vochtig- Groot-Brittannie, Noorwegen, Zweden en Amerika ,aan de achterkant heid ligt beneden het gemiddelde; van het paleis. ^e weiden zijn totaal verschroeid en in Zuid-Ontario zijn grote hoe- veelheden fruit verdroogd. De boeren zijn reeds begonnen hooi aan hun vee te geven en ge vreesd wordt dat een groot aantal boeren zich bij het begin van de winter van een deel van hun vee stapel zal moeten ontdoen, hetgeen de melkproductie zeer nadelig zou kunnen beïnvloeden. Anderzijds zijn grote oppervlakten bos door brand verwoest. Volgens het Canadese bureau voor de statistiek wordt voor de Canadese prairiegebieden dit jaar echter een graanopbrengst ver wacht welke boven het gemiddelde ligt. De rijping van het graan is gunstig beïnvloed door het warme weer, doch in sommige gebieden bestaat behoefte aan regen. De Duitse bouwnijverheid is overbelast 12,5 milliard aan militaire inrichtingen De economische expansie in de Bondsrepubliek heeft thans zoda nige vormen aangenomen, dat zij op het gebied der bouwnyverheid reeds bepaalde zorgen heeft ge wekt. De minister voor Woningbouw, Preusker, heeft de opdrachtgevers reeds moeten aanraden niet drin gend nodige bouwprojecten voor lopig uit te stellen, teneinde de verhoudingen op de markt niet al te zeer te overspannen. De minis ter deelde mede, dat de overheid zelf het voorbeeld wil geven door haar eigen projecten zoveel moge lijk te verschuiven naar de winter maanden. De vrees bestaat, dat de overbelasting van de bouwcapaci teit tot een moeilijk te controleren verhoging der bouwprijzen zal voe ren. Deze prijzen wekken in de bondsrepubliek toenemende zorgen. Sedert Mei van het vorige jaar zijn de bouwkosten met ruim negen procent gestegen en een in April jl. doorgevoerde loonsverhoging in de bouwvakken van acht procent zal naar verwacht wordt een verdere stijging veroorzaken. Daartoe wer ken trouwens ook de materiaalprij- zen mee, die zich eveneens nog in stijgende richting bewegen. Speculatieve neigingen De zeer gespannen kolenvoorzie- ning, die tot de invoer van steeds duurdere Amerikaanse kolen dwingt, draagt er toe bij de stij gende tendenties te versterken. Al les bijeen geloven deskundigen niet dat spoedig paal en perk aan de stijging der kosten kan worden ge steld. Dat is mede een gevolg van de speculatieve neigingen, die zich hebben geopenbaard sedert de be wapeningsconjunctuur aan de hori zon is gekomen. Psychopaat-inbreker aangehouden Bij een door de Alkmaarse po litie in Alkmaar gehouden contróle bleek in een van de logementen een gast onder valse naam te vertoe ven. De man gaf voor uit Rotter dam afkomstig te zijn, doch bij na der onderzoek kwam vast te staan dat hij de 34-jarige Amsterdammer M. Z. was, naar wie reeds lang dooi de politie werd gezocht. De politie van Amsterdam, Dor drecht en Leiden had om zijn aan houding gevraagd in verband met een serie diefstallen en oplichtin gen in die gemeenten, waarvan de politie aanneemt dat Z. ze gepleegd heeft. De officier van justitie te Zwolle had meegedeeld, dat de man uit een inrichting voor psychopaten was ontvlucht. Z. is in verzekerde bewaring gesteld. Waarschuwingen tegen zulke speculaties, die voornamelijk door minister Erhard zijn geuit, hebben niet veel invloed op de algemene tendentie gehad. Ingewijden vra gen zich dan ook af, hoe de bouw prijzen zich zullen gaan ontwikke len, wanneer straks werkelijk de eerste militaire bouwprojecten aan besteed worden, In de eerste vier jaren zal iaar schatting voor 12.5 milliard aan militaire inrichtingen moeten ge bouwd worden. Daarnaast rekent men op een geallieerd bouwpro- gram van 2.5 milliard. Daaruit leidt men af, dat in de komende jaren het vierde deel van de Duitse bouwcapaciteit op militaire werken gericht zal worden. ROSMALEN. In het ziekenhuis St. Johannes te Deo te 's Hertogen bosch is overleden de 77-jarige H. W. uit Berlicum, die 's morgens per fiets bij het oversteken van de Rijksweg, bij de Gele Hoeve, door een scooter werd gegrepen. De heer W. werd een eind meegesleurd en liep daarbij een zware hersenschud ding op. ZITTING ZEEUWSE PROVINCIALE STATEN De bouw van een nieuw Provinciehuis in voorbereiding De Provinciale Staten van Zee land hebben Woensdag besloten een lening van 2% millioen gulden te verstrekken aan de Stichting „Verpleeg- en rusthuizen Walche ren" voor de bouw van een inrich ting voor geestelijk gestoorden bij „Der Boede" te Koudekerke. Er zal hierin plaats komen voor 128 per sonen. Ook werd accoord gegaan met de fusie van de gasbedrijven der pro vincie en van de gemeente Goes. Na een discussie werd Ged. Sta ten machtiging verleend maximum twee ton beschikbaar te stellen voor de onrendabele voorziening van electriciteit en water in de herverkavelingsgebieden. De inrichting van de nieuwe veerhaven „De Va 1" bij Zie- rikzee zal 2.1 millioen gulden kosten. Voor dit bedrag werd een crediet verstrekt. Onder meer voor de aanstelling van een socioloog, die onderzoekin gen za moeten verrichten in het ka der van het Deltapan, werd de sub sidie aan de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk verhoogd. Contactcommissie voor het Delta-plan Besloten werd voorts tot instel ling van een contactcommissie uit de Provinciale Staten met betrek king tot het Delta-plan. Deze com missie zal de hiermee samenhan gende problemen in overleg met Gedeputeerde Staten bezien zonder echter beleidsbevoegdheden te be zitten. Elk der 6 fracties leverde hiervoor een lid. De Stichting 1940-1945 zal een bijdrage van f 5000 ontvangen. De uitgave van het Zeeuwse Woordenboek zal met een bedrag van f 14.400 worden gesubsidieerd. Meegedeeld werd dat de depar tementen van binnenlandse zaken en van financiën overeenstemming hebben bereikt over de financiële zijde van de bouw van een nieuw provinciehuis. Heden (Vrijdag) zal een bespreking worden gehouden over de hoogte van de bijdrage der provincie. Afscheid emigrerend Statenlid. Aan het eind der Statenzitting werd afscheid genomen van het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Hamelink uit Axel, die op 8 Augustus naar Canada zal emigre ren. Hij was juist, toen hij op weg was naar de vergadering, aan de dood ontsnapt, toen tussen Groede en Breskens zijn auto door een plotseling naar links uitwijkende Belgische autobus van de weg in de sloot werd gedrukt. Hij liep zelf geen letsel op, doch zijn auto werd zwaar beschadigd. De Staten komen op 27 Septem ber weer bijeen voor het kiezen van een opvolger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1