Elf Amerikaanse vliegers in China vrijgelaten Tsjoe-en-Lai biedt een veiligheidspact voor de Aziatische landen en Stille Oceaan DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 No. 17787 - 11 le Jaargang ZIGRIKZGGStMWNIEUWSBODE ABONNEMÊNVEN Ell ADVERTENTIÉN: P'Ü* P«' 3 mafcnden bi) vooruitbetaling 13.50. per week 27 cent.' lotio nummert 10 cL Vertckijnt Dinsdag. Donderdag. Vrydeg en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Swccesjes (mee. 15 mm) '1,— per stuk. Waarin opgenomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobebtraal A 171. Ziedkree. Postbus nr 1, Teleloon, nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave'. N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelitraet A 171 Zierikzea Redacteure M. J. BU DE VAATE Tef. 309 Cadeaux voor Prinses Irene Een deputatie van het garderegi ment fuseliers „Prinses Irene" heeft Maandagmiddag aan H.K.H. Prin ses Irene ten paleize Soestdijk een verjaardagsgeschenk aangeboden. Het geschenk bestond uit twee box- calfslederen koffertjes waarop on der het handvat een vergulde letter I voorkomt. Vervolgens bood een deputatie van de Koninklijke Landmacht na mens de drie strijdkrachtonderde len H.K.H. het traditionele ver jaarsgeschenk (een aanvullende cassette tafelzilver) aan, benevens een grote taart versierd met de wa pens van alle onderdelen van de Koninklijke Landmacht en met een bouquet rozen van marsepein. Voor H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de andere prin sessen waren er eveneens attenties. Rheuma Verrassings-actie Oplossing 16 Augustus Het Nationaal Rheumafonds te Rotterdam heeft meegedeeld, dat de bekendmaking van „het geheim" niet zal geschieden zoals op de verrassingscouvcrtjes staat aange geven, op 9 Augustus, doch een week later, namelijk op Dnisdag 16 Augustus. Bulgarije betuigt haar spijt over het DIt nummer besta" u" 6 paeina'5 neerschieten van het Israëlische vliegtuig o De schuldigen zullen worden gestraft De tweede helft van het le- 6 ven van de mens wordt be- o O steed aan het afleren van o dwaas heden. Nu van verschillende landen Gezegd wordt verder, dat het in- ernstig is geprotesteerd tgen het cident mogelijk is geworden door neerhalen van een Israëlisch lijn- de „gespannen atmosfeer" die vliegtuig, heeft het Bulgaarse pers- heerst als gevolg van „systmati- bureau een verslag gegeven, van sche schendingen" van het Bulgaar- het onderzoek, dat van Bulgaarse se grondgebied in de loop van de zijde is ingesteld naar het incident laatste jaren door vliegtuigen „van met het Israëlische vliegtuig, dat 27 onbekende nationaliteit", die men- Juli boven Bulgarije werd neerge- sen, wapens, radiozenders en ander materiaal hebben uitgeworpen. Hel K.N.M.I. verwachl tot Donderdagavond: Vry koel weer Wisselende bewolking na in het Zuidoosten van het land nog enige regen, maar overdag op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind in hoofdzaak Noord westelijk; vrij koel. 5 Aug. Zon op 5.08, onder 20.27. Maan op 20.38, onder 7.09. De particulier secretaresse van Laatste kwartier: 11 Aug. te 3.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE De 75e verjaardsg van Koningin Wilhelmina H.K.H. PRINSES IRENE WORDT ZESTIEN JAAR Deze recente opname toont H.K.H. Prinses Irene, de tweede dochter in het Nederlandse Koninklijke gezin, die op 5,Augustus d.s. haar zestiende verjaardag hoopt te vieren. Opluchting en vreugde in de Ver. Staten De elf Amerikaanse vliegers, die in continentaal China werden vast gehouden, zijn vrijgelaten. Dit was een der kwesties waardoor wrij ving tussen de V.S. en China be stond. In een communiqué, dat door „Nieuw China" wordt bekend ge maakt, wordt verklaard, dat de „elf Amerikaanse spionnen" door het militaire tribunaal van het op perste volksgerechtshof van China tot verschillende gevangenisstraf fen waren veroordeeld, omdat zij het Chinese luchtruim waren bin nengedrongen voor het bedrijven van spionnage-activiteit, welke de veiligheid van het land in gevaar bracht. „In de periode waarin zij gevan gen zaten, hebben deze veroordeel den blijk gegeven van een gedisci plineerde houding en zij gedroegen zich voorbeeldig". Naar aanleiding hiervan werd na advies van de be trokken gevangenisautoriteiten be sloten tot hun onmiddellijke vrij lating. De vrijgelatenen werden 23 No vember van het vorige jaar veroor deeld door het militaire tribunaal van het oppergerechtshof. Zij kre gen straffen variërend van vier tot tien jaar gevangenisstraf. Twee dei- veroordeelden - het waren er der tien - kregen zwaardere straffen. De Wereldraad van Kerken te Davos bijeen De negentig leden tellende Cen trale Commissie van de Wereld raad van Kerken is te Davos bij eengekomen. Deze vergadering, di© een week zal duren, is de eerste grote bijeenkomst sinds de zitting van de Assemblee van de Wereld raad in Augustus van het vorige jaar te Evanston. Op de agenda staan punten be treffende het consolideren van de vrede, het ontwapeningsvraagstuk en hulp aan minder ontwikkelde gebieden, alsmede theologische kwesties, zoals de betekenis van de eenheid welke de Wereldraad na streeft, In de Raad zijn 165 Protestantse, Anglicaanse en Orthodoxe kerken vertegenwoordigd. De bijeenkomst te Davos staat onder leiding van de voorzitter van de Verenigde Lu therse Kerk van Amerika, dr. Franklin Clark Fry. Op het proces werden zij „speciale agenten van de Amerikaanse in lichtingendienst" genoemd. Het bericht van de vrijlating dei- elf kwam kort voor het begin van de Amerikaans-Chinese conferentie te Genéve, die Maandag begonnen is. De elf vliegers worden heden (Donderdag) in Hongkong verwacht. President Eisenhower gaf bjj het vernemen van het nieuws uiting aan zijn „opluchting en vreugde". Hjj dankte de Verenigde Naties en secretaris-generaal Hammarskjoeld voor „dit menselijke resultaat" na lange en moeilijke pogingen om de vrijlating van de vliegers te ver krijgen. Duur speelgoed Toen de 80-jarige heer F. van R. te Horst Meterik een jas uit een kleerkast haalde viel £n portefeuille op de grond, zon der dat hij er erg in had. Zijn driejarige kleinzoon F rits was even later de gelukkige vinder, die met dit bijzondere speel goed wel raad wist. Hij liet de bankbiljetten dwarrelen, én scheurde ze aan snippers. Toen opa zijn portefeuille miste was er van de inhoud, ongeveer f 450, niet veel meer over. La ter vond men een tientje in de gier kelder, een tientje in de waterput en twintig gulden onder de kerseboom. Men vreest, dat een groot gedeelte van het geld in een brandend fornuis terecht is gekomen. schoten. Het bureau geeft toe dat het Is raëlische vliegtuig door jagers is neergehaald. Verklaard wordt, dat het toestel zich 200 km. diep boven Bulgaars grondgebied bevond. Het wordt onbegrijpelijk geacht, dat het toestel dit zelf niet heeft kunnen constateren. Een uitnodiging van PrlnseFwühelmina"deëït "het vol" twee Bulgaarse jagers om te lan- gende mede: den werd in de wind geslagen, al- Hoezeer de prinses ook waar dus het communiqué, dat het pers- deert de hartelijke bedoelde voor bureau namens de regering ver- nemens en plannen ter viering van 5 Aug. 4.29 v.m. strekt. De jagers openden daarop haar aanstaande 75e verjaardag, is BROUWERSHAVEN het vuur. Erkend wordt evenwel, het haar innigste wens, mede met dat de luchtafweer overhaast te het oog op haar leeftijd, deze dag werk is gegaan en niet de maatre- in alle stilte in gezelschap van hare gelen heeft genomen die nodig wa- kinderen en kleinkinderen door te ren om het vliegtuig tot dalen te kunnen brengen. De prinses hoopt, dwingen. dat het Nederlandse volk ook op deze verjaardag hare teruggetrok- Dc Bulgaarse regering betuigt kenheid na hare abdicatie zal wil- nog eens haar spijt. De schuldigen ien eerbiedigen. zullen worden gestraft en er zullen maatregelen worden genomen om dergelijke incidenten in de toe komst te vermijden. De regering geeft uiting aan haar medeleven met de getroffen gezinnen en ver klaart zich bereid de schadeloos stelling van deze gezinnen voor Tragisch ongeluk op Noordzeekanaal 5 Aug. 3.45 v.m. 16.07 n Springtij: 6 en 20 Augustus. Doodtij: 13 en 27 Augustus. Oponthoud door onleesbare chassis- en motornummers Drie personen verdronken Artsen en scholieren staken in Argentinië Scholen werden in brand gestoken Rusland is Amerika voor met „kunstmanen" Binnen twee jaar gaat de „maan" de ruimte in Een vooraanstaande Russische astrophysicus, professor Leonid Se- dof, heeft te Kopenhagen verklaard dat Rusland mogelijk de Verenigde Staten zal verslaan in de wedstrijd om de productie' van de eerste „kunstmaan". Professor Sedof, voorzitter van de Russische com missie voor interplanetaire verbin dingen, verklaarde dat de Russi sche „kunstmaan" waarschijnlijk veel groter zal zijn dan de Ame rikaanse. Professor Sedof staat aan het hoofd van een delegatie waarne mers op het zesde congres van de Internationale Astronautische Fe deratie, dat op het ogenblik te Ko penhagen wordt gehouden. Alvorens een kruisvuur van vra gen te beantwoorden, las professor Sedof persoonlijk een verklaring voor, waarin hij zeide dat Russische ingenieurs en geleerden zich volle dig bewust zijn van de technische mogelijkheid èen kunstmatige sa telliet in een baan rond de aarde te brengen en hij acht het waar schijnlijk dat dit binnen twee jaar mogelijk zal zijn. Hij verklaarde verder dat Rusland reeds proeven heeft genomen met ruimteschepen, die dieren vervoerden als passa giers. Tweede girokantoor komt in Arnhem Naar aanleiding van de sterke stijging van het verkeer bij de postcheque- en girodienst en de moeilijkheden, verbonden aan de verdere uitbreiding van het per soneel van het centrale girokantoor te 's Gravenhage, is besloten tot een zekere mate van decentralisatie over te gaan door vestiging van een tweede girokantoor elders. Na uit voerig onderzoek en beraad is als plaats voor deze vestiging de ge meente Arnhem gekozen. Wijziging goedkeurings- beleid voor bouwwerken Met ingang van 1 Augustus zijn de beperkende bepalingen ten aan zien van het in uitvoering nemen van bouwwerken verscherpt. De ongekende grote activiteit in na genoeg alle sectoren van de bouw nijverheid heeft geleid tot zodanige spanningen op de bouwmarkt, dat een verdere regulering van de in uitvoering komende bouwwerken noodzakelijk is. De situatie op de arbeidsmar-kt en de materiaalmarkt is zodanig, dat een verdere toeneming van de hoe veelheid in uitvoering zijnd werk tot onaanvaardbare consequenties zou leiden. Gezien de lange lever tijden voor bouwmaterialen en de ontwikkeling op het gebied van de lonen mag de huidige ontwikkeling niet op haar beloop worden gela ten. Indien thans in deze ontwikke ling niet zou worden ingegrepen, zou de bouw in de meest urgente sectoren en met name de woning bouw, ernstig gevaar lopen, aldus deelt het ministerie van Wedei-op- bouw en Volkshuisvesting mede. De verscherping, waarvan sprake is, zal hieruit bestaan, dat een ver dere uitbreiding wordt gegeven aan de werkingssfeer van de volksgoed keuringen. Daardoor zullen ook on der de rijksgoedkeuring vallen in de eerste plaats alle werken voor de nijverheid, waarvan de bouw som hoger is dan f 50.000 en voorts alle overige bouwwerken, waarvan de bouwsom ligt tussen f 10.000 en f 100.000, voor zover niet reeds de grens lager dan f 100.000 was ge steld. Bij het voor de heffing van be lasting op motorrijtuigen houden van controle blijkt het meer dan Op 't Noordzeekanaal ter hoogte eens voor te komen, dat bestuur baar rekening te nemen, evenals van de superfosfaatfabriek „Alba- ders van motorrijtuigen niet weten haar aandeel van de materiële tros" te Amsterdam heeft zich een waar zich de chassis- en motor- schade. tragisch scheepsongeval voorge- nummers bevinden. Dikwijls ook daan. Een motorbootje met aan zijn deze nummers onleesbaar door boord zeven personen, waarbij vijf vuil en olie. kinderen, werd door een klein bin- Vooral wanneer een groot aan- nenvaartuig overvaren. Opvaren- tal motoi-rijtuigen aan de controle den van een passerend Engels wordt onderworpen, veroorzaakt dit jacht, die het ongeluk zagen ge- tijdverlies. Belanghebbenden kun- beuren, slaagden er in vier perso- nen elkander dit ongerief zoveel nen, mevr. Blom uit Haarlem met mogelijk besparen, indien, zij de drie kinderen, te redden. Allen nummers direct kunnen aanwijzen In geheel Argentinië zijn de dok- werden naar het Binnengasthuis en er voor zorgen, dat deze goed toren in staking gegaan uit protest overgebracht. De heer J. Blom te leesbaar zijn. tegen de dood van een communis- Haarlem, met een zoontje en diens tische dokter, Juan Ingalinella, die vriendje zijn verdronken. De mo- „p 16 Juni i„Rosari„ werd gearres- torboot zonk na het ongeval. ÏÏfSSgSpES teerd en tijdens zijn hechtenis over- gen. weer uitzonderlijk warm in leed. Slechts, in noodgevallen zullen UTRECHT. Op de onbewaakte Zweden. Voor Stockholm was het de artsen assistentie verlenen. Men spoorwegovergang te Noordschar- Maandag met 31 graden de warm- beweert dat Ingalinella bij een Woude is een motorrijtuig gegre- ste dag sinds 1911. „streng verhoor door de politie is pen {j0or een locomotor van de De directeur van de Belgische gemarteld, waarna het lijk in de spoorwegen. De locomotor reed met luchtvaartmaatschappij „Sabena", rivier de Parana zou zijn gewor- twee goederenwagens over dit Deswarte, heeft te Brazzavilla pen. De politie heeft echter ver- kaanVak met een snelheid van drie (Frans equatoriaal Afrika) ver klaard dat de arts overleed aan een -ü kilometer per uur. Het mo- klaard, dat de „Sabena" thans on- hartaanval tijdens een streng ver- torrijtuig kwam in aanraking met derhandelingen voert met de Sow- hoor. de buffers van de locomotor. De be- jet-Unie over het openen van de Verscheidene honderden leerlin- gtuurder, de 33-jarige H. J. S. uit eerste luchtverbinding tussen het gen van middelbare scholen in Rio Alkmaar, was op slag dood. Westen en Moskou. Cuarto in de provincie Cordoba, zijn deze week maar niet naar school gegaan, doch aan het betogen ge slagen, zulks in verband met het geheimzinnig overlijden van de communistische arts Ingalinella. De scholieren trokken door de stad, staken scholen in brand en bescha digden gebouwen. Bij een botsing met de politie werden verscheidene scholieren en politiemannen ge wond. Een aantal der betogers werd gearresteerd. Ook te Rosario AMERÏKAANSE-CHINESE BESPREKINGEN Ook Formosa, de twistappel, zal ter sprake komen Aan de vooravond van de Ameri- Tsjoe aan zijn binnenlandse vij- door studenten i.v.m. het zelfde kaans-Chinese besprekingen te Ge- and Tsjiang (die nu Formosa be- feit gedemonstreerd. Elf betogers n^ve heeft de premier van Rood- heerst) heeft voorgesteld, samen te werden gearresteerd. China (tevens minister van Buiten- praten over de hereniging van het landse Zaken) Tsjoe En Lai, aan- eiland met China. Automobilisten. ODtfelet geboden een veiligheidspact te slui- De Amerikanen maken zich on- ten van Aziatische landen, waar- gerust over de trouw van Tsjiang. in het buitenland aan dan ook de V.S. zouden kun- Wel echter is het mogelijk, dat de "nen deelnemen. twee „blokken" een soort van ac- Het ministerie van Buitenlandse Nu is zijn plan niet anders dan coord treffen, om elkaar niet aan Zaken deelt mede dat uit het bui- de Aziatische variatie op hetgeen te vallen. Dat is op de laatste con- tenland thans veelvuldig klachten de Russen hebben voorgesteld voor ferentie te Genève ter sprake ge worden vernomen over diefstallen Europa. De bedoeling ervan is, dat komen. ten nadele van Nederlandse auto- de tegengestelde „blokken" zich Mede tengevolge daarvan zijn in mobilisten. Onbeheerd staande wa- zullen verzoenen, zo zeggen de dezelfde stad een Amerikaanse en gens worden herhaaldelijk wegge- communisten. Maar de „deelne- een Rood-Chinese ambassadeur be reden of geplunderd, zelfs wanneer ming" van de Amerikanen moet er gonnen over enkele regelingen te de eigenaars ramen en deuren heb- toe leiden, dat deze hun troepen spreken. In de eerste plaats zijn ben gesloten. Hierdoor gaan geld, terugtrekken uit Europa en Azië, door Peking elf militairen der V.S. geldswaardige papieren, paspoorten in goecj vertrouwen op de handha- vrijgelaten en zullen vermoedelijk en bagage vaak verloren, terwijl ving der veiligheid. Dit is een uto- nog 40 burgers volgen. Washington tevens een inslagen ruit of openge- pische politiek. In het tegenwoor- zal m ruil Chinese studenten ver sneden autokap de schade nog ver- dige tijdsgewricht is ontspanning oorloven, naar Peking terug te ke- groten. mogelijk door een machtseven- ren. Een tweede onderwerp zal wel Aan automobilisten, die naar het wicht door wederzijdse vrees voor uitbreiding van de handel zijn. Het buitenland reizen, wordt derhalve een at0mische oorlog, die niemand derde is teer: een belofte, elkaar geadviseerd geen auto's zonder ver- kgn wiTmen Maar de spanningen niet aan te vallen in de Straat van trouwd toezicht achter te laten (ook zullen terugj<eren, zodra dat even- Formosa. niet tijdens een picnic of een zwem- wjcjlt ontbreekt. Én het zal er niet De Indische bemiddelaar Krisjna partij) en in de auto's geen eigen- ..n alg Amerika en het Britse Ge- Menon vertoefde ook weer in Ge- dommen van waarde achter te la- me„ebesl niet meer staan achter nève. Maar in ruil voor zulk een ten, die een diefstal of Inbraak aan- de 2wa)t'lteT(:. iant)en op het vaste- toezegging zal Peking wel eisen: 1. maken. j d Europa en Azië. ontruiming door Tsjiang van de Ook wordt gewaarschuwd tegen de com^unisten wensen, is Chinese kust-eilanden Matsoe en het onbeheerd achterlaten van ba- veilig- Kwemoi; 2. toelating tot de V.N. gage, rugzakken, geld en papieren heid t d verhoudingen te ver- om daar met diplomatieke midde- op kampeerterreinen, die zonder ion te pleiten voor overdracht van betrouwbare bewaking z«n. dan óoriol te voereï (dat is te ris- Formosa aan Peking. kant), maar om meer economische, Het gesprek, dat Maandag is be- politieke en ideologische invloed te gonnen, is echter nog maar een eer- De Franse luchtafweer zal verkrijgen op de niet-communisti- begin. En het zal afhangen van spoedig worden uitgerust met ra- sche staten. de lo°P der omstandigheden, voor darinstrumenten die een reikwijdte de verder reikende doeleinden aan hebben van 400 km. Volgens een Peking en Washington de beurt komen. Enige haast is er officiële bekendmaking geeft het wel bij. Het aantal landen, dat in nieuwe instrument een volkomen Van dit plan zal niets komen. In de V.N. voor opneming van Peking zuiver beeld. deze opzet paste overigens, dat is, neemt steeds toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1