DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zjoekof roept de Russische troepen terug uit Oostenrijk Schoten jachtvliegtuigen het Israëlische vliegtuig neer? Het gaat nog niet naar wens met de hulpverlening DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 No. 17786 - llle Jaargang zierikzee s(M mm uvvs bode ABONNEMENTEN Ell ADVgRTENTltN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. par weak 27 cant* Losse nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Swccesjes (max. 15 mm) II,- per stuk. WAARIH OPGENOMEN 1797-1809 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlertluee. Postbus nr 1. Telefoon'4 nr 32. Glrorekenlog nr. 137677 - Uitgave N V. Drukkerij voorh Lekenmen 8. OcKlman Lange Nobolstraat A 171 Ziarikxso Rodactour t M. J. OU DE VAATÊ Tof. 309 Zullen die uit Hongarije en Roemenië volgen? Nieuw veiligheids- achterlicht Door Philips is een stop-achter licht voor vracht-auto's ontwik keld, dat onder meer gekenmerkt wordt door speciale voorzieningen De Sowjet-mlnister van Defensie, tacten met de Westelijke mogend- teSen het defect raken van een maarschalk Zjoekof, heeft in een heden of met Zuid-Slavië". De „Ob- achterlicht-lampje en door de dagorder de Russische troepen uit server" is van mening, dat de Rus- Plaatsing van het stoplicht-lampje Oostenrijk teruggeroepen en dank sen hun besluit om hun troepen uit ja ket brandpunt van de lens. Het gezegd voor de diensten welke zij Zuidoost-Europa terug te trekken, 's geheel uit kunsthars vervaardig-1 daar hebben verricht. De terug- schijnen te hebben genomen in de- zodat het, behalve stof- en water trekking zal Ingevolge het Oosten- zelfde tijd als zij besloten het dicht, ook corrosie-bestendig is. rjjksc staatsverdrag tegen 1 Octo-. staatsverdrag met Oostenrijk te te- po combinatie is voorzien van ber zijn voltooid. kenen. Ook zou dit voornemen een drie lampjes. Twee hiervan doen In de dagorder werd ook gezegd van de redenen zijn geweest, waar- tegelijkertijd dienst als achterlicht, dat de totale sterkte van de Sow- om een verzoening met Tito nood- Mocht dus één van de lampjes uit- jet-strijdkrachten met het aantal zakelijk was. vallen, dan blijft het tweede lampje terug te trekken militairen zal ver- Naar verluidt is dit besluit door branden, hetgeen de veiligheid op minderd worden. de Russische leiders ook te Genève de weg belangrijk bevordert. Het ter kennis van de regeringsleiders derde lampje fungeert als stoplicht. Volgens het Britse Zondagsblad van Westelijke Grote Drie ge- Door de werking van de rode lens „Observer" zouden de Russische bracht. van kunsthars (acrylaat) ontstaat leiders de regeringen van Honga- zelfs bij felle zon een opvallend rije en Roemenië hebben meege- Wanneer de Russen hun plan ten helder rood licht. Dank zij het deeld, dat zij van plan zijn tegen uitvoer zouden leggen, zouden Oost- doorzichtige huis is er verder een October alle Russische troepen uit Duitsland en Polen de enige Oost- zijwaartse uitstraling van wit licht, deze twee landen terug te trekken, europese landen zijn waar Sowjet- ^ie dient als contourverlichting en tegelijk met "Üe militairen uit Oos- troepen blijvend zyn gelegerd, aan- waarvan ook het nummerbord pro- tenrijk. gezien Tsjecho-Slowakije geen Rus- fleert. Naar het blad verneemt, zouden sische garnizoenen heeft, de communistische bewindhebbers in Hongarije, met het oog hierop en met de bedoeling om zonder be langrijke wijzigingen aan de macht te blijven, zijn overgegaan tot ar restaties en deportaties op grote schaal van „allen, die gedurende de ontspanning van de laatste maanden belangstelling hebben ge- „Blériot-ééndekker" vloog (weemaal over het Kanaal Miniatuur Walcheren heeft haar 100.000ste bezoeker, in dit geval een bezoekster, genoteerd. Het was T mevr. E. J. Padmos-Lokerse uit toond voor vriendschappelijke con- Bruyère"is e^Zondagochtend in ge- Z,enkzee- die Vrijdag jl. de con- slaagd met een nagemaakte Blé riot-ééndekker uit het jaar 1909 De Amerikaanse luchtmacht gaf bovenstaande foto vry van een nieuwe straaljager welke werd beproefd boven een vliegveld in Californië. De propellers kunnen door een extra straalmotor tot zeer grote snelheden worden aangedreven. De testpiloot bleef er 35 minuten mee in de trok 100.000 bezoekers lucht op een hoogte van 20.000 voet. De machine, die een actieradius heeft van 2.000 mijl, heet de snelste in zijn soort te zijn welke ooit werd gebouwd. Miniatuur Walcheren o De drang*~naar louter mate- a rlalistisch gewin vormt een O wankele grondslag voor het gezond functionneren van de O geest. o Hel K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Weinig bewolking Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en onge veer dezelfde temperaturen als Maandag; zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. 3 Aug. Zon op 5.05, onder 8.30. Maan op 19.59, onder 4.45. 4 Aug. Zon op 5.06, onder 8.29. Maan op 20.19, onder 5.56. Volle maan: 3 Augustus te 20.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 Aug. 3.10 v.m. 15.25 n.m. 4 Aug. 3.50 v.m. 16.04 n.m. BROUWERSHAVEN 3 Aug. 2.30 v.m. 14.55 n.m. 4 Aug. 3.07 v.m. 15.33 n.m. Springtij: 6 en 20 Augustus. Doodtij: 13 en 27 Augustus. China is Amerika goed gezind tróle passeerde en twee waarde bonnen tot een bedrag van f 50 kreeg aangeboden. Dit geschiedde, het Engelse stafmuziek- Regeling der kwestie terugzending burgers corps „The King's own hussards" een concert gaf op „De Miniatuur". Zaterdag zijn de 52-jarige mul- Peking en Tsjiang-Kai-Sjek Zeker optimisme in Nieuw-Delhi tingen Het Kanaal over te steken. De La Bruyère steeg om half 8 te Calais op en zette zijn vliegtuigje om tien minuten over 9 op het vliegveld Calais-Marck aan de grond. Omstreeks half 9 vloog het - - Het hoofd van de communistisch- vliegtuigje boven het kasteel van timillonnair Edward Williams en de Chinese afvaardiging naar de Ame- Dover en de plaats waar Blériot in 27-jarige mannequin Marion Sut- rikaans-Chinese onderhandelingen 1909 landde na zijn eerste vlucht ton in een gehuurd vliegtuig boven te Genève, Wang Ping Nan, heeft over Het Kanaal. Minneapolis getrouwd. Tijdens de Zondag te Genève verklaard, dat De Canadese piloot keerde on- plechtigheid, die door een veertig- „wij er naar zullen streven de weg middellijk terug naar de Franse tal wederzijdse familieleden werd te bereiden voor nieuwe onderhan- kust. Hij werd op beide delen van bijgewoond, tekende een ander delingen" tussen China en de Ver- de vlucht vergezeld door een ander vliegtuig een reusachtig hart in de enigde Staten. vliegtuig. lucht. Wang zeide tot verslaggevers: „Wij geloven dat, mits beide par- tijen dezelfde wens en oprechtheid de'Tarstó pfaa°tflen'redèSfa"ré- Het zou tot besprekingen komen tussen geling van de kwestie van de te rugzending van burgers mogelijk moet zijn". Van meer belang nog zullen de onderhandelingen zijn doordat zij Z?elbS?nn« hliSfSm Volgens gewoonlijk betrouwbare voel van optimisme, dat binnen- de"verenigde Staten, aldus Wang, kringen te Nieuw Delhi worden er kort een. bijeenkomst kan worden achter de schermen pogingen ge- Se,organiseer daan om te komen tot rechtstreeks rechtstreekse overleg tussen overleg tussen communistisch en de regering van Peking en de auto- nationalistisch China. Premier riteiten op' Formosa, zou parallel m t lopen met de besprekingen tussen Ts,oe en-Lai zou zich, naar ver- J chinese cc)ra^unist|n en de luidt, bereid hebben verklaard de Amerikanen, welke komende week nationalistische leider, generaal te Genève moeten beginnen. Een var! Wang Kui-SjeK te ontmoeten. «J**» «or geefs gebleken. Zij had zich naar In diplomatieke kringen in de vraagstukken betreffende het Verre Geneve begeven met een smeek- hoofdstad van India heerst een ge_ oosten, schrift aan premier Boelganin om de vrijlating van haar in 1945 krijgsgevangen zoon. Zij had enige dagen voor de woning van de pre- 't Was feest in Nijmegen, Vrydag, toen de duizenden deelnemers aan de mier vertoefd in de hoop dat zij jaarlijkse Vierdaagse daar, wel een beetje moe en een pietsie gekweld hem de brief zou kunnen overhan- <jQQr j,iareil arriveerden na hun laatste wandeldag. De stemming in de digen. Op het moment dat zij ver- wijderd zou worden was er een oude veste van Carolus Magnus was opperbest en dat was ook geen Sowjetrussische functionaris geko- wonder, want ook deze Vierdaagse blijkt een groots internationaal ver men die haar beloofd had de brief broederend feest te zijn geworden. - Foto links: Zó was het welkom aaa Premier te overhandigen. Voor de krasse 79-jarige Amsterdamse heer J. Aartsen, die bij zijn aan- Thans heeft zij een antwoord van j 0 4 u de consul der Sowjet-Unie in Zwit- komst aan de finish - met hangend jasje, maar allerminst met hangend seriand gekregen met de medede- hoofd - een jubelende familieschaar ter begroeting aantrof. - Foto ling, dat haar inmiddels 40-jarige rechts: Het wandelgenot stralend van de verbrande koppen, zo arri- zoon in vrijheid gesteld en gerepa- veenje een groepje individuele deelnemers aan de finish op de laatste trieerd zal worden. J dag in Nymegen Stoffelijke resten door Bulgaren weggevoerd die verder verklaarde dat de Chi nezen de Verenigde Staten vriend schappelijk gezind zijn. Bede van een Duitse moeder ingewilligd Drie leden van een Israëlische commissie van onderzoek, die Za terdag de Grieks-Bulgaarse grens overschreden voor een onderzoek naar de overblijfselen van de neer geschoten „Constellation", zijn In Griekenland teruggekeerd. Van betrouwbare zijde in de Griekse hoofdstad werd vernomen, dat de commissie tot de conclusie is gekomen, dat de „Constellation" werd onderschept en beschoten door twee straaljagers. Het was nog niet duidelijk of het vliegtuig ook door het vuur van de lucht doelartillerie werd getroffen. De leider van de Israëlische com missie van onderzoek, Joël Palgi, zei bij terugkeer in Athene, dat er geen twijfel over bestaat, dat de Israëlische „Constellation" door vuur van kleine wapens, „waar schijnlijk gebruikt door jachtvlieg tuigen", is neergeschoten. Tijdens hun verblijf op de plaats van het ongeluk, dat zes uur duurde, zagen de commissieleden de verkoolde wrakstukken van de „Constellation", verspreid over een groot gebied van een heuvel. De stoffelijke resten der inzittenden waren reeds door de Bulgaren weggevoerd. Palgi zei zeer koel te zijn ont vangen door de Bulgaren, die „ons tijdens het gehele verblijf slechts een glas water aanboden". Een lid van de commissie zei: „Wanneer wij ons onderzoek heb ben voltooid en ons rapport gepu bliceerd, zal de wereld geschokt zijn". Korte berichten uit het Binnenland WASSENAAR. De adjunct-direc trice van het Roode Kruis zieken huis in Den Haag, mej. E. D. Baker van Delden, 52 jaar, is te Wasse naar, zittende op een bromfiets, ter hoogte van de Klein Persijnlaan, in botsing gekomen met een andere, door de militair H. bereden brom fiets. Mej. Baker van Delden is enige uren later aan de gevolgen van de val overleden. GELDROP. De bromfietser V. uit Geldrop, 29 jaar oud, heeft Zondag middag bij het passeren van enkele wielrijders op het rijwielpad van Eindhoven naar Geldrop, een der wielrijders geraakt, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een langs de weg staande boom is gereden. De bromfietser werd naar het ziekenhuis te Gel drop overgebracht, waar hij enkele uren nadien is overleden. OEGSTGEEST. Zaterdagavond is de 53-jarige losarbeider S. uit Sas- senheim gevonden op de Rijksweg in Oegstgeest bij de marine-elec- tronische bedrijven, liggende naast zijn bromfiets. S. was zeer ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden en is daar overleden. Men vermoedt dat hij ter plaatse, waar hij werd gevonden en waar de weg niet verlicht is, werd aangereden. Het Israëlische kabinet heeft be sloten de lijken naar Israël over te brengen, waar zij een massagraf zullen vinden. Men meent, dat dit besluit is genomen naar aanleiding van berichten, dat de lijken zo ver minkt zijn, dat zij niet kunnen worden geïdentificeerd. Bevordering der productivitett in Zeelaad De Commissie ter bevordering van de productiviteit in Zeeland - waarvan het secretariaat berust bij het Economisch Technologisch In stituut - heeft haar programma voor het komende seizoen 1955-'56 in grote trekken vastgesteld. Het organiseren van discussiegroepen voor middelgrote ondernemers blijkt een goede greep te zijn en daarom zullen deze groepen behal ve in Middelburg, Goes en Hulst nu ook worden georganiseerd in Ter- neuzen en Oostburg en voor de vlasnijverheid en de betonindustrie. Zo mogelijk zal door de Zeeuwse Volkshogeschool een ontmoeting worden georganiseerd tussen werk gevers en werknemers, waar de menselijke kant van het producti- viteitsprobleem aan de orde wordt gesteld. Het programma, dat met de afdeling Zeeland van het Ned. Instituut voor Efficiency zal worden uitgevoerd, zal worden besloten met een tweede Nijverheidsdag om streeks Mei 1956 te Vlissingen. De in Neder-Oostenrijk heer sende epidemie van kinderverlam ming woedt voort. In de afgelopen week zijn 33 nieuwe gevallen ge meld, waarvan twee met dodelijke afloop. Derde Wereld- vrijgezellencongres geopend ,,Vrygezellen aller landen verenigt U Nederlandse, Belgische, Duitse, Engelse, Oostenrijkse, Zwitserse en Amerikaanse „vrijgezellinnen en vrijgezellen" zijn op het derde we reld-vrijgezellen-congres te Gre- venbicht (Limburg) aanwezig. Het secretariaat heeft meege deeld dat er ongeveer 700 aanvra gen tot deelneming waren ontvan gen. Op de openings-namiddag van Zaterdag was slechts een deel er van evenwel aanwezig. Zaterdagmiddag verzamelden de congresgangers zich aan de ingang van het dorp bij hötel „Neelandia", waar onder leiding van de Greven- bichtse harmonie „Aurora" een vlaggenstoet werd geformeerd. Onder veel belangstelling en vro lijke marsmuziek trok de stoet naar de kom van het dorp, waar loco burgemeester wethouder J. H. Dra- mers de gasten begroette, waarna het vrijgezellen-lied werd aange heven. Nadat de vlaggen aan de congrestent waren gehesen heeft met een kort speech je de voorzitter de heer Greijn dit derde wereld congres van vrijgezellen voor ge opend verklaard. In de loop van de feestavond zijn tijdens een gezellig samenzijn heel wat vriendschapsbanden aange knoopt. Het congresmotto „Vrijge zellen aller landen, verenigt U", bleek bijval te hebben geoogst. Straatsbux-g's loco-burgemees ter, Joseph Zeil, heeft een unieke prestatie geleverd door in een uur de helft van het plein schoon te ve gen, een karwei waarmee vier ge meente-arbeiders vier uur plegen bezig te zijn. Zeil heeft onlangs critiek geleverd op het werktempo der straatvegers en gezegd, dat hij de markt vlugger zou kunnen doen dan zij met hun vieren. Deze daag den Zeil toen uit dit te bewijzen. DE WERELD EN DE VLUCHTELINGEN Plannen voor 1955 kunnen in gevaar komen De permanente Nederlandse ver tegenwoordiger bij de V.N.y mr. C. A. W. Schurmann, heeft Donderdag te Genève verklaard, dat er een achterstand is van bijna twee mil lioen dollar in de bijdragen van dit jaar tot het vierjarenplan van de Verenigde Naties voor hulp aan vluchtelingen. Mr. Schurmann verklaarde dit in een redevoering op een bijeenkomst van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, die zich bezigheild met het vluchtelingen probleem. Hij waarschuwde dat het vierja renplan, dat 16 millioen dollar om vat, alleen zal kunnen slagen in dien deze achterstand wordt inge lopen. Hij wees er op, dat ongeveer IVa millioen vluchtelingen onder de hoede van de hoge commissaris voor vluchtelingen zijn geplaatst en legde de nadruk op „de bijna hopeloze toestand" veroorzaakt door dit enorme aantal medemensen. Mr. Schurmann bracht naar voren, dat de adviescommissie in December 1954 het totaal van vrijwillige re geringsbij dragen voor de gehele periode van vier jaar had gesteld op 16 millioen dollar en voor dit jaar op 4,2 millioen. Zestien landen hebben tot dusverre hun bedoelin gen met betrekking tot 1955 ken baar gemaakt en tot op heden is een half millioen dollar ontvangen. Een tweede half millioen dollar is toegezegd en toezeggingen tot een totaal van 1,3 millioen worden nog verwacht. Dit totaal van 2,3 mil lioen is echter veel te weinig, zo zeide hij. Mr. Schurmann vervolgde: „als het verschil niet zeer spoedig bij gepast wordt, zal de hoge commis saris niet in staat zijn zijn plan nen voor 1955 uit te voeren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1